PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kask vizörü buğusu?

Sayfa : [1] 2

lycantrophic
19 Aralık 2011, 10:43
Sabahları işe motorla gidiyorum ama özellikle sisli havalarda vizör içinde oluşan buğu görüşü sıfıra yakın noktaya indiriyor. Vizörü açıyorum surat donuyor gözüme bişeyler girme riski de var. Buğu önleyici fıs fıs aldım da bi halta yaramıyor şu an itibariyle. Başka bir önerisi olan, püf noktası bilen var mı?

KUVVETMİRA
19 Aralık 2011, 10:45
ben de aynı dertten muzdaribim.
bir çıt açık bırakıyorum kaskı.
vizörüne yapıştırdığın buğu vizörleri var ama denemedim.
görüş mesafemin 24 santimetreye düştüğü olmuştur :)

Syanur
19 Aralık 2011, 10:57
Bugu önleyici sprey yerine pinlock diye geçen yapıştırmalı filmleri öneririm...:cat:

Denemelisin o zaman, ben kullanıyorum. Markası oxford du sanırım, genelde "universal pinlock/antifog" diye aratırsan herhangi bir marka da olur. Sadece Çok soğuk havalarda çok yavaş giderken ve beklerken biraz etkisiz kaldığını söyleyebilirim. Tabi bunda aleti vizöre yapıştırırken orta kısmında bir miktar hava pıtırcığı bırakmış olmamın etkisi de olabilir. Onun dışında 40TL verirken için gitmişti ama iyiki almışım diyorum kullandıktan sonra.

Bir de benim kaskı bir çıt araladığım da nasıl bir türbülans oluşuyorsa artık girek hava doğrudan gözlerime vuruyor. Hem çok soğuk hem de göz yaşartıcı bir durum. Garip ama en az havayı vizör tam açıkken alıyorum. O zaman gelen hava olduğu gibi tüm suratımda patladığından mıdır nedir hava akımı oluşmuyor...:)

Okan Sinan Ocan
19 Aralık 2011, 11:00
Vizöre pinlock kullanılmadan yapıştırılan buğu önleyici filmler var ben çok memnun kaldım öneriririm.

Syanur
19 Aralık 2011, 11:45
Abi onların adı pinlock değil mi zaten? Ben mi yanlış biliyorum...:silent: Ben pinlock'ı burnu kapatan genelde siyah plastik olan parça sanıyordum ama öğrendiğim kadarıyla o filmlerin adı pinlock...

Pinlock (http://www.google.com.tr/search?q=pinlock&hl=tr&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=O-vuTorSN5TN4QTAopiYCQ&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBoQ_AUoAQ&biw=1236&bih=784)

mehmet tufan
19 Aralık 2011, 11:46
okan abi, o film'i nereden tedarik ettin?
yani nete baktım, güvenemedim, marka, model gibi birkaç bilgi verirsen bende almak istiyorum.

dün eminönünde yağmur bi bastırdı, görüş açım öyle bir düştü ki, hem yavaş hem sağa sakın gideyim derken o lanet köprünün altında kaldrımın ne kadar ilerde olduğunu unuttum allahın belası 4 teker şöförlerinden zarar görmemek için kaçma eğleminde. sonuç kaldırıma egzosu ve yan ayaklığı taktım, düşmedim zarar görmedim ama baya bir üzüldüm.

Slayerrr
19 Aralık 2011, 12:09

24 cm nedir? Küsuratlı rakam vereyim salladığım belli olmasın mı? :queen:

Abi onların adı pinlock değil mi zaten? Ben mi yanlış biliyorum...:silent: Ben pinlock'ı burnu kapatan genelde siyah plastik olan parça sanıyordum ama öğrendiğim kadarıyla o filmlerin adı pinlock...

Asıl pinlock, takma yeri olan vizörlerde ikinci bir vizör gibi, vizörün içine takılanlar oluyor. Ama o film şeklinde olanlara da pinlock diyorlar.

Soykan67
19 Aralık 2011, 12:23
ben de aynı dertten muzdaribim.
bir çıt açık bırakıyorum kaskı.
vizörüne yapıştırdığın buğu vizörleri var ama denemedim.

Bende aynen bir çıt açık bırakıyorum.Sorunum sadece vizör değil ki bir de gözlük sorunum var :) Sanırım bu buğu sorununun çözümleri kasktan kaska değişiyor.

lycantrophic
19 Aralık 2011, 12:40
http://www.feyizoglu.com/FF-384-Kasklar-icin-Bugu-onleyici-Pinlock-_46499.html#0 Şöyle bişey buldum da benim kask da şu http://image5.sahibinden.com/photos/46/02/33/35460233alg.jpg Uyar mı bunu alsam?

Xetanor
19 Aralık 2011, 12:49
ipone buğu önleyici aldım 25 tl ye... müthiş sonuç veriyor. nerdeyse 1 ay oldu sıkalı ve hala etkisini koruyor. tavsiye ederim..

KUVVETMİRA
19 Aralık 2011, 12:54
ipone buğu önleyici aldım 25 tl ye... müthiş sonuç veriyor. nerdeyse 1 ay oldu sıkalı ve hala etkisini koruyor. tavsiye ederim..

hocam biraz zor ama hangi şartlarda nasıl bir performans aldınığınızı detaylandırabilir misiniz?
çünkü nerede ne zaman buğusuz görüş aldığınız önemli.
şimdi ben ankara ayazında kullanıyorum, sabah ile öğlen arasında bile çok büyük fark var. genelde sabah erken saatlerdeki düşük sıcaklıklarda buğu prolemi yaşıyorum.
öğlen hiç sıkıntı yok.
kasım ayında birşey yok, aralık ayında soğuk bastırınca buğular başlıyor. yani 3-5 derece sıcaklık bile çok farkedebiliyo.
buğuyu oluşturan kaskın içi ve dışı arasındaki sıcaklık farkı.
ve ankaranın kış sabahları fena.

Xetanor
19 Aralık 2011, 13:02
hocam biraz zor ama hangi şartlarda nasıl bir performans aldınığınızı detaylandırabilir misiniz?
çünkü nerede ne zaman buğusuz görüş aldığınız önemli.
şimdi ben ankara ayazında kullanıyorum, sabah ile öğlen arasında bile çok büyük fark var. genelde sabah erken saatlerdeki düşük sıcaklıklarda buğu prolemi yaşıyorum.
öğlen hiç sıkıntı yok.
kasım ayında birşey yok, aralık ayında soğuk bastırınca buğular başlıyor. yani 3-5 derece sıcaklık bile çok farkedebiliyo.
buğuyu oluşturan kaskın içi ve dışı arasındaki sıcaklık farkı.
ve ankaranın kış sabahları fena.

trabzon daki hava şartlarını bilirsin. genelde hep yağmur olur ve sabahları sizin ankara nın ki kadar olmasa bile bizim buralarda sabahları ayaz apar... gerçi soğuk olmadan bile bir çok kez buğu olduğunu biliyorum. çünkü bizim burda nem aşırı derecede fazla..

sabah giderken ve akşam işten dönerken buğu problemi yaşıyordum. bu zımbırtıyı sıkıyorum kask camının iç tarafına.. yağ gibi bişey zaten. peçete ile hafif ovalayarak yayıyorum ve kurumasını bekliyorum. daha sonra ortalama 3 hafta idare ediyor beni..

KUVVETMİRA
19 Aralık 2011, 13:06
trabzon daki hava şartlarını bilirsin. genelde hep yağmur olur ve sabahları sizin ankara nın ki kadar olmasa bile bizim buralarda sabahları ayaz apar... gerçi soğuk olmadan bile bir çok kez buğu olduğunu biliyorum. çünkü bizim burda nem aşırı derecede fazla..

sabah giderken ve akşam işten dönerken buğu problemi yaşıyordum. bu zımbırtıyı sıkıyorum kask camının iç tarafına.. yağ gibi bişey zaten. peçete ile hafif ovalayarak yayıyorum ve kurumasını bekliyorum. daha sonra ortalama 3 hafta idare ediyor beni..

teşekkür ederim :rendeer:

tigermbz
19 Aralık 2011, 13:20
buğu önleyici sprey kullanmak
buğu önleyici film çekmek
buğu yapmayan vizör takmak
buğu yapmayan vizörü bulunan kask almak (marushin kullandım mesela, bu konuda iyiydi)

glock
19 Aralık 2011, 13:28
ben kaskımı aldığımda içinden pinlock diye birşey çıktı, buğu önleyen birşey, henüz denemedim fakat etkili olduğu söyleniyor.
şimdilik buğu gibi durumlarda vizörümü hava girecek derecede açık tutuyorum, hava kanallarıda açık şekilde bir süre gittikten sonra
vizör kapansa da buğu yapmıyor...

sarıdev
19 Aralık 2011, 13:30
Sinorkel en kesin çözüm olur mu :) şaka bi yana pinlock kaskın markasına göre değişiyor sanırım.Birde yağmur sonrası lastiklerden gelen çamur sorunu var o buğudan daha kötü bir problem benim için bunuda elciğin içine koyduğum bir bezle gidermeye çalışıyorum.

BBelt
19 Aralık 2011, 13:36
Ben pinlock ile çözdüm. Buğu önleyici sprey filan açık kaskta bile para etmedi... Bir de düşük süratlerde her zaman vizörü açarım, malum buğulanan tek şey vizör değil, gözlükler buğulandığında insan hayatından beziyor :)

Kötüymüş, ben en fazla 32.7 cm tecrübe ettim :P

GaCCaLL
19 Aralık 2011, 13:40
ihtiyar şu buğu önleyici spreylerden alalım da ortak sıkar sıkar gezeriz :P

farcob
19 Aralık 2011, 13:49
şöyle birşey buldum

-Vizörünüzü pırıl pırıl temizleyiniz,
-Bir parça pamuğa , 1-2 damla Pril(sıvı bulaşık deterjanı , evde ne kullanıyorsanız) damlatıp, vizörünüzün içine iyice sürünüz, 5 dakika sonra, tamamen kurumuş , puslu bir hal almış olacak,, temiz bir pamuk parçası ile vizörün içini tekrar siliniz(deterjansız, puslanmış bölgeleri parlatmak amaçlı)
-Kullanım sonrası , vizörün içi kirlenince , temiz pamuk ile tekrar parlatınız,
-Epey bir süre buğusuz pırıl pırıl görüş alınıyor.
-Buğu oluşmaya başladığında işlemi tekrar ediniz.

KUVVETMİRA
19 Aralık 2011, 13:57

sen teknolocik adamsın, araştırda alalım işte aslan. ben anlamıyom pinlock minlock kandırırlar beni
xetanor'un 25 liralık sipreyine bi bak. 12bıçık 12 bıçık. ne diyon?

GaCCaLL
19 Aralık 2011, 14:03
sen teknolocik adamsın, araştırda alalım işte aslan. ben anlamıyom pinlock minlock kandırırlar beni
xetanor'un 25 liralık sipreyine bi bak. 12bıçık 12 bıçık. ne diyon?
10$ a pinlock bilem buldum çaktırma :bounce: :queen:

Syanur
19 Aralık 2011, 14:04

Hacı bumbala, otomatik zincir yağlayıcı sistemler gibi bir sistem üzerinde çalışıyorum. Yakında köşeyi döncem. Mütemadiyen kaskın buğu durumunu vizör üzerine yerleştirilen %100 saydam vericilerden gönderilen sinyaller ile denetleyip, gerekli olduğu durumlarda vizörü içten hatta dıştan ve kenar-köşelerden spreyleyerek özel muamele! yapacak bir sistem. Ayrıca genelde şehir içinde gezerken oluşabilen "iç geçirici! ::140::" durumlar(derin bir offff/ohhh çektiren) için "acil düğmesi::sos::" ile extra yoğunlaştırılmış buğu önleyici özelliği de var...

Okan Sinan Ocan
19 Aralık 2011, 14:10

Pinlock (http://www.google.com.tr/search?q=pinlock&hl=tr&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=O-vuTorSN5TN4QTAopiYCQ&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBoQ_AUoAQ&biw=1236&bih=784)

İki tip malzeme var birincisi senin sölediğin ,vizör üzerinde sağda ve solda bulunan iki küçük pin e kilitlenen pinlock lar.İstenildiğinde çıkarılabiliyorlar.
Benim söylediğim ise vizörün iç kısmına kalıcı olarak yapıştırılıyor pinlere tutturulmuyor.
Vizörünüzde pin yoksa bile kullanabilirsiniz.
Marka modelini net öğrenince buraya yazarım , yağmurlu bir günde 5 dk içerisinde alıp monte ettiğim için hiçbirşeyine dikkat etmemişim.

Syanur
19 Aralık 2011, 14:25
İki tip malzeme var birincisi senin sölediğin ,vizör üzerinde sağda ve solda bulunan iki küçük pin e kilitlenen pinlock lar.İstenildiğinde çıkarılabiliyorlar.
Benim söylediğim ise vizörün iç kısmına kalıcı olarak yapıştırılıyor pinlere tutturulmuyor.
Vizörünüzde pin yoksa bile kullanabilirsiniz.
Marka modelini net öğrenince buraya yazarım , yağmurlu bir günde 5 dk içerisinde alıp monte ettiğim için hiçbirşeyine dikkat etmemişim.

Evet abi, slayer açıklamış yukarda. Bende senin bu bahsettiğinden kullanıyorum zaten. Adam satarken pinlock bunlar demişti. Yanlız yapıştırırken nasıl bir düşünce içerisindeydim bilmiyorum ama göbeğim çatladı, yinede vizörün ortasında oluşan hava boşluğunu yok edemedim. Sanırım vizör 3 boyutlu kavise sahip olduğu için ortada hava kaldı. Şimdi de içime kurt düştü, acaba soğuk havalarda buğuyu önleyememesinin sebebi bu mu diye...
Ürün şuydu; Oxford Ultra Clear Anti-Fog Visor Insert
http://images.esellerpro.com/2347/I/295/63/lrgultra%20clear%202Webshot.jpg

ZIPPIRMAN
19 Aralık 2011, 14:34
her eczaneden bulabileceğiniz gliserini içten sürün biraz bekleyin ve kuru bezle yada pamuk veya peçete ile silin

BBelt
19 Aralık 2011, 14:40
her eczaneden bulabileceğiniz gliserini içten sürün biraz bekleyin ve kuru bezle yada pamuk veya peçete ile silin

Bunu birçok kişiden duydum. Bence en önemli nokta şu, astigmatik etki yaratıyor mu?

yesewi
19 Aralık 2011, 14:44
Normal camların buğulanmasını öncelemek için prille siliyoruz... kaskta işe yararmı ? e bi denemek lazım.

ZIPPIRMAN
19 Aralık 2011, 14:49
kuruladığın için hiçbir yanetkisi olmamakta

---------- Post added at 12:49 ---------- Previous post was at 12:46 ----------

Bunu birçok kişiden duydum. Bence en önemli nokta şu, astigmatik etki yaratıyor mu?

hayır hayır

Okan Sinan Ocan
19 Aralık 2011, 15:04
Bende zaten Astigmat var , gliserin işini deneyeceğim eğer çalışmazsa ZIPPIRMAN in avatarını 90 derece sağa çevirir cezalandırırız . :)

glock
19 Aralık 2011, 15:21
Bende zaten Astigmat var , gliserin işini deneyeceğim eğer çalışmazsa ZIPPIRMAN in avatarını 90 derece sağa çevirir cezalandırırız . :)
:queen::queen::queen: güzeldi bu fakat, bir açık daha verdiniz! astigmat? Okan abi? Okan amca? OKAN DEDE!!!

İsmailFidan
19 Aralık 2011, 15:24
lazer granville kask aldığımda üzerinde orjinal pinlock geldi.
olay bu oluyo tam olarak:
http://www.pinlock.nl/producten/pinlock-original/

Okan Sinan Ocan
19 Aralık 2011, 15:24
:queen::queen::queen: güzeldi bu fakat, bir açık daha verdiniz! astigmat? Okan abi? Okan amca? OKAN DEDE!!!

::144:: x 5

Ben dövmekten yoruldum bu dayak arsızı usanmadı yahu..

glock
19 Aralık 2011, 15:29
Okan dede, maşallahın var! saygı hörmette yaramıyor amma huysuz ihtiyar :)

Syanur
19 Aralık 2011, 15:34
lazer granville kask aldığımda üzerinde orjinal pinlock geldi.
olay bu oluyo tam olarak:
http://www.pinlock.nl/producten/pinlock-original/

Bu pinlock kullananlar, hiç buğulanma olmuyor mu? Soğuk havada felan nasıl, hiç mi buğulanmıyor?

glock
19 Aralık 2011, 15:42
Bu pinlock kullananlar, hiç buğulanma olmuyor mu? Soğuk havada felan nasıl, hiç mi buğulanmıyor?
Arai'nin içinden çıktı, paketinde duruyor bende hiç takıp kullanmadım.
ama söylenenlere göre etkiliymiş.

farcob
19 Aralık 2011, 17:30
bahaustan ya 5 ya 10 tl ye spontex anti fog spray
almıştım vizörü söktüm içini temizledim,spreyi sıktım
dik vaziyette kurumasını bekledim.kafaya taktım kaskı
hohladım hohladım buğu yapmadı.haftada bir spreyleyin
diyor kutunun üstünde
buğu camına 60 tl istiyorlar çok. oda zaten iki kış gider
bu sprey 5 sene gider

draggy
19 Aralık 2011, 23:16
Scorpion kask alın pinlock, sprey düşünmeyin :) Yada en azından vizörünü alıp kaskınıza monte etmeyi düşünün :)

mayildiz
20 Aralık 2011, 01:10

Benim nolan kaskın içinde geldi. Hiç buğu yapmıyor. Hatta bir keresinde buğu yapsın diye hohlaya hohlaya göbeğim çatladı banamısın demedi.
Kesinlikle öneririm.

hocaseko
20 Aralık 2011, 01:29
nitro aikido pinlock nereden bulunabilir?

