PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : scooter & touring arasindaki aydinlatma(far) farkı

ümit_150_zc
02 Ocak 2012, 03:41
yaklasık 1 yıldır scooter motor kullanıyorum.ve aydınlatmadan oldukça şikatyetçiym..suana kadar duyduklarım scooter lerin aydinlatmasi touring veya vitesli motorlara göre kötü olmas neden peki?sonuçta 150 lilik bir scotorda videsli motorda bulanan akü veya alternötör yokmu.bunlarin ikiside ayni enerjiyi üretmzmi??bu fark nedir??neden scooter lerin aydinlatmasi videsli motorlara nazaran kötüdür

marmarasiste
02 Ocak 2012, 03:47
gelecek mantıklı açıklama veçözümler faydalı olabilir.takipteyim

Lucas
02 Ocak 2012, 03:51
Bunu vitesli yada scooter ile ilişkilendirmek yanlış olur. Nedenini daha iyi bilen birileri elbet cevaplar :)

ümit_150_zc
02 Ocak 2012, 03:51
yani bende merak ediyorum aralarindaki farkı..belki bu bilgilerden yola çıkarak far aydınlatma konusunda degişiklikler yapabilirim

Lucas
02 Ocak 2012, 03:54
http://img696.imageshack.us/img696/7407/img100r.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/696/img100r.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Resimdeki far benim farım. Bir çok motordan, hatta çift farlı endurolardan iyi aydınlatması. Sanırım yansıtıcı ve camın gerçek cam olması ve camın lens derecesiyle alakalı bişey .

marmarasiste
02 Ocak 2012, 04:18
kullandığın ampul nedir ?

MaxiBoost
02 Ocak 2012, 11:53
aydınlatmayı scooter - vitesli motor veya scooter - touring diye nasıl kıyasladınız ?
bütün scooterlar aynı marka modelmi ?
böyle birşey yok

çin malı x marka scooter ile suzuki burgmanın farları aynımı?
yada burgman ile kymco nun ?

böyle birşey yok

ama nasıl birşey var söyleyeyim
genelde çin malı scooterlarda 35 wattlık tek veya çift kısa ampül kullanılıyor
ayrıca herşey AMPÜL DEMEK DEĞİL !
far iç yapısı ve tasarımı ve parlak yüzeyin ÇOK BÜYÜK etkisi var

sizin ampül yanıyor olabilir ama far içi kararmışta olabilir ?

örnek:
benim mondial zat 150 öyle bir hale gelmiştiki gece 5 metre önümü göremez duruma gelmiştim
ampüller sağlam, akü sağlam ama far içi kararmıştı, yansıtıcı yüzey matlaştı
yapacak birşey kalmadı ve gittim sıfır komple far aldım, canavar gibi oldu .

şimdi sorun nedir?
1-orjinal üretimden far tasarımı kötü olabilir
2-far içi dediğim gibi kararmış olabilir
3-farlar ayarsız olabilir
4-akü geberik voltajı düşük olabilir
falan gibi seçeklere bakmak lazım

satoyama
05 Eylül 2013, 16:46
sen gel de aprilia ların aydınlatmasını gör :mrgreen:

xenon a gerek duymuyoruz..

ayrıca bu olayı motosiklet sınıfına nasıl indirgediniz cidden artık dumur oluyorum.

scooter var scooter var..

İmportant
05 Eylül 2013, 17:32
130a 90 H4 tak aydınlatma sorunu kalmasın.

satoyama
05 Eylül 2013, 18:24
130a 90 H4 tak aydınlatma sorunu kalmasın.

aferim güzel tavsiyeler.. :cat:

12v bölü 130w kabloya 12 amper gibi bir güç biner ki zaten arkadaşın tesisatı bunu kaldırmaz ampul ölü gözü gibi yanar ve çok zararlıdır.

ayrı 130w h4 de ilk deva duyuyorum

geçen arkadaşın biri 90-100 mavi dandik h4 takmış. akü makü hak getire. 35w h4 bile daha iyi aydınlatıyor..

tr_select
05 Eylül 2013, 18:38
sen gel de aprilia ların aydınlatmasını gör :mrgreen:

xenon a gerek duymuyoruz..:mrgreen:

ayrıca bu olayı motosiklet sınıfına nasıl indirgediniz cidden artık dumur oluyorum.

scooter var scooter var..

2000 model aprilia sr150'min aydınlatmaları süperdi. Onun gibi aydınlatan hiç bir scooter'a rastlamadım desem yeridir :mrgreen: