Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sevdim Seni ey Zümo / Ayşe Şule BİLGİÇ

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    GSXR1000RR1
    Bu hafta kendime aldığım yeni bir oyuncakla tanıştırmak istiyorum sizi. Motorcu cömaatinin pek hoşuna gidecek türden bir oyuncak. Ben hastası oldum. Adı Garmin Zümo! Kendisi tam da hissettiğiniz gibi uzaylı bir oyuncak.

Nedense Zümo deyince insanın aklına küçük, sevimli, koca koca gözleri olan uzaylı bir robot geliyor. Aslında bir nevi öyle bir şey diyebilirim bu akıllı bıdık için.

Kimseye adres sormayın

Hani motosiklet kullanırken hepimizin başına gelmiştir. Trafikte duruyorsanız birisi gelip illaki adres sorar, bir yeri tarif etmenizi ister. Kurye arkadaşlar bu konuda çok başarılı olsalar bile çoğumuz bilmediğimiz yerlerde bırakın tarif vermeyi, normal insanlar gibi kayboluruz. Hele kaybolduğunuzda birine yol sormayı benim gibi gurur meselesi yapanlardansanız bu yeni oyuncağımı siz de çok seveceksiniz. Çünkü Zümo her türlü yol koşulunda hafızasındaki haritadaki yolları tüm alternatifleri ile sürekli size hatta kulağınıza fısıldayan bir alet.

GPS aleti değil yol arkadaşı

Fotoğrafları gördüğünüz için "ay yeter Rüzgar, nedir bu oyuncak." Demediğinizi biliyorum. Gördüğünüz üzere bu bir navigasyon (yön bulma) cihazı. Hem de motosiklet için özel olarak üretilmiş bir GPS. Baytekin tarafından Türkiye’ye getirilen bu GPS’ler sonradan öğrendiğime göre piyasada bu işin özellikle motosiklet konusunda sonu diye tabir ediliyor.

İri bir kutuda bütün parçaları içinde gelen Zümo’nun önce sehpasını monte etmek gerekli. İçindeki aletlerle beş dakikada takılıyor. İsterseniz güç kablosunu aküye bağlayabiliyorsunuz, pilinin bitme derdine son veriyorsunuz. Benim bu işlei yapmam biraz uzun sürdü ama kimseye minnet etmeden bağlamayı başardım. Ayrıca sabit antenleri var onlarla daha iyi sinyal alabiliyorsunuz. Motosikletten inerken de pıt diye sehpasından çıkarıp kılıfına koyup devam edebiliyorsunuz.

Dolma parmaklar için üretilmiş

Peki ne menem bir alet Zümo? Zümo yolda giderken size sürekli gideceğiniz yeri gösteren, isterseniz sesli olarak söyleyen bir yol arkadaşı. Başta insana biraz karışık olabilir kim uğraşacak dedirtir gibi geliyor. Yani bana öyle gelmişti ama hani askeriye mantığıyla en kıt akıllının bile kolayca anlayacağı şekilde dizayn edilmiş bir menüsü var. Ben başardıysam herkes başarır yani. Zümo’yu çalıştırınca çok basit bir ekran çıkıyor. "Nereye?" ve "Haritayı gör" yazan iki kutu görünüyor ekranda. Dokunmatik ekranı yavrum benim diye parmaklayarak isterseniz adres girip yol güzergahı çıkartabiliyor isterseniz de sadece haritada nerede olduğunuzu görebiliyorsunuz. Zümo’nun en güzel tarafı elinizde eldiven varken bile ekrandaki kutulara çok rahat tıklayabiliyor olmanız. Tıklayacağınız kutular dolma parmaklara göre ayarlanmış. Adres girerken o ufak harflere "aman yanlış bastım dedirtecek" tedirginliğe hiç gerek yok. Zümo şıkır şıkır anlıyor ne istediğinizi.

