PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : soğuk hava ve scooter - acil yardım

asot
13 Ekim 2011, 16:36
Arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce kanuni ronny 150 cc scooter aldım. Çok büyük bir problem yaşamadan 700 km.ye geldim. Pazar günü burda yağmur vardı ve o gün biraz yağmurda gezdim, 2-3 gün de kapalı bir ortama koydum. Ancak bugün motoru sabah çalıştırmayı denediğimde marş düğmesinden çalıştıramadım. Çalıştırmayı denediğimde motordan hiç bir tepki ve ses yoktu, adeta aküsü bitmiş gibi. Son bir çare ayak marşını denedim, 2 denemede çalıştı. Çalıştığında göstergedeki akü seviyesinin en dipte olduğunu fark ettim. Ancak farları açtım gayet iyi yanıyordu. Böylece yola devam ettim. Bir yerde durup tekrar marş düğmesinden çalıştırmayı denedim, ancak yine çalışmadı ve ayak marşından çalışıyordu. Sebep sorun ne olabilir? Sıfır motorda akü biter mi?

takendy
13 Ekim 2011, 16:45
akü bitmezde marş düğmesi bozulabilir :cherry:

Soykan67
13 Ekim 2011, 16:56
akü bitmezde marş düğmesi bozulabilir :cherry:

Vallahi olabilir :mrgreen:

_w_
13 Ekim 2011, 17:04
durum şöyle olabilir. şimdi sen marş basmıyor diyosun marşa basarken marş motorunun dönmesi için çok yüksek akım gerekir farlar için ise dah düşük akım gerekir yani kısaca akün farı kaldırıyor ancak marş motoruna nefesi yetmiyor. yapacağın eğer sulu akü ise sularınoı kontrol et su tamamen bitik bölümlere asitli su koy. sonra bir güzel şarja bağla ( poto elektrikçi de yapar ) . şayet ki akü sulu değilse o zxman değiştirmen gerekir .

syhvebyz
13 Ekim 2011, 17:09
Kanuni Storm 150 var bende de. Aynı sorunu yaşadım dün.Yağmurda gezdikten sonraki gün çalışmadı.
Ustaya gittim durum böyle böyle anlattım aküdendir çıkar getir dolduralım dedi. Doldurduktan sonra taktım ve sorunsuz çalıştı.

asot
13 Ekim 2011, 17:12
Yanıtlar için çok teşekkürler. Kullanım kılavuzundan kopyalıyorum, aşağıdaki gibi bir not var. Buna göre eğer benim akü seviyesi düşükse, ayak marşıyla çalıştırıp, gezsem akü belli bir seviyeye gelir mi? yoksa çok mu iyi niyetliyim ? :)

UYARI
Akü hazırlanıp, tam dolu şarj edilmiş olarak araca takıldıktan
sonra günlük olarak en az 10 km kullanılmalı veya rölantide 15
dakika civarında çalıştırılarak yeterli şarjın sağlanması
gerekmektedir. Aksi durumlarda akü yeterli şarj
toplamadığından iç peteklerin sertleşmesine ve deşarj
olmasına sebep olacaktır. Bu sebeple oluşabilecek hatalar
kullanıcı hatası olarak kabul edilecektir.

gokmenkurt
13 Ekim 2011, 19:44
Yanıtlar için çok teşekkürler. Kullanım kılavuzundan kopyalıyorum, aşağıdaki gibi bir not var. Buna göre eğer benim akü seviyesi düşükse, ayak marşıyla çalıştırıp, gezsem akü belli bir seviyeye gelir mi? yoksa çok mu iyi niyetliyim ? :)

UYARI
Akü hazırlanıp, tam dolu şarj edilmiş olarak araca takıldıktan
sonra günlük olarak en az 10 km kullanılmalı veya rölantide 15
dakika civarında çalıştırılarak yeterli şarjın sağlanması
gerekmektedir. Aksi durumlarda akü yeterli şarj
toplamadığından iç peteklerin sertleşmesine ve deşarj
olmasına sebep olacaktır. Bu sebeple oluşabilecek hatalar
kullanıcı hatası olarak kabul edilecektir.

gelir motor kendi şarj eder ama sorun aküden değil marş düğmesinde gibi duruyor

asot
14 Ekim 2011, 00:37
beyler akşam servisde sorun çözüldü. Meğer sigorta ampülü yanmış, küçük aracın derdi de küçük oluyor, araba olsa kesin 300-500 'e patlardı bu işler. :)

MaxiBoost
14 Ekim 2011, 02:07
beyler akşam servisde sorun çözüldü. Meğer sigorta ampülü yanmış, küçük aracın derdi de küçük oluyor, araba olsa kesin 300-500 'e patlardı bu işler. :)

sigorta nedir biliyoruz
ampülün ne olduğunuda biliyoruz

fakat sigorta ampülü nedir ilk defa duyuyorum
hadi diyelim ampülün sigortası yanmış-atmış.. marş basmıyordu ne alaka ?

galiba servis sizinle kafa buldu

Esp Explorer
14 Ekim 2011, 02:39
sigorta nedir biliyoruz
ampülün ne olduğunuda biliyoruz

fakat sigorta ampülü nedir ilk defa duyuyorum
hadi diyelim ampülün sigortası yanmış-atmış.. marş basmıyordu ne alaka ?

galiba servis sizinle kafa buldu

arkadas cam sigortadan bahsediyor.ayni motordan bende de var.yoksa sigorta ampulu diye bir sey bende ilk defa duydum :))

asot
14 Ekim 2011, 09:44
:) sıkıntı yok, parçayı görünce sigorta ampülü ismini ben verdim, cam sigorta da olur yani.. çok anlamıyorum zaten önemli olan sorun çözüldü. Servis kafa bulmadı çünkü onlar bana bir şey söylemedi.