PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik Fiyatları Yüzünden Oluşan Çaresizlik

Soykan67
11 Ekim 2011, 21:50
Kışın gelmesiyle motorumun üzerinde ki Çin malı lastikleri değiştirme zamanının geldiğini düşündüm ve araştırmaya başladım.Ön ve Arkayı değiştirirsem bütçem sadece İRC markasına el veriyor.Düşündüm ki ön lastik daha önemli sadece onu değiştireyim kaliteli birşey alayım dedim ama çok pahalılar.100/90-18 ön lastiğimin ölçüleri ve pirelli, michelin gibi markalar bu lastiği en az 250 liraya satıyor ki bütcem 200 lira.

Önerebileceğiniz başka marka var mı? Ya da ne dersiniz İRC iyimidir? Bu gidişle mecbur onu alacağım.

safakk
11 Ekim 2011, 22:12
çok iyide değil çok kötüde değil orta halli diye duydum ancak hiç kullanmadım

kauçuk hamurlu lastik tercih etmeyi ve naylon hamurlu lastiklerden uzak durmayı unutmayın.

Fiyatlar da cidden çok pahalı benimde lastik almam lazım ancak para yok mecbur kışı duro lastiklerle geçirmek zorundayım :(

jesse
11 Ekim 2011, 22:13
Onerebilecegim marka çok .. Ama vereceğim tavsiyeden daha önemli değil .... Bütçe kısıtlı olabilir fakat unutmaki atla deve değil bence biraz daha para biriktirip on arka takım olarak kaliteli bı marka Alman ... Vereceğin paranin hakkını kaliteli lastik verecektir ... Ve canını emanet edeceğin en önemli parça ... Lastik ... Ve giyim kuşam ekipmanidir .. Duro kenda irc maxis v.b gibi markalar naylon bazlidir kavucuk oranı az olduğu için yol tutuslari dusuktur .... Gerisi sana kalmış

HaydarBıçak
11 Ekim 2011, 22:14
anes motor pirelli ve metzeler için % 10 kampanya yapıyordu hala bitmediyse pirelli bakabilirsin metzeler biraz daha pahalıdır sanırım

Soykan67
11 Ekim 2011, 22:21
Elimde imkan olsa kaliteli birşey alsam hiç içimden gelmiyor Türk işi veya Çin işi lastik almak ama çaresizim.Öğrenciyim ve anca bu kadar biriktirebildim.

Lastik satan biryerler biliyormusunuz? Bu arada teşekkür HaydarBıçak

takendy
11 Ekim 2011, 22:28
soru : sigara içiyor musun ?

tavsiye : 200 TL yi bulan adam az bekler 50 yi de bulur , bekle zati önümüz bayram iki el öpersin cillop gibi lastik çekersin...

retros
11 Ekim 2011, 22:29
ben cok araştırdım , burdaki arkadaşların da tavsiyelerini aldım, tabi ki herkesin tavsiyesi şu yönde ,yolla teması sağlayan iki teker ve alınması gerekende pirelli, michlen, dunlop gibi markalar, ucuza sakın kacma dediler, maddi olarak biraz pahalı gibi gözüksede zırt pırt alınan bişey değil tavisyem benim de biraz daha biriktir yada borc al ama iyi kaliteli bir marka al. Can bu 100 lira eksik olsun hallettim derken bi kaza geçirmek yada hayatına maal olması gibi sonuclar dogabilir.

jesse
11 Ekim 2011, 22:30
soru : sigara içiyor musun ?

tavsiye : 200 TL yi bulan adam az bekler 50 yi de bulur , bekle zati önümüz bayram iki el öpersin cillop gibi lastik çekersin...

Tam yazıyorum lafı klavyeden aldın :D

Felon
11 Ekim 2011, 22:32
bekle bekle demişsinizde adam para biriktirirken lastikler yüzünden düşerse görürüm sizi forum kahramanları :P:P

Soykan67
11 Ekim 2011, 22:36
Sarma içiyorum onu düşündüm ama pek tasarruf olacağın sanmıyorum :mrgreen: Sorun şu ki biriktiririm fakat o zamana kadar dandik lastiklerle idare etmek zorundayım.Motoru yatırma gibi bir düşüncemde yok :) Aslında kaliteli markaların ucuz lastikleride var ama illet jantın boyutları yüzünden alamıyorum 100/90-18 pek bulunmuyor.

acayüp
11 Ekim 2011, 22:36
Unilli var benim scooterda . Garip şekilde çok iyi bir lastikmiş. :) kullanınca anladım. Michelinden başkasını lastik sınıfına sokmazdım ama bu marka gözüme girdi. Sana uygun ebatı varsa tavsiye edebilirim. Fiyatı ne malı oldugu konusunda hiçbir fikrim yok ama iyi lastik .

Soykan67
11 Ekim 2011, 22:42
Unilli Taiwan malı onu araştırdım önerenleri çok ama şikayet edenleride yok değil riske girmek istemiyorum.Ben öyle agresif kullanan biri değilim motoru çok yatırmam ama önümüzde ki yağışlar için naylondan ziyade kauçuk lastik düşünüyorum.

F54
11 Ekim 2011, 23:49
arkadaş anes motor hakan beyle görüş sorunu çözecektir 100/90/18 değilde 90 90 18 alsan olmaz mı?ben geçen ay aldım çok uyguna geldi resmen çin malından ucuza geldi yani cst ye falan 100 dediler tek olarak ben pirelli aldım çifti 125 yani nerdeyse 1 fiyatına 2 tane haberin olsun

yamyamaha
12 Ekim 2011, 00:03
irc fena değil. ben benimkileri irc ile değiştirdim. en azından üstünde gelen çinliden çok ama çok iyi. h miclen ve pirelliyle kıyaslanırmı kullanmadıgım için bilmiyorum.

Atahualpa
12 Ekim 2011, 00:06
Michelin, Pirelli ve Dunlop ile kıyas pek kabul etmese de Duro vb markalara göre gayet güzel bir lastik IRC.. Kullanıyorum ehven-i şer

funkyboys
12 Ekim 2011, 00:07
elimde kendi motorum için yurt dısından özel siparısle aldıgım fakat motorumu degıstırdıgım için satılıga cıkardıgım .
michelin pilot sporty latık var. lastikler yeni üretim. bu ebatta türkiyede michelin in bu modeli yok.

80/90 r 17 ön
110/80 r 17 arka michelin pilot sporty.

Soykan67
12 Ekim 2011, 00:18
arkadaş anes motor hakan beyle görüş sorunu çözecektir 100/90/18 değilde 90 90 18 alsan olmaz mı?ben geçen ay aldım çok uyguna geldi resmen çin malından ucuza geldi yani cst ye falan 100 dediler tek olarak ben pirelli aldım çifti 125 yani nerdeyse 1 fiyatına 2 tane haberin olsun

Kullanım kılavuzunda 100 90 18 yazıyor dışına çıkmak istemiyorum.

Michelin'in 100 90 18 lik buldum birtane 280 lira anlaşılan kendim halledemiyeceğim ve mecbur ailemi dahil edeceğim :)

funkyboys benim jantlar 18, 17 değil o yüzden teklifinle ilgilenemiyeceğim.

Ön lastiği michelin arka lastiği sonraki ay İRC takacağım.Sonuçta ön lastik daha önemli.

zaferkarizma
12 Ekim 2011, 00:21
bnm makinanın (200 tay) üsütnde ırc var arka ıyı olmasa da ön çok tatminkar hatta önü mc(150) nin arka jantına taktım ama michleinin yeri apayrı 125 uag mde set olarak ayak basamağıan kadar yatır sorun olmuyor.

Atahualpa
12 Ekim 2011, 00:22
Kullanım kılavuzunda 100 90 18 yazıyor dışına çıkmak istemiyorum.

Michelin'in 100 90 18 lik buldum birtane 280 lira anlaşılan kendim halledemiyeceğim ve mecbur ailemi dahil edeceğim :)

funkyboys benim jantlar 18, 17 değil o yüzden teklifinle ilgilenemiyeceğim.

Ön lastiği michelin arka lastiği sonraki ay İRC takacağım.Sonuçta ön lastik daha önemli.

