PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoruma lpg taktiriyorum

Sayfa : [1] 2

Zodium
30 Ocak 2012, 19:37
Merhaba forumdaslar 250 cc 22 hp su sogutmali Kymco maxi scooter'ima lpg taktirmayi düsünüyorum en kisa zamanda mersin atiker hersey dahil 450 tl fiyat verdi mersindeki bir arkadasim öncülük etti bu ise ve kendi 200 lük scooter'ina taktirdi sonuc ise beklenenden daha iyi 1 lt lpg ile 75 km.ben su an 1 lt benzin ile 30 km.yok katediyorum lpg takildiktan sonra inanilmaz bir sekilde yakit sarfiyati tasarrufu elde edicezki arkadasim su anda cok memnun kendi corsa araci ile ayni sisteme sahip ve hic bir sakincasi olmadigini gücten cekisten kesinlikle düsmedigini söyledi siz ne dersiniz ben ciddi ciddi taktirmayi düsünüyorum sonra motoru vur daga vur bayira :)

Halil Karamanoğlu
30 Ocak 2012, 19:42
depoyu sırta takılan seyyar bişe mi yapıyolar :queen:

gökrider
30 Ocak 2012, 19:43
BENCEDE TAKTIRMALISIN HEMEN

yamyamaha
30 Ocak 2012, 19:45
hayırlı ugurlu olsun.
15000 km den fazladır lpg ile kullanıyorum. ben çok memnunum. mrerak ettiğin konularda özel mesajla yardımcı olurum.

Aykut009
30 Ocak 2012, 19:46
depoyu sırta takılan seyyar bişe mi yapıyolar :queen:

bildiğim kadaryla depoyu arka çantanın içine monte ediyorlar. Forumda bir konunun için fotoğrafları paylaşılmıştı.

oguzhan6161
30 Ocak 2012, 19:46
Ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorsun değil mi ? Allah korusun bir kaza anında full korumalı da olsan .......... söylemek bile istemiyorum.

Zodium
30 Ocak 2012, 19:47
hayırlı ugurlu olsun.
15000 km den fazladır lpg ile kullanıyorum. ben çok memnunum. mrerak ettiğin konularda özel mesajla yardımcı olurum.

tesekkürler tecrübelerinize kesinlikle ihtiyacim olacak :)

@mavimotor lpg tankini arka cantaya monte ediyorlar.

Halil Karamanoğlu
30 Ocak 2012, 19:50
yakıt konusunda sıkıntın varsa az yakan bi makine al arkadaşım. lpgye girme bence.

dkan
30 Ocak 2012, 19:50
muayenede bi aksilik çıkmıyo dimi?

Zodium
30 Ocak 2012, 19:59
Ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorsun değil mi ? Allah korusun bir kaza anında full korumalı da olsan .......... söylemek bile istemiyorum.

@Oguzhan kardes ölüm öylede bizi bulacak böylede baksana ölenler hep ihtiyarmi Allah c.c kötü ölüm vermesin hayirlisi olsun hakkimizda.

10SuzAsLa
30 Ocak 2012, 20:02
olsı bi kaza anında allah korusun ama bişey merak edyrm demssn güçden ve performansdan dusmuyo nasıl dusmuyoki :S arabalardada aynı sistem yokmu illa dusuyo yani bu yakıt progleminide bu kadar problem etmeye gerek yok bence bide scoter için motorunu küçült fazla geliyosa fikrimi yazdm lütfen yanlış anlama kolay gelsn

Zodium
30 Ocak 2012, 20:03
yakıt konusunda sıkıntın varsa az yakan bi makine al arkadaşım. lpgye girme bence.

