PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorsiklete yıldırım çarparsa !!!

sarıdev
15 Ekim 2011, 21:33
Kışında işim gereği sürekli motorsiklet kullanan biri olarak yağmurlu havalarda motorsiklet kullanımıyla ilgili eski konuları okudum ama yıldırım çarpmasıyla alakalı bir konu bulamadım.Olmaz olmaz demeyin kısmet bu bakın vereceğim linkte 3 kişinin yoluculuk ettiği motorsiklete yıldırım çarpmış ama sadece birisi ölmüş,sizce bu üzerine giydiği elbiseler yüzünden mi olmuş olabilir.yoksa gidonu sürücü tuttuğu için mi?

http://www.kenthaber.com/akdeniz/mersin/mut/Haber/Genel/Normal/motosiklette-yildirim-carpti/65f315d8-013e-4820-8145-7cd246758d15

DarkSeleCT93
15 Ekim 2011, 21:40
aynen kısmet bu isterse arabada da olabilir

F54
15 Ekim 2011, 21:45
metal aksamlar olduğu için olabilir plastik motor olsa hiç korkmam ama bende yağmurda korkmuyor değilim... bir defasında çalıştığım fabrikanın kantar ına düşmüştü yıldırım düştüğü yer resmen sim siyah yani allah korusun

safakk
15 Ekim 2011, 22:04
şehir içinde çok problem olmaz da açık alanda sizden daha yüksek bir nesne yoksa yandınız..

ferhatkars
15 Ekim 2011, 22:08
paratoner taksak nasıl olur....neresıne koyacagız oda bır sorun tabi...

speedy2
15 Ekim 2011, 22:12
Allahım sen koru

sarıdev
15 Ekim 2011, 22:17
akutun sayfasında yıldırım düşmesiyle ilgili şöyle bir yazı buldum ama bu uyarının içinde motorsikletten uzak durun diyor :(

Şimşek çakmasıyla gökgürlemesi arasındaki süreyi ölçmeye çalışın. Bu, çakmayı görmenizle gürlemeyi işitmeniz arasındaki zamandır. Her bir 5 saniye saydığınızda şimşek 1 mil (her 1 saniyede yaklaşık 300 metre) uzaklıktadır. Bu nedenle, 25 saniyede 5 mil (yaklaşık 800 m) uzaklıkta, 20 saniyede 4 mil (yaklaşık 640 m) uzaklıktadır. 15 saniye saydığınızda ise 3 mil (yaklaşık 480 m) uzaklıktadır, derhal koruyucu tedbirler alın.
Şimşek, kaynak buluttan birkaç kilometre ötede de çakabilir. Oraj yani şimşekli yıldırımlı fırtına tam olarak üstünüzde olmasa da tedbirler alınmalıdır.
Eğer dışarıda yakalanırsanız:
- Ağaçlar, bayrak direkleri, telefon ve posta direkleri gibi uzun objelerden güvenli bir uzaklıkta durun.
- Vadiler ve hendekler gibi alçak alanlarda barınak bulmaya çalışın. Alandaki en yüksek obje olmayın.
- SUDAN UZAK DURUN. Bir fırtına sözkonusuysa botla gezmeye veya yüzmeye gitmeyin ve eğer dışarıda su üzerindeyken yakalanırsanız mümkün olduğu kadar çabuk karaya çıkın.
- Traktörler, kazma-kürek, metal çitler, motorsikletler, çim biçme makinaları ve bisikletler gibi ELEKTRİK İLETEN OBJELERDEN UZAK DURUN. Bir şemsiye tutmak veya balık avlama oltası taşımak özellikle tehlikeli aktivitelerdir.
- Metal tokalı ayakkabılarınızı çıkarın ve üzerinizdeki tüm metal objelerden kurtulun.
- Çamaşır iplerinden, metal borulardan, raylardan ve bunlara benzer hayli uzak mesafelerden yıldırımı size taşıyabilecek metalik devrelerden UZAK DURUN.
- YILDIRIM ESNASINDA TAMAMEN METAL KAPLI ARABANIZ İÇERİSİNDE GÜVENDESİNİZ, fakat bir fırtına esnasında üzerinize devrilebilecek ağaçların veya diğer uzun objelerin yakınına veya altına park etmeyin. Arabanıza dokunabilecek devrilmiş güç kaynaklarından sakının. Arabada bulunan akım iletebilecek herhangi bir metale dokunmayın. Arabanın camlarının sıkı sıkı kapalı olmasına dikkat edin. Arabanızın içerisinde güvendesiniz, fakat dışarıya ayak bastığınızda bir şok yaşayabilirsiniz.
- ORMANDA, kesif gelişmiş küçük ağaçlar altında alçak bir alanda barınak bulmaya çalışın.
- Eğer bir hendek veya alçak alanda barınak arıyorsanız, sağanak yağışların sebep oldukları SEYLAP İÇİN UYANIK OLUN.
- Bir tepe üstünde, herhangi bir açık alanda veya plajda durmayın.
- HERHANGİ BİR BARINAKTAN UZAK DÜZ BİR TARLADA YAKALANIRSANIZ ve saçlarınızın dik durduğunu hissediyorsanız yıldırım size çarpmak üzere olabilir. Derhal ayaklarınız birleşik yere diz çökün, ellerinizi dizlerinizin üstüne koyun ve öne doğru eğilin. Yüzü koyun yatmayın.
BİR GRUPLA DIŞARIDAYSANIZ, insanları birbirinden oldukça uzak tutacak şekilde dağılın.

