PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sıcak ve soğuk hava yakıtı etkilermi? okuyun bence

körfezli_29
27 Kasım 2011, 21:39
arkadaşlar bu konuya dikkat ettinizmi:? yaz mevsiminde havanın çok sıcak geçtiği aylarda motosikletlerimiz daha çok yakıt harcıyor, bildiğiniz üzere çoğu motosikletlerin yakıt deposu motor kısmının üstündedir, motor ısındığı zamanda sıcaklığı depoya vuruyor, depo içindeki yakıtın aşırı ısınmasına yol açıyor, bence motor deposunun üstüne konan depodaki yakıtın ısınmaması için yapılan deriden süngerler var onlar yaptırılabilirmi? buda deponun genleşmesine yol açıyor, motor hareket halinde olmaz iken havaya maruz kalmadığı için genelde depodan yakıt uçuyor, bu genellikle hava soğutmalı motorlarda meydana geliyor, bu yüzden motosikletlerimizi güneş altında bırakmayalım, allah korusun genleşme sonucu patlayabilir alev alabilir, bu söylediklerim su soğutmalı motorlar içinde geçerlidir. :wiinkk:

Soğuk havalarda ise hava soğutmalı motorlar aşırı ısınmadığı için deponun içindeki yakıtta soğuk kalıyor.:wiinkk:

McWarnaly
27 Kasım 2011, 21:50
Kapali depodan benzin nasil ucuyor?Ayrica deponun sismesini onlemek icin depolarin kapak kisminda igne kadar bir hava deligi mevcut.Ayrica depo uzerine konan deri korumalar alttan vuran motor isisini engellemez sadece disardan gelen sicakligi engeller ancak ayni zamanda motosiklet hareket halinde iken deponun sogumasini da engelleyecektir.Dediginin dogruluk payi olabilir ancak cok ta goze batacak bir etkisi oldugunu sanmiyorum.

safakk
27 Kasım 2011, 22:23
sıcaklık arttıkça yada azaldıkça duruma göre karbrötör ayarınında değişmesi gerekiyor diye duymuştum. Yoksa o yükseklikmiydi?? Tam emin değilim

Lucas
27 Kasım 2011, 22:24
Ömür boyu motor kullansan, bahsettigin nedenden belkide 2-3 lt. yi gecmez buharlasan benzinin. Ayrica sicak benzini buz gibi benzine tercih ederim kullandigim aracta. Hava filtresinden gecip karburatore giden hava soguk da olursa, daha ne isterim ki.

Syanur
27 Kasım 2011, 22:39
Bana gereksizden daha çok yanlış bilgiler içeren bir konu gibi geldi...

ozgurakman
27 Kasım 2011, 22:59
bazı şeyleri yazmadan önce araştıralım lütfen... yazdıklarınızın hiç birisi teoriden öte gitmiyor. bazıları da yanlış ayrıca depolarda havalandırma bulunur...

F54
27 Kasım 2011, 23:03
depoda havalandırma olmasa bakalım o motor nasıl çalışacak hiç düşündün mü?

Sinan Er
27 Kasım 2011, 23:13
Körfezli biraz destekli sallasaydın keşke.

McWarnaly
27 Kasım 2011, 23:18
depoda havalandırma olmasa bakalım o motor nasıl çalışacak hiç düşündün mü?
Cok haklisin kardesim.Abim motorlu tekneler kullanir.Bir gece motorlu tekne ile acilmis deponun havalandirmasi tikanmis oda hic dikkat etmemis.Bir sure sonra motor stop etmis,bi baktim 30 lt lik plastik depo kucucuk kalmis dedi.Deponun havalandirmasi tikandigi icin motor deponun icindeki havayi cekmis.Motosiklerde veya arabalarda ise depolar plastik olmadigi icin eger havalandirma olmasaydi araclar calismazdi.

körfezli_29
27 Kasım 2011, 23:26
sıcaklık arttıkça yada azaldıkça duruma göre karbrötör ayarınında değişmesi gerekiyor diye duymuştum. Yoksa o yükseklikmiydi?? Tam emin değilim
sıcaklık arttıkça motor rolanti devrinde düşme oluyor bu havanın sıcalığıylada alakalı

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:21 ----------

bazı şeyleri yazmadan önce araştıralım lütfen... yazdıklarınızın hiç birisi teoriden öte gitmiyor. bazıları da yanlış ayrıca depolarda havalandırma bulunur...
motorunu güneş altında bir müddet bırak ve sonra depoya kulak ver deponun altında sanki tüp gaz yanıyormuş gibi benzin içinde kaynıyor. hiç sana sıcaktayken benzin kokusu gelmiyormu işte o an benzin uçuyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:23 ----------

Kapali depodan benzin nasil ucuyor?Ayrica deponun sismesini onlemek icin depolarin kapak kisminda igne kadar bir hava deligi mevcut.Ayrica depo uzerine konan deri korumalar alttan vuran motor isisini engellemez sadece disardan gelen sicakligi engeller ancak ayni zamanda motosiklet hareket halinde iken deponun sogumasini da engelleyecektir.Dediginin dogruluk payi olabilir ancak cok ta goze batacak bir etkisi oldugunu sanmiyorum.
:cat:çok doğru