PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pizzacının Yaya ya Çarpma Anı Kim Hatalı ???

Sayfa : [1] 2 3

Okan Sinan Ocan
29 Ocak 2012, 17:10
Sevgili Kardeşlerim,

Ben pizzacı %100 hatalı diyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum tartışalım.

http://webtv.sabah.com.tr/webtv/videoizle/pizzaci-kuryesi-genc-kiza-boyle-carpti

kanucan
29 Ocak 2012, 17:17
Tartışma olucağını pek sanmam ama kesin kavga,hakaret çıkar burada. :P

Bence kurye %100 suçlu.Ara sokak için biraz fazla hızlı gidiyor.

psyche
29 Ocak 2012, 17:17
Motorcu %100 hatalı değil maks %80 sonuçta yaya geçidi yok o nedenle daha dikkatlı geçmesi lazımdı hanım kızımızın onun dışında her zaman yaya önceliği olmalı motorcuda daha düşük süratle geçebilirdi önemli olan o yolun öncesi virajdan sonra bir düzlük mü yoksa uzun bir düzlükmü çok uzaktan görse eminim motorcunu yavaşlamaya yetecek kadar yolu olurdu aksi halde motorcu hatalı

Samet Ağır
29 Ocak 2012, 17:18
kaldırıma atılacak son adımda çarpmış abi....

yoruma gerek olmadığını sanıyorum....

windyS150
29 Ocak 2012, 17:20
Motorcu tamamen suclu kız zaten 1 adım daha atsa kaldırıma cıkıcak, motorcu görmüyormu yolu biraz ortalasaydı hiçbirşey olmazdı.Birde biraz fazla hızlı gidiyor ama bu onun sucu değil onu calıstıran firmanın sucu malum yok 30dk içinde pizza kapınızda vs. motorcuyuda acele ettiriyorlar.

Bado
29 Ocak 2012, 17:23
Sevgili Kardeşlerim,

Ben pizzacı %100 hatalı diyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum tartışalım.

http://webtv.sabah.com.tr/webtv/videoizle/pizzaci-kuryesi-genc-kiza-boyle-carpti

Bencede uzulerek soyluyorum motorlu arkadasimiz hatali.

ketchup
29 Ocak 2012, 17:27
arka çanta+artçı ile motorun ağırlığının üç katı olmuşlar. belki bu nedenle bir kaçış manevrası uygulayamadı. bir de kadına çarpmamak için sürekli kadına bakınca hepten bütünleştiler. o yol için yüksek hızla gidiyordu ve belli ki deneyimsizdi. çok kolay bir manevra yapması gerekiyordu. Geçmiş olsun.

Okan Sinan Ocan
29 Ocak 2012, 17:30
Motorcu %100 hatalı değil maks %80 sonuçta yaya geçidi yok o nedenle daha dikkatlı geçmesi lazımdı hanım kızımızın onun dışında her zaman yaya önceliği olmalı motorcuda daha düşük süratle geçebilirdi önemli olan o yolun öncesi virajdan sonra bir düzlük mü yoksa uzun bir düzlükmü çok uzaktan görse eminim motorcunu yavaşlamaya yetecek kadar yolu olurdu aksi halde motorcu hatalı

Bence kesinlikle %100 hatalı konuyu takip edersen açıklayacağım neden olduğunu .

Sevgiler

---------- Post added at 17:30 ---------- Previous post was at 17:27 ----------

Arkadaşlar henüz kimse yakalayamadı nedenini , biraz daha dikkatli izleyin yukarıda sayılanların hepsinin etkisi var ama en önemli ayrıntıyı görebilen yok.

eren özer
29 Ocak 2012, 17:30
Ben O şekilde düşünmüyorum tmm Geçiş hakkı herzaman yaya aittir ama tırafik akışkan bir şekilde ilerlerken Kadın motorun geldiğini mutlaka görüyordur eminim görmesine rağmeh neden hemen geçmiyor çaprazlamasına gidiyor Eyer motorcuyu görmedi ise neden yolu konturol etmeden geçiyorr__? Hani motorcu içinde öle 3 şeritlik bir yol yok yani gördüğünüz gibi hemen yanındanda bi araç geliyor ortayada geçmesi zorzaten tek şerit
Burada yayanında %25 lik bir kusuru var diye düşünüyorum hem bakın yaya geçidide yok Bu Yolun aynısı mersin tulumba köprüsü var tamemen aynı diye biliriz yaya geçit bölümleri var yayalar 150 metre yakınında yaya geçidi olmadığı taktirde normal yolu kullana bilirler aksi taktirde kırarım %25 sini

gökrider
29 Ocak 2012, 17:31
motorcunun hızı banada fazla gibi geldi. fakat yaya son adımlarında kafasını öne eğmiş gidio gibi geldi bence 2 side daha dikkatli olabilirdi

psyche
29 Ocak 2012, 17:33
Kadın geçerken orada yanında tabelavari bir şey var özel bir ifade mi var nedir ?

wers
29 Ocak 2012, 17:35
Kadın geçerken orada yanında tabelavari bir şey var özel bir ifade mi var nedir ?

Bildiğim kadarıyla orası pera palas otelinin önü. Otelin ismi yazan büyük kuka gibi bişi olması lazım.

_SpartacuS_
29 Ocak 2012, 17:38
Minibüs her ikisininde görüşünü engelliyor... Kız arkasına bakıyor Minibüsten dolayı motosikleti fark edemiyor aynı şekilde Kurye de kızı göremıyor.. Ve aynı firmada çalıştığı diğer kurye arkadaşıyla adeta yarışır gibi gidiyorlar.. Sadece Çarpan kurye değil önündekinde de hata payı var.. Bu kadar Tesadüfe zor rastlanır...

+

Carpan kurye motorunda 2 kişi var o motosikletler Tek kişiye göre ayarlanıyor bildiğim kadarıyla.. Arkadakınde kaskta yok yani bir suru hata var...

Soykan67
29 Ocak 2012, 17:38
Pizzacı değilde kurye diyelim..

Bence %90 kurye hatalı.Neden diye sorarsanız kızın geçtiğini gördüğü halde hız kesmemiş ve yanından araç geldiği için manevra yapamamış.Önünde yaya gördümü hatta karşıya geçmeye hazırlanan yaya gördümü yavaşlayacaksın.Çünkü gözlerinin içine bakarak atlıyorlar yola.

%10 kız hatalı çünkü araç geldiğini göre göre tin tin yürümeye devam etmiş ve dümdüz bir şekilde karşıya geçmesi gerekirken, biraz daha sol tarafa giderek yolunu uzatmış.

Tamamen motosikletçi hatalı diyemiyeceğim, oradaki kadın da çok hafif suçlu kanımca.

Slayerrr
29 Ocak 2012, 17:39
Kanunlara göre değerlendirirsek herhangi başka bir sebep olmadan motorcunun suçlu olması için olay yerinin şehir içi yol olması yeterli.
Ama her ne kadar kamera dar bir alanı gösteriyor da olsa asıl kaza sebebinin, motorcunun videoda görülen beyaz minibüsü geçme amaçlı aracın sağından hızla geçmesi dolayısıyla yayayı fark edememesi olduğunu düşünüyorum.

Daha kötüsü Türkiye şartlarında motosiklet sürücüsünün suçlu olmasının sebeplerinden birisi de pizzacı olması. Sağlam bir dayısı olursa kız suçlu çıkar.

COQ
29 Ocak 2012, 17:45
Adam minibüsü saglamis.:)

Soykan67
29 Ocak 2012, 17:45
Kanunlara göre değerlendirirsek herhangi başka bir sebep olmadan motorcunun suçlu olması için olay yerinin şehir içi yol olması yeterli.
Ama her ne kadar kamera dar bir alanı gösteriyor da olsa asıl kaza sebebinin, motorcunun videoda görülen beyaz minibüsü geçme amaçlı aracın sağından hızla geçmesi dolayısıyla yayayı fark edememesi olduğunu düşünüyorum.

Daha kötüsü Türkiye şartlarında motosiklet sürücüsünün suçlu olmasının sebeplerinden birisi de pizzacı olması. Sağlam bir dayısı olursa kız suçlu çıkar.

Bence motosikletçi kızı, kız da motosikletçiyi görmüş.Motosikletin arkasında ki araç biraz gerideydi ve sollama olduğuna ihtimal vermiyorum.İki tarafta birbirine bırakmış işi.Kız o dursun demiş, motosikletçide yaya çabucak geçsin demiş.

acemi60
29 Ocak 2012, 17:46
Hatalar
1) Motosiklet sürücüsü hızlı. Üstelik yola girmiş olan yayayı görüp hızını azaltmamış.
2) Motosiklet sürücüsü yola girmiş olan yayaya vurmaktan kurtulmak için hiçbir manevra yapmamış.
3) Yaya geçidi olmayan bir yolda karşıdan karşıya nasıl geçileceğini bilmeyen bir yaya var orada.
4) Yaya araç geçişleri devam ederken yola girmiş. İki ayrı motosiklet güvensiz bir şekilde önünden geçecek şekilde ilerlemiş. Daha sonra üçüncü motosiklete ne bakmış, ne de aldırmış arkasını dönüp yoluna devam etmiş.

