PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zamanlama...

arca94
22 Aralık 2011, 03:31
Merhabalar..

Zamanlamaya basit bi kaç örnek..
Diğer bi deyişle son anda dötü kurtarmak.. :cherry:

Sadece zamanlama değil teknikte var sanki işin içinde, biraz da şans.. :mrgreen:

2-3 tane de olsa arabalara küfür etmemek elde değil..

http://www.youtube.com/watch?v=tNcZyDSM6GI&feature=BFa&list=UUvtfT-xYX4Q-jC2Mbsk3OUA&lf=plcp

ekremz
22 Aralık 2011, 03:46
virajda işini şansa bırakan kişi, bir gün o kumarı kaybeder.

egelim 43
22 Aralık 2011, 03:49
Arabalar derken başkanım:silent: ben araba göremedim videoda arabamı çıkıyo virajda karşılarına??

arca94
22 Aralık 2011, 11:32
Arabalar derken başkanım:silent: ben araba göremedim videoda arabamı çıkıyo virajda karşılarına??

Videonun sonuna doğru 2
3 tane araba sahnesi var birinde 2 corvette birbirini sollarken virajda son anda kurtariyo bı tanesi motorun yanından geçerken el freni çekiyo bi tane kamyonet kafalama gircekken frenlere asiliyo iste..

Okan Sinan Ocan
22 Aralık 2011, 12:15
0:36 daki sarı GSX-R binicisine bir bakıverin , diğerlerinden farklı bir tepkisi var bakalım çözebilecekmisiniz ?

K o r @ y
22 Aralık 2011, 12:18
0:36 daki sarı GSX-R binicisine bir bakıverin , diğerlerinden farklı bir tepkisi var bakalım çözebilecekmisiniz ?

Dengesi bozulduğu zaman soğukkanlı bir şekilde bakış açısını bozmuyor.Ve sanırım gaz açarak durumu toparlıyor

Okan Sinan Ocan
22 Aralık 2011, 12:27
Dengesi bozulduğu zaman soğukkanlı bir şekilde bakış açısını bozmuyor.Ve sanırım gaz açarak durumu toparlıyor

Büyük ölçüde doğru ancak gazı açmıyor sadece motoru destek gazı ile yüklemeye devam ediyor , diğer sürücülerin neredeyse tamamı motorun arkası bıraktığında panikle gazı kapatıyor ve arka tekerlek yolu yakaladığı anda meydana gelen negatif ivmelenme yüzünden motorun önüne doğru savruluyorlar , sanki ayağa kalkmışlar gibi bir görüntü oluşuyor .

Halbuki Sarı motorlu arkadaş motorun arkası kaydığında gazı arka tekerlek tutunana kadar kontrollü bir şekilde geri çekiyor ama asla kapatmıyor bu şekilde arka tekerlek yolu tutamasa bile en fazla motor içe düşer bir kaç metre sürüklenirsiniz bolca çizik ve kırılmış bir gurur ile ayağa kalkarsınız. Diğer tarafta ise high siding e yönlenen motor ispanyol boğası gibi sizi önüne fırlatır ve eğer kalkabilirseniz kırılanın sadece gururunuz olmadığını acı içerisinde farkedersiniz.

Güzel video , zavallı Amerikalıların elinde olan üç beş düzgün virajdan biri olan mullholland da çekilmiş olmalı.

K o r @ y
22 Aralık 2011, 12:30
Büyük ölçüde doğru ancak gazı açmıyor sadece motoru destek gazı ile yüklemeye devam ediyor , diğer sürücülerin neredeyse tamamı motorun arkası bıraktığında panikle gazı kapatıyor ve arka tekerlek yolu yakaladığı anda meydana gelen negatif ivmelenme yüzünden motorun önüne doğru savruluyorlar , sanki ayağa kalkmışlar gibi bir görüntü oluşuyor .

Halbuki Sarı motorlu arkadaş motorun arkası kaydığında gazı arka tekerlek tutunana kadar kontrollü bir şekilde geri çekiyor ama asla kapatmıyor bu şekilde arka tekerlek yolu tutamasa bile en fazla motor içe düşer bir kaç metre sürüklenirsiniz bolca çizik ve kırılmış bir gurur ile ayağa kalkarsınız. Diğer tarafta ise high siding e yönlenen motor ispanyol boğası gibi sizi önüne fırlatır ve eğer kalkabilirseniz kırılanın sadece gururunuz olmadığını acı içerisinde farkedersiniz.

Güzel video , zavallı Amerikalıların elinde olan üç beş düzgün virajdan biri olan mullholland da çekilmiş olmalı.

Eee o kadar sizin derslerinizi okuyoruz üstadım..Biraz gelişim gösterdik :)

yasdal
22 Aralık 2011, 12:38
Virajda biraz gaz dengesini kaçırıp arkayı anlık kaptırıyor, çıkıştan bakışını ayırmayıp hafif ivmelenme ile virajdan çıkıyor. (görebildiğim bu) Asıl dikkatimi çeken, sanırım bu çekimler bir eğitimden. Viraja aynı şekilde gidip topladıktan sonra hemen ayağa kalkıyorlar, bunun sebebi nedir sizce?

"not: ben cevap yazana kadar cevap gelmiş bile"

Xetanor
22 Aralık 2011, 13:00

abi sen demeden benimde dikkatimi çekti valla :)

Soykan67
22 Aralık 2011, 13:02
Okan abi bu huyunu seviyorum.Heryerden birşekilde bize öğretecek birşeyler buluyorsun :) Ben şahsen teşekkür ederim.

Bu arada videoda ki supermoto kullanıcıları o kadar profesyonel değiller gibi geldi.

anaconda84
22 Aralık 2011, 13:04
hocam destek gazı nedir nasıl oluyor kısa bir şekilde açıklayabilirseniz sevinirim. ilginiz için teşekkürler.

dersansport
22 Aralık 2011, 13:06
hepsinin yaptıgı hata arka kaymaya başladıgında ön tarafı kayan tarafa doğru çevirmemelerinden kaynaklanıyor fizik derslerine gitmedikleri belli

Okan Sinan Ocan
22 Aralık 2011, 13:12
hocam destek gazı nedir nasıl oluyor kısa bir şekilde açıklayabilirseniz sevinirim. ilginiz için teşekkürler.

Bunu forum ortamında anlatmak cinayet olur , yanlış uygulandığında sizi veya buradan okuyup uygulamaya kalkanları kazaya götürebilir.

Sevgiler

---------- Post added at 13:12 ---------- Previous post was at 13:10 ----------

hepsinin yaptıgı hata arka kaymaya başladıgında ön tarafı kayan tarafa doğru çevirmemelerinden kaynaklanıyor fizik derslerine gitmedikleri belli

Sevgili Kardeşim,

Şimdi bu yazdığına cevap yazsam gene kapışacağız , yazmasam yazdığın bilginin eksikliği yüzünden birileri zarar görebilir.

Ne yapalım sen seç :)

yasdal
22 Aralık 2011, 13:20

Yanlış uygulamada Highsiding'e sebep olabilecek bir hareket olur.

dersansport
22 Aralık 2011, 13:22
ben bilgilenmeyi seçiyorum :) valla sen kendini aştn okan artık çoktan seçmeli oldu olay :)
Okan eğitim aldıgın yerin kalitesinden hiçbir çekincem olmadıgına emin olabilirsin ama ben ford racing teamle bir kaç sezon geçirdim işin arkasındaki bilimi yada terimi tarif edemem ama yapılacakları iyi bilirim sağolsun Serdar bostancı sağolsun.Seçtim ama detayını anlat haha

oraya binlik motorlarla oynamaya gidenler azıcık yanlış uygulamasınlar dimi :) hoş ben artık harleyle pek yanlıyamıyorum egzos çizilir :)

Okan Sinan Ocan
22 Aralık 2011, 13:35
ben bilgilenmeyi seçiyorum :) valla sen kendini aştn okan artık çoktan seçmeli oldu olay :)
Okan eğitim aldıgın yerin kalitesinden hiçbir çekincem olmadıgına emin olabilirsin ama ben ford racing teamle bir kaç sezon geçirdim işin arkasındaki bilimi yada terimi tarif edemem ama yapılacakları iyi bilirim sağolsun Serdar bostancı sağolsun.Seçtim ama detayını anlat haha

oraya binlik motorlarla oynamaya gidenler azıcık yanlış uygulamasınlar dimi :) hoş ben artık harleyle pek yanlıyamıyorum egzos çizilir :)

Serdar abiyi çok severim , son topladığı STC için ona direksiyon yollamıştım müthiş mutlu olmuştu , eğitim aldığım yeri bilen pek yok buralarda bende çok fazla dile getirmem . Ben aynen sizler gibi bir biniciyim ve öğrenmeye çok meraklıyım hepsi bu.

Direksyonu kayma yönüne otomobilde çevirirsen doğru bir iş yaparsın ,motosiklette aynı hamleyi yaparsan videodaki arkadaşlarla aynı akibeti paylaşırsın işler burada biraz farklıdır. :)

dersansport
22 Aralık 2011, 15:53
bütün motocrosscular ve superbikecılar bunu pistlerde yıllardır yapıyorlar,önemli olan arka tarafın hızını ön tarafla eşithale getirebilmek.bunun için senin dediğin gibi fren ve gazı ayarlamakda geçer zaten bunu yapan adamlar pistlere yerleşiyor.Misal kenan gibi kendisini bire bir supermotoda bu sistemler yanlarken gördüm ayaklarını bile kullamıyordu

Okan Sinan Ocan
22 Aralık 2011, 17:14
bütün motocrosscular ve superbikecılar bunu pistlerde yıllardır yapıyorlar,önemli olan arka tarafın hızını ön tarafla eşithale getirebilmek.bunun için senin dediğin gibi fren ve gazı ayarlamakda geçer zaten bunu yapan adamlar pistlere yerleşiyor.Misal kenan gibi kendisini bire bir supermotoda bu sistemler yanlarken gördüm ayaklarını bile kullamıyordu

Sevgili Kardeşim,

Ben kontrolden çıkmış bir arka tekerdeden , sen ise drift tekniği ile kontrollü yanlayan motorlardan bahsediyorsun aynı yerde değiliz.

Sevgiler

dersansport
22 Aralık 2011, 17:17
ama orda elemanlar bilerek yapıyorlar gördüğüm kadarıyla aynı noktada

kefeeee
22 Aralık 2011, 17:36
Arada bi aprillia RXV-SM var. En adam akıllı tepkiyi o veriyo harbi supermoto kullanıyo adam. Fanıyım aprilia ne muhteşem bi supermoto yapmış. (benim avatar aprilia)

anaconda84
22 Aralık 2011, 20:15
[QUOTE=oocan;2527887]Bunu forum ortamında anlatmak cinayet olur , yanlış uygulandığında sizi veya buradan okuyup uygulamaya kalkanları kazaya götürebilir.

Sevgiler[COLOR="Silver"]

sagıdeğer hocam ilginiz için teşekkür ederim

arca94
23 Aralık 2011, 12:02
Ama o değilde o kamyonete ben gicik oldum ya..

ozgurakman
23 Aralık 2011, 12:25
güzel video alınacak dersler çok. corvette'lere çok sinir oldum!