Bence arka lastik daha önemli. BUnu bir araştırmanı öneririm

Soykan67
12 Ekim 2011, 00:39
Bence arka lastik daha önemli. BUnu bir araştırmanı öneririm

Şuan yağmurda kullanış şeklime göre ön lastik daha önemli.Benim ön lastiği kaliteli istememin nedeni ani durumlarda en sağlıklı şekilde durabilmek.Frenajı düşünüyorum açıkcası.Motorumdan ötürü ne aşırı yatırıyorum nede agresif bir kullanım sergiliyorum.Motosikletimi aldığımdan beri hiçbir şekilde motorun arkasını kaydıracak veya yanlayacak herhangi bir durumla karşılaşmadım.Tek korktuğum ön fren kilitlenmesi ki başıma geldi.Frenaj konusunda gerek eğitimde gerekse kendim bolca çalıştım fakat fren mesafesi konusunda lastiği önemi bildiğiniz üzere çok önemli.

Son olarak sizden bir konuda yardımcı olmanızı rica edebilir miyim?

Şu lastikler arasında sizce hangisi?

Pirelli Sport Demon 100/90 - 18

Michelin Commander 100/90-18

Metzeler Lasertec 100/90 - 18

aparat
12 Ekim 2011, 00:50
bir çok markayı denemiş birisi olarak, Michelin'in performansını diğer lastiklerde göremedim,tabi bu kullanıcıylada alakalı bir durum ama şunuda ilave etmek isterim ön lastik önemli demişsiniz bir o kadar arka lastikde önemlidir, değiştirdiğiniz zaman her ikisinide takım olarak değiştirin ve bunu gözardı etmeyin derim :) ırc kuru zeminde gayet iyi ama ıslak zemini pek sevmiyor :( bence acele etmeden biraz daha sabredip yere daha güvenle basan ve yol tutuşu iyi bir lastik alın derim ...tekeriniz düz bassın...

Atahualpa
12 Ekim 2011, 00:52
Şuan yağmurda kullanış şeklime göre ön lastik daha önemli.Benim ön lastiği kaliteli istememin nedeni ani durumlarda en sağlıklı şekilde durabilmek.Frenajı düşünüyorum açıkcası.Motorumdan ötürü ne aşırı yatırıyorum nede agresif bir kullanım sergiliyorum.Motosikletimi aldığımdan beri hiçbir şekilde motorun arkasını kaydıracak veya yanlayacak herhangi bir durumla karşılaşmadım.Tek korktuğum ön fren kilitlenmesi ki başıma geldi.Frenaj konusunda gerek eğitimde gerekse kendim bolca çalıştım fakat fren mesafesi konusunda lastiği önemi bildiğiniz üzere çok önemli.

Erişebiliyorsan Metzeler derim her daim

HaydarBıçak
12 Ekim 2011, 00:57

michelin commanderin üretimi durduruldu demişlerdi bana onun için pirelli mt 65 almıştım

Soykan67
12 Ekim 2011, 01:19
bir çok markayı denemiş birisi olarak, Michelin'in performansını diğer lastiklerde göremedim,tabi bu kullanıcıylada alakalı bir durum ama şunuda ilave etmek isterim ön lastik önemli demişsiniz bir o kadar arka lastikde önemlidir, değiştirdiğiniz zaman her ikisinide takım olarak değiştirin ve bunu gözardı etmeyin derim :) ırc kuru zeminde gayet iyi ama ıslak zemini pek sevmiyor :( bence acele etmeden biraz daha sabredip yere daha güvenle basan ve yol tutuşu iyi bir lastik alın derim ...tekeriniz düz bassın...

Senin ve diğer arkadaşlarımın önerileri için çok teşekkürler.

İmkanım olsada tam takım alabilsem.Ön lastiğe önemli dememin nedeni, 1 yıllık acemi motosiklet sürücüsü olarak ön freni özellikle yağışlı havada kilitleme ihtimalim çok yüksek.En azından ön lastik kaliteli olsun ki bu ihtimali zayıflatabileyim.Her virajda aklımda iki şey oluyor.Virajı istikrarlı almak ve lastiğimin her an kayacak kadar dandik olduğu:) Bu yüzdendir ki çok defansif bir sürücüyüm.