Bilgiçlik taslayıp sinir bozabiliyor

Zümo’yu motora ilk takıp yola çıktığımda kendimi çok garip hissettim. Bir yola bir Zümo’ya, hatta yola hep baktığım ama Zümo’ya yeni yeni alışıyor olduğum için yoldan çok Zümo’ya bakarak gitmek biraz tehlikeliydi. Ama alışınca aradaki dengeyi kurup, emniyetli sürüş ile sadece bir göz kaydırma ile doğru yolda olup olmadığınızı anlayabiliyorsunuz. Kocaman ekranda ne yapacağınız çok önceden göze batar şekilde iri göstergelerle anlatılıyor. 50 metre sonra sağa dön dediğinde, yaklaştıkça dönüş noktası daha dikkat çekici şekilde gösteriliyor. Hadi ki sapağı kaçırdın, hemen sana alternatif rotayı çiziyor. Şehir içinde attığım turlarda gördüm ki haritası son derece güncel ve doğru.
    Zümo’yu kandırmak da imkansız, Külyutmaz bir tarafı var bu aletin. Sanki bir süre sonra sizi anlamaya ve bilgiçlik taslamaya başlıyor. Diyelim ki bana önerdiği yolu beğenmedim ve kafama göre başka bir yola girdim. Hemen ne yapmak istediğimi anlayıp benim istediğim güzergahı ekranında gösteriyor namussuz. "Kardeşim bu Zümo’yu kandırmanın bir yolu yok mu?" desen, "YOOOOK!" diye bağıracak nerdeyse.

Trafik mesajlarını okuyor ama desteklemiyor

Üstünde dört tane tuş olsa da kitapçığını okudukça ne kadar çok teferruatı varmış meğer şaşırdım. Mesela sesli yönlendirme sistemi var. Bluetooth destekli bir kulaklığınız varsa bütün işlemleri sesli olarak ta yapabiliyorsunuz. Eh kulaklık varken müzik de dinleyeyim derseniz MP3 çalıcı olarak ta on numara çalışıyor Zümo. Ama ben motorda müzik dinlemeyi sevmeyenlerden olduğum için sadece denemek amaçlı bir süre kullandım bu özelliğini. Bir de cep telefonu ile de bağlantı kurup kimin aradığını ekranda görebiliyor, kulaklıkla yine konuşabiliyorsunuz. İsterseniz uydu radyosu da dinlemek mümkün. Türkiye’de var mı bilmiyorum ama üzerinde trafik mesajlarını okuyabilen bir sistem de mevcut. İleride kaza olmuş ve trafik sıkışmışsa otomatik olarak rotayı değiştirebiliyor. Hatta yurtdışındaki haritalarda nerede trafik kamerası var hepsi kayıtlı. Sanırım bu özelliklerini Türkiye şu an desteklemiyor.

550-920 Euro arasında fiyatı var

Tamam şehir içinde çok eğlenceli ama GPS cihazı alanların çoğu bunu uzun gezilerinde kullanmak için alıyor. GPS özellikleri haricinde Zümo tam bir yol bilgisayarı gibi davranabiliyor. Ne kadar yol gidildi, ne kadar benzin yakıldı, depodaki benzinle ne kadar yol gidilir, en fazla kaç km/s hıza çıkıldı, ortalama hız falan filan bir dünya bilgiyi kaydedebiliyor. Üstelik bunları bir SD karta yükleyip eve varınca seyahat hakkında en az birkaç futbol programı kadar muhasebe yapmak mümkün. Ayrıca su geçirmemesi, çok kolay kullanılması, 4 saat kadar dayanan pil ömrü ve darbelerden etkilenmemesi tamamen motosiklet düşünülerek hazırlanmış özellikler.

Bilgisayar ile de tam uyumlu namussuz. Garmin’in Map Source isimli programı ile evde bilgisayar başında istediğiniz kadar detaylı bir rota hazırlayıp, Zümo’ya atabiliyorsunuz. Ya da tam tersine gittiğiniz rotayı dilediğiniz gibi hem Map Source’da hem Google Earth ile izleyip anıları tazelemek mümkün.

Sonuç olarak bir GPS alıp kimseye sormadan adres bulacağım, kaybolmayacağım diye işe başladım ama meğer burada koskoca bir dünya varmış. Uğraştıkça sürekli yeni bir şeyler bulmak acaip keyifli. Motosiklet GPS’i konusunda Zümo pek becerikli bir araç. Bazen bir araçtan çok eğlenceli bir yol arkadaşı bile oluyor Zümo. Fiyatı da modeline göre 550-920 Euro arasında değişiyor.

Ayşe Şule BİLGİÇ
    ruzgarinkizi@hurriyet.com.tr
    Rüzgarın Kızı - Ayşe Şule Bilgiç'in Yazıları Her Çarşamba Hürriyet Gazetesi Otoyaşam Ekinde Yayınlanır.

http://www8.garmin.com/zumo/

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    valla iyimişte çok pahalı ileri düzey motorcular için biz önce korumalarımızı tamamlayalım
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Suzuki
    Kısaca Navigasyon demek istemiş Abla gerek yok Zümo abzurt kelimeler kullanmaya, insanları doğu yoldan bilinçlendirelim lütfen, ayrıca Türkiyede her allahın günü sokak cadde ismi değişiyor ve bu işten çok para kazanıyor burdaki satıcıları çünkü her değiştiğinde Aidat ödüyorsun yaklaşık 30 Euro civarı ve yeni haritayı yüklüyorsun. Pehhhhhhhhh zengin olmak vardı.

Motosikleti
    yamaha fjr1300 '01
    GPS iyi bişidir bide bu zümaolar motosiklet için tasarlanmış aletler, benzinden bozulmayan plastikten üretilmişlerdir. çektiğiniz fotoğrafları SD kart yuvası sayesinde izleyebilirsiniz.

Motosikleti
    GSXR1000RR1
    Alıntı heartbreaker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kısaca Navigasyon demek istemiş Abla gerek yok Zümo abzurt kelimeler kullanmaya, insanları doğu yoldan bilinçlendirelim lütfen, ayrıca Türkiyede her allahın günü sokak cadde ismi değişiyor ve bu işten çok para kazanıyor burdaki satıcıları çünkü her değiştiğinde Aidat ödüyorsun yaklaşık 30 Euro civarı ve yeni haritayı yüklüyorsun. Pehhhhhhhhh zengin olmak vardı.
    Üstünde dört tane tuş olsa da kitapçığını okudukça ne kadar çok teferruatı varmış meğer şaşırdım. Mesela sesli yönlendirme sistemi var. Bluetooth destekli bir kulaklığınız varsa bütün işlemleri sesli olarak ta yapabiliyorsunuz. Eh kulaklık varken müzik de dinleyeyim derseniz MP3 çalıcı olarak ta on numara çalışıyor Zümo. Ama ben motorda müzik dinlemeyi sevmeyenlerden olduğum için sadece denemek amaçlı bir süre kullandım bu özelliğini. Bir de cep telefonu ile de bağlantı kurup kimin aradığını ekranda görebiliyor, kulaklıkla yine konuşabiliyorsunuz. İsterseniz uydu radyosu da dinlemek mümkün. Türkiye’de var mı bilmiyorum ama üzerinde trafik mesajlarını okuyabilen bir sistem de mevcut. İleride kaza olmuş ve trafik sıkışmışsa otomatik olarak rotayı değiştirebiliyor. Hatta yurtdışındaki haritalarda nerede trafik kamerası var hepsi kayıtlı. Sanırım bu özelliklerini Türkiye şu an desteklemiyor.

Tamam şehir içinde çok eğlenceli ama GPS cihazı alanların çoğu bunu uzun gezilerinde kullanmak için alıyor. GPS özellikleri haricinde Zümo tam bir yol bilgisayarı gibi davranabiliyor. Ne kadar yol gidildi, ne kadar benzin yakıldı, depodaki benzinle ne kadar yol gidilir, en fazla kaç km/s hıza çıkıldı, ortalama hız falan filan bir dünya bilgiyi kaydedebiliyor. Üstelik bunları bir SD karta yükleyip eve varınca seyahat hakkında en az birkaç futbol programı kadar muhasebe yapmak mümkün. Ayrıca su geçirmemesi, çok kolay kullanılması, 4 saat kadar dayanan pil ömrü ve darbelerden etkilenmemesi tamamen motosiklet düşünülerek hazırlanmış özellikler.

Bilgisayar ile de tam uyumlu namussuz. Garmin’in Map Source isimli programı ile evde bilgisayar başında istediğiniz kadar detaylı bir rota hazırlayıp, Zümo’ya atabiliyorsunuz. Ya da tam tersine gittiğiniz rotayı dilediğiniz gibi hem Map Source’da hem Google Earth ile izleyip anıları tazelemek mümkün.
    fazla gelişmiş bir navigasyon desek daha doğru olur.

Motosikleti
    BMW R1200GS '08 & Piaggio X9 250 '06
    2-3 ay önce Amerika'dan Zumo 550 almıştım. Burada Türkiye haritasını yüklettim. Kutu içinden hem motosiklet hem de araba için tutucu aparat çıkıyor, bu sayede her ikisinde de kullanabiliyorum.

Alet oldukça sağlam, 1 kere kafa üstü çaktım ama "bana mısın" demedi Eldivenle kullanıma uygun, GPS alıcısı güzel, bağlantı kopması, yanlış göstermesi gibi sorunlar yok. Harita fena değil, zaman zaman ters yola sokmaya çalışıyor, bazen anlamsız rotalar öneriyor ama genel anlamda başarılı.

azgurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi 21 Vites
    Noooluyor da 990 Euro oluyor, sanki bana uyduyu satıyorlar

(Dur adresi sor bedava)

Motosikleti
    mr 250 destro

simdi bu millet motorunumu sakinacaklar hirsizdan bu zimbirtiyimi...

isin garip yani simdide ayse sule bilgicle navigayon reklamlarini okuduk...

hayirlisi dielim ve devamini bekleyelim...

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Alıntı maverıck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    reklam kokuyor, tr de bu kadar yaygınmı bu navigasyon? köy ucak bucak gösteri oldumu yaw? benmi geri kaldım alamanyada lağım kapak isimlerine kadar gösterdiğini biliyorum
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

Alıntı VaScO1925 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    reklam kokuyor, tr de bu kadar yaygınmı bu navigasyon? köy ucak bucak gösteri oldumu yaw? benmi geri kaldım alamanyada lağım kapak isimlerine kadar gösterdiğini biliyorum
    kapaklarla ilgili bir anin var herhalde

VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    de get topiği kirletme
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

Motosikleti
    O ŞİMDİ ANILARDA YAŞIYOR...
    ben zaten birşeyi anlamıyom arkadaşlar hangi cihaza binse ii diyo bunun şuyu kötü bu alınmaz demiyo .birde şimdi bu cihaz tamam anladık ii cihazda biraz uygunundanda tavsiye etsene mesala şu marka bu kadar bunundaa şu özellikleri var diye.

arkadaşım wasko ya katılıyom reklam kokuyo.
    derdimi dinledim, derdimden iğrendim onun derdini gördüm, derdime imrendim Ömür Dediğin Üç Gündür,
    Dün Geldi Geçti, Yarın Meçhuldür,

umutkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 250
    Bende piranha marka var çokta memnunum aldığımda 400 ytl idi şuan 350 civarı olabilir ,ayrıca bu fiyata benzer markalarda var .Uzun yolda yüklüyorum hafıza kartına istediğim şarkıları hem müzik dinliyorum hemde şarkı çalarken yol bilgilerini vermeye devam ediyor ayrıca çektiğim fotolarada bakabiliyorum bence çok faydalı bir alet ama yazdığım fiyata olursa.

Motosikleti
    O ŞİMDİ ANILARDA YAŞIYOR...
    Alıntı umutkaan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende piranha marka var çokta memnunum aldığımda 400 ytl idi şuan 350 civarı olabilir ,ayrıca bu fiyata benzer markalarda var .Uzun yolda yüklüyorum hafıza kartına istediğim şarkıları hem müzik dinliyorum hemde şarkı çalarken yol bilgilerini vermeye devam ediyor ayrıca çektiğim fotolarada bakabiliyorum bence çok faydalı bir alet ama yazdığım fiyata olursa.

+1+1+1
    derdimi dinledim, derdimden iğrendim onun derdini gördüm, derdime imrendim Ömür Dediğin Üç Gündür,
    Dün Geldi Geçti, Yarın Meçhuldür,

efendy_iso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1_8
    Milletin motoruna benzin alacak parası yok,990 dolara makina satıyolar,sanki bu makiandan kullanmayıp kaybolanların,taksime anıtı dikildi ya ,çok önemliydii,hey allahım yaaa
    [I]315 ile uzaklaştım,aynamda görünmüyorsun...I]

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    ne oyuncak ama,zengin oyuncağı..... bi yol içinde bu kadar para verilmezki canım biraz daha uygun olsa neyse
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Alıntı efendy_iso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Milletin motoruna benzin alacak parası yok,990 dolara makina satıyolar,sanki bu makiandan kullanmayıp kaybolanların,taksime anıtı dikildi ya ,çok önemliydii,hey allahım yaaa

Valla kim ne derse desin,alet çok güzel. Su geçirmemesi motosiklet için tasarlanması,multimedya özellikleri olması tam aradığım özellikler. Fiyatı biraz pahalı.Parise gidecek tanıdıklar var baksınlar uygunsa orda aldırayım..Birde Taskonun dediği gibi şehir içi tamamda köy kasaba dağ orman fala gösteriyor mu acaba araştırayım bakalım bi..
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Garmin motosiklet aleminde kendini kanıtlamış ve uzun yıllardır sağlam bir yer edinmiş kaliteli bir üreticidir.

Türkiye'de de düzgün satış rakamları yakalaması beklenti dahilinde olan nadir firmalardan biridir.

Eğer motosikleti gezmek için kullanmıyorsanız, ya da gezilerinizi başkalarına yardımcı olmak ve yol göstermek için deşifre etmiyorsanız, bu alet sizin için lüks bir alettir.

Bu ve benzeri cihazlara ihtiyacınız olmadığını düşünen biriyseniz, zaten gerçekten bu alete ihtiyacınız yoktur.
    Üzerinde yorum yapmanıza da deymez.

AŞB'nin yazısı, bu tür bir cihaza sahip olmayı arzulayan ve ihtiyacı olanları hedefleyerek yazılmış bir yazıdır.
    Bu tür cihazları alırken, satıcıya dur ben şunu bi deneyeyim gibi bir teklifte bulunamıyorsunuz.
    O zaman cihaz hakkında bilgi alabilmek için iki yol var.
    1. yol bir motosiklet forumunda topik açar sorarsınız. Eğer bu cihazı kullanan biri varsa ve şansınız var da topiği görür cevaplarsa bilgi edinirsiniz. Tabii güvenebilirmisiniz? Orası muallak.
    2. yol motosiklet hakkında yazı yazan köşe yazarlarının görüşlerine başvurursunuz.

Aslında bir 3. yol daha var.
    Satıcıya sorarsınız.
    O da size ballandıra ballandıra anlatır.

AŞB size bir cihazı tanıtıyor.
    Anlattıkları ilginizi çeker ya da çekmez.
    Çekmiyorsa bakıp geçin.
    İlginizi çekiyorsa, diğer cihazlarla karşılaştırmak için yeterli bilgiler içeriyor.

Not Mesajı: Paris'e tanıdıkları gelecek olan arkadaşlar benimle irtibata geçerlerse kazançlı çıkarlar haberleri olsun.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler