PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zen ve dostluk sanatı

Sayfa : [1] 2 3

Redmoon
13 Şubat 2012, 15:57
Kocaeli'nin yerel gazetesinde çıkan bir haberi paylaşmak istiyorum, yazıda motosiklet kullanıcılarının ve kulüplerinin dışarıdan nasıl göründüğüyle ilgili güzel detaylar mevcut, geçen sene kuryelik yapan bir kardeşimizin geçirdiği kazanın arkasından dostlarının ona nasıl sahip çıktığını hastanede çalışan bir doktorun gözüyle ve hoş bir üslupla anlatıyor;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Geçen hafta çok sevdiğim bir doktor kardeşim hastanede gözlemlediği bir olayı benimle paylaştı, çok etkilendim. Kendisine bunu bir yazıya dökmesini rica ettim. Sağ olsun, kırmadı beni. Şimdi bu yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım size de ilginç gelecektir.
“Kocaeli Devlet Hastanesi’nde çalışıyorum. İşim gereği trafik kazası sonucu yaralanan hastalara müdahale ederim. Bu kazalar içinde en dramatik olanları motosiklet kazalarıdır. Kafa travması, hayati iç organ yaralanmaları, kırıklar ve hatta uzuv kayıplarıyla gelirler. Otomobil korunma sağlayabilir ancak motosiklet korunmasızdır, hedeftir ve belki bazılarımız için trafikteki sivrisinektir; sinir bozarlar. Yine de otomobil de can taşır motosiklette ve bu canlar eşittir. Motosikletteki can daha riskli de olsa daha değersiz değildir.
Uzmanlık eğitimi yaptığım yıllardı. Sahaftan "Zen ve motosiklet bakım sanatı” isimli bir kitap satın almıştım. Aslında felsefe kitabıydı ama motosikletlerle ilgili kısımları da ilgi çekiciydi benim için. O etkiyle kendime şehir içinde kullanıma uygun scooter cinsi bir motosiklet almıştım. O zaman da motosiklet kazalarının ciddi sonuçlarına vakıftım ama kendimce haklı nedenlerim vardı. Az yakıt harcayacaktım, cebim ferahlayacaktı, çevreyi daha az kirletecektim, İstanbul trafiğinde benim için değerli zamanları harcamayacaktım, otopark sorunum olmayacaktı, arabadaki gibi sigara içmeyecektim vs. Böyle başladı ve 13 yıldır uygun iklim ve yol koşullarında motosiklet kullanıyorum.
Bundan 15 gün kadar önce hastanemiz bahçesinde chopper (söylenişi çapır) cinsi çok sayıda motosiklet gördüm. Hepsi de düzenli bir şekilde park edilmişlerdi. Hastane içi trafiği engellememeye özen gösterildiği belli idi. Yakışıklı aletlerdi. Baktım makinelerin sahipleri çay bahçesinde 15 kişilik bir grup halinde oturuyorlar. Duyduğuma göre arkadaşları motosiklet kazası yapmış ve yoğun bakım ünitesinde yaşam savaşı veriyormuş. Hasta arkadaşları için orada bulunan motosikletli grup sıradışı insanlardan oluşuyordu. Çizmeli, siyah kotlu, kısa bol fermuarlı deri montlar giymiş, saçlı sakallı abiler çoğunluktaydı. Aralarında hanım arkadaşları da vardı. Bayanlardan birinin saç rengi turunculu kırmızıydı. Ön yargılı bir toplum bakışıyla serseri kılıklı adamlardan bahsediyorum. Belki oğlumuz, kızımız, kardeşimiz o tayfadan olsa üzülürüz, tepkiyle karşılarız. Küpeler, dövmeler falan da var. Anarşist, satanist yaftaları da kolaylıkla yapışabilir bu ahaliye. Görüntü aykırı uyumsuz...
Oysa yaşanan başka bir şey... Grubun hastası var. Azrail’le savaşta. Yolda otomobillerle yoğun bakımda Azrail’le yarışan bu insanoğlu için gelenler motosikletlerini düzgün park etmişler. 24 saat bahçe nöbetindeler. Ya bir şey lazım olursa hemen yetişiriz nöbetidir o. Kalabalıklar ama gürültü yok. 2 kişi konuşsa daha fazla ses çıkar. 15 kişi konuşuyor ama ses yok. Derin hüznün ve her geçen gün azalsa da var olan umudun konuşmalarıdır o. Saygılı endişeli, umutlu anıların ağırlığında ezilen bekleyiştir o. Belki hepsi Donkişot’tur. Motosikletleri Rosinante’dir. Turuncu saçlı olan kızın ismi de Dulcinea olabilir. Şövalyelik böyle bir şeydir belki. Acıyla kıvranırken kendisiyle ilgili saçma sapan ön yargıları parçalar şövalye. Bu anlamda anarşisttir aslında. Benim gözlemim böyle bir şeydi. Acılarına onları tanımasam da ortak oldum. Herkese yaşam yolunda iyi yolculuklar dilerim.”

Fikret GÖKMEN - Zen ve dostluk sanatı - 30,10,2011

Khutuck
13 Şubat 2012, 17:41
Çok güzel bir yazı :cat:

tigermbz
13 Şubat 2012, 17:59
zen nereden çıktı yahu
arkadaşlık, vefakarlık, hakka hukuka saygılı olmak gibi övgüye layık kavramlara kendi kültürümüzde sahipken(uygulayıp uygulamadığımız tartışılır, o ayrı konu) bize ne elin kültüründen?

telkarinn
13 Şubat 2012, 18:07
Çok güzel bi yazı olmuş..Emeğinize sağlık

lycantrophic
13 Şubat 2012, 18:13
Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı adlı kitaptan bahsetmiş adam yazısında. Yazıyı doğru dürüst okusaydınız Zen'in nerden çıktığını anlardınız. Kafayı kuma sokup bize ne başkasının kültüründen zihniyetinin de ne kadar işe yarar olduğu tartışılır.

tigermbz
13 Şubat 2012, 18:27
Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı adlı kitaptan bahsetmiş adam yazısında. Yazıyı doğru dürüst okusaydınız Zen'in nerden çıktığını anlardınız. Kafayı kuma sokup bize ne başkasının kültüründen zihniyetinin de ne kadar işe yarar olduğu tartışılır.

