PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motora düen parça

wolf_zb
07 Şubat 2012, 01:06
Arkadaşlar herkese merhaba.Geçen gün cbf 150 motorumun yağ kontrolünü yaptım yağ çubuğunun yarısındaydı biraz ekleme yaptım.Bikaç gün sonra tekrar kontrol ettiğimde bu sefer fazla olduğunu gördüm.Eczaneden şırınga aldım ve yağı çekmek istedim şırınganın ucundaki iğneyi kapatan 10 cm civarındaki sert plastik parça motorun içine düştü.Ne yapacağımı bilemedim işede geç kalıyodum Allaha emanet 15 kilometre civarı o şekilde işe gittim.Daha sonra motorcuya gidip durumu anlattım.Motorun yağ kısmını açtı ama parçayı bulamadı.Ne yapmam gerekiyo fikri olan varmı motoru sizce komple açtırmalımıyım 250 tl civarı masraf olacak?Yardımlarınızı bekliyorum

BLACK_ICE
07 Şubat 2012, 01:14
Arkadaşlar herkese merhaba.Geçen gün cbf 150 motorumun yağ kontrolünü yaptım yağ çubuğunun yarısındaydı biraz ekleme yaptım.Bikaç gün sonra tekrar kontrol ettiğimde bu sefer fazla olduğunu gördüm.Eczaneden şırınga aldım ve yağı çekmek istedim şırınganın ucundaki iğneyi kapatan 10 cm civarındaki sert plastik parça motorun içine düştü.Ne yapacağımı bilemedim işede geç kalıyodum Allaha emanet 15 kilometre civarı o şekilde işe gittim.Daha sonra motorcuya gidip durumu anlattım.Motorun yağ kısmını açtı ama parçayı bulamadı.Ne yapmam gerekiyo fikri olan varmı motoru sizce komple açtırmalımıyım 250 tl civarı masraf olacak?Yardımlarınızı bekliyorum

çalıştırdıysam şimdiye erimiştir bile o geçmiş olsun bu arada

wolf_zb
07 Şubat 2012, 01:21
black_ice teşekkür ederim ama erimiş olması zor çünkü sert bi plastikti ama inşallah dediğin gibi erimiştir

Soykan67
07 Şubat 2012, 01:27
black_ice teşekkür ederim ama erimiş olması zor çünkü sert bi plastikti ama inşallah dediğin gibi erimiştir

Sen ne olur ne olmaz yağını değiştir.Erimişse yağa karışmıştır ve yağı bozmuştur.

Blackeagletr
07 Şubat 2012, 01:31
Sen ne olur ne olmaz yağını değiştir.Erimişse yağa karışmıştır ve yağı bozmuştur.
Aynen yağı değiştirmelisin erimiştir büyük ihtimalle o parça.

wolf_zb
07 Şubat 2012, 01:37
Teşekkür ederim arkadaşlar dediğim gibi motorcuya götürdüm motor kapağını açtık bulamadı parçayı.Ben yağı değiştirttim zaten.İnşallah dediğiniz gibi erimiştir ama erimediyse ve motor bloğuna gittiyse parça sıkıntı olurmu?

HaydarBıçak
07 Şubat 2012, 01:43
Teşekkür ederim arkadaşlar dediğim gibi motorcuya götürdüm motor kapağını açtık bulamadı parçayı.Ben yağı değiştirttim zaten.İnşallah dediğiniz gibi erimiştir ama erimediyse ve motor bloğuna gittiyse parça sıkıntı olurmu?

motor bloğunun içinde kıyametler kopuyor silindirin üstüne çıksa yanar erir kırılır parçalanır silindirin altında ki hareketli kısımda olsa

kırılır parçalanır unufak olur parçasını bile bulamazsın hareketli metaller arasında plastiğin ne gibi bir dayanma gücü olabilir ki?

sadece yağını değiştir hatta 50 km sonra bir daha yağı değiştir iyice temizlensin

Levsy
07 Şubat 2012, 01:43
Yahu ne erimesi, ne yağa karışması :mrgreen:
O motor açılacak ve deforme olmuş o plastik parça bulunup çıkarılacak wolf kardeş.

ümit_150_zc
07 Şubat 2012, 01:45
dibe yapışmış olabilir.ben saglık memuru oldugum için bu igne ve uçları ile haşir neşirim özellikle uç kısmı çok sert o parçanın erimesi zor.

---------- Post added at 23:45 ---------- Previous post was at 23:43 ----------

Yahu ne erimesi, ne yağa karışması :mrgreen:
O motor açılacak ve deforme olmuş o plastik parça bulunup çıkarılacak wolf kardeş.
aynen katılıyorum o parçanın erimesi zor uç kısmı çok sert

wolf_zb
07 Şubat 2012, 01:48
Levsy büyük ihtimalle motoru kitlenene kadar açtırmam.Sorduğum bi çok kişi paramparça olmuştur bi kaç kez yağını siz bişey olmaz dedi.Artı motorun yağ kısmını zaten açtırdım ben parça bulunamadı.Motoruda komple indirmek içimden gelmiyo malesef

sessizsakin
07 Şubat 2012, 01:53
sert olması ile erimesinin bir alakası yok. ortalama plastikler 260 derecede erir. motor yağı da karterde o sıcaklıklara asla ulaşmaz... mesela en basitinden, motorun krank yataklarındaki alttaki yağ boşaltma bölgelerindeki contalar kauçuk esaslı plastiktir. yağ filtresinde de kauçuk plastik contalar ve sızdırmazlık elemanları bulunur.

kısacası en fazla yumuşayıp şekli değişmiştir. eriyip yağa karışmaz.

ama motorun tasarımı önemli. eğer yağ pompası yağı geniş yüzeyli bir süzgeçten emiyorsa pek sorun olmaz. boru gibi ince bir noktadan emiyorsa, o parça orayı tıkayıp yağlamayı sıkıntılı hale getirebilir. ama eriyip yağa karışması pek muhtemel değil :)...

bir de ortalama bir motorun yağ doldurma tapası, çok absürd tasarlanmadı ise doğrudan alttaki yağ boşaltma tapasının olduğu yere uzanır.

yağ değişimi sırasında motoru şöyle bir sağa sola sallama ile parça oralarda geziyor mu diye lift'te kontrol edilebilir. geziyorsa yağ tapasının ordaki delikten kesilerek biçilerek bilimum teknik teknolojik imkanlar dahilinde çıkartılabilir.

ReiZzZ
07 Şubat 2012, 01:53
Levsy büyük ihtimalle motoru kitlenene kadar açtırmam.Sorduğum bi çok kişi paramparça olmuştur bi kaç kez yağını siz bişey olmaz dedi.Artı motorun yağ kısmını zaten açtırdım ben parça bulunamadı.Motoruda komple indirmek içimden gelmiyo malesef
eridiyse erimiştir zarar verirsede söktürür yaptırırsın boş yere söktürme bence

ntuna
07 Şubat 2012, 01:55
Motor yağı aynı zaman da vites kutusunu da yağlamaktadır.Büyük bir ihtimalle oraya geçip dişliler arasın da ezilmiş olabilir.

wolf_zb
07 Şubat 2012, 02:18
motorda kitleme gibi büyük bir sorun olurmu sizce arkadaşlar asıl merak ettiğim bu

ntuna
07 Şubat 2012, 02:23
Hayır sanmıyorum.Pistonun üstüne çıkamaz.Şanzıman tarafından öğütülmüş olacağını düşünüyorum.Selamlar.

wolf_zb
07 Şubat 2012, 02:26
Hayır sanmıyorum.Pistonun üstüne çıkamaz.Şanzıman tarafından öğütülmüş olacağını düşünüyorum.Selamlar.
Alakan için teşekkür ederim.Verilen cevapların çoğu moral verici oldu.Motora bi zarar gelirsede yapacak bişey yok akılsız başın cezasını cekicez....

serkanADH13
07 Şubat 2012, 02:31
dostum sen o gıttıgın ustana söyle o bulmaya çalışsın,
gerekırse alternatör kapağınıda açsın ve içine ışık tutup görmeye çalışsın,
baktınız gözükmüyor motor yarılması gerekecektır,
fakat motoru yarmak ve toplamak için 250 lira biraz fazla geldi açıkçası,
sen 3...5 tamırcıye daha sor,
işin ehli olsunlar ama,
o parçalar yağ devirdaim kanallarını tıkar ise motor yağlamayı azaltabilir ve yatak sarabilir,krank kilitleyebilir...

yada şöyle bir ihtimal daha var,
o şekılde kullan ve her tafta yağ filtresini aç temizle,
o parça parçalandı ise filtreye takılacaktır...
tabi bu işin şans kısmı,

Levsy
07 Şubat 2012, 02:37

Tabii, ne zaman açtıracağına sen karar vereceksin, ama sonuçta açılacak.

RunemagicK
07 Şubat 2012, 04:19
o parça egzantrik gergisinin parçası, benim motordan çok çıktı öyle, bi sorun yaratmadı. motoru sökecek kadar ciddi bir durum yaratmaz ama için rahat edecekse yağı sürekli doldur-boşalt, elbet dışarı çıkacaktır.

Alper Kaya
07 Şubat 2012, 04:28
dostum sen o gıttıgın ustana söyle o bulmaya çalışsın,
gerekırse alternatör kapağınıda açsın ve içine ışık tutup görmeye çalışsın,
baktınız gözükmüyor motor yarılması gerekecektır,
fakat motoru yarmak ve toplamak için 250 lira biraz fazla geldi açıkçası,
sen 3...5 tamırcıye daha sor,
işin ehli olsunlar ama,
o parçalar yağ devirdaim kanallarını tıkar ise motor yağlamayı azaltabilir ve yatak sarabilir,krank kilitleyebilir...

yada şöyle bir ihtimal daha var,
o şekılde kullan ve her tafta yağ filtresini aç temizle,
o parça parçalandı ise filtreye takılacaktır...
tabi bu işin şans kısmı,cbf150 de çıkarılıp temizlenilebilir bi yağ filtresi yok

wolf_zb
08 Şubat 2012, 01:18
Olaydan sonra 2 günde 50 km yol yaptım şimdilik bi sıkıntı yok gibi inşallah sorun çıkmazzz

McWarnaly
08 Şubat 2012, 01:21
kardes ben o parcanin eriyip yaga karisacagini hic zannetmiyorum,Bence sen bir sorun olmasini bekleme ustaya goster.muhakkak cikmasi lazim.

safakk
08 Şubat 2012, 01:29
aklıma az önce geldi işe yarar mı uygulanabilir mi bilmem ama yağı tersden boşaltacak bi sistemle (eğer içinde kaldıysa) düşen parça çıkarılabilir

Biraz daha açıklayacak olursam

Yağ boşaltma tapasının olduğu yerden tazzikli yağ püskürtülse eş zamanlı olarakda doldurma tapasından yağ çekilse illaki o parça dışarı çıkacaktır sonrasında (parça çıktıkdan sonra) bir iki gün yağın iyice dibe çökmesi beklenir son yağ seviyesine göre yağ eklenir yada fazla yağ boşaltılır

Denemedim daha önce böyle birşey başıma gelmedi ama motoru boş yere açtırmakdan daha makul olduğunu düşünüyorum :)

Geçmiş olsun umarım en kısa sürede sorununuz hallolur

kashmar54
08 Şubat 2012, 02:36
hiç bişe olmaz. o parça kartere oturur en dipte kalır. biyere zarar vermez
ilerde motoru açtırırsan çıkarır atarsın

wolf_zb
08 Şubat 2012, 03:11
ilgilenen cevap veren herkese teşekkür ederim arkadaşlar...

K o r @ y
08 Şubat 2012, 11:32
kardeşim endişelenmene gerek yok.. motoru çalıştırıp sürmüşsün zaten.. problem olsa idi ,şimdiye kadar olurdu.. arkadaşların dediği gibi yağını değiştir devam et.. ne motor açmasından bahsediyorsunuz..
bi arkadaş; motor bloğunun içinde kıyamet kopuyor, plastik parçanın orada dayanma şansı yok ... demiş.. aynen öyle.. hiç bişey olmaz sen devam et.. sorun çıkarsa servise git..