Erişebiliyorsan Metzeler derim her daim

Metzeler sanırsam sadece motosikletler için üretim yapıyor.Söz konusu Michelin ve Metzeler olunca kararsız kalmanın pek bir anlamı yok fakat illaki biri diğerinden üstündür.Ayrıca HaydarBıçak arkadaşıma söylenen doğruysa michelin lastiğin üretim tarihi biraz erken olabilir ki bilgim doğrultusunda üretim tarihide lastik alırken önemli.

kartalizma07
12 Ekim 2011, 01:34
lastik bizler için en önemli şey
michelin testi var onu izledim hak verdim iyi lastik al diyenlerede üretenlerede
devir ekonomi devri ama lastiğin ekonomisi olmaz bence
bende değiştireceğim apachelerin lastikleri meşhur kayar diye, idare edicem ve michelin alıcam
ucuzunu alırsın sonra iyisini alsaydım dersin
markalı olsun ucuz olsun diyede alma
ben pirelli mt65 aldım dedik iyisini aldık ama nafile yol tutuşu zayıf sert hamurlu
taksit falan iyisini al

Soykan67
12 Ekim 2011, 01:40
Metzeler'da karar kıldım.Michelin'e göre 30 lira daha ucuz :mrgreen:

kartalizma07
12 Ekim 2011, 01:48
michelin
lastik denilince michelin gelir, şahsi görüşüm ilgi alanım değil, fazla bilgi sahibi değilim araştırma ve deneme şansımda olmadı ama kendisini kanıtlamış, youtube dan videosunu izle hak vereceksin

excavatus
12 Ekim 2011, 10:12
Hocam sana tek tavsiyem, Lastiğin motor üzerindeki en hayati parça olduğunu deneyimle öğrenmemen. Taksitle al, ama iyi bir lastik al. Ön arka 500 - 600 TL para ver..
12 taksit alsan ayda 50 TL eder. Canın o kadar değerlidir sanıyorum.

Soykan67
12 Ekim 2011, 12:06
Hocam sana tek tavsiyem, Lastiğin motor üzerindeki en hayati parça olduğunu deneyimle öğrenmemen. Taksitle al, ama iyi bir lastik al. Ön arka 500 - 600 TL para ver..
12 taksit alsan ayda 50 TL eder. Canın o kadar değerlidir sanıyorum.

Ben istemez miyim tam takım alayım ama hiçbir imkan yok.Tek çare motosikleti kış boyunca yatırmak ki ben motosikleti sadece yazın sürecek bir hobi aracı olarak almadım.Tam olmuyorsa bu durumda yarısına razı oluyorum.

Önerinizde haklısınız ama belirttiğim gibi imkanım yok.

Lütfen yardım edin.Islak zeminde hangisi daha iyidir.Michelin mi? Metzeler mı?

GaCCaLL
12 Ekim 2011, 12:27

benim eski motorumun lastiklerini tarık değiştirmişti IRC ile ve ciddi bir fark vardı ıslak zeminde virajlı bir yolda test etmiştim ve gayet güzeldi gerek yatması gerek frenlemesi (Yer:eymir gölünün kenarındaki yol zemin:yağmur yağdıktan hemn sonra gayet ıslak bir yol) asya topacında bir arkadaş da prelli sport demon taktırmıştı takım 300tl mi neydi o civarda birşey diye aklımda kalmış hatta aldığı yerin adresini telefonunu istemiştim yazmıştı kendisi bir incele derim.birde üzerindeki ne nalet bir nylon lastik iste patlamıyor o denli kaliteli :)

excavatus
12 Ekim 2011, 12:30
Ben istemez miyim tam takım alayım ama hiçbir imkan yok.Tek çare motosikleti kış boyunca yatırmak ki ben motosikleti sadece yazın sürecek bir hobi aracı olarak almadım.Tam olmuyorsa bu durumda yarısına razı oluyorum.

Önerinizde haklısınız ama belirttiğim gibi imkanım yok.

Lütfen yardım edin.Islak zeminde hangisi daha iyidir.Michelin mi? Metzeler mı?

Önce yardımcı olmaya çalışayım. Verdiğin her iki marka da, lastik teknolojisinde son noktayı kullanıyor.
O yüzden fark etmeyecektir. Hangisini alırsan al.