Eğer içerideyseniz:

- KESİNLİKLE GEREKLİ OLMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYIN.
- KAPILARDAN, PENCERELERDEN, ŞÖMİNELERDEN ve radyatörlerden, sobalar, lavabolar ve metal borular gibi elektrik iletebilecek herseyden UZAK DURUN. Sizinle dışarısı arasına mümkün olduğu kadar çok duvar koyun.
- ELEKTRİKLİ ALET VEYA TELEFONLARI TUTMAYIN. Sadece pille çalışan aletleri kullanın.
- FIRTINA VURMADAN ÖNCE, radyo ve televizyon setleri, bilgisayarlar da dahil olmak üzere elektrikli aletlerin bağlantılarını kesin. Fırtına sırasında onlara dokunmayın.
- BANYO veya duş almayın.

FreeSoul
15 Ekim 2011, 23:15
Bence haberde bir tuhaflık var.yıldırımlar düşmek için akımını en kolay aktabileceği bir çıkış noktası bulur.yani toprakla iletken maddeleri seçer ve göreceli olarak buluta en yakın nesneler olabilir.Normal kara yolunda hareket halindeki bir nesneye düşmesi bence zor gibi görünüyor.Burda bence sorulması gereken bikaç şey var.Diyelim yıldırım sürücüye çarptı öldürdü.Milyon voltluk akım sürücünden geçerken 3 kişi bindiğine göre birbirine yapışık diğer 2 adamı nasıl oluyor da öldürmüyor?Ya da sürücü öldü ama motor hareket halinde.doğal olarak hepsi yere düştüler.Bu yaralanmalar düşmeye mi bağlı yoksa yıldırım çarpmasına mı? Keşke haberle ilgili fotolar da olsaydı da motoru görebilseydik.Akut bence sabit durumdaki motosikletlerden bahsetmiş yanında durmayın diye.Kesinlikle düşmez demiyorum tabi ama o rakım seviyesinde normal bir karayolunda hareket halinde üstelik topraklaması yapmayan bir nesneye düşmesi zor gibi görünüyor.Başka bişey olmuş olabilir.motorun yanında ayakta da olabilirler.Yani çok detay olmadığı için haber biraz tuhaf geldi bana.

sessizsakin
15 Ekim 2011, 23:26
akutun sayfasında yıldırım düşmesiyle ilgili şöyle bir yazı buldum ama bu uyarının içinde motorsikletten uzak durun diyor :(

Şimşek çakmasıyla gökgürlemesi arasındaki süreyi ölçmeye çalışın. Bu, çakmayı görmenizle gürlemeyi işitmeniz arasındaki zamandır. Her bir 5 saniye saydığınızda şimşek 1 mil (her 1 saniyede yaklaşık 300 metre) uzaklıktadır. Bu nedenle, 25 saniyede 5 mil (yaklaşık 800 m) uzaklıkta, 20 saniyede 4 mil (yaklaşık 640 m) uzaklıktadır. 15 saniye saydığınızda ise 3 mil (yaklaşık 480 m) uzaklıktadır, derhal koruyucu tedbirler alın.
Şimşek, kaynak buluttan birkaç kilometre ötede de çakabilir. Oraj yani şimşekli yıldırımlı fırtına tam olarak üstünüzde olmasa da tedbirler alınmalıdır.
Eğer dışarıda yakalanırsanız:
- Ağaçlar, bayrak direkleri, telefon ve posta direkleri gibi uzun objelerden güvenli bir uzaklıkta durun.
- Vadiler ve hendekler gibi alçak alanlarda barınak bulmaya çalışın. Alandaki en yüksek obje olmayın.
- SUDAN UZAK DURUN. Bir fırtına sözkonusuysa botla gezmeye veya yüzmeye gitmeyin ve eğer dışarıda su üzerindeyken yakalanırsanız mümkün olduğu kadar çabuk karaya çıkın.
- Traktörler, kazma-kürek, metal çitler, motorsikletler, çim biçme makinaları ve bisikletler gibi ELEKTRİK İLETEN OBJELERDEN UZAK DURUN. Bir şemsiye tutmak veya balık avlama oltası taşımak özellikle tehlikeli aktivitelerdir.
- Metal tokalı ayakkabılarınızı çıkarın ve üzerinizdeki tüm metal objelerden kurtulun.
- Çamaşır iplerinden, metal borulardan, raylardan ve bunlara benzer hayli uzak mesafelerden yıldırımı size taşıyabilecek metalik devrelerden UZAK DURUN.
- YILDIRIM ESNASINDA TAMAMEN METAL KAPLI ARABANIZ İÇERİSİNDE GÜVENDESİNİZ, fakat bir fırtına esnasında üzerinize devrilebilecek ağaçların veya diğer uzun objelerin yakınına veya altına park etmeyin. Arabanıza dokunabilecek devrilmiş güç kaynaklarından sakının. Arabada bulunan akım iletebilecek herhangi bir metale dokunmayın. Arabanın camlarının sıkı sıkı kapalı olmasına dikkat edin. Arabanızın içerisinde güvendesiniz, fakat dışarıya ayak bastığınızda bir şok yaşayabilirsiniz.
- ORMANDA, kesif gelişmiş küçük ağaçlar altında alçak bir alanda barınak bulmaya çalışın.
- Eğer bir hendek veya alçak alanda barınak arıyorsanız, sağanak yağışların sebep oldukları SEYLAP İÇİN UYANIK OLUN.
- Bir tepe üstünde, herhangi bir açık alanda veya plajda durmayın.
- HERHANGİ BİR BARINAKTAN UZAK DÜZ BİR TARLADA YAKALANIRSANIZ ve saçlarınızın dik durduğunu hissediyorsanız yıldırım size çarpmak üzere olabilir. Derhal ayaklarınız birleşik yere diz çökün, ellerinizi dizlerinizin üstüne koyun ve öne doğru eğilin. Yüzü koyun yatmayın.
BİR GRUPLA DIŞARIDAYSANIZ, insanları birbirinden oldukça uzak tutacak şekilde dağılın.

Eğer içerideyseniz:

- KESİNLİKLE GEREKLİ OLMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYIN.
- KAPILARDAN, PENCERELERDEN, ŞÖMİNELERDEN ve radyatörlerden, sobalar, lavabolar ve metal borular gibi elektrik iletebilecek herseyden UZAK DURUN. Sizinle dışarısı arasına mümkün olduğu kadar çok duvar koyun.
- ELEKTRİKLİ ALET VEYA TELEFONLARI TUTMAYIN. Sadece pille çalışan aletleri kullanın.
- FIRTINA VURMADAN ÖNCE, radyo ve televizyon setleri, bilgisayarlar da dahil olmak üzere elektrikli aletlerin bağlantılarını kesin. Fırtına sırasında onlara dokunmayın.
- BANYO veya duş almayın.

akut bu veriyi hazırlarken arabanın yere lastiklerle dokunduğunu unutmuş belli ki.

prensipte elektrik iletmeyen nesne yoktur. bütün nesnelerin elektriğe dayanabildiği bir voltaj vardır. havanın da elektriğe dayanabildiği bir voltaj vardır.

eğer bulutlardaki ve topraktaki elektrik yükü bu voltajı aşarsa, hava artık iletken olur ve elektrik en kısa yoldan yerden bulutlara ve bulutlardan yere akar.

şimdi, araçlarımız metal olması ve yolda rüzgara maruz kalması dolayısı ile hareket halinde iken statiklenebilir. ve daha bir iletken oldukları için elektrik daha iletken yolu tercih ettiği için toprağa akmak için arabanızı veya motosikletinizi tercih edebilir.

ancak güvende olmak bakımından araba aile motosiklet arasında bir fark göremiyorum!....

etrafınızda daha geniş ve iletken yüzeyler olduğu sürece dert etmenizi gerektirecek ciddi bir durum söz konusu olmayacaktır.

örneğin fırtınalı bir havada aydınlatmalı çevre yollarında olduğunuzu varsayarsak, o kadar direk, bariyer vs varken yıldırımın sizin aracınızdan toprağa akmak istemesi çok düşük bir ihtimal.

yine de kesin olan şu var ki, elektrik bulutlardan toprağa bütün havayı geçecek kadar yüklü iken, arabanın içinde olmak sizi kurtarmaz. aksine arabanın içindeki hava da o derece yüklü yıldırımda iletken olacak ve vücudunuz yüksek voltaja maruz kalarak yanacaktır.

yanmazsanız bile aşırı voltaj yükü bütün sinir ve kas sisteminizi bozar. kalbiniz durur vs. vs. :)

kısacası arabaya güvenmeyin. aman diyim.

paratonerin tek espirisi, etrafta elektriğe toprağa akması için bi kısayol olmasıdır. böylece başka yerleri tercih etmez.

motosiklete paratoner takmak isterseniz, paratonerin diğer ucuna kocaman bi bakır kablo ve bir de bakır plaka bağlayıp yola atın. arkanızdan sürüklensin :D

emrello
15 Ekim 2011, 23:38
Arabanın güvenli olmasının nedeni metal kafes içinde olmanız. Faraday kafesi yani. Yıldırım içeriye geçemiyor.

sessizsakin
16 Ekim 2011, 00:11
Arabanın güvenli olmasının nedeni metal kafes içinde olmanız. Faraday kafesi yani. Yıldırım içeriye geçemiyor.

faraday kafesini toprağa bağlamazsan işe yaramaz ama...

micir
16 Ekim 2011, 00:19
Peki motora 3 kişi binip bir de gitmeyi nasıl başarmışlar?

farcob
16 Ekim 2011, 00:39
faraday kafesini toprağa bağlamazsan işe yaramaz ama...
eminmisin?

marmarasiste
17 Ekim 2011, 01:18
paratoner taksak nasıl olur....neresıne koyacagız oda bır sorun tabi...
yok artık ya :D arkadaşım gelmyecek yıldırımı mı çekmek istiyorsun .
gereksiz konu

TheNightHawk
17 Ekim 2011, 01:42
Yıldırım her zaman gökten düşecek diye bir durum yok, yerden buluta da yıldırım çakabilir ki bu durum genelde daha tehlikeli sayılır. Geniş bir arazideki en yüksek noktada siz varsanız 10 kilo amperlik yük sizin üzerinizden buluta geçerek sizi yakıp atar. Motorun en yüksek yerinde her zaman kafamız bulunmaktadır, bu da elektriğin buluta boşalma noktasıdır. Otomobil içindeyken yıldırım deneyini bir belgeselde izlemiştim. Aracın metal bir yerine dokunmuyorsanız, camlar kapalı ise ve kuruysanız, akım aracın metal iskeletinden geçip size zarar vermemektedir. Lastik tekerlekler, jantın yerden mesafesinin o güçte bir akımı izole edebilecek kadar kalın olmadığından yeterli gelmez. Akım bir şekilde lastikten atlar. Zaten otomobil lastiklerinin büyük çoğunluğunda radyal desenli metal bir iskelet vardır, bu jant çemberinden akımın yere geçmesini kolaylaştırmaktadır. Bahsi geçen akım şiddeti 200 bin amper olduğundan bu şaşılacak bir durum da değildir.

Raphae1
17 Ekim 2011, 01:53
faraday kafesini toprağa bağlamazsan işe yaramaz ama... akım yüksek olduğundan elektrık arkı devreyı tamamlayabılır. aynı buji gibi temas yok ama elektrık iletiliyor.

sessizsakin
17 Ekim 2011, 02:20
eminmisin?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Faraday_kafesi

faraday kafesi topraklanmazsa bir işe yaramaz.

kafesin mantığı, elektriğin frekansına bağlı olarak iletkenlere akması ve iletkenlerden de toprağa akarak zararsız hale gelmesidir.

eğer iyi topraklanmaz veya hiç topraklanmazsa, elektrik kafese aktıktan sonra akacak yer bulamayıp havadan atlamaya çalışır. ancak havadan atlayacağı yer de gene başka bir iletkendir. en yakındaki elektrik iletken yere atlamak ister. eğer etrafta sizden daha iletken birşey yoksa size akar. sizden sonra da daha az iletken diğer alanlara akmaya çalışarak sizi pişirir. :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:13 ----------

Yıldırım her zaman gökten düşecek diye bir durum yok, yerden buluta da yıldırım çakabilir ki bu durum genelde daha tehlikeli sayılır. Geniş bir arazideki en yüksek noktada siz varsanız 10 kilo amperlik yük sizin üzerinizden buluta geçerek sizi yakıp atar. Motorun en yüksek yerinde her zaman kafamız bulunmaktadır, bu da elektriğin buluta boşalma noktasıdır. Otomobil içindeyken yıldırım deneyini bir belgeselde izlemiştim. Aracın metal bir yerine dokunmuyorsanız, camlar kapalı ise ve kuruysanız, akım aracın metal iskeletinden geçip size zarar vermemektedir. Lastik tekerlekler, jantın yerden mesafesinin o güçte bir akımı izole edebilecek kadar kalın olmadığından yeterli gelmez. Akım bir şekilde lastikten atlar. Zaten otomobil lastiklerinin büyük çoğunluğunda radyal desenli metal bir iskelet vardır, bu jant çemberinden akımın yere geçmesini kolaylaştırmaktadır. Bahsi geçen akım şiddeti 200 bin amper olduğundan bu şaşılacak bir durum da değildir.

bak bu hak verilesi bir durum.

COQ
17 Ekim 2011, 02:57
Eeee?
Uçaklara yildirim düsünce nereye topraklaniyor?:P

FreeSoul
17 Ekim 2011, 03:18
Eeee?
Uçaklara yildirim düsünce nereye topraklaniyor?:P

yere tabi ki.uçağın yalıtkan malzemeleri sayesinde uçaktan geçip gidiyor.ben hala haberde bir tuhaflık olduğunu düşünüyorum.çok fazla bir ayrıntı verilmemiş.

kocc
17 Ekim 2011, 03:26
Hayatimda ilk olarak duydum , ben asla yildirimin motora , arabaya herhangi bir lastikli tasita düstügünü duymadim üstelik imkansizdir ama tabiki yildirim bir agaca düserken sende motorunla yakinlarda isen o baska buda zaten 1 milyonda bir olur yani biraz sansizlik gibi birsey.... hiç sanmiyorum özellikle yildirimin lastikli bir tasita düsecegini !!!...

Carl Gustav
17 Ekim 2011, 03:39
Bir de artık "motosiklet" dese ve yazsalar ne güzel olur.

ferhatkars
17 Ekim 2011, 23:54
yok artık ya :D arkadaşım gelmyecek yıldırımı mı çekmek istiyorsun .
gereksiz konu
gelsin ya ne olacak...paratonerin nasıl çalıştıgını görürüz...oda son görüşümüz olur sanırım....
hem akü şarj olur....:queen::queen:

Sepetçioğlu
18 Ekim 2011, 00:19
Hayatimda ilk olarak duydum , ben asla yildirimin motora , arabaya herhangi bir lastikli tasita düstügünü duymadim üstelik imkansizdir ama tabiki yildirim bir agaca düserken sende motorunla yakinlarda isen o baska buda zaten 1 milyonda bir olur yani biraz sansizlik gibi birsey.... hiç sanmiyorum özellikle yildirimin lastikli bir tasita düsecegini !!!...

Yıldırım lastik mastik bilmez :cherry:

sarıdev
18 Ekim 2011, 00:41
Bir de artık "motosiklet" dese ve yazsalar ne güzel olur.

Seni görüyorum :bestmt: kulağıma küpe olsun :)

mayildiz
18 Ekim 2011, 00:48
Akü şarj olurmu ki acep?

--------------------------
Bi de 1 kara mili 1,6 km; 1 deniz mili 1,9 km yaklaşık.

ixeywent
18 Ekim 2011, 15:38
vakti gelen gider. buna bi çare yok ne şekilde nasıl olacağını bilemeyiz.

farcob
18 Ekim 2011, 16:23
bu adama 6 kere yıldırım çarpmış her yeni evliliğinden sonra yıldırıma çarpılmış
http://gundem.milliyet.com.tr/6-kez-yildirim-carpti/gundem/gundemdetay/02.07.2011/1409295/default.htm

kurubuz
18 Ekim 2011, 16:29
Hocam şehir içindeyken bi şey olmaz. Ama düz bir ovada motorun üzerinde ŞEY gibi dikilirsek yıldırım çarpar tabi :mrgreen:

htmetin
18 Ekim 2011, 16:55
Ben daha motosiklete, arabaya, otobüse veya gemiye, sandala vs. yıldırım düştüğünü duymadım. Yıldırım çeken şeyler genelde direk toprak ile bağlantısı olan nesneler. Motosiklete binerkende toprak ile temasımızı kesin birçok etken var yağmur yağsa dahi.