PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Scooter oturuş pozisyonu bel ağrısı yapmaya başladı

2move
21 Aralık 2011, 17:03
Arkadaşlar 6 yıla yakın motora biniyorum, Kawa ER6n, 600RR bundan önceki motorlarımdı. 2 hafta önce Kymco 250 aldım, oturuş pozisyonundan dolayı 600RRda hiç çekmediğim bel ağrısını 2 haftada çekmeye başladım.
Scooter oturuş pozisyonunda yoldaki titreşimi ve darbeyi tüm yükünü kuyruk sokumu ve bel emdiği için yavaş yavaş belim ağrımaya başladı.
Motoru bacak aramıza aldığımız oturuş pozisyonunda ise darbeyi öncelikle ayak bilekleri, diz ve son olarak bel emiyor.

Başına böyle bir sıkıntı gelen oldu mu? Bel fıtığı başlangıcı vardı 3 sene önce, spor yaparak ve kilo vererek ağrılarımdan tamamen kurtulmuştum.. taaki bugüne kadar..

ketchup
21 Aralık 2011, 17:18
Zamanında Burgman 400 ile Bodrum'a gitmiştim. Kuyruk sokumum, belim, sırtım sakatlık seviyesinde ağrımıştı. Uzun süre kendime gelememiştim. Etrafımdaki çoğu kişi "yuh senin canın da amma tatlıymış. En rahat motor olum o!" falan demişti. Ama kazın ayağı öyle değil bence de. Scooter kesinlikle rahatlıktan ziyade pratiklik için üretilmiş. Üstelik Burgman'da ufak bir sırt desteği de vardı. Bütün darbeler dik bir şekilde omurgaya vuruyor. Spor pozisyonda kollarınız yoruluyor ama en azından omurilik soğanımız, piyazlık soğan olmuyor =P

DarkSeleCT93
21 Aralık 2011, 19:56
arkadaşlar en rahat motor tipi cruiser motorlar örneğin bi keeway superlight deneyin tam keyif motoru hemde az yakıyolar

2move
22 Aralık 2011, 13:17
Zamanında Burgman 400 ile Bodrum'a gitmiştim. Kuyruk sokumum, belim, sırtım sakatlık seviyesinde ağrımıştı. Uzun süre kendime gelememiştim. Etrafımdaki çoğu kişi "yuh senin canın da amma tatlıymış. En rahat motor olum o!" falan demişti. Ama kazın ayağı öyle değil bence de. Scooter kesinlikle rahatlıktan ziyade pratiklik için üretilmiş. Üstelik Burgman'da ufak bir sırt desteği de vardı. Bütün darbeler dik bir şekilde omurgaya vuruyor. Spor pozisyonda kollarınız yoruluyor ama en azından omurilik soğanımız, piyazlık soğan olmuyor =P
doğru söylüyorsun, bu ağrıyı sadece çeken bilir, bu yaz 600RR ile Bodruma gittim,10 gün kaldım geri döndüm, 7-8 saat sürdü ama ne belim ne sırtım sızlamadı bile. Şimdi ne yazıkki yeni aldığım makinamı satıcam

ezme
22 Aralık 2011, 13:28
2move amortisör sertlik ayarı vardır motorunda! scooterlar kuyruk sokumu ağrısı biraz yapıyor, en azından xciting yapıyor! Ayarı biraz yumuşatırsan rahatlama sağlayabilirsin!

izmiRT125
22 Aralık 2011, 14:17
Oturduğunuz sandalyede ayaklarınızı ve kollarınızı ileriye doğru uzatıp havada tutabildiğiniz kadar tutun; nekadar rahat olduğunuzu bi düşünün.. ... sonra ayakları sandalyemizin altına çekip, parmak uclarıyla yere basıp tekrar vücudunuzu kontrol edin... aradaki fark çok büyük olacaktır... :wiinkk:

zat150(maxiscootr bi görünümü vardır) ile uzun yollara bile çıkmıştım(izmir-çanakkale), vücudumuz bir süre sonra bu kullanıma adapte oluyor, fakat otururken arka minderden öne doğru kayarak oturduğunuzda birazdaha az sırt ağrısı çektiğimi fark ettim.. ... ... Bazen kullanım halindeyken ayaklarımı arka yolcu peglerine koyardım; hem daha kıvrak kullanım elde ediyordum, hemde vücudumun üzerindeki yükü değiştirerek seyir halinde bile olsam dinlendiriyordum kendimi.. ...

şöyle bi düşünün ilk vitesli motor kullanmaya başladığınızda debriyaj sıkmaktan sol elimiz uyuşuyordu.. kmlerce yol gidildikten sonra artık elimizin uyuşması, ağrıması kalmıyor; bünye alışıyor.. :cat: motoru satmaktansa adapte olmaya çalışınızz :wiinkk:

Syanur
22 Aralık 2011, 14:29
Arkadaşlar 6 yıla yakın motora biniyorum, Kawa ER6n, 600RR bundan önceki motorlarımdı. 2 hafta önce Kymco 250 aldım, oturuş pozisyonundan dolayı 600RRda hiç çekmediğim bel ağrısını 2 haftada çekmeye başladım.
Scooter oturuş pozisyonunda yoldaki titreşimi ve darbeyi tüm yükünü kuyruk sokumu ve bel emdiği için yavaş yavaş belim ağrımaya başladı.
Motoru bacak aramıza aldığımız oturuş pozisyonunda ise darbeyi öncelikle ayak bilekleri, diz ve son olarak bel emiyor.

Başına böyle bir sıkıntı gelen oldu mu? Bel fıtığı başlangıcı vardı 3 sene önce, spor yaparak ve kilo vererek ağrılarımdan tamamen kurtulmuştum.. taaki bugüne kadar..

Süspansiyonu yumuşak ayara getir, baktın yine olmuyor direk sat motoru. Canından, sağlığından kıymetli değil. Bende yapmaz ama sende ağrı yapabilir, herkesin vucut yapısı farklı. Zaten bel fıtığı başlangıcı varmış zamanında, hiç zorlama alışacam diye..

Oturduğunuz sandalyede ayaklarınızı ve kollarınızı ileriye doğru uzatıp havada tutabildiğiniz kadar tutun; nekadar rahat olduğunuzu bi düşünün.. ... sonra ayakları sandalyemizin altına çekip, parmak uclarıyla yere basıp tekrar vücudunuzu kontrol edin... aradaki fark çok büyük olacaktır... :wiinkk:

zat150(maxiscootr bi görünümü vardır) ile uzun yollara bile çıkmıştım(izmir-çanakkale), vücudumuz bir süre sonra bu kullanıma adapte oluyor, fakat otururken arka minderden öne doğru kayarak oturduğunuzda birazdaha az sırt ağrısı çektiğimi fark ettim.. ... ... Bazen kullanım halindeyken ayaklarımı arka yolcu peglerine koyardım; hem daha kıvrak kullanım elde ediyordum, hemde vücudumun üzerindeki yükü değiştirerek seyir halinde bile olsam dinlendiriyordum kendimi.. ...

şöyle bi düşünün ilk vitesli motor kullanmaya başladığınızda debriyaj sıkmaktan sol elimiz uyuşuyordu.. kmlerce yol gidildikten sonra artık elimizin uyuşması, ağrıması kalmıyor; bünye alışıyor.. :cat: motoru satmaktansa adapte olmaya çalışınızz :wiinkk:

Katılıyorum. Ben de vup kullanmıştım 1 kere ve otomatikmen artçı koltuğuna kadar kaydırmıştım kendimi. Daha rahat gelmişti. Ancak adapte olma olayı biraz sakat. Dediğim gibi bel biraz daha hassas ve farklı. Eğer ağrı yapıyorsa alıştırmaya çalışmanın bir anlamı yok bence...:silent: Yani tehlikeli olabilir

DarkSeleCT93
22 Aralık 2011, 14:40
birde cruiser motor deneyin yayıla yayıla keyifle sürün

2move
22 Aralık 2011, 14:57
Alşam amotisör ayarlarını değiştirip tekrar deneyicem. Bahsettiğiniz gibi bende artcı koltuğunda oturmayı denedim, selenin ucuna oturdum, sırtımı sırtlığa tam dayadım ama olmayınca olmuyor. Amortisör ayarından sonra baktım olmuyor satarım yepyeni motoru, yapcak birşey yok, sağlık bu..

maxi97
22 Aralık 2011, 15:07
ayaklarınızı öne doğru uzatıp ince bel denilen kısmı sırt desteğine koyduğunuz anda sorun çekmemeniz lazım. bende hem bel hem boyun fıtığı var. 1.5 saat yol alsam da ne belimde ne boynumda ağrı olmuyor.

eğer sandalyede oturur gibi yol alırsam dediğiniz gibi belim ağrıyor. sanırım oturuş pozisyonunuzu değiştirmeniz lazım.

belki abartılı gelecek ama; bayramlarda Malatya'dan Elazığ'a geçerken arka çanta 2 yan çanta ve yolcu koltuğuna seyahat çantası koyduğumda sadece sağ elimle gaz verirken tamamiyle motorun üzerine sırt üstü uzanacak şekilde, sol kolumu da arkadaki seyahat çantasıyla aynı doğrultuya koyarak seyahat ediyorum. çok keyifli oluyor. tavsiye ederim.

mete_han
22 Aralık 2011, 15:37
Boy uzun ve kiloluysan bu normaldir...ve muhtemelen kambur birisin...skuterda dik oturuş pozsiyonu sağlamalısın ve arkaya yaslanmamalısın...en önde ve dik oturman lazım...bu da bizim için mümkün değil gibi...bende pcxi bu sebeple satmak zorunda kaldım...

öyle bel ağrısı çektim ki...emara girmek zorunda kaldım...bu yaşadığız bel spazmıymış..bel fıtığı olsan zaten ayakta bile duramaz kıvranırsın olduğun yerde dedi...

ve unutma belin amortisörü beldir...ve bel bel hizasında olmalıdır hep...skutırda bel bütün darbeleri emdiğinden savunmasız bir şekilde darbe üzerine darbe alıyor..bel fıtığı olabilirsin...sonu bu ...genç yaşında bu sıkıntıları çekeceğine skutırdan bir an önce kurtulmalısın...veya skutere kısa süreli evden işe okuldan eve vs gidip gelmelisin...uzun yol seni fıtığa kadar götürür...

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:24 ----------

.ve bel bel hizasında olmalıdır hep....

burayı yanlış yazmışım...ayaklar bele paralel olmalıymış hep...

2move
22 Aralık 2011, 15:55
boyum 174 uzun değilim faka askerde bel fıtığı başlangıcı olduğum için çekiyorum. Çok oturuş pozisyonu denedim olmadı şimdi amortisör ayarı yapıp motoru satıcam, kafaya koydum. 28 yaşında belimden kıvranmak istemem. Eğer uygun fiyata satarsam gidip ER6n alıcam sanırım, veya dik oturuş pozisyonu olan herhangi birşey. "ayaklar bel hizasında olmalıdır" kesinlikle

ipsiz
22 Aralık 2011, 15:57
bu durum tamamen mootorun yapısına göre oturuş pozisyonuyla ilgilidir.senin tespitlerin doğru ama yanlış bilgilendirme yapılmış yerler var gelen cevaplarda.özellikle crouiser motorlarla ilgili.ss lerde ağırlık daha çok kollara sonra bacak ve bele doğrudur.dediğin gibi bozuk zemin ve kasislerde onlardan güç alıp bele gidecek yükü azaltabilirsin.scooterlerde bacaktan destek alamazsın.crouiser tarzı motorların oturuş pozisyonu dışarıdan bakınca rahat gibi görünse de bel ve omurga problemleri olanlar için en tehlikeli oturuş poziyonudur.ayaklar önde kollar nispeten önde ve yukarda buda demektir ki tüm yük belde.hele uzun sürüşlerde sağlam insanın bile belini yorabilir.bel problemi olanlar crouiserlardan uzak durmalı sorunu çözene dek.en iyisi ise oturuş pozisyonu dik , hem kollardan hem bacaktan destek alınabilecek , bele en az baskıyı yapan yumuşak süspansiyonlu endurolar yada ikinci sırada naked tarzı motorlardır.henüz fıtık olmamışsın.hiç uğraşma hemen değiştir motorunu.fıtık denen bu mereti 3 yıldır çeken biri olarak söylüyorum kesin bir tedavisi de yok ameliyat dışında. riske girme motora alışacağım diye.

mete_han
22 Aralık 2011, 16:10
boyum 174 uzun değilim faka askerde bel fıtığı başlangıcı olduğum için çekiyorum. Çok oturuş pozisyonu denedim olmadı şimdi amortisör ayarı yapıp motoru satıcam, kafaya koydum. 28 yaşında belimden kıvranmak istemem. Eğer uygun fiyata satarsam gidip ER6n alıcam sanırım, veya dik oturuş pozisyonu olan herhangi birşey. "ayaklar bel hizasında olmalıdır" kesinlikle

bak İPSİZ nikli arrkadaşın da dediği gibi biz cruser alırsak yine aynı acıları çekeriz...bu saatten sonra artık kesinlikle vitesli makina kullanmalıyız...kaçarı koçoru yok hacı...yoksa sağlık elden gidecek...e deli öpmüş gibi motorla sürekli geziyoruz hayatımızın içinde bir şekilde...mecburuz bu seçimi yapmaya...alternatif başka bir segment şansımız yok...

DarkSeleCT93
22 Aralık 2011, 16:19
bu durum tamamen mootorun yapısına göre oturuş pozisyonuyla ilgilidir.senin tespitlerin doğru ama yanlış bilgilendirme yapılmış yerler var gelen cevaplarda.özellikle crouiser motorlarla ilgili.ss lerde ağırlık daha çok kollara sonra bacak ve bele doğrudur.dediğin gibi bozuk zemin ve kasislerde onlardan güç alıp bele gidecek yükü azaltabilirsin.scooterlerde bacaktan destek alamazsın.crouiser tarzı motorların oturuş pozisyonu dışarıdan bakınca rahat gibi görünse de bel ve omurga problemleri olanlar için en tehlikeli oturuş poziyonudur.ayaklar önde kollar nispeten önde ve yukarda buda demektir ki tüm yük belde.hele uzun sürüşlerde sağlam insanın bile belini yorabilir.bel problemi olanlar crouiserlardan uzak durmalı sorunu çözene dek.en iyisi ise oturuş pozisyonu dik , hem kollardan hem bacaktan destek alınabilecek , bele en az baskıyı yapan yumuşak süspansiyonlu endurolar yada ikinci sırada naked tarzı motorlardır.henüz fıtık olmamışsın.hiç uğraşma hemen değiştir motorunu.fıtık denen bu mereti 3 yıldır çeken biri olarak söylüyorum kesin bir tedavisi de yok ameliyat dışında. riske girme motora alışacağım diye.

ùstadım çok doğru tespıtlerde bulunmus ben 19 yasında birı olarak bende dahı cok kötü bel ağrısı var scoter kısa mesafede rahat gerısı işkence burgmanda bile böyleyse

boyraz
22 Aralık 2011, 16:33
X9'da da Xciting benzeri bir oturum var, ama selesi daha yumuşak. Ben de bel ve kuyruk sokumu civarında ağrı hissedince, komple sırt koruma kullanmaya başladım. Sıkı bir şekilde takıldığından bu ağrıları önemli biçimde azalttığını farkettim.

Bu arada benimde boy 186, klo 105, yani oturuş şeklinde kaynaklı ağrılar için müsait bir vücudum var ama sizin kadar rahatsızlık hissetmemiş olmalıyımki, yeni alacağım motor da yine maxiscooter olacak.

motorcu48
22 Aralık 2011, 17:06
600 rr ile maxi scooter haa
normalde tam tersi olması gerekmez mi:silent:

ezme
22 Aralık 2011, 19:50
Farklı oturuş pozisyonları, farklı kas gruplarını çalıştırıyor, farklı kas gruplarının kuvvetli olmasını gerektiriyor tabiki! Daha önce kullandığınız motorlarla bu motorun farklı olması doğal! Bel desteğinin de ayarı mevcut! Motorun selesini kaldırdığınızda bel destek ayarı da yapılabilir. Eğer ki bel destek ve amortisör ayarları ile biraz rahatlarsanız bence motora adapte olmak için biraz zaman verin kendinize, malum alış-satış zarar demek ama baktın olmadı sağlıktan hiçbir şey kıymetli değil....

2move
23 Aralık 2011, 13:34
600 rr ile maxi scooter haa
normalde tam tersi olması gerekmez mi:silent:
Örneklerde görüldüğü gibi kişiden kişiye değişiyor rahatlık.
@ezme, motor 10 numara ama dediğin gibi sağlık sağlık sağlık.

Syanur
23 Aralık 2011, 14:17
Yanlız benim tavsiyem amartisör ayarı yapsanız bile, bir süre motora binmeyin. Belinizi dinlendirin. Ağrılarınız azalsın, o şekilde test edin. Ağrılarınız devam ediyorken yumuşak süspansiyon ayarı ile de ağrı çekersiniz büyük ihtimalle, yanıltıcı olur yani...

ezme
03 Ocak 2012, 01:49
2move naptınız? merak ettim!