PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Parmak donması

lycantrophic
26 Aralık 2011, 21:32
Malum havalar iyice soğudu; soğuktan koruyucu ekipmanı tamamladım ama ellere bir türlü çözüm bulamadım. Eldiveni termal içlikle beraber nic'in touring eldivenini kullanıyorum ama hiçbir fark yaratmadı parmakların aynı şekilde donması devam ediyor; ama durup elleri kolları biraz hareket ettirince geçiyor. Elim gayet sıcak duruyor ama parmaklarda problem var sadece. Basitçe bir çözüm bulmayı düşünüyorum da pratik bir fikri olan var mı? 100 euro ver şu eldiveni al tarzı yorumlar istemiyorum; mesela kask buğusunu prille silip hallettim. :P Ona benzer bir çözüm var mı? Mesela yola çıkmadan önce parmakları vazelinlesem olumlu etki yapar mı biraz?

farcob
26 Aralık 2011, 21:35
motoru başkası sürsün sen arkada ellerin cebinde git:P

Carbon
26 Aralık 2011, 21:36
Nic Touring eldivenin modeli 1017 ise üşütmesi normal çünkü 4 mevsim ve rüzgar geçirmemesi için bir engel yok.Bende de var aynından ve 1 saatlik sürüş sonrasında fren sıkacak kabiliyet kalmadı elimde.Tam kışlık olanlar var modeli 1019, rüzgar geçirmez.Firma yetkilisi üşütmeyeceğini söyledi ben 1 ay sonra alacağım net olarak ancak o zaman bir şey söyleyebilirim.Şimdilik pazardan 10 liralık içi yünlü kar eldiveni ile idare edeceğim...

Slayerrr
26 Aralık 2011, 21:42
Tam kışlık olanlar var modeli 1019, rüzgar geçirmez.Firma yetkilisi üşütmeyeceğini söyledi

Soğuğa direncin ortalama bir insan kadarsa o eldivenler de üşütecektir. Tabii ki yazlık eldiven gibi olmaz ama yine de üşütecek. :) Hangi firma bilmiyorum ama kullanıp üşüdüğünü söylediğinde de muhtemelen bu soğukta tabi bir süre sonra üşütür gibi kendini haklı çıkarmaya yönelik bir cümleyle "satılan mal geri alınmaz" politikasını uygulayacaktır. :)

lycantrophic
26 Aralık 2011, 21:44
Şimdiye kadar çok fazla sorun yoktu da bu akşam hava feci soğudu, termal iç eldiven de fayda etmedi; yarım saatlik sürüşün sonlarına doğru resmen acı çektim. Eldivenin içinde 17 yazıyor, 1017dir heralde. Şu vazelin işini ben bir deneyeyim sonucu yazarım. Motorumu sürdürtmem kimseye, zaten 100 kiloluk adamım, pek hayırlı olmaz arkaya otursam da kıvılcım çıkar kesin. :P Bİr de benim parmaklar donuyor; sanki eldiven alsam giysem çok çözüm olmayacak gibi; elin gövdesi üşüse belki halleder eldiven de. Kan dolaşımı yüzünden olabilir mi acaba diye düşünüyorum; çünkü motordan inince çok rahat ısınıyor eller.

Raphae1
26 Aralık 2011, 21:53
bende köprüden gecerken kışlık eldıvenle bıle parmaklarım donuyor. bizim için ısıtmalı eldiven yapmaları lazım:D bunun ustune ısıtmalı elcik dıyen olabılır ama oda elın ustunu ısıtmaz

cbr1100 xx
26 Aralık 2011, 21:53
Goretex eldiven sorun çözülsün derim....

lycantrophic
26 Aralık 2011, 22:09
Yuh 340 lira diyor goretex eldivene. Ucuz yollu çözüm lazım, memur adamım. :silent:

BBelt
26 Aralık 2011, 22:11
Sen üşümeye başladığında vücudun öncelikle hayati organlarının bulunduğu bölgeyi ısıtmaya uğraşır. Sonuç olarak vücudunun "çıkıntıları" olan el ve ayaklarına giden kan dolaşımını yavaşlatır. Ellerini ne kadar iyi korursan koru, vücudunun tamamını aynı özenle korumuyorsan ellerin ve ayakların donmaya başlayacaktır. Çok özenli giyinmiş olsan bile eninde sonunda ellerin ve ayakların üşümeye başlar. Yani yaptığın aslında geciktirmek.

Yapman gereken tüm vücudunu soğuğa karşı iyice korumak. Ellerin ve ayaklarında soğuktan dolayı acı hissi başlayınca da mola verip vücut ısının düzelmesini sağlamaktır.

Çok derinine, iyi bildiğim bir konu değil. Dilim döndüğünce, bildiğim kadarı ile anlatmaya çalıştım. Eksiklerim ve yanlışlarım varsa affola... Daha iyi bilen arkadaşlar düzeltecektir.

Not: Özellikle boyun kısmını çok iyi korumaya özen göstermek gerek. Vücut en çok boyundan ısı kaybediyor...

frustrated
26 Aralık 2011, 22:21
http://www.motomaxonlineshop.com/main/el_koruma_ruzgarlik_universal-pmu1050.html

en ucuz yöntem bu.

lycantrophic
26 Aralık 2011, 22:25
http://www.motomaxonlineshop.com/main/el_koruma_ruzgarlik_universal-pmu1050.html

en ucuz yöntem bu.

Motora bunu takmak istemiyorum pek; çok çirkin gözüküyor. onun yerine şöyle bişey fark yaratır mı, yerine geçer mi? http://www.feyizoglu.com/Held-2237-El-Kilifi_44894.html#0 Çünkü pantolon ceket bot üstüne 3 parça takım yağmurluk aldım, soğuktan eller hariç etkilenen bir yerim kalmadı. Sanki şöyle birşey de sorunu halledecekmiş gibi ama tam emin olamadım.

CİHAN
26 Aralık 2011, 22:25
ben 90 tl lik revit eldiven aldım ellerim yine dondu,
60 euro ya başka markaya aldım geri verdim,
eskiden kullandıgım 5 tl ye kar eldivenlerini fazerımda kullanıyorum gece kullanmama ragmen çok soğuk olmuyor.
diğer kaliteli eldivenler hem soğuk alıyor hem, sıkı oldugu için parmagı sızlatıyor..
alın 5 tl ye deneyin.

jawa
26 Aralık 2011, 22:27

en ucuz yöntem bu.

:cat:

Sadece en ucuz değil en etkili yöntem de bu.

kimi
26 Aralık 2011, 22:49

en ucuz yöntem bu.

Hem de en mantıklısı, ne yağmur ne rüzgar işler. Bir de diz örtüsü almak lazım.

Raphae1
26 Aralık 2011, 22:58
Goretex eldiven sorun çözülsün derim....bu kesın çözermı? http://www.anesmotor.com/?urun-408-iXS-Odin-GORE-TEX-%AE-Eldiven.html

yada bu
http://www.motosuperstore.net/NIC-NG-1018-WINDTECH-SU-GECIRMEZ-ELDIVEN,PR-1155.html

canekin
26 Aralık 2011, 23:23
ne eldiven alırsan BBelt in dediği gibi sadece geciktireceksin üşümeyi ancak ayakta ve elde goretex neticede en iyi çözüm sonuçta.

motomax ta bu var : http://www.motomaxonlineshop.com/main/dane_sundby_goretex__xtrafit__eldiven-pmu1460.html

şuan motomax ta tüm ürünlerde %30 indirim var yani 140tl ye falan geliyor.

Raphae1
26 Aralık 2011, 23:27
ne eldiven alırsan BBelt in dediği gibi sadece geciktireceksin üşümeyi ancak ayakta ve elde goretex neticede en iyi çözüm sonuçta.

motomax ta bu var : http://www.motomaxonlineshop.com/main/dane_sundby_goretex__xtrafit__eldiven-pmu1460.html

şuan motomax ta tüm ürünlerde %30 indirim var yani 140tl ye falan geliyor.şuan değil ben kendımı bıldım bılelı o indirim var :) hanı indirim biter diye telaşa kapılma sakın :D

K o r @ y
26 Aralık 2011, 23:40
elcik ısıtma alabilirsiniz

avciceyhan
26 Aralık 2011, 23:45
donmasının asıl sebebi vucut soğuk havalarda özellikle uzuvlardaki sıcak kanı vucutun merkezine yani iç organlarına çekmektedir ondan dolayı ilk olarak oralar üşümektedir bir anda durunca kan dolaşımın eski haline döner ve ellerin ısınır birde kullandığın motora bağlı olarak mesela choper larda yüksek gidonlulardan bahsediyorum kollarımızın bir bölümü kafa hizasının üstünde bulunur kan dolaşımı sağlanamadığı için uyuşma başlar sen bu üşümeyi engellemek için her ne kadar 100 euro olmasada hatrı sayılır bir miktara korumaları olmasa bile dalgıçların kullandığı eldivenlerden giyebilirsin sudan koruduğu gibi soğuktanda korur

ferhatkars
27 Aralık 2011, 00:19
abicim yakışsa da yakışmasa da bunlardan alıp kullanırsan soğuğa kesin kez çözüm bulursun....
benim motoruma da yakışmıyor ama aldım ve ankaranın sabahları kuru ayazında fırın gibi ellerimle işime gidip geliyorum...
düşmelere karşı gene de içinden yazlık eldiven takıyorum....
hem benimkilerin içleri de yünlü...ohh mis gibi....:cat:

http://img267.imageshack.us/img267/3646/dsc00871kd.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/267/dsc00871kd.jpg/)

luthier76
27 Aralık 2011, 00:30
Her zaman söylüyorum bu havada motora binilmez sağlıgınıza yazık. Yolda gizlı buzlanma vs. Yazık ediyosunuz kendinize. California değil bu memleket.

erro
27 Aralık 2011, 00:47
Motora bunu takmak istemiyorum pek; çok çirkin gözüküyor. onun yerine şöyle bişey fark yaratır mı, yerine geçer mi? http://www.feyizoglu.com/Held-2237-El-Kilifi_44894.html#0 Çünkü pantolon ceket bot üstüne 3 parça takım yağmurluk aldım, soğuktan eller hariç etkilenen bir yerim kalmadı. Sanki şöyle birşey de sorunu halledecekmiş gibi ama tam emin olamadım.

hocam bu havada da düşünme görüntüyü derim ben...

4x4
27 Aralık 2011, 00:55
kayak eldivenlerindeki gibi gelişmiş izalasyon katmanında Thinsulate™ (minumum 40gr,iyi 100-140gr) gibi malzemeli eldivenlere bakmalısınız ama fiyat oldukça uçmakta oda yetmez ise ısıtmalı eldivenlere bakacaksınız .

http://www.firstgear-usa.com/Gloves/CSSHeatedGloves.html $ uçmuş olmasa 25$ kargo ile alınabilir sediyedeydiler 60$+25USPS posta 100tl ye geliyordu :D $ 1.8TL lerdeyken alınmaz bir segmentteler.

Elciklerde rüzgar koruyucu yoksa ısıtmasız eldivenler 0 dereceye kadar anca eh peh idare ediyor.Yalıtım katmanına sahip olanlar çok daha başarılı.

F54
27 Aralık 2011, 01:31
ben pazardan kar eldiveni aldım güzdüz uzun yolculuklarda hiç sıkıntı çıkarmıyor 0 derece gayet güzel hemde 10 tl

Alper Kaya
27 Aralık 2011, 01:37
ben pazardan kar eldiveni aldım güzdüz uzun yolculuklarda hiç sıkıntı çıkarmıyor 0 derece gayet güzel hemde 10 tlya ben onu kullandım 10dk sonra parmaklar donmaya bşalıyor gittim hudsondan deri aldım buda 15dk sonra parmakları donduruyor bide herkez durunca geçer vücut ısısı dengelenir demişte ben durunca ellerim ısınmaya başlayınca inanılmaz bi acı başlıyor ısnırken acıdan küfredesim geliyor o derece bu bi bende mi oluyor yoksa bi benim elimmi bu derece donuyor :D

Mengu16
27 Aralık 2011, 01:38
:cat:

Sadece en ucuz değil en etkili yöntem de bu.
Aynı zamanda yüksek hızda debriyaj ve fren kollarına bastırması etkisini unutmamak gerek :mrgreen:

F54
27 Aralık 2011, 01:59
ya ben onu kullandım 10dk sonra parmaklar donmaya bşalıyor gittim hudsondan deri aldım buda 15dk sonra parmakları donduruyor bide herkez durunca geçer vücut ısısı dengelenir demişte ben durunca ellerim ısınmaya başlayınca inanılmaz bi acı başlıyor ısnırken acıdan küfredesim geliyor o derece bu bi bende mi oluyor yoksa bi benim elimmi bu derece donuyor :Dalper senin ellerde sorun olabilir ben 0 derece motoru yıkayayım sonra ellerimi bezle kurulayayım üşüme falan olmuyor belki de vücud ısısındandır bilmem belki de sürekli ava çıkarım kar da fırtınada ayaz da elimde tüfek hiç üşüdüğümü bilmem:)

canekin
27 Aralık 2011, 02:17
şuan değil ben kendımı bıldım bılelı o indirim var :) hanı indirim biter diye telaşa kapılma sakın :D
yok yahu bu yeni 1-2 hafta oldu mail geleli.
bu sefer ki mevcut fiyatlar üzerinden %30 :) her şeyde.

ben kışlıklarımı ayrıca aldım o yüzden benden geçti :)

marmarasiste
27 Aralık 2011, 02:17

en ucuz yöntem bu.
bunu kullanıyorum hem en ucuz yöntem hem kesin çözüm en kaliteli eldivenle kullanmayı ve bununla eldivensiz kullanmayı kıyaslarsan yine bu yöntem çok daha iyi.Tarafımca test edilip kullanılmaya devam edilmektedir :) ;)

Slayerrr
27 Aralık 2011, 02:23
yok yahu bu yeni 1-2 hafta oldu mail geleli.
bu sefer ki mevcut fiyatlar üzerinden %30 :) her şeyde.

ben kışlıklarımı ayrıca aldım o yüzden benden geçti :)

Ama yine motomax çakallığını yapıp kenara küçük yazıyla %30 indirim ikinci ürün için geçerlidir. yazıyor. Yani 2 ürün alacaksın ki birisine indirim yapsın.

ademacar1963
27 Aralık 2011, 04:13
motoru başkası sürsün sen arkada ellerin cebinde git:P

yaz bunu güzel laf:D:D:D

jawa
27 Aralık 2011, 08:52
Aynı zamanda yüksek hızda debriyaj ve fren kollarına bastırması etkisini unutmamak gerek :mrgreen:

Çok doğru. O yüzden önce şundan takıyorsun:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-motosiklet-elcik-korumasi-66123024/detay

Üzerine de kılıfı geçiriyorsun.Rüzgarla, soğukla, yağmurla falan işin kalmıyor.

yürekçe
27 Aralık 2011, 10:37
evet, sağlık en önce gelir ki, sağlığını yitiren kişi motosiklete binemez.
güzel vey çirkin demeden kullanışlı olanı seçmeliyiz.

( yola çıkmadan evvel vazelin sürersen o da sıcak tutar ( bolu dağlarında ve askerlikte denenmiştir )

bu arda şu buğuyu pril ile sonlandırma nedir? bilgi verebilir misin ( açıklarsan sevinirim )

excavatus
27 Aralık 2011, 10:54
Eldivenin rüzgar veya yağmur geçirme özelliğinden çok, ısı transfer derecesine bakman gerekiyor.
Her dokuma malzemesinin, belirlir bir ısı transfer derecesi var.
Basitçe anlatmak gerekire şöyle, "malzemenin kaç derecedesen sonra dışarıdaki ısıyı içeri transfer ettiğini gösteriyor"
sonuçta rüzgar almayabilir. Ancak malzemenin dışı giderek soğuyor. Bu soğuğu içeri iletiyor mu iletmiyor mu. Asıl konu bu.
Örnek vermek gerekirse. Benim arazide çalışan adamlarıma Ansell Thermal iş eldiveni aldım,
-19 dereceye kadar ısı transferini engelliyor.
içerisi ayrı dışarısı ayrı. -19'dan sonra içerdeki ısıyı da düşürmeye başlıyor. Bunun için de en etkili malzeme Thinsulate denen malzeme. Yukarda yazmış birisi.
Goretex rüzgar korumasında ve ısıyı içerde tutmada daha da etkili olsa da, thinsulate kadar ısı transferini engelleyemiyor.

Size eski gemicilerden kalma bir teknik önereyim bu arada.
Elleri iyice vazelinledikten sonra, elimize latex eldiven (onlar naylon torba geçiriyormuş) geçiriyoruz..
Onun üzerine de ince, yünden eldiven (biz üstüne motor eldivenimizi giyebiliriz sanırım) giyerlermiş.
Daha sonra yün eldiven ıslanmasın diye de bir şeyler giyiyorlardır sanırım...

Saygılar svgiler..

lycantrophic
27 Aralık 2011, 10:58
evet, sağlık en önce gelir ki, sağlığını yitiren kişi motosiklete binemez.
güzel vey çirkin demeden kullanışlı olanı seçmeliyiz.

( yola çıkmadan evvel vazelin sürersen o da sıcak tutar ( bolu dağlarında ve askerlikte denenmiştir )

bu arda şu buğuyu pril ile sonlandırma nedir? bilgi verebilir misin ( açıklarsan sevinirim )

Benim motorun modeli cruiser, açıkçası başka bir şekilde çözmek istiyorum o sorunu öncelikle. Bot, pantalon, mont üzeri üç parça yağmurluk soğuğu tamamen kesti; sanırım üşüme daha çok rüzgar çarpmasından oluyor üstündekinin kalın olmasından ziyade. Çünkü termal eldiven üstü nic eldivenle sadece nic eldiven arasında bir fark göremedim üşüme açısından. Şunu ve vazelin sürmeyi bir deneyeyim olmazsa diğer metodu kabullenirim mecbur. http://www.feyizoglu.com/Held-2237-El-Kilifi_44894.html#0 Kayak eldiveni de takmıştım yok o da olmuyor.

Bu tip havalarda motosiklet kullanmayı daha zevkli ve çekici buluyorum açıkçası; bir yandan da işlevsel olması açısından aldım, o amaçla bakıp ilgileniyorum yoksa bahardan bahara çıkarıp sonra bir tarafa kaldıracaksam ne anladım o işten. Böyle yapanlara da saygım var tabii ama tercih meselesi. Tabii soğuk havalarda daha dikkatli olmak gerekiyor; ama tipi olmadığı sürece her türlü binerim de gezerim de. Hatta sıcakta motora binmek daha bir işkence bence, kafan haşlanır güneşte, giydiğin korumalar pişirir, bir yandan da alttan alttan motorun sıcağı gelir vs.

Buğu olayına geleyim; bir pamuğa bikaç damla pril damlatıp kaskın vizörünün iç tarafını siliyorsun, 5 dakika kurumasını bekleyip kuru bir pamukla tekrar üzerinden geçiyorsun. Bikaç saatliğine götürüyor o öyle. Pinlock denen bir zımbırtı da yapıştırılabilir buğu yapmasın diye ama pril pratik bir çözüm hoşuma gitti onu kullanmaya başladım; işe gitmeden ve eve gelmeden önce yapıyorum pırıl pırıl gidip geliyorum. :)

---------- Post added at 10:58 ---------- Previous post was at 10:56 ----------

Size eski gemicilerden kalma bir teknik önereyim bu arada.
Elleri iyice vazelinledikten sonra, elimize latex eldiven (onlar naylon torba geçiriyormuş) geçiriyoruz..
Onun üzerine de ince, yünden eldiven (biz üstüne motor eldivenimizi giyebiliriz sanırım) giyerlermiş.
Daha sonra yün eldiven ıslanmasın diye de bir şeyler giyiyorlardır sanırım...

Saygılar svgiler..

Vazelinleyip üstüne cerrah eldiveni geçirip üstüne termal eldiven onun üstüne de motosiklet eldivenini geçireyim bakalım ne olacak. Parmaklar hareket edecek mi merak ediyorum ama göreceğiz. Güzel öneri teşekkürler, böyle bişey düşünüyordum zaten.

excavatus
27 Aralık 2011, 11:07
Vazelinleyip üstüne cerrah eldiveni geçirip üstüne termal eldiven onun üstüne de motosiklet eldivenini geçireyim bakalım ne olacak. Parmaklar hareket edecek mi merak ediyorum ama göreceğiz. Güzel öneri teşekkürler, böyle bişey düşünüyordum zaten.

Ben geçen kış buna benzer bir şey yapmıştım. Vazelin yerine "ThermoRheumon" (kas ve eklem ısıtıcı krem) kullanmıştım. Üzerine latex, üzerine kayak eldiveni çekmiştim.
dışarısı -10 dereceydi gelirken. Benim eller ilk yarım saat cayır cayır yanmıştı resmen. Sonraki yarım saat iyiydi. En son 1 saat parmak uçları gene dondu. Ama eskiye göre çok iyiydi.

Hareket konusunda ise, eller kütük gibi olmuştu ama uzun yol olduğu için çok da bir zorlamamıştı beni .

boyraz
27 Aralık 2011, 11:24
Sadece ameliyat eldiveni, onun üzerine motosiklet eldiveni yeterli olur. Zaten bir süre sonra elin terlemeye başlayacak, bir de işin içine vazelin girerse cılkı çıkar :)

Ellerin hava almasını engelleyeceği için sağlıklı bir çözüm değil ama kısa süreli kullanım için çok etkili (denenmiştir).

Syanur
27 Aralık 2011, 11:50
Kas ısıtıcı/gevşetici olarak kullandığımız kremlerin kasları bir miktar eritme durumu da vardır. Bu şekilde kullanılmasını kesinlikle önermem, çok zorda kalmadıkça da kullanmam zaten...

yürekçe
27 Aralık 2011, 12:05
Kas ısıtıcı/gevşetici olarak kullandığımız kremlerin kasları bir miktar eritme durumu da vardır. Bu şekilde kullanılmasını kesinlikle önermem, çok zorda kalmadıkça da kullanmam zaten...

katılıyorum...
içerisinde romatizmal hstalıkların tedavisi için kullanılan kimyasallarda mevcut.
hele etken maddelerden capsolin var ki, dozu kaçırırsanız resmen acı çekmeye başlıyorsunuz. resmen acı turşu suyuyla yıkanmış gibi yakıyor. zaten bir süresonra ter ve süğrekli kullanım biraraya gelince tahriş etmesi muhtemeldir.

vazelin üstüne hava almaz eldivenler tvsiye edilmez bence.
çünkü ter olayı deride sit-baz dengesni bozarak yine deformasyon ve mantarımsı veya ürtiker cinsi rahatsızlıklara sebebiyet verir ( uzun süreli kullanımlar için )

en iyisi ele ve yüze sürülen vazelin. hem cildi yumuşak tutuyor, hem de dudakların çatlamasını önlüyor,hem de sıcak tutuyor.
mümkünse renksiz ve kokusuz olanlarını tercih edin. itriyat depolarından temin edebilirsiniz.

kolay gelsin.

Redmoon
27 Aralık 2011, 12:11
Kışın yaklaşık 15 km mesafeden sonra ellerin üşümesini engellemek oldukça zor hakikaten, Ankarada kuryelerin neredeyse tamamında şu elcik kılıflarından var, bir bildikleri vardır heralde :mrgreen:

lycantrophic
27 Aralık 2011, 12:47
Yarın sabah eli vıcık vıcık vazelinleyip üstüne termal eldiven üstü motor eldiveni bir deneyeyim bakalım. Cerrah eldiveni de dursun bir kenarda yetmezse onu da geçiririm. :) Zaten gittiğim mesafeler yarım saat bir saat arası değişiyor; uzun yol olsa tabii elin hava alması gerek.

Raphae1
27 Aralık 2011, 14:56
Ama yine motomax çakallığını yapıp kenara küçük yazıyla %30 indirim ikinci ürün için geçerlidir. yazıyor. Yani 2 ürün alacaksın ki birisine indirim yapsın.+1500::158::::evil::

excavatus
27 Aralık 2011, 14:58
Yarın sabah eli vıcık vıcık vazelinleyip üstüne termal eldiven üstü motor eldiveni bir deneyeyim bakalım. Cerrah eldiveni de dursun bir kenarda yetmezse onu da geçiririm. :) Zaten gittiğim mesafeler yarım saat bir saat arası değişiyor; uzun yol olsa tabii elin hava alması gerek.

Vazelin sürdükten sonra elinin hava ile temasını tamamen kesmen lazım (bkz: latex eldiven) yoksa, elin taş gibi kesilir vazelin donunca. Durum daha vahim ollur.

lycantrophic
27 Aralık 2011, 15:08
Vazelin sürdükten sonra elinin hava ile temasını tamamen kesmen lazım (bkz: latex eldiven) yoksa, elin taş gibi kesilir vazelin donunca. Durum daha vahim ollur. Heee tamam o zaman öyle yapayım madem. Haklı olabilirsin.