PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 150 cclik motoruma suzuki TL 1000 RR egzozu takıcam nasıl bırsey olur sizce?

Seger125
13 Ekim 2011, 12:07
150 cclik motoruma suzuki TL 1000 RR egzozu takıcam nasıl bırsey olur sizce? ben sıze danışayım dedim. bence yuksek devırde guzel ses verıcegnı dusunuyorum. sizin fikirlerınızi beklıyorum.

gokmenkurt
13 Ekim 2011, 12:18
güzel ses değilde gürültü diyelim ona. tek silindir 150 cc aletten 1000cc sesine yakın bir ses bile alamazsın. yapacağın şey sadece gürültüye sebep olur çıkan ses tok olmaz sadece dbi şiddeti yüksek olur ve duyanlar bol bol küfür eder.

excavatus
13 Ekim 2011, 12:19
motorun sesini egzost değil motorun içindeki patlama verir.
Patlama alanı ne kadar büyük ise, o kadar güzel ses çıkar.
egzost ses konusunda sadece ufak oynamalar yapar. Egzostların esas amacı ses değildir çünkü.

Eğer para harcayacaksan bu değişikliğe, hiç deneme, hayal kırıklığına uğrarsın diye düşünüyorum.
Yok bedava ise, o zaman dene, sonucu da yaz buraya. Tahmin ve bilgi yerine, doğrudan tecrübe konuşsun.

Zıpkıncı
13 Ekim 2011, 12:30
At ve kelebek desem sanırım anlaşılır :)

Seger125
13 Ekim 2011, 12:33
75 tl denemeye değer diye dusunuyorum. Dusundugum gbı ses cıkmazsa satarım. Bende pek emın değılım ama o motorlarn sesıne hayranım. Hatta hayalim o sesı kendı mtorumda duymak.

kingcüneyt
13 Ekim 2011, 12:40
görüntü güzel olmaz düzgün ses vermez üstünede mahalleliden bi ton küfür işitrisin en iyisi üstündeki kalsınn..

Seger125
13 Ekim 2011, 12:43
o sesin motorun kendisinden geldğnı soyluyosunuz hangi mtor tipi oyle o kadar ses cıkarıyo yuzlerce metre oteden sesı duyuluyo.araba veya mtosiklet. Hc bı makınanın mtoru o tr bi ses cıkarmaz. r6 nın arkasna bndgmde dkkat ettımki o ses mtordan dgl egzozdan gelıyor. Egzozun dizaynı bu sesi verıyor bı egzoz fabrkasnda clsan bı abıye sordgmda o egzozlarda pervane ve duduk seklınde malzemeler var dmıstı. Ben yınede denıycem

kingcüneyt
13 Ekim 2011, 12:49
karrdeşim senın motorun 4 sılındırmıkı o sesi versin . çük kadar pistonu sılıdiri var moturunun takarsan gürültüden başka işe yaramaz .

Seger125
13 Ekim 2011, 12:54
pekı bu sesı nasl bu mtordan alırz veya cok azını.

kingcüneyt
13 Ekim 2011, 13:06
en az 4 slindir olmaz gerek tam öle istediğin sesi almak için yoksa tek sılındır motordan anca gürültü elde edersin

ketchup
13 Ekim 2011, 14:01
o sesin motorun kendisinden geldğnı soyluyosunuz hangi mtor tipi oyle o kadar ses cıkarıyo yuzlerce metre oteden sesı duyuluyo.araba veya mtosiklet. Hc bı makınanın mtoru o tr bi ses cıkarmaz. r6 nın arkasna bndgmde dkkat ettımki o ses mtordan dgl egzozdan gelıyor. Egzozun dizaynı bu sesi verıyor bı egzoz fabrkasnda clsan bı abıye sordgmda o egzozlarda pervane ve duduk seklınde malzemeler var dmıstı. Ben yınede denıycem

adamlar sorduğun soruya cevap vermişler, beğenmemişsin. bir de verilen cevabın yanlış olduğunu söylüyorsun. Ses tabi ki motorda başlar. Sadece egzozdan çıkmaz. Öyle olsa egzozu olmayan 100cc bir motor, yedi mahalleyi ayağa kaldırmazdı.