Ben bu kaza için karar verecek durumda olsam kazadan ağırlıklı olarak motosiklet sürücüsünü sorumlu tutardım. Yaya içinde İlköğretim 4. sınıf Trafik Bilgisi dersine 1 yıl zorunlu olarak katılmasına karar verirdim.

Chronix
29 Ocak 2012, 17:47
ekran da görünen 3 motordan 2 tanesi aynı firmaya ait ve o 2. motorun hızına dikkat edilirse 1. motora nerdeyse vuracak hızından belli. muhtemelen 3. motor da ona yetişmek için hızlı gidiyor veya ikisi de bir kapışma içinde. sokak ta böylelerini görmüyor değiliz görüyoruz. ama şöyle bir durum var o yolu bilirim düz bir yoldur yani hatun 2 motoru beklemişte 3 motoru neden beklememiş onu anlamadım. sonuçta o motorun da hızlı geldiğini fark etmiş olmalı ama hatun işte aklı 2 karış hava da sanırım. % 100 lük hata payın belli % liği de hatuna verilmeli..

ketchup
29 Ocak 2012, 17:49
Scooter veya motosiklet, ayaklar iki yana açık kullanılmaz herşeyden önce. Son yıllarda kurye arkadaşlarda o kadar değişik scooter kullanma şekillerine rastlıyorum ki.. Ayaklar yere değecek gibi iki yana açık gidenler, ayaklarını selenin alt arkasına doğru geriye kıvırıp supersport kullanıyorum havasında gidenler, kollar gidona zor yetişecek gibi artçı bölümüne oturup cruiser/chopper kullanıyorum havasına girenler. İki ayağın yere açıkken nasıl kontra yapabilirsin ki? Scooterda ani manevra sırasında iki bacağımızın arasında kontrol edecek gövde olmadığı için tabanla ağırlık verebilmek çok önemli.

_SpartacuS_
29 Ocak 2012, 17:52
Beyaz minibüsten dolayı Çarpan kuryeyi göremiyor kız ben mi yanlış düşünüyorum..

Motosikletin hızı ile minibüsün hızını baz alarak bakarsak motosiklet daha geriden hızlı minibüs yavaş ama yakında olduğundan kurye minibüsün arkasında kalıyor

Okan Sinan Ocan
29 Ocak 2012, 17:55
Minibüs her ikisininde görüşünü engelliyor... Kız arkasına bakıyor Minibüsten dolayı motosikleti fark edemiyor aynı şekilde Kurye de kızı göremıyor.. Ve aynı firmada çalıştığı diğer kurye arkadaşıyla adeta yarışır gibi gidiyorlar.. Sadece Çarpan kurye değil önündekinde de hata payı var.. Bu kadar Tesadüfe zor rastlanır...

+

Carpan kurye motorunda 2 kişi var o motosikletler Tek kişiye göre ayarlanıyor bildiğim kadarıyla.. Arkadakınde kaskta yok yani bir suru hata var...

Adam minibüsü saglamis.:)

Tebrikler dikkatli kardeşlerim,

Kız son iki saniyede yola bile bakmıyor çünki gördüğü tek şey yavaşlayarak kendisine yol veren panelvan (şöför eli ile geç diye işaret bile etmiş olabilir) , ama hesaba katamadığı önden geçen iki kurye motorunu kovalamak için her şeyi göze alıp önündeki aracın neden yavaşladığını bile düşünmeden sağına dalan motosiklet sürücüsü %100 kusurludur.

Sevgiler

---------- Post added at 17:55 ---------- Previous post was at 17:53 ----------

ekran da görünen 3 motordan 2 tanesi aynı firmaya ait ve o 2. motorun hızına dikkat edilirse 1. motora nerdeyse vuracak hızından belli. muhtemelen 3. motor da ona yetişmek için hızlı gidiyor veya ikisi de bir kapışma içinde. sokak ta böylelerini görmüyor değiliz görüyoruz. ama şöyle bir durum var o yolu bilirim düz bir yoldur yani hatun 2 motoru beklemişte 3 motoru neden beklememiş onu anlamadım. sonuçta o motorun da hızlı geldiğini fark etmiş olmalı ama hatun işte aklı 2 karış hava da sanırım. % 100 lük hata payın belli % liği de hatuna verilmeli..

Sevgili kardeşim kızı bilmem ama sen videoyu seyrederken aklın nerede onu bir düşün. Kız iki motoru farkediyor ama üçüncüyü göremiyor NEDEN ????.

Chronix
29 Ocak 2012, 17:57
Tebrikler dikkatli kardeşlerim,

Kız son iki saniyede yola bile bakmıyor çünki gördüğü tek şey yavaşlayarak kendisine yol veren panelvan (şöför eli ile geç diye işaret bile etmiş olabilir) , ama hesaba katamadığı önden geçen iki kurye motorunu kovalamak için her şeyi göze alıp önündeki aracın neden yavaşladığını bile düşünmeden sağına dalan motosiklet sürücüsü %100 kusurludur.

Sevgiler

---------- Post added at 17:55 ---------- Previous post was at 17:53 ----------

Sevgili kardeşim kızı bilmem ama sen videoyu seyrederken aklın nerede onu bir düşün. Kız iki motoru farkediyor ama üçüncüyü göremiyor NEDEN ????.

2 motoru görüyor da o koca minibüsü göremiyor mu ?

_SpartacuS_
29 Ocak 2012, 18:00
2 motoru görüyor da o koca minibüsü göremiyor mu ?

Farkında degılmisin halen Beyaz minibüsten dolayı 3.cü yani Çarpan motosikleti fark edemiyor. Koskoca minibüse aldanıp zaten karşıya geçiyor minibüsçü ona yol bile vermiş olabilir oocan ağabeyin sölediği gibi kız ne yapsın minibüs yol vermiş oda karşıya geçerken öndeki kuryeye yetişmeye ve artçısına hava atmak icin gaz kolunu daha fazla açan kuryede kıza çarpıyor bu kadar basit

saygılar...

Chronix
29 Ocak 2012, 18:06
Farkında degılmisin halen Beyaz minibüsten dolayı 3.cü yani Çarpan motosikleti fark edemiyor. Koskoca minibüse aldanıp zaten karşıya geçiyor minibüsçü ona yol bile vermiş olabilir oocan ağabeyin sölediği gibi kız ne yapsın minibüs yol vermiş oda karşıya geçerken öndeki kuryeye yetişmeye ve artçısına hava atmak icin gaz kolunu daha fazla açan kuryede kıza çarpıyor bu kadar basit

saygılar...

hala objektiftin görünmeyen tarafından varsayım yapıp konuşuyorsunuz. 1. minibüsün yol verdiği filan yok çünkü motordan hemen sonra minibüs te geliyor yol vermiş olsa o obejektif te görünmezdi. sonuçta o hatun araç geçişini beklemek zorundaydı şansımı deneyim belki yavaşlar gibi bir düşüncede karşıya geçmeye çalışıyor..

alp_tunay
29 Ocak 2012, 18:10
Motorcunun kusuru dikkatsiz araç kullanmak... Ve kazaya sebebiyet vermek....
Ablamız bence burda asli kusurlu...
Şimdi hoplayıp zıplayanlar olacak ama işin aslı bu...
Orası motorlu taşıt yolu... Kaldırım falan değil..1 metre var...
Taşıt yolunu kullanarak karşıya geçecek yayalar yolun müsait zamanında en çabuk şekilde karşıya geçmekle yükümlüdür...
Ablamız gibi tin tün giderek değil..
Burda hem kendini hem de motorcu arkadaşı tehlikeye atıyor...
Motorcu arkadaşın suçu trafiği okuyamaması...Söylendiği gibi hızı 50 km nin üzerinde olmadığı bariz....
Yoksa ablayı epey bir havada görürdük...
Panelvanın yol verdiği falan yok... Gayet normal geliyor...
motorcu sağdan geçerek ablamızı görmemiş... Çünkü orasının sadece motorlu taşıtlara ait olduğunu biliyor...
Karşıya geçebilecek birini hesaplayamamış...
Şahsi kanaatim %50 %50 iki tarafa veriyorum:..

_SpartacuS_
29 Ocak 2012, 18:11
yav arkadaş bı motosikletin hızına bak bi minibüsün hızına kaldıkı kızdan 3 4 5 metre uzaklıktaki mınibüs zaten carpan kuryenın göruntusunu engeller kız kafasını cevirip bakmasıyla sadece mınıbusu fark edıyor. Minibus orda duruyor olsa bile yine kuryenın görusunu engeller benım basıma böle olaylar cok geliyor bende cok mınıbus otobus kamyon arasında gazladığım icin apaçilik yaptıgım icin biliyorum kım görur kım görmez aynen bu sekılde bi olayda benım basımdan gecmişti anlık oldugundan kımse nasıl oldugunun farkına varmıyor fakat ben çarpmama ramak kala durmuştum..

COQ
29 Ocak 2012, 18:11
hala objektiftin görünmeyen tarafından varsayım yapıp konuşuyorsunuz. 1. minibüsün yol verdiği filan yok çünkü motordan hemen sonra minibüs te geliyor yol vermiş olsa o obejektif te görünmezdi. sonuçta o hatun araç geçişini beklemek zorundaydı şansımı deneyim belki yavaşlar gibi bir düşüncede karşıya geçmeye çalışıyor..

Hocam videoyu bir kez daha seyretmenizi önerecegim.
Motosiklet hatali sollama yapiyor.
Minibüsûn yol vermesinin veya yavaslamasinin önemi yok.
Böyle bir yolda hiç bir araci sagdan geçemezsiniz.
Sollama kurallari bellidir.
Motosikletli %100 suçludur.

motorcu sağdan geçerek ablamızı görmemiş... .

:mrgreen:

_SpartacuS_
29 Ocak 2012, 18:13
kurallardan konuşacaksak bildiğim kadarıyla ordaki hız sınırı 20 km/h dır 20 km/Hızla gıden bı motorsiklette gordugu anda manete asıldıgı gibi durur..

Okan Sinan Ocan
29 Ocak 2012, 18:13

Sevgili kardeşim,

O genç kızcağız "geçmeye çalışmıyor " zaten karşıya geçmiş kaldırıma adımını atarken orada olmaması gereken bir motor tarafından eziliyor. Bunun görünen yada görünmeyen bir tarafı yok herşey çok net. Motorcuyuz diye motor süren her arkadaşımızı haklı çıkarmaya çalışmamalıyız. Kusur varsa ders almalı gerekiyorsa hatalı olan dostlarımızı daha uzun yaşayabilmeleri için uyarmayı görev edinmeliyiz. Oradaki bir yaya değilde bir araç olsaydı o kurye fena halde yaralanabilir hatta ölebilirdi ve ben yine hatanın kuryede olduğunu söylemekten çekinmezdim.

Sevgiler

crxforever
29 Ocak 2012, 18:17
motorcu % 100 hatalı eski mesleğim diyip hiç kayıramayacağım.
önceden geçen motorcuların hızına bakılırsa çarpan motorcu daha hızlı gidiyor.

aynı zamanda yolun en sağından gitmesi solunun boş kalmasını ve arkadan gelen minibüsün onu sıkıştırma ihtimalini arttırmış.
yolu ortalasa kaçacak yeri olurdu ki zaten yaya sağda kalırdı. bir ihtimal de motorcunun minibüsün sağından hızla çıkması yayayı görmemesi ya da görse de kurtarırım diyip frene basmaması.

şehiriçinde yapılan en büyük hata bence yolun en kenarından gidip diğer araçların bizi sıkıştırmasına izin vermek ve kaçmak için pay bırakmamak.

yaya gayet kontrollü yola çıkıyor 2 tane motorun geçmesini bekliyor. tek hatası yolu tam dik değil de çapraz geçip mesafeyi uzatması.

alp_tunay
29 Ocak 2012, 18:18
Sevgili kardeşim,

O genç kızcağız "geçmeye çalışmıyor " zaten karşıya geçmiş kaldırıma adımını atarken orada olmaması gereken bir motor tarafından eziliyor. Bunun görünen yada görünmeyen bir tarafı yok herşey çok net. Motorcuyuz diye motor süren her arkadaşımızı haklı çıkarmaya çalışmamalıyız. Kusur varsa ders almalı gerekiyorsa hatalı olan dostlarımızı daha uzun yaşayabilmeleri için uyarmayı görev edinmeliyiz. Oradaki bir yaya değilde bir araç olsaydı o kurye fena halde yaralanabilir hatta ölebilirdi ve ben yine hatanın kuryede olduğunu söylemekten çekinmezdim.

Sevgiler
Karşıya geçmiş olsa zaten motor çarpmazdı....
Ve geçmek gibi bir çabası da yok sanki.... :)
Motorcunun orda olmaması gerek tamam ama ,
Ablanın da çoktaan karşıya geçmiş olması lazımdı...

Ama hiç çabuk geçeyim gayreti yok.... Biraz da salınma söz konusu.....

Okan Sinan Ocan
29 Ocak 2012, 18:20
Karşıya geçmiş olsa zaten motor çarpmazdı....
Ve geçmek gibi bir çabası da yok sanki.... :)
Motorcunun orda olmaması gerek tamam ama ,
Ablanın da çoktaan karşıya geçmiş olması lazımdı...

Ama hiç çabuk geçeyim gayreti yok.... Biraz da salınma söz konusu.....

Kızcağız hastanede ifade vermiş ,"amacım intihar etmekti motorcu kardeşten özür dilerim" demiş . :))))))

Sevgili Kardeşim ,

Forumda bundan başka bir sürü konu var , sen oralara gidip yorum yap burada kendini daha fazla zor durumda bırakma istersen .

Sevgiler

acemi60
29 Ocak 2012, 18:21
Motosiklet sürücüsü kusurlu diye yayanın kusurlarını gözmezden gelenler için;
http://rehber.uzmantv.com/karsidan-karsiya-gecerken-nelere-dikkat-edilmeli

Yaya yukarıdaki linkte belirtilen hususların tek birine bile uymamış.

COQ
29 Ocak 2012, 18:27
Motosiklet sürücüsü kusurlu diye yayanın kusurlarını gözmezden gelenler için;
http://rehber.uzmantv.com/karsidan-karsiya-gecerken-nelere-dikkat-edilmeli

Yaya yukarıdaki linkte belirtilen hususların tek birine bile uymamış.

Yaya kurallara uymayabilir.
O karsiya geçen annesinin elinden kurtulp yola firlayan bir çocuk olabilir.
Bir deli olabilir.
Kör sagir-dilsiz olabilir.
Kedi ya da köpek olabilir.
Bunlarin hepsi olabilir.

Asil kural sudur.
Önce sen kurallara uy, sonra digerlerinden bekle.

m.şanveren
29 Ocak 2012, 18:28
Hatalar
1) Motosiklet sürücüsü hızlı. Üstelik yola girmiş olan yayayı görüp hızını azaltmamış.
2) Motosiklet sürücüsü yola girmiş olan yayaya vurmaktan kurtulmak için hiçbir manevra yapmamış.
3) Yaya geçidi olmayan bir yolda karşıdan karşıya nasıl geçileceğini bilmeyen bir yaya var orada.
4) Yaya araç geçişleri devam ederken yola girmiş. İki ayrı motosiklet güvensiz bir şekilde önünden geçecek şekilde ilerlemiş. Daha sonra üçüncü motosiklete ne bakmış, ne de aldırmış arkasını dönüp yoluna devam etmiş.

Ben bu kaza için karar verecek durumda olsam kazadan ağırlıklı olarak motosiklet sürücüsünü sorumlu tutardım. Yaya içinde İlköğretim 4. sınıf Trafik Bilgisi dersine 1 yıl zorunlu olarak katılmasına karar verirdim.

Bu yorum işi bitirmiş:cat:

Redmoon
29 Ocak 2012, 18:29
Hatalar

Kesinlikle katılıyorum, bazen yayalar, özelliklede bayan yayalar yolu çok rahat kullanıyorlar, "araç nasıl olsa durur" mantığıyla yola bir yerden sonra, hatta bazen hiç bakmıyorlar, burada da yaya ilk başta yolu kontrol ediyor fakat yolun geri kalan bölümünde gayet yavaş, yolu dik değil de açılı kesecek şekilde ve sağ tarafa bakmadan yürüyor, en az %10 kusur payını hak ediyor bence!

tosbağa
O metal dubalar çok sakat ya ::baaas::

acemi60
Yaya kurallara uymayabilir.
O karsiya geçen annesinin elinden kurtulp yola firlayan bir çocuk olabilir.
Bir deli olabilir.
Kör sagir-dilsiz olabilir.
Kedi ya da köpek olabilir.
Bunlarin hepsi olabilir.

Asil kural sudur.
Önce sen kurallara uy, sonra digerlerinden bekle.

İşi matematiğe vuralım bence.
8 de 6 motosiklet kusurlu.
8 de iki yaya kusurlu.

alp_tunay
29 Ocak 2012, 18:31
Kızcağız hastanede ifade vermiş ,"amacım intihar etmekti motorcu kardeşten özür dilerim" demiş . :))))))

Sevgili Kardeşim ,

Forumda bundan başka bir sürü konu var , sen oralara gidip yorum yap burada kendini daha fazla zor durumda bırakma istersen .

Sevgiler

Tamam canım kardeşim.... Ekmeğine taş koymayım... Sana hayırlı işler...

acemi60
29 Ocak 2012, 18:33
O metal dubalar çok sakat ya ::baaas::
Hay ağzına sağlık. O metal dubaların hem yayalar hem de motosiklet sürücüleri için ölümcül olacağı konusunda MT de bir başlık açtım. Büyük çoğunluk beni haklı bulmadı. Bunları heryere döşemekte olan bir Belediye ye şikayet başvurusu yaptım. Şikayetimi yersiz bulup heryere döşemeye devam ettiler. Şimdi yaşayan görür prensibi işleyecek. Bu konunun sonuna kadar takipcisi olacağım.

arca94
29 Ocak 2012, 18:40
Benim görüşüme göre de bütün suçu motosikletliye yüklemek adil değil burada..
Tamam %98-96 motosiklet suçlu olabilir ama %2-4 bile olsa yayanın orada suçu var.

Yaya da ki suç:
Sonuçta orası aktif bir taşıt yolu, pek bilmem o yolu. Ama en kıyıtırk yollarda bile en az 50-100 m'de bir yaya geçidi bulunur.. Şahsi kanaatim.
Yayamız bu yolu kullanacağına acelesi var ki (!) normal yolu üstelik ilkokulda öğretilen en basit geçiş kurallarına uymadan geçmeye çalışıyor.. Yola inmeden yolu kontrol ediyor tamam, yolda iki motorlu geçerken de yolu kontrol ediyor tamam, ama son anda 2 adım kalmışken de yolu geçtim tamam rahatlamasına giriyor ve başını öne eğip yoluna devam ediyor.. Ayrıca yolu yarıladıktan sonra sola çekme yaparak kavisle dönmeye başlıyor.. En basit ilkokulda bile çift şeritli yolda yol 3 kere kontrol edilirdi, en kısa şekilde, yola dik biçimde, koşmadan, hızlı adımlarla karşıya geçilirdi.. Bu da %2-4 lük bir hatası vardır demek bence..

Motosiklete gelince ise.. Orada anlıyoruz ki motosiklet sürücüsü üzerindeki serseri imajının kalkması olası değil.. Hataya nereden başlayacağımı bile bilemiyorum.
Hatalı sollama, aşırı hız, ayaklar yerde, kaldırıma bitişik sürüş, kurallara aykırı artçı, dikkatsizlik, belki o sırada artçısıyla muhabbet ediyor bile olabilir bilemeyiz..
Ayrıca yolun öncesini göremediğimiz için oradaki hatalarını söyleyemeyiz bile... Bence o sürücünün hayat boyu trafikten men edilmesi gerekir, çok ağır derlerse cezada indirime gidilip 5 yıl araç kullanmama ve bu süre içinde günde 12 saatten her gün -cumartesi pazar dahil- trafik eğitimi (pratik, teorik) verilmesi gerekir.. Neyse sinirlendim gene..

Ama buradan çıkartılabiliecek güzel bir sonuç, serseride olsa motorcuya motorcu her zaman yardım eder.. Kazadan sonra geçen motosikletli kurye direk durup yardım etmeye çalışıyor ayrıca motosikleti düşürmek pahasına düşen kaskı tutmaya bile çalışıyor.. Tabi belki farkında olamdan trafiği de durdurarak herhangi bi görünmez kazayı da engelliyor..

Halil Karamanoğlu
29 Ocak 2012, 18:43
Motor sürücüsü bence de %100 hatalı. Ama konunun açılmasının da ana fikri, motosiklet ya da araba her ne kullanıyorsak kati surette sağdan araç geçmememiz gerektiğidir zannedersem. 90lı senelerde Haliç Köprüsünde sağdan araç geçmeye çalışırken sol şeritteki arızalı kamyona çarpıp parçalanarak bi arkadaşım hayatını kaybetti. Bu sağdan araç geçme işinin çok elim sonuçları olabiliyor. Çok dikkat etmek lazım. Bize bu önemli meseleyi hatırlattığı için arkadaşımıza da teşekkür :rendeer:

Soykan67
29 Ocak 2012, 18:43
Bu videoda kesin bir sonuca varacak kadar bilgi yok.O yüzden kesin konuşmamalıyız.Kameranın görüş açısının dışında ne oldu bilemeyiz ve kesin bir yargıya varamayız.Tek yapabileceğimiz videodaki bütün varsayımlardan yararlanarak ders çıkarmak.Ben dahil herkes fikrimi söyledi ama gidipte şöyle şöyle olmuştur diye kesin konuşulmadı fakat Okan Abi sizin bu olayın oluşmasında ki görüşlerinizden yola çıkarak birçok ders alabilir ama lütfen tekrar söylüyorum kesin konuşmayalım.

acayüp
29 Ocak 2012, 18:49
Herkes yola otoban muamelesi yapmış. O yolda yayaya dikkat etmiyorsa ya salaktır yada arkadaki ile konuşuyordur.
Ayrıca hızlı.
Ve motosikletin her yere girebiliyor olması tek şeritlik yolda sağlama sollama yapma hakkı vermez.
Ayrıca odadaki hız sınırı yürüme hızından biraz fazladır.
Neresinden bakarsan bak motoru kullanan hatalı yada kabahatli.

Yayada suç aramaya yada motora haklılık vermeye çalışanlarada hayret ediyorum. Ne keser milletiz diyesim geliyor. Her zaman kendimize yada işimize gelen tarafa yontucak bişey buluyoruz.

Arda_Karaca
29 Ocak 2012, 18:52
Motosiklet şehir içi gitmemesi gereken bir hızla, geçmemesi şekilde bir aracı geçiyor. Mantığı zorlayarak yayaya da fatura çıkarmanın gereği yok.

tr100a
29 Ocak 2012, 18:53
Pizzacı değilde kurye diyelim..

Bence %90 kurye hatalı.Neden diye sorarsanız kızın geçtiğini gördüğü halde hız kesmemiş ve yanından araç geldiği için manevra yapamamış.Önünde yaya gördümü hatta karşıya geçmeye hazırlanan yaya gördümü yavaşlayacaksın.Çünkü gözlerinin içine bakarak atlıyorlar yola.

%10 kız hatalı çünkü araç geldiğini göre göre tin tin yürümeye devam etmiş ve dümdüz bir şekilde karşıya geçmesi gerekirken, biraz daha sol tarafa giderek yolunu uzatmış.

Tamamen motosikletçi hatalı diyemiyeceğim, oradaki kadın da çok hafif suçlu kanımca.

evet aynen ben yazacaktım karşıya geçerken hızlı birşekilde yolu uzatmadan geçmeli sola doğru uzatıyor biraz hızlansa yada acale etse olmazdı sağına bakmıyor bile ikiside hatalı

acayüp
29 Ocak 2012, 18:56
Yaw sen ateş ediyorsun. Sonra diyorsunki adam merminin önünden çekilebilirdi. Oda da suç var. Bu ne komik mantık ya

scooboy
29 Ocak 2012, 18:56
Motorcu arkadaş haksız tamamda, bir küçük ayrıntı var.
Yav kardeşim ayrımcılık yapmıyım diyorum ama bu kadın milleti
ne trafikte araba kullanmayı biliyor nede yaya olarak trafiğe dahil olmayı.
Böyle karşıdan karşıya geçiş olurmu allah rızası için söyleyin.
direk karşıya geçeceğine yolu uzatıp çapraz bi şekilde karşıya geçmesi
yetmezmiş gibi bide yola hiç dikkat etmeden yürüyor.
Motorcu için bişey demiyorum hiç zaten kafadan 8/8 kusurlu.
Sen yayasın araca bakacaksın. Arabayı belki kullanan yanındakine döner bişey der,
ne biliyim torpidoya uzanır,sigara yakmaya kalkar,telefonu çalar.
Böyle karşıya bakarak yolda karşıdan karşıya kim geçer...

yasdal
29 Ocak 2012, 18:58
Her sey bir yana. Her zaman gorebildigin alanda guvenle durabilecegin hizda gitme kuralina ne oldu? Motosiklet binicisi (surucu diyemiyorum) gormedigi halde duramayacagi hizda gidiyor. Oradaki 20 li yaslarda atletik bir kizimiz degil alzheimer hastasi bir bey amcamiz da olabilir. Yoluin yarisinda karsiya gececegini unutup oylece beklemeye de karar verebilir. Sehir ici ana yollarda 50 yayalarin kullandigi yollarda 30 ust siniri ile gitmemizdeki asil sebep de bu degil midir. Gozlemledigin alanda duramayacagina inaniyorsan yavaslayacak hatta duracaksin. Kizcagisizn minubus yuzunden gorememesi vs. kizin problemi. Bizim surucu olarak problemimiz tehlike aninda durabilmek. Eger bir tehlikeye yaklastigimizda duracak hizda olmadigimizi farkediyorsak surus aliskanliklarimizi gozden gecirmeliyiz.