PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motocross a plaka ve ruhsat çıkarma

trazma
13 Şubat 2012, 00:50
Arkadaşlar merhaba motocross motorlara makine mühendislerine proje çizdirerek uygunluk belgesi alıp ruhsat ve plaka işlemlerini yaptırabiliyormuşuz.Bu işlemi gerçekleştiren arkadaşlar varsa yardımcı olabilirmi.Bu işlemler ne kadar sürer ve maliyeti nedir.

mstfkrfk
13 Şubat 2012, 00:57
hocam ben de böyle bir şey düşündüm ama herkes çok zor ve çok maliyetli filan diyor.yaptıranda görmedim hiç.kolay birşey olsa keşke.

serkanADH13
13 Şubat 2012, 02:14
plaka ruhsatlı bir cros almanız daha mantıklı olacaktır,
neden bunca uğraş anlamış değilim açıkçası,
kaldıki cross demek KOCA DİŞLİ LASTİKLİ MOTOR KEYFİ demektir benım için,
ve çokta keyf alarak yaptığım bir spordur,
şu sıralardahi aprilia crossumu toparlama aşamasındayım,
fakat o dişli lastık ile zaten caddede gezemezsiniz ne yapacaksınız ruhsatı trafığe cıkmadıktan sonra???

mstfkrfk
13 Şubat 2012, 02:19
hocam bazı modellerin plakalısı olmuyor.mesela apachi xz250.motor gayet güzel ve kullananlarda memnun ama şöyle bir durum var şehir içinde oturuyorum ve cross yapabileceğim yere gidebilmek için 10 km şehir trafiğinde gideceğim,motora el konulmasını da istemem,bu sebeple bu motoru alamıyorum.

serkanADH13
13 Şubat 2012, 02:29
dikkatli bir biçimde rahatlıkla gıdebılırsın,
benım bulundugun yerden arazı olan yere en az 10 en fazla 18 km mesafe var ve çokta sorun olmuyor,
tek sorunum hızlı gıdememek :)

mstfkrfk
13 Şubat 2012, 02:34
ya hızlı gitmesekte olurda zırt pırt heryerde çevirme yaptıkları için malesef böyle bir şeye yeltenemiyorum.2 yılda 10 defa çevrildim herhalde.cbr ı aldım daha plakam çıkmadı trafikten ama ağacın arkasından fırladı polis önüme mecbur kaçtım ertesi günde plaka çıktı ama orada dursam sıfır motoru çektirtecektim bi tonda ceza.korkuyorum hacı :D

Tropiksera
13 Şubat 2012, 10:54
Başka bir kross motor yani plakalı ruhsatlı bir tip alıp bunda çalışma yapsan daha mantıklı olur diye düşünüyorum :)

trazma
13 Şubat 2012, 15:48
arkadaşında dediği gibi bende apachi xz250r almayı düşünüyorum hafta sonları arazi hafta içide okula gitme amaçlı fakat plaka olmadığından sıkıntı doğuyor.apachi ayarında plakalı bir motor bulmak ta zor gibi ben eskişehirdeyim bir kaç makine mühendisiyle konuştum araştırıyorlar endindiğim bilgileri burdan paylaşırım arkadaşlar.

Zodium
13 Şubat 2012, 20:07
arkadaşında dediği gibi bende apachi xz250r almayı düşünüyorum hafta sonları arazi hafta içide okula gitme amaçlı fakat plaka olmadığından sıkıntı doğuyor.apachi ayarında plakalı bir motor bulmak ta zor gibi ben eskişehirdeyim bir kaç makine mühendisiyle konuştum araştırıyorlar endindiğim bilgileri burdan paylaşırım arkadaşlar.

arastirdiklarina göre umut var demektir :)

trazma
14 Şubat 2012, 00:22
umut her zaman vardır:D.benim bildiğim kadarı ile honda crf 450x lere de plaka çıkmıyor ama sahibinden de bir ilanda gördümki crf ye plaka çıkarılmış.Umutlarım yeşerdi yeminle ama kaç tl ye yeşerir bu işlemler ne kadar tutar oda muamma neyse 1 haftaya kalmaz kesin bir cevap veririm arkadaşlar.:D

enesergul
14 Şubat 2012, 02:30
böyle birşey varsa bile kime derdini anlatabilceksin ki bu memlekette çok zor bi işlem

Khutuck
14 Şubat 2012, 12:14
Mümkün ama çok zor bir iş bu, satıp enduro almak daha kolay.

trazma
17 Şubat 2012, 14:49
enduro alın diyorsunuz da şöyle bir örnek veriyim crf250 x 29 beygir crf250 r modeli 43 beygir.Yani motocross modeli olan r modelini alıp bu işlemleri yapıp müthiş bir performansa sahip olup hem şehir içi hemde off road sürüş için çabalıyoruz.Ama benim düşündüğüm alet apachi xz250r emsali bence yok o fiyatta.

35emre35
17 Şubat 2012, 15:05
bende bu konunun takipçisiyim, çünkü bende apachi xz250r modelini ruhsat yüzünden almadım, hala içim içimi yer.
ışıldar motor 2 seçenek sunuyor 27hp 7600tl, 19hp 6100tl. 27hp olanın fiyatı mondial su soğutmalılardan daha ucuz ve beygir gücü yüksek. yurt dışı forumlarında ve videolarda 30-33hp olduğu bile söyleniyor.
düşünen var ise 19hp olana en uygun fiyatı bu satıcı veriyor http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-diger-markalar-beklenen-cross-apachi-xz-250r-kisa-sure-icin-sok-fiyat-49327372/detay/
motorun şekli şemali ve kaçışı hakkında fikir verecek bir video koyayım
http://www.youtube.com/watch?v=mgsVrEUBAoQ&feature=related

trazma
17 Şubat 2012, 19:34
arkadaşlar konu itibariyle gerekli işlemlerin hepsini araştırdım makine mühendisiyle görüştüm tse yetkilisi ve birçok görevliye danıştım.İşin özeti şimdi bizim bu motocross arkadaşlar tam araç olarak geçmiyormuş yani fabrika çıkışında tam araç olması gerekiyormuş far sinyal vs o yüzden uygunluk belgesi verilmezmiş.Bende dedimki e zaten far sinyal vs zımbırtıları olsaydı bu işlemlere gerek kalmadan alınır ruhsat plaka dedim.Onlar da sıfır alınan her araçta fabrika çıkışlı teknik bilgileri olur dedi biz bu bilgileri alarak ve motora yapılmış tadilatları göstererek belgeyi hazırlıyoruz dedi.Sadece türkiyede bu işlemler gerekliymiş diğer ülkelerde yaptığınız tadilatı direk gösterip alabiliyormuşuz.Motocross larında ucuz olma nedeni buymuş bu tür işlemleri yapamayışımızdan.Normal de tadilat ve uygunluk belgesi atıyorum motorum var ama sepet eklemek istiyorum bunu çizdiriyormuşuz ondan sonra ruhsata işleniyormuş.Ama bizim dediğimiz şekilde olması için aracın tam yani sinyalli farlı şekilde fabrikadan çıkmış ve belgesi olması gerekiyormuş.İşin özeti bu iş yalan arkadaşlar türkiyedeki sistemin de ne kadar saçma olduğunu böylece görmüş olduk:))

35emre35
17 Şubat 2012, 20:32
demek sonu hüsran :( avrupada kendi aracını sıfırdan yap, git uygunluk belgeni ruhsatını zorlanmadan, milyarlar harcamadan al bin kullan. illa alıp plakasız spesiyal makina olarak kullanacağız yani.

trazma
17 Şubat 2012, 21:37
aynen öyle hocam.alıcaksın makineyi ya arabana romörk takıp götürceksin yada polis çevirme vs gördünmü kaçacak yer arayacaksın.ama apachini 17 ve 26 beygirlik aletlerine plaka çıksa ve yine bu fiyata satılsaydı cross motordan anlayan insanlar kesinlikle bu aletleri alırdı ve ekmek peynir gibi satarlardı.üretici anlayışı neden bu kadar saçma anlamıyorum.koy şuna sinyalini zımbırtısını daha fazla sat dimi.

35emre35
17 Şubat 2012, 22:47
yurt dışında caddeye uygun yapmak bukadar basit işte, far, stop, plaka için kuyruk, korna, ayna, sinyale gerek yok galiba :)
işte 2zamanlı makina yollarda
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=sHp6I06xQJA
http://www.youtube.com/watch?v=qfvnPGvffq8&feature=related

trazma
18 Şubat 2012, 00:12
türkiye bu tarz konularda saçma sapan kuralları olan tek ülkedir ki bu yüzden dir extrem sporlarda değil başarı sporcusu bile yoktur:) aynen adam takmış farını sinyalını cartını curtunu caddede fink atıyordur:)

adnanozgur
01 Aralık 2012, 04:17
merhabalar...trazma kardeşime 100%100 katılıyorum ve eklemek istiyorum;çok daha acısı nedir biliyor musunuz arkadaşlar..bu şaçma sapan kuralları daha motosikletin selesine bir kez dahi kıçını koymamış insanların çıkarıyor olması.motosiklet kullanan bir tane bürokrat gördünüz mü yada duydunuz mu?tek yaptıkları koca popolarını koltuktan kaldırmadan motosikleti insanlara nasıl daha fazla soğutsak diye çaba sarf etmek .örneğin köprü geçiş ücretsizdi şimdi değil,paralı otoyolllar ücretsizdi şimdi değil,çanta ,koruma demiri artık yasak.ondan sonrada utanmadan trafik sorununu nasıl çözeceğiz diyorlar.yap geçişleri ücretsiz,otomobil ehliyeti olana ehliyet şartını kaldır,(sanki motor sınavına girince profesyonel motorcu olunuyormuş gibi..külliyen yalan amaç belge parasıyla rant sağlamak)motorlardan alınan vergiyi yarıya düşür bak bakalım trafik sorunu kalıyor mu.çok kızıyorum arkadaşlar.motosiklet özgürlüktür.bambaşka bir alemdir.özgürlüğümüzü kısıtladıkça ben deliriyorum.yahu ben cross yapacağım arazide toprak yalamak istiyorum ülkemi yurtdışındatemsil edecek evlatlar yetiştirmek istiyorum...yoooookkk olmaz senin plakan yok belgen yok iznin yok yok yok yok oğlu yok...be (ağzımı bozmak istemiyorum ) pzvnklr.!!işlerimizi ve ihtiyaçlarımı neden kolaylaştıracağınıza zorlaştırıyorsunuz.tabii siz bürokratlar tek bildiğiniz makam aracınızın içinde tşklrnızı yayıp on tane kortej aracı önünüzde 20 tane si arkanızda viyaviyaviya öndeki araca sağa sola çek diyerek trafikte seyahat etmek.bu sözlerim asla tek bir partiye hedef alınmış değildir.alayı için böyledir ...motorcu kardeşlerime saygılarımla