güclü motorlari severim yola ciktigin zaman ezik kalmayacaksin bu yola ben gidemem demiyeceksin motor zevk isi kücük motorlardan pek haz etmem cünkü beni 250 cc den asagisi kaldirmaz boy 190 kilo 90 yakit konusuna gelirsek sende istemezmisin yari yariya tasarruf etmek istersin ona bakarsan tr'deki milyonlarca arac lpg'lerini cikarsin mantigina geliyor senin düsüncen :)

yamyamaha
30 Ocak 2012, 20:05
ruhsata işlenmediği için muayenede sökülüyor.
ben uzun süredir kullanıyorum allah kaza bela vermesın kazada neler olacagını kimse bilemez. benzinli olupda yananlarda var. serbest ucuşa geçenlerde.
2001 den bu yana değişik sistemler denedim ama boşu boşuna lpg yi yeniden içat etmeye çalışmışım. uzak doguda yıllarca kullanmış elin çekik gözlüsü. artık sıra bizde.
çekişte düşme olmaz olsada fazla olmaz. araba karbüratorunde kapış devresi dedikleri bir bölüm var lpg li oldugunda lpg orada vazife yapamıyor arabalardaki güç kaybının temelinde bu var.
motosiklet karbüratorunde ( en azından benimkinde) kapış devresi yoktur. sadece rölanti ve besleme devreleri vardır durumu kurtarıyor yani
bir seferde 1000 km yapmışlıgımda var. sende ağız tadı ile kullan.

Zodium
30 Ocak 2012, 20:11
olsı bi kaza anında allah korusun ama bişey merak edyrm demssn güçden ve performansdan dusmuyo nasıl dusmuyoki :S arabalardada aynı sistem yokmu illa dusuyo yani bu yakıt progleminide bu kadar problem etmeye gerek yok bence bide scoter için motorunu küçült fazla geliyosa fikrimi yazdm lütfen yanlış anlama kolay gelsn

yakit problem degil gülü seven dikenine katlanir demisler :) arkadasim su an faal kullaniyor ve en ufak performans düsüklügü yasamadigini söylüyor @yamyamaha'da kullaniyor ona sorabilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:09 ----------

ruhsata işlenmediği için muayenede sökülüyor.
ben uzun süredir kullanıyorum allah kaza bela vermesın kazada neler olacagını kimse bilemez. benzinli olupda yananlarda var. serbest ucuşa geçenlerde.
2001 den bu yana değişik sistemler denedim ama boşu boşuna lpg yi yeniden içat etmeye çalışmışım. uzak doguda yıllarca kullanmış elin çekik gözlüsü. artık sıra bizde.
çekişte düşme olmaz olsada fazla olmaz. araba karbüratorunde kapış devresi dedikleri bir bölüm var lpg li oldugunda lpg orada vazife yapamıyor arabalardaki güç kaybının temelinde bu var.
motosiklet karbüratorunde ( en azından benimkinde) kapış devresi yoktur. sadece rölanti ve besleme devreleri vardır durumu kurtarıyor yani
bir seferde 1000 km yapmışlıgımda var. sende ağız tadı ile kullan.

üstat muayene olayina tavsiyen nedir :)

windyS150
30 Ocak 2012, 20:13
1lt lpg ile 75km mi :santa:
Hemen taktırmalısın bence:thumleft:

yamyamaha
30 Ocak 2012, 20:19
arkadaşlar malum lpg konusu açılınca olumlu olumsuz bir çok şey yazılıyor. geçmiş bir çok sayfalarda olumlu olumsuz görüşler yazıldı, okundu tartışıldı. bu sayfanın gidişatına bakarsak gene aynı sözcükler ve cümlelerle sayfayı dolduracak gibiyiz. ben başka yazı yazmamayı düşünüyorum
bana ulaşmak isteyenlere her zaman yardımcı olurum. bildiklerimi anlatırım. gerekirse iki kişi olarak arazide gezer tecrübe ederiz, nasaıl yapıldıgına bakar fikir yürütürüz.
ayrıca yeni olarak geet sistemleri ile ilgilenmeye başlıyorum, bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım ve fikir alabillirim.
muayene konusunda öle girsende fark etmezler ama her ihtimale karşı söktür git sonra geri takarsın.

Zodium
30 Ocak 2012, 20:28
arkadaşlar malum lpg konusu açılınca olumlu olumsuz bir çok şey yazılıyor. geçmiş bir çok sayfalarda olumlu olumsuz görüşler yazıldı, okundu tartışıldı. bu sayfanın gidişatına bakarsak gene aynı sözcükler ve cümlelerle sayfayı dolduracak gibiyiz. ben başka yazı yazmamayı düşünüyorum
bana ulaşmak isteyenlere her zaman yardımcı olurum. bildiklerimi anlatırım. gerekirse iki kişi olarak arazide gezer tecrübe ederiz, nasaıl yapıldıgına bakar fikir yürütürüz.
ayrıca yeni olarak geet sistemleri ile ilgilenmeye başlıyorum, bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım ve fikir alabillirim.
muayene konusunda öle girsende fark etmezler ama her ihtimale karşı söktür git sonra geri takarsın.

eyvallah hoca sagolasin.

@windys arkadasin yakiti yari yariya düstü artik innovalara kafa tutariz lpg ile :)

oguzhan6161
30 Ocak 2012, 20:32
@Oguzhan kardes ölüm öylede bizi bulacak böylede baksana ölenler hep ihtiyarmi Allah c.c kötü ölüm vermesin hayirlisi olsun hakkimizda.

eyvallah kardeş ama bile bile lades etmekte tuhaf olur. Dikkatli ol Allah korusun sonucu kötü olur. Hayırlı olur inşAllah :rendeer:

Zodium
30 Ocak 2012, 21:02
eyvallah kardeş ama bile bile lades etmekte tuhaf olur. Dikkatli ol Allah korusun sonucu kötü olur. Hayırlı olur inşAllah :rendeer:

insallah kardesim.

ozgurakman
30 Ocak 2012, 21:12
tek önerim, yağın çabuk deforme olacağını unutmayınız ve radyatör suyunu ara ara kontrol ediniz. hayırlı olsun :)

crxforever
30 Ocak 2012, 21:23
hayırlı uğurlu olsun.
alternatif yakıt sistemlerine karşı değilim. ancak lpg normalde benzinden litre bazında daha fazla tüketir. normalde bir lt benzin ile 30 km giden motor 1 lt lpg ile 75 gitmesi bana inandırıcı gelmedi.

Tropiksera
30 Ocak 2012, 21:24
Bende 1.2 KW lık 4 zamanlı benzinli jenaratörüme lpg takmıştım. arabamdan çıkma ;
40 litrelik simit tüp
Eski atiker beyin.
eskiden kalma bir kaç metre bakır boru.
2 göstergeli gaz basınç mekanizması.
simitden çıkışını bakır boru ile gaz basınç mekanizmasına veriyorsun.mekanizmadan beyine, beyinden jenarötürüne. :) Gazın beyinde donmaması için beyini egzoz çıkışına koyuyorumki sıcak kalsın.
Uygulaması gazı hafiften beyine veriyorsun. beyin sıvı gazın normal gaz olarak çıkışını yapabilmesidir.beyinden çıkış borusunu karbüratör girişine koklatıyorsun gazı off mest oluyor alet :) beyinden ayarını veriyorsun tabi.
450 tl çok fazla geldi. ben motoruma yapsam kendim yaparımda 100 km de 1.8 litre benzin yakıyor orjinallığı bozulmasın :)

Tolme
30 Ocak 2012, 21:28
herşey iyi güzelde 2yılda bir muayeneye gidildiğinde ne olcak?,habire söktürüp tekrarmı taktıracağız :(

Tropiksera
30 Ocak 2012, 21:36
herşey iyi güzelde 2yılda bir muayeneye gidildiğinde ne olcak?,habire söktürüp tekrarmı taktıracağız :(

Motor kısmına bakmıyorlar sinyal-lastik-direksiyon-10 metre git gel tamam geç :)

fat280
30 Ocak 2012, 21:54
abi sistemde bir sıkıntı yoksa çok iyi olur şimdiden hayırlı olsun :D

Halil Karamanoğlu
30 Ocak 2012, 22:08
Amin kardeşim.
Bu şekilde tevekküllü olmamız gerekir hepimizin bu konuda sana katılıyorum :)

---------- Post added at 22:08 ---------- Previous post was at 22:04 ----------

hayırlı uğurlu olsun.
alternatif yakıt sistemlerine karşı değilim. ancak lpg normalde benzinden litre bazında daha fazla tüketir. normalde bir lt benzin ile 30 km giden motor 1 lt lpg ile 75 gitmesi bana inandırıcı gelmedi.
yakıt konusunda ben de %30dan daha fazla bi avantajı olabileceğine ihtimal vermiyorum, o yüzden girme bence demiştim. benzinden alacağın performans her şekilde dengeler bence yakıttan edeceğin zararı.

search16
30 Ocak 2012, 22:16
Peki dolumu nasıl yaptıracaksınız. Buradada uygulandı fakat dolum istasyonları lpg vermiyor. Makina mühendisleri onaylı lpg sönüşümü yapılmayan araçlara yakıt dolumu yapmak yasaktır yazıyor istasyonlarda.

Zodium
30 Ocak 2012, 22:26
tek önerim, yağın çabuk deforme olacağını unutmayınız ve radyatör suyunu ara ara kontrol ediniz. hayırlı olsun :)

bunu not aldim yararli bigi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:20 ----------

Peki dolumu nasıl yaptıracaksınız. Buradada uygulandı fakat dolum istasyonları lpg vermiyor. Makina mühendisleri onaylı lpg sönüşümü yapılmayan araçlara yakıt dolumu yapmak yasaktır yazıyor istasyonlarda.

sayin @yamyamaha konuya bekleniyorsunuz :)

scooboy
30 Ocak 2012, 22:46
Aramızdan biri dünyanın en pahalı yakıtını kullanmaktan kurtuluyor. Kıskandım sanki biraz.:king:

Zodium
30 Ocak 2012, 22:49
Aramızdan biri dünyanın en pahalı yakıtını kullanmaktan kurtuluyor. Kıskandım sanki biraz.:king:

inceden .. :)

Mengu16
30 Ocak 2012, 23:15
Ben şeyi merak ediyorum mesela asayiş polisi yol çevirmesi yapıyo, kimlik, ruhsat kontrolü, üst araması yapıyo, arka çantayı da açtıracak elbette, orda lpg tüpü görünce ne derler acaba :cherry: Cebimdeki minicik asma kilide bu neyin kilidi diye soranla karşılaştım, lpg tüpüne bombacı muamelesi yaparlar bence.

Tropiksera
30 Ocak 2012, 23:18

Ben 40 litrelik simit tüpü arabanın bagajına koyup fulleyip getiriyorum. 40 litrelik simit tüple 25 litrelik tüplerimi dolduruyorum daha hesaplı oluyor :)

Halil Karamanoğlu
30 Ocak 2012, 23:20
Ben 40 litrelik simit tüpü arabanın bagajına koyup fulleyip getiriyorum. 40 litrelik simit tüple 25 litrelik tüplerimi dolduruyorum daha hesaplı oluyor :)
ehehe hocam aşmışsın sen. aman dikkatli ol da..

Tropiksera
30 Ocak 2012, 23:26
ehehe hocam aşmışsın sen. aman dikkatli ol da..
:)) o değilde tüpcülerde adeletsizlik var tam doldurmuyorlar açıkcası.. tabi gidip BP-TOTAL-PETROL OFİSİ-SHELL Bunlar dolum yapmıyor :) korkuyor adamcazlar :)

ozrace
30 Ocak 2012, 23:45
bekleyelimde görelim o zaman :cat:

sezer aykaç
30 Ocak 2012, 23:46
motosiklete pektabi lpg takılır. kaza anında patlar vs bunlar gerçek dışı iddialar. lpg tankları esnek çelikten üretilir. kırılma olmaz. sadece deforme olabilir. lpg tankının palaması için yangın çıkması gerekir.

lpg benzine göre %40 civarı tasarruf saglar. ama bu tasarruf yakılan litre olarak degil lpg nin benzinden daha ucuz olmasından kaynaklanır. yani arkadaşın seni kandırmış.

1 lt benzin ile 30 km gidiyorsan 1 lt lpg ile 25 km ancak gidersin

1 lt benzin 4,4 tl
1 lt lpg 2,5 tl

2,5/25 =10 kr km
4,4/30 = 14,6 kr km

yani sen bir sezonda 10000 km yol yaptıgında kendini amorti edecektir.

olay bundan ibarettir.

erro
31 Ocak 2012, 00:11
motosiklete pektabi lpg takılır. kaza anında patlar vs bunlar gerçek dışı iddialar. lpg tankları esnek çelikten üretilir. kırılma olmaz. sadece deforme olabilir. lpg tankının palaması için yangın çıkması gerekir.

lpg benzine göre %40 civarı tasarruf saglar. ama bu tasarruf yakılan litre olarak degil lpg nin benzinden daha ucuz olmasından kaynaklanır. yani arkadaşın seni kandırmış.

1 lt benzin ile 30 km gidiyorsan 1 lt lpg ile 25 km ancak gidersin

1 lt benzin 4,4 tl
1 lt lpg 2,5 tl

2,5/25 =10 kr km
4,4/30 = 14,6 kr km

yani sen bir sezonda 10000 km yol yaptıgında kendini amorti edecektir.

olay bundan ibarettir.

ama arkadaşın dediğinine göre lpg ve benzin fiyatı aynı olsa bile %100 kar sağlamakta

MaXo
31 Ocak 2012, 00:13
lpg taktırmak iyi bir şey değil Allah göstermesin başınıza her an kaza gelebilir yapacağın tek şey orjinal hali yeter satarken değerinden düşük fiyatada satabilirsin.450 tl azmı bence bu rsikli işe girme derim

osmanba
31 Ocak 2012, 00:36
[QUOTE=Tropiksera;2564209]Bende 1.2 KW lık 4 zamanlı benzinli jenaratörüme lpg takmıştım. arabamdan çıkma ;
40 litrelik simit tüp
Eski atiker beyin.
simitden çıkışını bakır boru ile gaz basınç mekanizmasına veriyorsun.mekanizmadan beyine, beyinden jenarötürüne. :) Gazın beyinde donmaması için beyini egzoz çıkışına koyuyorumki sıcak kalsın.
Uygulaması gazı hafiften beyine veriyorsun. beyin sıvı gazın normal gaz olarak çıkışını yapabilmesidir.beyinden çıkış borusunu karbüratör girişine koklatıyorsun gazı off mest oluyor alet :) beyinden ayarını veriyorsun tabi.

Üstad... Bu gidişle aya ilk çıkan motorcu arkadaş sen olacaksın gibime geliyor..:queen:

Zodium
31 Ocak 2012, 00:42
ama arkadaşın dediğinine göre lpg ve benzin fiyatı aynı olsa bile %100 kar sağlamakta

200 lük scooter'ine lpg taktiran arkadasim 2 liralik gaz ile 75 km.yapiyor su an ve benzinden hic bir farki olmadigini söylüyor yalan söyleyecek degil :)

yamyamaha
31 Ocak 2012, 00:43
sayin @yamyamaha konuya bekleniyorsunuz :)
gidişim suskun oldu ama dönüşüm muhteşem olacak. :) yogun istek üzerine yeniden bir kaç şey karalayım.
450 lira biraz pahalı gibi ama bunlarda esas parayı iki kalem tutuyor beyin dedikleri regülator ve tank. tankı mümkün olduğu kadar motosiklet için üretilmişinden almaya çalış. şamandıra sıfır derece olsun ve 200mm 220mm gibi ibaresi mutlaka tankın çapı ile uygun olsun. yoksa motosiklet tankı için üretilmiş tank takmanın bir espirisi kalmıyor güvenlik standardına uymuyor.
ayrıca beyini bobinli tip dışında vakumlu tip olması elektirik dışında birde mekanik güvenlik tertibatının olmasını sağlar.
ve cıvalı kontaklar var motorun 45 dereceden fazla yan yatarsa tüpün elektirik devresini kapatıyor ve ekstira güvenlik sağlıyor.

:)) o değilde tüpcülerde adeletsizlik var tam doldurmuyorlar açıkcası.. tabi gidip BP-TOTAL-PETROL OFİSİ-SHELL Bunlar dolum yapmıyor :) korkuyor adamcazlar :)
hemen hemen her istasyonda aracıma lpg doldurdum. 976 km salihli konya arası git gel yaptıgımda bir günde 6 istasyona dolum için girdim. bu istasyonların hiç birinden geri dönmediğim gibi pompacı arkadaşlar sen doldururacaksın ben dolduracağım kavgaları yaptılar. motorumun fotorafını hatıra olarak çektiler.
şimdiye kadar tek bir yerde izmir bel kahve yokuşunun başında yeni açılmış olan bir istasyonda bana dolum yapmadılar.

arabalar için belki doğrudur velakin şanzıman gurubu ile motor yağını ortak kullanan motosikletler zaten yağı bozulmadan değiştirilmesi gerektiğinden ( fabrika verisi 3000 km olan benin motorumda ) ben 1500 km bir değiştirmekteyim. ( ayda bir yağımı değiştiririm.) yağ motorun ömrüne önemli bir etkendir.

iki yıl içinde motordan okadar çok şey söküp takıyoruz ki dişli, dişli takozu, teker rulmanı, lastik, buji vb. birde fazladan tank sökmek çok telaşeli olmaz sanırım.
sadece lpg tankını sökülmesi yeterli olur ama Almanyadaki gibi önce tartıya girmediğimiz için sökmesekte olur.
tankın takılacagı yerin secimini yaparken scoterlerde benim tercihim koltuk altıdır. ama mutlaka ve mutlaka kelepce ile tutturulmalıdır. koltuk altında olursa sökmek zorunda da kalmazsınız. gözden ırak olan gönüldende ırak olur.

Ben şeyi merak ediyorum mesela asayiş polisi yol çevirmesi yapıyo, kimlik, ruhsat kontrolü, üst araması yapıyo, arka çantayı da açtıracak elbette, orda lpg tüpü görünce ne derler acaba :cherry: Cebimdeki minicik asma kilide bu neyin kilidi diye soranla karşılaştım, lpg tüpüne bombacı muamelesi yaparlar bence.
ayda en az 2-3 sefer çevirmeye takılıyorum bagajıma bakmak isteyen cıkmadı bakanda cıkarsa duruma göre davranacagız en en kötüsü söktürürler. daha sonrada geri takarım.

http://www.32byte.com/

ısparta
31 Ocak 2012, 01:01
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-kymco-enjeksiyon-lpg-li-like-200-i-inanilmaz-ekonomi-ve-performans-66971639/detaysahibinden devardı

Halil Karamanoğlu
31 Ocak 2012, 01:25
bildiğimiz karbüratörlü araçlara takılan beyinlerden mi takıyorlar motora da?
ben de bi brc marka beyin var isteyene göndereyim :)

Tropiksera
31 Ocak 2012, 01:35
[QUOTE=Tropiksera;2564209]Bende 1.2 KW lık 4 zamanlı benzinli jenaratörüme lpg takmıştım. arabamdan çıkma ;
40 litrelik simit tüp
Eski atiker beyin.

Üstad... Bu gidişle aya ilk çıkan motorcu arkadaş sen olacaksın gibime geliyor..:queen:

Araba nasıl LPG ile çalışıyorsa aynı sistem tüm benzinli makinelerde uygulanabilir.

ixeywent
31 Ocak 2012, 01:36
kaliteli:)

Tropiksera
31 Ocak 2012, 01:37
gidişim suskun oldu ama dönüşüm muhteşem olacak. :) yogun istek üzerine yeniden bir kaç şey karalayım.
450 lira biraz pahalı gibi ama bunlarda esas parayı iki kalem tutuyor beyin dedikleri regülator ve tank. tankı mümkün olduğu kadar motosiklet için üretilmişinden almaya çalış. şamandıra sıfır derece olsun ve 200mm 220mm gibi ibaresi mutlaka tankın çapı ile uygun olsun. yoksa motosiklet tankı için üretilmiş tank takmanın bir espirisi kalmıyor güvenlik standardına uymuyor.
ayrıca beyini bobinli tip dışında vakumlu tip olması elektirik dışında birde mekanik güvenlik tertibatının olmasını sağlar.
ve cıvalı kontaklar var motorun 45 dereceden fazla yan yatarsa tüpün elektirik devresini kapatıyor ve ekstira güvenlik sağlıyor.

hemen hemen her istasyonda aracıma lpg doldurdum. 976 km salihli konya arası git gel yaptıgımda bir günde 6 istasyona dolum için girdim. bu istasyonların hiç birinden geri dönmediğim gibi pompacı arkadaşlar sen doldururacaksın ben dolduracağım kavgaları yaptılar. motorumun fotorafını hatıra olarak çektiler.
şimdiye kadar tek bir yerde izmir bel kahve yokuşunun başında yeni açılmış olan bir istasyonda bana dolum yapmadılar.

arabalar için belki doğrudur velakin şanzıman gurubu ile motor yağını ortak kullanan motosikletler zaten yağı bozulmadan değiştirilmesi gerektiğinden ( fabrika verisi 3000 km olan benin motorumda ) ben 1500 km bir değiştirmekteyim. ( ayda bir yağımı değiştiririm.) yağ motorun ömrüne önemli bir etkendir.

iki yıl içinde motordan okadar çok şey söküp takıyoruz ki dişli, dişli takozu, teker rulmanı, lastik, buji vb. birde fazladan tank sökmek çok telaşeli olmaz sanırım.
sadece lpg tankını sökülmesi yeterli olur ama Almanyadaki gibi önce tartıya girmediğimiz için sökmesekte olur.
tankın takılacagı yerin secimini yaparken scoterlerde benim tercihim koltuk altıdır. ama mutlaka ve mutlaka kelepce ile tutturulmalıdır. koltuk altında olursa sökmek zorunda da kalmazsınız. gözden ırak olan gönüldende ırak olur.

ayda en az 2-3 sefer çevirmeye takılıyorum bagajıma bakmak isteyen cıkmadı bakanda cıkarsa duruma göre davranacagız en en kötüsü söktürürler. daha sonrada geri takarım.

http://www.32byte.com/

Üstad ben sadece tank'ın dolumu için söyledim onları.. adamlar çekiniyor doldurmaya.. :)

waffenSS
31 Ocak 2012, 01:40
250 cc için lpg tehlikesi ve - performansı değmez bana kalırsa hiçbir motosiklet için deymez ama takdir arkadaşların kolay gelsin iyi geceler.

Tropiksera
31 Ocak 2012, 01:41

Beyinin görevi içine sıcak su spükalasyonu radyötör tarafından yapıldığı için sıvı gelen gazı normal gaza çeviriyor.Beyin donarsa karbüratöre gaz gitmez.ama bunu hava soğutmalı motorlar için beyinin sıcak su deliklerine bakır boru monte edip egsoz gazını spükalasyonu yaptırmak mantıklısı bu.

yamyamaha
31 Ocak 2012, 01:52
Beyinin görevi içine sıcak su spükalasyonu radyötör tarafından yapıldığı için sıvı gelen gazı normal gaza çeviriyor.Beyin donarsa karbüratöre gaz gitmez.ama bunu hava soğutmalı motorlar için beyinin sıcak su deliklerine bakır boru monte edip egsoz gazını spükalasyonu yaptırmak mantıklısı bu.
kesinlikle tehlikeli ve yanlış evet yapıyorlar ama ben bunu tasvip etmiyorum. beyindeki contalar çok kısa sürede deforme oluyor ve kaçak sebebi oluyor. eksoz gazında da yanmamış yakıt varsa oksijene karşılaştıgında yeterli hararetide varsa alev alıyor. ( eksoz patlaması ) o patlamayı beyinde yada ötesinde berisinde yapdıgın da ve bozulan contalardan da lpg sızdıysa oldukça hızlı bir yolculuğa çıkarsınız. :)

Zodium
31 Ocak 2012, 02:00
basta @yamyamaha olmak üzere fikirlerini belirten bütün arkadaslara tesekkür ederim cok faydali notlar aldim tekeriniz düz bassin :)