PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kaza ve sonrası sigorta işlemleri yardım...

fearlesboyy
21 Ekim 2011, 21:23
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan acil yardım bekliyorum...
bundan 10 gün kadar önce aracımın sag tarafına halk otobüsü vurdumu diyelim sürttümü diyelim bilemedim ama sag arka kapı sag yolcu kapısı ve ön çamurlukta hasar oluştu.tutanak tutuldu ve anadolu sigorta oldugundan onlarla anlaşmalı bir servise gittim.2 günde anca eksper geldi.ön çamurluk değişimi vs vermiş.fakat arka kapı için onay vermemiş şehir içinde bu çizilene krokıye göre burası olmaz dedi ve kabul etmedi halbukı otobusun tamponunda bile sürtünme izi var neyse konuya geleyım.tramer sonuçlanmış %50 vermiş yani masrafın yarısını ödeyecek.arka kapı hariç.servis sırf arka kapı için 200 tl istedi asıl büyük hasar orda.sadece ön çamurlukdaki hasarı veriyor.fakat dısardaki arkadaşlarım kaporta boyacılar tüm kaza için 350 tl istiyor.şimdiki sorum şu..
1-servis harici yere götürüp yaptırabilirmiyim.
2-dosyayı onlar acıp ekspertiz oraya geldiğinden başka yere yaptırsam belırlenen hasar ücreti hakkında değiştirme yapabilirlermi bana engel olabilirlermi ?
3-ekspertizin bana ne kadar masraf cıkardıgını öğrenebilirmiyim çünkü bu bedelin %50 sını ödeyecekmiş
4-parayı ne zaman alırım bana ödeme nasıl ve hangi aşamalarla yapılır.yani tamir olayını sonra yaptırabilirmiyim.yoksa hasar yapılmadan bana para ödenmezmi?
uzun oldu ama gerçek bilgi sahibi arkadaşlardan bilgi bekliyorum...

fearlesboyy
21 Ekim 2011, 23:37
48 kişi bakmış ama bilgisi olan bir arkadaşımız yokmu güncel

serdar60
23 Ekim 2011, 01:29
kardeş kusura bakma sorular çok zor. ben bana zimmetli olan şirket aracımla çok kaza yaptım. tutanağımı tuttum, servise götürdüm yaptılar aldım ve çıktım. birincisi seni neden bukadar uğraştırdıklarını anlamadım, ikincisi nasıl oluyorda aynı kazada aracın bir kısmının hasarını kabul edip buyuk kısmının hasarını kabul etmiyorlar, üçüncüsü kabul ettikleri hasarın neden yüzde 50 sini kabul ediyorlar. bence mahkemeye ver...

Slayerrr
23 Ekim 2011, 01:51
1-servis harici yere götürüp yaptırabilirmiyim.
2-dosyayı onlar acıp ekspertiz oraya geldiğinden başka yere yaptırsam belırlenen hasar ücreti hakkında değiştirme yapabilirlermi bana engel olabilirlermi ?
3-ekspertizin bana ne kadar masraf cıkardıgını öğrenebilirmiyim çünkü bu bedelin %50 sını ödeyecekmiş
4-parayı ne zaman alırım bana ödeme nasıl ve hangi aşamalarla yapılır.yani tamir olayını sonra yaptırabilirmiyim.yoksa hasar yapılmadan bana para ödenmezmi?
uzun oldu ama gerçek bilgi sahibi arkadaşlardan bilgi bekliyorum...

1- İstediğin tamirci/serviste yaptırabilirsin.
2- Değil başka yerde, aynı yerde bile yaptıracak olsan tekrar ekspertiz isteyebilirsin. Ücreti yaptıracağın yer belirler, eksper sadece hasarlı parçaların tespitini yapıp verilen fiyata pazarlık yapar. Farz edelim ilk gittiğin yerde eksper 500 TL'ye anlaşmıştır ama sen başka bir yere götürürsün adam 400 TL'ye yapabilir. Ama çok da ümitlenme eksperlere teklif edilen fiyatlar genelde yakındır. Çok fark olmaz.
3- Ekpserin ne kadar masraf çıkardığını aracı bıraktığın servisten öğrenebilirsin.
4-Aracını daha sonra tamir ettiremezsin. Çünkü araba tamir edilir, tamir edilmiş halinin fotoğrafları sigortaya gönderilir ve dosya kapatılır. Hasar ödemesi de dosya kapandıktan sonra bir hafta içinde yapılır.

Ayrıca kusur oranlarını değiştiremezsin kolay kolay (belki de hiç) ama eksperin kabul etmediği arka kapı için itiraz edebilirsin. Eğer haklı olduğunu düşünüyorsan önce eksperi arayıp arka kapı için de hasar tazminatı istediğini belirt. Muhtemelen kabul etmeyecektir. Sen de sigorta şirketine (karşı tarafın) durumu yazılı olarak bildir. Hasarın tam olarak karşılanmadığı taktirde sigorta tahkim kuruluna başvuracağını belirt. Yine sonuç alamazsan sigorta tahkim kuruluna başvur, onlar ilgilenirler. Ama eğer arka kapı konusunda haklı olduğuna emin değilsen boşuna uğraşma vakit kaybı olur.

Geçmiş olsun.

ucanteneke5
23 Ekim 2011, 12:17
sadece şunu söyleyebilirim anadolu sigorta kadar üçkatçı ve zamanı mümkün olduğu kadar uzatan ve hasarı mümkün olduğunca vermek istemeyen sigorta yok mümkünse uzak durmak gerekiyo ben iki kere anadolu sigortaya yaptırdım ama hasarın tamamını alana kadar göbeim çatladı diyebilirim allah sana yardımcı olsun başka bişey diyemicem..

fearlesboyy
23 Ekim 2011, 15:08
1- İstediğin tamirci/serviste yaptırabilirsin.
2- Değil başka yerde, aynı yerde bile yaptıracak olsan tekrar ekspertiz isteyebilirsin. Ücreti yaptıracağın yer belirler, eksper sadece hasarlı parçaların tespitini yapıp verilen fiyata pazarlık yapar. Farz edelim ilk gittiğin yerde eksper 500 TL'ye anlaşmıştır ama sen başka bir yere götürürsün adam 400 TL'ye yapabilir. Ama çok da ümitlenme eksperlere teklif edilen fiyatlar genelde yakındır. Çok fark olmaz.
3- Ekpserin ne kadar masraf çıkardığını aracı bıraktığın servisten öğrenebilirsin.
4-Aracını daha sonra tamir ettiremezsin. Çünkü araba tamir edilir, tamir edilmiş halinin fotoğrafları sigortaya gönderilir ve dosya kapatılır. Hasar ödemesi de dosya kapandıktan sonra bir hafta içinde yapılır.

Ayrıca kusur oranlarını değiştiremezsin kolay kolay (belki de hiç) ama eksperin kabul etmediği arka kapı için itiraz edebilirsin. Eğer haklı olduğunu düşünüyorsan önce eksperi arayıp arka kapı için de hasar tazminatı istediğini belirt. Muhtemelen kabul etmeyecektir. Sen de sigorta şirketine (karşı tarafın) durumu yazılı olarak bildir. Hasarın tam olarak karşılanmadığı taktirde sigorta tahkim kuruluna başvuracağını belirt. Yine sonuç alamazsan sigorta tahkim kuruluna başvur, onlar ilgilenirler. Ama eğer arka kapı konusunda haklı olduğuna emin değilsen boşuna uğraşma vakit kaybı olur.

Geçmiş olsun.

öncelikler ilgilendiğiniz için çok teşekkürler ama aslında bu herkesi ilgilendiriyor.aynı olay burda motor kullanıcısı arkadaşlarında başına gelebilir bu konularu bilelimki kimse bizi kandırmasın...
bugün servisten aradılar hasarın %50 oldugunu söylediler.masraf 800 tl belırlemişler bununda yarısı bana düştüğünden 400 TL ödemem gerekiyormuş.bende bu arakamın çok olduğunu zaten arka kapıyıda eksperin kabul etmediğini arka kapı içinde servisiniz bende 200 TL istediğini hasarında yarısı 400 TL oluncacebimden 600Tl para çıkacağını bu rakamın bana cok oldugunu dışarda başka arkadaşlarım bütün hasar için ön arka boya kaporta 400 Tl ye hallederiz dediklerini söyledim baktılar benim orda yaptırmaya niyetim yok bu seferde arka kapıyı da onayladı dediler ben daha cok sinirlendim dalgamı geçiyorsunuz daha dün arka kapının onaylanmadığını söylediniz şimdi adammı kandırıyorsunuz dedim daha çok sinirlendim.ama dosyamı onlar acmış ve ben orda yaptırmayınca sorun yapabilirlermiş.mesela ekspertiz ücreti falan isteyebilirlermiş bu rakam ne kadar olur onuda bilmiyorum.. bakalım sonuç ne olucak.pazartesi ekperi arıycaz başka yerde yaptırmak istediğimizi söyleyeceğiz.inat ettim o servise yaptırmıycam dışarda yaptırrım 400 tl öderim ama o serrviside benim sırtımdan para kazandırmam...