Takacağın egzozun çıkışı, 1000lik makineye kompresyon sağlasın diye dizayn edilmiş. Senin makinenin kompresyonunu öldürür. Motorunun çay bardağı hacmindeki silindirinde meydana gelen patlamalar, egzozda hiçbir kabin etkisine uğramadan makineli tüfek gibi ses çıkartır. Kulak tırmalayan, hiçbir estetiği olmayan, sadece yüksek bir tak tak tak tak sesi.. Bence sakın yapma. Motosikletine vereceği zarar, yakıtta artışla cebine vereceği zarar ve komşuların edeceği beddualarla sosyal yaşamına vereceği zararı düşün.

Ayrıca tail gunner isimli fantastik bir üretim ve "ne alırsan bir milyon"cularda satılan pervaneli ses aparatı dışında egzozlarda pervane yoktur. Egzozun amacı ses çıkartmak değil, motordan çıkan sesi bastırmak ve ters basınç üretmektir.

"Ooo kardeşim hemen tak o egzozu, manyak bi ses alırsın. Ortamlara akarsın" tarzı bir cevap beklediğin için, olumsuz cevapları reddediyorsun sanırım ama aklı başında herkes sana bu uygulamanın gereksiz ve zararlı olacağını söyler.

TanImsIz
13 Ekim 2011, 14:03
Hicmi işiniz gücünüz yok böyle şeylerle uğrasıyorsunuz anlamıyorumki.. Gülüp geçeyim en iyisi..

efe tolga
13 Ekim 2011, 14:26
evet bende taktım gsxr 600 eksozu 1200 tl ye falan geldi ama 600 lük sesinden bile güçlü ,gayette yarış motoru gibi ses çıkartıyor,bence eksozdan kaynaklanan birşey nekadar pahalı eksoz alırsak okadar ses çok çıkar sanırım

Seger125
13 Ekim 2011, 14:39
banada fazla mantıklı gelmiyor.ama heves işte Ama bugune kadar bunu hic deneyen gordunuzmu belki olur. Ben zaten 60-70 le gdrken ses cksn ıstmyrm ki. 5. Vıteste son devıre yakın oldgnda cksn yeter bı ıhtmal dahi olmazmı

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:33 ----------

efe tolga arkadasmz oldu dyor ya adam yapmış dmekki

efe tolga
13 Ekim 2011, 15:00
yav yok öyle bişey sallıyorum ben millet ne diyicek ona bakiyim dedim ama ses çıkmadı kimseden:P istersen 10 binliralık eksoz taktırsan gene öyle ses çıkmaz

Seger125
13 Ekim 2011, 15:06
hevesimi kursagmda bıraktın sağolasın.

cbr125races
13 Ekim 2011, 15:57

iyi güldürdün sağol pervane ve düdük iyimiş

Soykan67
13 Ekim 2011, 16:06
Seger125 arkadaşım bu kadar insanın bir bildiği var.Motoruna zarar vereceksin bu hevesin yüzüne.Sen gel burda ki insanların dediklerine kulak ver.İnanmıyorsan bizlere kendi araştırmanı yap internette burdaki cevaplardan farklı birşey bulamıyacaksın.

takendy
13 Ekim 2011, 16:26
TL 1000 RR diye bir motosiklet yok ama sen üzülme diye TL 1000 R modeli var.

yapmayı hayal ettiğin şeyi düşününce ya TL 1000 R ı yabana atıyorsun yada bindiğin motordan haberin yok.

