PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : fullface kaskın önemi

farcob
01 Aralık 2011, 15:40
komşu motosiklet tamircisinin kalfasını gördüm biraz evvel
yüzü sargılı.geçmiş olsun ne oldu dedim.arabanın arkasına
girmiş gözünü hastanede açmış,serum bağlayan hemşireyi
görmüş.yüzüne 6 dikiş atılmış...şunu söyledi;
KASKIM FULLFACE OLSAYDI,HİÇBİRŞEY OLMAYACAKTI
kask alacaklara duyurulur.

Syanur
01 Aralık 2011, 15:43

İşte budur, ben de arkama binmek isteyen veya motor almak isteyen arkadaşlarıma bir türlü anlatamıyorum. Full-face :cat:

safakk
01 Aralık 2011, 15:47
fullface kask gerçekden da diğer kask çeşitlerine göre çok daha iyi koruyor. çene açılır yada açık kask almayı düşünenlere sık sık fullface alın dememize rağmen bi çoğu daha rahat olduğunu söyleyerek diğer kask çeşitlerini alıyor ve ne yazıkki bu tip kazalarda canı yanıyor.

tamirci arkadaşa geçmiş olsun. Kaskı ne markaydı ve kazadan sonra kaskın durumu nasıldı? Birkaç fotoğrafını koyarsan kask takmayanlara ve fullface kullanmayanlara biraz ibret olur

ortadadogulu
01 Aralık 2011, 16:23
ls2 delta ile kafamı ve omzumu iki kere bariyere vurdum. hemde camı hizasından. ilk çarpışma anında kaskım açıktı ve açılır kısmın vidalama noktasından bariyere vurdum. akabinde silkelenme ile ikinci kez vurduğumda kask kendi kapanmıştı ve kask camı bariyere vurdu. hamdolsun kırılmadı lakin omzuma yakın kolumda dikişlik kesik açıldı. çünkü üzerimde mont yerine sadece yağmurluk ve sırtılık vardı

Syanur
01 Aralık 2011, 16:32

İşte budur, ben de arkama binmek isteyen veya motor almak isteyen arkadaşlarıma bir türlü anlatamıyorum. Full-face :cat:

Amroth
01 Aralık 2011, 16:43
Büyük geçmiş olsun. 3 ay önce şehir içi kullanım için aldığım full-face kask yere düşünce çatladı (vizörü değil, kendi), bu kadar kalitesiz olabileceği aklımdan geçmemişti. Bu da önemli bir konu, bütçenin elverdiği en iyi kaskı almak lazım.

Soykan67
01 Aralık 2011, 16:45
Ben gözlük kullanıyorum ve çene açılır kask gerçekten işimi kolaylaştıracak bir kask türü lakin ben fullface kullanıyorum.Bir iki kere çeneden açılır kask kullandım kendimi hiç güvende hissedemedim.Bu yüzden kendime fullface aldım.Kasklar ağır darbelere maruz kalabilir ve çene açılır kaskların ağır darbelere dayanacağını sanmıyorum.

Kaza durumlarını geçtim kaç defa kaskıma taş çarptı camı felan çizildi yazın açık şekilde geziyor insanlar.Gözlerine Allah korusun bir taş gelse kaza sebebi olabilir.Kör olma ihtimalini saymıyorum bile.Yahut bir toz kaçar görüşünüzü engeller ki bu durum birkaçkez yazın başıma geldi akıllandım.

farcob
01 Aralık 2011, 17:15
Ben gözlük kullanıyorum ve çene açılır kask gerçekten işimi kolaylaştıracak bir kask türü lakin ben fullface kullanıyorum.Bir iki kere çeneden açılır kask kullandım kendimi hiç güvende hissedemedim.Bu yüzden kendime fullface aldım.Kasklar ağır darbelere maruz kalabilir ve çene açılır kaskların ağır darbelere dayanacağını sanmıyorum.

Kaza durumlarını geçtim kaç defa kaskıma taş çarptı camı felan çizildi yazın açık şekilde geziyor insanlar.Gözlerine Allah korusun bir taş gelse kaza sebebi olabilir.Kör olma ihtimalini saymıyorum bile.Yahut bir toz kaçar görüşünüzü engeller ki bu durum birkaçkez yazın başıma geldi akıllandım.

bazen kaska taak diye birşey çarpıyor irkiliyorum
havada uçan arı sinek börtü böcek..baziları baya
büyük olabiliyor

luthier76
01 Aralık 2011, 17:35
Birgün 280 le kasarken bacağımda ciddi bir acı hissettim. Hemen yavaşlayıp durdum. Birde baktımki bir arı iğnesini kot pantolunundan bacağıma saplamayı becermiş çırpınıyordu kurtulmak için. Süper bir anıdır benim için. :)

Syanur
01 Aralık 2011, 17:40
Birgün 280 le kasarken bacağımda ciddi bir acı hissettim. Hemen yavaşlayıp durdum. Birde baktımki bir arı iğnesini kot pantolunundan bacağıma saplamayı becermiş çırpınıyordu kurtulmak için. Süper bir anıdır benim için. :)

Kurtarabildin mi bari arıyı :) Zavallı arı, 280 km/h...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

luthier76
01 Aralık 2011, 17:42
Arı sizlere ömür. Hızlı yaşadı erken kaybettik :)

BBelt
01 Aralık 2011, 18:41
Full face kaskın gözlük kullananlar için nasıl bir eziyet olduğunu kullanmayan bilmez. Ben kışın çeneden açılır, yazın open face (vizörlü) kullanıyorum açıkçası. Hatta yazın, kısa mesafeler için tas (goggle ile) kullandığımda oluyor :)

_SpartacuS_
01 Aralık 2011, 18:44
Full face kaskın gözlük kullananlar için nasıl bir eziyet olduğunu kullanmayan bilmez. Ben kışın çeneden açılır, yazın open face (vizörlü) kullanıyorum açıkçası. Hatta yazın, kısa mesafeler için tas (goggle ile) kullandığımda oluyor :)

Sana bi formül uydurmamız gerekiyor, Sapanca dönüşü hissettim kask'ın içindeki gözlüğün seni nasıl etkilediğini.. Düşünelim...
(Lens, Cizdirme falan demeyin biliyoz.. )

BBelt
01 Aralık 2011, 18:48
Sana bi formül uydurmamız gerekiyor, Sapanca dönüşü hissettim kask'ın içindeki gözlüğün seni nasıl etkilediğini.. Düşünelim...

Çözümü yok canım kardeşim yaf... Astigmatım yüksek olduğu için ne çizdirme ne de lens derdime deva olmuyor. Ben alıştım zaten, sorun etmiyorum :)

_SpartacuS_
01 Aralık 2011, 18:54
Çözümü yok canım kardeşim yaf... Astigmatım yüksek olduğu için ne çizdirme ne de lens derdime deva olmuyor. Ben alıştım zaten, sorun etmiyorum :)

yok abi senın gözlugun camlarından alıp hanı vizore işlesek onu kaskında her daim gozlugun olsa gibilerinden düşün nasıl olur ? Denemekte fayda war dıye dusunuyorum

BBelt
01 Aralık 2011, 19:03
yok abi senın gözlugun camlarından alıp hanı vizore işlesek onu kaskında her daim gozlugun olsa gibilerinden düşün nasıl olur ? Denemekte fayda war dıye dusunuyorum

Vizör gözden çok uzak olduğundan öyle birşey yapılamaz. Hem zaten mümkün olsa dahi numaralı bir vizör yaptıracağın paraya yeni motor alırsın :) Gözüme taktıklarım bile ne kadar tutuyor bilmek istemezsin, o derece yani :)

Ama bu söylediğini gayet primitif fakat efektif bir yöntem ile goggle'a uyguladım. Yazın tas ile pek işe yarıyor. Öte yandan zaten gözlüğün üzerine de takılabilen birşey bu goggle dediğin meret, yani aslında attığım taş vurduğum kuşa değmiyor ama olsun :) Bi halt becermiş gibi hissetmek güzel :)

farcob
01 Aralık 2011, 19:06

hep düşünmüşümdür,vizörün üzerine gözlük camını içten
şeffaf uv yapıştırıcı ile yapıştırmayı.esneyebilen akrilik
türü bir plastik.üreticiler bunu yapmıyorlar neden..
akıllarınamı gelmiyor acaba.aslında vizör bile dereceli imal
edilebilir

BBelt
01 Aralık 2011, 19:19
hep düşünmüşümdür,vizörün üzerine gözlük camını içten
şeffaf uv yapıştırıcı ile yapıştırmayı.esneyebilen akrilik
türü bir plastik.üreticiler bunu yapmıyorlar neden..
akıllarınamı gelmiyor acaba.aslında vizör bile dereceli imal
edilebilir

Edilemez abi...

SARP AY52
01 Aralık 2011, 19:21
Açılır çene kaskın kullanım şekilleri var. Öncelikle iyibir marka olması ve CE kalite testlerinden geçmiş bir orjinal ürün olması gerekir. Hız limitleri çok yüksek olmayan sürüşlerde kullanıma uygun, çünkü aerodinamik yapısı ve ağırlığı çok yüksek hızlar için uygun değil. açılır çene kasklarda hız ve sürüş koşulları zorlaşınca çene kısmını kapamak ve kilitlendiğine emin olmak gerekir. Sağlamlık bakımından standartlarda fullface kask ile kapalı konumdaki açılabilir bir kaskın pek bir farkın olmadığını düşünüyorum. Açılır çene kasklar arkadaşların da söylediği gibi pek çok kullanım kolaylığı getiriyor gözlük kullanımı, balaklava kullanımında esneme payı olması çok rahat ettiriyor. Aynı zamanda 4 mevsim kask görevini görür.Takıp çıkarması kolaydır, özellikle benim gibi koca kafalı insanlar için. Yazın özellikle şehir içi sürüşlerde çok rahat ettirir. Tek kuralı var güvenli sürüş hızından çıkınca çeneyi kapatmak ve kilidini kotrol etmek.

mayildiz
01 Aralık 2011, 19:24
Trafikte meydana gelen motorsiklet kazalarındaki baş yaralanmalarının yüzde yetmişi çene bölgesinden.
Kaynak: motorcu hızır acil personeli.

SARP AY52
01 Aralık 2011, 19:28
Çokda güvensiz bir kask olsaydı motorlu trafik polisleri kullanmazdı diye düşünüyorum.

cbr_007
01 Aralık 2011, 19:33
arkadasa gecmis olsun ucuz atlatmıs diye dusuyorum... Full Face:cat:

BBelt
01 Aralık 2011, 19:34
Trafikte meydana gelen motorsiklet kazalarındaki baş yaralanmalarının yüzde yetmişi çene bölgesinden.
Kaynak: motorcu hızır acil personeli.

Ne alaka diyeceksin şimdi, biliyorum ama... İmzana takıldım.
x^2 + 3x - 4 = (x + 4) * (x - 1)
(x - 3) * (x + 1) = x^2 - 2x - 3