Ve üzülerek şunu eklemek istiyorum,
imkanım yok diyorsan (BENCE) imkanın olana kadar binmemelisin motora. Motora binmek hayatından daha önemli olmamalı diye düşünüyorum.
Arka amortisörüm patlak olduğu için yatıyor motor 1 aydır. Binsem biniliyor. Sadece konforsuz bir yolculuk oluyor. Ama virajlarda ufak da olsa arka lastiğin çizgiden çıkma ihtimali var.
O yüzden binmiyorum.

Sadece ön tekerleği değiştirirsen, ıslak yolda arka tekerlek sana büyük tehlikeler yaşatabilir. Çabuk kitlenebilir, çizgiden çıkabilir. Suyu iyi tahliyet etmeyeceği için aqua planning denen olayı yaşatabilir. .bu saydıklarımın hemen hepsinin sonu asfaltla tanışman olur.

Sadece arkayı değiştirirsen, yine aqua planning, acil durum frenlemesinde doğrudan kitlenen ön teker ve her halükarda yatan bir motor ve yine asfalt.

Hocam çok dırdır ediyormuşum gibi hissediyorum ama, göz göre göre kendini tehlikeye atacağını söylüyorsun, yazmadan duramıyorum.

Karar en sonunda senin tabiki..

ahmetrasim
12 Ekim 2011, 12:43
Belki isinize yarar, farkli markalar icin kullanicilarin yorumlari ve puanlamalari.

http://www.tyretest.com/motorradreifen/index.html
saygilar

ekremz
12 Ekim 2011, 12:43
ırc kullanıyorum, memnuniyete yakın bi seviyede seyrediyorum:rendeer:

ozgurakman
12 Ekim 2011, 12:46
yağışlı havada viraj içi ve ani frende benim sezdiğim ilk kayan arka tekerlerk... ön pek kaymıyor, eğer hayvan gibi fren yapmazsan :)(tabi çinlilerin amortisörünü hesaba katarsak durum değişebilir ben ybrden bahsediyorum)

Soykan67
12 Ekim 2011, 13:34
benim eski motorumun lastiklerini tarık değiştirmişti IRC ile ve ciddi bir fark vardı ıslak zeminde virajlı bir yolda test etmiştim ve gayet güzeldi gerek yatması gerek frenlemesi (Yer:eymir gölünün kenarındaki yol zemin:yağmur yağdıktan hemn sonra gayet ıslak bir yol) asya topacında bir arkadaş da prelli sport demon taktırmıştı takım 300tl mi neydi o civarda birşey diye aklımda kalmış hatta aldığı yerin adresini telefonunu istemiştim yazmıştı kendisi bir incele derim.birde üzerindeki ne nalet bir nylon lastik iste patlamıyor o denli kaliteli :)

Oyuncak arabaların lastiklerine benziyor :) İRC pek kullanmak istemiyorum sonuçta nylon büyük hitimal metzeler alacağım farketmez anlaşılan michelin metzeler..Arka lastiği bir ara değiştirirsem saklayacağım araziye çıkarsam takarım nasıl olsa patlamısı imkansız :mrgreen:

Önce yardımcı olmaya çalışayım. Verdiğin her iki marka da, lastik teknolojisinde son noktayı kullanıyor.
O yüzden fark etmeyecektir. Hangisini alırsan al.

Ve üzülerek şunu eklemek istiyorum,
imkanım yok diyorsan (BENCE) imkanın olana kadar binmemelisin motora. Motora binmek hayatından daha önemli olmamalı diye düşünüyorum.
Arka amortisörüm patlak olduğu için yatıyor motor 1 aydır. Binsem biniliyor. Sadece konforsuz bir yolculuk oluyor. Ama virajlarda ufak da olsa arka lastiğin çizgiden çıkma ihtimali var.
O yüzden binmiyorum.

Sadece ön tekerleği değiştirirsen, ıslak yolda arka tekerlek sana büyük tehlikeler yaşatabilir. Çabuk kitlenebilir, çizgiden çıkabilir. Suyu iyi tahliyet etmeyeceği için aqua planning denen olayı yaşatabilir. .bu saydıklarımın hemen hepsinin sonu asfaltla tanışman olur.

Sadece arkayı değiştirirsen, yine aqua planning, acil durum frenlemesinde doğrudan kitlenen ön teker ve her halükarda yatan bir motor ve yine asfalt.

Hocam çok dırdır ediyormuşum gibi hissediyorum ama, göz göre göre kendini tehlikeye atacağını söylüyorsun, yazmadan duramıyorum.

Karar en sonunda senin tabiki..

Rica ederim ne dırdırı sizin tecrübeleriniz benden daha fazla saygı duyarım ayrıca düşünceniz için teşekkürler.
Aqua planning durumunu motosiklette ilk kışım olduğu için araştırmıştım.Bu durum arka veya ön lastik farkettirmiyor.Arka lastiğim ne yazık ki mi demeliyim kilitlenmiyor çünkü disk fren değil tambur.Son 3 gündür yağmurda dandik lastiklerimle dolaştım bir sıkıntı yaşadım mı yaşamadım çünkü nasıl denir? tırsak kullanıyorum.Tabi ön lastiği değiştirirsem bu durum değişmeyecek.Ön lastiği de almasaydım evet binmeyecektim ama şuan sürüş stilime göre en tehlikeli durum ön fren kilitlenmesi.Motosikletimin türü cross olduğu için süspansiyonlardan dolayı çabuk kilitlenmeye müsait.Kışın sadece motosikletimi okula gidip gelmek için kullanacağım ve giriş-çıkış saatlerim hep yoğun trafiğe denk geliyor zank diye duranlardan gına geldi.Tehlikenin fazlasıyla farkındayım ama o camları buğulu tıklım tıklım otobüslere binmek gelmiyor içimden :) 30-40 la giderim geç giderim biraz daha güvenli giderim artık napalım son kararım bu.Arka lastiğide 1-2 aya değiştiririm büyük ihtimal.

yağışlı havada viraj içi ve ani frende benim sezdiğim ilk kayan arka tekerlerk... ön pek kaymıyor, eğer hayvan gibi fren yapmazsan (tabi çinlilerin amortisörünü hesaba katarsak durum değişebilir ben ybrden bahsediyorum)

Arkayı bugüne kadar kilitleyemedim benim sürüşümden mi kaynaklanıyor bilemem.Daha önce bahsettiğim gibi motosikletin türünden dolayı amartisörler yüzünden ön frenin kilitlenmesi çok müsait tabi düz yolda.Virajda arka lastiğin kayma olasılığı daha yüksek bu yüzden mümkün olduğunca virajlara yavaş girmeye çalışıyorum.

Belki isinize yarar, farkli markalar icin kullanicilarin yorumlari ve puanlamalari.

http://www.tyretest.com/motorradreifen/index.html
saygilar

Çok teşekkürler.Gerçekten yararlı bir site.

ırc kullanıyorum, memnuniyete yakın bi seviyede seyrediyorum

Çoğu met ediyor kuru zeminde ama ıslak zemin için aynı şeyi söylemiyorlar genelde.Önerin için teşekkürler

GaCCaLL
12 Ekim 2011, 16:36
arka lastiği kitleyemiyorum demek yanlış biraz bence soykan ya iyi basmıyorsun yada balataların bitik arka lastik hususunu da kulak arkası etme bence.tamam motoru durduran her ne kadar ön fren de olsa frenleme mesafesini büyük ölçüde kısaltan da arka lastik.

Soykan67
12 Ekim 2011, 18:10
arka lastiği kitleyemiyorum demek yanlış biraz bence soykan ya iyi basmıyorsun yada balataların bitik arka lastik hususunu da kulak arkası etme bence.tamam motoru durduran her ne kadar ön fren de olsa frenleme mesafesini büyük ölçüde kısaltan da arka lastik.

Büyük ihtimal ayar yapılması lazım.Kilitlemem için bayağı bir kuvvet uygulamam gerekiyor.Arka tekerin durma mesefesini etikisini defalarca gördüm ama şuan iyi tutuyor sayılır ama dediğim gibi kilitlemek için fazlaca baskı uygulamak gerekiyor.Şu birkaç sorunu halledeyim onuda hallettireceğim :) Meredin sorunları bitmek bilmiyor :mrgreen: