PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motosiklette aynaları sökmenin mantığı nedir?

hattsaffa
07 Aralık 2011, 21:49
gerçekten merak ettiğim için soruyorum; fiyakalı mı? ufacık aynanın sökülmesi rüzgar direncini mi kırıyo? neye göre insan arkasını görmenin güveninden vazgeçiyor?

gkmnkrt
07 Aralık 2011, 21:53
aslında çevreden dolayı. çevrede bir dxensiz aynaları söküyor ve millet ona özeniyor.
rüzgar tutuyormu ? aslında bu alışkanlık mobiletten geliyor. eskiden yarışçılar mobiletlerin üzerine yattığında dümdüz oluyordu motorla beraber. aynalar 1/2 km kadar hız kırıyordu. bahsettiğim dönem çin malları piyasaya girmeden olan yarışlardan. özellikle adana çevresinde sık görüyorduk. lakin bir 250 cc makinada etkilermi inanın bilmiyorum. tabiki rüzgar tutar ama hızı etkileyecek kadar değil sonuçta üzerinde çok daha kaba duruyoruz. bu ailesinden yeterince sevgi göremeyip arkadaşlarıyla dışlanmış yada buna benzer problemli insanların davranışlarından başka bir şey değil cublarda felan ayna sökmek

kursattekin
07 Aralık 2011, 21:56
ayna soken uc tekerli bisiklete binsin

Felon
07 Aralık 2011, 21:58
+1 hp.......

jack hammer
07 Aralık 2011, 22:01
ayna motosikletin en önemli güvenlik unsurlarından biridir. şahsen ben aynası olmayan motosiklete binmem. aynalarını sökenler genelde apaci ruhlu zibidi takımı. bunların çogu bırakın koruma ekipmanlarını kanuni zorunluluk olan kask bile takmaz.

_SpartacuS_
07 Aralık 2011, 22:03
Bi fıçı içsem bana bişey olmaz mantığına sahip arkadaşlarımızın takındıgı bir tavırdır. Fasa Fisolar yani. Ülkemizde 125 lik motorla 130 yaptım diye sevinen arkadaşlarımız var eksiğimiz Cok..

Eğitim Şart!

_w_
07 Aralık 2011, 22:16
"Aynalar olmayınca 10 km/h daha hızlı gidiyormuş. Birde gidonu indirip motorun üstüne yatınca ve egsozu soba borusu gibi açınca 125 cc motor 140 km/h görüyomu$ :@" . Diyenlere ağzının ortasına 140 km/h ile Osmanlı tokatını atacaksın. Bu da bişey mi Burada aynaları sökmediğim için benimle dalga geçenler bile oluyor arkadaşlar.

takendy
07 Aralık 2011, 22:19
motora değilde camiaya bir beygir eklenmiş olur

zalim17
07 Aralık 2011, 22:22
cc büyük küçük farketmez, mobilet gider çin gelir çin gider japon gelir onu da beğenmedi japon gider italyan gelir alman gelir avusturya gelir eşşeklik baki kalır, oturtup salim kafa anlatmak lazım can taşıdıklarını

Soykan67
07 Aralık 2011, 22:41
Mantığı anlaşılmaz.Arkanı ya görmeden gideceksin ki her an biri indirebilir arkadan ya da arkana bakarak gideceksin başını çevirip.Bu seferde sen arkadan birine bindirirsin.Azıcık hız için yapılacak iş değil.Görende profesyonel yarışlara katılıyor sanır.

hattsaffa
07 Aralık 2011, 22:48
kısa ve öz çok beğendim ya :D

zalim17
07 Aralık 2011, 22:55
1 bg falan da yalan, alet kendi başına gitse olur belki ama üstünde insan var ona sürtüyo hava bişekilde zaten, arabada silecek sökme ayna sökme çok ufak bi işe yarıyor ama motorda o da yalan, onu da geç neyin ispatı, 3 km daha hızlı gidince malzemem mi uzuyo ne oluyo :)

kanucan
07 Aralık 2011, 23:05
+1 hp.......

O 1 beygir için nelere katlanıyorlar. :P

motokurt
07 Aralık 2011, 23:11
Sevgili gkmnkrt tesbitlerine bütün kalbimle katılıyorum..... Bu kadar saçmalığada pes doğrusu, Allah akıl versin ne diyelim.
aslında çevreden dolayı. çevrede bir dxensiz aynaları söküyor ve millet ona özeniyor.
rüzgar tutuyormu ? aslında bu alışkanlık mobiletten geliyor. eskiden yarışçılar mobiletlerin üzerine yattığında dümdüz oluyordu motorla beraber. aynalar 1/2 km kadar hız kırıyordu. bahsettiğim dönem çin malları piyasaya girmeden olan yarışlardan. özellikle adana çevresinde sık görüyorduk. lakin bir 250 cc makinada etkilermi inanın bilmiyorum. tabiki rüzgar tutar ama hızı etkileyecek kadar değil sonuçta üzerinde çok daha kaba duruyoruz. bu ailesinden yeterince sevgi göremeyip arkadaşlarıyla dışlanmış yada buna benzer problemli insanların davranışlarından başka bir şey değil cublarda felan ayna sökmek

davutyuksel
07 Aralık 2011, 23:22
Ankara daki Ybr lere bir bakın hiçbirinde ayna yoktur ama hepsinde 6 adet içi boş göğü gösteren ayna kasaları takılıdır. Ne mantık birtürlü anlamadım, çocuklar birde bu havada hala kask falan takmıyorlar; hayır kafa ne kadar boş demekki Ankara nın soğuğunda üşümüyor bile.
Ayrıca bu depo üstüne giydirdikleri damalı kılıfları hazırmı satıyorlar biryerdemi diktiriyorlar onu da merak etmiyor değilim.

kursattekin
07 Aralık 2011, 23:23
bence ilk olarak forumdan baslayalim, aynasiz motor resimlerini direk silelim
http://www.motosiklet.net/forum/commuter-cup-moped/95344-lifan-tay100-2012-en-iyi-cup.html#post2512805

immortalboss
07 Aralık 2011, 23:40
Bunun tek mantığı motosikletle yarışanların örnek alınması idi zamanında.Onlar için 1-2 km daha önemli.Ve pek ayna kullanacak vakitleri yok.Trafikte aynasız motosiklet kullanacağına git bakalım kaza yapsam ölecekmiyim dene daha iyi.Hiç değilse farkında olursun kaza yaparken.Arkadaşımın biriyle bu konuyu yaklaşık 2 saat konuştuk.Ben kask takmıyorsun ayna takmıyorsun diyorum.O kask takmadığım için kafamı rahat çeviriyorum.Arkaya bakacağım zaman öyle yapıyorum dedi.Bende 100 km ile giderken kafayı çevirdin mi 180 derece dönerse dikkat et dedim. :)

Soykan67
07 Aralık 2011, 23:44
Ankara daki Ybr lere bir bakın hiçbirinde ayna yoktur ama hepsinde 6 adet içi boş göğü gösteren ayna kasaları takılıdır. Ne mantık birtürlü anlamadım, çocuklar birde bu havada hala kask falan takmıyorlar; hayır kafa ne kadar boş demekki Ankara nın soğuğunda üşümüyor bile.
Ayrıca bu depo üstüne giydirdikleri damalı kılıfları hazırmı satıyorlar biryerdemi diktiriyorlar onu da merak etmiyor değilim.

Bir Ankaralı olarak benimde hala alışamadığım bir konu :) Nasıl bir insan inadına Ankara'nın soğuğunda kask takmaz :mrgreen: Bunları geçtim ses sistemi takıp sokaklarda iğrenç egzoz sesleri ve müzikleri ile hiç çekilmiyorlar.

Samet Ağır
07 Aralık 2011, 23:51
hay ağzını öp....
yok vazgeçtim cümleyi tamamlamayacağım....sonra geyiğe sarıyor....:pl:

yeniliyorum..
hay YÜREĞİNE SAĞLIK .......:rendeer::cat:

ersin90
08 Aralık 2011, 14:04
Arkadaşlar sebebini ben söyliyim size...
sebebi şu ki 100-125cc hafif çinmalı bi motorda 90 km/h yi geçince titreşimden aynalar arkanızı göstermez...Buzlu camdan bakıyomş gibi düşünün işte,,,
İşte konuda bahsettiğimiz sivri zekalı arkadaşlar motoru sadece drag yapmak için kullandıklarından:):) ;;;nasıl olsa titreşimden arkamı göremiyorum,zıngırdayıp durmasın boşuna diye söküyorlar....
olay bu sadece....

seyitster
08 Aralık 2011, 14:12
aynasız motosiklet motosiklet değildir bisiklettir :) apaçi tayfasının olmazsa olmazı
apaçi hukuk kitabının 4 maddesinin sekizinci fıkrasının ikinci bendi der ki : aynalı motosikletin tipi bozuktur sökünce tipi yerine gelir :queen: :farao:
hızı azaltır falan aman ne gerek var aynaya :pr:
daha da bişi demiyorum :king:

izmiRT125
08 Aralık 2011, 14:24
Bisiklet de bile ayna kullanıyorlar.. :farao:

HaydarBıçak
08 Aralık 2011, 14:44

işte o beygiri bulduk :)

http://b1112.hizliresim.com/s/8/z89t.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

gezgin_33
08 Aralık 2011, 15:18
işte o beygiri bulduk :)

http://b1112.hizliresim.com/s/8/z89t.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Super bişi bu ya. Hakkikaten beygiri bulmuşunuz.

gorkemuls
08 Aralık 2011, 15:19
Lan ben bisiklete bindigimde bile ayna arayan adamim. Motosiklet aynamin bir tanesi kirilmistida, 2 hafta binmemistim. Kendimi asiri derecede guvensiz hissediyorum. Buyuzden keyfiyetten sokenleri anlamak cok zor.!

hattsaffa
09 Aralık 2011, 04:41
bilmiyorum ben eskişehir balıkesir izmir de hiç raslamadım ama ankaraya gelince hakikaten ybr'lerde özellikle arkayı gösteren aynalar sökülüp yerine göğü gösteren 6 ayna takılıp top case üstüne de teyip takılmıştır.. ankaraya özgü sanırım bu :cherry:

remzi_39
09 Aralık 2011, 05:08
Gariptir yurdum insani...
Neden ayna sökülür hicbirzaman anlamis degilim..:silent:

Gecenlerde bu elektrikli dalgayi gördüm..
Sitede bu ayna tartismalari aklima geldi.. :pr: Bu resmi cektim...
Sakat arabasi... :P
Ülem kac KM sürat yapiyorsun takmissin o aynayi?????
Birde Recaro koltuk var... :queen:

Yaslaninca böyle birsey istiyorum.. Ama cift aynali olacak... :flower:

http://img848.imageshack.us/img848/9408/bild0014d.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/848/bild0014d.jpg/)

sessizsakin
09 Aralık 2011, 05:26
aynalarını söken arkadaşları dürüstlüklerinden dolayı ben şahsen takdir ve tebrik ediyorum...

zira aynası olup da bakıyormuş gibi yapan iki yüzlülerden kat kat iyiler :D hiç olmazsa arkasına bakmadığını anlıyosun :D

remzi_39
09 Aralık 2011, 05:57
aynalarını söken arkadaşları dürüstlüklerinden dolayı ben şahsen takdir ve tebrik ediyorum...

zira aynası olup da bakıyormuş gibi yapan iki yüzlülerden kat kat iyiler :D hiç olmazsa arkasına bakmadığını anlıyosun :D

Hmmmmmmmmmmm
Buda bir bakis acisi...

Diyorumya gariptir yurdum insani....

K o r @ y
09 Aralık 2011, 11:14
hiç tartışmaya bile gerek yok.. ayna sökmek ne demektir yahu.. iletişim ve teknolojinin bu kadar yaygın olduğu bir zaman diliminde , hala aynaları sökmenin zararlarını anlamayan adamlar kusura bakmasında ''APAÇİ TAKIMI'' konseyine üyedirler..

HB76
09 Aralık 2011, 11:22

yorum süper :) bunun üzerine başka bişey diyemiyorum