PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG mi takmam gerek

Sayfa : [1] 2

samsam
05 Aralık 2011, 18:58
:)

Saygılar

Mondial 250 MCT 2005 model 52 TL Benzin ile 212 KM, uzun yol ( Adapazarı Kırkpınar 2 kere , gerisi şehir içi ) uzun yolda max. hız 90, bana fazla geldi, bir ayar mı yaptırmam gerek yoksa agresif sürmemem mi gerekiyor yoksa LPG mi taktıracağız.

forewer
05 Aralık 2011, 19:25
Güzel bir bakım lazım sana, çok fazla yakıyor.

Mengu16
05 Aralık 2011, 19:32
100km de 25 lira .. yeni nesil 1.4 motorlu arabaların otoyol sürüşünde yaktığı kadar benzin yakıyor. İyi bir bakım şart motorunuza.

samsam
05 Aralık 2011, 19:32
Usta anlar sanırım.

HaydarBıçak
05 Aralık 2011, 19:36
bir daha ki benzin alımında 2.5 litre kola şişesine benzin doldurun
motosiklet evin önünde dururken depo kapağını açın tabi depoda ağzına kadar dolu olacak
aldığınız benzinin hepsini motorun üstüne dökün ve kibriti çakıp güvenli bir mesafeden sigaranızı ciğerlere çekin
iyi eğlenceler :)

samsam
05 Aralık 2011, 19:37
bir daha ki benzin alımında 2.5 litre kola şişesine benzin doldurun
motosiklet evin önünde dururken depo kapağını açın tabi depoda ağzına kadar dolu olacak
aldığınız benzinin hepsini motorun üstüne dökün ve kibriti çakıp güvenli bir mesafeden sigaranızı ciğerlere çekin
iyi eğlenceler :)

Kola tarzım değil

HaydarBıçak
05 Aralık 2011, 19:41
Kola tarzım değil

şaka bir tarafa benim regal raptor 80 - 90 kilometre hızlar arasında sabit gidilmeye dikkat edilerek
km de 11 krş. yakıyor
karbüratör ayarı, sübap ayarı yeni yapıldı; yağ, buji, hava filtresi yeni değişti
sizde bunları yaparsanız yarı yarıya düşürürsünüz hatta şimdi aklıma geldi jikle ile ilgili
bir başlık açmıştınız yanlış hatırlamıyorsam ne oldu o iş?

samsam
05 Aralık 2011, 19:43
Hocam jikleyi dün yaptırdım artık çok düşük seviyede çalışıyor, sizin motor 50 TL ile emekli sürüşü dersek menzili ne kadar hocam. Ben bu motoru servise vermiştim ama sanırım unuttular :(

gorkemuls
05 Aralık 2011, 19:47
Cok basit olacak ama, hava filtreni kontrol etmeni. Degistirmeni veya iyice temizlemeni tavsiye ederim. Zira zengin karisim ile calisiyor motorunuz.

evocamd
05 Aralık 2011, 19:48
Konubaşlığını görünce bugune kadar hep merak etmişimdir motosiklete LPG takılabilirmi acaba sistem uyarmı uymazsa sebep nedir ?
Teknik bilgisi olan arkadaş varmı bu konuda.. ?

samsam
Gorkem hocam daha yeni değiştirdim, hatta değişmeyen şey kalmadı :)

HaydarBıçak
kendi hesaplamalarımla 100 km de 2.7 litre şehirdışı sabit hızlarla
1lt benzin : 4.20 dersek
50 lira benzin : 11.9 litre eder
2.7 benzin 100 km götürüyorsa
11.9 benzin ? km götürür
? : 441 km yaklaşık olarak hesapla :)

DarkSeleCT93
al bi yamaha crypton bak keyfine

samsam
05 Aralık 2011, 19:50
kendi hesaplamalarımla 100 km de 2.7 litre şehirdışı sabit hızlarla
1lt benzin : 4.20 dersek
50 lira benzin : 11.9 litre eder
2.7 benzin 100 km götürüyorsa
11.9 benzin ? km götürür
? : 441 km yaklaşık olarak hesapla :)

Bak canım sıkıldı şimdi ama, bende araba var suzuki alto otomatik o bu kadar yakmıyor yahu

