PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sanırım yapamayacagım, hayal kırıklıgı :((

Sayfa : [1] 2

ümit_150_zc
16 Mart 2012, 15:04
3 gün önce scooteri mi sattım mondial 150 zc satma sebebim hem parçasının artık üretilmemesi hemde vitesli motor alıp hem ekonumik hemde vitesli motor kullanmayı ögrenmenin zamanı geldigini düsündügüm için..mondial 15 dirift aldım vitesli motor hayatımda hiç kullanmadım ^^hatta bi konu açmıştım viteli motora geçiş yardım ^^diye.. vitesli motor kullanmada bana yardım edilmesini istedim.bugun yeni motorumla biraz alıştırma yapayım dedim çıktım evde sakin bi yerde sürmeye çalıştım sürdüm ama bazen elim ayagıma dolaştı.vites geçişleri zorlanarak yaptım 1 den 3 e geçirdim..bayır da vites degişmede zorlandım hatta bayırda kaldım motoru kaldıramadım..daha ilk defa bugün sürdüm tek başıma..kendime üzüldüm açıkçası ne hayallerle aldım motoru vitesli motor daha keyifli olur diye ama bugünkü sürüşümü begenmedim..kendi kendime soruyorum acaba başarabilecekmiyim diye ama bugünkü sürüşten sonra umutlarım bitiyo gibi..aileyi ikna edene kadar canım çıktı sonunda aldım motoru ama çok zor olacak ögrenmek..kazasız sürüşler herkese..honda egitimine gitmek isterim ama bütçem suan onu kaldırmaz :pale:

acun0
16 Mart 2012, 15:14
hemen pes etme motor zaten zevkli bir sıkıntıdır.
elbise giymek bot tu kask tı. zaten zor olan şeyler zevklidir. bence çok erken vazgeçtin. önce düz yolda sür. insan oğlunun başaramayacağı şey yok. ilk 600 lüğe bindiğim günü hatırlıyorum. korkudan bir hafta kendime gelememiştim. şimdi ise 600 lükler yetersiz geliyor. sende bunu farkdeceksin.

acayüp
16 Mart 2012, 15:16
ilk seferde boyle olur zamanla tadina doyamazsin. Daha viteslisini ararsin.
En azindan bos zamnlarinda egitim videolarini izlersen faydasini gorursun.

FDRM
16 Mart 2012, 15:16
Ümidini boşuna yitirme bende senin gibiydim 3-5 binişten sonra yavaş yavaş alışmaya başladım..Sende muhakkak öğreneceksin...Kazasız belesız sürüşler dilerim..

jackonbir
16 Mart 2012, 15:17
ben uzun zamandır vitesli motor kullanıcısıyım
ehliyet sınavına scooterla girdim elim ayağıma dolaştı
resmen midem bulandı
debriyaj diye freni kökledim dubaların arasından geçemedim :)
ayağımı nereye koyacağımı bilemedim :)
sen de o motoru alacak cesaret varsa kimseden yardım almadan o motoru çıkarıp gezdiysen zaten yolun yarısını aşmışsın kendini koyverme
iyice alışana kadar da trafiğe çıkma başına gelecek olumsuz bir vaka seni tamamen motordan soğutur....

immortalboss
16 Mart 2012, 15:19
Hocam internetten önce videoları izleyebilirsin.Moral bozmak yok.Çocuklar yürümeyi öğrenirken kaç kez düşer biliyorsun.Benden sana bir tavsiye.Evde otururken hayalinde bile vites değiştirme antrenmanı yapabilirsin.Ben ilk kez cub kullandığımda bacaklarım titremişti inince...Kesinlikle tavsiye ederim.Evde dene.Biraz geç öğrensen bile öğrenirsin.Ve kendini bu şekilde eleştirebilmen bile güzel.Devam devam!

ozan_bursa
16 Mart 2012, 15:21
kardeşim
boş bir pazaryeri bul
rölantiyi yükselt
gaz vermeden sadece debriyaj telini yavaaaaaaşşşşşça bırakarak kavramanın nasıl tepki verdiğini anlayarak kalkış yap ve gaza basmadan boş boş turla
sonra debriyaja bas bırak hızın azalsın sonra yine yavaşça debrijyajı bırakarak tepkiyi anla
bunu 10 dk dene
sonra bekle biraz dinlen

sonra aynı şekilde kalk bu sefer vitesi 2ye al aynı şekild edevam et

daha sonra 3e al, almadan önce az biraz ama az biraz gaz ver ki vites yükselince devir düşüklüğünden motor boğulup teklemesin

not: mahalle arasında deneme, dikkatin dağılır, boş bir pazar yeri bul

hadi bakalım, kazasız belasız sürüşler

tr100a
16 Mart 2012, 15:22
kesinlikle yapabilirsin
örnek bir çalışma anlatayım kızkardeşime araçla geri cıkarken ayağını depriyajdan cek demişler garibim araca hakim olamıyor halbuki yarım depriyaj yapması ve öyle öğretilmesi lazım ben öğrettim kurstaki hocanın hiç bir tarafı kalmadı kızkardeşim heryerini kalayladı
zamanla daha güzel kullanacaksın vitesli motor kullanan birkaç arkadaşına artçı ol ve eline gaz verişine bak nasıl kalkıyorlar depriyajı nasıl bırakıyorlar gözlemle

ümit_150_zc
ehliyeti bile scooterk sınavı ile aldım..aslında çok istiyorum kullanmayı bu hevesle aldım motoru hafif bi bayırda motoru kaldıramadım ben stop etti 2 defa ..scootere alıştıgım için motoru garaja koyarken bile firen diye debriyaja bastım kaç defa nasıl olcak bilemiyorum...motoru garaja koydum ama içime bi korku düstü.nasıl kurtulacaz bilemiyorum..

_w_
Ben bisikletten direk vitesliye geçiş yaptım 1 hafta düzenli olarak mahalle aralarında artçısız olarak kullandım. Motoru çalıştıramıyordum bile. Kaç sefer çalıştıramadığım için iterek eve getirdim. Ama önce 1 e ve 2. Viteste kullandım. Snra 3 4 derken öğrendim. Daha ilk günden yapamıcm demek saçma. scoter kullanmanız bu işin artısı. Düzenli olarak 1 hafta mahalle içnde kullanın. Arkadaşlarıniza püf noktalarını sorun.

kolcay
16 Mart 2012, 15:25
ben vitesliye geçeli 1500 km oldu kalkışlarda stop ettiriyordum.debriyajsız vites değiştiriyordum.ilk başlarda daha çoktu şimdi neredeyse bu acemiliklerim kalmadı.sende zamanla alışırsın.

Mr.cihans
16 Mart 2012, 15:27
evde bos dururken antreman yapmak cok onemlı sol elının debrıyaja bastıgını bılınc altına ogret sureklı sol elını bırakırken gazı ac bu antremanın sana faydası cok olucak ben hıc scooter kullanmadım dırek ybr 125 ustune oturtular gazı actırdılar 3000devırde debrıyajı bırakmadan bır halt olmuyor bak dedıler zaten 10 yıla askındır araba kullandıgım ıcın kavrama nedır bılıyordum faydası cok oldu ama sen bos vakıtlerınde ellerını ve ayaklarını calıstır beyın ıyıce kavrasın kolay gelsin hadi...

osmanba
16 Mart 2012, 15:27
Bak üzüldüğün şeye.. Sen şimdiye kada rkendini motosiklet kullanıyorum diye avutuyordun. Ve bisikllet kullandın. Asıl şimdi moto sıklet kullanmayı öğreniyorsun. Tabi bu iş hemen bir saat içinde olmaz. En büyük şansın vitessiz motosıklet kullanarak hakimiyet sağlayabilmen. Şimdi ise beceremediğin vites değişmek ve debriyaj ayarlamak. Birkaç saat uüğaşirsan mutlaka olu. Rampa iniş ve çıkışlarda değil düz arazilerde vitese koy . Önce birinci vitesle bir müddet ilerle daha sonra iki takar biraz ilerlersin. Sonra hızını azaltarak motoru birinci vitese indirerek yavaşlama eğitımi yap daha sonra aynı işi tersine uygula yanı vitesi büyült. Yavaşlama ve durma işlerinde mutlaka vites küçülterek yap fazla değil bir gün içinde bu işi becerirsin. Hadi tekrar eğitime çık. Kolay gelsin. Gezilere bekliyoruz...

ümit_150_zc
16 Mart 2012, 15:35
şu motoru alana kadar okadar kesin gözüyle baktımki ben bu işi kavrarım diye beya bi hırslandim zatan scooteri de bi anda sattım ve gün geçmeden bunu aldım bugün kullandıktan sonra acemiliktn midir nedir biraz güvensizlik geldi kendime hatta saçma olacak ama motoru garaja koydum tekrar scootere mi dönsem diye düsündüm bi an..ama ben basarmak istiyorum o vites degiştirmenin vitesli motoru güzel ve dikkatli kullanmanın keyfini yaşamak istiyorum..

---------- Post added at 13:35 ---------- Previous post was at 13:30 ----------

Bak üzüldüğün şeye.. Sen şimdiye kada rkendini motosiklet kullanıyorum diye avutuyordun. Ve bisikllet kullandın. Asıl şimdi moto sıklet kullanmayı öğreniyorsun. Tabi bu iş hemen bir saat içinde olmaz. En büyük şansın vitessiz motosıklet kullanarak hakimiyet sağlayabilmen. Şimdi ise beceremediğin vites değişmek ve debriyaj ayarlamak. Birkaç saat uüğaşirsan mutlaka olu. Rampa iniş ve çıkışlarda değil düz arazilerde vitese koy . Önce birinci vitesle bir müddet ilerle daha sonra iki takar biraz ilerlersin. Sonra hızını azaltarak motoru birinci vitese indirerek yavaşlama eğitımi yap daha sonra aynı işi tersine uygula yanı vitesi büyült. Yavaşlama ve durma işlerinde mutlaka vites küçülterek yap fazla değil bir gün içinde bu işi becerirsin. Hadi tekrar eğitime çık. Kolay gelsin. Gezilere bekliyoruz...
gezilere gelmeyi çok istiyorum hatta şehitleri anma gezisine gelmek için gün saydım ama ehliyetim yoktu burda yazdım gelsem olurmu diye dediler kaza falan olur ehliyetsiz gelme dediler bende gelmedim..yüksek viteste giderken aniden karsıma bişey çıksa o vitesi nasıl düsürcem bi anda bunu yapmaya çalıştım ama düşüremedim benim için en zoru bu olacak sanırım,,zateb 5 ten direk 1 e geçmio o zaman aralıgı çok önemli..mesafe kısalıyo beya bi çlışmam gerek benim..

jeansatar
16 Mart 2012, 15:35
biraz teorik biraz gözlemleme ve ardından bol bol pratik yaparak kısa zamanda bu işi çözeceğinize eminim....şimdiden kolay gelsin

videolar

http://www.youtube.com/watch?v=1_g7pobb_lk&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=sCyQJMNEegg&feature=youtu.be

pistolpitt
16 Mart 2012, 15:38
ben 600 lükten 1000 liğe geçince bile bir süre motoru stop ettirdim durdum, sonuçta farklı motor, kii sen scooterdan vitesliye geciyorsun cok normal. hersey alışma meselesi bir süre sonra refleks haline gelecek merak etme ama boş bir yerde çalış kesinlikle. kolay gelsin

ümit_150_zc
16 Mart 2012, 15:39
biraz teorik biraz gözlemleme ve ardından bol bol pratik yaparak kısa zamanda bu işi çözeceğinize eminim....şimdiden kolay gelsin

videolar

http://www.youtube.com/watch?v=1_g7pobb_lk&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=sCyQJMNEegg&feature=youtu.be
tesekler videolar içim bende şimdi youtubedeb iliyodum videoları..ben sanırım biraz acele ediyorum ..1 yıl scoter kulllandım bakkala bile motorla gittim çok seviyorum kullanmayı şimdi kullanmayınca biraz sıkıntıya girdim motorsuz kalmak çok kötü hele birde motorun olupta kullanamamak feci bişi

brds
16 Mart 2012, 15:39
kardeşim sen bu kadar erken havlu atarsan zaten hiç yapamazsın..motor biraz bağırır-çağırır ufaktan ufaktan ögrenir gidersin
bana hiç gösteren olmadı ya...arabadan aldığımız deneyimle öğrendik gittti...

-unnamed-
16 Mart 2012, 15:41
umit armut pis agzima dus yok...
caba sarfadeceksin...teorikte burada anlatsakta pratik gerek sana...
once duz yolda bi ilerle tecrube edin sonrasin da yokusta kalkmaya calis...
bol bol pratik yap...
debriyaja hakim olmayi ogrendikten sonra nasil zevk alacaksin o gunleri dusun...

UNdocab
16 Mart 2012, 15:49
direkt vitesli 250 ile basladim.zor tabi. Hele senin gibi daha once ayni yerde farkli fonksiyona alismak daha zor. Peki sen yokusta ne ariyorsun arkadas. Nasrettin hocaya sormuslar yokusu mu seversin inisi mi diye. Duz gozunuze mi girdi demis. Al yanina vitesli kullanmis bi arkadasini duz toprak bi alanda pratik yap

ümit_150_zc
16 Mart 2012, 15:49
umit armut pis agzima dus yok...
caba sarfadeceksin...teorikte burada anlatsakta pratik gerek sana...
once duz yolda bi ilerle tecrube edin sonrasin da yokusta kalkmaya calis...
bol bol pratik yap...
debriyaja hakim olmayi ogrendikten sonra nasil zevk alacaksin o gunleri dusun...
haklısınız...ben biraz acele ediyorum..o keyfi o zevgi düşündügüm için aldım bu motoru ama biraz erken düşündüm gibi..gaz vermeyede alışmalıyım önceki gibi degil dokundugumda elcige alıyo gazı motora kafa kaldırtacam diye korkuyorumm o an bir sürü şey geçio kafamdan ..önce bu düşünceleri atmalıyım kafamdan ...yani scooter kullanıyorken harbi motor kullanmıyomusum ben bugün yaptıgım alıştırmadan sonra..

aparat
16 Mart 2012, 15:50
Yahu Ümit canını sıktığın şeye bak kardeşim ...

sıkma canını hiç birimiz anamızın karnında öğrenmedik bu işi, bir zaman sonra bu yazdıklarına bakıp güleceksin :queen:

senin ev ne tarafta bana yakın isen elimden geldiğince yardımcı olurum ondan sonrası saldım çayıra mevlam kayıra sıkma canını paşam :wiinkk:

Tulpar
16 Mart 2012, 15:52
Böyle düşünmen normal zamanla herşey yoluna girecektir panik yapmadan pratik yapmalısın ... İlk başladığında bu duyguları yaşamayan yoktur diye düşünüyorum ....

ümit_150_zc
16 Mart 2012, 15:58
Yahu Ümit canını sıktığın şeye bak kardeşim ...

sıkma canını hiç birimiz anamızın karnında öğrenmedik bu işi, bir zaman sonra bu yazdıklarına bakıp güleceksin :queen:

senin ev ne tarafta bana yakın isen elimden geldiğince yardımcı olurum ondan sonrası saldım çayıra mevlam kayıra sıkma canını paşam :wiinkk:
benim ev avrupa yakasında şişli ayazagada ...bu benim beya zamanımı alacak sanırım..günlük çalışmalara devam edicem ögrenene kadar devam..eskiden hiç dikkatimi çekmezdi vitesli motor kullananlar şim ise bütün kuryeleri tek tek izliyorumyoldan geçenlerii.hatta bazen durdurayım nasıl yapıo nasıl ediyo sorasım bile geliyo

wallaby
16 Mart 2012, 16:00
sakın hevesini kaybetme, tek başına çıkacak kadar cesaret göstermişssin.
Boşboş bir alana git debriajın kavrama noktası üzerinde sıkılmadan çalış. :)
Pes etmek yok emin ol bu dediğime pişman olmazsın. Arkadaşlar sana zaten videoları paylaşmış atla deve değil halledersin iyi çalışmalar.:cat:

onuRRtas
16 Mart 2012, 16:02
Ben kız arkadaşıma bile öğrettim dostum :)

Gerçekten karışık hiçbişey yok. Korumaların üstünde tam olsun düşmekten kalkmaktan korkma hepimiz düştük kalktık :)

Yanına tecrübeli bir abini al, bikaç saatini sana ayırsın yardım etsin emin ol 2-3 gün içinde herşeyi çözeceksin. :)

sarikemal
16 Mart 2012, 16:04
iki gün sonra dans edersin üstünde merak etme

ümit_150_zc
16 Mart 2012, 16:07
ben gece çalışıyorum gündüz uyuyorum son bi kaç gündür ögrenmek için gündüz uyumadım gece nöbet..gerçekten ögrenmek istiyorum içimde büyük bi heves var azimliyim tabi çalışmalarda zorlandıgım zaman içime burukluk düşüyo..yakın çevremde motorlu arkadaşım yok herşeyi burdan ögrenip burdan görüyorum ve motorla ilgili herseyi burdan ögrendim diyebilirimm..aslında bana pratikte yardımcı olacak birisi olsa çok iyi olaca bi kaç saat ders verse en azından pratikte bişiler kaparım..gündüzleri hep evdeyim yardımcı olabilecek arkadaslar abiler olursa çok mutlu olurum...

immortalboss
16 Mart 2012, 16:08
Hocam motosiklet öğrenene kadar kafa da kaldırır,redline çizgisine de değer...Ben cub kullandım uzun süre.Sonra ybr verdiler.Gayet kolay geldi.Bindim gezdim geldim.Bir kez öğreneceksin vites işini.Arkadaşım kanuni aldı.(Cub) 1. viteste kalkarken 2-3 kez diktik motoru.:queen: Bam güm iniyor yere.Allaha şükür kaza bela olmadı.Ama o motor yatar da kalkar da.Sen öğrenmeye bak.İşin teori kısmını biliyorsun.Pratik elbette ki zaman alacak.Motosikletten inince biraz bacaklar titreyecek,konuşurken kekeleme olacak.Çok korkak davranmana gerek yok.Güçlü ol.Başaracaksın emin ol.Arkadaşımın annesi ehliyet aldı.Gaz pedalının fren pedalının yerini bilmiyordu.!!!Bu cesaretle şehirlerarası yola çıkmış...Gerisini sen hesap et.

onuRRtas
16 Mart 2012, 16:08
ben gece çalışıyorum gündüz uyuyorum son bi kaç gündür ögrenmek için gündüz uyumadım gece nöbet..gerçekten ögrenmek istiyorum içimde büyük bi heves var azimliyim tabi çalışmalarda zorlandıgım zaman içime burukluk düşüyo..yakın çevremde motorlu arkadaşım yok herşeyi burdan ögrenip burdan görüyorum ve motorla ilgili herseyi burdan ögrendim diyebilirimm..aslında bana pratikte yardımcı olacak birisi olsa çok iyi olaca bi kaç saat ders verse en azından pratikte bişiler kaparım..gündüzleri hep evdeyim yardımcı olabilecek arkadaslar abiler olursa çok mutlu olurum...

Keşke istanbulda olsaydım bikaç saatte sökmeni sağlardım kolamızı da içer muabbetimizi de ederdik :(

myhammer
16 Mart 2012, 16:11
sıkma canını alıstırma yapa yapa alısacaksın elin ayagın uyum içinde calısacak bi zaman sora
merak etme ve vazgecme alısana kadar dikkat et ve boş bir yerde kendini geliştir motorun tepkimelerini ögren ben bu işi bacaracagına eminim yaparsın merak etme yeterki içindeki isteği kaybetme

ümit_150_zc
16 Mart 2012, 16:14
Keşke istanbulda olsaydım bikaç saatte sökmeni sağlardım kolamızı da içer muabbetimizi de ederdik :(
evet çok güzel olurdun kola hiç bişi degil sinop cevizli mantısı bile yaptırırdım:)içim biraz rahatladı desteklerinizle ..

ERROR88
16 Mart 2012, 16:21
Ilk motorum 150 lik vitesli idi ilk yolculugu arkama artci alarak yaptim 6 km ucak gibi gelmisti sanki teknoloji harikasi 1 hafta o saskinlik gitmedi stop etmeler felan alisirsin kasma pratik yap bol bol

demet72m2
16 Mart 2012, 16:24
motoru aldığım bayideki adama sordum debriyajı neresi vitesi nerden değişiyo diye adam bişeyler anlatıyordu ama ben motoru almanın heyecanıyla dinlemiyordum adamı, motorumun güzelliğini inceliyordum. Sonra adama "aaa ayak frenide varmış" dedim. Adam ehliyeti olan birini ara o götürsün bu şekilde olmaz dedi. ama o hevesle asla motorumu kimseye bırakamazdım. parayı ödedim kaskımı taktım atladım motora ara yollardan caddeye çıkana kadar vitesleri öğrendim, şehir içinde 72 km de vites işini otomatik olarak düşünmeden yaptığımı farkettim. yani diyeceğim o ki ben bile öğrendim:)

Uğur
16 Mart 2012, 16:25
Yeni motorun hayırlı,uğurlu olsun,çok sevindim. Scooterdan sonra zor gelmesi gayet normal ama 2-3 gün içinde bu işi çözersin. Bence dert edilecek bir durum asla değil..
Tekrar hayırlı olsun,Allah kaza bela vermeden,güzel günlerde kullanmayı nasip etsin..

onuRRtas
16 Mart 2012, 16:26
evet çok güzel olurdun kola hiç bişi degil sinop cevizli mantısı bile yaptırırdım:)içim biraz rahatladı desteklerinizle ..

Dostum gerçekten canını sıkıcak hiçbişey yok. Hepimiz senin evrelerinden geçtik. Kimse anasının karnından motorcu doğmadı. Sadece çabalarına pratiklerine dikkat et.

Ama bir konuda cidden katı olmalısın acemisin sonuçta. MUTLAKA MUTLAKA MUTLAKA dizliğin kaskın eldivenin ceketin olsun üzerinde. Sakın ama sakın trafiğe eksik çıkma.

Dipnot: istanbul'a yolum düşerse o mantıyı isterim, haberin ola. :P

ümit_150_zc
16 Mart 2012, 16:27
motoru aldığım bayideki adama sordum debriyajı neresi vitesi nerden değişiyo diye adam bişeyler anlatıyordu ama ben motoru almanın heyecanıyla dinlemiyordum adamı, motorumun güzelliğini inceliyordum. Sonra adama "aaa ayak frenide varmış" dedim. Adam ehliyeti olan birini ara o götürsün bu şekilde olmaz dedi. ama o hevesle asla motorumu kimseye bırakamazdım. parayı ödedim kaskımı taktım atladım motora ara yollardan caddeye çıkana kadar vitesleri öğrendim, şehir içinde 72 km de vites işini otomatik olarak düşünmeden yaptığımı farkettim. yani diyeceğim o ki ben bile öğrendim:)
motoru aldım motoru eve aldıgım kişi getirdi..çocuk masallah çok güzel kullanıyodu...evet o vites işini bi kavrayabilsem gerisi çok kolay gelecek şuan vites atmada zorlanıyorum biraz

kolcay
16 Mart 2012, 16:29

sen yine iyisin.ben 10 dakika uğraştım yerinden kaldıramadım. sürekli stop ettirdim. bayinin eleman beni şehir dışıan çıkardı.ben en az 10 dakikada orada uğraştım.bişekilde motoru yürütünce gazladım.yarı yolda 2 bisikletçi gördüm onlarla biraz sohbet yine motoru yerinden kaldıramadım.o 2 arkadaş beni arkamdan iterek kalkış yaptım :) eve geldim bir abi vardı.benim debriyajı tuttu yavaş yavaş bırakıyor banada gaz verme diyor.motor hafif silkenenince gaz ver dedi.gaz vermemle hareket etmem bir oldu.böyle böyle alıştım :)

ümit_150_zc
16 Mart 2012, 16:30
Yeni motorun hayırlı,uğurlu olsun,çok sevindim. Scooterdan sonra zor gelmesi gayet normal ama 2-3 gün içinde bu işi çözersin. Bence dert edilecek bir durum asla değil..
Tekrar hayırlı olsun,Allah kaza bela vermeden,güzel günlerde kullanmayı nasip etsin..
çok tesekler ugur valla 150 zc ile dans ediyodum :) ediyodum ama vitesliye geçince o benle dans etmeye basladı ..

kole301
16 Mart 2012, 16:31
Vitesli motor hiç kullanmayıp nasıl ehliyet aldığınızı bir öğrensek...

ümit_150_zc
16 Mart 2012, 16:35
Dostum gerçekten canını sıkıcak hiçbişey yok. Hepimiz senin evrelerinden geçtik. Kimse anasının karnından motorcu doğmadı. Sadece çabalarına pratiklerine dikkat et.

Ama bir konuda cidden katı olmalısın acemisin sonuçta. MUTLAKA MUTLAKA MUTLAKA dizliğin kaskın eldivenin ceketin olsun üzerinde. Sakın ama sakın trafiğe eksik çıkma.

Dipnot: istanbul'a yolum düşerse o mantıyı isterim, haberin ola. :P
aslında sıkılmadım desem yalan olur ..motor kullanmaya 1 yıl önce basladım 1 yıldır motorla yatıp motorla kalkıyorum şimdide böyle bi acemilk basarısızlık korkusu yasayınca canım beya sıkıldı...
mantı işi çok kolay başımla beraber beklerim her zaman

---------- Post added at 14:35 ---------- Previous post was at 14:32 ----------

Vitesli motor hiç kullanmayıp nasıl ehliyet aldığınızı bir öğrensek...
aldıgım kurs zatan motor kullanmasını bilmeyenleri kayıt yapmıyo bende scoter kullandıgım için aldılar..sınava girdigim motorda bi scooter di..o şekilde aldım ehliyeti

onuRRtas
16 Mart 2012, 16:35
Hocam vitesli motor bambaşkadır :)

Ayrı bi zevk ayrı bi dünya ayrı bi güvendir. Sen daha önce motosiklet kullanmıyordun scooter kullanıyordun. Buna bir alış varya :) başka hiçbişeyden tad alamaz olacaksın. :)

ama bak rica ediyorum. lütfen korumaların olmadan çıkma. her kaza haberini görünce içime bişeyler oturuyor dostum :(

ümit_150_zc
16 Mart 2012, 16:40
Hocam vitesli motor bambaşkadır :)

Ayrı bi zevk ayrı bi dünya ayrı bi güvendir. Sen daha önce motosiklet kullanmıyordun scooter kullanıyordun. Buna bir alış varya :) başka hiçbişeyden tad alamaz olacaksın. :)

ama bak rica ediyorum. lütfen korumaların olmadan çıkma. her kaza haberini görünce içime bişeyler oturuyor dostum :(
kaskım eldivenim montum var ama dizlik yok onuda en kısa zamanda alıcam bu ögrenme aşamasında çok lazım olacak bana..kasksız hiç kullanmam ailem evde taktırıyor kaskı bana motorla gezmeye giderken..insallh o zevki bende doyasıya yaşamak istiyorum

o da olur
16 Mart 2012, 17:02
"bi bayan vites değiştirirken nelere dikkat etmeli?" diye konu açın hemen yardımcı olurlar :)

maximus1981
16 Mart 2012, 17:03
bende vitesli motor kullanmada aldım ehliyetimi hatta gecen hafta direksiyon sınavım vardı. 3 tane dubanın arasından gectim. vitesli ile ehliyet veren yer bulamadım

ümit_150_zc
16 Mart 2012, 17:09
aparat nikli cem abi aradı telde yardımcı olacagını söyledi çok tesekkür ediyorum kendisine..sizlerede tesekler arkadaslar destekleriniz için..inşallh hayırlısı ile kapacaz bu işi

erro
16 Mart 2012, 17:12
benim hatun bile böyle trip atmamıştı...

aparat
16 Mart 2012, 17:17
aparat nikli cem abi aradı telde yardımcı olacagını söyledi çok tesekkür ediyorum kendisine..sizlerede tesekler arkadaslar destekleriniz için..inşallh hayırlısı ile kapacaz bu işi

rica ederim paşam. lafı bile olmaz elimimden geldiğince dilim döndüğümce yardımcı olurum ...

Ahmanamra
16 Mart 2012, 17:24
Kesinlikle erken vazgeçmişsin:) Arkadaşlara katılıyorum. Bende daha dün ilk vitesli motor deneyimimi yaşadım. Mahalle aralarında 1 vitesten fazla çıkmadan alışmaya çalıştım kısa bi süre . İnsan tedirgin oluyor korkuyor ama vazgeçmemeli. Kullananlarında iki kolu bacağı vs var :D

ümit_150_zc
16 Mart 2012, 18:50
Kesinlikle erken vazgeçmişsin:) Arkadaşlara katılıyorum. Bende daha dün ilk vitesli motor deneyimimi yaşadım. Mahalle aralarında 1 vitesten fazla çıkmadan alışmaya çalıştım kısa bi süre . İnsan tedirgin oluyor korkuyor ama vazgeçmemeli. Kullananlarında iki kolu bacağı vs var :D
vazgeçmedim tabiki de bian çok ciddi anlamda yapamayacagımı düsündüm..şimdi motorun yanından geldim garajda orta sehpada vites degiştirme çalıştım çok zevkli oluyo..yarın tekrar çalışmaya gidecem gün gün daha iyi olacak insalh