anaconda84
20 Aralık 2011, 13:18
benim vizörümdede sadece sol alt köşesinde bir buğu oluyor anlamadım gitti. birde dururken buğulanıyor vizör ama harekete geçince buğu kalmıyor sol alt köşe haricinde

motorcu48
20 Aralık 2011, 14:26
bunu bukadar konuşucak ne var ya pinlock vizoru al sorun kalmasın alt tarafı 35 tl :pr:

Raphae1
20 Aralık 2011, 14:36
benım kullandıgım kaskın orjinal vizörü istesende buhu yapmıyor. ama yağmur yagdıgında damlacıklardan gorus mesafem kısalıyor

excavatus
20 Aralık 2011, 14:55
Dalıştan önce maskeye tükürürdük biz...
itiraf ediyorum geçen kış çok zorda kaldığımda, tükürüğümü parmakla cama sürmüştüm. Kuruduktan sonra çok az iz kalmıştı ve buğu önleme konusunda %80 iyileşme sağladı.
tabi bir süre sonra etkisi geçiyor...

Trafikte ışıkta beklerken kaskı çıkarıp içine tüküren adamlar nasıl karşılanır bilemiyorum...

stepfunk
20 Aralık 2011, 15:33
Prill sürme işini denedim bugün yağmurda. Pek işe yaramadı.
En iyisi pinlock veya sprey almak.

@motorcu48 Nerede 35 Tl'ye satılıyor? Mağaza ismi verebilirmisiniz.
Ben bir yerde buldum ama 49.95 TL diyor.

Syanur
20 Aralık 2011, 15:54
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-motosiklet-oxford-bugu-onleyici-tum-kasklar-icin-29182147/detay/?

Bunu bulabildim, ben aldığımda ankarada vardı 40TL idi

yasdal
20 Aralık 2011, 16:31
Nolan kasklarda standart olarak kask ile beraber satılıyor bu buğu önleyici camlar. Pin lock takam yönteminin adı yanlış bilmiyorsam. Motosiklet için harcadığım en verimli paradır bu Buğu camı. O kadar iddialı konuşuyorum. Ne yaparsam yapayım henüz vizörün buğulanmasını sağlayamadım. Bunun dışında eski kaskımda marketlerde otomobiller için satılan spreylerden kullanmış hiç memnun kalmamıştım.

RamonRojo
20 Aralık 2011, 16:39
Scorpion kasklarda olmayan sorun.

stepfunk
20 Aralık 2011, 19:06
Bugün motoplus'tan ipone buğu spreyi sipariş etmiştim. Telefonla aradılar ve stoklarında kalmadığını
bunun için özür dilediklerini söylediler. Onun yerine universal pinlock tavsiye etti arkadaş.
Bu ürünün fiyatı 50 TL, bir tane daha sprey siparişi vererek pinlock göndereceklerini söylediler.
Böylece iki sprey siparişine bir tane pinlock almış oldum.
Kulağı baya bir ters gösterdik ve doğruyu bulduk :king:

farcob
20 Aralık 2011, 19:24
bahaustan ya 5 ya 10 tl ye spontex anti fog spray
almıştım vizörü söktüm içini temizledim,spreyi sıktım
dik vaziyette kurumasını bekledim.kafaya taktım kaskı
hohladım hohladım buğu yapmadı.haftada bir spreyleyin
diyor kutunun üstünde
buğu camına 60 tl istiyorlar çok. oda zaten iki kış gider
bu sprey 5 sene gider

arkadaşlar bu sprey işe yarıyor.biraz yol yaptım
buğu yapmadı

Arda_Karaca
20 Aralık 2011, 20:04
LS2 kaskım durduğum zaman hemen buğu yapıyordu. Geçen gün gece yağmur yağarken kullanmak zorunda kaldım. Yolun yarısından sonrasını kaskın vizörü açık geldim çünkü buğudan yolu göremiyordum. Maalesef şu an sinüzit ağrısı çekiyorum. Hele ilk aldığımda evin ordan kalktım (tabiki buğu içerisinde). Evin hemen orda bayır çıkılan 180 derecelik bir viraj var. Virajı alıyorum yavaştan bir döndüm sabah güneşi yüzüme vuruyor. Buğu ile görüş sıfırın altında. Burdan bir araç çıksa göremem dedim durdum. Vizörü bir açtım karşıdan minibüs geliyor.

Kaskımın modeline göre pinlock olmadığı için ben de universal pinlock aldım. Bugün taktım ve yine yağmurda kullandım. Gliserin işyerimde vardı onu deneyecektim bulamadım. Eczanede 20cc. 20 milyondu kaç sene önce şimdi bilmiyorum kaç liradır.