PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : scooterlar hakkında bilgi lazım

berk_cglr
06 Aralık 2011, 21:30
ıyı gunler normalınde vıteslı 150 cc cın malı cross motorum var kendısı 9 beygır falan performans denen bırsey yok anlıcagınız vede sureklı trafıkte sehır ıcınde kullandıgım ıcın vıtes olayından artık sıkılmaya basladım o yzuden de scooterlara merak sardım fakat bırsey farkettım hondanın gelıstırdıgı bır motor tıpı olan gy6 kodlu motoru kullanan scooterlar ıcın o kadar cok parca var kı resmen benım gıbı modıfıye meraklısı vede bu ısı zevk aldıgı ıcın yapan bırı ıcın resmen altın cevherı bulmus gıbı oldum o yuzden de gy6 motoru olan scooterlar arasında en saglamı vede uygun fıyatlı olanı hangısıyse onu almaya karar verdım vede bu motor anladıgım kadarıyla ramzey kanunı asya mondıal vs gıbı cın meseılı olan tıp olarakda mondıal 151 rs e benzıyen kasadakı scooterlarda var bana bu gy6 motor kodlu scooterlar arasında hangsını tavsıye edersınız modıfyeden amac tamamen zevk meselesı o yuzden o motora onu bunu yapmayın demezsenız sevınırım suan kı cross motorumda aldıgımda dokuntuydu ama askere gıdene kadar cıllop gıbı ve sorunsuz calıstı tabı askerde oldugum ıcın bakımsızlıktan oturu suan bıraz yalan olmus durum o ayrı tabı kı :)

Mengu16
07 Aralık 2011, 01:39
50-81-125-150cc çin malı scooterların hepsi GY6. bu motor tasarımının GY6'nın hondaya ait olduğu rivayet ediliyor ama gerçeklik payı varmıdır tartışılır.
Hiç sesi çin malı scooter gibi çıkan Honda scooter duymadım. Kymco'ların sesi biraz çinli scooterlara benziyor ama honda'da hiç öyle motor yok.
Konu açılmışken biri umarım Honda GY6 efsanesinin gerçekliğini kanıtlar. Çok merak ediyorum.
En sağlam çinli scooter hangisi derseniz hepsinin motoru aynıdır ve çinli scooterların en sağlam yeri motorudur. düzgün kullanıldığında 50-60 bin km rahat yapanlar var.
Siz grenaj aksamı ve elektrik aksamı kaliteli ve düzgün olan bi scooter seçin yeter.

berk_cglr
07 Aralık 2011, 02:28
en sonunda 1 tanede olsa bılgılı bırı cevap verdı cok tessekkur ederım cevabın ıcın dostum cok sagol elektrık ve plastık aksamlar sorun degıl bır motora modıfıye yapacagım ıcın elektrık aksamıda degısıcek daha kalıtelı olanını buldum tek plastık aksam kalıyor oda zaten motoru duzgun kullandıgım ıcın cızılme kırıılma olmaz kı vıdalarıda nalburun kılıtlı vıda olarak verdıgı vıdalarla degıstırmeyı dusunuyorum suankı cın malı dag motorundada vıdalar gevsııyordu suan sorun yok kılıtlı vıda dedıgı de bıldıgımız kontra somunlu vıdadan bu arada motor hondanın 1987 de cıkarttıgı bır motorunda kullanılmıs ınternette bulmustum ama hangı model suan hatırlamıyorum hatta rukus dıye yurt dısında kullanılan bır scooter modelınde de suan bu motoru kullanıyorlar

berk_cglr
07 Aralık 2011, 15:06
peki bu gy6 denen motorun parcalarını linkteki bircok çin menseılı vıteslı motorun kullandıgı cg serısı dıye gecen motorda bknz

i01.i.aliimg.com/photo/v0/202139085/125_150cc_CG_Engine_156FMI_161FMJ.jpg

kullanma sansımız varmı mesela pıston ust kapak vs. parcalar sonucta cok benzıyor bırı kayıs dıgerı zıncır aktarmalı halıyle karter yapıları farklı ama sankı motor blokları aynı gıbı gıbı ıc kısımları falan cok benzer yapıda

Mengu16
07 Aralık 2011, 15:16
Bildiğim kadarıyla CG motorun parçaları GY6'ya uyumlu değil. Ama 97cc motorlar hem çinli scooterlarda hemde çinli vitesli motorlarda var. Onu nasıl yapıyorlar bilmiyorum.
CG motor doğal hava soğutmalı, GY6 fanlı hava soğutmalı. İki tarz motorun silindir üst kapak hava soğutma kanatları arasında baya fark var. 250cc CG motor parçalarını GY6'ya takamazsınız yani.

Syanur
07 Aralık 2011, 15:26
Desene bir süpermoto'cuyu daha kaybettik...Başımız sağolsun :pale:

Ama okudum da güzel bir ön araştırma yapmışsın:cat:. İyi öğren bunları, birgün ben de scooter'a merak salarsam direk sana sorarım. :)

berk_cglr
07 Aralık 2011, 15:46
yook supermoto aşkı bende asla bitmez ama çinli motor supermoto tarzında bıle olsa ole kullanmaya gelmıyor cunku sase kırıldı backing it down yapmaya calısırken sonra stoppie yaparken ön ve arka amartisorler defalarca patladı tamir edıldı acıkcası bu kadar masraf buna yapana kadar o hareketlerı yapamayacagım ama kafamdakı scooterı yapınca hem gorsel ( ole apacı tarzı rengarenk yada abart egzostlu degıl tabkıde tamamen legal ayna sınyal stop egzost) hemde motorundakı kullanılan performans parcalarıyla tel olucak bırsey yapıcagım bunu yaparkende kanuni rokkonun kasası cok hosuma gıttı o tıpde yapmayı planlıyorum bu motoru bıtırdıkten sonrada gercek bır supermotoya gecmeyı planlıyorum (kesınlıkle çin malı olmayan husaberg ,ktm,husqvarna dan biri) anlıcagın buda can sıkıntısından dolayı vede aklıma gelen hos gorsel scooter modifiyesinden kaynaklandı cunku pıyasada bu motoru ole ıgrenc modıfıye edıyorlarkı dayanamadım daha fazla bu ıse el atmalıyım dedım :p neyse yazın baslarım zaten 1-2 ayda gorsel neredeyse bıtmıs olur ama suan sadece arastırıyorum suda varkı motosıklet bır tutku supermoto tutkunun bır adım daha otesınde bır saplantı bende :)

Mengu16
07 Aralık 2011, 15:51
yook supermoto aşkı bende asla bitmez ama çinli motor supermoto tarzında bıle olsa ole kullanmaya gelmıyor cunku sase kırıldı backing it down yapmaya calısırken sonra stoppie yaparken ön ve arka amartisorler defalarca patladı tamir edıldı acıkcası bu kadar masraf buna yapana kadar o hareketlerı yapamayacagım ama kafamdakı scooterı yapınca hem gorsel ( ole apacı tarzı rengarenk yada abart egzostlu degıl tabkıde tamamen legal ayna sınyal stop egzost) hemde motorundakı kullanılan performans parcalarıyla tel olucak bırsey yapıcagım bunu yaparkende kanuni rokkonun kasası cok hosuma gıttı o tıpde yapmayı planlıyorum bu motoru bıtırdıkten sonrada gercek bır supermotoya gecmeyı planlıyorum (kesınlıkle çin malı olmayan husaberg ,ktm,husqvarna dan biri) anlıcagın buda can sıkıntısından dolayı vede aklıma gelen hos gorsel scooter modifiyesinden kaynaklandı cunku pıyasada bu motoru ole ıgrenc modıfıye edıyorlarkı dayanamadım daha fazla bu ıse el atmalıyım dedım :p neyse yazın baslarım zaten 1-2 ayda gorsel neredeyse bıtmıs olur ama suan sadece arastırıyorum suda varkı motosıklet bır tutku supermoto tutkunun bır adım daha otesınde bır saplantı bende :)
Kanuni rokko dökülüyo, forumda sorun yaşayan çok kişi var. İnternette de şikayet sitelerinde çok şikayet var. Mondial 151RS yada 150HS alın çok daha iyi. Sıfır derseniz de Mondial 150 Mash

berk_cglr
07 Aralık 2011, 16:02
ben on far olarak sevdıgım ıcın rokko yu dusunmustum aslında rslerın far kafamdakı proje ıcın hem gerıde hemde sekılsız kalıyor bıraz ama rokkonun kafa grenajı uydurluyorsa oda olabılır sorun degıl

berk_cglr
08 Aralık 2011, 07:06
peki hangi modeli alıyım arka disk olan hangisidir sonucta motor kısmıda modfiye olucagı ıcın kaampana yerıne dısk lazım bana