PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden yeni yılda her şeye zam gelir

Sinan Er
02 Ocak 2012, 10:30
Uzuuuun yıllardır yaşarım bu dünyada :P Zamsız bir yenı yıl hatırlamam.

Nedir bu yeni yılın zam olayı.

Neden dun 0,75 kuruşa aldığım puaça (poğaça-boğaça-yada herneyse) bugün 1 liraya aldım. %33,33.. lük bir artışın açıklaması nedir ?

Bu o malın değer kazanmasımıdır ?

Paramızın değer kaybımıdır ?

Satacının alıcıya olan hislerinden kaynaklı ereksiyon halimidir?

Nasıl bir miladın sonudur yada başıdır.

G.tü başı oynuyo atasözü bu olaydan sonramı çıkmıştır.

Yenı yıla bu felsefi tartışma ile girmenin bize bir faydası varmıdır.

Yoksa bu bir rüyadırmıdırda satıcılar rüyalarında kamyonu üzerimizemi devirmişlerdirde haberimizmi yokturdur.:pr::pr::pr:

ozgurakman
02 Ocak 2012, 10:46
yeni yıl zammı; devlet tarafından bi çok kaleme (vergiler) yapılan zamlara alışan esnafın söz konusu zamı tüketiciye yansıtmasıdır... zaten devlet senelerdir bişey olsa da vergi koysak, zam yapsak diye bekliyor...

ramizan83
02 Ocak 2012, 10:52
ötv zammının oldugu bir ülkede vatandaş poagaçaya zam yammış çokmu. sonuçta poagaçacıda modaya uymuş çok görmemek lazım nasıl olsa alıştık zam zam zam....

safakk
02 Ocak 2012, 11:09
yeni yıla nasıl girersen bütün yıl öyle geçer gibi düşün mesela yıl başında benzine zam geliyor ve bütün yıl benzin 10 ar 20 şer krş zam görüyor ama nedense herşeye rağmen yeni yıla vur patlasın çal oynasın güle oynaya giriyoruz sanki zamları kutlar gibi...

dersansport
02 Ocak 2012, 11:21
http://i.milliyet.com.tr/SonDakikaHaberGaleriler/2012/01/02/--1882707.Jpeg

Bu arada enflasyon herhalde 3 yada 5 çıkar :)

Sinan Aksu
02 Ocak 2012, 11:25
Zama alışkınız da.
Özer abiyle birlikte dün seni bekledik Sinan abi..

Sinan Er
02 Ocak 2012, 11:34
Zama alışkınız da.
Özer abiyle birlikte dün seni bekledik Sinan abi..

:( Aboo Beklediğinizi bilseydim:pr: vallaha gelirdim. :(:pr::pr: Cezama razıyım ...

Sinan Aksu
02 Ocak 2012, 11:34
:( Aboo Beklediğinizi bilseydim:pr: vallaha gelirdim. :(:pr::pr: Cezama razıyım ...

Estağfirullah abi..
Bi daha ki sefere artik..

Lucas
02 Ocak 2012, 11:44
Gazoz agaclarinin azalmasindan mutevellit pogacaya zam gelmis.
Asma koprude bu sene üzüm rekoltesini telafi etmek icin zamlanmis.
Dolar 1.4 lira civarindayken yeterince dolamadigi icin 2 lira seviyelerine yaklasmis.
Vatandasin PTT'yi Pijama Terlik Televizyon kisaltmasi sandigindan, ama halihazirda pijamasi ve terligiyle tv basinda uyuya kaldigindan, PTT'nin telekom olup ozellestiginden bihaber OTV ve OİV adli vergi dilimini pasta dilimi sanmasindan dolayisiyla sozkonusu vatandasin pembe dizi hapsine, davaci tarafin hukumetlilik halinin devamina...

canerol
02 Ocak 2012, 11:46
çünkü biz yeni yıla değil yeni yıl bize giriyor :queen:

Okan Sinan Ocan
02 Ocak 2012, 11:47
Dolar 1.4 lira civarindayken yeterince dolamadigi icin 2 lira seviyelerine yaklasmis.
Vatandasin PTT'yi Pijama Terlik Televizyon kisaltmasi sandigindan, ama halihazirda pijamasi ve terligiyle tv basinda uyuya kaldigindan, PTT'nin telekom olup ozellestiginden bihaber OTV ve OİV adli vergi dilimini pasta dilimi sanmasindan dolayisiyla sozkonusu vatandasin pembe dizi hapsine, davaci tarafin hukumetlilik halinin devamina...

Buna ben bile güldüm , yok yahu o kadarda değildir herhalde.

:) :) :) :)

Lucas
02 Ocak 2012, 11:49

:) :) :) :)

Abi gulmek hepimizin hakki :) Gulelim ki hayatin anlami olsun. Cok da gulmeyelim mutlu sanmasinlar ama :p

Sinan Aksu
02 Ocak 2012, 11:49

Erdem'im sabah sabah ne bicim cümle kuruyorsun abicim ya.
3 defa okudum bisey anlamadim şerefsizim.

Lucas
02 Ocak 2012, 14:50
Erdem'im sabah sabah ne bicim cümle kuruyorsun abicim ya.
3 defa okudum bisey anlamadim şerefsizim.

Ben anladim mi ki sanki, zamlarin nedenini :)

mehmet tufan
02 Ocak 2012, 14:53
çünkü eşşeğin dilinden dolayı.
sen türkiyesin büyük düşün

cbr1100 xx
02 Ocak 2012, 14:53
http://i.milliyet.com.tr/SonDakikaHaberGaleriler/2012/01/02/--1882707.Jpeg

Bu arada enflasyon herhalde 3 yada 5 çıkar :)

bu durumda niye zam yapılır diye sorulurmu..........

luthier76
02 Ocak 2012, 15:14
Çok şikayet ediyorsunuz. Yakında şöyle bir cümle gelecek bir yerlerden " Al ananı avradını başka yerde yaşa !!"...

kanucan
02 Ocak 2012, 15:18
Çok şikayet ediyorsunuz. Yakında şöyle bir cümle gelecek bir yerlerden " Al ananı avradını başka yerde yaşa !!"...

Keşke başka yerde yaşamak gibi fırsat geçse elime. :pale:

ferhatkars
02 Ocak 2012, 15:22
Keşke başka yerde yaşamak gibi fırsat geçse elime. :pale:
ben bugun 17:55 uçağı ile kıbrısa gidiyorum..... benzin 3 lira...:flower:

luthier76
02 Ocak 2012, 15:23
Cık olmaz. Biraz kadir kıymet bilin. "PADİŞAHIM ÇOK YAŞA, PADİŞAHIM ÇOK YAŞAAA" budur doğrusu...

kanucan
02 Ocak 2012, 15:27
ben bugun 17:55 uçağı ile kıbrısa gidiyorum..... benzin 3 lira...:flower:

Şimdiden iyi yolculuklar diliyorum. :) Benzin çok fazla ucuz değil ama Türkiye'ye göre ucuzmuş. :P

Ben bu aralar Katar'a taktım kafayı litresi 20 kuruş. :queen:

glock
02 Ocak 2012, 15:28
kıbrıs bedava, ama kusura bakmasınlarda maaşlar burdan ödeniyor! polise sormuştum kaç para alıyosun maaşını 4000tl dedi...
gelelim Ankara'ya, evet Sn. Bahadır? dün başbakan makamına doğru havalandı Istanbul'dan, durumlar nasıl Ankara'da?
(ben de hayırlı yolculuklar dilerim)

luthier76
02 Ocak 2012, 15:30
Çok mutluyuz. Karşılama törenlerinde yerimizi aldık. Görevimizi yaptık. Gururluyuz...

inzell
02 Ocak 2012, 15:31
Giyimde indirim sezonu yeni yılla beraber başladı bir çok yerde...

glock
02 Ocak 2012, 15:34
isyandasınız yani :queen:
adama iyi bakın Ankara'da üzmeyin, zaten ağır hasta!
ister misin birde Haberal'ın eline düşsün :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ferhatkars
02 Ocak 2012, 15:40
Şimdiden iyi yolculuklar diliyorum. :) Benzin çok fazla ucuz değil ama Türkiye'ye göre ucuzmuş. :P

Ben bu aralar Katar'a taktım kafayı litresi 20 kuruş. :queen:

eyvallah kardeşim sağolasın...sonuç da ucuz dimi :P
bence Venezuela ya git...en ucuz ordaymış...:queen:

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:38 ----------

kıbrıs bedava, ama kusura bakmasınlarda maaşlar burdan ödeniyor! polise sormuştum kaç para alıyosun maaşını 4000tl dedi...
gelelim Ankara'ya, evet Sn. Bahadır? dün başbakan makamına doğru havalandı Istanbul'dan, durumlar nasıl Ankara'da?
(ben de hayırlı yolculuklar dilerim)
benimkisi özel sektör abi.... 2000 tl cik + ev+araba+yeme+içme..... :flower: ben zin 3 lira...:P

glock
02 Ocak 2012, 15:43
dün zamla ilgili bir konu vardı??? kapatıldı mı??? bilgisi olan lütfen söylesin forumu didik didik ettim, sabaha karşı gaza gelip döktürmüştüm ne güzel!!!

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:40 ----------

özel sektör derken? otel-turizmle mi alakalı?
ben 2 sene yaşadım kıbrısta, işlerim nedeniyle...
evim, arabam vardı herşeyi bedavaya sattım resmen! o kadar sıkıcı biryer ki!!!
hiç sevemedim kıbrısı :(

K o r @ y
02 Ocak 2012, 15:44
''Zam'' kelimesinden nefret ediyorum.. Dil literatüründe en sevmediğim ve tasvip etmediğim ayrıca yakın çevreme önermeğim bir kelime..Ailemde de kullanılması yasak :queen:

ferhatkars
02 Ocak 2012, 15:45
dün zamla ilgili bir konu vardı??? kapatıldı mı??? bilgisi olan lütfen söylesin forumu didik didik ettim, sabaha karşı gaza gelip döktürmüştüm ne güzel!!!

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:40 ----------

özel sektör derken? otel-turizmle mi alakalı?
ben 2 sene yaşadım kıbrısta, işlerim nedeniyle...
evim, arabam vardı herşeyi bedavaya sattım resmen! o kadar sıkıcı biryer ki!!!
hiç sevemedim kıbrısı :(
inşaat abi.... makina operatörüyüm....:)

glock
02 Ocak 2012, 15:49
Bahadır bey, bana karşı niye soğuksun be!!
kararsız da olsan sevdim seni! :) fuara gel istanbula'da yakalim seni beraber alalım ne alıcaksak :cherry:

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:45 ----------

inşaat abi.... makina operatörüyüm....:)
hayırlısı olsun, bol kazançlı geçsin bakalım inşallah! :cherry: diğer sektörlere kaptırma kendini :)

ferhatkars
02 Ocak 2012, 15:51
hayırlısı olsun, bol kazançlı geçsin bakalım inşallah! :cherry: diğer sektörlere kaptırma kendini :)
teşekkür ederim abi...
bende bi tane sektör var ona da zaten kapılmış gidiyorum....::gazla::::gazla::::gazla::

luthier76
02 Ocak 2012, 16:17
[QUOTE=glock;2537233]Bahadır bey, bana karşı niye soğuksun be!!
kararsız da olsan sevdim seni! :) fuara gel istanbula'da yakalim seni beraber alalım ne alıcaksak :cherry:

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:45 ----------

Sevgili glock neden soğuk olayım. Arkadaşız forumda öyle değilmi :) Bende seni sevdim kardeşim.::sefereee :) İstanbula kesin gelicem demek isterdim ama işlerim muhtemelen izin vermez. Çok yoğunuz biz ve işin başında olmam gerekiyor. Öyle motor lüksüm için gezmeye kalkarsam işim zor. :)

Kararsız değilim aslında. ZZR güzel motor beğeniyorum. Tarzıma uygun vs.. Sadece eskiden korkutulmuşluğun kalıntıları bunlar. Deli makina ölürsün vs. çok duydum. Kolum bacağım falan da çok değerli be usta. :)

glock
02 Ocak 2012, 16:29
valla ne diyeyim, daha tecrübeli arkadaşlar da var, enine boyuna yine tartışırız, sen hazır olana kadar. fakat seçimlerin zaten güzel! zzr14'te tepede olan bir motosiklet, tecrüben varsa korkacak birşey de yok. dikkatli olmak, ders çıkarıp tecrübe edinmek, gerekli önlemleri almak hepsi bu... risk hayatın her anında noktasında mevcut zaten.

Raphae1
02 Ocak 2012, 17:56

:) :) :) :) Aslında ağlanacak halimize gülüyoruz...

Ahmet N.
02 Ocak 2012, 18:07
en çokta sağlıkta olsa gerek...aha şimdi hastaneden geliyorum,Ssk lıyım,3 kutu ilaç 35 Tl dedi az daha eczaneci karıyı öldürüyodum sinirden :)Eczaneyimi satıyorsunuz kardeşim deyince,Doktorun muayene parasını falan eczane alırmış meğer,devlet işi çözmüş zavallı eczaneleri muhasebecisi yapmış:)

Raphae1
02 Ocak 2012, 18:11
Zorla Alınan Miktara Z.A.M denir...

arca94
02 Ocak 2012, 18:36
Okulda kantin bile zamnlanmış anasını satiyim :)
Poğaça 50 krş tu şimdi 75 krş.. Diğer şeyleri sorasım bile gelmedi..

luthier76
02 Ocak 2012, 18:56
valla ne diyeyim, daha tecrübeli arkadaşlar da var, enine boyuna yine tartışırız, sen hazır olana kadar. fakat seçimlerin zaten güzel! zzr14'te tepede olan bir motosiklet, tecrüben varsa korkacak birşey de yok. dikkatli olmak, ders çıkarıp tecrübe edinmek, gerekli önlemleri almak hepsi bu... risk hayatın her anında noktasında mevcut zaten.

Konuyu açıcam merak etmeyin :) Tavır yapmıyorum yani. :) Madem zamanım var bakınıyorum, düşünüyorum... Benim için artıları eksileri tartıyorum. Hata yapıp son motorum gibi 3-4 ayda satmak istemiyorum. Derdim budur :)

Hepinize sevgiler...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:50 ----------

Şunu da ekliyim kararsız değilimdir aslında. Birine kafayı takarım alırım bir hafta içinde. Ama dediğim gibi zaman çok :) Yaz olsa vakit kaybetmeden işi hızlandırır alırdım şimdiye. ;)

dovahhkin
02 Ocak 2012, 19:13
Ducati almayın Honda Today alın kardeşim :P
yapıcak bişey yok işte. Kendi halkını Sömüren bir devlet
''V'' Olasım var :mrgreen:

TutkuluAcemi
02 Ocak 2012, 22:08
''Zam'' kelimesinden nefret ediyorum.. Dil literatüründe en sevmediğim ve tasvip etmediğim ayrıca yakın çevreme önermeğim bir kelime..Ailemde de kullanılması yasak :queen:

Ona da güncelleme diyorlar bu aralar.