PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : scooter kullanıcısı olmak eziklikmi dir ?

Sayfa : [1] 2 3

BLACK_ICE
07 Aralık 2011, 21:01
yolda yürüyorum üstümde korumalı ceket kask millet bakıyo scootere binince her 4 binişimden birinde

-gardaş pist motoruna binecek sanırım
-ne sürüyo bu deli
-adama bak full koruma

motorun kontağına anahtarı sokunca bi puhaha sesleri

acaba sorun bendemi yoksa scooter kullanan adam full koruma gezemezmi niye hep fındık fıstık modu :cat:

seyitster
07 Aralık 2011, 21:03
karrdeş hiç alınma gül ve geç bu durum asıl onların fındık fıstık beyinli olduklarından kardeş ;) millet ne bilsin sorsan motora binmemiştir o dangalaklar

tekhancer
07 Aralık 2011, 21:11
karrdeş hiç alınma gül ve geç bu durum asıl onların fındık fıstık beyinli olduklarından kardeş ;) millet ne bilsin sorsan motora binmemiştir o dangalaklar

kesinlikle! motorcunun halinden ancak yine motorcu anlar ;) o dingilleri iyi bir motorcunun elinden geçirmek lazım da yine işe yaramaz gibime geliyor çünkü malzemeleri dandik :)

Syanur
07 Aralık 2011, 21:22
Siz Kıprıs:), Girne ve Denizli de mi yaşıyorsunuz? Durun tahmin edeyim, bu tür olaylara genelde Denizli de mi denk geliyorsunuz? Kıbrıs da böyle değildir umarım...

Terapist
07 Aralık 2011, 21:30
esasında bu kadar sert eleştirmek yerine biraz bilinçlendirmek lazım insanları çünkü insanlar bu motorların özellikle 125 150 cc olanların çok fazla hız yapmadıklarını biliyorlar o yüzden bu kadar koruma tuhaf geliyor olabilir. Bilmedikleri şey ise 30 km hızla bile giderken düştüğünde nelerin olabileceği...

Okan Sinan Ocan
07 Aralık 2011, 21:37
Scooter en keyifli kullanımı olan motosiklet tipidir , heleki buna full koruma biniyorsanız güvenliğiniz garantilenmiştir. Bırakın siz kimin ne dediğini motorunuzun keyfini çıkarın ...

Sevgiler

Syanur
07 Aralık 2011, 21:37
esasında bu kadar sert eleştirmek yerine biraz bilinçlendirmek lazım insanları çünkü insanlar bu motorların özellikle 125 150 cc olanların çok fazla hız yapmadıklarını biliyorlar o yüzden bu kadar koruma tuhaf geliyor olabilir. Bilmedikleri şey ise 30 km hızla bile giderken düştüğünde nelerin olabileceği...

Ne yazıkki bunu ağzında kuş tutarak da anlatsan, hatta uygulamalı gösteride bulunsan, anlamıyorlar, anladıkları zaman da "aman ya, binme ozaman" gibi saçma sapan şeyler söyleyip geçiştiriyorlar. Hani olay insanları aydınlatmak ise %85'i ne dilinizi yormaya değmez. Saygı olmadıktan sonra bişeyler anlatmak zor işte...

Ben 125 lik enduroya biniyorum, adam bana 250cc nin altına kask mı takılırmış diyor. Bunu söyleyen de çocukluğunda babasının mobileti ile gezen bir abim...

reis007
07 Aralık 2011, 21:38

Mesela ben scooter ile 30 km hızda virajı alırken asfaltı öpmüştüm :) kaskım olmasaydı olacakları düşünemiyorum.yani diyeceğim o ki full korumayı sadece ss motor kullananlar giymiyor.genelde zaten o tip insanlar korumalara havalı görünüm gözüyle bakıyor.sıkıntıda bu bence...

BLACK_ICE
07 Aralık 2011, 21:40
Siz Kıprıs:), Girne ve Denizli de mi yaşıyorsunuz? Durun tahmin edeyim, bu tür olaylara genelde Denizli de mi denk geliyorsunuz? Kıbrıs da böyle değildir umarım...

denizliliyim kıbrısta okuyorum en çok burda tepki alıyoruz işin ilginç tarafı fakat artık iyice rahatsız etmeye başladı dedim bir ben mi bu dertten muzdaripim yoksa siteden de bu magduriyetten muzdarip başkaları varmı ?

Canasil07
07 Aralık 2011, 21:41
Kardes sen o insanlara bakma bende cok duydum oyle laflar ilk motorum today di 185 boy la binince ustune bide koca kask e insan biraz tuaf duruyor ustunde yelken diregi gibi :) ve dogal olarak boyle laflarda duyuyordum işi espiriye vurarak yoluma devam ediyordum. :)

Mecoo
07 Aralık 2011, 21:44
Tek kelime ''Asfalt motor seçmez''

Fatih Ada
07 Aralık 2011, 21:45
Önemli olan sizin sürüş güvenliğiniz..
Siz doğru olanı yapıyorsunuz..

harun1077
07 Aralık 2011, 21:46
Evet. Ben de yaşadım geçen sene okula gelip giderken.Korumalı biniyorum. Çevredekilerin Spiderman e benzemiş dediklerini duymuştum.Çok tuhafıma gitmişti. İnsanları bir şeyler söylerek baktığını hissediyordum hep. Napsınlar bilmiyorlar cahiller salla geç

ZIPPIRMAN
07 Aralık 2011, 21:49
Boşver sen onları dostum,korumasızda korumalıda binsen yada super sport motorada binsen değişmez karşındakinin ÖKÜZ lüğü o hep ÖKÜZdür,ancan çift sürmeye yararlar

harun1077
07 Aralık 2011, 21:50
okula yaklaşınca kaskı felan çıkartırdım :D

Soykan67
07 Aralık 2011, 22:00
Sinop'un Boyabat diye bir ilçesine gitmiştim motosikletle.Yaz sıcağı olmasına rağmen mont dizlik kask eldiven vardı üzerimde.O bakışları görmelisiniz onlar akıllı ben aptalım :) Gülmeleri yok mu hele.Gelde sonra bunlara acı acıyabiliyorsan.

Sen kimseyi takma full koruma devam :)

BLACK_ICE
07 Aralık 2011, 22:14
full artı full devam işte dlagalraın arasında devam :)

kursattekin
07 Aralık 2011, 22:22
sinop boyabat meshurdur :) takma kafana onlarin meshurlugu pek ozenilecek degil :)

hattsaffa
07 Aralık 2011, 22:26
motora kasksız binmeyi marifet sananlar var bide..korumalı binen adam aptal, kasklı binen ödlek.. bilmem ne onlara göre.. ama altından motor gidipte yerçekimiyle başbaşa kalınca... akılda cesarette ortaya çıkıyo(sakat kalınca cesareti görürüm) dalga da geçseler sen koruma ekipmanlarından vazgeçme arkadaşım

zalim17
07 Aralık 2011, 22:27
geçen benzer bir durum ben de yaşadım, scooter ve arai kask gördüm fosforlu yelek falan, bi an dedim ne gerek var sonra adam doğrusunu yapmış dedim, gülmelik bir durum yok hatta scooter lastik boyu şase eksikliği vb durumlardan kaza yapmaya çok daha yatkın bir alet, esas scooterla tam takım giyinmek lazım,şehir içi en güzel icat o başka, sallama tam takım giyin kardeş, düşerken cc vites önemi yok herkes aynı düşüyo :)

kefeeee
07 Aralık 2011, 22:29
Azıcık ezik durma. Korumlarınıla dik dur kendine güvenli olduğunu anlasınlar. Racing'e binip o korumalara para veremiycek kişiler var ama bunu sanki serserilik olsun diye yapıyorlarmış gibi artistlik yapıyolar. Ben kemere tatile giderken yanıma body armor+ cross kask ve gözlük aldım. bws kullandım 1 hafta kiralayıp çok net insanlar anladı onların yanlış yaptığını :mrgreen: çok yeri değilde benim yanıma gelip artistlik hareketler yapan 97 model racing kullanan adamın virajda eline yanlaya yanlaya verince motor nasıl kullanılır yada kim mootrcudur anlıyolar. Anlamayanında "anlamasına zaten gerek yok" :mrgreen:

Terapist
07 Aralık 2011, 23:00
Ne yazıkki bunu ağzında kuş tutarak da anlatsan, hatta uygulamalı gösteride bulunsan, anlamıyorlar, anladıkları zaman da "aman ya, binme ozaman" gibi saçma sapan şeyler söyleyip geçiştiriyorlar. Hani olay insanları aydınlatmak ise %85'i ne dilinizi yormaya değmez. Saygı olmadıktan sonra bişeyler anlatmak zor işte...

Ben 125 lik enduroya biniyorum, adam bana 250cc nin altına kask mı takılırmış diyor. Bunu söyleyen de çocukluğunda babasının mobileti ile gezen bir abim...

benim inancım doğru şekilde yaklaşıldığında ve anlatıldığında birçok insanın düşüncesinin değişeceği yönündedir. Ben kendim psikolojik danışmanım bi okulda rehber öğretmenlik yapıyorum her gün problem çıkaran idare ile kavga eden onlarca veli ve öğrenciyle karşılaşıyorum ama düzgün iletişim kurulduğunda bir çoğunun fikirlerinde değişiklik meydana getirebiliyosunuz. Önemli olan sizin sabırlı olmanız bunu sokaktaki her insana anlatın demiyorum öncelikle kendi yakınımızdaki insanları bilinçlendirsek zaten çok büyük bir kitleye ulaşmış oluruz. Motosikletimi ilk aldığım zamanlarda kız arkadaşımın kaskı yoktu buluştuğumuzda binmek isterdi bindirmezdim bi yere gidilecek olduğunda kaskı olmadığı için bende motosikletimi bırakıp onunla toplu taşıma kullanırdım eve bırakmazdım bunun yüzünden kavga da ettik ama vazgeçmedim neden daha öncesinde motosiklet hakkında pek bilgisi olmayan biri düştüğünde ne olacağını kestiremiyor bu ısrarımın sonucunda noldu şu anda ben istesem bile kaskı olmadan motosiklete binmez beni de bindirmez. ama sizin görüşünüzdür ben uğraşamam her koyun kendi bacağından diyorsanız karar sizin.

motokurt
07 Aralık 2011, 23:34
'Attan düşen ölmez ama eşekten düşen ölür.' diye bir ata sözü vardır bilmem bilirmisiniz? Kazanın büyük motorla veya küçük motorla yapılması önemli değil, önemli olan ; Kaza anında sen bir darbeye maruz kaldığın zaman koruyucularının üzerinde olup olmaması, Unutulmamalıdır ki hele koruyucu kullanmıyanların bir kaç defa kaza yapma şansı olmayabilir....:cat:

DarkSeleCT93
07 Aralık 2011, 23:41
puhahah :)

ekremz
07 Aralık 2011, 23:44
ilk motorum mondial 150 zc kullanırken kask ve mont taktığımda bana da aynı tepkiyi veren çok olmuştu:) alışveriş merkezinin birisinde 2 lise çağındaki genç abi r1 mi kullanıyorsun diye sormuştu:)

Samet Ağır
07 Aralık 2011, 23:48
scootere binenler ezik değildir ama...
senin gibi korumalarıyla bineni alaya alanı EZERİM ben...:jocolor::cat:

glock
07 Aralık 2011, 23:49
işin yoksa millete motosiklet terbiyesini anlat, boşverin kim ne söylerse söylesin... he hee deyip geçmek en iyisi! onu söyleyen adam trafikte sanki seni-beni görüyorda!..

immortalboss
07 Aralık 2011, 23:59
Yarış motorundan düşünce betona,scooterden düşünce pamuk döşeğe mi düştüğünü sanıyorsun de. :) Koy kapağı gitsin. Ben 120 cc cub kullanıyorum.Mont,korumalı eldiven,siyah vizörlü kask...Aynı motosikletten kullanan bir adamla yan yana geldik.Aynaları sökmüş,janjanlı stickerler...Egzoz desen kafam kadar...Kırmızı ışıkta dururken böyle kafayı sallayıp hey Allahım dingile bak biz böyle geziyoruz korkak bir çelik yelek giymemiş diyecek bakışı yaptı.Beni inceliyor yandan yandan.Fark ediyorum ama çaktırmıyorum.Neyse yeşil yandı basıp gittim.Kalakaldı arkadaş. :) Sakın bundan utanma arkadaşım.Doğrusunu sen yapıyorsun.Bulunduğum yerin nüfusu 100-120 000 kadar.Ve insanlar çok garipsediler nedense...Racing motor kullanan arkadaşlarda acayip gelmiyor ama beni gördüler mi tren ve öküz olayını yaşıyoruz.Alışmaya başladılar.Hatta bu zamanla hoşuna bile gidecek...Aaa bak şu geçen gördüğümüz çocuk deyip seni hatırlayacaklar. :)

Uğur
08 Aralık 2011, 00:04
Aynı şeyi bana da söylerlerdi,bu sıcakta scooter için mont mu giyilirmiş,kask mı takılırmış vs... Ben de onlara şunu soruyorum yürürken ayağın takılıp düştüğünde yaralanıyorsun da en az 20-30 km ile gittiğin motosiklet ile düşünce mi yaralanmıyorsun ?
Bunlara gülüp geçmek lazım,cehalet başa bela çünkü...

BLACK_ICE
08 Aralık 2011, 00:15
Cehalet başa bela ama o sinir bozanlar da olmasa işte

ketchup
08 Aralık 2011, 11:10
Sorun biraz da Kıbrıs'lılarda dostum. Çok fena yozlaşmış ve adadaki bütün eğlenceleri motorlu araçlar olmuş bir gençliği var. Altımda 125bg 2011 Ford Focus var. Yollar açık diye biraz da gazlayarak kullanıyorum (çok pis radar var aman dikkat) bacak kadar p.çler yanımda subaru'larla duruyo "Gardaaş! Yarışaan?" diyo. bir değil beş değil. Herif yanımda duruyo "Bunu alacağına swift alıp yüklesen ya!" diyo. Çocukların bütün eğlenceleri performanslı makinelerden ibaret. Para bol heralde.

KUVVETMİRA
08 Aralık 2011, 11:14
konu hakkında pek yorumum yok da şu "ezik" tabirine hala fena kılım :)

http://www.motosiklet.net/forum/konu-disi/83539-ezik-meselesi.html

yasdal
08 Aralık 2011, 11:26
Bize vazife olan full koruma gezmeyi sürdürmek ve toplumda motosiklete bu şekilde binilir algısını yaymak. İlk çinli motorumu aldığım gün dahil hiç korumasız binmedim motosiklete. İş yerinde ustalar ilk zamanlar garip karşılıyor, "Gökhan Bey harbe mi gidiyorsun?", "Bu sıcakta ne gerek var" diye yaklaşıyorlardı. 2 sene bu şekilde gezdiğimi 10 dk. lık mesafeye bile üşenmeyip giyindiğimi görünce anladılar. Geçenlerde aralarında konuşurken kulak misafiri oldum, yoldan geçen bi skuter i eleştiriyorlardı. Göz alışması ve bilinç sadece.3 Yaşındaki kızım doğduğu günden itibaren otomobile biner binmez kemer taktığımızı gördüğünden, biri takmadığında hemen garibine gidip soruyor, çünkü öyle alışmış, normal olanın takmak olduğunu görüyor. Algı ne yönde gelişirse beyin o kadar kabul eder ve tepki vermez. Taksiler sarıdır değil mi? Aslında anadoluda bir çok yerde kırmızı şahin doğan taksi olarak kullanılıyor. Biz görünce garip geliyor böyle taksi mi olur diyoruz . Tam bu mesele işte. Ne kadar çok korumalı kullanıcı olursa diğerleri o kadar çok göze batar ve insanlar onları görünce yadırgar ve eleştirir. Sizlerden ricam, her ne kadar kullandığımız araçlar özgürlük, bağımsızlık, "kuralsızlık" gibi asi duygular uyandırsa da kendinizi motosiklet üzerindeyken bu camianın bir temsilcisi olarak görünüz ve hareketlerinizin, tarzınızın tüm motosikletlilere maledildiğini bilerek yola çıkınız.

piyanist_irf
08 Aralık 2011, 11:43
taktığın kaskı, sıcaklarda giydiğin korumalı montunu,,dizliğini,gözlüğünü vs. ful korumalarını sanki onlara hava atmak için ,takıldığını ve aksesuar olduğunu düşündükleri için böyle yaklaşımlarda bulunuyor olsalar gerek :)

aynı durumlar bir çok motosever arkadaşımızın başına gelen şeyler :)

neden???? motosiklete hiç sıcak bakmamışki herif , üzerine binmemişki merak edip öğrenmemiş ilgi alanı dışında kalan şeyler , ona göre motosiklet şeytan işi :) bir şekilde bulaşmamışki bir yerlerden bu heves , ot gelmiş ot gidiyor herkezide kendi gibi ot sanıyor :)

boş ver dostum sen kendi güvenliğin için içindeki şevkini kırma aynen ful korumaya devam , bırak kıçıyla gülsün millet , bırak motürün tepesinde palyaço gibi görün , bırak her yanın sıcaktan vıcık vıcık olsun , bunların karşılığını bir gün alacağını , önce ben sonra burada bulunan tüm motosiklet dostu herkez biliyor buda yeter:)

ayrıca olumsuzluk başgösteren bu gibi durumların dışında , güzel şeylerde yaşanmıyor değil , eski motür kullanıcısı yaşlı 65, yaşlarında bir bey amca ışıklarda durduğum sırada , öylece beni dikkatlice süzdü :)

gideceğim 40 km ... fakat sanki beni kutuplara gidiyormuşum gibi bakıyor ve dediki ....

ah ulem bizim zamanımızda böyle şeyler nerdeeeee , afferim evladım bak ne güzel çok güzel çok güzel diye diye ayrıldı yanımdan yürüdü gitti ,:)

bu gurur verilecek bir tablo değildir , motosiklet sürüyorsan kendi güvenliğin için olması gerekendir , korumalar aksesuar, gösteriş malzemesi , kıyafeti değildir ..

birde konu dışı olacak ama anlatmaya çalıştığım tarz insanların dışında ayrıca büyük gösterişli heybetli, görünen iri kıyım makinaları motür , diğerlerine , mobilet muamelesi yapanlar var buda başka bir tartışma konusu :cherry:

artık ruh halimize kalmış :) alaylı yaklaşana koruma ekipmanlarının faydasını anlatmaya mı kalkarız , yoksa herife bödösleme dalarmıyız orasını bilemem gari :) şaka şaka :cherry::queen:

---------- Post added at 09:43 ---------- Previous post was at 09:38 ----------

Aynı şeyi bana da söylerlerdi,bu sıcakta scooter için mont mu giyilirmiş,kask mı takılırmış vs... Ben de onlara şunu soruyorum yürürken ayağın takılıp düştüğünde yaralanıyorsun da en az 20-30 km ile gittiğin motosiklet ile düşünce mi yaralanmıyorsun ?
Bunlara gülüp geçmek lazım,cehalet başa bela çünkü...

aynen sevgili uğur haklısın dostum fakat ne varki her zaman aynı pisikolojide olmuyor insan dimi ? bazen insanın canını sıkabiliyor uffacık şeyler :)

insanların konuyla ilgili cehaletine kızıyorsun, fakat peoblem tek bu olsa keşke , yollarda daki kocaman araçların cehaleti üzmeklede kalmıyor insanı.....

yashukawa
08 Aralık 2011, 11:53
boşver sen başkan kaskını tak montunu giy kimin ne dediği önemli değil sonuçta saçım bozulmasın aman diye kask takmayan bi milletiz biz

Şeyh Şamil
08 Aralık 2011, 11:56
Marka,model, cc, hp ayırımı yapmadan;
Kask,eldiven,mont gibi ekipmanları kullanmak
kişinin kendi sağlığı açısından olmazsa olmazlardandır..

Hızlı gidenlere bir yorum yaparlar,
'' geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler!. '' tarzında,

İşte koruyucu ekipmanları kullanmak da benzer mantık
taşımaktadır..

Bırak! kim ne derse desin.. Can senin , giyin kuşan ve
keyfine bak. Emniyeti elden bırakma..

BLACK_ICE
08 Aralık 2011, 13:35
sizlerin yorumlarınızı teker teker okudum ve teşekkür ederim normal olduğuma karar verdim :) artık alayına isyan modu :D çook teşekkürederim tekrar tekrar insan o kadar tepki alınca düşünüyodu ister istemez biz bir aileyiz işte bunu bu yüzden seviyorum :bestmt:

askon
08 Aralık 2011, 15:00
sen en doğrusunu yapıyorsun arkadaşım gerısıne takma
bak ben sana başka tuhaflığı aktarayım burdan trafikte ilerlıyorsunuz ve ışıklar kırmızı yanıyor ve sizde araçların arasından ufak uafak gıdıyorsunuz bir yerde takılıp kalıyorsunuz hemen sağınızda yada solunuzda duran arac size bır bakıyor veeeeeee OTOMOBİLİNIN CAMINI KAPATIYOR ne kadar aşağılayacı bir durum resmen gaspçı gibi hisedıyorsunuz kendınızı

arca94
08 Aralık 2011, 15:20
Bi benzeri basıma geliyor bu aralar okula gidiyorum motosikletim Honda PCX 125 cc scooter siyah büyük Kaskim var siyah deri eldiven takiyorum, kalın mont altımda da okul pantolonu var.. Buna bile hava atıyorsun, abartı, ne gerek varmış diyen var ya motosikletim biraz uçak gibi görünmese :D dalga gecen bile olur.. Çözümü buldum ama diyeni arkama bindiriyorum 110 a çıkıyorum e-5 üzerinde sicirtip bırakıyorum.. Tavsiye ederim ama yağmurlu havada yapmayın sakın.. ;)

mterayes26
08 Aralık 2011, 16:00
uzakdoğu dövüş sanatları ile uğraşan biriyim ah keşke bana da yapsalar üzerinde bir idman yapayım :-)ESKIŞEHir öğrenci şehri çok pizza yiyorlar ve pizza servisi scooter ile yapılıyor . eve gidiyorum motorla camdan birisi hey bakarmisin diyor . Bende bakıyorum kurye olmadığımi görünce tabi pek hoş karşılanmıyor eziklik mi onu bir ezerim bir ezerim ki bir daha scooter görünce kaçar

WOLKANWOLKAN
08 Aralık 2011, 16:28
geçen benzer bir durum ben de yaşadım, scooter ve arai kask gördüm fosforlu yelek falan, bi an dedim ne gerek var sonra adam doğrusunu yapmış dedim, gülmelik bir durum yok hatta scooter lastik boyu şase eksikliği vb durumlardan kaza yapmaya çok daha yatkın bir alet, esas scooterla tam takım giyinmek lazım,şehir içi en güzel icat o başka, sallama tam takım giyin kardeş, düşerken cc vites önemi yok herkes aynı düşüyo :)

Bravo...
İşte bu.

Asıl performans dışı motorların daha çok güvenlik önlemi alması lazım. Tehlikeden kaçış gücü daha düşük.

İstanbul trafiğinde motor kullanmak ile mad max serisinde rol almak arasında fark yok. Üstelik donanımın (motor gücün) eksik ise sen tam bir şövalyesin, samuraysın.

Bir kerede benim başıma geldi. Yazı sıcağında deri mont vardı, cafe önünde çıkardım alttaki termal sırılsıklam. Genç arkadaş "bu sıcakta giyilir mi abi !?" dedi. "
Yazın da düşme ihtimali var" diyince sustu.

Tek tek bakış açısını değiştiriyoruz. Yıldızları denize atıyoruz :)

Saygılar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:17 ----------

Doğuluyuz, annem okumamış, o bile "kafana tas takmadan kullanmirsin eyle değil!?" diye uyarır :)

O hesap :)

DusenAdam
11 Aralık 2011, 01:28
Eğitim şart!.. Motosiklet kullananlar kadar kullanmayanlar için de... Dilerim ki bir gün tüm insanlarımız; kaç cc olursa olsun motosiklet için full koruma, otomobil için emniyet kemeri olmadan o araçların kullanılmaması gerektiği gerçeğini kavrar...

gaz
21 Ekim 2016, 12:08
Arkadaşlar merhaba,

Son derece mantıklı bir başlık... Scooter kullanıyor olmanın neresi bir eziklik olabilir, hiçbir şekilde anlam veremiyorum. Vitesli veya büyük silindir hacmine sahip motosiklet kullanınca, bir yerden adına özel plaket veya altın madalya veriyorlar da bi' ben mi bilmiyorum acaba?

Firmalar, motosiklet sürücülerine seçenekler sunmuş. İster vitesli kullanalım, ister otomatik kullanalım, ister küçük silindirli kullanalım, ister büyük silindirli kullanalım diye milyonlarca motosiklet modeli üretmişler.

Scooter sahibi olan bir kişinin haklı sebepleri vardır:

Evinden işine, işinden evine gitmek,
Şehir içerisinde veya kısa mesafelerde kolayca yol almak,
Büyük silindir hacmine sahip bir motosikletin benzin ve bakım masraflarıyla uğraşacak durumu olmaması,
Fiziki özelliklerinden dolayı vitesli motosikletin onu yorması,
Motosikletin onun hayatı değil de hayatının bir parçası olması

gibi sebepler, başlıca gösterilebilir.

Scooter sahibi olan bir kişi, onunla uzun yola (ör: İstanbul-Ankara) çıkmaması veya araziye girmemesi gerektiğini elbette biliyor olmalıdır.

Ha bi' çılgınlık yapmak istiyorsundur, sebat eder ve uzun yola yine gidersin. Ama tüm ekipmanlarını eksiksiz bir biçimde temin edip üzerinde bulundurmak, detaylı yol planını çıkarmak, riskleri göze almak ve olası uzun yol sonuçlarına da (yorgunluk, motorun fazla ısınması, sürekli olarak molalar vermek gibi) katlanmak zorundasındır. Örneği var mı? İşte burada. (https://www.youtube.com/watch?v=_i7Nuco1i1U)

Ayrıca, scooter veya vitesli motosiklet farketmez! Sonuç olarak iki tekerli bir vasıtanın üzerinde gidiyorsun ve en bu vasıtanın başlı başına kaportası sensin! Sen üzerinde bulundurma bakalım bütün koruyucu ekipmanlarını (kask, mont, eldiven, dizlik vs.), Allah korusun bir düşmede veya kazada ne hale geliyorsun acaba?

Sonuç olarak sevgili scooter sahibi arkadaşlar: ''Başkalarının ne söylediğine hiçbir şekilde takılmayın ama tüm ekipmanlarınızı üzerinizde bulundurarak, güvenli bir şekilde scooterınızı kullanmanın keyfine bakın.'' :)

Sevgiler ve saygılar dilerim.

istanbu_gezg
21 Ekim 2016, 12:10
evonun 150 km yaptığıan kimse inanmadı ya :D 80 i geçmez dediler :D

Ayrıca bende şu an 100 cc mondial var 110 kilo evodan sonra çok rahat bacaklarıam yük binmiyor, evoyu hele ufak bir rampada geri iteklemek imkansızdı bunu rahatça ileri geri yapabiliyorum

Mexico
21 Ekim 2016, 12:17
Arkadaşlar merhaba,

Son derece mantıklı bir başlık... Scooter kullanıyor olmanın neresi bir eziklik olabilir, hiçbir şekilde anlam veremiyorum. Vitesli veya büyük silindir hacmine sahip motosiklet kullanınca, bir yerden adına özel plaket veya altın madalya veriyorlar da bi' ben mi bilmiyorum acaba?

Firmalar, motosiklet sürücülerine seçenekler sunmuş. İster vitesli kullanalım, ister otomatik kullanalım, ister küçük silindirli kullanalım, ister büyük silindirli kullanalım diye milyonlarca motosiklet modeli üretmişler.

Scooter sahibi olan bir kişinin haklı sebepleri vardır:

Evinden işine, işinden evine gitmek,
Şehir içerisinde veya kısa mesafelerde kolayca yol almak,
Büyük silindir hacmine sahip bir motosikletin benzin ve bakım masraflarıyla uğraşacak durumu olmaması,
Fiziki özelliklerinden dolayı vitesli motosikletin onu yorması,
Motosikletin onun hayatı değil de hayatının bir parçası olması

gibi sebepler, başlıca gösterilebilir.

Scooter sahibi olan bir kişi, onunla uzun yola (ör: İstanbul-Ankara) çıkmaması veya araziye girmemesi gerektiğini elbette biliyor olmalıdır.

Ha bi' çılgınlık yapmak istiyorsundur, sebat eder ve uzun yola yine gidersin. Ama tüm ekipmanlarını eksiksiz bir biçimde temin edip üzerinde bulundurmak, detaylı yol planını çıkarmak, riskleri göze almak ve olası uzun yol sonuçlarına da (yorgunluk, motorun fazla ısınması, sürekli olarak molalar vermek gibi) katlanmak zorundasındır. Örneği var mı? İşte burada. (https://www.youtube.com/watch?v=_i7Nuco1i1U)

Ayrıca, scooter veya vitesli motosiklet farketmez! Sonuç olarak iki tekerli bir vasıtanın üzerinde gidiyorsun ve en bu vasıtanın başlı başına kaportası sensin! Sen üzerinde bulundurma bakalım bütün koruyucu ekipmanlarını (kask, mont, eldiven, dizlik vs.), Allah korusun bir düşmede veya kazada ne hale geliyorsun acaba?

Sonuç olarak sevgili scooter sahibi arkadaşlar: ''Başkalarının ne söylediğine hiçbir şekilde takılmayın ama tüm ekipmanlarınızı üzerinizde bulundurarak, güvenli bir şekilde scooterınızı kullanmanın keyfine bakın.'' :)

Sevgiler ve saygılar dilerim.

Bir burgmanla, tmaxle kıta gezersin. 10 tane cbr harcar eminim. Scooter bence en güzel motosiklet tipi. Ama biraz daha dikkat istiyor ve sert kullanıma gelmiyor altı alçak.

IRau
21 Ekim 2016, 12:28
nerden biliyon belki 2. motoru 600rr

zangiff
21 Ekim 2016, 13:00
Kardeşim takma kafana antalya yaz sıcağında yine giyiyorum deriyi elin oğlu nerden bilsin rüzgar yeyipte sabaha ayağa kalkamamayı asfsltla öpüşmeyi bariyerle koklaşmayı.

arda4
21 Ekim 2016, 13:14
yolda yürüyorum üstümde korumalı ceket kask millet bakıyo scootere binince her 4 binişimden birinde

-gardaş pist motoruna binecek sanırım
-ne sürüyo bu deli
-adama bak full koruma

motorun kontağına anahtarı sokunca bi puhaha sesleri

acaba sorun bendemi yoksa scooter kullanan adam full koruma gezemezmi niye hep fındık fıstık modu :cat:

Ya sen geç onları hocam. Çok biliyorlarsa kendileri sürsünler.

Sukuter CAN'dır CAN! Korumalar ise CANAN :)

http://members.modernvespa.net/lucky_bastard/uploads/tonymvs1_176.jpg
http://members.modernvespa.net/lucky_bastard/uploads/tonymvs1_176.jpg

http://www.knightcreations.com/ghetto/images/funny/knee-drag-scooter.jpg
http://www.knightcreations.com/ghetto/images/funny/knee-drag-scooter.jpg

http://images.motorcycle-usa.com/PhotoGallerys/Vespa946ReviewMotoUSA7.jpg
http://images.motorcycle-usa.com/PhotoGallerys/Vespa946ReviewMotoUSA7.jpg

aLoneman
21 Ekim 2016, 13:17
İlk mesaja cevap verme gereği duyan arkadaşlar, konunun tarihine bakma gereği duyaydınız iyiydi :)

arda4
21 Ekim 2016, 13:45
İlk mesaja cevap verme gereği duyan arkadaşlar, konunun tarihine bakma gereği duyaydınız iyiydi :)

fark etmez, konu güncelliğini yitirmeyen bir konu. Daha geçen hafta hemen hemen aynı muhabbete maruz kaldım. "Sukuterde korumaya ne gerek var"