PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : uzun yol için yardım ve fikirleriniz

mks84
09 Şubat 2012, 13:26
adım kadir aranıza yenı katıldım ve sızınle paylasmak ıstedıgım bır hazırlık donemı var bu donemde fıkırlerınız ve dusuncelerınız benım yolculugumu sekıllendırecek umarım yardımcı olursunuz sımdıden yardımcı olan olmayan herkese cok tesekkur ederım...

soyledıgım gıbı adım kadır 28 yasındayım 2011xmax 250 sahıbıyım bu ıkıncı xmaxım daha oncede 2009 modelı vardı bu motorla uzunyol tecrubem var gıtııgım yerler arasına istanbul/izmir istanbul/balıkesir istanbul/antalya guzergahları bulunuyor ama yoldakonaklamalı bır seyahate hıc cıkmadım buseferkı planım hıc durmadan turkıyenın tum sahılkesımlerı ve ıc anadoluyu dolasmak rotam ıstanbuldan cıkıp ızmır dendogru bodrum dan antalya tarafından hatay oradanda dumduz yukarı sıvas ustunden trabzon rıze samsun sinop sonra tekrar asagı ankara ustunden ıstanbula donmek ınsallah bu gezı begendıgım yerlerde konaklamalı (cadırda) olacak...

sızden rıcam bu uzun yolumda kamp tecrubesı ve uzunyol tecrubesı olan arkadaslardan
1 nasıl hazırlık yapmam gerektıgı
2 yanıma neler almam gerektını
3 yolda negıbı sorunlarla karsılasacagımı
4 gıdılıp gorulmesı gereken yerlerı

bana anlatırlarsa sevınırım (oyle belırlı bır rotam yok her guzel yere gıdebılırım...)

sımdı gelelelım benım hazırladıklarıma ve planlarıma

1 adet x max 250 (beyaz) :-)
http://www2.moto.it/static/annunci/20110216/yamaha/x-max-250-abs-2011-9304232.jpg

1 adet kappa yan canta (sıyah) :-)
http://www.kappamoto.com/attachfile/content/prodotti_padre/105878/0.0.1.r%23tk731.jpg

1 adet kappa cam :-)
http://www.kappamoto.com/attachfile/content/prodotti_padre/105931/0.0.1.r%23kaf446.jpg

1adet givi e55 maxia 3 arkacanta (beyaz)
http://www.givi.it/img/55851-r-45931/monokey-E55-MAXIA-3-TECH.jpg

1 adet romork (beyaz)
http://www.kocaermakina.com/_upimg/Resim%20018%20(Small).jpg

2 adet bluetooth intercom kask ıcı kulaklık
http://www.twiins.com/images/article/e636087a0695e75ead008248c89b1996.jpg

elımde mevcut olanların yanına bu :-) ısaretı koydum dıgerlerını sızın fıkırlerınıze gore satın almayı dusunuyorum

yolculuga kız arkadasımla cıkıcam yanı artcım olacak sızden yorumlarınızı beklıyorum... ozellıkle su romork olayı ıcın !!!

yardımcı olan herkese sımıdıden tesekkur ederım...

Mengu16
09 Şubat 2012, 13:34
O motorun gücü 2 kişiyle uzun yol için yeterli değil bence, römork takınca hiç yürümez, hem römork motosiklet keyfini öldürür bence, motosikletle uzun yol yapmayı arabadan farklı bir deneyim yaşamak için istiyorsunuz, römork takınca sürekli römork'u düşünerek motor sürmeniz gerekli. Kullandığınız motor yamaha bile olsa yanınıza alet takımı ve şanzıman için yedek kayış almanızı tavsiye ederim.

mustafaat
09 Şubat 2012, 13:42
Ben de römorktan vazgeçmenizi tavsiye ederim.

TAYFUNBORA
09 Şubat 2012, 13:56
Römork böyle bir seyahat için uygun değil kesinlikle ,benim fikrim.
Eşya olarak liste uzun :)

2 Tulum
2 Mat
Tüp
Işıldak
Alet çantası
Tamir spreyi
Biber gazı
Harita,navigasyon.gps
Fotoğraf Mak,Kamera
Bardak,Bıçak,Çatal,Izgara
Çakmak
Yapılacak km'ye göre motor yedek parça yağ vs gerekli ise/olabilir
Sinek/böcek ilacı
İlk yardım çantası
Ağrı kesici/mide ilacı
Yağmurluk
Halat/ip
Güneş Kremi
vs vs

:)

cesur509
09 Şubat 2012, 13:59
Bence kesinlikle römork işine girme çünkü yolda tehlike yapacağını düşünüyorum:farao: Bir de artçınız olduğunu ve motosikletinizinde 250 cc olduğunu söylüyorsunuz , buna römorku da eklediğinizde sıkıntı olur diye düşünüyorum. Bu güne kadar uzun yol yapan kimsede römork görmedim ,mutlaka bildikleri bir şey vardır :silent:
Kask içi intercom kesinlikle almalısınız özellikle böyle uzun bir gezide. Bu tür bir cihaz bence gezinizi 2 kat daha güzel bir hale getirir:thumleft:
Topcase olsa daha iyi olur ,ayrıca hem artçınızda yaslanmış olur:cat:
Size şimdiden hayırlı yolculuklar dileyim , kazasız belasız gezip gelmeniz dileğiyle. Tekeriniz düz bassın:rendeer:

35emre35
09 Şubat 2012, 14:10
motorunuzun cc'si ve uzun yoldaki konforu gayet yeterli bence. evet römorka bencede gerek yok çünkü yan çanta ve arka çantanız var, arka çantanın üzerine ahtapot lastik ile daha birçok şey yüklenebilir. arkadaki sırt çantasını sırtına, öndekide sırt çantasını göğüsüne(önüne) takarsa alacağınız eşyalar yeterli olur diye düşünüyorum. elinizde olan ve alacağınız ürünler güzel fakat bunun yanında motorun en önemli parçalarını yedekte bulundurmanız lazım (kayış, gaz teli, far ampulü, vs.) tabi herhangi küçük bir arızada müdahale edebileceğiniz takım çantanız olması lazım, boşuna ağırlık olmaması için takım çantanıda ne olması gerektiğini sizin yapmanız lazım, mesela 8den başlayıp 22ye kadar giden bir lokma takımı hem çok ağırlık yapar hemde aradaki rakamlar gereksizdir, gerekli lokmaları motorun cıvatalarını kontrol ederek elersiniz. benimde aklımda olan güzel bir rotayı yapacaksınız, kazasız belasız güzel bir gezi ve yaz tatili dilerim. gidilebilecek yerler konusunda fikir vermesi açısından tekilay nikli arkadaşın 2008de yaptığı bu gezisini okumanı tavsiye ederim, tamamen aynı mantıkta ve rotada yapılmış bir gezi, istemediğin rotaları farklı bir güzergaha kaydırarak güzel bir plan program çıkartabilirsin.
http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/44378-125cc-scooter-ile-4500-km%3B-turkiyenin-yarisi%3Bkiyilari.html

mks84
09 Şubat 2012, 17:23
O motorun gücü 2 kişiyle uzun yol için yeterli değil bence, römork takınca hiç yürümez, hem römork motosiklet keyfini öldürür bence, motosikletle uzun yol yapmayı arabadan farklı bir deneyim yaşamak için istiyorsunuz, römork takınca sürekli römork'u düşünerek motor sürmeniz gerekli. Kullandığınız motor yamaha bile olsa yanınıza alet takımı ve şanzıman için yedek kayış almanızı tavsiye ederim.

tavsıyelerınız ıcın cok tesekkur ederım 250 lık opldugundan dolayı ve cok surat yapıp zormalmıyacagımdan dolayı problem yasamıyacagımı dusunuıyorum 80 100 arası gıderım dıyorum motor surmezevkı konusnda katılıyorum sana ama 2 kısı oldugumuz ıcın yukumuz fazla olacak yer acısından sıkıntılı bır durum bu agırlık olmasada yuk fazla ebat olarak cadır uyku tulumu felan kayız konusunda da bunu degerlendırecegım benmım motor daha yenı 3600 de bu konuda 20000 e kadar garantı var ama 16000 17000 de degısırım ben bır kayısı bu km yolda dolaras gıderım bır yamaha servısıne dıye dusujnuyorum zaten yola cıkmadan once 4000 bakımı yapılıp oyle cıkılacak

Ben de römorktan vazgeçmenizi tavsiye ederim.

yer sıkıntısı cekecegımı dusunuyorum ve romorkun beyaz oldugunu hayal edın boyut olarakta cok buyuk degıl orada kı atv cok kucum oyuzdeen oyle duruyor romorkun agırlıgı 30 kg kasa boyutuda 70x90 yanı ebatları kucuk bır romork

Römork böyle bir seyahat için uygun değil kesinlikle ,benim fikrim.
Eşya olarak liste uzun :)

2 Tulum
2 Mat
Tüp
Işıldak
Alet çantası
Tamir spreyi
Biber gazı
Harita,navigasyon.gps
Fotoğraf Mak,Kamera
Bardak,Bıçak,Çatal,Izgara
Çakmak
Yapılacak km'ye göre motor yedek parça yağ vs gerekli ise/olabilir
Sinek/böcek ilacı
İlk yardım çantası
Ağrı kesici/mide ilacı
Yağmurluk
Halat/ip
Güneş Kremi
vs vs

:)

yanlarına x ısaretı koyduklarım mevcut

2 Tulum x
2 Mat x
Tüp x
Işıldak x
Alet çantası x
Tamir spreyi x
Biber gazı (daha farklı bır cosumum var bunun ıcın :)
Harita,navigasyon.gps x
Fotoğraf Mak,Kamera x
Bardak,Bıçak,Çatal,Izgara x
Çakmak x
Yapılacak km'ye göre motor yedek parça yağ vs gerekli ise/olabilir x 4000 bakımı yapılıp cıkılacak
Sinek/böcek ilacı x
İlk yardım çantası x
Ağrı kesici/mide ilacı (bunu dusunmemısım tesekkurler)
Yağmurluk x
Halat/ip x
Güneş Kremi x

Bence kesinlikle römork işine girme çünkü yolda tehlike yapacağını düşünüyorum:farao: Bir de artçınız olduğunu ve motosikletinizinde 250 cc olduğunu söylüyorsunuz , buna römorku da eklediğinizde sıkıntı olur diye düşünüyorum. Bu güne kadar uzun yol yapan kimsede römork görmedim ,mutlaka bildikleri bir şey vardır :silent:
Kask içi intercom kesinlikle almalısınız özellikle böyle uzun bir gezide. Bu tür bir cihaz bence gezinizi 2 kat daha güzel bir hale getirir:thumleft:
Topcase olsa daha iyi olur ,ayrıca hem artçınızda yaslanmış olur:cat:
Size şimdiden hayırlı yolculuklar dileyim , kazasız belasız gezip gelmeniz dileğiyle. Tekeriniz düz bassın:rendeer:

ıyı dıleklerın ıcın tyesekkur ederım sanıyorum tr de bır ılk ben olacagım :D manısaya gıdıp gozumle gormeden karar vermek ıstemnıyorum zaten ama gende yer sıkıntısından dolayı kararım olumlu olabılır...

motorunuzun cc'si ve uzun yoldaki konforu gayet yeterli bence. evet römorka bencede gerek yok çünkü yan çanta ve arka çantanız var, arka çantanın üzerine ahtapot lastik ile daha birçok şey yüklenebilir. arkadaki sırt çantasını sırtına, öndekide sırt çantasını göğüsüne(önüne) takarsa alacağınız eşyalar yeterli olur diye düşünüyorum. elinizde olan ve alacağınız ürünler güzel fakat bunun yanında motorun en önemli parçalarını yedekte bulundurmanız lazım (kayış, gaz teli, far ampulü, vs.) tabi herhangi küçük bir arızada müdahale edebileceğiniz takım çantanız olması lazım, boşuna ağırlık olmaması için takım çantanıda ne olması gerektiğini sizin yapmanız lazım, mesela 8den başlayıp 22ye kadar giden bir lokma takımı hem çok ağırlık yapar hemde aradaki rakamlar gereksizdir, gerekli lokmaları motorun cıvatalarını kontrol ederek elersiniz. benimde aklımda olan güzel bir rotayı yapacaksınız, kazasız belasız güzel bir gezi ve yaz tatili dilerim. gidilebilecek yerler konusunda fikir vermesi açısından tekilay nikli arkadaşın 2008de yaptığı bu gezisini okumanı tavsiye ederim, tamamen aynı mantıkta ve rotada yapılmış bir gezi, istemediğin rotaları farklı bir güzergaha kaydırarak güzel bir plan program çıkartabilirsin.
http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/44378-125cc-scooter-ile-4500-km%3B-turkiyenin-yarisi%3Bkiyilari.html

far olayını hıc dsuunmemısdım acıkcası bunu da lısdeme ekledım alet takımı konusunda da benım motorun kedı takım canıtasına ufak bırkac eklemeyle bu sorunu cozerım dıe umuyorum

verdıgın adresde sanıryorum cok ısıme yarayacak bunu ıcınde cok tesekkur ederım...

Zodium
10 Şubat 2012, 01:47
traktör'mü bu arkadasim ne römorku ya :)

mustang256
10 Şubat 2012, 02:35
http://imageshack.us/photo/my-images/222/71592915az7.jpg/sr=1 kasa şu şekilde olursa fikrimce daha güvenli ve rahat bi gezi olur.

35emre35
10 Şubat 2012, 03:08
yer sıkıntısı cekecegımı dusunuyorum ve romorkun beyaz oldugunu hayal edın boyut olarakta cok buyuk degıl orada kı atv cok kucum oyuzdeen oyle duruyor romorkun agırlıgı 30 kg kasa boyutuda 70x90 yanı ebatları kucuk bır romork

anladığım kadarıyla römork olayında ısrar ediyorsun :) trafiğe çıkman için belgelerini almak için uğraşman gerekir dersem belki vazgeçersin, motorlu araç römork belgesi almak için neler gerektiğini araştır öğren derim, belgelerini almadan kafana göre bir römork takıp trafiğe çıkamazsın. yoksa yaptığın bu tur boyunca harcadığın paranın 3-4katı ceza makbuzlarıyla geri dönersin :)

tigermbz
10 Şubat 2012, 11:50
maksat macera ise:

çadır, uyku tulumu, mat
bıçak, çakmak
lastik tamir malzemeleri, ingiliz anahtarı, tornavida, pense
çeşitli kalınlıklarda teller, ip
harita
2litre su, 2 litre benzin bidonu
bir miktar besin değeri yüksek şekerli gıda (metro, snicker vs..), sakız

mks84
10 Şubat 2012, 13:09
traktör'mü bu arkadasim ne römorku ya :)

farkındayım ama yer sıkıntım var agırlık olarak az ama ebat olarak cok yer kaplıyor esyalar soyledıgım gıbı ıkı kısı olucaz esyalar cogalacak halıyle...

http://imageshack.us/photo/my-images/222/71592915az7.jpg/sr=1 kasa şu şekilde olursa fikrimce daha güvenli ve rahat bi gezi olur.

guzel olmus bu ama bızım ulkemızde boyle profesyonel araclar yok ne yazıkkı :(

anladığım kadarıyla römork olayında ısrar ediyorsun :) trafiğe çıkman için belgelerini almak için uğraşman gerekir dersem belki vazgeçersin, motorlu araç römork belgesi almak için neler gerektiğini araştır öğren derim, belgelerini almadan kafana göre bir römork takıp trafiğe çıkamazsın. yoksa yaptığın bu tur boyunca harcadığın paranın 3-4katı ceza makbuzlarıyla geri dönersin :)

bıraz arastırma yaptım 750 kg ye kadar olan romorklarda boyle bırsey ıstemnıyorlar... polısde bu durumun ustune fazla egılmıyor tr de oyuzden sıkıntı cıkacagını dusunmuyorum ama bellı olmaz tabıkıde yer sıkıntım cok fazla olacak romork oyle resımde buyuk gozukuyo ama degıl kucuk bırsey manısada yaptırıcam oraya gıttıgımde bakıcam eger ıocıme sınerse alıcam ama gormeden vaz gecmek ısteıyorum...

maksat macera ise:

çadır, uyku tulumu, mat
bıçak, çakmak
lastik tamir malzemeleri, ingiliz anahtarı, tornavida, pense
çeşitli kalınlıklarda teller, ip
harita
2litre su, 2 litre benzin bidonu
bir miktar besin değeri yüksek şekerli gıda (metro, snicker vs..), sakız

yardımın ıcın tesekkur ederım cıkolata aklıma gelmemısdı :D bıdonlar hazır su bıdonu yerıne soguk su ıcın termos bakıyorum benzı bıdonunu nasıl yapıcaz o kırmızılardan olmaz heralde sufak bır yag bıdonu alsam ısımı gorecek...

KAYA28
10 Şubat 2012, 13:16
nihat doğanı sakın alma yanına da ne alırsan al...

TAYFUNBORA
10 Şubat 2012, 13:26
Mks84 arkadaşım,

Motor'un doğası tamamen 2 teker üzerine kuruludur.Fizik kuralları işler sürüşünde.Bu yüzdendir ki kendimizi sürekli geliştirmeye çalışırız.Doğru sürmeyi öğrenelim yanlışlarımızı fark edelim diye.Römork olayına gelince motor'un karakteri tamamen değişecektir.Trafikte bir bak bakalım bu şekil motor kullanan kaç kişi var.Eğer faydalı bir şey olsa bütün su istansyonları en başta bu şekil çalışır o scooter'lerini katır gibi yüklemezlerdi.Kanımca römork sadece mümkün olduğunda yakın bir mesafede,mümkünse bilinen bir rotada ve asgari en düşük hızda kullanılmalıdır.
Motor özgürlüktür,maceradır ve risktir.Heleki sen uzun yola çıkarak bunları maximum'a çıkartacaksın.Şimdi fazladan 2 t-shirt ve ne olur olmaz diye yanına alacağın ve muhtemelen hiç kullanmayacağın bir dolu eşyayı motorunun arkana bağlayacak ve yola çıkacaksın.Aldığın sorumluluklar önce kız arkadaşın,sonra kendi canın,sonra motorun...diye başlarken aaaaa dur arkada bilmem kaç kilo konservem vardı olacak.Viraja kaçla girsem acaba ""A hızlı girdim römork yanımda...Aaaa römork bizi geçtiii...AAA niye ters gidiyoruz biz:queen: é ,
Otoban'a çıktım iyi oldu biraz hızlı giderim ,AAa şerit değiştirirken niye savruluyorum ben ,fren yaparken beni arkamdan iten şey ne acaba:silent:
Bu kasabada çok güzelmiş çukurlar tümsekler ne de çok allahtam motorun amörtisörleri iyi ama bu römork neden sekiyor yada neden at araabası gibi ses çıkarıyor:farao:

Daha çok şey sayılabilir.Sen atla scooter'ine bas git gez istediğin yere.Büyük bir arka çanta yanlarada daha büyük heybeler al.Bacak aranada bir sırt çantası koy hepsi yeter sana.

Sadece alacağın zevki düşün vede güvenliğinizi varsın olmasın katlanabilir masa sandalye:cat:

Bu yazdıklarım sadece öneridir alınmanı istemem:)

ekremz
10 Şubat 2012, 13:56
Uzun yolda römork olayına girmemen gerektiği kanaatindeyim.

mks84
10 Şubat 2012, 14:00
nihat doğanı sakın alma yanına da ne alırsan al...

cok guldum buna :D lavuga uyuz oluyorum zaten...

Mks84 arkadaşım,

Motor'un doğası tamamen 2 teker üzerine kuruludur.Fizik kuralları işler sürüşünde.Bu yüzdendir ki kendimizi sürekli geliştirmeye çalışırız.Doğru sürmeyi öğrenelim yanlışlarımızı fark edelim diye.Römork olayına gelince motor'un karakteri tamamen değişecektir.Trafikte bir bak bakalım bu şekil motor kullanan kaç kişi var.Eğer faydalı bir şey olsa bütün su istansyonları en başta bu şekil çalışır o scooter'lerini katır gibi yüklemezlerdi.Kanımca römork sadece mümkün olduğunda yakın bir mesafede,mümkünse bilinen bir rotada ve asgari en düşük hızda kullanılmalıdır.
Motor özgürlüktür,maceradır ve risktir.Heleki sen uzun yola çıkarak bunları maximum'a çıkartacaksın.Şimdi fazladan 2 t-shirt ve ne olur olmaz diye yanına alacağın ve muhtemelen hiç kullanmayacağın bir dolu eşyayı motorunun arkana bağlayacak ve yola çıkacaksın.Aldığın sorumluluklar önce kız arkadaşın,sonra kendi canın,sonra motorun...diye başlarken aaaaa dur arkada bilmem kaç kilo konservem vardı olacak.Viraja kaçla girsem acaba ""A hızlı girdim römork yanımda...Aaaa römork bizi geçtiii...AAA niye ters gidiyoruz biz:queen: é ,
Otoban'a çıktım iyi oldu biraz hızlı giderim ,AAa şerit değiştirirken niye savruluyorum ben ,fren yaparken beni arkamdan iten şey ne acaba:silent:
Bu kasabada çok güzelmiş çukurlar tümsekler ne de çok allahtam motorun amörtisörleri iyi ama bu römork neden sekiyor yada neden at araabası gibi ses çıkarıyor:farao:

Daha çok şey sayılabilir.Sen atla scooter'ine bas git gez istediğin yere.Büyük bir arka çanta yanlarada daha büyük heybeler al.Bacak aranada bir sırt çantası koy hepsi yeter sana.

Sadece alacağın zevki düşün vede güvenliğinizi varsın olmasın katlanabilir masa sandalye:cat:

Bu yazdıklarım sadece öneridir alınmanı istemem:)

ne alınması :) okurken cok guldum... :) soyledıklerıne katılıoyorum tamamen haklısın ama ıcımde romorku gormem gereklı dıe bır hıs var gıdıce mzaten manısa yolumun ustunde ızmıre gıderken 30 km fark ettırır gıdıcem romorka bakıcam motorun arkasında ona gore karar verıcem...

ama hala aklımda romork var cok kolaylık getırecek bana yol da zaman ve mekan kısıtım olmadıgı ıcın zaten yavas gıdecegım... trafık konusunda tecrubem baya ıyıdır 17 yasımdan berı motor surerım hatta senın ıcın eskı motorumla cektıgım vıdeo yu koyuyorum anla rsın bıraz tarzımı dıye :)

http://www.youtube.com/watch?v=wKzh4nkSqUM&list=UUjVK9zsXigHUW-RFOtFXZyw&index=10&feature=plcp

Arda_Karaca
10 Şubat 2012, 14:21
Videoyu izledikten sonra anladım niye römork istediğinizi. Yolculuk esnasında römorktan eşya almayı düşünüyorsunuz. :mrgreen: Şaka bir yana sürüş tarzınız çok tehlikeli.

33mersin33
10 Şubat 2012, 14:27
Herkes bir şeyler yazmış önermiş. Ancak bana göre önerilerin bir çoğu gereksiz. Alet takımı,yedek kayış yedek ampul gibi şeyler bana göre gereksiz. Motosikletin yeni ve bakımlı olduğu için bir arıza çıkarmaz es kaza çıkarsa dahi sen tamir edemezsin. mutlaka tamirciye gitmen gerekli. Motosikletle ilğili yanına alacağın tek şey lastik tamir spreyi olsun. scooter motosikletle geziye çıktığına göre demekki yerleşim birimlerinden ayrılıp araziye girmeyeceksin her yerleşim birimindede mutlaka motosiklet tamircisi vardır. ama özellikle belirteyim motosikletin arıza yapmaz. Ama tedbir olarak lastik patlaması için lastik tamir spreyi ve elektronik bir arızaya tedbir olarak motosikletinin kırmızı anahtarını yanında bulundur. bunun haricinde bir şeye gerek yok kayış bile kopsa sen yolda tamir edemezsin mutlaka tamirciye gideceksin ellerinde olmayan bir malzeme bile internetten temin edilip bir günde eline geçer. 55 lt lik topcase , takacağın yan çantalar ve x max ın kendi bağajı sizin bütün malzemelerinizi alacak ve yer bile artacaktır. bunun için römorka gerek ve ihtiyacın yok takarsan keyfi olur sadece yakıtını artırır sürüş güvenliğini ve zevkini bozarsın. topcaseye mutlaka sırtlık taktır artçının rahat etmesi için. Çadırda kalmayı düşünüyorsan iki gün çadır bir gün otel veya pansiyonda kal banyo yapabilmeniz için beni şu gezimide incele şimdiden yolun açık olsun
http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/89541-dedemle-1200-km-egirdir.html

erro
10 Şubat 2012, 15:38
reklam gibi olmasında http://www.enduroclub.org/ sitesinde bir çok uzun yol gezisi ve tecrübesi mevcut...başlıklarında uzun yol tavsiyeleri, kamp alanı seçimleri gibi bir çok konu var...adam burdan hindistana, nepal çin vb gibi rotaları yapıyolar...türkiye rotası yapan da çok...faydalı olabilir...

mks84
10 Şubat 2012, 15:44
Videoyu izledikten sonra anladım niye römork istediğinizi. Yolculuk esnasında römorktan eşya almayı düşünüyorsunuz. :mrgreen: Şaka bir yana sürüş tarzınız çok tehlikeli.

:)) tehlıke bazen zevklı oluyor... tabıkıde yapmamak lazım kesınlıkle tavsıye etmem :D

Herkes bir şeyler yazmış önermiş. Ancak bana göre önerilerin bir çoğu gereksiz. Alet takımı,yedek kayış yedek ampul gibi şeyler bana göre gereksiz. Motosikletin yeni ve bakımlı olduğu için bir arıza çıkarmaz es kaza çıkarsa dahi sen tamir edemezsin. mutlaka tamirciye gitmen gerekli. Motosikletle ilğili yanına alacağın tek şey lastik tamir spreyi olsun. scooter motosikletle geziye çıktığına göre demekki yerleşim birimlerinden ayrılıp araziye girmeyeceksin her yerleşim birimindede mutlaka motosiklet tamircisi vardır. ama özellikle belirteyim motosikletin arıza yapmaz. Ama tedbir olarak lastik patlaması için lastik tamir spreyi ve elektronik bir arızaya tedbir olarak motosikletinin kırmızı anahtarını yanında bulundur. bunun haricinde bir şeye gerek yok kayış bile kopsa sen yolda tamir edemezsin mutlaka tamirciye gideceksin ellerinde olmayan bir malzeme bile internetten temin edilip bir günde eline geçer. 55 lt lik topcase , takacağın yan çantalar ve x max ın kendi bağajı sizin bütün malzemelerinizi alacak ve yer bile artacaktır. bunun için römorka gerek ve ihtiyacın yok takarsan keyfi olur sadece yakıtını artırır sürüş güvenliğini ve zevkini bozarsın. topcaseye mutlaka sırtlık taktır artçının rahat etmesi için. Çadırda kalmayı düşünüyorsan iki gün çadır bir gün otel veya pansiyonda kal banyo yapabilmeniz için beni şu gezimide incele şimdiden yolun açık olsun
http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/89541-dedemle-1200-km-egirdir.html

lastık konusunda kendı ustamın uyguladıgı bır sıstem var kardesler motorda boyle kopuk gıbı degıl lastıgın ıcıne bır sıvı uyguluyorlar hersey normal lastık delındıgınde tukuruk gıbı cıkıp kopurup orayı tıkıyor kedım elımle denedım mukemmel bır durum o uygulamayı yaptırıcam lastık ıcın...
bende arıza durumuyla karsılasacagımı sanmıyorum ama bellıde olmaz KIRMIZI ANAHTAR hıc aklıma gelmemısdı bunu soyledıgın ıyı oldu zaten x max lerın elektrık durumu bıraz hassas 2006 lara kadar problemlıydı zaten sonrasında duzeltıldıgı soylenıyor ama genede rıske atmamak laızm anahtarı kesın alacagım...

tavsıyelerın ıcn tesekkur ederım konuyuıda sımdı ıncelıyorum...

reklam gibi olmasında http://www.enduroclub.org/ sitesinde bir çok uzun yol gezisi ve tecrübesi mevcut...başlıklarında uzun yol tavsiyeleri, kamp alanı seçimleri gibi bir çok konu var...adam burdan hindistana, nepal çin vb gibi rotaları yapıyolar...türkiye rotası yapan da çok...faydalı olabilir...

ılgınız ıcın tesekkur ederım.. sımdı bır goz atacagım emınım ısıme yarayacak bırseyler bulurum...