PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hem arabası hemde motoru olanlara sorular.

Sayfa : [1] 2

scooboy
22 Aralık 2011, 23:44
Merhabalar, Başlıktaki gibi hem arabası, hemde motoru olanlara bazı sorularım olucak.
Bu iki aracı ne sıklıkta ve hangi hallerde kullanıyorsunuz? (Ör: İşe motorla gitmek hafta sonu arabayı almak veya tersi.)
İlk olarak hangisini edindiniz? ve diğerini alırken tamamen bağımsız olarak mı hareket ettiniz? (Ör: Orta sınıf bi arabam var bi scooter idare eder. vb...)
Bunları sormamdaki sebep 650cc motorum var(Sürekli işe gidip gelemiyorum) ve biraz para biriktirdim.İkinci el bir araba almak istiyorum. Malum aşırı soğukta ve yağışta işe giderken istanbul gibi bir yerde çok zorluk çekiyorum. Hemde bazı zamanlarda uzak geziler için sadece motora bağlı kalmak istemiyorum.
Birde almayı düşündüğüm modelleri kullanan arkadaşlar varsa bu modeller hakkında bilgi verebilirlerse sevinirim.
95-2000 model Audi A3
95-2000 model Alfa romeo 145-146-147-156
Teşekkürler.

samsam
22 Aralık 2011, 23:48
Arabamı sadece çok soğuk ise kullanıyorum, işe araba ile de gidiyorum motor ile geziye araba ile de gidiyorum motor ile de, canın ne isterse,ilk olarak aracım var dı, motorum 4-5 aylık.Bende suzuki alto var tavsiye ederim, benim ki benzinli ve otomatik sen manuel ve lpg alırsan sıkı az yakarsın yakıtı.

erro
22 Aralık 2011, 23:49
belli bir bütçe ayırarak alıma karar verirseniz mutlaka üzerinde bi alım yapıyorsunuz...ben de arabayı öyle aldığım için motoru erteledim..bahara motoru da alıcam kısmetse..mayıs 15 den sonra işe motorla gitmeyi düşünüyorum..ancak o zaman ceket ve kravat zorunluluğumuz kalkıyor...akşam çıkmalarında alkol alacaksam motorla çıkmam zaten...

luthier76
22 Aralık 2011, 23:51
97 de sıfır aldığım 145 quadrifoglio başıma çok iş açmıştı. Servis rezaletti. Şimdide pek farkı yok hiç bulaşma helede 10 yıllık alfadan kaç!! Audi iyidir quattro a4 kullanmıştım. Nefisti tavsiye ederim.Yağ eksiltebilir dikkat et.

Okan Sinan Ocan
22 Aralık 2011, 23:51
Alfadan uzak kalmanı tavsiye edrim Audi iyi seçim.

erro
22 Aralık 2011, 23:53
2000 a3 ve 2003-2005 poloya da bakabilirsin...

samsam
22 Aralık 2011, 23:55
İlk arabam 6N Polo idi, az bulunan sportline, kesinlikle tavsiye derim, az yakar çok yakar

scooboy
22 Aralık 2011, 23:55
Samsam teşekkürler bilgi için. Birde altonun ne kadar yaktığını sorabilirmiyim?
erro (belli bir bütçe ayırarak alıma karar verirseniz mutlaka üzerinde bi alım yapıyorsunuz) sözünüze kesinlikle katılıyorum. İlk olarak 10-12bin liralık bişe yeter derken şimdi 15-20 arası olabilir diyorum.

krd
22 Aralık 2011, 23:56
audi den uzak durmanızı tavsiye ederim net te "audi yag yakma sorunu" diye aratın anlarsınız. 1 yaşında olup 3bin km de 1 lt yağ yakanları var :) bütçe arabalarından ford un yeni modelleri ideal.

scooboy
22 Aralık 2011, 23:57

Teşekkür ederim çevremdekilerde (Özellikle yaşı biraz büyük olanlar) aynını söylüyor ve forumlarda okuduklarımda ama şekli de çok güzel meretlerin. :)

Samet Ağır
22 Aralık 2011, 23:59
abi bide bize söz bırak yahu...:pr::P

Slayerrr
22 Aralık 2011, 23:59
Motosikleti ne kadar sevdiğine göre değişir. Yani başkasının vereceği tavsiye pek işine yaramayabilir.
Mesela ben eskiden Kasım gibi motosikleti kapatır, araba kullanırdım. Hatta yazın bile yağmur yağdığında motora binmezdim. Ama artık araba kullanmak çekici gelmiyor. Kullanmayalı neredeyse 1 sene oldu. Kapının önünde çürüyecek. :P

bugay
23 Aralık 2011, 00:01
Araba bi ihtiyaç, motosiklet ise hobi. İhtiyaç önce gelmelidir bence.

Bu mesajı sorumluluklarınız varmış gibi yazdım ama bekar ve kendi halinizde biri iseniz ve çok lazım olduğunda arkadaşlarınızdan falan araba alabiliyosanız motosiklete devam :)

samsam
23 Aralık 2011, 00:01
20 TL ile 100 KM diyebilirim benim hesaplar hep 20 TL lik, yani 100 KM de 4-5 litre , motorada araca da 20 lik alıyorum, benim ki otomatik ve emekli sürüşü tabi ki benim ölçüm basarsan gidiyor haliyle

scooboy
23 Aralık 2011, 00:02
Sevgili krd Haklıda olabilirsiniz ama ben bişey öğrendim şu netten oda şudur ki, tam olarak iyi olan veya herkesin beğendiği veya üzerinde hem fikir olduğu bi ürün malesef yok :) kesin yağ yakıyodur ama ondan vazgeçsem x modelde şansıman sorunu fren sorunu vb... mutlaka bişiler vardır. :)
Bu iki model arasında kalma sebebim görünüşleri ve şekilleri birazda. Teşekkürler. :)

luthier76
23 Aralık 2011, 00:02
2000 model a4 quattroyu 4 yıl kullandım yağ eksiltme kesinlikle yoktu. 100bini geçince bmw ninde çoğu modeli yağ yakıyor.

samsam
23 Aralık 2011, 00:03
Unutmadan

4 teker bedenini
2 teker ruhunu
taşır

:)

arifziyaar
23 Aralık 2011, 00:04
italyanlar çok sexi tasarımlar yapıyorlar...Lakin Türkiyede bir italyan sahibi olmak zor iş :) Hele yaşlı bi italyan çok zor...

dersansport
23 Aralık 2011, 00:05
mesleğim arabalar oluguna göre net cevap verebilirim :) alfanın yanına sadece fotograf çektirmeye git audiyi al demek isterdim ama demicem.İşim gereği bana test araçları verirler test ederim sonra geri veririm arabaya hiç ihtiyacımo lmuyor yani kendime ait.Param ve çevrem musait araba almak için almıyorum 2 motorum ve 6 tane çeşitli amaçlara uygun olan bisikletlerim var.İstanbul büyük bir şehir büyük şehirlerde biz faniler neden yaşarız?
Çünkü büyük şehirlerin bize kattıgı artılar vardır bunlar nelerdir?
Şehirde iş bulabiliriz bu güzel birşey ve şehirde ulaşım rahattır metrebüs metro neredeyse şehrin gerekli olan yarısını size sunuyor bunun dışında otobüsler minübüsler çok araç var biryerden biryere gitmek için.En iyisimi bisiklet var.İstanbulda merkezi yerlerde yaşıyorsanız arabaya ihtiyaconız sıfırdır bir arbanın size maliyeti 30 000 tl bu sahip olmak için ödediğiniz para sonra vergi sigorta kasko ve senelik bakımla yakıt çok fazla.Hava soguk bir yeremi gitmeniz laızm atlayın taksiye gidin.Haftasonu gezmek istiyorsunu arabay kiralayın gidin.Senede inanın kaskosu kadar bile para etmez 40 000 tl ye yakın para cebinizde kalır.
Alıcaksanda eer o iki araba arasında kaldıysanda audiyi al.
Büyük şehirde araba kullanmak saçmalıktan öte birşey değil.Avrupada yaşadım adamlar bisikletle motorla geziniyorlar yaz kış.
Mantıgınızı çalıştırın neden sorusunu sorun benim neden bir arabaya ihtiyacım var?Napıcam alternatiflerim ne maliyet analizi yapın Türk gibi değilde hollandalı gibi düşünün.

scooboy
23 Aralık 2011, 00:06
Slayerr aslında ben kullanış durumunuzu merak ettim. Tavsiyeyi ise seçtiğim araçları kullananlar varsa onlardan istemiştim. :)
Bende 2 sene yaz kış kullandım ama full koruma içlik ile bile kemiklerim sızlamaya başlayınca sert soğuklarda bıraktım. Teşekkürler...

CİHAN
23 Aralık 2011, 00:18
bende 600 cc fazer kullanıcısıyım ve eski işim 20 km idi bazen gidip geliyordum,
ama şimdi işimi değiştirdim 1.5 yol fazer ı çıkarmaıyorum zira fabrikada hem koycak yer yok, hemde 1.5 k m içim marşa basmaya değmez diyorum,
garajda europa arabam var ama onu da yağmur altında bırakmak istemiyorum,
bende şuan sadece işe gidip gelmek için ucuz çin malı scooter almaya niyetlendim.
arıza sorununu kendim çözeceğim için sorun olamaycak benim için.

Volkan Serezli
23 Aralık 2011, 00:27
Araba benim için aile taşıtı :cherry:
Teksem herzaman motor tabikide
Alfa konusuna gelince bencede uzak durmanı tavsiye ederim
araba alırken 3 sene bakındım :cherry: azcık ciddilik azcık geyik muhabbeti filan
motor çabuk gidiyor zaten parçalar pahalı
Alman alıcaksın arabada başka yolu yok :cherry:

erro
23 Aralık 2011, 00:31
büyük şehirde araba almak çok elzem değil...çok darda kaldı mı arkadaşlar yardım ederler, ya da taksi işini görür...benim çocuk olunca araba kaçınılmaz oldu...yoksa almaya niyetim yoktu...arabam olmadan motor almak da eşim varken adaletli gelmedi...araba işini hallettiğim için şimdi sırada motor var...ona bakınıyorum...

scooboy
23 Aralık 2011, 00:34
CİHAN 1.5km de olsa yol yapsa iyi olurdu yatacağına fazerin. :)
wolky-ksk bi ara senin de sahibi olduğun çinliyle çözdüm problemi! :) ( aslında ondan nası kurtuldum bi ben bi allah bilir)
ama şimdi alfa zaten soru işaretiydi kafamda iyice bitti. Çünkü onlada uğraşamam. :)

immortalboss
23 Aralık 2011, 00:37
Arabam yok.Motörüm var.O da uzakta.2 senede 2500 km yaptım. :) Araba babamın.Ev babamın.Bunu farkettim şu anda ben yoksulum. :) Ama mutluyum.Şaka bir yana okulum gereği bu şehirde olmadığımda günde 40 km civarı şehir içi geziyorum.Babamın işi gereği de sürekli ford transit kullanıyorum.Ben motosikletimi zevk için kullanıyorum.Otomobil alacak,hatta yürütecek benzini koyacak param bile yok diyebilirim.Vergisi,tamiratı,bakımını saymıyorum bile.Ancak motosikletim için 1 kuruş para istemedim babamdan.Cub kullanıyorum 120 cc.Yılda 75 lira vergi,uyuz olduğum içinse 1000 km'de (sezonda yapamadığım zamanlarda yaz başında) yağ değiştiriyorum.Yağı kendim alıyorum.22 tl.(1 lt castrol).Filtresi 5 tl.Her seferinde değiştiriyorum.27 tl bakım masrafım var...Kullandığım kamyonet,otomobil vs 4 tekerlekli araçların haddi hesabı yok...En çok aklımda kalansa sadece 150-200 metre kullandığım 106 gti.(22 000 km boyasız :P) Araç almak istersen Audi derim.Sana tarlada çift süren bir quattro gönderebilirim. :)

Volkan Serezli
23 Aralık 2011, 00:40
aslında araba için bütçe söylesen gelir öneriler :)
tabi senin seçimin a3 oldukça güzel:cat:

sercan2667
23 Aralık 2011, 01:21
aklının ucundan bile belki geçmeyebilir ama Skoda Fabia 1.4 ambiente 2006 aldık otomatik benzinli+tüplü bu hafta ,çok çok rahat araba bir tüple 450 km gidiyor.
Bu arada fabia deyip geçme plo motoru var ;)

Onur Y.
23 Aralık 2011, 01:35
araba yatıyor hatta o kadar az kullanıyorum ki bazen akü boşalıyor :) şarj ettiriyorum. arabam albea motorum cbr 125 yalnız motoru satılığa çıkardım haftaya cbr 1100 xx alıcam. baktım arabayıda kullanmıyorum onuda satılığa çıkardım kısmetse yarın gidiyor oda :)

ozgurakman
23 Aralık 2011, 01:44
2005 corolla ve 2012 ybr'm var. arabayı önce edindim. arabayı genellikle kalabalık olarak bir yere gidilecekse, yağışlıysa ya da 0 derecenin altındaki havalarda kullanıyorum. motordan arabaya geçince çok sıkılıyorum ve tedirgin oluyorum. (arabayı çok iyi sürdüğümü söylüyor yakınlarım/arkadaşlarım) ama motorun +ları arabada olmadığından mümkün mertebe kaçınıyorum. ancak ybrden inince güçlü geliyor bana corolla :) zaten 1.6 olmasına rağmen çook torklu selefine göre... bu da ybr'ye binince biraz dudak büktürüyor. size motorunuzun performansına yakına bir araç almanızı öneririm. (0-100ü çok iyi olmasa da ara hızlanmaları iyi bir araç tercihiniz olmalı)

maxi97
23 Aralık 2011, 01:51
2000 model 2000 motorlu lagunaları tavsiye ederim. 13-15 arasına alındıktan sonra tartarını gibi sıralı tüp takılırsa kilometreye 22-23 kuruş yakıyor. 1 ay bende kaldığı zaman tüp 2 tl iken 25 kuruşu geçirtememiştim. 27 km yolu 12-15 dakikada alırken 230 km gördüğüm bile oluyordu.

dersansport
23 Aralık 2011, 10:05
20 km 15 km hatta 1.5 km yol için araba mı motormu?Tanrım biz Türkler sanırım çıldırdık neden fakir bir toplum oldugumuzu daha iyi anlıyorum.Avrupada bir insanın iş yeri 100 km ötede ise arabasını çıkarır dünyanın hiçbir yerinde 10 15 20 hatta 1.5km gibi komik mesafeler için kimse aracını çıkarmaz 20km ya allahım :) ben bisikletle gidiyorum o mesafeyi hatta trafikde salak salak sıkış şöförlerin yanından geçerken bana mal mal bakmalarınada bayılıyorum.Motor bende anca çok çok işilerim yogunsa çıkar oda haftada 2 gündür bilemedin 3gün ozaman baya mesafe yaparım.ama arkadaşın 1.5 km si gerçekten komik 1.5 km için ben bisikleti bile çıkarmam direk yürürüm yada koşarım allahım ya 1.5km için araba motor scooter diyorlar 1.5 kmmmmmmmmmmmmmmmmm aloooooooo yürüyerek 20 dakka koşarak 9 dakka neden hiç sporcumuz yok bunuda anlıyorum yeni nesnil neden şişko oldugunuda kavradım sağolun var olun.

Syanur
23 Aralık 2011, 11:07
Alfa hastası birisi olarak mümkün mertebe uzak dur, alternatiflerine göre daha masraflı...

SARP AY52
23 Aralık 2011, 11:17
Her ikiside lazım ama ben arabayı terk ettim mecbur olmadıkça da kullanmıyorum. Motor kullanmaya başladığımdan beri araba kullanırken uyuya kalıyorum. Motorsuz geçen günlerime yazık olmuş :)

luthier76
23 Aralık 2011, 12:38
Araba kesinlikle bir ihtiyaçtır. Özellikle aile babası iseniz kaçınılmazdır. Yabancılar bisiklete motora biniyor olabilir ama hepsinin arabası da var.

knoyal
23 Aralık 2011, 12:48
Cok yagıslı havalarda arabayı tercih ediyorum.Soguk ve kuru havalarda yıne motoru tercih ediyorum.Donanım tam olduktan sonra soguktan korkmuyorum.

dersansport
23 Aralık 2011, 12:50
Arabanın ihtiyacı ne? şehirde onca kiralama şirketi varken bir telefonla evinize taksi gelirken ihtiyaç niye.Mantık mantık mantık spock gibi olun kafayı çalıştırın

erro
23 Aralık 2011, 12:59
Arabanın ihtiyacı ne? şehirde onca kiralama şirketi varken bir telefonla evinize taksi gelirken ihtiyaç niye.Mantık mantık mantık spock gibi olun kafayı çalıştırın

hatun var, çocuk var, ana baba ziyareti var, misafirleri otogardan, havaalanından alması bırakması var, haftasonu alışverişi pazarı var, arkadaşlarla pikniğe gitmesi var...var oğlu var..araba ihtiyaç arkadaşım eğer imkan varsa...

saykem
23 Aralık 2011, 13:01
Şehirde araba gerçekten çok büyük bir ihtiyaç değil.Benim araba evin önünde yatıyor.Hafta sonları alışveriş ve aile gezmeleri dışında kullanmıyorum.İki tane motorum var.Cbf 1000 ve 100 lük cup.Şehir içinde sıkışık trafikte 250 kilo motor kullanmaktansa cup kullanıyorum.Yağmur, çamur, soğuk farketmiyor.Mevsime ve hava şartlarına uygun giyindikten sonra motor her zaman kullanılır.Bu tabi herkesin kişisel tercihlerine göre değişir. Ben sıkışık trafikte araba ile saatlerce mücadele edeceğime atlıyorum motoruma istediğim yere en kısa zamanda ulaşıyorum ve artı olarak motor kullanmayı çok seviyorum.:cherry:

luthier76
23 Aralık 2011, 13:06
hatun var, çocuk var, ana baba ziyareti var, misafirleri otogardan, havaalanından alması bırakması var, haftasonu alışverişi pazarı var, arkadaşlarla pikniğe gitmesi var...var oğlu var..araba ihtiyaç arkadaşım eğer imkan varsa...

Arkadaş kafayı fazla çalıştırmaya ihtiyaç duymadan olayı çözmüş. :)

ysn17
23 Aralık 2011, 13:08
Hem arabamız hem motosikletim var,
ancak arabayı alalı yaklaşık 4 yıl oldu en fazla 1 saat kullanmışımdır. Ailecek alışveriş yapmak yada ailecek bir yere ulaşak için kullanırız, yani tek kişi hiç bir zaman kullanmam.
Yazın motosikletimi kullanırım nereye olursa oraya giderim işe, gezmeye vb. yerlere
kışında genelde toplu taşımayı kullanırım.

dersansport
23 Aralık 2011, 13:26
Benim içinse bu saydıklarını yapmak için taksi veya kiralık araç yeter artar bile.Sigorta ödemiyeceksin,servis ödemiyeceksin,kaskon yok vergin yok.Haftasonu alışverişini taksiylede yapabilirsin taksici senin için bagaja yükleri koyar bile ve en az 40 miltyar cebinde kalır ama Biz Türküz mantık yoktur bizde.

jönysf
23 Aralık 2011, 13:32
Alfa romeo 2004-2006 modellerine bak süper araçlar... uzun süre keyifle binilecek otolar ve karizmakit :wiinkk:

erro
23 Aralık 2011, 13:59
Alfa romeo 2004-2006 modellerine bak süper araçlar... uzun süre keyifle binilecek otolar ve karizmakit :wiinkk:

patron 40 000 deyip abartma:) orta halli bişey işini çok rahat görür...sigorta servis kasko masrafına katılıyorum tabi...

luthier76
23 Aralık 2011, 14:01
Hocam kasımdan nisana kadar motor kullanmıyor birçok motorcu. Kullanamıyor. Soğuktan korunmanın yolları aranıyor hergün forumda. Romatizmal rahatsızlıkları okuyoruz. Yapmayın Antalyada yaşasanız belki anlayacağım fakat İstanbulun soğuklarını bilirim. 4-5 ay taksiye bağlarsanız kendinizi batarsınız benden söylemesi. Toplu taşımaya talim derseniz ok ona lafım yok. Yararı olur bu trafik sıkışıklığına ama konfor istiyorsanız biraz araba şart.

scooboy
23 Aralık 2011, 14:02
patron 40 000 deyip abartma:) orta halli bişey işini çok rahat görür...sigorta servis kasko masrafına katılıyorum tabi...

O aralıktaki araçlar mükemmel biliyorum ama en fazla 15-20 bütçe var ve çok ta arıza ile filan uğraşamam açıkcası.

erro
23 Aralık 2011, 14:17
ben de senin durumundayım ve polo aldım 2005 model...vw nin çok arıza çıkartacağını düşünmüyorum...ya da bi palio al, arıza çıkarsa bile ucuza hallolur...az bi masraf yaparsın arıza çıkabilecek parçaları yenileyebilirsin...maksat ayak yerden kesilsin...

mayaz34
23 Aralık 2011, 14:49
opel astra'm ve cbf150 motorum var.yola çıkarken ilk tercihim,eve geldiğimde park sorunu yüzünden motor oluyor.malum kış aylarındayız.motorla giderken yağmur başladığında kendi kendimi fırçalayıp,"yarın da bu yağmurda motorla işe gidersen aptalsın"diyorum ama ertesi gün kendimi yine motor üstünde ve yine kendimi fırçalarken buluyorum.ilginç bir saptamam daha var o da şu;motorla yolda giderken dikkatsiz oto sürücülerine veryansın edip,ertesi günü ya da bir başka gün araba kullanırken üstelik aynı güzargahta bu defa hiç bir işaret vermeden sağımdan soluma geçmeye çalışan motor sürücülerine sinir olmak.
MOTOR TUTKUYSA BEN BU TUTKUYA 25 YILDIR SIKISIKIYA BAĞLIYIM.
Herkese sağlık sıhhat ve saygılarımla....

htmetin
23 Aralık 2011, 14:56
Araba markası olarak seçimin kesinlikle AUDİ A3'ten yana olsun. Satarken kar edersin. Kullanırken mutlu olursun. Alfa romeo 156 kullandım gerçekten oda güzel bir araç biraz yakıt ve parça sıknıtısı var. Satarken de sıkıntılı ikinci eli kötü bir araç..

ketchup
23 Aralık 2011, 15:10
Motorla annemi falan taşıyamadığım için (haliyle) kalabalık taşırken bir Opel Corsa kullanıyorum. Çok memnunum. Tam 14 senedir en ufak bir arızasını görmedim. Nazar değmesin ama bir iç aydınlatma lambası dahi atlamadı. Abartısız, tek bir sorun çıkarmadı. Sıfır. Bunun dışında yağmurda çamurda kız arkadaşımı gezdirebilmem, işe bırakabilmem vs için, onun seveceği bir arabam olsun diye Smart Roadster aldım. Hem aşırı az yakıyor, hem turboda ufak oynamalarla performansı aşırı iyi oluyor (tüy gibi araba), hem arkadan itiş zevki var, hem yola deli gibi tutunuyo, hem de üstünü açınca motordaki kadar olmasa da rüzgarı hissettiriyor. Bir de oturma kabini küçük olduğu için, ortalama bir ses sistemi koyarak çok tatmin edici sonuç alabiliyorsunuz.

Seko
23 Aralık 2011, 15:16
Ben hava aşırı soğuk veya çok yağmurlu olmadığı sürece tek başıma bir yere gideceksem motorla giderim. İşe de hergün motorla gidiyorum. Arabayı sadece ailecek bir yerlere giderken kullanıyoruz. Haliyle uzun yola da bu motorlar gidemiyorum tabi (Kymco Activ 125).