Kel başa şimşir tarak , at kulağına kelebek konmuş , ayranı yok içmeye tahtravanla gider köfte yemeye , eşeğin kulağına su kaçırmak , egzostu olupta kıllısını aramak , gibi deyişleri hatırlatır motosiklet hayatında daha büyük başarılara imza atmanı dilerim.

Uğur Bilgili
13 Ekim 2011, 16:38

yapmayı hayal ettiğin şeyi düşününce ya TL 1000 R ı yabana atıyorsun yada bindiğin motordan haberin yok.

Kel başa şimşir tarak , at kulağına kelebek konmuş , ayranı yok içmeye tahtravanla gider köfte yemeye , eşeğin kulağına su kaçırmak , egzostu olupta kıllısını aramak , gibi deyişleri hatırlatır motosiklet hayatında daha büyük başarılara imza atmanı dilerim.

Süper deyişler, bayağı güldüm:mrgreen: :queen: :cat:

MaxiBoost
13 Ekim 2011, 16:49
hayal aleminde yaşamaya devam :)

o ses elbette çıkmaz, rezalet olur

onu bırak güç kaybı olur, orjinal eksozun boru çapı ne ? takılacak olanın ne?
backpressure yok olacağından dolayı ciddi güç kaybedersin

sende scootera araba eksozu takıp çok ses çıkınca hızlı gittiğini zannedenlerin arasına katılırsın
ne kadar ses o kadar hız
ne kadar ses o kadar hız
vay be işte bu ..

excavatus
13 Ekim 2011, 17:08
Bir arkadaş daha da yazmış yukarda, ama ben de ekleyeyim.
Egzost fabrikasında çalışan arkadaş demişsin arada... türkiyede motosikletler için performans ekzostu üreten fabrika mı var? haberimiz yok.

Neyse... egzost ses yapması için takılmaz. egzost motordan çıkan sesi bastırmak, ve motorun çıkışındaki kompresyonu, yani basıncı arttırmak için takılır. daha da açacak olursak, 4 zamanlı motorun, 4. zamanında, yani patlamadan sonra silindir aşağı iner ve egzost gazları dışarı atılırken, egzost bu gazların dışarı kontrollü çıkmasını sağlar. egzost olmazsa basınç bir anda düşecek ve pistonu geri iten kuvvet azalacaktır.

Şöyle düşün, bir balonu şişirdin, ve sonra iğne ile patlattın. İşte bir motorun egzostsuz çalışma halindeki 4. zamanı.
aynı balonu uzun bir borunun içine koydun, sonra borunun bir ucunu kapatıp patlattın. ne olur? borunun açık ucundan basınçla gaz çıkar.
İşte egzost sana basitçe...

Performans egzostları, sesi susturmaktan ço, kompresyonu düzenlemek ve verimi arttırmak üzerine yoğunlaştıkları için,
performans egzostlarından çok daha yüksek sesler çıkar...

ama unutma... senin sevdiğin o sesin yüksekliği değil, o sesin ciğerlerini hoplatması, o sesin paçalarını titretmesi... ortalığı yırtması...
bunu da şöyle açıklayabilirim...

ufak bir balonu patlat... nasıl ses çıkar... ÇAT! (ufak CC motor)
dev bir balonu patlat... nasıl ses çıkar... GÜM! (yüksek CC motor)

Senin motorun bir devirde ÇAT! derken,
o bahsettiğin sesleri çıkaran makinalar. bir devirde GÜMGÜMGÜMGÜM! diyorlar...

o yüzden... sen istersen kendi makinana dünyanın en pahalı performans egzostunu tak...
ne performansından adam akıllı bir gelişme olur. Ne de istediğin sesi alırsın... sadece özellikle akşam vakti sokakta gezerken,
senin ve bilimum tanıdığının kulaklarını çınlatır çevredekiler o kadar.

Sanırım yeterince açıklayabildim bu sefer.

buberk
13 Ekim 2011, 17:29
Çok sağol ya merak ettiğim aklıma takılan küçük soru işaretlerini giderdim. Bende egzosu olmayan bir motorun yakıt tüketimi neden artar diye merak ediyordum :rendeer:

kanucan
13 Ekim 2011, 17:34
Bir arkadaş daha da yazmış yukarda, ama ben de ekleyeyim.
Egzost fabrikasında çalışan arkadaş demişsin arada... türkiyede motosikletler için performans ekzostu üreten fabrika mı var? haberimiz yok.

Tiger egzos var.Bursa'dan motorunuza. :P

ozrace
13 Ekim 2011, 17:46
çok istiyosan yapta görek.....

Seger125
13 Ekim 2011, 18:22
tamam wazgectm. Dalga gecmenıze gerek yoktu. Insan gbı soyleyenlere tesekkur edıyorum. Ama bı şey aklıma takıldı. Pekı ornegn chevrolet cruze de bu ses neden çıkmıyor 1000 cc ustu motoru var veya bska bı arabda? O mtorla bu araba arasndakı fark ne? 2side guclu mtorlara sahip.

excavatus
13 Ekim 2011, 18:51
O motorun yalıtımı çok farklı, o motor neredeyse kapalı bir alan içinde çalışıyor,
buna ek olarak, egzostun çok uzun olması ve susturucu için istendiği kadar yer kullanılması bu sesi düşürüyor.
Bütün bunların yanında, arabalar, nispeten düşük devirlerde kullanılırlar.
Benzinli bir araba, mesela bahsettiğin cruze, ortalama 3500 devirde kullanılırken, yani 4 zamanlı 4 silindirli bir makinada,
her 1 devir için 2 patlama vardır (yanlış olabilirim ama mantık aynı)
1000 CC'lik bir racing motor, ortalama 8-10.000 arası kullanılır.

yani nispeten kapalı alanda çalışan, oldukça uzun egzostlu, büyük susturuculu bir motor, ortalama dakikada 3500x2 = 7000 patlama yaparken,
tamamen açıkta çalışan, egzostu kısa, susturucusu kısa, ki performans egzostu takılı ise, susturucusu zayıf bir motor dakikada 9000x2 = 18.000 patlama yapıyor.
en bariz fark bu zaten. bunun yanında, motorun yerleşimi, konumu, silindirlerin kalınlıkları vs vs vs gibi pek çok etken var.

Bir motosiklet için en güzel egzost (BENCE) fabrika çıkışı üzerinde gelen egzosttur.
Performansı arttırırsan, motorun ömründen mutlaka yersin... vs vs.. gibi pek çok şey yazılabilir.
Unutma ki, o motoru dizayn edenler, en ortalama performansı, en uzun süre verebilmesi için uğraşıyorlar.

NOT: Tiger'ı egzosttan mı sayıyoruz?

Seger125
13 Ekim 2011, 19:02
teşekkurler excavatus en ıyı acklamayı sen yaptın. Napalım mayısı beklıycem o ses icın hayırlısıyla yzf r6 alıcam. Herkese teşekkur ederim

safakk
13 Ekim 2011, 19:15
75 tl denemeye değer diye dusunuyorum. Dusundugum gbı ses cıkmazsa satarım. Bende pek emın değılım ama o motorlarn sesıne hayranım. Hatta hayalim o sesı kendı mtorumda duymak.

Kendi motorunu değiştirebilirsin yok pahalı dersen telefonuna hayalindeki egzos sesini kaydedip dinleyebilirsin yada mesaj tonu olarak ayarlayabilirsin bu şekilde 75tl cebinde kalır

eren özer
13 Ekim 2011, 21:17
Seger125 arkadaşım Motosikletten pek fazla anlamam ama benim bildiğim kadarıylada egzozla pek bi alakası yok cc ile alakası var çünkü kawasaki ninja 250r yede bakabilirsin ses çin motorsiklet kadar olmasada çine yakın bir ses çıkarıyor aynı kanuni racer gibi honda 250 cbr aynı şekilde ses çıkarıyor ama 600 cc ve üstü çok hoş tok bir ses çıkarıyor nereden biliyon diye sorma Mersin Üniversitesinde okuyorum 1 DK da önünden en az 200 tane motosiklet geçiyor :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:53 ----------

bu arada excavatus kardeşş vallahi bi egzozu en iyi tanımlaya bilecek kişiyi sorsalar seni tarif ederim o nasıl bir açıklalamadır öle insanı etkileyecek cinsden özellikle gümgümgümgüm :)

avciceyhan
13 Ekim 2011, 21:47
ya sende her kebabcı gibi araba egzosu tak olsun ya :) 1000cc bi motor e 4 silindir bi motorun egzosu motora olmaz sesi iyi olmaz çok yakmanı sağlar uğraşma standart egzosuyla takıl 150 cc motordan ses çıksa nolur anlamıyorum ki kebbabçılada aynısını yapıyo araba egzosunu takıyo bizim köydeki traktörlerin sesi bana daha hoş geliyo hani :)

45gprr125
13 Ekim 2011, 22:58
ağırlıktan başka hiç birşeye yaramaz o egzoz bence

Samet Ağır
13 Ekim 2011, 23:01
O motorun yalıtımı çok farklı, o motor neredeyse kapalı bir alan içinde çalışıyor,
buna ek olarak, egzostun çok uzun olması ve susturucu için istendiği kadar yer kullanılması bu sesi düşürüyor.
Bütün bunların yanında, arabalar, nispeten düşük devirlerde kullanılırlar.
Benzinli bir araba, mesela bahsettiğin cruze, ortalama 3500 devirde kullanılırken, yani 4 zamanlı 4 silindirli bir makinada,
her 1 devir için 2 patlama vardır (yanlış olabilirim ama mantık aynı)
1000 CC'lik bir racing motor, ortalama 8-10.000 arası kullanılır.

yani nispeten kapalı alanda çalışan, oldukça uzun egzostlu, büyük susturuculu bir motor, ortalama dakikada 3500x2 = 7000 patlama yaparken,
tamamen açıkta çalışan, egzostu kısa, susturucusu kısa, ki performans egzostu takılı ise, susturucusu zayıf bir motor dakikada 9000x2 = 18.000 patlama yapıyor.
en bariz fark bu zaten. bunun yanında, motorun yerleşimi, konumu, silindirlerin kalınlıkları vs vs vs gibi pek çok etken var.

Bir motosiklet için en güzel egzost (BENCE) fabrika çıkışı üzerinde gelen egzosttur.
Performansı arttırırsan, motorun ömründen mutlaka yersin... vs vs.. gibi pek çok şey yazılabilir.
Unutma ki, o motoru dizayn edenler, en ortalama performansı, en uzun süre verebilmesi için uğraşıyorlar.

önceki mesajın güzeldi bu da öyle ..
ancak küçük bir durumu düzelmek istedim...

2 zamanlı bir motorda her 1 devirde (turda) bir ateşleme (patlama) olur..yani 3000 devir de iseniz 3000 kere ateşleme 3000 kere egzoz olur....piston üst ölü noktada iken ateşleme yapılır,alt ölü noktada ise egzoz gazı boşalır...bu her turda aynen devam eder....

ama 4 zamanlı motorda her 2 devirde (turda ) 1 ateşleme olur..2. turda ise egzoz gazı atılır..yani 3000 devirde olan bir 4 zamanlı motor 1500 ateşleme 1500 egzoz zamanını gerçekleştirir...

küçük bir bilgidir....

eren1903
13 Ekim 2011, 23:04
250 cc 2 silindir makineden ses gelmiyo 150cc den nasıl gelsin ? İstersen milyon dolarlık egzost tak.

45gprr125
13 Ekim 2011, 23:37

Markayı savunmak bana düşmez belki ama son zamanlarda gayet başarılı işler yaptığını okuyor ve görüyoruz . Kimseye çamur atmanın alemi yok !

chemical
14 Ekim 2011, 00:12
takarsan bence cennete gitme oranın azalır performans ve ses olarakta üzülürsün :thumleft:

acayüp
14 Ekim 2011, 00:19

Tarkan a taş çıkarmışsın. O bile bir cümlede bu kadar atasözünü bir arada kullanmadı :) Türk dil kurumundan bir plaket haketmiş :) (en azından)

Birde benden olsun. Bilmiyorsan bu oku eski konulardan oku :P

sey_47
14 Ekim 2011, 00:27
"he deyip geçiyorum."

he...

BLACK_ICE
14 Ekim 2011, 03:23
bence mantıklı ama kucuk bı degısıklıkle olur komple 600 cc makınada eklet

excavatus
14 Ekim 2011, 09:42
önceki mesajın güzeldi bu da öyle ..
ancak küçük bir durumu düzelmek istedim...

2 zamanlı bir motorda her 1 devirde (turda) bir ateşleme (patlama) olur..yani 3000 devir de iseniz 3000 kere ateşleme 3000 kere egzoz olur....piston üst ölü noktada iken ateşleme yapılır,alt ölü noktada ise egzoz gazı boşalır...bu her turda aynen devam eder....

ama 4 zamanlı motorda her 2 devirde (turda ) 1 ateşleme olur..2. turda ise egzoz gazı atılır..yani 3000 devirde olan bir 4 zamanlı motor 1500 ateşleme 1500 egzoz zamanını gerçekleştirir...

küçük bir bilgidir....

1 devir için iki patlamadan kastım, yanlış bilmiyorsam, 4 silindirli motorlarda, pistonlar 2'li gruplar halinde çalışıyor.
yani ikisi aşağıdayken, ikisi yukarda.
böyle bakınca...

(ikisi patladı - ikisi aşağıda) - (ikisi yukarda egzost - patlayanlar aşağıda) etti 1 devir.

Bu şekilde bakmıştım ben, devir başına 2 patlama diye.. ama yanlış olmadığımı savunmuyorum..

Neyse arkadaşımız ikna oldu, mayısta gideyim R6 alayım diyor..
en doğrusu.. al R6'yı duy sesi..
bu kadar kolay :D

---------- Post added at 08:42 ---------- Previous post was at 08:31 ----------

Markayı savunmak bana düşmez belki ama son zamanlarda gayet başarılı işler yaptığını okuyor ve görüyoruz . Kimseye çamur atmanın alemi yok !

Şahsi fikrimdir... Belirtmeyi unutmuşum.

Seger125
14 Ekim 2011, 10:21
bence mantıklı ama kucuk bı degısıklıkle olur komple 600 cc makınada eklet kucuk bı dgsklıkle derken hocam?

osmanba
14 Ekim 2011, 11:47
Neyse delikanlı ikna oldu . Yoksa bende "mademki sen bu sese okadar meraklısın mp3 çalara TL 1000 R sesini kaydet, at kendini otobana, volum sesini de aç sonuna kadar, al sana istediğin ses" diyecektim. Çünkü gerisi boş.:)

excavatus
14 Ekim 2011, 14:13
Bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Pek çok motor sevdalısı gibi, o seslerin egzosttan çıktığını sanıyordu eleman.
Normal olarak da, kocaman bi tüp taksam yeri göğü inletirmiyim diye düşünüyordu. Çok normal. Sordu, öğrendi, anladı. en temizi.
Biz de bir motor sevdalısı genci, apaçi olmaktan kurtardık. Hem ona hem topluma yarar sağladık.

Dur ben bu mutluluğu ıslatayım bu akşam..

Lucas
14 Ekim 2011, 16:58
Herkes 4 silindirden bahsetmiste, TL 1000 S ve R modelleri 2 silindirli degilmi?