Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Ya büyük motorun olacak ya da serseri olacaksın / Ayşe Şule Bilgiç

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Şimdi geçen hafta elektronik posta kutuma gelen bir mektubu sizle paylaşmak istiyorum. Mektubu yazan Mevlüt Sağlam Ankara’da motosikletli kurye olarak çalışıyor. Anlattıkları Mevlüt bey’in gözünden Ankara’da yaşananlar. Vallaha ben bu yazıya çok yorum yapmak istemiyorum. Katıldığım epey bir yer olmasa kalkıp da buraya koymazdım ama abartıldığını düşündüğüm yerler de yok değil. Buyurun okuyun ve yorumu siz yapın!

ÇEK BAKAYIM SAĞA EHLİYETİN VAR MI

"Ben Ankara trafiğinde günde yaklaşık 200 kilometre yol yapan biri olarak şu kanıya vardım. Ya büyük motorun olacak ya da serseri olacaksın. Nedenine gelince...

Otomobil sürücülerinden örnek vererek başlayabilirim. Diyelim ki altınızda şöyle ’ciks’, gösterişli, pahalı bir otomobil var. Trafik sizi çevirdiği zaman ne der? "İyi günler beyefendi evraklarınızı görebilir miyim?" Peki, altınızda eski kasa her hangi bir otomobil olsa, ya da eski olması da önemli değil orta halli modifiyeli bir otomobil olsa? Siz ne kadar güzel kullansanız da polisin çevirmede diyeceği laf şu; (iyimserleştirilmiş haliyle) "Çek bakıyım, sağa çek, in bakıyım, ehliyetin var mı senin? Şu evraklarını ver bakıyım?" Bunlar hep bilinen şeyler (tabi bu söylediklerimde istisnaları saymıyorum).

MOTORUN ÖNÜNE ATLAYAN TRAFİK POLİSİ

Şimdi gelelim asıl konumuza. Bu anlattıklarımın aynısı motosiklet içinde geçerli; bizzat yaşadıklarım ve gördüklerim olaylar bunlar. Altınızda güzel bir makine varsa büyük ihtimalle ya zenginsinizdir ya da sağlam bağlantılarınız vardır, bir yerlerde dayınız falan. Polisler niye böyle düşünür, çünkü o motosikletin pahalı birşey olduğunu bilirler. Şimdide size serserilikle kurduğum bağlantıyı anlatıyım. İlerde bir çevirme var diyelim; altınızda pahalı bir makine varsa çekinmenize gerek yok güzel bir dille karşılanırsınız. Ama benim kullandığım gibi ya da daha küçük bir motosiklet varsa? Polis direk soru bile sormadan, sizin veya kendisinin sakat kalacağını bile düşünmeden pat diye önünüze atlar, (hatta durdurmak için hareket halindeki motosikletin gidonundan tutmaya çalışanlar bile var, onu da bırakın hareket halindeki motorun anahtarını çıkarmaya çalışan polislerimiz var).

MOTORCU SERSERİ İSE ÇEVİNMEDE DURMAZ

Şimdi diyelim ki motorcu serseri, ne olacak o zaman? Çevirmede durmayacak. Polis var mı yok mu hiç iplemeden basıp gidecek. Eee serseri olduğu içinde büyük ihtimalle ya plakası kıvrıktır ya da sökülmüştür nasıl olsa cezada gelmez. Ne oldu hiç birşey çekti gitti. Bir de şöyle düşünün güzel makinanızla normal bir yolda seyir halindesiniz. Büyük ve sesli olduğu için görünmesi daha kolay kimse önünüze pat diye atlamaz. Ya motosikletiniz ufaksa, ne sesi çıkıyor ne kendi görünüyor. İnsanlar arkanızdaki otomobile bakar, önünüzdeki araca bakar sizin önünüze atlayıverir. Ne oldu olan yine size oldu. Ama ki o motorcu serseriyse ne olur. Eee serseri ya; ya egzozu açıktır bas bas bağırıyordur ya da etkili bir kornası vardır yayanın ya da aracın sizi fark etmemesi için bayağı bir salak olması lazım. Ne oldu serseri yine kurtuldu.

SERSERİ OLMAYA MECBUR EDERLER

Size bir örnek daha; trafik yoğun, ileri doğru motosikletinizin sığacağı kadar boş ver var. İllaki gireceksiniz. Yine motorunuz kayda değer bir şeyse öndeki araçlar size yol açar geçer gidersiniz. Ama sessiz sakin bir motorcuysanız ve motorunuzda ufak bir şeyse? Özellikle taksiciler başta olmak üzere, dengesizin biri iyi bir şey yaptığını sanıp önünüzü kapatır ve bilerek yol vermez. O motosikletin üstünde serseri olsa ne olur? Aralardan motoru bağırttırarak geçeceği için ister istemez öndeki araç yol veriyor. Vermemekte inat ederse ne olacak peki? O da kolay zaten kask kafada değil kolda büyük ihtimalle otomobilin aynasına çarpar ve kırar. Yol illaki açılır yani...

Ve size son bir örnek. Normal bir şekilde gidiyorsunuz. Dengesizin biri durup dururken size çarptı ve yavaşta olsa düştünüz ve sürücü tamamen hatalı. Şimdi motorunuz kalite bir şeyse sizi orda bırakıp gidemez hasarı karşılamak zorunda. Eğer motorunuz ufaksa hatalı olduğu halde diyeceği laf şu; (bayan olduğunu düşünelim) "Napıyosun be salak şey görmüyor musun beni?" Motorunuz ufak olduğu için hasarı da ufak olur diye düşünür ve büyük ihtimalle yoluna devam eder. Siz de efendi motorcuysanız bir trafik polisine gerekeni anlatırsınız ve hiçbir sonuç çıkmaz. Eee serseri olursanız ne olacak. O sinirle kalkarsınız düşersiniz aracın peşine, masraf gözünüzde değildir zaten ve yakalarsınız. Önce konuşmaya çalışırsınız baktınız işe yaramıyor. büyük ihtimalle ayağınız ya da kaskınız otomobilin aynasına çarpar ya da parmağınızdaki yüzük veya herhangi bir metal parça yanlışlıkla arabayı boydan boya çizebilir. Yani sürücüden ya hasar parasını alırsınız ya da sinirinizi alırsınız.

KİMSEYE SERSERİ MOTORCU OL DEMİYORUM

Şöyle bir bakıldığında serseri yaptıklarında kısmen haklı. Yollarda dışlanacağına polislerden laf yiyeceğine, her gün birine rüşvet vereceğine, her an hayati tehlike atlatacağına ki ben şahsen bunlara maruz kalıyorum. Ben burada kimseyi serseriliğe teşvik etmiyorum, ama milletimizin cahilliği bazı motorcu arkadaşlarımızı buna zorluyorlar. Piyasada gördüğünüz serseri tipli motorcuların çoğu bu yüzden bu şekilde kullanıyorlar. Zamanla da alışkanlık haline geliyor. Yani kısacası ben bunu fark ettim ve sizlerle paylaşmak istedim. Ya büyük motosikletin olacak ya da serseri olacaksın (en azından Ankara’da böyle).

Ayşe Şule BİLGİÇ
    ruzgarinkizi@hurriyet.com.tr
    Rüzgarın Kızı - Ayşe Şule Bilgiç'in Yazıları Her Çarşamba Hürriyet Gazetesi Otoyaşam Ekinde Yayınlanır.
    semihss ve durmazzz bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2006 fazer a
    yazmış adam içinden geçenleri

Ben hic bir sekilde katilmiyorum mektup yollayan arkadasa..

"Önce konuşmaya çalışırsınız baktınız işe yaramıyor. büyük ihtimalle ayağınız ya da kaskınız otomobilin aynasına çarpar ya da parmağınızdaki yüzük veya herhangi bir metal parça yanlışlıkla arabayı boydan boya çizebilir. Yani sürücüden ya hasar parasını alırsınız ya da sinirinizi alırsınız"

Bunu yapabilecek bir insan benim kanimca birakin serseri olsun ama serseri motorcu hic uyusmuyor...Motorcu ne anlama geliyor acaba serseri olamaz bence,eger serseriyse motorcu degildir...

Motosikletin öldurucu derecede bir motorlu arac olduqunu aklimdan cikartmiyorum...
    Hic motosiklet kazasi yapmadim ama bir kez cok ciddi bir kaza atlattim...
    Cok kotu bir deneyimim olmasina raqmen motosiklet kullanmaktan vazgecmeyi hic dusunmedim.Motosiklet bir tur bagimlilik ve vazgecilmesi zor bir aliskanlik. Sevgili gibi bana gore....

Ve sirf bir kac gozlemlemen sonucu bunlari soyleyebiliyorsan...unutma istisnalar kaideyi bozmaz
    bu nedenle motorcu serseri olamaz,olmamali
    multraslan bunu beğendi.
    L a T i F

BLaCK_j.W.a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz S600
    Haklı yanları ççokk ne yazıkki her alanımızda ayrımcılık yapılıyoo
    insan kadar kendine guvenen bir aciz gormedim!
    insan kadar nankorunu bahsettiginiz kedilerde bile gormedim!........ Sagopa Kajmer

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    buna ankara mt deki arkadaşlar cevap versin gerçekten öylemi orada?haklı yönleride var haksız yönleride kendi açımdan
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Bi kısım haklı olabilir arkadaş.. Falcon la farklı, Cygnus la farklı muamele görmek de bu yazıyı destekliyor ayrıca.. Bir de bu işin "kız" olarak motor kullanıyor olması var tabii.. Çoğu araç, (polisler dahil) bana bi çok kez yol vermiştir mesela....
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Adam büyük oranda haklı.Şehiriçi trafiğinde sürekli kullanıyorsan ya kenarlarda itilip kakılmayı göze alacaksın yada yol seninmiş gibi kullanacaksın.Serseri motorcu olur bal gibide olur.Her meslekte serseri efendi olur.Serserilik zaten motorculukla örtüşmüş bir kavramdır.Şahsen ben bu tanıma pek uymasamda motorculuğu efendilikle birebir örtüştürme çabasını hep biraz ezikçe bulmuşumdur.Yıllardır böyle oturmuş bir imaj vardır.Bakınız easyrider,hellsangels vs..Bence bu motosikletin ruhunda olan birşey.Daha öncede polis-trafik-4 tekerler 3lüsüyle ilgili bazı düşüncelerimi yazmıştım.Ben üstesinden 'makas atarak,ani kalkışlar yaparak,ışıklarda aradan geçerek ,bir sonraki göbeğe kadar gitmek yerine ara geçişlerden geçerek' geldim.Mümkün olduğu kadar temkinli olmakla beraber aynılarını yapmaya devam edeceğim.yanlış anlaşılmasın bunların sebebi kendimi anca böyle güvende hissetmem.Zaten bir kaynakta motosikletle trafikte rahat etmenin sırrının trafiğin normal akış hızından yaklaşık %15 hızlı hareket etmek olduğu yazıyordu.Benimki biraz daha yüksek oluyor demekki daha güvenli

Ragnosan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 900 Hornet
    Arkadaşın yazdığı yazının bazı yerlerine katılıyorum.Aslında olayın temeli insanların birbirine olan saygısızlıklarından kaynaklanıyor.Araba kullanırkende,motor sürerkende hatta yolda yürürkende birçok saygısız,gereksiz hareketlere,sözlere maruz kalabilir insan.Kızmayı,bağırmayı,kavga etmeyi birbirimize karşı saygılı davranıp hayatı kolaylaştırmak hatta basit bir gülümseme yerine tercih ediyoruz.Özellikle malesef insanlara saygının çok az olduğu,bana birşey olmasında kime ne olursa olsun düşüncesinin yaygın olduğu ve trafikte herkesin iyi şöför karşısındakinin kötü söför olduğu bir toplumdayız.Bu böyle de devam edicem çünkü düzeldiğini hiç görmedim.Düşünün karşımdaki adam bana yol verdiğinde mutlu oluyorum ama bu yurt dışında sürekli böyle burada yol vermezler yol alınır!

Motosikleti
    sym mio
    motoruna göre muamele kimsenin hoşuna gitmese bile büyük bir motor gördüğü zaman hem 'a ne güzel' diyenler ve yol verenler var...Yazının bazı tarafları gerçekten de doğru... Sırf eğğlencesine ve tatmin etme duygusundan dolayı bazı taksiziler motorların üstüne çıkabiliyorlar..
    tubişin de dediği gibi bayan olmanında ayrı bir avantajı hem motorda olduu kadar arabda da geçerli...
    Bir kaç olayın yaşanmasından dolyaı serseri olmamak lazım aslında
    Ama bizim bir kaç hatamızdan dolayı serseri lakabını almamız da var buna karşı serseri olmamak lazım
    Bahar geri gelir biz olsak da olmasak da....
    Apti mi kim o,kımılcan

adam haklı vallaaa kim nederse desin biz bi tarafımızı yırtsak TÜRKİYEDE bu bole. büyük motorumuz yoksa trafikde adam yerine konmuycaz...(herkes tarafından diil tabi büyük bi kısım)bu bi gercek...
    varsa itirazı olan arkadaşın verdii gibi bin tane örnekde ben veriim...
    Baharın, denizin, toprağın kokusu içime dolsun
    Yanımda bana sıkı sıkıya sarılan ve bana güvenen biri olsun.***
    Her daim aracım motorsiklet olsun..!.!. (AMİİİİN)

Sanırım Sn. Ayşe Şule Bilgiç'e mail atmam gerekecek...

jesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ''00 ZX-12R..00 cb1100,, "16 integra 750
    nerdesin rüzgar hakan ((: yetişşş konu seni ilgilendiriyo .....

aslında şöyle,,, birçok model motosiklet kullandım küçük cc olsun büyük cc olsun deneme fırsatım oldu .. gözlemlerim şoyle yeri geldiginde birçok sürücü o kadar saygılı ve yardımetmek için elinden geleni yapıyorlar .. ama bazıları o kadar dengesiz ve vurdum duymaz oluyorki.. sanki trafik birtek o adam için varolmuş sanırsınız münakaşa etmemek mümkün degil .. sinirlerin çelik gibi olması gerek .. ama boyleleri içinde çözüm yukarda yazılarıyla belirtilmiş can sıkarsan canını sıkarlar !!! bu kadar basit boyle olmasını istemeyiz ama malesef bizim buralarda adet boyle
    bridge stone shirdge stone sharidge stone... ve tanrı lastikten kadını yarattı, sharon stone..
    Drift Religion

kıllıtarkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ALMAYACAĞIM!!!!!!!
    adam yazmış kendi çapında haklı ve çoğuda genel gerçekler zaten bu polis davranış bozuklukları heryerde hertürlü araçta başımıza gelebilir
    BU ALANA REKLAM ALINIR

Motosikleti
    cbf 150:::::08
    haklısındır ama benim başıma a hiç çevirme olayı gelmediği için evet kesinlikle böyle yapıolar diyemicem,
    meğer gurbet dediğin mapuslukmuş güneşli avlularda yaşanırmış,öylesine,dönüşümde ne bulurum bilemem bildiğim döneceğim,,verilmiş sözüm edilmiş yeminim,,elbet birgün döneceğimm,,

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    KOnuya büyük ve kaliteli motoru olan arkadaşlar ayrı küçük ve idare eder cinsten arkadaşlar ayrı yorum yapacak anlaşılan.Ben trafikte erkekliğin 10'da 9'unu kullanıp kaçıyorum kardeşim.Özellikle kadınlardan!
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

gokhan_307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Ybr 125 (Mavi)
    Adam haklı bencede.Aralardan geçersem, ışıklarda önlere sıvışırsam, birazda basarsam diğer araçlar daha çok saygı gösteriyor.Tecrübeyle sabittir.Bi keresinde ışıklara yavaş yavaş yaklaşıyodum, kırmızı yanıyodu.Arabalar dibimden hızla geçip ışıktada masus benim aralara giremeyeceğim şekilde yanaşmaya başladı.Daha sonrada sakin devam ettim ama boş.İki şeritli yolda 3 araba yan yana gidiyolar.Ben arabanın birini sollayacak oldum arkadan biri araya girmeye çalışıyo.Nitekim bende artık serseri motorcu oldum herhalde biraz.Kuryenin anlattığı kadar değilim ama en azından trafikten hızlı gitmem gerek.Ancak o şekilde rahat oluyorum.

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Alıntı DARKDIAMOND adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben trafikte erkekliğin 10'da 9'unu kullanıp kaçıyorum kardeşim.Özellikle kadınlardan!
    Aman kaç ha yeriz yoksa..
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

Motosikleti
    Var!!
    arkadaşın yazdığı konularda haklı taraflarda var haksız taraflarda...mesela ben 2. konuya katılıyorum...
    Bundan önceki scooter motosikletimle geçen yıl şehir merkezinde dolaşırken polis durdurmuştu...Atlamış yolun ortasına sanki görmiycem.neyse dur işareti yaptı durdum..E ben de doğal olarak ''evrakları görebilirmiyim'' sorusu beklerken adam hiçbişey demeden anahtarı aldığından gitti yine yolun ortasına dikildi. Dedim ne oluyo ehliyet var,evraklar tamam,kask var.!!!Sonra ben dedim de ehliyetim war falan ondan sonra komiseri flana geldi öyle bıraktılar..Yani dendiği gibi ufak motosikletleri pek takmıyorlar...
    Я £ ﮎ ﮎ Λ ∑

enderkaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco like 125
    Ankara da ben de sık kullanıyorum ve görüldüğü üzere küçücük bi motorum (honda today) var üstelik. Ama daha hiç çevirmem olmadı. Yine de çok sayıda arkadaşımızın çevirmelerde keyfi tutum ve davranışlarla karşılaştığına ben de tanık oldum veya duydum. Yahu beni niye hiç çevirmiyorlar derken, farkettim ki, işim gereği sürekli takım elbise ile biniyorum motora, baya baya kravat çeket ve hatta bazen bont bir çanta falan, bu da görünüş itibariyle lehte puan kazandırıyor sanırım.

Motosikleti
    Honda CBR1100xx - Kymco Agility 125
    Alıntı Skullhunter adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ÇEK BAKAYIM SAĞA EHLİYETİN VAR MI

"Ben Ankara trafiğinde günde yaklaşık 200 kilometre yol yapan biri olarak şu kanıya vardım. Ya büyük motorun olacak ya da serseri olacaksın. Nedenine gelince...

Otomobil sürücülerinden örnek vererek başlayabilirim. Diyelim ki altınızda şöyle ’ciks’, gösterişli, pahalı bir otomobil var. Trafik sizi çevirdiği zaman ne der? "İyi günler beyefendi evraklarınızı görebilir miyim?" Peki, altınızda eski kasa her hangi bir otomobil olsa, ya da eski olması da önemli değil orta halli modifiyeli bir otomobil olsa? Siz ne kadar güzel kullansanız da polisin çevirmede diyeceği laf şu; (iyimserleştirilmiş haliyle) "Çek bakıyım, sağa çek, in bakıyım, ehliyetin var mı senin? Şu evraklarını ver bakıyım?" Bunlar hep bilinen şeyler (tabi bu söylediklerimde istisnaları saymıyorum).
    Evrakların tam olur vede trafikte kurallara uyarsan, böylelerine cevabın hazır olur.Aksi taktirde yapacak pek fazla birşey yok.
    Şeytancım, Motosiklet'i icat ettiğin için sana minnettarım...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler