PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yılda ortalama 200 motokurye hayatını kaybediyor?

GP500-1st
05 Aralık 2011, 19:20
NTV nin verdiği rakam doğruysa durum gerçekten içler acısı:salut: Haber yaptığı ve doğru mesaj verdiği için NTV yi kutluyorum...

Video aşağıda

http://www.eksisozluk.com/relvidpop.asp?id=32331

hocaseko
05 Aralık 2011, 19:23
çok ciddi bir rakam...ciddiyse yazık insanlara...

egelim 43
05 Aralık 2011, 19:27
Nerdeyse iki günde bi kurye ölüyor iki günde bir bi ocak sönüyor desenize :salut: yazık gerçekten

HaydarBıçak
05 Aralık 2011, 19:29
Allah kolaylık versin hepsine ama iş verenler koruma ekipmanlarını zorunlu tutup kuryelerde kurallara uysa
bu sayı bir elin parmaklarını geçmez

mayildiz
05 Aralık 2011, 19:36
Türkiyede yılda 4000 ila 5000 arası insan trafikte hayatını kaybediyor. Kaynak TÜİK
Durum sadece kuryeler için değil herkes için gerçekten çok vahim, ama bu sayıyı azaltmak namına nedense yapılan uygulamalar çok çok yavaş.

Ramazan Can
05 Aralık 2011, 19:40
6 sene kuryelik 5 sene şöförlük yaptım... normal olarak yani husisi olarak kullandığım araçı ve motosikleti saymıyorum... 6 sene kuryelik hayatımda 30ile 40 arkadaşımı kaybettim..... trafikte hayatta kalmak cambazlık derdi emrah onuda kaybettik.... hayat nasip kısmet kader....

dersansport
05 Aralık 2011, 19:53
bu arkadaşlar biryerlere baglı çalışıyorlar bildiğim kadarıyla yanılmıyorum dimi?
peki eğer çalışıyorlarsa bu arkadaşların hiçbir güvencesi ailelerinin güvencesi sigortası yokmu?
Ölen öldüğüylemi kalıyor sonuçta bu bir meslek ve diğer meslek kollarındaa insanlar ölüyor ve iş kazasıysa eğer derhal tazminat alıyorlar falan filan.yokmu kuryelerin hakları yada onları savunan bir camia.Ne bilim şöförler derneği falan var taksiciler var otobüsçüler var neden kuryelerin yok yada bizmi bilmiyoruz?

Choppermod
05 Aralık 2011, 20:06
Hepsinin mekanı cennet olsun ne yazıkki ülkemizde bu sayıları ciddiye alan kişiler yok denilecek kadar az (hükümetten bahsediyorum)

GP500-1st
05 Aralık 2011, 20:17
Türkiyede yılda 4000 ila 5000 arası insan trafikte hayatını kaybediyor. Kaynak TÜİK
Durum sadece kuryeler için değil herkes için gerçekten çok vahim, ama bu sayıyı azaltmak namına nedense yapılan uygulamalar çok çok yavaş.

Trafikte hayatının kaybeden 25 kişiden biri motokurye ozaman

6 sene kuryelik 5 sene şöförlük yaptım... normal olarak yani husisi olarak kullandığım araçı ve motosikleti saymıyorum... 6 sene kuryelik hayatımda 30ile 40 arkadaşımı kaybettim..... trafikte hayatta kalmak cambazlık derdi emrah onuda kaybettik.... hayat nasip kısmet kader....

Allah rahmet eylesin hepsine.. Her yıl sirketlerin evrak ve taşıma işleri arttıkça kurye sektörüde büyüyor ve kaza sayısıda malesef dahada çoğalarak har sene can kaybında artış oluyor:pale:

Ramazan Can
05 Aralık 2011, 20:27
evet şaka gibi.. eskiden maaşlarımız bu rsiki göz önüne almamıza değiyordu..şuan kuryeler komik rakamlara çalışıyorlar.. kaza yapıp kolu bacağı kopan sakat kalanların haddi hesabı yok....

firmalar tazminat veriyor.. karşı tarafın sigortasından ölüm bedeli alıyor.. bir aile toplam 100000 liraya yakın bir para alıyor... ama bir insan öldükten sonra alınan para ne işe yarar bilmiyorum...

BBelt
05 Aralık 2011, 20:41
bu arkadaşlar biryerlere baglı çalışıyorlar bildiğim kadarıyla yanılmıyorum dimi?
peki eğer çalışıyorlarsa bu arkadaşların hiçbir güvencesi ailelerinin güvencesi sigortası yokmu?
Ölen öldüğüylemi kalıyor sonuçta bu bir meslek ve diğer meslek kollarındaa insanlar ölüyor ve iş kazasıysa eğer derhal tazminat alıyorlar falan filan.yokmu kuryelerin hakları yada onları savunan bir camia.Ne bilim şöförler derneği falan var taksiciler var otobüsçüler var neden kuryelerin yok yada bizmi bilmiyoruz?

Ah be usta, seni kandırmışlar. Türkiye bir sosyal devlet değil, öyle her insanın hakları yok bu ülkede. Hele öyle sendika, iş güvenliği, işçi hakları filan... Çok beklersin :pale:

Tersane işçilerini hatırlıyor musun? Tekel işçilerini? Tekstil işçilerini? Hani normal, insana yakışır bir servis aracı yerine kapalı kasa minibüste taşındıkları için boğulup ölen işçi kadınları? Maden işçilerini biliyor musun, maden işçilerini?

Kuryeler daha mı değerli sanıyorsun, mülkiyet sahipleri için... "Tohumuna para mı saydık" felsefesi ile hareket eder onlar. İnsan hayatı asla kar marjı çizelgeleri kadar önemli değildir. Öğrenin, kabul edin bunları artık...

dersansport
05 Aralık 2011, 20:47
Kısaca bbelt kardeş diyorsunki kuryenin kaybedicek bir canı var.Kaybedicek birşeyi olmuyan insanların dayanışması çok büyük belalar açar o kaybedecek çok parası olan iş sahiplerinin başına.Kuryeler organize olabilicek en basit gruptur.Bir telsizle toplanın çalışmıyoruz bugün yada 2 gün diyin inanın sistemi yıkarsınız.

glock
05 Aralık 2011, 21:03
diğer ölümlü vakaları, adi suçlar, terör, cinayet istatistiğe girersek Türkiye'de kan gövdeyi götürüyor! bu insanlar işini yaparken ölüyor, tershane çalışanları, madencilerimiz, polis-asker-öğretmen...
acı konular bunlar! girersek çıkamayız asırlardır yasımız bitmedi zaten, ne topraklarmış mübarek kan yetiştiremiyoruz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:49 ----------

35 şehit...
van depremi...
mardinde düğün katliamı...
2 gün önce tem de 100 küsür araba birbirine girdi...
olaysız günümüz yok!
bir yandan pedofili tecavüz olayları...
bir yandan tahliye edilen dini terör örgütü üyeleri...
olaysız günümüz yok, elini kolunu çarpma dokunma kimseye allah muhafaza kimin ne olduğu ne yaptığı belli değil
öyle bir toplumda yaşıyoruz ki! 2 şeyi kabul edemiyorum 1'i ayin yaparcasına o kızcağızı testereyle kesen şerefsiz! 2.cisi bilmem kaç yaşında ki kız çocuğunu pazarlayan 30 kişinin tacizine tecavüzüne maruz kalan kız cocuğu! hala şike davası bilmem ne davası balyoz bilmem nesi... kürt-türk türbanlı-türbansız askerde bile bölünmeye yol açılabilecek bedelli-bedelsiz olayları... arkadaşlar derin konulara sokmayın adamı, kusura bakmayın geriliyorum.

BBelt
05 Aralık 2011, 21:20
Kısaca bbelt kardeş diyorsunki kuryenin kaybedicek bir canı var.Kaybedicek birşeyi olmuyan insanların dayanışması çok büyük belalar açar o kaybedecek çok parası olan iş sahiplerinin başına.Kuryeler organize olabilicek en basit gruptur.Bir telsizle toplanın çalışmıyoruz bugün yada 2 gün diyin inanın sistemi yıkarsınız.

Aslında benim söylediğim, söylemeye çalıştığım ve bir türlü beceremediğim, o kuryelerin sorununun benim de sorunum olduğu. Senin de sorunun olduğu. Yalnızca artık herşeyini kaybetmiş insanların değil, herşeyini kaybetmeye aday olanların da uyanması gerektiği. Bugün kuryenin, tekel işçisinin, maden işçisinin, HESlere karşı direnen karadeniz köylüsünün yalnız kalmaması gerektiği. Çünkü onların savundukları yalnız kendi hakları değildir. Bizim de hayatımızı kurtarmaya çalışıyorlar onlar. Biz dostumuzun kim olduğuna bir türlü uyanamadık. Kardeşimizi düşmanımız sanıyoruz.

diğer ölümlü vakaları, adi suçlar, terör, cinayet istatistiğe girersek Türkiye'de kan gövdeyi götürüyor! bu insanlar işini yaparken ölüyor, tershane çalışanları, madencilerimiz, polis-asker-öğretmen...
acı konular bunlar! girersek çıkamayız asırlardır yasımız bitmedi zaten, ne topraklarmış mübarek kan yetiştiremiyoruz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:49 ----------

35 şehit...
van depremi...
mardinde düğün katliamı...
2 gün önce tem de 100 küsür araba birbirine girdi...
olaysız günümüz yok!
bir yandan pedofili tecavüz olayları...
bir yandan tahliye edilen dini terör örgütü üyeleri...
olaysız günümüz yok, elini kolunu çarpma dokunma kimseye allah muhafaza kimin ne olduğu ne yaptığı belli değil
öyle bir toplumda yaşıyoruz ki! 2 şeyi kabul edemiyorum 1'i ayin yaparcasına o kızcağızı testereyle kesen şerefsiz! 2.cisi bilmem kaç yaşında ki kız çocuğunu pazarlayan 30 kişinin tacizine tecavüzüne maruz kalan kız cocuğu! hala şike davası bilmem ne davası balyoz bilmem nesi... kürt-türk türbanlı-türbansız askerde bile bölünmeye yol açılabilecek bedelli-bedelsiz olayları... arkadaşlar derin konulara sokmayın adamı, kusura bakmayın geriliyorum.

Hepsine eyvallah da... Bu derin konulara girmeyelim, tamam da... Kim düzeltecek bizim memleketimizi, kim daha yaşanır hale getirecek? Marslılar mı gelip kurtaracak bizi... Bence bunları sabah akşam düşünelim. Düşünelim ki gerilelim. Gerilelim, öyle gerilelim ki "yeter artık" diyelim.

overcloud
05 Aralık 2011, 21:24
insanlar trafik kazalarının ve de trafikte araç kullanmanın ne kadar ciddi olduğunun farkında değil.

tıpkı bu insanlara ehliyet veren kurumlar gibi.

ben ölümlü trafik kazalarına her zaman şu şekilde bakmışımdır;

bir yerden başka bir yere giderken ölmek. ne kadar manasız, gereksiz ve saçma. intihar etmenin bile intihar eden kişi için bir mantığı var... ama trafik kazası resmen insan kıyımı...

glock
05 Aralık 2011, 21:46
hocam bakın değerli arkadaşlar, çok ciddi dönemlerden geçiyoruz amerikan casus uçaklarını düşürmeye başladılar, herkesin eli belinde birisi yanlışlıkla tetiğe bassa dünya yerinden oynar, ekonomik kriz ve dünya toplumu nüfusu bir hayli fazla çok ciddi provakasyonlar var, libyadan gelip istanbulun göbeğinde terör yapılıyor. generaller içerde suçlu suçsuz birbirine girmiş. başbakanın durumuda bir hayli ciddi adam hasta ve şuan ideolojiyi bir kenara bırakıp katılan katılmayan başbakana dua etsin ki düzelip kendine gelsin. 2012 çok tehlikeli bir yıl... kimseye kutlu olacağını sanmıyorum, karamsarda olmak istemem fakat durumu içler acısı olarak görüyorum. ha vatanıma ayrı üzülüp bir yandan düşünüyorum... dünyanın da geldiği durum geçirdiği evre ayrıca düşündürmekte. savaşın ağzına geldik kim kime çakacak belli değil suriye iran alayı bize doğrulttu zaten rusyada başka taraftan komşumuz kalmadı zaten oda ayrı mevzu.. bu nasıl bir müslümanlık anlamıyorum washington dc. yanlış kıble gibi geliyor bana, iranla birolsak neyse. ama bu amerikaya'da inönüden beride elimizi verdik kolumuzu alamıyoruz. dünyayı yönetenler adam gibi yönetse de zarar görmese medeniyet..

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:34 ----------

adam doluşmuş minibüse cümbür cemaat sülale, bir takla atıyor kökünü bitiriyor.
ekonomik krizler toplumsal vakalar, bırakın yaa millet depresyon içinde zaten! yapıcak hiçbir şey yok!
tahammül: sıfır
sağduyu: sıfır
manevi değerler ve sorumluluk duygularımız: sıfır
herşey şovun bir parçası olmuş, M.Kemal imzalarıyla Osmanlı Padişah Tuğralarıyla araba motosiklet süslüyoruz... ya arkadaş Atatürk portreli araba kokusu yapmışlar iphone kılıfları yapmışlar!
var mı böyle birşey ya!

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:43 ----------

deve misalı... nerem doğru ki?
iki tane kurceyi ölmüş, kimin umrunda ki? kim görebilir ki?
dünya şuan sapıklığın şuursuzluğun aptallığın zirvesinde...

Soykan67
05 Aralık 2011, 22:13
hocam bakın değerli arkadaşlar, çok ciddi dönemlerden geçiyoruz amerikan casus uçaklarını düşürmeye başladılar, herkesin eli belinde birisi yanlışlıkla tetiğe bassa dünya yerinden oynar, ekonomik kriz ve dünya toplumu nüfusu bir hayli fazla çok ciddi provakasyonlar var, libyadan gelip istanbulun göbeğinde terör yapılıyor. generaller içerde suçlu suçsuz birbirine girmiş. başbakanın durumuda bir hayli ciddi adam hasta ve şuan ideolojiyi bir kenara bırakıp katılan katılmayan başbakana dua etsin ki düzelip kendine gelsin. 2012 çok tehlikeli bir yıl... kimseye kutlu olacağını sanmıyorum, karamsarda olmak istemem fakat durumu içler acısı olarak görüyorum. ha vatanıma ayrı üzülüp bir yandan düşünüyorum... dünyanın da geldiği durum geçirdiği evre ayrıca düşündürmekte. savaşın ağzına geldik kim kime çakacak belli değil suriye iran alayı bize doğrulttu zaten rusyada başka taraftan komşumuz kalmadı zaten oda ayrı mevzu.. bu nasıl bir müslümanlık anlamıyorum washington dc. yanlış kıble gibi geliyor bana, iranla birolsak neyse. ama bu amerikaya'da inönüden beride elimizi verdik kolumuzu alamıyoruz. dünyayı yönetenler adam gibi yönetse de zarar görmese medeniyet..

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:34 ----------

adam doluşmuş minibüse cümbür cemaat sülale, bir takla atıyor kökünü bitiriyor.
ekonomik krizler toplumsal vakalar, bırakın yaa millet depresyon içinde zaten! yapıcak hiçbir şey yok!
tahammül: sıfır
sağduyu: sıfır
manevi değerler ve sorumluluk duygularımız: sıfır
herşey şovun bir parçası olmuş, M.Kemal imzalarıyla Osmanlı Padişah Tuğralarıyla araba motosiklet süslüyoruz... ya arkadaş Atatürk portreli araba kokusu yapmışlar iphone kılıfları yapmışlar!
var mı böyle birşey ya!

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:43 ----------

deve misalı... nerem doğru ki?
iki tane kurceyi ölmüş, kimin umrunda ki? kim görebilir ki?
dünya şuan sapıklığın şuursuzluğun aptallığın zirvesinde...

Hocam naptın sen ya çok acı girdin.Elin insanları o kadar rahatki siyasetle felan ilgileri yok.Gül gibi yaşayıp gidiyorlar dert etmiyorlar ama biz konumumuz yüzünden devamlı takip etmek zorundayız.Ve bu gündem konuları hiç moral verici yapıya sahip değil.Biz gene iyi yaşıyoruz.Herşeyimiz stres.

glock
05 Aralık 2011, 22:20
Sn. Soykan67 haklısınız belkide, abartıyo muyum acaba bende mi sorun var? major manik/depresyon mu var bende yoksa???
uykusuzum, gerginim :) çok afedersiniz.

mete_han
05 Aralık 2011, 22:22
benimde bu hususta bir şahit olduğum olay vardı..çok kurye kazaı gördüm ama 2007 de bir kebapcı kuryesinin kazasını olay sonrası görüp sizlerle paylaşmıştım...

http://www.motosiklet.net/forum/taziye-tebrik-ve-kutlamalar/38133-activa-ile-porche-kafa-kafaya-carpisti-macka-18-45-a.html

Saat 18:30 sularında İnönü stadına doğru trafikte ilerlrken sıkışık olmasına anlam veremediğim bir durumla karşılaştım...Küçükçiftlik Lunapark önünde bi yoğunluk görünce meraklandım doğal olarak...olay yerine yavaş yavaş geldiğimde manzara korkunctu...yerde bir actıva...hali perişan...resmen pert durumda...lastik mastik tanıyamazsın yani...şasi fena yamulmuş...yav bu neye çarptı derken 35 metre ötesinde son model porche 911 gördüm ön camlar çatlamış onunda önünde hasar vardı...motosikletde porchede şeridindeydi...kaza nasıl oldu anlamadım...ama arkadaşın hayatını kaybettiğini sanıyorum...trafikte mecburen polisin işaretiyle devam ettim...

manzara korkunctu beyler...Allah ailesine sabır versin...

mynetde veya bir yerde habere rastlayan olursa paylaşsın lütfen...inşallah yaşıyordur...

4 yıl sonra geçenlerde bu kazayı yapan arkadaşın engelliler sitesinde bir mesajını tesadüfen okudum...bu kadar mı olur dedim...

solan giden bir hayata şahit oldum...buda bana koydu...

Arkadaşlar inanamayacaksınız ama...4 yıl önce oluşunun sonrası şahit olduğum bir kazada ki kazazade arkadaşı felç olmuş bir şekilde buldum...engellilere ait başka bir forumda net üzerinden tesadüfen bir mesajını gördüm...bu kadar mı olur diyorum...arkadaş felç kalmış ve davaları devam ediyor...o dönem 6 yaşında çocuğu olan büfede çalışan bir vale kurbanı gariban bir adamın isyanını tesadüfen okudum...eldne bişey gelmeyince içim burkuluyor...

bu da mesajı....

http://www.engelliler.biz/forum/o/62963-iste-o-trafik-kazasi-o.html

..................

--------------------------------------------------------------------------------
Üyelik Tarihi 12.01-2011
Son Giriş 15.02-2011
Saat20:18
Mesaj 28 İşte o an trafik kazası [O an]

Merhabalar ben türkiyenin adalet siztemine inanmıyorum
ben burhan istanbul doğumluyum
şişli nişantaşında marmaris büfede çalışmaktaydım. motor kurye olarak 05 11 2007 tarihinde saat 18:20 saatleri arasında nişantaşı kadırgalar caddesinden inönü stadı istikametine doğru ilerlerken tek şerit gidiş tek şerit geliş ben gidiş istikametinden giderken porsche markalı bi araç süratlı bi biçimde bana arkadan çarparak 45 metre beni fırlatarak olay yerinde aracı terk ederek bırakıp kaçıp gitmişlerdir
oly yerinde ben bilinçsiz bişekilde yatıyormuşum ve küçük çiftlik parkın önündeki otoparkcılar ve cimolun müdürü ve cimolun oto parkcısı olayı görüp hemen polis ve ambulansı çağırarak beklemeye başlamışlar ve ambulans gelir gelmez beni taksim ilk yardım hastanesine kaldırıp ilk müahale yapılmış ve sağ kaburgam ve omuriliğimde 2 kırık oluşmuş artı iç kanama oluşmuş ve 10 gün sonra yoğun bakımdan çıkıp normal servise kaldırıldım kendime geldim ve bi 10 gün sonrada omurilik ameliyatı oldum 4 pilatin 8tane vida takıldı ve bu olaydan sinirlerim sedelenmiş olup yürüme şansımı tamamen kaybettim ve bir daha ayağa kalkmaşansımın olmadığını öğrendim sadece ellerimi kullana biliyorum şuanda 3 yıldır yıldır kamo davam ve dazminat davalarım devam etmektedir bu zaman içersinde hiç biyerden tazminat alamadım ve tedavi olma şansım olmadı ve ailemin desteğiyle geçinmeye çalışıyorum

05 11 2007 saat 18: 10 sıralarında porsche markalı araç sürücüsü nişantaşı sofa otele gelerek aracını otelin önündeki görevliye aracını teslim ederek görevlide aracı otoparka götürmek üzere aracı alıp otoparka götürmesi gerekirken araçla biraz tur atmak istemiş ve aynı yol üzerinden hızlı bi biçimde bana arkadan çarparak olay yerini terk etmiş bulunmaktadır olay yerinde 2 3 şaiit buldum ama şaiitlik yapmak istemiyolar sofa otel ve porsche markalı aracta hayata tekstil adına kayıtlı tekstil firmasıyla sofa otel aynı şahızlara aiit oldunu ve hepsinin akraba yada tanıdık oldukları bellidir ama bizim maddi imkanlarımız yok Alıntılayarak Cevap Yaz Tepe
--------------------------------------------------------------------------------
Mesaj Gönderim Zamanı: 16.01-2011 Saat: 15:03

inanamıyorum yahu kadere bak...

glock
05 Aralık 2011, 22:22
alayınız bir anda coşunca ben fazla kaçırmışım coşkuyu, dalıp gitmişim kusura bakmayın ya hakikaten.

GP500-1st
05 Aralık 2011, 23:28
insanlar trafik kazalarının ve de trafikte araç kullanmanın ne kadar ciddi olduğunun farkında değil.

Bu konuda kuryeler cahil ve kamikaze gidiyolar zaten bu rakam şok edici değil dememek lazım. Bizim insanımız trafikte bir başkasının canı ile oynamayı marifet sayıyor resmen. Motorcu için en ufak bir yol kavgası bi ölüm kalım oyununa dönüşüyor hemen

@ Metehan

Konuyu tam 12 den vurmuşşsun hocam.

2-3 tane şahit var diyor kaza kurbanı arkadaş onlarda otel ve tekstil firmasının mafyavari tehditleri veya para teklif etmesi yüzünden ortadan kayboluyorlar. Bu kadar ruhsuz kansız ve kişiliksiz olmuş insanlar. Birinin hayatının karartmak ve adaletten kaçmak bu kadar kolay bu memlekette malesef:farao:

21. yüzyılın insanı insan değil hissiz duygusuz robot olmuş artık.

hiçbirşeyi yadırgamayan sorgulamayan neyde adalet varki diyip herşeyi normalleştirende biziz aslında

Allah sonumuzu hayır etsin.

@glock

hocam çok açılmadın tepetaklak giden dünyanın ufak bi betimlemesini yaptın sadece...

glock
05 Aralık 2011, 23:57
sn. GP500-1st, teşekkür ediyorum yani bu tür sosyolojik ve toplumu ilgilendiren konular bir vatandaş olarak hepimizi ilgilendirdiği gibi benide yakından ilgilendiriyor, bir halkadan bahsedildiğinde bende malesef diğer halkalarla birleştirmek durumunda kalıyorum. özgürlük hür yaşamak böyle olmasa gerek. rahat mıyız? hayır huzurumuz var mı? hayır güvencemiz var mı? hayır
zenginler yaşasın fakirler ölsün, bunada karşıyım! neyim varsa devlet alsın elimden ama bana baksın! çocuğuma torunuma baksın ki! geleceğe karşı endişem de olmasın
1 ev 5 ev 20 tane apartman 15 tane araba sahibi olmanın da bir güvencesi yok anlamı da yok açgözlülüğe sevketmekten başka, bu ülkede kimlerin malına mülklerine el konuldu sefil oldu bitti dağıldılar ülkeyi terk ettiler...
örn: ağaoğlu diyelim var mı güvencesi? kısmen-belki??? bir çökerler ki üstüne hemde 1 harf hatasından öyle bir yakalarlar ki adamı! neye uğradığını şaşırır... e madem bu güç var
hepimiz eşit şartlar altında güvence altında olalım yeterli...

safakk
06 Aralık 2011, 00:00
allah belasını versin bu devleti yönetenlerin pardon yönetemeyenlerin desem daha doğru olur

Bedelli askerlik neden dönem dönem çıkıyor ve yaş sınırı konuluyor?
Millet vekili bebeleri doğuya gitmesin askerlik yapmasın rahat etsin diye
zamanında (2008 yılı) oks sınavında sanki cımbızla seçer gibi ders ders konu konu sınavda çıkmayacak kısımlar açıklandı acaba hangi millet vekili bebesi o konuları iyi öğrenemedide sınava 1 ay kala kaldırıldı ve ertesi sene tekrardan aynı konular sınava dahil edildi
Yollar köprüler yapılıyor eyvallah iyi güzel de hangi parayla?
Van depreminde ortaya çıktı deprem paralarının nerelerde harcandığı herhangi bir afet durumunda devletin nekadar aciz olduğu ortaya çıktı

Hala allah başbakana zeval vermesin mantığını da hala anlamış değilim adam mükemmel değil o olmazsa yandık bittik modunda olanlara da anlam verebilmiş değilim

Konuyla alakalı da bişiler yazacak olursak millet vekili bebelerinden biri kurye olmadıkça kimse kılını kıpırdatmaz bu memlekette

Son olarak Türkiyeyi dışı renkli içi boş hale getirenler utansın.

gv650i
06 Aralık 2011, 00:10
dertlerimiz fazla bu konuda sadece bir tanesi burda yazıp rahatlayıp bırakıyoruz ben derimki oturalım bu konuları aklı başında insanlarla ele alalım ciddi araştırma yapıp başta tv kanalları ve bu konularla ilgili kamu kurumlarına ayrıca derneklere heyet olarak gidip görüşelim .motorcu sıkıntıları için garaj ı kurduk yerimizde var hatta gezilerde filan bu konuyla ilgili konuşmalar fikir teatisi yapalım yaraya neşter atalım tedavi edelim ben bu işlere gönüllüyüm varmı destekleyen

m.şanveren
06 Aralık 2011, 00:10
Ben bir ilaç moto kuryersi olarak şunu söylemek istiyorum '' içlerinde tabiki istisnalar olabilir,bu kast ettiğim istisnaların dışında geriye kalan eczacıların CANI CEHENNEME ''ulan bir insan kazanacağı (3,75krş.) için bukadarmı hırs sahibi olup kendisini tövbe haşa sinirimden söylüyorum allah zannedip ona buna hayvan muamelesi yapa bilir.

Şimdi birde bu yavşaklar yetmiyormuş gibi (yavşak: bit yavrusuna denir):cherry: birde trafikteki geyiklerle uğraş,oda yetmiyormuş gibi depodakilerin salak salak sorularına cevap ver (nerdesin?nerde kaldın? 45dk. oldu) halbuki normalde sakin sürüşte,veya sıradan biri diyelim 17dk. gidiyor aynı yolu ben 8 dk. altında gidiyorum buna rağmen eczacı 8dk. içinde 3 defa depoyu arıyor depo da beni 5 defa arıyor (NERDESİN-DAHA GİDEMEDİNMİ-HADİ KAÇ SAAT OLDU)

...Şimdi bir düşünün bu ruh haliyle 11 saat motor kullanıp şehir içi trafiğinde 180 ile 200km arası yol yapıyorsun...sinirlisin,gerginsin,insanlar senin olmadığın bir yapıda insan olduğunu düşünüp o gözlerle sana bakmalarına ve senin buna karşılık veremeyişine-içteeenn içeeeee ığıl-ığıl için akarken sessiz bir çığlık varmış ya! işte onu bile atamazken insan çok kötü oluyor beee kardeşim...

Bu kurye ölümlerinin sebepleri,bence şirketlerdeki moto kuryelerle ilk temasta olan yavşakların (yavşak: bit yavrusuna denir) motordan ve trafikteki motorcudan kılık-kıyafet ve ekipmanın neişe yaradığını bilmeyip sadece kışın (AL BUNLARI SIKI-SIKI GİYİN ''ÜŞÜMEZSİN'') buraya dikkat ettiniz umarım?!- motor kıyafetlerinin sadece üşümeyi engellemesi için gerekli olduğunu düşünen YAVŞAK OĞLU YAVŞAKLARIN başımızda olması dolayısıyla....birdakika yaaa bir dakika.-neden bu işi bilmeye kişileri moto kuryelerin başına getirirler adları ve sıfatlarıda genelde (sevkiyat müdürü olur godoşların),niçin? okumuş kişi oldukları içiiiinnnn.Peki benim başımdaki godoşun yani sevkiyat müdürünün okumuş olması şartmı? bence değil.Neden değil?...

Çünki benim ihtiyacımı dinleyip ona göre hareket edebilme kabiliyeti olan,motosikletten anlayan,trafikte motosiklet kullanmış olan,en az motor üstünde 2 defa sedyelik olacak şekilde kaza yapmış olması,motosiklet ekipmanlarının kazada oluşa bilecek hasarları olabildiğince azalta bilmesi adına ve bunun yanında getiri olarak haliyle soğuktan ve sert esen rüzgarda tabiki kuruyacağı mantığını kura bilen,bölgedeki hangi noktanın hangisine daha yakın hangisinden hangisine geçiş daha kolay hangisinin arası kaç km, sandıktaki 8 acilin toplamda ortalama kaç dakika ve kaç km olduğunu bilmesi okumuş olmasında benim işime daha çok yarıcaktır.

Bu yazdıklarımda bana katılan ve bana belki küfreden bile olucaktır bundan eminim ve buna hazırımda. Ama olsun ben hepinizi seviyorum

dersansport
06 Aralık 2011, 00:16
Türkiyeye Türkiye demek ne kadar doğru?Amerika ne derse onu yapıyoruz,halkı aç ve okumamış,kızlarımız hülya avşara özeniyor oğlanlarımız afedersiniz ama top gibiler resmen konuşmaları bile garip.Burası türkiye değil yani amerikanın bir şehri falan deseler evet inanırım ama türkiye böyle değildi.Türkiye Mert insanların özgür insanların oldugu yerin adıydı

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:13 ----------

Ben bir ilaç moto kuryersi olarak şunu söylemek istiyorum '' içlerinde tabiki istisnalar olabilir,bu kast ettiğim istisnaların dışında geriye kalan eczacıların CANI CEHENNEME ''ulan bir insan kazanacağı (3,75krş.) için bukadarmı hırs sahibi olup kendisini tövbe haşa sinirimden söylüyorum allah zannedip ona buna hayvan muamelesi yapa bilir.

Şimdi birde bu yavşaklar yetmiyormuş gibi (yavşak: bit yavrusuna denir):cherry: birde trafikteki geyiklerle uğraş,oda yetmiyormuş gibi depodakilerin salak salak sorularına cevap ver (nerdesin?nerde kaldın? 45dk. oldu) halbuki normalde sakin sürüşte,veya sıradan biri diyelim 17dk. gidiyor aynı yolu ben 8 dk. altında gidiyorum buna rağmen eczacı 8dk. içinde 3 defa depoyu arıyor depo da beni 5 defa arıyor (NERDESİN-DAHA GİDEMEDİNMİ-HADİ KAÇ SAAT OLDU)

...Şimdi bir düşünün bu ruh haliyle 11 saat motor kullanıp şehir içi trafiğinde 180 ile 200km arası yol yapıyorsun...sinirlisin,gerginsin,insanlar senin olmadığın bir yapıda insan olduğunu düşünüp o gözlerle sana bakmalarına ve senin buna karşılık veremeyişine-içteeenn içeeeee ığıl-ığıl için akarken sessiz bir çığlık varmış ya! işte onu bile atamazken insan çok kötü oluyor beee kardeşim...

Bu kurye ölümlerinin sebepleri,bence şirketlerdeki moto kuryelerle ilk temasta olan yavşakların (yavşak: bit yavrusuna denir) motordan ve trafikteki motorcudan kılık-kıyafet ve ekipmanın neişe yaradığını bilmeyip sadece kışın (AL BUNLARI SIKI-SIKI GİYİN ''ÜŞÜMEZSİN'') buraya dikkat ettiniz umarım?!- motor kıyafetlerinin sadece üşümeyi engellemesi için gerekli olduğunu düşünen YAVŞAK OĞLU YAVŞAKLARIN başımızda olması dolayısıyla....birdakika yaaa bir dakika.-neden bu işi bilmeye kişileri moto kuryelerin başına getirirler adları ve sıfatlarıda genelde (sevkiyat müdürü olur godoşların),niçin? okumuş kişi oldukları içiiiinnnn.Peki benim başımdaki godoşun yani sevkiyat müdürünün okumuş olması şartmı? bence değil.Neden değil?...

Çünki benim ihtiyacımı dinleyip ona göre hareket edebilme kabiliyeti olan,motosikletten anlayan,trafikte motosiklet kullanmış olan,en az motor üstünde 2 defa sedyelik olacak şekilde kaza yapmış olması,motosiklet ekipmanlarının kazada oluşa bilecek hasarları olabildiğince azalta bilmesi adına ve bunun yanında getiri olarak haliyle soğuktan ve sert esen rüzgarda tabiki kuruyacağı mantığını kura bilen,bölgedeki hangi noktanın hangisine daha yakın hangisinden hangisine geçiş daha kolay hangisinin arası kaç km, sandıktaki 8 acilin toplamda ortalama kaç dakika ve kaç km olduğunu bilmesi okumuş olmasında benim işime daha çok yarıcaktır.

Bu yazdıklarımda bana katılan ve bana belki küfreden bile olucaktır bundan eminim ve buna hazırımda. Ama olsun ben hepinizi seviyorum
sadece alkışlarım

glock
06 Aralık 2011, 00:18
sn. safakk
şuan başbakanlık makamına birşey olsa ister beğen ister beğenme ama başka bir alternatifi yok!
benim politik görüşüm altıoktan yanadır ama adam var mı peki?
bir adam ceza evinde parti kurup 3 dönem iktidar oluyorsa ve %50 lik oranda ben buna başarı derim,
bükemediğin bileği öpeceksin. adamı ortadoğuda neredeyse Atatürk ilan ettiler. şuan 2 numaraya birşey olsa
kimse altından kalkamaz, iç ve dış borçlarınıda hesaplarsak, bu ortamda bu durumda üzerler bizi :)

rasta07
06 Aralık 2011, 00:27
Bektaşi, yaz sıcağında dağ başında serinlemek için bir karpuz kesmiş. Karpuz kelek çıkmış. içi bembeyaz. Yenir gibi değil.

"Şansa bak" diye canı sıkılan Bektaşi hiç dokunmamış karpuza. O sırada uykusu da bastırmış, ağacın gölgesine yatıp uyumuş.

Bir süre sonra uyandığında bakmış, adamın biri gelmiş, az önce yemeden bıraktığı kelek karpuzu büyük bir iştahla kemiriyor, bir yandan da;

"Yarabbi çok şükür. Yarabbi çok şükür!" deyip duruyormuş.

Onu bir süre seyreden Bektaşi sonunda dayanamayarak:

"Yahu babalık" demiş, "Sen, kabaktan da beter kelek bir karpuza bu kadar şükredersen, daha iyisini ömrün boyunca bulamazsın. Ona göre haa!" *

Bütün mesele yukarda ki fıkradır esasında , ister en derin siyasi tartışmaların sonuna ister iş güvenliği ile ilgili konuların arasına iliştirin . Konu önemli değil , mantık hep aynı .

glock
06 Aralık 2011, 00:27
damdan düşeni, doktor değil damdan düşen anlar. ne diyelim ki? al işte bu kadar...

BBelt
06 Aralık 2011, 00:28
Çok başarılı, deneysel bir dokümanter var. 16 Ton (http://vimeo.com/channels/16ton). Değerlendirmek isteyeceğiniz herhangi bir 90 dakikanızı ayırmanızı tavsiye ederim. Bu film maden işçileri üzerine gerçi ama konumuz üzerine çok şey anlatıyor. Mutlaka izlenmeli derim...

immortalboss
06 Aralık 2011, 00:32
Ben de bu tür insanlara kıyamayanlardanım.Soğukta bende çalıştım.Hem de babamın dükkanında.Durumumuz kötüydü.Motosikleti ben kullandım 4-5 ay boyunca.Ramzey moped.Sırtında 50-60 kg ile de gittiğim oldu,yağmurda,çamurda da...Çekilecek dert değil.Şükür şu anda durumlar iyi.Üniversite okuyorum...Yaz mevsimine doğru çalıştığım için sorun olmadı.Ama şöyle söyleyeyim.100-120 000 nüfuslu bir şehirde bile,pizzacı,kebapçı gibi arkadaşları sıkıştırmalar,adam yerine koymamalar varken ve şehir bu kadar küçükken böyle ise İstanbul gibi bir şehri düşünemiyorum.Kurye arkadaşlara sözüm koruyun kendinizi.Ben bu 5 ay içinde 3-4 kaza atlattım.(Aceleci değildim pek,acele de gerekmiyordu.) Birinde adama yolun ortasında bir sövdüm.Üzerine yürümüşüm o sinirle.Millet şoka girdi.Sizin gibi ----- yüzünden insanlar motosiklet kullanamıyor be dedim...Adam kırmızıda basıp kaçtı...Gerisini siz düşünün.Arkadaşlar diyorlar ya.Hani trafikte sakin olun kavga etmeyin...Ben gerekiyorsa ederim...Belki kafası basmayan insanlara böyle eşşek taktiği ile öğretirim...En azından 1 kişi 1 kişidir.
Ayrıca BBelt üstadım.Maden tenikerliği okuyordum.Bıraktım sonra.Size yerin altına girmiş bir insan olarak konuşayım.Maden göçerse şuraya gideriz,gaz maskemiz var,şöyle böyle...Öyle bir dünya yok.Göçtümü olay bitiyor.Madenlerde işçilere tazminat hakkı doğmasın diye çıkarıp tekrar işe kayıt mı ararsın...Aslında 8 saat yazan süreyi 10 saat yapan mı ararsın...Önlemleri almadan yerin altına sokulan işçileri mi ararsın.Yan bacada(İşçilerin çalıştığı ara oyuklar) bir işçinin kolu koptu neredeyse...Yapılacak hiç bir şey yok.Koşa koşa yukarı çıkardılar...20 yaşında gencecik adam..

BBelt
06 Aralık 2011, 13:43
Bu konunun öyle hemen unutulup gitmesine gönlüm razı değil. Bir kaç kişi daha okusa, bir kaç kişi daha yazsa üzerine, kardır...

Özellikle moto-kuryeler ile ilgili konuşurken, ne derece bilinçsiz olduklarından, canlarını hiçe saydıklarından, kask dahi takmadıklarından bahsederiz. Hele bir cümle var, o kadar sık yineleniyor ki klasikleşti artık: "Kendi canına değer vermeyeni ben niye düşüneyim kardeşim?"...

Bir kaç soru sorayım:

- Moto-kuryenin bilinçsiz olması, kazalarda bu insanların üzerinden para kazanan patronların sorumluluklarını hafifletir mi?
- Bu firmaların çalışanlarını bilinçlendirmek, trafik kurallarına uymaları konusunda titiz davranmak ve çalışanlarının sağlıklarını korumak gibi bir görevleri var mıdır?
- Yoksa, tam tersine, çalışanların sağlıkları pahasına daha süratli teslimat yapmaları konusunda teşvik edici midirler?
- Kar kaygısı güden bir işletmeden, karlılığı azaltacak denetim ve güvenlik mekanizmaları geliştirmesini beklemek ne derece gerçekçidir?
- Sağlıklı bir denetimi, iş güvenliğini, işçi haklarını sağlaması gereken bu firmalar mıdır?
- Eğer burada devlet devreye girmeyecekse bu ülkede neden bir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı vardır?
- Sendikalaşma konusunda neden hiç hareket yok?

Biraz bunları tartışmayı öneriyorum...

@immortalboss, dostum, yukarıda önerdiğim dokümanteri seyredersen ve konuya hakim biri olarak fikirlerini paylaşırsan sevinirim.

safakk
06 Aralık 2011, 19:19
sn. safakk
şuan başbakanlık makamına birşey olsa ister beğen ister beğenme ama başka bir alternatifi yok!
benim politik görüşüm altıoktan yanadır ama adam var mı peki?
bir adam ceza evinde parti kurup 3 dönem iktidar oluyorsa ve %50 lik oranda ben buna başarı derim,
bükemediğin bileği öpeceksin. adamı ortadoğuda neredeyse Atatürk ilan ettiler. şuan 2 numaraya birşey olsa
kimse altından kalkamaz, iç ve dış borçlarınıda hesaplarsak, bu ortamda bu durumda üzerler bizi :)

iç dış borçlarda bu 10 yıllık süreçte azalış olduğunu ve istikrarlı bir ödeme politikası olduğunu mu söylüyorsunuz eğer varsa böyle birşey gerçekden tarafısızlığını kanıtlamış bir kaynakdan bilgi vermenizi istiyorum
Evet Atatürk ilan ettiler neden peki? şuanda tüm ortadoğu devlet başkanları resmen amerika boyunduruğunda da ondan bakınız isyan eden suriye yada daha acı örneği kaddafi ortadadır. Peki bizim kaddafiyle sorunumuz varmıydı? yoktu. Hatta kıbrıs harbinde olsun ambargo döneminde olsun karşılıksız bize tek destek veren kaddafi iken sırf amerikaya yaranmak ve demokrasi maskesini daha iyi takabilmek uğruna türkiyenin dış politikasını berbat etmekle de kalmıyor şuanki suriye yönetimi pkk ya göz açtırmıyorken artık esada karşı geldiğimizden suriyeden geçen hacı otobüslerine dahi ateş açılıyor ve halkına kurşun sıkılsa bile masaya yumruğunu vuramayan hatta vurmayan bir cumhurbaşkanı ve başbakandan söz ediyoruz

Evet büyük bir yüzdeyle gelmiş olabilir ama bu demek değildir ki bu insanların hepsi doğru düşündüğü için veriyor. Bana kalırsa tamamen halkın dini duyguları istismar edilerek başa gelen bir başbakandan ve partiden öte değildir

Neyse konuyu daha fazla dağıtmamak ve konunun kilitlenmemesi adına siyasi anlamda daha mesaj yazmayacağım

glock
06 Aralık 2011, 20:13
sn. safakk ya ben yanlış anlattım ya da siz yanlış anlamışsınız, sizin yazdıklarınıza da katılmakla beraber aynı şekilde düşünüyorum
fakat, dengede tutabilmek için malesef bir takım tavizler tedbirler alınması gerekir. ben bir partiyi veya ideolojilerini de savunmuyorum
ne tarafta olduğum belli. bu arada kastetmek istediğim şuan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin iç ve dış borçları ortalama 750-800 milyar dolar, avrupa ve amerikada ekonomik sorunlar yaşanıyor
ve ortadoğuda karışık, ülkemizde başbakana birşey olsa ölse? sizce ne olur? çok çalkantılı bir ortamda olduğumuzu belirtmek istedim.
konu başlığından kayıyoruz biraz kusura bakmayın.

ferrari_gani
06 Aralık 2011, 20:18
yılda sadece 200 kişi ölüyosa bu rakam çok çok iyi. sadece ben kaç tane kuryenin ölümüne sebep olacaktım hatırlamıyorum.

kırmızı ışıkta bekliyorum. yeşil yanıyo, tam kalkacakken bi tanesi kaldırımdan önüme atlayıp gidiyo. fren yapmasam, farketmesem bi tanesi gitti
tek şerit yolda gidiyorum, bi tanesi yan yoldan ters yola hiç bakmadan atlıyo, farketmesem....
u dönüşü yapıyorum. 2 şeritli, 1 şeritgidiş, bir şerit geliş sokak gibi bir yol. bütün arabalar benim dönmemi beklerken, arkamda bi motor. bi tane daha gitti. hepsinde ben dikkatli olmasam, farketmesem bu listeye isimlerini yazdırmış olacaklar.

hem motor, hem araba kullanan, istanbulda doğup, büyüyüp, yaşayan, direksiyon dersi veren, ailecekte 17-18 yıldır bu işte olan birisi olarak. motorlara saygı yok ama özellikle pizzacı, kebapçıların kendileri dahil hiç kimselere saygıları yok.

rasta07
06 Aralık 2011, 21:18
kırmızı ışıkta bekliyorum. yeşil yanıyo, tam kalkacakken bi tanesi kaldırımdan önüme atlayıp gidiyo. fren yapmasam, farketmesem bi tanesi gitti
tek şerit yolda gidiyorum, bi tanesi yan yoldan ters yola hiç bakmadan atlıyo, farketmesem....
u dönüşü yapıyorum. 2 şeritli, 1 şeritgidiş, bir şerit geliş sokak gibi bir yol. bütün arabalar benim dönmemi beklerken, arkamda bi motor. bi tane daha gitti. hepsinde ben dikkatli olmasam, farketmesem bu listeye isimlerini yazdırmış olacaklar.

Hayat mücadeleleri bir yarışa dönüştürülen bu insanları tek başına suçluyabilirmiyiz ? Örneğin belirlenen süre dışında götürdüğü pizzası maaşından kesilen bir pizza dağıtıcı veya gün içinde dağıttığı evrak sayısı kadar prim alan bir kurye ?

Sanmıyorum ki bu sektörde ki kişilerde genel bir hız yapma hayatını tehlikeye atma eğilimi olsun , eğer varsada neden bu sektörde oluştuğunu da sormak lazım , üstte yazdıklarıma istinaden...

"Gitsin başka iş bulsun , iş mi yok ..."vs denebilir elbette ancak bu sadece tuzumuzun kuru olduğunu gösterir sanırım ...

Bence kurye örneği üzerinden hayata genel olarak bakmak lazım .

GP500-1st
06 Aralık 2011, 21:57
Bence kurye örneği üzerinden hayata genel olarak bakmak lazım .

Bu konu sadece kuryeleri ve hayatını motor üstünde kazananları kapsıyor ve işin ucu bizim gibi hobi olarak binenleri etkilemiyor diye düşünüyoruz.

toplum olarak okadar sınıflamışızki herşeyi... sosyal sınıf- kültürel sınıf - etnik sınıf- ideoljik sınıf - arabalı- motorlu - kadın - erkek..

Olay siyasiye kayıyor sonra ama önmüzdeki 50-60 sene içinde Türkiye cumhuriyeti kurda kuşa yem olucak! Halkın %90 ı fakirleştirilerek eğitim ve bilinç düzeyi düşük tutularak yönetiyoruz hep ama olay dönüp bizim bi tarafımıza çok kötü saplanıcak..

Neyse biz gene günü yaşayalım. bazıları bizim 40-50 yıl sonraki kaderimizi şimdiden yazdı bile.

Biz bi Türk arabası yapalım. Ben yokluğunu çok hissediyorum açıkçası:P Yavaş yavaş adım adım önce Volksvagen sonra Mercesedes'i hedefleriz acelemiz yok. Ama yine bi eti Almanın 5 katına yiyelim... Hayvanın otlaması yemlenmesi bunlar yüksek teknoloji ve arge gerektiren işler:P

askon
06 Aralık 2011, 22:29
yılda sadece 200 kişi ölüyosa bu rakam çok çok iyi. sadece ben kaç tane kuryenin ölümüne sebep olacaktım hatırlamıyorum.

hem motor, hem araba kullanan, istanbulda doğup, büyüyüp, yaşayan, direksiyon dersi veren, ailecekte 17-18 yıldır bu işte olan birisi olarak. motorlara saygı yok ama özellikle pizzacı, kebapçıların kendileri dahil hiç kimselere saygıları yok.

onları işyerlerıne daha ucuz calıştırmak için alan ne olacak canım alt tarafı paket dağıtımı deyıp yerı geldiğinde garsonunu servise gönderen coluk cocuğu işe alan işyeri sahıplerıne ve bunları denetlemeyen zabıtalara hesap sormak lazım

cbr_007
06 Aralık 2011, 22:54
cok kotu bi durum ya :S

phradrel
20 Ocak 2014, 16:07
güncel.

MOTKURDER in bu konuyla ilgili çalışmaları var mı?

iguven
20 Ocak 2014, 17:54
Altın elbiseli adamın en son canlı yayınında bu konulara değiniyorlar biraz.

http://www.youtube.com/watch?v=V7QR1ZX8Y84