PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 95 km\h ile gideken lastik patlaması... :(

_w_
10 Ekim 2011, 20:56
arkadaşlar bugün saat 15-16:30 civarında sanayiye parça almaya gitmiştim. giderken 70-80 le gittim gelierken biran önce gitmem için asıldım gazı 90-95 civarında gidiyorum. Birden asfalttaki çukura girdim. çattt die ses geldi.. sonra birden motor arkayı yalpalamaya başladı. şimdi hapı yuttuk dedim.:santa:.sonra ön freni asıldım ve deponun üstüne çıktım... sağa yanaştırdım 80-70-60 derken dengeyi kaybettim. sağ taraftaki bir bahçeye..:pr:. Allahtan çimenlik alandı... 1 kaç dk olayın şoku ile düştüğüm yerden kalkamadım. sonra üstüm başım çamur içerinde kaltım motora baktım motor ilerde hemen kaldırdım tamirciye kadar götürdüm.Sonuç olarak sadece arka jant da yamukluk var :pr: bende ise sağ kolum ve ayağı ağrı var ... :(

lastik patlamasının nedeni jant telinin lastiğe girmesi sonucu olmuş.

bu gibi durumların tekrar olmaması için neler yapmalıyım. aynı şey tekrar olursa bu kdar şansım olamayabilir ... :pale:

Phantom264
10 Ekim 2011, 21:06
Geçmiş olsun en korktuğum şey hızlı giderken lastik patlaması :pale:

cagan_hell
10 Ekim 2011, 21:09
Büyük geçmiş olsun ucuz atlatmışsın. Afyon'um yolları malum bide yağmur yağınca oluşan çukurlarda boğulma ihtimali olabiliyor. Daha yarım saat önce karşıyakada ki yeni yapılan üst geçide arabayla girerken nasıl su bi birikintisi biriktiyse çukurda ölüyorum sandım bi an için. Senin durumunu düşünmek bile ürkütüyor insanı :rendeer:

yamyamaha
10 Ekim 2011, 21:17
motoru boş ver dostum. sana önemli bişi olmamış ya sen ona bak.
jant telinden kaynaklı bu sorun yılda en az bir sefer tekerler sökülüp akorta girmesi gerek bu esna zaten gevşek kırık varsa belli olur.
ama çukurklara girip çıkınca ayriyetten böle bir durumla karşılaşma durumu herzaman vardır.

fat280
10 Ekim 2011, 21:44
geçmiş olsun ahmet inş. bir daha başına böyle birşey gelmez cantın lastiğiğ delmemesi için aslında içinde lastik olması gerek o yokmuydu içinde

avciceyhan
10 Ekim 2011, 21:56
başta geçmiş olsun lastiğe tel girip patlaması deyince bisiklet aklıma geldi her yaz en az 1 kere tel yüzünden lastik patlardı allahtan bisikletle hız yapamıyorduk bunlarda çok tehlikeli benimde aklımda sürekli ya giderken lastik patlarsa diye korkuyorum

_w_
10 Ekim 2011, 22:13
Büyük geçmiş olsun ucuz atlatmışsın. Afyon'um yolları malum bide yağmur yağınca oluşan çukurlarda boğulma ihtimali olabiliyor. Daha yarım saat önce karşıyakada ki yeni yapılan üst geçide arabayla girerken nasıl su bi birikintisi biriktiyse çukurda ölüyorum sandım bi an için. Senin durumunu düşünmek bile ürkütüyor insanı :rendeer:

bende daha hala etkisindeyim... eğer yavaşlmadan girseysim daha kötü sonuçlar olacaktı...

motoru boş ver dostum. sana önemli bişi olmamış ya sen ona bak.
jant telinden kaynaklı bu sorun yılda en az bir sefer tekerler sökülüp akorta girmesi gerek bu esna zaten gevşek kırık varsa belli olur.
ama çukurklara girip çıkınca ayriyetten böle bir durumla karşılaşma durumu herzaman vardır.

Abi akortu her 3 ayda bir yaptırıyorum. nasıl oldu böle bişey anlamadım. Çelik jant alıp lastikleri dublex yaptırmayı düşünüyorum...

geçmiş olsun ahmet inş. bir daha başına böyle birşey gelmez cantın lastiğiğ delmemesi için aslında içinde lastik olması gerek o yokmuydu içinde

teşekkür ederim fatih abi. abi o lastik vardıda ya akort yaptırılken takmadılar ya da lastikde delinmiş olabilir. o anki panikle tamirciye bile bakmadım sadece sordum neden böle oldu diye... o da jant teli gitmiş dedi.

başta geçmiş olsun lastiğe tel girip patlaması deyince bisiklet aklıma geldi her yaz en az 1 kere tel yüzünden lastik patlardı allahtan bisikletle hız yapamıyorduk bunlarda çok tehlikeli benimde aklımda sürekli ya giderken lastik patlarsa diye korkuyorum

dublex olsa sorun olmazdı ama jantllar tel olduğu için oldu.

Geçmiş olsun en korktuğum şey hızlı giderken lastik patlaması :pale:

teşekkür ederim... Ama Allahtan kötü bişey olmadı. iyiki o tarlaya dalmışım :)

efe tolga
10 Ekim 2011, 22:13
geçmiş olsun.hani jant teli lastiğe nasıl girer böyle saçmalık varmı ? işte kanuni içte sonuç

tr100a
10 Ekim 2011, 23:14
arkadaşlar bugün saat 15-16:30 civarında sanayiye parça almaya gitmiştim. giderken 70-80 le gittim gelierken biran önce gitmem için asıldım gazı 90-95 civarında gidiyorum. Birden asfalttaki çukura girdim. çattt die ses geldi.. sonra birden motor arkayı yalpalamaya başladı. şimdi hapı yuttuk dedim.:santa:.sonra ön freni asıldım ve deponun üstüne çıktım... sağa yanaştırdım 80-70-60 derken dengeyi kaybettim. sağ taraftaki bir bahçeye..:pr:. Allahtan çimenlik alandı... 1 kaç dk olayın şoku ile düştüğüm yerden kalkamadım. sonra üstüm başım çamur içerinde kaltım motora baktım motor ilerde hemen kaldırdım tamirciye kadar götürdüm.Sonuç olarak sadece arka jant da yamukluk var :pr: bende ise sağ kolum ve ayağı ağrı var ... :(

lastik patlamasının nedeni jant telinin lastiğe girmesi sonucu olmuş.

bu gibi durumların tekrar olmaması için neler yapmalıyım. aynı şey tekrar olursa bu kdar şansım olamayabilir ... :pale:

tubalees yaparsan cantları tubalees uyumlu al benim gibi hata yapma yani cantın içinde lastiğin oturması için tırnak olucak yoksa randıman alamıyorsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:10 ----------

şimdi randıman alamadığım için 210 tl ye aldığım cantı 100 tl ye verip yerine tubalees uyumlu 18" cant alıcamhttp://www.motosiklet.net/forum/satilik-motosiklet-aksesuarlari/94584-17-cub-canti-iki-takim-hangisini-istersen.html

ixeywent
10 Ekim 2011, 23:53
geçmiş olsun dostum. çelik cant alabilirsin. bi kerede benim başıma geldi 80 le giderken yağmur yağıyodu 2 kişi arka bi, anda yarıldı lastik sağ sol sağ sol derken durabildik biz. tabi her zaman o kadar şansımız olmayabilir.

F54
11 Ekim 2011, 00:04
cantları çelik cant a çevir lastikleri de tubeless e çevir.... seni de allah korumuş motoru boşver sen önce bi doktora git ama bisikletle düştüm de eğer ehliyet yoksa boşuna ceza yeme

safakk
11 Ekim 2011, 00:25
büyük geçmiş olsun allah korumuş... Jantları çelik janta çevirmenizi öneririm

_w_
11 Ekim 2011, 14:05
geçmiş olsun.hani jant teli lastiğe nasıl girer böyle saçmalık varmı ? işte kanuni içte sonuç

walla bende anlayamıyorum hala nasıl oldu diye :silent:

tubalees yaparsan cantları tubalees uyumlu al benim gibi hata yapma yani cantın içinde lastiğin oturması için tırnak olucak yoksa randıman alamıyorsun[COLOR="Silver"]

bak ben jant uyumunu bilmiyordum çok teşkkür ederim :)

cantları çelik cant a çevir lastikleri de tubeless e çevir.... seni de allah korumuş motoru boşver sen önce bi doktora git ama bisikletle düştüm de eğer ehliyet yoksa boşuna ceza yeme

aslında düşündüm ama sonra doktora gitmedim. dün gece biraz ağrı vardı o da geçti biraz bere çökmüş. teşekkür ederim...

geçmiş olsun dostum. çelik cant alabilirsin. bi kerede benim başıma geldi 80 le giderken yağmur yağıyodu 2 kişi arka bi, anda yarıldı lastik sağ sol sağ sol derken durabildik biz. tabi her zaman o kadar şansımız olmayabilir.

büyük geçmiş olsun allah korumuş... Jantları çelik janta çevirmenizi öneririm

çok saolun arkadaşlar. jant konusununda biraz kafam karıştı bugün başka bir motorcuya gösterdim adam dedi çelik jant olsaydı. o jantta dağılırdı dedi.ben birde arazi de kullanıyorum dedim. dağ yolarıda felan çekil jant bükülür dediler. bu kadar kötümü bu çelik jantlar. ? şimdi internetten baktım alüminyum jantlar ve çelik jantlar var hangisi daha iyi oluyor ? anlayamadım :silent: aliminyum aynı çelik jant :silent: