PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza yaptım kaza tutanağını nasıl doldurmalıyım?

rapsy_09
29 Ocak 2012, 04:25
Merhaba arkadaslar.Öğrenciyim okuldan sonrada bir işletmede kurye olarak çalışıyorum.Bugün 23.00 civarlarında başımdan geçen bir olayı anlatıcam ve sizlerden yardım istiyecem.
Elimde 3 tane paketim vardı.1. paketi verdim 2. paket için yola koyuldum tam köşeyi dönerken köpek takıldı peşime.Panikledim bir anda köpeğe bakayım diye kafamı çevirdim ve kendimi yerde buldum.Ayağa kalktım baktım ki park halindeki araca direksiyon dokunmus dengemi o yüzden kaybetmişim.Aracın sağ arka stop lambası kırılmıs.Hemen araç sahibini buldum durumu anlattım.Sağolsun anlayışla karşıladı.Kaza yerinde hemen fotograf cektik.Kaza tutanağı tutucaz ama gece vakti bulamadık numaraları alıp daha sonra buluşmak için sözleştik.
Şimdi öğrenciyim 3 kuruş paraya part time çalısıyorum giderlerimi karşılıyayim aileme yük olmuyayim diye.Duran araça çarptım sigorta poliçesinin karşı tarafın hasarının tamamını karşılaması için nasıl birsey yazmalıyım bilemedim.Dükkana ait motosikleti kendim yaptırıcam zaten birde arabanın masrafı bana kalırsa 1.5 ay alıcagım parayı tamirata vermem gerekicek.En az ödeme ile bu işin içinden nasıl çıkarım daha önceden bu sekilde birsey yasayan arkadas veya sigortacı bir arkadas varsa yardımcı olursa sevinirim.
Herkeze keyifli forumlar.Kazasız belasız sürüşler diliyorum

Meriç Argaç

yasin_942
29 Ocak 2012, 04:30
geçmiş olsun çok üzüldüm . umarım deneyimli arkadaşlar size yardımcı olur.

rapsy_09
29 Ocak 2012, 04:35
geçmiş olsun çok üzüldüm . umarım deneyimli arkadaşlar size yardımcı olur.
Teşekkür ederim kardeş.İnş tek umudum sigortanın aractaki hasarı karsılaması yoksa maddi acıdan cok sıkıntı yaşıyacam :S

Frank Lucas
29 Ocak 2012, 04:51
eğer arabanın kaskosu varsa,o kendi kendine karşılıyor zaten,siz sadece tutanak tutacaksınız,ben böyle biliyorum çünkü

geçen sen arkadaşım ufak bir kaza yaptı,yolda giderken dalgınlıktan öndeki arabaya arkadan çarptı, arkadan çarpmalarda asli kusurlu arkadan çarpandır ama kasko olduğu için her iki arabadada,hasarı kasko karşıladı.

yani kısacası senin ayriyetten birşey yazmana gerek yok,ama sen genede bi polise sor onlar en iyisini bilir.

v max
29 Ocak 2012, 04:55
geçmiş olsun cana gelmesin gerisi bi şekilde halledilir üzülme

casillas00
29 Ocak 2012, 05:32
bişey yazmana gerek yok kusur zaten sende park halindeki araca çarpmışşın tutanağı tutarsın gerisini sigorta şirketi halleder.
Ehliyetin ve evraklarında eksik yoksa senlik bir durum yok.

rapsy_09
29 Ocak 2012, 15:11
cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum.Aracın kaskosu yok bu arada :S

Arda_Karaca
29 Ocak 2012, 15:57
Olduğu gibi yazın olayı. Köpeği karıştırmayıp dengemi kaybettim de yazabilirsiniz. Çok detaya gerek yok. Sizin motorun trafik sigortası karşı tarafın hasarını karşılar.

Slayerrr
29 Ocak 2012, 16:40
Geçmiş olsun. Tutanağı doldurmakta bir şey yok. Zaten nasıl doldurulacağı da tutanağın yanında verilen örnekte yazıyor. Kazayı olduğu gibi yazman yeterli. Hatta köpeği karıştırmana gerek yok. :) Dengemi kaybedip park halindeki araca çarptım diye yazsan da olur. Trafik sigortan karşı tarafa verdiğin hasarı kesinlikle karşılayacaktır. Yani tutanağı doldurduktan sonra o adamla işin olmayacak. O tutanak, senin ehliyet ruhsat ve sigorta fotokopinle aracını yaptıracak.

eğer arabanın kaskosu varsa,o kendi kendine karşılıyor zaten,siz sadece tutanak tutacaksınız,ben böyle biliyorum çünkü

geçen sen arkadaşım ufak bir kaza yaptı,yolda giderken dalgınlıktan öndeki arabaya arkadan çarptı, arkadan çarpmalarda asli kusurlu arkadan çarpandır ama kasko olduğu için her iki arabadada,hasarı kasko karşıladı.

yani kısacası senin ayriyetten birşey yazmana gerek yok,ama sen genede bi polise sor onlar en iyisini bilir.

Yok öyle bir şey. :)
Kasko, kendi kusurlu olduğun kazalarda ve kusurlunun tespit edilemediği (çarpıp kaçma gibi) kazalarda sadece kendi aracının hasarını karşılar. Karşı tarafın hasarını karşılaması için tek bir istisna vardır, o da araç sahibinin kusurlu olup da trafik sigortasının limitinin yetmediği (+20.000 TL) durumlardır. Yani olayda anlattığın gibi öndeki çarpılan araç hasarı karşıladıysa, kendisini kusurlu gösterecek şekilde tutanak tutup kendi aracını kaskodan, arkadaki aracı da trafik sigortasından yaptırmıştır. Bu da sigorta dolandırıcılığıdır ve kasko sahibi birisi sadece kasko primi seneye 2 kat artacağı için bile böyle bir şey yapmaz.

Frank Lucas
29 Ocak 2012, 18:18
Ben sanırım anlatmak istediğimi anlatamadım, benim arkadaşımın arabasında ve kazaya karışan arabada kasko varmış,kaza olunca herkes kendi kaskocusuna gitmiş, yani dolandırıcılık yok :)

ya

crxforever
29 Ocak 2012, 18:30
resimleri ile birlikte raporu sigorta şirketine gönder.
ayrıca çalıştığın yer neden senin hasarını karşılamıyor? sonuçta kendi keyfinden değil iş yaparken kaza yapıyorsun. her kazayı her hasarı sen ödedikten sonra anlamı yok ki çalışmanın.
aynı sektörde birçok yerde çalıştım kaza da yaptım cebimden hiçbirşey ödemedim.

Slayerrr
29 Ocak 2012, 18:34
Ben sanırım anlatmak istediğimi anlatamadım, benim arkadaşımın arabasında ve kazaya karışan arabada kasko varmış,kaza olunca herkes kendi kaskocusuna gitmiş, yani dolandırıcılık yok :)

ya

Yanlış anlamışım. Ama tutanak tutulduysa öndeki aracın kaskosu olsun ya da olmasın hasar çarpan aracın trafik sigortasından karşılanır. Yok nasılsa kasko var diye tutanak tutulmadıysa, kasko yenileme zamanında çarpılan aracın sahibini büyük bir sürpriz bekliyor olacak. Kasko primi yaklaşık olarak önceki yıl x2 oluyor.

acayüp
29 Ocak 2012, 18:37
olayı kısaca oldugu şekli ile yaz. Gerisi seni ilgilendirmiyor. Sigorta eksperleri kendi arlarında hallediyorlar. Sadece çevrede olaya şahit olan birisini tutanaga eklerseniz iyi olur. adını ve numarasını.
Hiçbiryere birşey göndericem diyede uğraşma. Sen evraklarını eksiksiz ver. Gerisini o aracın tamircisi yada servisi yönlendirerek halleder.

Ehliyet fotokapisi.
Zorunlu trafik sigorta fotokopisi.
Kaza tespit tutanağı.
Ruhsat fotokopisi.
Bunları eksiksiz ver karşı tarafa .
Resimlerde sende dursun. İsterlerse mail atarsın.
O anda çektiğiniz resimleri kullanın. Sonrada bunlar iyi çıkmamış birdaha çekelim gibi macereya girmeyin. Bazen resimlerin tarih ve saatine bakıp şaibeli olay sınıfına sokabiliyorlar.

Yani kısacası 3 kağıt düşünmeden herne olduysa yazın.

Not: Araçsahibi işleri daha hızlı yürüsün diye aracını kendi kaskosundan yaptırmak istese dahi o kasko firması harcanan parayı senın trafik sigortandan tahsil edecektir. Evraklarını eksiksiz ise. Bir sıkıntı varsa senden almak isteyebilir son ihtimal kasko kendisi karşılar fakat o vatandaş keskosunu yenileyeceği zaman faturası daha kabarık olabilir.
Yalnız adamın masrafı 50-100 tl ise pek sıkıntı çıkarmıyorlar. 10 tl ye de stop var 1000 tl yede