biraz daha iyi okusaydın, yazının konusunun bir hastanede arkadaşlarını ziyarete gelen bir kaç motorcunun düzgün tavırları olduğunu görür, muhtemeldir ki zen felsefesiyle ile alakası olmayan bu şahısların vefakarlık diye bildiğimiz tavırlarının neden zen sanatına atıf yapılarak anlatıldığının anlamsızlığına dikkat kesilebilirdin pekala benim gibi

necatik35
13 Şubat 2012, 18:39
Bence çok güzel bir yazı değil.Motosiklet dostluğunu anlatan çok daha güzel yazılar okumuştum şahsen.
Ancak motosiklet dostluğu üzerine yazılmış bir yazıyı bile yorumlarken,"öteki"leşmeyi doğru bulmuyorum:bounce:

tigermbz
13 Şubat 2012, 19:01
kendi aramızda ötekileşmek değil amaç
bizde var olanın değersizmişçesine bir kenara atılıp, daha üstünmüşçesine ötekilerin öğretilerini kaale almamız
ön kötüsü de bunu, ötekilerin kafamıza sokmasıdır ki dejenerasyon tabir ediliyor
bu yazıyı yazan şahıs bilinçli mi yoksa bilinçsiz mi alet olmuştur bilemediğimizden burada okuyacak arkadaşların dikkatini gözden kaçan şeylere çekmeye uğraşıyoruz
en azından popülerlik kaygısı gütmüştür
ne için?
daha çok onore olabilmek adına
çünkü bunlar moda
delikanlılık dese kahve ağzıyla konuşmuş olur, banal derler adama
programlanmış zihinlere hitap edip "bak bu da bizim programlandığımız dilden konuşuyor" diye onlardan takdir toplamak
basit dürtüleri elitist makyajlarla süslemek

benim adım tatar ramazan değil, ama bu oyunu gene de bozarım

necatik35
13 Şubat 2012, 19:24
bizde var olanın değersizmişçesine bir kenara atılıp, daha üstünmüşçesine ötekilerin öğretilerini kaale almamız
ön kötüsü de bunu, ötekilerin kafamıza sokmasıdır ki dejenerasyon tabir ediliyor
bu yazıyı yazan şahıs bilinçli mi yoksa bilinçsiz mi alet olmuştur bilemediğimizden burada okuyacak arkadaşların dikkatini gözden kaçan şeylere çekmeye uğraşıyoruz
ne için?
çünkü bunlar moda
programlanmış zihinlere hitap edip "bak bu da bizim programlandığımız dilden konuşuyor" diye onlardan takdir toplamak

Tatarım Ramazan ım,canım kardeşim,
Motosiklet adına yazılmış çok fazla bir şey yok edebiyatta.Bırak varsın içinde ZEN;MEN;LEN vs.vs. olsun.
Yeterki gönüller bir olsun:rendeer:

erro
13 Şubat 2012, 19:41
bir motosiklet sahibinin böyle bir olayı arkadaşına şaşkınlıkla anlatması ilginç...motoru varsa böyle bir dostluğun ve iletişimin zaten farkında olması gerekirdi. Motosikleti olmayan bir insan bile yolda 2 motordan fazla bir grup görse onların arasındaki bağın özel olduğunu hissedebiliyo.

ama adı geçen kitap gerçekten güzel bir felsefe kitabı...tavsiye ederim...

alp_tunay
13 Şubat 2012, 19:42
Bu anlatılanları bir kaç kere bizler de yaşadık.... Ama ne idolojimizi ne de misyonumuzu kattık işin içine...
Orda beklerken tek düşüncemiz arkadaşımızın iyi haberini alabilmek...
Dışardan bakıp '' ah ne güzel şey , kaza yapan arkadaşlarını bekliyorlar '' gibisinden sözleri duymadan saatlerce orda beklemek...

Tutup da işin içine herhangi bir idoloji ya da misyon sokmanın mantığını anlamam....
Garip bir yaklaşım...
Tanıtım uğruna harcanmış güzel bir yazı....
Ucuz basit....
Ve böyle yaklaşımlardan nefret ederim... Beni çekmek yerine daha da iter....

Kurye kaza yapmış , arkadaşları doğal olarak bekliyorlar başında....
Ama bunu gören doktor aşka gelmiş...
Döktürmüş.... Araya karışık reklam da koymuş....
Yersen hesabı..... :)

soa
17 Şubat 2012, 19:09
Bu anlatılanları bir kaç kere bizler de yaşadık.... Ama ne idolojimizi ne de misyonumuzu kattık işin içine...
Orda beklerken tek düşüncemiz arkadaşımızın iyi haberini alabilmek...
Dışardan bakıp '' ah ne güzel şey , kaza yapan arkadaşlarını bekliyorlar '' gibisinden sözleri duymadan saatlerce orda beklemek...

Tutup da işin içine herhangi bir idoloji ya da misyon sokmanın mantığını anlamam....
Garip bir yaklaşım...
Tanıtım uğruna harcanmış güzel bir yazı....
Ucuz basit....
Ve böyle yaklaşımlardan nefret ederim... Beni çekmek yerine daha da iter....

Kurye kaza yapmış , arkadaşları doğal olarak bekliyorlar başında....
Ama bunu gören doktor aşka gelmiş...
Döktürmüş.... Araya karışık reklam da koymuş....
Yersen hesabı..... :)

Allah aşkına şu yazıdakidaki ideolojiyi, misyonu göstersene hocam. neresindeymiş ideoloji, neresindeymiş misyon.. "Tanıtım uğruna harcanmış güzel bir yazı...." neyi tanıtmışlar hocam marka mı geçiyor içinde model mi var. Yada bi klüp adımı ?. tek geçen isim kocaeli devlet hastanesi feci reklem dimi yazık yaaa bu kadar basit olma. madem nefret ediyordun keşke yazmasaydında bizide kendinden nefret ettirmeseydin.

Artık bırakın su güzel şeylere çomak sokmayı belki doktor yazmamıştır belki gazeteci yazmıştır fark eder mi?. imgelerden vazgeçip olayların özüne odaklanın kimin yazdığı nasıl bir Türkçeyle yazdığı fark eder mi insanlığa bakın. Hikayenin özünü anlayıp "Dış görünüşle Yargılamayı" bırakın yeter.xUğraşmayın ideolojiyle misyonla otla.......

Khutuck
17 Şubat 2012, 19:29
Adam "Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı" kitabına gönderme yapmış, zen felsefesinden bahsetmemiş bile. İdeolojik bir şey yok ki burada...

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı da süper bir kitaptır.

soa
17 Şubat 2012, 19:39
ne için?
çünkü bunlar moda

İnsan düşünce olarak görüş olarak sağlam olunca tabiriniz ile konuşacak olursak kimse onu kolay kolay "öteki"leştiremez. Bu tarz elle tutulacak yeri olmayan saçma sapan yerlere zaman kaybederek o kadar büyük şeyler kaçırıyorsunuz ki. yaa bırakın bu işleri biri der ideoloji misyon biri der ötekileşme dejenerasyon. Bu ülkede böle her olaya oluk olup suyu uzaklara taşıyacağımıza, baraj olur suya set çekersek. yüzeysellikle konuları irdelersek, konunun özünde anlatılmak isteneneni yakalamadan saçma sapan yerlere takılırsak. BİZDEN NE KÖY OLUR NE KASABA!!!!

alp_tunay
17 Şubat 2012, 22:26
Kocaeli'nin yerel gazetesinde çıkan bir haberi paylaşmak istiyorum, yazıda motosiklet kullanıcılarının ve kulüplerinin dışarıdan nasıl göründüğüyle ilgili güzel detaylar mevcut, geçen sene kuryelik yapan bir kardeşimizin geçirdiği kazanın arkasından dostlarının ona nasıl sahip çıktığını hastanede çalışan bir doktorun gözüyle ve hoş bir üslupla anlatıyor;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Geçen hafta çok sevdiğim bir doktor kardeşim hastanede gözlemlediği bir olayı benimle paylaştı, çok etkilendim. Kendisine bunu bir yazıya dökmesini rica ettim. Sağ olsun, kırmadı beni. Şimdi bu yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım size de ilginç gelecektir.
“Kocaeli Devlet Hastanesi’nde çalışıyorum. İşim gereği trafik kazası sonucu yaralanan hastalara müdahale ederim. Bu kazalar içinde en dramatik olanları motosiklet kazalarıdır. Kafa travması, hayati iç organ yaralanmaları, kırıklar ve hatta uzuv kayıplarıyla gelirler. Otomobil korunma sağlayabilir ancak motosiklet korunmasızdır, hedeftir ve belki bazılarımız için trafikteki sivrisinektir; sinir bozarlar. Yine de otomobil de can taşır motosiklette ve bu canlar eşittir. Motosikletteki can daha riskli de olsa daha değersiz değildir.
Uzmanlık eğitimi yaptığım yıllardı. Sahaftan "Zen ve motosiklet bakım sanatı” isimli bir kitap satın almıştım. Aslında felsefe kitabıydı ama motosikletlerle ilgili kısımları da ilgi çekiciydi benim için. O etkiyle kendime şehir içinde kullanıma uygun scooter cinsi bir motosiklet almıştım. O zaman da motosiklet kazalarının ciddi sonuçlarına vakıftım ama kendimce haklı nedenlerim vardı. Az yakıt harcayacaktım, cebim ferahlayacaktı, çevreyi daha az kirletecektim, İstanbul trafiğinde benim için değerli zamanları harcamayacaktım, otopark sorunum olmayacaktı, arabadaki gibi sigara içmeyecektim vs. Böyle başladı ve 13 yıldır uygun iklim ve yol koşullarında motosiklet kullanıyorum.
Bundan 15 gün kadar önce hastanemiz bahçesinde chopper (söylenişi çapır) cinsi çok sayıda motosiklet gördüm. Hepsi de düzenli bir şekilde park edilmişlerdi. Hastane içi trafiği engellememeye özen gösterildiği belli idi. Yakışıklı aletlerdi. Baktım makinelerin sahipleri çay bahçesinde 15 kişilik bir grup halinde oturuyorlar. Duyduğuma göre arkadaşları motosiklet kazası yapmış ve yoğun bakım ünitesinde yaşam savaşı veriyormuş. Hasta arkadaşları için orada bulunan motosikletli grup sıradışı insanlardan oluşuyordu. Çizmeli, siyah kotlu, kısa bol fermuarlı deri montlar giymiş, saçlı sakallı abiler çoğunluktaydı. Aralarında hanım arkadaşları da vardı. Bayanlardan birinin saç rengi turunculu kırmızıydı. Ön yargılı bir toplum bakışıyla serseri kılıklı adamlardan bahsediyorum. Belki oğlumuz, kızımız, kardeşimiz o tayfadan olsa üzülürüz, tepkiyle karşılarız. Küpeler, dövmeler falan da var. Anarşist, satanist yaftaları da kolaylıkla yapışabilir bu ahaliye. Görüntü aykırı uyumsuz...
Oysa yaşanan başka bir şey... Grubun hastası var. Azrail’le savaşta. Yolda otomobillerle yoğun bakımda Azrail’le yarışan bu insanoğlu için gelenler motosikletlerini düzgün park etmişler. 24 saat bahçe nöbetindeler. Ya bir şey lazım olursa hemen yetişiriz nöbetidir o. Kalabalıklar ama gürültü yok. 2 kişi konuşsa daha fazla ses çıkar. 15 kişi konuşuyor ama ses yok. Derin hüznün ve her geçen gün azalsa da var olan umudun konuşmalarıdır o. Saygılı endişeli, umutlu anıların ağırlığında ezilen bekleyiştir o. Belki hepsi Donkişot’tur. Motosikletleri Rosinante’dir. Turuncu saçlı olan kızın ismi de Dulcinea olabilir. Şövalyelik böyle bir şeydir belki. Acıyla kıvranırken kendisiyle ilgili saçma sapan ön yargıları parçalar şövalye. Bu anlamda anarşisttir aslında. Benim gözlemim böyle bir şeydi. Acılarına onları tanımasam da ortak oldum. Herkese yaşam yolunda iyi yolculuklar dilerim.”

Yukarıda ki yazı Fikret Gökmen in değilmi.... Yoksa zen sanatının yazarımı?...
Yazıyı koyar altına isim atarsan o şahsın görünür değilmi...
Yanındaki kitap ismi ne oluyor?...

Oraya takıldım..
Sanki kitabın içinden alınmış yazı gibi geldi....
Halbuki bu bir doktorun anısı....:cat:

Ya da benim algılamamda sorun var...
Gördüğüm bu şekilde....:silent:

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:21 ----------

İnsan düşünce olarak görüş olarak sağlam olunca tabiriniz ile konuşacak olursak kimse onu kolay kolay "öteki"leştiremez. Bu tarz elle tutulacak yeri olmayan saçma sapan yerlere zaman kaybederek o kadar büyük şeyler kaçırıyorsunuz ki. yaa bırakın bu işleri biri der ideoloji misyon biri der ötekileşme dejenerasyon. Bu ülkede böle her olaya oluk olup suyu uzaklara taşıyacağımıza, baraj olur suya set çekersek. yüzeysellikle konuları irdelersek, konunun özünde anlatılmak isteneneni yakalamadan saçma sapan yerlere takılırsak. BİZDEN NE KÖY OLUR NE KASABA!!!!

