PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza sonrası sigortadan hasar ücretini alma hakkında... İşleyiş nasıl?

Carbon
24 Kasım 2011, 18:02
Arkadaşlar merhaba.

Pazartesi günü ufak bir kaza yaptım.Kırmızıda yavaşlarken arkadan ticari taksi çarptı.Ben de bir şey yok çok şükür.Takside de bir şey yok.Evraklar tamdı tutanak tutup ertesi gün motoru servise bırakmıştım.Eksper gelmiş bugün 710 TL fatura çıkarttılar.Arka stop ve grenajlar kırıktı.Taksici başta yeşilden sarıya geçerken durdun demişti ama tutanakta kırmızı yandığını ve ani fren yaptığımı yazmış.Servisteki usta %100 karşı taraf suçlu diyor.Tramer sonucu yarın ya da pazartesi açıklanacak ama sorun bu değil.Servis sonuç açıklanır açıklanmaz tamiri yapmak istediğini söyledi ve 710 TL'yi benim ödememi istiyorlar.1 ay sonra sigortadan alırsın diyorlar.Diğer türlü de 1 ay orda kalacakmış motor.

Ben motorun 1 ay yatmasını istemiyorum.Benim sorum şu:ben bu parayı öderim ama en geç 1 ay sonra sigortadan parayı alabileceğim kesin mi? Çünkü peder beyin kredi kartıyla ödeyeceğim ve 1 ayda alamazsam sıkıntı olur.Nakit de çıkartıp verecek durumum yok.Sigorta firması Güneş sigorta. Sizce ne yapmalıyım?

Slayerrr
24 Kasım 2011, 18:09
Geçmiş olsun.
Tramer sonucunu internetten öğrenebiliyorsun. Adres şu; http://www.tramer.org.tr/ktt/kttPublicSorguQuery.mxx?c=query&nS=E
Tramer sonucuna baktığında eğer karşı taraf %100 suçlu görünüyorsa motorun tamirini yaptır. Parayı almaman gibi bir durum olamaz. Tramer sonucu neyse o. Parayı alman da 1 ay sürmez. Normal prosedürü, aracın tamiri yapılır, tamir tamamlandıktan sonra aracın fotoğrafları çekilip sigorta şirketine gönderilir ve dosya kapanır. Hasar ödemesi de araç sahibinin (kusursuz aracın ruhsat sahibi) banka hesabına 1 hafta içinde (3 ya da 7 gün olması lazım tam hatırlamıyorum ama daha fazla değil) yapılır. Bu süre içinde yapılmadıysa çok yüksek ihtimalle aracı bıraktığın servis dosyayı kapatmamıştır.

Sonuç olarak tramer sonucu senin lehine ise parayı kesinlikle alırsın, şüphen olmasın.

luthier76
24 Kasım 2011, 18:15
Arabada başıma gelmişti. Slayerr ın söylediği gibi sorunsuz alırsınız paranızı. 1ay da sürmemeli normalde. Geçmiş olsun.

Carbon
24 Kasım 2011, 18:18
Teşekkürler bilgi için.Servis de aynısını söyledi.Forumda daha önce parasını almakta sıkıntı yaşayan oldu gibi kalmış aklımda.Bu yüzden araştırıyorum...

Uğur Bilgili
24 Kasım 2011, 19:29
Ama servis orjinaj parçaları ile tamir etmeyecek büyük ihtimal, bu tip durumlarda öncelik onarım ,olmazsa eşdeğer parça o da yoksa orjinal parça şeklinde gidiyor.

Carbon
24 Kasım 2011, 19:57
Hocam motor zaten çinli.Değişecek parçalar kaporta kısmı tek tek olduğunda çok pahalı değiller ama nerdeyse tüm kaporta değişeceğinden rakam arttı.Dediğim gibi mondial parçaları zaten ucuz.Sanmıyorum kaporta kısmında yan sanayi olsun...

---------- Post added at 17:57 ---------- Previous post was at 17:44 ----------

Ön panel: 64,26 TL
Arka Stop Komple: 44,44 TL
Ön iç Panel 58,10 TL
Ayaklık Ana Gövde: 44,00 TL
Şasi altı koruma: 108,45 TL
Yan Karenaj sağ: 79,08 TL
Yan Karenaj sol: 79,08 TL
Arka çamurluk kuyruğu: 21,71 TL
Ön Fren Levyesi: 6,32 TL

Toplam 505 lira...

adanalı
24 Kasım 2011, 19:59
herkesin faydalanacağı bir konu olmuş.:cat:

Carbon
24 Aralık 2011, 15:44
21.11.2011 Kaza tarihi
22.11.2011 Motoru evraklarla beraber servise teslim ettim.
24.11.2011 Eksper servise gelip hasara onay verdi dosya açıldı.
28.11.2011 Tramer sonucu açıklandı %100 karşı taraf kusurlu.
02.12.2011 Servis faturayı kesti fotoğraflarla beraber eksper şirketine gönderdi.
15.12.2011 Eksper şirketi dosyayı sigorta şirketine ulaştırdı.

Bugün 24.12.2011 ve motorum halen yok.Sigorta şirketi parayı ödemedi.10 gündür dosya kendilerinde.Hala kontrolde gözüküyor.Eksper şirketi sürekli telefon edip işi kendim takip etmeme rağmen dosyayı 13 günde kapatabildi.Ne sigorta ne aracı şirket ne de sigorta şirketi işi önemsemiyor takip etmiyor.Sigortayı aradım "lütfen mağduriyetimi giderin daha ne kadar sürecek" dedim, "sizin mağduriyetiniz felan yok günde 80 tane dosya geliyor bekleyin sıranızı" diye cevap aldım.Yıl sonu çok yoğunuz diye geçiştiriyorlar.Başkaları iş de bu iş değil mi? Ufak çaplı iş ya.Kaza yapan araç Mercedes olsa nasıl etrafımda dönecekler...

Açık açık isim veriyorum arkadaşlar gerçi sigorta karşı tarafın hasarını öder ama.Yine de tavsiye etmiyorum böyle ticaret ahlakı olmaz...Bu kadar savsaklama iş yapan şirketler: EFE EKSPER ŞİRKETİ ve GÜNEŞ SİGORTADIR...

ferhatkars
24 Aralık 2011, 16:00
geçmiş olsun abicim....

güneş sogortayı oldum olası sevmem...
arkadasın motoruna sıgorta yaptırmıstık...1 ay sonra da motoru sattı...
kalan parayı almak ıcın gerı gıttık..gitmez olaydık...
sigorta yaptırırken nasıl yalakalık yapıyorlar...bi kçmızı yalamadıkları kalmıstı...
gerı parayı almaya gittik....kendimi zor kurtardık....
ben de güneş sigortayı tavsıye etmıyorum....

ayrıca agustos ayında axa dan motoruma sıgorta yaptırmıstım...98 lira...
gecen hafta motorumu sattım ve sıgortadan kalan paramı almak için gecen hafta salı günü başvurdum....
10 gün içinde 62 tl yı hasabıma yatıracaklarını söylediler...
10 gün dolsun bakalım sonucunu buraya yazarım...

Slayerrr
24 Aralık 2011, 16:09
Seni asıl oyalayan sigorta değil eskper olmuş. Eksperler fatura ve fotoğraflar ulaştığında dosyayı kapatması gerekirdi, 13 gün sallamışlar. Sigorta şiketinin de dosya kapandıktan sonra 8 gün ödeme süresi var. Bu 8 gün takvim günü mü yoksa iş günü mü bilmiyorum. Eğer takvim günüyse dün dolmuş, iş günüyse Salı günü doluyor. Bir de Güneş sigorta senin sigorta yaptırdığın şirket mi yoksa karşı tarafın sigortası mı?

Carbon
24 Aralık 2011, 16:16
Evet salı günü doluyor ben de onu bekliyorum şuan.Güneş sigorta karşı tarafın sigortası oluyor... Onların müşterisi değilim yani.Belki bundan dolayı sallıyorlar sürekli...

F54
24 Aralık 2011, 16:31
bende motoru sattığımda satış kagıdı ile gittim parayı trink elime verdiler satış kağıdını ibraz ettim o kadar ama hiç kazaya karışmadığım için bu konu hakkında yorum yapamayacağım fakat büyük şirketlere yaptırmak en mantıklısı

ferhatkars
24 Aralık 2011, 16:34
bende motoru sattığımda satış kagıdı ile gittim parayı trink elime verdiler satış kağıdını ibraz ettim o kadar ama hiç kazaya karışmadığım için bu konu hakkında yorum yapamayacağım fakat büyük şirketlere yaptırmak en mantıklısı
aslında hesap numaram,banka kartım yok deseydim bende trink alabilirdim....
biraz da benim müzümsüzlüğümden oldu....:queen:

F54
24 Aralık 2011, 17:10
aslında hesap numaram,banka kartım yok deseydim bende trink alabilirdim....
biraz da benim müzümsüzlüğümden oldu....:queen:aslında sigorta yaptırırken banka hesabından mı ödeme yaptım ben deyip çamur yapsaydın eline verirler di ama işte olmuş bi kere

roadmaster
24 Aralık 2011, 17:40
bazı servisler anlaşmalı oluyor vekalet veriyorsun bütün işlemleri onlar hallediyor bi araştır istersen

Carbon
26 Aralık 2011, 17:02
Bugün sigorta ile görüştüm ödeme gününü 12.01.2012 'ye vermişler pes artık...

Raphae1
26 Aralık 2011, 17:42
Seni asıl oyalayan sigorta değil eskper olmuş. Eksperler fatura ve fotoğraflar ulaştığında dosyayı kapatması gerekirdi, 13 gün sallamışlar. Sigorta şiketinin de dosya kapandıktan sonra 8 gün ödeme süresi var. Bu 8 gün takvim günü mü yoksa iş günü mü bilmiyorum. Eğer takvim günüyse dün dolmuş, iş günüyse Salı günü doluyor. Bir de Güneş sigorta senin sigorta yaptırdığın şirket mi yoksa karşı tarafın sigortası mı? ödeme, teslimat gibi durumlarda iş günü baz alınıyor.

Carbon
28 Aralık 2011, 20:52
28.12.2011 sigorta ödemeyi yaptı ben de motorumu teslim aldım.Sonunda bittiiii...