PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon sınavı yardım???

ersin90
12 Şubat 2012, 21:01
Arkadaşlar 11 şubat yazılı sınavına girdim ....
10 martta da direksiyon sınavım olacak....
hiç vitesli deneyimim olmadı ve direksyon snavını vitesli motosiklet ile yapcaklarmış....

Direksiyon sınavını veren arkadaşlar deneyimlerini paylaşabilirmi ?

Bide direksion sınavından önce motosiklet fln mı kiralasam nsl öğrenebilirim ?

kaan898
12 Şubat 2012, 21:10
kardeş hiç gerek yok böyle şeylere ben de hayatımda scooter dan başka motor sürmemiştim ama sadece sınavdan önceki hafta sonu kursun motorlarına 1 er saatten 2 gün bindim o kadar .kaldı ki şöyle heyecan yapmadan kalkış yaptın mı gerisi gelir nasıl gidip geldiğini anlamazsın bile...

mali_181
12 Şubat 2012, 21:12
Kursun öğretmesi lazım direksiyon dersi vererek aynı araba gibi ama hiç kasma bende senin gibi hiç kullanmamıştım bi gün kullandım oda şöle oldu motosiklet direksiyon dersine gittim 1 gün önce hoca ile sohbetimiz:
HOCA:Hoş geldin Mehmet Ali.
BEN:Hoş bulduk hocam vallahi heyecanlıyım hiç vitesli motor kullanmadım nasıl olacak bu yarın da sınav var
HOCA:Abicim aynı araba gibi bak burdan açıyorsun şu debriyaj şu vites aşağı 1,yukarı 2-3-4 ,1 ile 2 arasında boş var bi kaldır bakıyım.
BEN:Tamam hocam.
MOTORU KALDIRDIM ONRA DURURKEN STOP ETTİRDİM
HOCA:Ha işte böle böle alışırsın hadi sen kullan ben şuraya gidicem orda uyucam yoruldun akşam beni 5-6 gibi kaldırıp anahtarı verirsin.(saatte daha 12.30 civarı)
BEN:Ama hocam nasıl ola...
HOCA:Olur olur dikkat et sen hadi görüşürüz.

Sonra yavaş yavaş korka korka alıştırdım kendimi.

:) :) :) Yani anlayacağın ben bu halde geçtim sen de geçersin ama kursa git öğretmeleri lazım şimdiden hayırlı olsun

jackal_64
12 Şubat 2012, 21:24
dikkat et kursun sınavda kullandıkları büyük ihtimalle ybr 125 tir ( benimki öyleydi) bu tür sınav araçları döküntü oluyo benim kullandığım inanaırmısın yamuk gidiyodu allahtan benim kendi motorumda ybr ve 8 yıllır motor kullanırım ben bile hurda olduğu için zorlandım motorun heryeri yamulmuş gidon,jant,vs. dikkatli ol.

ersin90
12 Şubat 2012, 22:08
arkadaşlar kurs ders vermiyo işte hiç....sınavdan önce gösterceklermiş yarımsaat nasl kullanılır dye

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:06 ----------

sıkıntı bu aslında....kursun ders vermemesi....
sınavı ilk sefernde geçmem lazım....

arca94
13 Şubat 2012, 01:44
Ben de hiç ders filan almadım sınavdan önce ama direksiyon sınavından 2 gün kadar önce gittim nolcak, sınav nerde, ne kullancam diye.. Dedi hazır gelmişin bi kullandıralım sana.. Ama şunu bil ki direksiyon sınavındaki motorlar dünyanın en kart motorlarıdır.. :) Ben kanuninin bi motoruyla çalışmıştım.. Ama sınav günü dedilerki salcanonun kartın ötesinde bi motoruyla gireceksin.. Motosikletin vitesleri tam tersti.. 1-2-3-4 aşağı doğru.. Vites düşürmek için yukarı doğru. Frenler zaten tutmuyodu.. Muhakkak sınavdan önce kullanmaya çalış ve dikkat ediceğin en önemki nokta debriyajı çok yavaş sal, ve salarken çok çok hafif gaz ver.. Ve kalktıktan sonra bile debriyajı çok serbest bırakma iki permağın veya elin muhakkak üzerinde olsun debriyajın ki en ufak bi problemde basıp tehlikeyi atlatasın.. Sınavda da kukalar arasında slalom yapıp bi alanda 8 çizeceksin.. Sonra dönüşte düz tarafta hızlanıp koyduğu kukanın orada durup boşa atacaksın.. Zaten orada anlatıcaklar..