Sanırım kitabın ortağısın... 2011 yılında üye olmuş ve bu 2. mesajın... İkisi de bu konuya ,ama sırf kızgınlık ve öfke gidermeye....
Kaçırdığımız bişey yok.... Meraklanma....
Köyümüzün de kasabamızında durumu iyi...
Senin saçma sapan yer dediğin bariz reklam....
Bu benim görüşüm... İSter beğenir ister beğenmessin....
Kalkıp ta bana sizden ne köy olur ne kasaba dersen ;
Ben de al kitabını git başka köye derim sana...
Kal sağlıcakla... ;)

Redmoon
18 Şubat 2012, 02:19
Arkadaşlar bu yazıyı beni gerçekten etklediği için paylaşmak istemiştim ama olay alakasız yerlere gitmiş, alıntı yaptığım link aşağıdadır, konu reklam mevzusuna nasıl geldi hakikaten anlamadım :silent: fakat asla öyle bir amaç güdülerek paylaşılmamıştır, ben adı geçen kitabı okumuş dahi değilim! yazı alıntı olduğundan üzerine çok fazla yorum yapmam da anlamlı olmaz...

http://www.kocaeligazetesi.com.tr/root.vol?title=zen-ve-dostluk-sanati&exec=page&nid=217101

alp_tunay
18 Şubat 2012, 02:22
Arkadaşlar bu yazıyı beni gerçekten etklediği için paylaşmak istemiştim ama olay alakasız yerlere gitmiş, alıntı yaptığım link aşağıdadır, konu reklam mevzusuna nasıl geldi hakikaten anlamadım :silent: fakat asla öyle bir amaç güdülerek paylaşılmamıştır, ben adı geçen kitabı okumuş dahi değilim! yazı alıntı olduğundan üzerine çok fazla yorum yapmam da anlamlı olmaz...

http://www.kocaeligazetesi.com.tr/root.vol?title=zen-ve-dostluk-sanati&exec=page&nid=217101

Senle bir alakası yok arkadaşım... Üstüne alınma...
Yazının geneline yazdıklarımız.... :cat:
Saygılar...

mandarake
18 Şubat 2012, 04:21
Adam bir kitaba gönderme yapmış sadace...bende okumuştum seneler önce bu kitabı,herkese de tavsiye ederim."bu oyunu bozarmış" insanın kendini bilmemesi ne kötü bisey...suursuzluk kötü bisey...
Eskiden böyle degildi,gençlik ne hale gelmiş...

alp_tunay
18 Şubat 2012, 04:35
Adam bir kitaba gönderme yapmış sadace...bende okumuştum seneler önce bu kitabı,herkese de tavsiye ederim."bu oyunu bozarmış" insanın kendini bilmemesi ne kötü bisey...suursuzluk kötü bisey...
Eskiden böyle degildi,gençlik ne hale gelmiş...
Gençlik değil de insanlar ne hale gelmiş ;)
Ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz,
Ya işinize geldiği gibi anlıyorsunuz,
ya da herşeye boş verip bana ne yaa diyorsunuz...
Baktınız olmadı sağa sola ahkam kesiyorsunuz....

Vah ülkemin insanları..Tüh tüüh.... :pr:

furkanmg
18 Şubat 2012, 05:02
Ne Zenden anlarım ne yazan adamı tanırım.

Ama o arkadaşı ziyarete giden kişilerden biri olarak,orda motorcu kardeşliğinin nasıl bişey olduğunu gözlerimle görme fırsatı buldum.
Bu olay bu yazın sonlarına doğru gerçekleşti.Ara sokakta motoru ile giderken adamın birinin çok hızlı bi şekilde çarpması sonucu elim bi kaza geçirmişti arkadaş.Ben tanımıyorum fakat bu arkadaşımızın dahil olduğu gruptan OTTOMANS MC den bir arkadaşım vardı.Aynı işte çalıştığımız.
Bi akşam işten eve giderken bende ziyaretine gittim yanımda arkadaşım olmadan.

Dedim merhaba ben filancanın arkadaşıyım kaza geçiren kardeşimiz için geldim.Ben ağırladılar oturduk sohbet ettik saat gece 02.00!!
o saatte orda 6 kişi vardı.Vardiyasını bitirip gelicek daha 5 kişi vardı.

Durumu aslında o kadar vahimdi ki akciğerleri bile sönmüştü arkadaşın.Ama gerek dualar gereksede Hergün gece gündüz bekleyen 15 civarı kardeşi sayesinde kendine geldi.Tek sorunu en son konuşmada biraz güçlük çekiyodu.Umarım onuda yenmiştir.

Orda gördüğüm tek şey kardeşlik,dostluktu.İşten eve evden işe derler ya,işten hasttaneye hastaneden işe yaşadı ordakiler ve arkadaşlarını kurtardılar.Gerçekten ibretlik bir durumdu benim açımdan...

35emre35
18 Şubat 2012, 11:29
güzel bir gözlem ve güzel bir yazı, inşallah motorcu kardeşimiz sağlığına kavuşmuştur.

Motosiklet adına yazılmış çok fazla bir şey yok edebiyatta.Bırak varsın içinde ZEN;MEN;LEN vs.vs. olsun.
Yeterki gönüller bir olsun:rendeer:
:cat:
kendi kültürümüzdeki güzelliklerin(sanat, müzik, öğreti vs) üzerine, başka toplumların ilim ve irfanını öğrememiz bilmemiz kendi kültürümüzle olan benzerlikleri görmemizin, harmanlamamızın ne zararı var. ilim irfan çinde bile olsa almamız gerektiği söylemi bizim kültürümüzde yokmu??

piyanist_irf
18 Şubat 2012, 11:41
yavvv biliyonuz kendi aranızda konuşup duruyonuz şu (zen ) nedir kısayoldan anlatında öğrenek yauuu, gugıl amcayla uğraştırmayın beni şimdi ,

tartışmaya sora geçeriz :cherry: bilmiyorum kardeşim işte zen öğrenmek istiyorum :)

35emre35
18 Şubat 2012, 11:47
yavvv biliyonuz kendi aranızda konuşup duruyonuz şu (zen ) nedir kısayoldan anlatında öğrenek yauuu, gugıl amcayla uğraştırmayın beni şimdi ,

tartışmaya sora geçeriz :cherry: bilmiyorum kardeşim işte zen öğrenmek istiyorum :)
boş ver hocam öğrenip napacaksın, kendi kültürümüz yeter bize öğrencende ne olacak :) hem çin uzak, hemde çakma makma çıkar mazallah :)

yürekçe
18 Şubat 2012, 12:30
zen ile motosikletin bakım sanatı alakasını ben öykünme olarak alıyorum.

o "iç aydınlanmasını " zen ile yapar, ben zenne oynatırım.... :P

zen, kendini kurallarını koymuş olabilir ama bu herkes için doktrin değildir.

yazı ile ilgili olarak yorum yapmak istemiyorum. her yazımcı iç dünyasını farklı anlatır :)

tigermbz
18 Şubat 2012, 14:57
yazdıklarımızı beğenmeyen arkadaşlara sorarım: hikayeye konu olan mevzunun zen ile ilişkisi ver mıdır?
bence yok
o halde mevcut kültürümüzde sahip olduğumuz değerleri yeniden keşfediyormuşçasına başka kültürlerden derleyip bizim kültürümüzle harmanlamanın iyi niyetli bir amacı olamaz
iyi niyet, unutulanın hatırlatılması olurdu çünkü
bu öyküyü anlatıp, hala insani değerlerimizi yaşatanlar var denseydi o başka
o halde nedir bu popüler kültür dayatmaları?
nedir bu özenti?
merak ediyorsanız anlatırım

35emre35
18 Şubat 2012, 15:54
yahu popüler kültür ile ne alakası var şimdi, konu nerden nereye getiriliyor, gene neden başka yere çarpıtılıyor.
araba, kamyonet vs. araç kullananların yada araç kullanmayanların bizlere ne gözle baktıkları bilinen bir gerçek, sırf böyle önyargıları ortadan kaldırmasına ufakta olsa vesile olabilecek her tür yazıyı, semineri, fuarı vs. desteklememz gerekirken(şahsen motosikletle alakalı olumlu olan her tür şeyi desteklerim) neden bu öfke. birisi motosiklet ve motosikletliler ile alakalı gözlemlerini paylaşmış, ve bunu okuduğu "zen ve motosiklet bakım sanatı" kitabından konuyu açarak, ön yargılı olarak serseri görüntüsünde olsalar bile kendi kültürümüzdeki insanların ne denli duyarlı olduğunu bu kültürün nasıl içimize işlediğini gösteren bir yazı yazmış. bunun şimdi neresi kötü, başında zen geçiyor diyemi? yapmayın gözünüzü seveyim insanların yardımlarını şevkini neden kırıyorsunz, bırakın ister zen'le ister men'le ister tasavvufla neyle olumlu birşey yaparlarsa yapsınlar.
keşke "tasavvuf ve motosiklet bakım sanatı" adında birisi bir kitap yazılmış olsaydı da. bu arkadaşta bu kitabı okuduğundan başlayarak böyle bir gözlemini yazsaydı.

soa
18 Şubat 2012, 16:17
Yukarıda ki yazı Fikret Gökmen in değilmi.... Yoksa zen sanatının yazarımı?...
Yazıyı koyar altına isim atarsan o şahsın görünür değilmi...
Yanındaki kitap ismi ne oluyor?...

Oraya takıldım..
Sanki kitabın içinden alınmış yazı gibi geldi....
Halbuki bu bir doktorun anısı....:cat:

Ya da benim algılamamda sorun var...
Gördüğüm bu şekilde....:silent:

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:21 ----------

Sanırım kitabın ortağısın... 2011 yılında üye olmuş ve bu 2. mesajın... İkisi de bu konuya ,ama sırf kızgınlık ve öfke gidermeye....
Kaçırdığımız bişey yok.... Meraklanma....
Köyümüzün de kasabamızında durumu iyi...
Senin saçma sapan yer dediğin bariz reklam....
Bu benim görüşüm... İSter beğenir ister beğenmessin....
Kalkıp ta bana sizden ne köy olur ne kasaba dersen ;
Ben de al kitabını git başka köye derim sana...
Kal sağlıcakla... ;)

Hocam siteyi ne zamandır takip ediyorum. evet yeni üye oldum ve ilk defa yazdım çünkü herseye karşı bi atarlı millet olduk. Evet kitabın ortağıyım son zamanlarda traji baya düştü bunların hhepsi bi oyun süper yakalamışsın. Tartışmaya gerek yok gereksiz yere umarım kaza yapan arkadaşımız her geçen gün daha iyi oluyordur. Allah kimsenin başına vermesin..

---------- Post added at 14:17 ---------- Previous post was at 14:10 ----------

yazdıklarımızı beğenmeyen arkadaşlara sorarım: hikayeye konu olan mevzunun zen ile ilişkisi ver mıdır?
bence yok
o halde mevcut kültürümüzde sahip olduğumuz değerleri yeniden keşfediyormuşçasına başka kültürlerden derleyip bizim kültürümüzle harmanlamanın iyi niyetli bir amacı olamaz
iyi niyet, unutulanın hatırlatılması olurdu çünkü
bu öyküyü anlatıp, hala insani değerlerimizi yaşatanlar var denseydi o başka
o halde nedir bu popüler kültür dayatmaları?
nedir bu özenti?
merak ediyorsanız anlatırım

Hocam başlıkta bir kitaba gönderme yapmış yani bunu kültürümüzle cartla curtla ne alakası var. 35emre35 arkadaş ne güzel söylemiş "tasavvuf ve motosiklet bakım sanatı" olsaydı keşke kitabın adıda bu tarz kültürel diyaloglar yerine yazıdaki kardeşliğe dostluğa arkadaşlığa baksaydık...

35emre35
18 Şubat 2012, 16:31
"tasavvuf ve motosiklet bakım sanatı" olsaydı keşke kitabın adıda bu tarz kültürel diyaloglar yerine yazıdaki kardeşliğe dostluğa arkadaşlığa baksaydık...
bunu diyorum işte, yazıdaki dayanışma, beraberlik, acıyı paylaşma, iyileşmesi için dualar etme ve en önemlisi birinin hayat mücadelesi veriyor olmasını bırakıp, muhalefet olmak saldırıya yönelmek niye, bu nasıl ve neye duyulan bir öfke, bukadr rahatsız bir toplummu olduk?? daha bir çok soru ??? eklenebilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:27 ----------

oluk olup suyu uzaklara taşıyacağımıza, baraj olup suya set çekmek
harika tabir

tigermbz
18 Şubat 2012, 17:27
bunu diyorum işte, yazıdaki dayanışma, beraberlik, acıyı paylaşma, iyileşmesi için dualar etme ve en önemlisi birinin hayat mücadelesi veriyor olmasını bırakıp, muhalefet olmak saldırıya yönelmek niye, bu nasıl ve neye duyulan bir öfke, bukadr rahatsız bir toplummu olduk?? daha bir çok soru ??? eklenebilir.[COLOR="Silver"]

dayanışma ve beraberlik bizim arkadaşlık kültürümüzdendir. bu konuda herhangi bir eksiğimiz yok
bunun da motosiklet kullanıcılığıyla alakası yok zaten.
motosiklet kullanıclığı ortak bir paydadır
sizi iyi veya kötü yapmaz
sizi iyi yapan hayat görüşlerinizdir
motosiklet kullanıyor olmanın getirileri değildir

iyileşmesi için dualar etmek ise dini bir yaklaşımdır
o halde budist doktrinleri bununla karıştırmanın alemi yok
zaten rahatsızlık veren nokta da bu
bir dinin içine öteki katılmaz
ya müslümansındır ya budist veya başka bir dine mensup
haa dersenki budist öğretileri daha çok benimsiyorum, şahsi tercihindir
lakin ben hem ondan hem bundan katar karıştırırım dersen orada biraz duralım
inandığımız dinde bu tür yardımlaşma ve dayanışma davranışları fazlasıyla övülüyorsa bize ne öteki inanışın da iyi şeyleri anlatmasından
tehlike burada başlıyor
inanışlarımızın içine bizi, iyilik damarından vuracak öteki nesneler serpiştirilmeye çalışılıyor
bilinçli ya da bilinçsiz
karma bir öğretiler bütünü oluşturulmaya çalışıyor
bak şu öğreti de iyidir şeklinde
içine mistisizm katılmış, tasarlanmış bir global din geliştirilmeye çalışılıyor birilerince (kastım yazar değil)
işte bu gerçeği göremiyoruz
aaa ne güzel işte deyip geçmeye kalkıyoruz
ama güzel bir şey değil bu arkadaşlar
tartışmıyoruz bu arada
fikir teatisi

35emre35
18 Şubat 2012, 20:01

inandığımız dinde bu tür yardımlaşma ve dayanışma davranışları fazlasıyla övülüyorsa bize ne öteki inanışın da iyi şeyleri anlatmasından
tehlike burada başlıyor
inanışlarımızın içine bizi, iyilik damarından vuracak öteki nesneler serpiştirilmeye çalışılıyor
bilinçli ya da bilinçsiz
içine mistisizm katılmış, tasarlanmış bir global din geliştirilmeye çalışılıyor birilerince (kastım yazar değil)
tartışmıyoruz bu arada
fikir teatisi
yahu tigermbz, bu nasıl bir paronoya halidir, yapma allah aşkına. bu yazıdan sen nasıl bunları çıkartabiliyorsun. bu yazıda dinsel tek bir cümle varmı gözünü seveyim. bu yazıda ne tek bir dinle alakalı nede dinlerin harmanlanışı ile alakalı bir şey yok, bu din daha iyidir daha yardımsever yapar, daha insancıldır diye bir şey hiçmi hiç yok. orada dua edildiği cümlesinin geçmesinden sen, zen öğretileriyle dua edildiğini mumlar tütsüler yakıldığı düşüncesine kapıldıysan bu daha vahim. ki böyle bile yapmış olanlar olabilir çünkü bu vatan içerisinde 10larca dine inanan vatandaş var.
inandığımız dinde de, inanmadığımız dinlerde de dayanışma yardımlaşma öğretileri vardır, bu zaten insanın doğasında olan birşey.
bu kısacık yazı nasıl olurda bu düşüncelerle çarpıtılıp bu noktaya getirilir hala anlamış değilim, tebrik ediyorum(dalga geçmiyorum çok ciddiyim geçekten tebrik ediyorum, buda bir başarı, bir yetenek)
bu yazı yeniyse yada çok olduysa da, kaza geçiren arkadaşa tekrar geçmişolsun diyorum ve başkada yorum yapmıyorum.

tigermbz
18 Şubat 2012, 20:13
o yazıdan çıkarmıyorum o sonuçları
bilakis sizlerin "zen olsa ne olur" tavırlarından çıkarıyorum
neden böyle davranıyorlar da zaten sahip olduğumuz şeyleri birileri başka zamazingo kültürlerin uzantısıymış gibi açıklayınca değerli oluyor?
neden komşunun tavuğu komşuya kaz?
diye düşünmeden edemiyorum nedense

yoksa "ali, bugün bir yaşlı teyzeyi karşıya geçirmiştir, işte zen böyle bir sanattır" şeklindeki bir hikayeden çıkarılacak bir ders yoktur benim için
ben dersi o hikayeyi neden anlattıklarından çıkarmaya çalışırım
benim uyanıklık dediğime sen paranoya dersin, ama bu uyuduğun gerçeğini değiştirecek değildir

Khutuck
18 Şubat 2012, 20:35
Eleştirilerde paranoya olduğunu düşünüyorum. Yazıda olayı zen felsefesine bağlayan bir şey göremiyorum, sadece başlıkta motosiklet ile ilgili bir kitaba gönderme var.

Hatta yazar "Ön yargılı bir toplum bakışıyla serseri kılıklı adamlardan bahsediyorum. Belki oğlumuz, kızımız, kardeşimiz o tayfadan olsa üzülürüz, tepkiyle karşılarız. Küpeler, dövmeler falan da var. Anarşist, satanist yaftaları da kolaylıkla yapışabilir bu ahaliye. Görüntü aykırı uyumsuz..." diye yazmış, toplumdaki önyargılardan bahsetmiş. Cidden toplumun çok büyük bir kısmı dövmeli, küpeli, deri ceketli insanlara önyargıyla bakıyor.

Başlık dışında Zen kelimesi yazıda sadece "Sahaftan "Zen ve motosiklet bakım sanatı” isimli bir kitap satın almıştım." cümlesinde var, başka yerde bu motosikletçilerin Zen felsefesine göre arkadaşlarının yanında oldukları, turuncu giyip ayin yaptıkları falan da yazmıyor.

Dedikleriniz yazıda olsaydı "tamam, haklılar, değerlerimizi koruyalım" derdim ama yok öyle bir durum. Ben de hastane bahçesinde arkadaşlarını bekleyen bir gruba "aha işte Zen felsefesi" diyene karşı çıkarım, ama öyle bir şey diyen yok.

35emre35
18 Şubat 2012, 20:44
diyelimki şimdi söylediklerin ve yukarda yazdığın şeyler bu yazının içerisinde var, gercekten zen, budizm, şamanizim gibi mistik inançlar yada dini inançların herhangibiri doğrultusunda böyle birşey yazılmış olsun. demekki bu kişi kendi inancı doğrultusunda güzel bir şey yazmış insan ilişkilerine dem vurmuş, ve olması gereken insani duyguları önplana çıkarmış bunun neresi kötü. ister zen'le anlatsın ister müslümanlıkla. ama paronayana göre farklı inançtan biri bir şey yazmışsa o inancı empoze etmeye çalışıyordur, değilmi? ozaman senin düşüncen, sadece islam ile ilgili islamı yüceltici şeyler yazılabilir?
önemli olan orada yaşananlar, oradaki paylaşımlar, tekrar söylüyorum zeni övücü hiçbir kelime yokken buralara getirdin gene :)
rahatsızlık duyulan orada zen kelimesinin geçmesimi, eminim zen yerine "islam ve motosiklet bakım sanatı" yazsaydı ve yazıda islamla ilgili tek bir övücü birşey olmasaydı(tıpkı yazıda zen ile ilgili övcü bir şey olmaması gibi) bu seferde yazmayan övgüleri sen yazardın :)

soa
18 Şubat 2012, 20:45
dayanışma ve beraberlik bizim arkadaşlık kültürümüzdendir. bu konuda herhangi bir eksiğimiz yok

tehlike burada başlıyor
bilinçli ya da bilinçsiz
tartışmıyoruz bu arada
fikir teatisi

Hocam bu yazdıklarına anca gülünür naptın sen yaaaaa :D Nerden çıkardın bunları 2 mizde aynı şeyi okumuyoruz galiba yaa. Bunca okuyanlar hiç bunları anlamıyor da tek sana mı gözüyor bunlar bu kadar kasma kötülemek için hocam. Dinlerin kıyası falan nerden cıkarıyorsun yaaa...
ayrıca adam ona inansın varsı yani ne olacak. seni neden bu kadar ilgilendiriyor sen istediğine inanırsın yazılan senin inancınla örtüşmüyorsa okumazsın ilgilenmezsin olur biter. Ama burda okuduklarından da senin çıkardıklarını çıkarmak yürek ister helal yani ::alkiis::::alkiis::::alkiis::

35emre35
18 Şubat 2012, 20:55
o yazıdan çıkarmıyorum o sonuçları
bilakis sizlerin "zen olsa ne olur" tavırlarından çıkarıyorum
neden böyle davranıyorlar da zaten sahip olduğumuz şeyleri birileri başka zamazingo kültürlerin uzantısıymış gibi açıklayınca değerli oluyor?
neden komşunun tavuğu komşuya kaz?
diye düşünmeden edemiyorum nedense

yoksa "ali, bugün bir yaşlı teyzeyi karşıya geçirmiştir, işte zen böyle bir sanattır" şeklindeki bir hikayeden çıkarılacak bir ders yoktur benim için
ben dersi o hikayeyi neden anlattıklarından çıkarmaya çalışırım
benim uyanıklık dediğime sen paranoya dersin, ama bu uyuduğun gerçeğini değiştirecek değildir
oh oh oh vallaha harika dallanıp budaklandırıyorsun :) harbiden pes :)
yok gerçekten yorum yapmayayım ben, bukadar dala budağa yetişemem

soa
18 Şubat 2012, 21:07
oh oh oh vallaha harika dallanıp budaklandırıyorsun :) harbiden pes :)
yok gerçekten yorum yapmayayım ben, bukadar dala budağa yetişemem
Hocam ben olayı anladım. "tigermbz" arkadaş başka bi yazı okuyor :pr::cherry:..

mandarake
18 Şubat 2012, 22:19
[QUOTE=alp_tunay;2582431]Gençlik değil de insanlar ne hale gelmiş ;)
Ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz,
Ya işinize geldiği gibi anlıyorsunuz,
ya da herşeye boş verip bana ne yaa diyorsunuz...
Baktınız olmadı sağa sola ahkam kesiyorsunuz....

Ben okuduğumu anliyorum anlamasinada,bu paranoyayı,saldırganlığı anlamıyorum.
Alt tarafı bir kitaba gönderme yapılmış,oldu olacak kitabı yakalım olsun bitsin...hayır iyi niyetiyle yazıyı yazan arkadaşı harcamisiz ona uzuluyo insan...oldu olucak foruma filtre yapin icinde zen,budizm,Hıristiyanlık gecen yazılar bloke olsun.dindar gençlik olarak mutlu Mesut yasayalım hepimiz
;)

tigermbz
18 Şubat 2012, 23:35
sevgili arkadaşlar
son yorumlarım diğer yorumcu arkadaşların fikirlerine cevaben yazılmıştır, topiğe konu olan yazıya ilişkin yorumum, ilk yaptığım yorumdur
2 günden bu yana kültürel birikimimde aşırı derecede bir artış oluşmadığı için sonradan akıl edip yazmadım diğerlerini bilesiniz :mrgreen:

Yazıda olayı zen felsefesine bağlayan bir şey göremiyorum

biz de onu diyoruz ya
ne yazıda zen felsefesine ilişkin bir çıkarım var ne de olayın kahramanlarının tavırlarının zen felsefesiyle bağı var
ama başlık zen ve dostluk sanatı :)

alp_tunay
18 Şubat 2012, 23:48
biz de onu diyoruz ya
ne yazıda zen felsefesine ilişkin bir çıkarım var ne de olayın kahramanlarının tavırlarının zen felsefesiyle bağı var
ama başlık zen ve dostluk sanatı :)

Bunu ta başında anlatmaya çalıştık ama konuyu nerelere getirdiler.....
Taygırcan sonundaki imza da şöyle.... ;))

Azcık büyük de yazayım....
Madem Zen denen felsefeyle yazının bir alakası yok bu sondaki imzadaki kaşe ne?...
3 yaşındaki çocuk bile anlar reklam olduğunu....

tigermbz
19 Şubat 2012, 00:25
3 yaşındaki çocuk bile anlar reklam olduğunu....

tamam da neden elin felsefesinin reklamı, hem de hiç alakasız iken yapılıyor? ben de buraya takılıyorum
popülerlik kaygısı mı, yoksa dejenerasyon mu?

alp_tunay
19 Şubat 2012, 00:31
tamam da neden elin felsefesinin reklamı, hem de hiç alakasız iken yapılıyor? ben de buraya takılıyorum

Alakasız oluşuna takıldım zaten...
Bunu da oluruna bırakan, umursamayan, hatta savunan anlayışlara ayrıca takıldım....

tigermbz
19 Şubat 2012, 00:44
Bunu da oluruna bırakan, umursamayan, hatta savunan anlayışlara ayrıca takıldım....
ben de
yazarı 2 cümleyle eleştirirken, durumu savunanlara sayfalar dolusu yazasım var
hepsini gasteye veresim, uğur dündarı yanıma alıp televizyona çıkarasım var :mrgreen:

necatik35
19 Şubat 2012, 01:21
Birbirlerini beğenen beğenene :)

jam session
19 Şubat 2012, 02:35

ben de yazarı 2 cümleyle eleştirirken, durumu savunanlara sayfalar dolusu yazasım var

Tepkinin kayna€› muhtemelen bu cevaplarda yat›yor.
Anlamaya çal›fl›yorum ama biraz zorlan›yorum diyebilirim.
Yaz› ne kadar iyi ya da amac›na hizmet etmifl tart›fl›l›r.
Fakat bafll›k gayet iyi bence.
Neden? Bafll›k neyi amaçlar. ‹lgi çekmeyi, "hey ben buraday›m, okusana beni" demeyi.
Konuda dönen beyin f›rt›nas›na bakarsak, doktor amcan›n tercihi yerinde bence. :)
Bafll›ktaki durumun terimsel ifadesi; gönderme, kelime oyunu ya da referans göstermek (daha önce baflar›l› olmufl bir yap›t›) de€il mi?
‹flte anlamakta zorland›€›m nokta tam da buras›. Yanlış nerede?
Sadece bize ait olmayanı bilerek referans kabul etmemek, şu ünlü "20 küsür yıl Almanya'da yaşadım, tek kelime Almanca öğrenmedim. Ne öğreneceğim elin gavurunun dilini" demekle eşdeğer değil mi.

Bafll›kta gönderme yap›lan kitab›n yazar› Amerikan bir felsefeci. Kaynak burada (http://tr.wikipedia.org/wiki/Zen_ve_Motosiklet_Bakım_Sanatı)
Yani, zen öğretisi ya da adına ne derseniz kendi kültürü değil.
Adam kitap yazmış, bizim için sadece bir başlık neden dejenerasyon olsun ki?!
Kaldı ki yine kitab›n ad› da baflka bir kitaba gönderme içeriyor.
"Urfa'da Oxford mu vard›" kolayc›l›€› gibi olacak belki ya,
"Yörük ve Motosiklet Bak›m Sanat›" vard› da doktor amca mı atmadığı o başlığı. :)
Üretemezsen, başkalarının ürettiğine mahkumsun.

Dejenerasyon demişken...
Çoktan aşılmış biz de o çizgi.
Tamiri çok zor şekilde hem de.
Bundan 50-60 yıl önce yazılmış bir metni-kitabı okumaya çalışın bakalım, ne kadarını anlayacaksınız.
İşte o kayıp, kendi kültürüne yabancı neslin sırrı biraz da orada yatmıyor mu?

Khutuck
19 Şubat 2012, 03:47

Burada da şöyle bir nokta var: Robert Pirsig'in Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı adlı kitabının içinde Zen felsefesi yer almıyor :P Aslına bakarsanız motosiklet bakımı da pek fazla yer almıyor :mrgreen:

Kitapta genel olarak epistemoloji (bilgi felsefesi) ve bilim felsefesi yer alıyor. Yazar da neyi, nasıl bildiğimizi ve gerçek bilginin ne olduğunu felsefi açıdan değerlendiriyor. Ayrıca temel temalardan biri de değerin metafiziği. Motosikletle alakalı kısımlar, felsefenin incelediği soruların gerçek hayata bağlanması için kullanılan araçlar sadece.

Yazar, motosikleti romantizm ile teknoloji arasındaki ilişkiyi açıklamak için kullanıyor ayrıca; motosikletin sadece çirkin bir makine mi, yoksa doğasını anladığınızda güzelliğini görebileceğiniz bir bilim eseri mi olduğunu tartışıyor. Örneğin yola beraber çıktığı arkadaşının motosiklet bakımını sıkıcı bir iş olarak görmesi, kendisininse bunu zevkle yapmasına ilişkin gözlemini teknolojinin insan doğasına aykırı mı, yoksa insan doğasının bir uzantısı mı olduğuna ilişkin soruları cevaplamak için bir araç olarak kullanıyor.

Kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Uzakdoğu felsefesi Zen veya bize empoze edilen yabancı değerlerle falan hiçbir alakası yok.

mandarake
19 Şubat 2012, 04:28
Okumak iyidir arkadaslar...Ahmet Hamdi Tanpinar'da okuyun,dostoyevski'de okuyun,mevlanada okuyun,"zen" de okyun:)
Karsı çıktığınız seyleride okuyun...okuduğunuz seyleri olduğu gibi kabullenmek zorunda değilsiniz.ama ufkunuz genişler,hoşgörünüz artar...zarar gelmez.
En sonunda " zen" de okuruz,cumaya da gideriz..:)

piyanist_irf
19 Şubat 2012, 11:18

tehlike burada başlıyor
bilinçli ya da bilinçsiz
tartışmıyoruz bu arada
fikir teatisi

tabi durum böyle olunca yeni yetişen nesiller o sonradan kırpıştırılmış ve halen kırpıştırma dersem yavan kalacak ,serpiştirme daha uygun :)

tohumlarını serpiyorlar , sonra o göremediğimiz karışımlar içten içe bizlere ve yeni yetişen nesillere işliyor , belleklerde yer ediyor bir sonraki nesil benimsiyor, arkasından gelen hürrraaaa hayata geçiriyor :cherry:

nasııııll dersimi çalışmışım hemiiii :cherry: ?

ama ben sane küstüm oncak çene yoruyon burda şu ( zen) kelimesinin ne olduğunu sülemedin senden beklerdim yani :cherry:

eline ayağına sağlık tigerim bzm ... kavga etmeyin vallaha ayırmam :cherry:

---------- Post added at 09:18 ---------- Previous post was at 09:12 ----------

boş ver hocam öğrenip napacaksın, kendi kültürümüz yeter bize öğrencende ne olacak :) hem çin uzak, hemde çakma makma çıkar mazallah :)

yenirmi nası bir şey ? pinebilirmiyim ?

üstadım, bilmiyorum valla biraz ağır konu müsait zamanda öğrenilecekler arasına not aldım siz varın sohbetin tadını çıkarın ben bir çokopirens alıp geleyim :cherry::rendeer:

COQ
19 Şubat 2012, 12:10
Irfan,
zen ögretisi, budizmin bir kolu.
Hakkinda fazla bir sey bilmiyorum.
Fakat ben bugüne kadar üzerine bomba baglayip, hem kendini hem çoluk çocuk demeden onlarca insani öldüren budist duymadim.
ülkesine gelen turist otobuslerine ates açip öldürün gevurlari diye bagiran budist duymadim.
Kizlari küçûk yasta zorla evlendirip, karsi çikanlari taslayarak öldüren budist duymadim.
Insanlari domuz bagiyla baglayip iskencelerle öldürûp bodrum katlarina gömen budist duymadim.
Sehrine misafir gelmis insanlarin kaldigi oteli yakarak onlari öldüren budist duymadim.
Uçak kaçirip, kule deviren budist de duymadim.

Hani duruma bakinca,
Bizim güzel ahlakimiza bunlari karistirip dejenere etmeye çalisiyorlar,
düsmeyin bu tuzaga diye kendini paralayan
Tigerim kaplanima gülecegim çikiyor.:cherry:

novablue
19 Şubat 2012, 12:38
Güzel dinimiz, kültürümuz var. Ancak "zenci"leri hor görmeyelim :p

tigermbz
19 Şubat 2012, 14:38
Irfan,
Hani duruma bakinca,
Bizim güzel ahlakimiza bunlari karistirip dejenere etmeye çalisiyorlar,
düsmeyin bu tuzaga diye kendini paralayan
Tigerim kaplanima gülecegim çikiyor.

anlattıkların İslam öğretisinden mi kaynaklıdır yoksa onu kötü göstermeye çalışanların bir oyunu mudur?
oyun olduğunu şüpheye yer bırakmayacak şekilde ispatlarım diyorum
sen aksini ispat edebilir misin?

bütün dünyada İslam, şeytan ve yandaşları tarafından insanlara kötü gösterilmeye çalışılmaktadır.
onun dışındaki hiç bir sisteme menfaatleri yoksa ilişmezler
neden İslam?
İslam, Allah katında hükmü olan tek dindir de ondan
eğer değiştirilmeseydi diğer semavi dinler de islam idi zaten, aynı şeyleri öğütlüyorlardı insanlığa

Allah' a inandık dersiniz ama şeytandan bahsedince komik geliyorum kiminize belki

Bismillah
Araf Suresi
16. İblis dedi ki: Öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım.
17. "Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın!" dedi.
18. Allah buyurdu: Haydi, yerilmiş ve kovulmuş olarak oradan çık! Andolsun ki, onlardan kim sana uyarsa, sizin hepinizi cehenneme dolduracağım!

Konu fazlasıyla amacından sapmış görünüyor olsa da asıl tehlike her zaman bunlardır
lakin biz dünyada ne amaçla bulunduğumuzu unuttuk
unuttuklarımızı hatırlamak adına, Kuranı Kerim ışığında bir yazı üstünde çalışıyorum, bu yüzden tekrardan baştan sona okuyorum (bitmek üzere)
(keşke sizler de okusanız, birkaç gün sürüyor)
bütün bunları detaylı göstermeye çalışacağım nasipse
az daha sabır