PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk Motorumu Almak İstiyorum, Yardım!

reverse
15 Mart 2012, 19:43
Merhaba arkadaşlar. Konuyu umarım doğru yere açmışımdır.
Uzun süredir forumu takip etmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar çoğunlukla okuyucu olarak katıldım.

Motor almak istiyorum ve bu benim ilk motorum olacak.
3000TL bütçem var ve 2. el bakıyorum.
Tercihim bir maxi scooter'dan yana.
Bu fiyatlara SYM joyride'ları araştırıyorum. Gözüme kestirdiğim bir de Kymco Grand Dink 250 var.

Sormak istediğim, 2004 model, 33000km'de bir motor için 3000tl normal mi? Böyle bir motor beni mutlu eder mi?

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-kymco-muayene-yeni-kredi-kartina-12-taksit-imkani-takas-olur-71280428/detay/

Bunlar da değerlendirmeye aldığım farklı birkaç motor:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-suzuki-acil-satilik-suzuki-burgman-uh15-77934828/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-sym-joyride200-modfy-audi-led-far-li-bakmadan-gecme-sonra-kara-ver-43542736/pasif-ilan/#classifiedTitle

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-sym-sym-200-cc-sahibinden-cok-temiz-75239257/detay/

Motordan zerre anlamadığım için sizin yardımlarınız çok önemli.

Şimdiden teşekkür ederim.

eren özer
15 Mart 2012, 19:48
Hocam 2003 ,2004 200,250cc KYMCO SYM bence Verilmez 1 mil daha koyarsan Hondanın Scootere var ondan al Yada Sıfır Bir Çinli al
tercih eden olurmu Bilmeme Ama ben tutupda 3.500 tl kesinlikle 8 yıllık 250cc scotera vermem

reverse
15 Mart 2012, 19:50
Sebebi motorun ömrünü tamamlamak üzere oluşu mudur? Alırsak çok mu problem yaşarız?
Açıkçası biraz daha detaylı cevaplara ihtiyacım var. Kafanızı şişiriyorum kusura bakmayın.

qsTah
15 Mart 2012, 19:51
nerede, ne kadar, ne şartlarda kullanacağında biraz önemli..
geçiş motoru olarak düşünüyorsan km'ye takma derim..
uzun süre kullanacağım diyorsan bu seçenekler arasında suzuki brugman önerebilrim..
başlangıç için ideal seçenekler

Zippo's
15 Mart 2012, 19:53
Burgman 150 çok tatlıymış

immortalboss
15 Mart 2012, 20:00
Hocam internetten resimlere bakıp da motosiklet almak olmaz.:)Hakkında yorum yapmak da olmaz.Ben bu resimlere bakarak burgman derim.Ama eğer ki uzun süre kullanacağım dersen daha az km,daha yeni alet almanı öneririm.İlk motosikletin ise 0-250 cc aralığında güzel seçim yapabileceğin aletler var.:)

reverse
15 Mart 2012, 20:13
Evet ilk motosikletim olacak. Zaten 250cc'den fazlasına bakmıyorum, sakıncalarını biliyorum.
Zaten sadece internetten bakıp almak gibi bir niyetim yok. Motoru bir ustaya götürüp göstereceğim.
Büyük ihtimalle geçiş motoru olacak ama en azından 1 sene veya 2 sene kullabilmek istiyorum.
Asıl hayalim bir kymco venox.

Sizlerden ricam, 2004-2005 model, 20000-30000'de motorlara bu kadar para verilir mi? Alınca elde kalır mı? Seçenekler arasında hangisi daha uygun gibi görünüyor?
Ayrıca varsa sizlerin de tavsiyelerini almak isterim.

tbag
15 Mart 2012, 21:07
Bence senin alman gereken motor çin malı bir cub dır. Ben başlangıç motoru olarak 100 lük cub aldım 4 ay kullandım 10 bin km yaptım sattım. 900 tl ye aldım yine 900 tl ye sattım. Motosikleti aldığımda sanki hiç binilmemişti. Sattığımda ise kötü bir görüntüsü vardı. Anlatmak istediğim hiç zarar etmedim. Ayrıca çok az yakıyor. Scooter almanı kesinlikle önermiyorum. motosiklete bindiğini anlamıyorsun.

Tropiksera
15 Mart 2012, 21:18
ben maxi scooter almanı tavsiye etmem.

Neden diyeceksen.. çok sorun yapan makineler, yakıt sarfiyatı fazla oluyorki sen 250 cc almakdan bahsediyorsun..

yol tutuşu virajlarda sıfır hele bide yağmurlu havalarda..

benim tavsiyem ise ya ybr125-yada cbf150 debriajlı kullanam dersen honda innova 125 yada yamaha cryhpton R 110.

2004-2005 modele o kadar para verilmez bide 3000-4000 lira.. külyüm zarara girersin zararada satarsın motoru..

Nfs
16 Mart 2012, 01:30
Yamaha Cygnus L alabilirsin. Madem ilk motorunuz bununla baslayabilirsiniz. Fiyati sifiri 3800 tl.

reverse
17 Mart 2012, 15:42
Yorumlar için teşekkürler.
Cub veya commuter tarzı motorlar düşünmüyorum.
İlk başta akan trafik dinamiklerini kavrayıp yola daha iyi konsantre olabilmek için vitessiz bir motor istiyorum. Geri kalıyor cub ve scooter. Cub kullanacağım son motor olur heralde.

Peki 2002-2004 model piaggiolara ne dersiniz? X8-X9, 3500-4000tl civarı motorlar var. Biri 71000km, biri 19000km.

DarkSeleCT93
17 Mart 2012, 16:19
sen zaten kararını vermişsin hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler

Tropiksera
17 Mart 2012, 19:07
scooter kullanarak çok hata edersin şehir içi ıslak bir zemin buldunmu yere yapışma, asfaltı yalama olasılığın %90'dır.

reverse
17 Mart 2012, 22:21
Arkadaşlar teşekkür ederim ancak bu kadar kesin yargıları anlayamıyorum.
Dünya kadar scooter kullanıcısı var, herkes yerlerde asfaltı mı yalıyor?
Tamam scooter dengesiz, tamam scooter küçük tekerlekli. Ama peki arkadaş; ıslak zeminde scooteri yere yatıran ve cubı yatırmayan fark ne?
Yani birisi çıkıp ''başlangıç için ideal seçimler'' derken, diğeri ''scooter alma yerlerde sürünürsün'' vs. vs., gibi mesajlar yazıyor.
Ben motor tipi tavsiyesi istemiyorum. Zaten kafamda scooter mi, maxi scooter mi, cub mı, commuter mi karar vermişim.
Sizden ricam, belirlediğim o birkaç motorun almaya değer olup olmadığı hakkında yorumlarda bulunmanızdır.
Bu bağlamda cevaplar ''evet alınabilir, bir süre idare eder, keyifle kullanırsın'' ya da ''o kadar para etmez, aldığın gibi elinde patlar, çok zarar edersin, motoru bitmiştir hayır gelmez'' gibisinden olmalıydı.
Bir ara gerçekten ybr125 almayı düşündüm ancak vites olayına belirttiğim sebeplerden ötürü şimdilik bulaşmak istemiyorum.

Lucas
17 Mart 2012, 22:32
Scooterlarin genelinin lastik caplari ufaktir. Ufak lastikli ve iki tekerlekli bir aleti surmek gercekten zordur. Herkes scooter ile basla, cin mali ile basla, cup tarziyla basla, onunla basla buna gec vb. seyler soyler. Kimin ne dediginden ziyade, senin ne istedigini bilmendir onemli olan. Nacizane tavsiyem, eger vitesli motorsa hayalindeki alet, scooter ile vakit kaybetme. Venox demissin, butcende el veriyorsa onunla baslamanda sakinca yok. Neden illa scooter?

reverse
17 Mart 2012, 23:13
İlla scooter çünkü motora hakim olmaya çalışırken trafiğe olan konsantrasyonum bozulsun istemiyorum. İstanbul gibi yerde önce trafiği çözümleyip ondan sonra motorun vitesi ile uğraşmak istiyorum.
Ayrıca şu anda venox için yeterli bütçe yok.

imagginee
17 Mart 2012, 23:40
vitesli araba kullanıyorsanız bence trafiği çözmüşsünüz demektir, ben de ilk motorumu alacağım, araştırıyorum.hiç otomatik düşünmedim.kendimi güvende hissedeceğim; ayaklarımın yere değdiği ve tartabileceğim bir motor istiyorum.eğitim de alacağım elbette.kısmet olursa motorumu bir arkadaşım götürecek eğitim alanına.salıya randevu aldım, ehliyet için bu arada.umarım uzamaz...

Lucas
17 Mart 2012, 23:42
İlla scooter çünkü motora hakim olmaya çalışırken trafiğe olan konsantrasyonum bozulsun istemiyorum. İstanbul gibi yerde önce trafiği çözümleyip ondan sonra motorun vitesi ile uğraşmak istiyorum.
Ayrıca şu anda venox için yeterli bütçe yok.

Peki :) o zaman scooter kullanmadigim icin baska tavsiye veremeyecek oldugumdan, susma hakkimi kullaniyorum :)

reverse
18 Mart 2012, 01:23
@Lucas; sana teşekkür ederim o halde. :)

@imagginee; vitesli-vitessiz araba kullanmadım. Zaten o yüzden önce kendimi trafiğin koşullarına alıştırmak istiyorum.
Daha önce scooter kullandım, gayet rahattı. Ama ehliyet sınavında cbf150'ye oturunca yeni doğmuş ceylan yavrusu gibi oldum. Kendimi o durumdayken İstanbul trafiği gibi bir kurtlar sofrasında düşünemiyorum.

Linklerle ilgilenen pek olmadı ama bir de şunları merak ediyorum:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-piaggio-acil-sorunsuz-ve-2014-e-kadar-muayeneli-x9-76979519/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-piaggio-acil-acil-sahibinden-bakimli-78379364/detay/

imagginee
18 Mart 2012, 03:01
valla moral olur mu bilmiyorum ben de bir haftalık eğitimle sınava girdim vitesli motorla ama motor kullanmak istiyorsan 125 lik vitesli bi tercihte bulun, ben de arayış içindeyim kendime en uygun motor konusunda, ama otomatik düşünmüyorum ve acemiyim.ehliyetimi haftaya alacağım, kısmet olursa motorumu nisanda, eğitim de alacağım.sonrasında vitesli kullanmayı düşünüyorsan vitesliden başla derim, benim bir kadın olarak tek sıkıntım boyuma kiloma uygun motor bulmak, bu konuda forumun kadın kullanıcılarından yardım bekliyorum, 1.65 boy için uygun ve güvenli motor konusunda...

Tekir
18 Mart 2012, 03:21
ben scooter ile baslamistim. cin mali 150'lik. ilk binis animi hatirliyorum, motor durmuyordu altimda. gaz veremiyordum resmen. simdi senin bir cub ya da commuter ile baslangic yapacagini duysaydim, scooter'a yonlendirirdim. sonralarinda cub da kullandim commuter da fakat, sunu anladim ki yol tutusu, dengesi bir yere kadar. hepsiyle kaza yapma ihtimalin var. yaptim da hepsiyle, bunlarin arasinda beni en iyi koruyan scooter oldu ve tovbe ettigim halde yine bir scooter olan honda pcx ile yeniden trafikteyim. atlattigim tehlikeler, gecirdigim kazalar sonucu genel olarak motorsikleti tavsiye etmiyorum ayri mesele.

reverse
18 Mart 2012, 23:35
Nedendir bilmem (sanırım fiyatı da görünce), birden bire kafamda sıfır km, bir Honda CB125 alma fikri çaktı.
Sizce doğru bir tercih olur mu?
En azından makul fiyatlı, motosiklet gibi motosiklet olan, büyük tekerli, sıfır km ve vitesli bir motor almak fikri iyi gibi geliyor kulağa.

zetun ing
19 Mart 2012, 07:52
valla dostum ben vitesliyle başladım çünkü scooterla başlayanda vitesliye geçiş yapıo çok güzel başlangıç motorları var hemde uzun ömürlü masraf açmas az yakan deli gibi giden motorlar var neden scooter ama illa scooter alıcam dersen scooterda tercih edilicek markalar bana ve bir çoğumuza göre burgman(suzuki) piago(X6-X7-X8-X9) honda v.s markalar ve modelleri ama yardımcı olmamı istersen ben sana bu vitesli motor olayında yardımcı olurum eğitimini almanıda salarım:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 05:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 05:49 ----------

ve hatda benim motorlarımdan birini sana satabilirim satılık deildi ama başlangıç yapmak için en mantıklı motor hyosung rt125 d karion :)

c3nk
19 Mart 2012, 09:08
bu maxilerin hiçbiri hoşuma gitmedi, seni çok uğraştırır gibi duruyorlar, üstüne 500-1000 daha koyup dylan alsana ;)

reverse
19 Mart 2012, 10:10
Arkadaşlar son yorumlar için teşekkürler ama sanırım son mesajımı okumadan direkt ilk mesaja göre yanıtladınız.:)
Şu anda ciddi şekilde honda cb125e almayı düşünüyorum.
Bu motor beni üzer mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:08 ----------

rt125 de çok güzel motormuş. Kaça satmayı düşünüyorsun?