zongoku
13 Şubat 2012, 01:53
Kardeşim bunun tek çözümü bulunduğun yerde tanıdıklarından sürücü kursuyla aynı nitelikte motor bulup alıştırma yapmak fakat çok mesele değil kafana takma halledersin. Bende grcem bu arada:cherry:

ersin90
13 Şubat 2012, 20:41
Kardeşim bunun tek çözümü bulunduğun yerde tanıdıklarından sürücü kursuyla aynı nitelikte motor bulup alıştırma yapmak fakat çok mesele değil kafana takma halledersin. Bende grcem bu arada:cherry:
kardeş tanıdık yok işte hiç...ankarada okuyorum...memlekete de gitcek vaktim yok...
en iyisi biyerden bi motosiklet kiralamak heralde...bikaç saattekendi kendime hallederim...hiç kullanmadan sınava girmekteniyidir heralde....

zongoku
13 Şubat 2012, 21:04
kardeş tanıdık yok işte hiç...ankarada okuyorum...memlekete de gitcek vaktim yok...
en iyisi biyerden bi motosiklet kiralamak heralde...bikaç saattekendi kendime hallederim...hiç kullanmadan sınava girmekteniyidir heralde....
Koskoca Ankara MT var kardeşim bir kaç kişiden yardım isteyebilirsin. Eminim boş bir zamanlarında yardımcı olacaklardır.

ersin90
13 Şubat 2012, 21:35
Koskoca Ankara MT var kardeşim bir kaç kişiden yardım isteyebilirsin. Eminim boş bir zamanlarında yardımcı olacaklardır.
bende yardım istiyorum kardeş şuan?başlıkta bile yazdım :(
ankarada oturuyorum....tekrar tekrar direksyon sınavına girmek istemyorum...10 martta hak kazanmam lazım ehliyete....

kkorhann34
14 Şubat 2012, 03:04
Ben direksiyon sınavında ilk defa vitesli kullandım korkma birşey olmaz. En son sırada bendim millete baka baka öğrenmiştim 1. viteste 1 tur atıp geldim boşa almadan direk kontaktan kapattım geçtim direksiyon sınavını :) o yüzden dert etme :)

zongoku
14 Şubat 2012, 03:18
bende yardım istiyorum kardeş şuan?başlıkta bile yazdım :(
ankarada oturuyorum....tekrar tekrar direksyon sınavına girmek istemyorum...10 martta hak kazanmam lazım ehliyete....
Ankara MT nin sayfasına da yazdın demi?

marmarasiste
14 Şubat 2012, 03:47
ehliyet kursunun direksiyon eğtimini vermesi gerekir ama genelde zaten motor kullanmayı bilenlerin oraya gittiğini düşündükleri için eğitim vermiyorlar yada sınavdan 1 gün önce tura çağırıyorlar.kursa gidip durumunu izah et versinler motoru öğren .

remzi_39
14 Şubat 2012, 07:53
Ve sana böyle ehliyet vericekler...
Oy oy oy...
Konuyu acan arkadas kusuruma bakmasin ama..
Sana simdi ehliyet vericekler ve sen Trafige cikacaksin
Vay anasini....

Motor kullanmayi zaten bilmiyorsun..:pr:
Trafigi ve trafik kurallarini hic bilmiyorsun...

Sana ehliyet vericek o zihniyete, adamlara ne diyecegimi bilemiyorum... :pr::pr::pr::pr:

Ama burada böyle konulari acan okadar arkadasimiz varki... :pale:
Onun icin bu yazdiklarimi sahsen üzerine alma...
Yurdumda ehliyet böyle aliniyor malesef...:pr::pr:

Ben senelerin arac kullanicisi olarak...
2 sene önce motor ehliyeti yapayim dedim...
Tami tamina 26 senelik arac sürücüsüydüm yani..:)
Bana yapmadiklarini birakmadilar bu selepsizler...
Mator ehliyeti bana 1380 euro ya maloldu...

Sizlere öyle ehliyet veren zihniyete ne diyecegimi bilemiyorum. :pr::pr:

pufcu
14 Şubat 2012, 10:47
kardeş hep 1 vitesle git :):) 2 vitese takacam diye uğraşma :queen::queen:

erro
14 Şubat 2012, 11:30
kardeş hep 1 vitesle git :):) 2 vitese takacam diye uğraşma :queen::queen:

valla bize vites yükselttirmişlerdi...

arkadaşım neden saçma sapan kurslara yazılıyosunuz anlamıyorum...hadi daha önce tecrüben olsa neyse...sınavın scooterla yapılacağını düşünüyodum falan deme...

ankara da kiralık motor bulamazsın...tek yapacağın şey sınav zamanı erkenden gidip öğrenebilmen o zaman kadar bulamazsan eğer...

bir de ben 10 saat ders almıştım ama sınav motoruna ilk bindiğimde zorlandım...eski dökük kırık bi MZ vardı...hiç bi yerinde ayar yok..bir de ne göreyim vites pedalı terazi şeklinde...yani topukla basınca yükseliyo ayak ucuyla basınca düşüyo...biraz da ona alışmaya çalıştım...ama incekte soner hoca dan ders alabilirsin..gerçi o ehliye için ders vermediğini söylemişti...yani 10 saatlik temel eğitim veriyo paket olarak...

ersin90
15 Şubat 2012, 15:23
Ve sana böyle ehliyet vericekler...
Oy oy oy...
Konuyu acan arkadas kusuruma bakmasin ama..
Sana simdi ehliyet vericekler ve sen Trafige cikacaksin
Vay anasini....

Motor kullanmayi zaten bilmiyorsun..:pr:
Trafigi ve trafik kurallarini hic bilmiyorsun...

Sana ehliyet vericek o zihniyete, adamlara ne diyecegimi bilemiyorum... :pr::pr::pr::pr:

Ama burada böyle konulari acan okadar arkadasimiz varki... :pale:
Onun icin bu yazdiklarimi sahsen üzerine alma...
Yurdumda ehliyet böyle aliniyor malesef...:pr::pr:

Ben senelerin arac kullanicisi olarak...
2 sene önce motor ehliyeti yapayim dedim...
Tami tamina 26 senelik arac sürücüsüydüm yani..:)
Bana yapmadiklarini birakmadilar bu selepsizler...
Mator ehliyeti bana 1380 euro ya maloldu...

Sizlere öyle ehliyet veren zihniyete ne diyecegimi bilemiyorum. :pr::pr:
Haklısın arkadaşım ama öğrenciyim özel ders veren kurslara param yetmiyor malesef...zar zor biriktirdimkurs parasını :(
Keşke adam akıllı öğretse bütün kurslar...kendi çabamla öğrenmeye çalışıyorum şuan....yanlış mı yapıyorum sence öğrenmeye çabalayarak?

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:20 ----------

Ehliyet im olsa dahi gerçekten öğrenmeden vitesi motosiklet kullanmam ...scooter çok kullandım vitesli deneyimim yok sadece....

ozrace
15 Şubat 2012, 15:49
1-sürücü kursu eğitim vermesi lazım
2-benim bildiğim ve ehliyet alırkende gördüğüm;sınavları scooter la yapıyolar.