HaydarBıçak
05 Aralık 2011, 19:53
zaten kullandığınız motosikletle km de 17- 18 kuruştan fazla sarfiyatınız varsa sorun var demektir
hava filtresine baktırın gerekirse değiştirin ve karbüratör ayarı yaptırın buna rağmen olmuyorsa
sübap ayarı yaptırın gene düşmesse mekanik bir arızası var demektir.
17- 18 kuruşun altında sürüş yapmak için de sağlam bir motosiklette sakin kullanım yeterli olacaktır

samsam
05 Aralık 2011, 19:55
zaten kullandığınız motosikletle km de 17- 18 kuruştan fazla sarfiyatınız varsa sorun var demektir
hava filtresine baktırın gerekirse değiştirin ve karbüratör ayarı yaptırın buna rağmen olmuyorsa
sübap ayarı yaptırın gene düşmesse mekanik bir arızası var demektir.
17- 18 kuruşun altında sürüş yapmak için de sağlam bir motosiklette sakin kullanım yeterli olacaktır

EyvaAllah hocam yarın götüreceğim inş. düzelir ustaya da anlatacağım dediklerini, :)

Saygılarımla

_w_
05 Aralık 2011, 20:00
sübap ayarı- hava filtresi - hava ayarı ve rölanti ayarlarını kontrol edin. bu ayarlardaki düzensizlik yüzünden fazla yakar.

Şİmdiden Kolay gelsin... :cat:

Samet Ağır
05 Aralık 2011, 21:57
yamaha virago 535 bugün 46 tl lik benzinle 204 km gitti...80-90 km neredeyse sabit hız ile...

mstfkrfk
05 Aralık 2011, 22:23
hocam 6 ay önce sattım mct mi hemen hemen yakın bir yakıt tüketimim vardı.tabii agresif kullanırdım.öğrenciyim zaten artık sadece benzin ve sigaraya para verebiliyordum.bu arada motorum 0 almıştım 2011 model anca 6 ay kullanabildim.

ozrace
05 Aralık 2011, 22:32
benim arabam 1,5 sephia lpg de daha az yakıyor yaww :)

samsam
05 Aralık 2011, 22:38
benim arabam 1,5 sephia lpg de daha az yakıyor yaww :)

Bende Suzuki Alto Otomatik var 20 TL ile 100 KM gördürüyorum :) ama motor feci imiş

---------- Post added at 22:38 ---------- Previous post was at 22:34 ----------

Bende Suzuki Alto Otomatik var 20 TL ile 100 KM gördürüyorum :) ama motor feci imiş

Şehir dışı tabi :)

maxi97
05 Aralık 2011, 23:25

---------- Post added at 22:38 ---------- Previous post was at 22:34 ----------

Şehir dışı tabi :)

sizinki kaç model? 2000 model bi tane var, 70 000 kmde. alsam mı diyorum. ne kadar yakıyor? yedek parça fiyatları nasıl? bilginiz var mı?

samsam
05 Aralık 2011, 23:38
Hocam benim ki 2006 , 20 tl ile şehir dışında 100 km gidebiliyor sizin için tekrar deneyeceğim , şehir içi hesaplamadım çok agresif kullanıyorum istemesem de, yedek parça bilmiyorum inan, ben zaten suzuki servisine götürmüyorum, motor tarafında suzuki nin parçaları çok pahalı sanırım araba da aynı şey yok.

Saygılarımla

yamyamaha
05 Aralık 2011, 23:41
motorun bana lpg tak diyor. ayar mayar tutmaz. çinli değilmi bunların karbüratörü tamamen şans işi.
benim canavar 18 krş yakıyordu. artık 6-8 krş arası yakıyor.

maxi97
05 Aralık 2011, 23:46
Hocam benim ki 2006 , 20 tl ile şehir dışında 100 km gidebiliyor sizin için tekrar deneyeceğim , şehir içi hesaplamadım çok agresif kullanıyorum istemesem de, yedek parça bilmiyorum inan, ben zaten suzuki servisine götürmüyorum, motor tarafında suzuki nin parçaları çok pahalı sanırım araba da aynı şey yok.

Saygılarımla

yeni kasa alto sanırım. onun motoru büyüktü. benim dediğim alto 800 cc. googleye sorayım

samsam
05 Aralık 2011, 23:51
motorun bana lpg tak diyor. ayar mayar tutmaz. çinli değilmi bunların karbüratörü tamamen şans işi.
benim canavar 18 krş yakıyordu. artık 6-8 krş arası yakıyor.

Ne yaptınız da 8 kuruş yakıyor

---------- Post added at 23:51 ---------- Previous post was at 23:48 ----------

yeni kasa alto sanırım. onun motoru büyüktü. benim dediğim alto 800 cc. googleye sorayım

800 CC de 90 model son olması lazım, ben öyle hatırlıyorum

yamyamaha
06 Aralık 2011, 00:54
şimdi sorarsan lpg takayım mı diye o zaman 18- 20 krş yakarsın.
ama takarsan ( 250 cift silindir ) 8-10 bilemedin 13 krş yakarsın.
lpg konusunda yardımcı olurum. www.32byte.com
şöyle bir kaç fotoda ekleyeyim forum canlansın.
malzemelerin ilk hali sıfır öylece bana bakıyorlardı mahsum mahsum.
http://www.32byte.com/wp-content/uploads/2011/08/regdep.jpg
buda deneme montajında. kesin montajdan sonrada çevresi komple poliüretan köpükle kaplandı.
http://www.32byte.com/wp-content/uploads/2011/08/cat.jpg

samsam
06 Aralık 2011, 00:55

Hocam ne yaptınız öyle, motor da nereye monte edeceğiz bunu

immortalboss
06 Aralık 2011, 01:44
Arkaya topcase içine monte ediliyor bu kit.Sanırım italyan malı olanlar mevcuttu.

yamyamaha
06 Aralık 2011, 02:53
evet arka çanta bu işe uygun.
ama bir kurye arkadaş biz nereye takalım arka çantada malzeme taşıyoruz yan çanta olduğunda da motor genişliyor hareken alanımız daralıyor dediğinden bu yana alternatifler üzerine çalışıyorum. aslında alternatif çok. ama bizim burada basınçlı kaplarla ilgilenen sanayi kuruluşu var oranın müdürü olan arkadaşımla daha pratik ve sağlam olacak bişiler düşünüyoruz.
kendim 2001 yılından bu yana bu tür abudik gubidik konularla uğraşıyorum. :) bu fotosunu gördüğünüz sistem ile 14000 km yol yaptım.
1000 km bir günde yaptım.
ben memnunum dileyim lpg nin yayılması. bunun şu faydası olacak.
aman ha bu motor lpg li olabilir altıma girerse beni de götürür korkusu ile artık 4 tekerlerin tacizi azalacak. :)
arabalarda yaygınlaştıkta sonra nasıl ruhsata işlete bildikleri gibi bizde ruhsata işlete bileceğiz.
ve bu ürünlere daha kolay ve ucuz ulaşabileceğiz.

immortalboss
06 Aralık 2011, 03:07
Benden size bir tavsiye. :) Eğer scooter için istenirse ortaya ayak bölümüne bir çıkıntı olarak,deponun bacaklarımızın arasında olduğu yerlerde ise depo küçültülüp atıyorum 1-2 lt benzin gerisi lpg tankı olacak şekilde bir sistem yapılabilir.Lpg ile ne gibi sorunla karşılaştınız?

yamyamaha
06 Aralık 2011, 03:46
:) depo bolmesine universal bir depo yapmayı düşünüyoruz. ama şekil ve kıvrımlar çok önemli mesela hem cbf ye hemde ybr ye yakışması gerek.
ilk zamanlar hava yakıt ayarlamasını tutturmak ölümdü. artık alıştık cabuk tutturuyoruz.
bakır borular da çatlama patlama olmadı ama motorun maruz kaldıgı tıtreşim insanı tedirgin ediyor. yakında kaucuk borulara geçiş yapaçağım.
eksoz ısısını güvenlikten ödün vermeden kullanmanın yollarına bakıyorum zira lpg sıcakta daha verimli ama kışın don sorunu oluyor. buda yakıtı artırıyor. elektirikli ısıtıcıda motosikletlerdeki küçük watlı elektirik üretiminden sağlıklı olmuyor. hız yapıyorsanız 30*40 km de motoru dinlendirmek gerekiyor yavaş kullanıyorsanız bu dinlendirmeye gerek kalmıyor.
bazı şeyler imkan meselesi benzin karburatorunun yerine takıla bilecek bir lpg karburatoru düşüncem de var ama buda daha kağıda bile dökülemedi.

6uven
06 Aralık 2011, 03:55
Kardeşim saçma bi soru ama belirtmemişsin bu dediğin değerler yedek depo dahil mi yoksa yedek hariç yaptığın km mi?

samsam
06 Aralık 2011, 03:58
Kardeşim saçma bi soru ama belirtmemişsin bu dediğin değerler yedek depo dahil mi yoksa yedek hariç yaptığın km mi?

Yedek hariç evet birde o var :(

6uven
06 Aralık 2011, 04:05
Peki benzininiz bittikten sonra depoyu yedek konuma getirdiniz mi , yoksa hiç birşey yapmadan aldığınız benzin bitince direk benzin mi aldınız ?

Alper Kaya
06 Aralık 2011, 04:11

Saygılar

Mondial 250 MCT 2005 model 52 TL Benzin ile 212 KM, uzun yol ( Adapazarı Kırkpınar 2 kere , gerisi şehir içi ) uzun yolda max. hız 90, bana fazla geldi, bir ayar mı yaptırmam gerek yoksa agresif sürmemem mi gerekiyor yoksa LPG mi taktıracağız.

:)sizin mct bi 600f kadar yakıyor maşşallah :D ayrıca topcase monte edilen lpg kazada topcasenin fırlaması sonucu bi sakatlık çıkarmazlı bi kazada motor yere düşünce genelde topcase yerinden çıkıyorda ?

samsam
06 Aralık 2011, 04:14
Peki benzininiz bittikten sonra depoyu yedek konuma getirdiniz mi , yoksa hiç birşey yapmadan aldığınız benzin bitince direk benzin mi aldınız ?

Hocam eve yaklaşınca bitti yedeğe çevirdim hemen, yedeği kullanmadım yani

6uven
06 Aralık 2011, 04:24
O zaman çok ta yaktığını sanmıyorum sonuçta yedek depoda da tahminen 3-4 litre vardır onunla da ortalama 60-70 km gidersin diye düşünüyorum bir de yedek depo dahil öyle kaç km yaptığını dene o zaman daha net anlaşılır sonuçta 250 lik makine benim 150 cbf'm 12-13 kuruş yakıyorsa senin makineye çok görmemek lazım tabi kullanım şekline bakımlarına göre değişir yakıt durumu

samsam
06 Aralık 2011, 04:25
212 + 70 desek, 282 adam gibi efendi gibi sürsem 310 desek :) yine çok be hocam.

6uven
06 Aralık 2011, 04:39
Rutin bakımlarını yaptıktan sonra yağını bujisi vb. değiştikten sonra umarım istedigin değerlere ulaşırsın ama kendi görüşlerimce kullanan arkadaşlar daha iyi bilir sonuçta 250 lik bi makine 50 liralık bi benzinle 340-360 km arasi max! Benzin pahalıysa makinenin ne suçu var:)

fearlesboyy
06 Aralık 2011, 11:14

Saygılar

benım uno sehır dışında 165 kuruş yakıyor valla aynısından bızdede vardı mondıal resmen içiyordu.ben hyosungumla o kadar yuksek hızlra cıkmama ragmen mondıallede 90-100 geçmeden (ki zaten istesemde fazlasını gecemem ) mondıal daha cok yakıyordu az kacıyor ama cok yakıyor bence sat kurtul

yamyamaha
07 Aralık 2011, 01:10
sizin mct bi 600f kadar yakıyor maşşallah :D ayrıca topcase monte edilen lpg kazada topcasenin fırlaması sonucu bi sakatlık çıkarmazlı bi kazada motor yere düşünce genelde topcase yerinden çıkıyorda ?
topcase bildiğimiz anlamda topcase değil. sök tak kolaylığı yok tamamen arka taşıma demirine monteli. onun oradan sökecek kadar ciddi bir kazada düşüneceğim son şey havada uçan topcasem ve içindeki lpg dir. o esnada muhtemelen sorgu melekleri ile tanışmış olurum. Allah yazdıysa bozsun. hıdrocarbon esaslı her kazada risk var.
http://www.bugun.com.tr/haber-detay/169124-yanan-aractan-canli-cikti-haberi.aspx abd
http://www.sondakika.com/haber-motosiklet-alev-alev-yandi-3098562/ muğla
http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/10/30/kaza-yapan-motosiklette-can-pazari istanbul
http://www.birincikuvvet.com/haber/guncel/kaza-sonrasi-alev-alan-motosikletteki-sahis-yaralandi/423433.html g.antep
http://www.adanahaberim.com/haber-MOTOSIKLET-ALEV-ALDI-10340.html adana

sessizsakin
07 Aralık 2011, 01:42
Benim gt650 60 lira ile 300 km ye yakın gidiyor... zira 120 altına inmezsen... 90 la boş uzun ve düz yolda sıkılmasam 350 üstü km görür sanırım... ayar mayar bence 250mct'yi adam etmez. bi arkadaşım almıştı. o da benzer bir dertten yakınıyordu. ben imkanı varken ikinci el başka motorlar tavsiye ettim. lakin hem bundan zarar etti. hem de yeni motora parası kalmadı. bence en tez zamanda motosikletinizi değiştirin.

egelim 43
07 Aralık 2011, 01:44
Bence agresif sürüş hem sağlığa hem keseye zararlı:bounce: sakin kullanım sizin tabirinizle emekli sürüşü tavsiye ederim size hem bu soğuklarda en iyisi o olur bence:cat:

samsam
07 Aralık 2011, 01:46
Bu akşam yedek depodan çıkarttım 20 TL lik benzin aldım ve karma emekli sürüşü ile bir hayli gittim 70 km gittim içinde var daha sanırım sürüş çok etkiliyor.

HaydarBıçak
07 Aralık 2011, 02:46
teknik özelliklerinde mondial 250 mct 100 km de 2.4 litre benzin diyor
pratikte verilerin üstüne 1 lt daha konularak hesaplanır 3.4 litre olsun
sizin başlığınızdan sonra nette arama yaptım 5.5 litre 100 kilometre tüketimden bahsediliyor
sanırım zamanla motorlar düzen tutmuyor

samsam
07 Aralık 2011, 02:54
teknik özelliklerinde mondial 250 mct 100 km de 2.4 litre benzin diyor
pratikte verilerin üstüne 1 lt daha konularak hesaplanır 3.4 litre olsun
sizin başlığınızdan sonra nette arama yaptım 5.5 litre 100 kilometre tüketimden bahsediliyor
sanırım zamanla motorlar düzen tutmuyor

Haydar hocam şimdi ben bu akşam 20 TL aldım 20 TL kaç litre oluyor Litre fiyatını 4 den hesaplarsak 5 LT oluyor 70 KM gittim bakalım yarın yine gideceğim sonucu yazarım inş. 100 u geçerim

egelim 43
07 Aralık 2011, 03:00
Yakıt tüketiminden kesin sonuç almanız için en güvenilir sonuç veren uygulama benzin tamamen bitene kadar sürün sonra ( en garantisi elinizde iterek) benzin istasyonuna gidin ve depoyu tamamen doldurun aldığınız benzinin miktarını (lt ve TL olarak) not edin km sayacında odiometre yani günlük km sayacı varsa sıfırlayın ve tekrar depo tamamen boşalıncaya kadar sürün ve yaptığınız km yi aldığınız benzine bölün :cat: ben denedim en kesin ve emin sonuç bu ama elinizde iteklemeye katlanacaksınız tabiki birde deponun dibindeki pisliğin karbüratörü tıkama riski var tabiki :sunny:

samsam
07 Aralık 2011, 03:01
Evet ama bitince hemen yedeğe geçiyorum sonra hemen alıyorum :) bir şey olmaz sanırım öyle

HaydarBıçak
07 Aralık 2011, 03:02
Yakıt tüketiminden kesin sonuç almanız için en güvenilir sonuç veren uygulama benzin tamamen bitene kadar sürün sonra ( en garantisi elinizde iterek) benzin istasyonuna gidin ve depoyu tamamen doldurun aldığınız benzinin miktarını (lt ve TL olarak) not edin km sayacında odiometre yani günlük km sayacı varsa sıfırlayın ve tekrar depo tamamen boşalıncaya kadar sürün ve yaptığınız km yi aldığınız benzine bölün :cat: ben denedim en kesin ve emin sonuç bu ama elinizde iteklemeye katlanacaksınız tabiki birde deponun dibindeki pisliğin karbüratörü tıkama riski var tabiki :sunny:

onun yerine depoyu ağzına kadar doldurup 200 km yolu geçince tekrar ağzına kadar doldurup denesek daha az uğraşmış oluruz