PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sahte NGK Buji

Soykan67
10 Ekim 2011, 16:01
Arkadaşlar 1000 bakımı sırasında servisim NGK D8EA buji takmıştı.Üstünden 2000 km geçtikten sonra hadi bende alayım yenisini dedim ve internetten aynı marka aynı tip buji aldım.Taktım biraz kullandıktan sonra bugün farkettim ki bu bujiyle motor zor çalışıyor 5-6 sefer ilk çalıştırmada jkleye rağmen stop ediyor.Servisin verdiğini tekrar takınca bu sorun düzeldi.Şimdi jiklesiz tek marşta çalışıyor.Anladım ki internetten aldığım ya sahte yada arızalı.

İki bujiyide karşılaştırdığımda hiçbir fark göremedim.Biz şimdi bu bujilerin sahte olup olmadığını nasıl anlayacağız? Güvenilir yerlerden almakta çözüm gelmiyor bana açıkcası.

yasdal
10 Ekim 2011, 16:07
Aynı dertten muzdaribim... NGK BUJİ'yi gönül rahatlığıyla nereden alabiliriz? CR7E bujiyi orjinal olduğuna yemin ederek Dudullu'da bir motosiklet satıcısı satmıştı. Alırken 6,5 TL olduğunu duyunca biraz tepem attı. nasıl orjinal ki bu fabrikadan ucuza satıyorsun arkadaş diyince biz toplu alıp çevreye dağıtıyoruz demişti. İnternet fiyatı 17,5 TL ... Ama sonuçta internette çözüm değil. Adam 1 liralık Bujiye 17,5 yazarsa orjinaldir diyebilir miyiz? Ben çareyi İridyum olanını almakta buldum, normal bujinin 2-3 katı vererek. İridyumlar çok satılmadığından çinli yapmakla uğraşmaz diye düşündüm. İnşallah yanılmamışımdır. İki buji arasında zerre fark görememiştim bende.

bassturbin
10 Ekim 2011, 16:11
https://www.ngkbujimarket.com/

zaferkarizma
10 Ekim 2011, 17:03
bu işte yapıcak hiç bişi yok seninkine benzer bir olayda bende yaşadım titreşim konusunda rialliden riallinin kendi bujisini almıştım ve bulundugum yerdende ngk buji aldım. ve ngk da titreşim yapan motor riallide daha az yapıyordu anlam veremedim.rialliyi 5.000 km kullandım bi sorunda yaşamadım. sonra bujiyi değiştirmek istediğim gene rialliden ngk iridyum buji sipariş ettim taktım ve sonuç güzel 7.000 km oldu hala kullanıyorum titreşimle ilgili bi sorunumda yok. ama bu aralar diğer motoruma buji alıcam ve hala şüphe içerisindeyim misam ngkbujimarket te 30 tl olan buji riallinin sitesinde 25 tl buna açıklık getirebilecek varmı ?

yasdal
10 Ekim 2011, 17:12
25TL yerine 30 TL fazla kafaya takılacak rakamlar değil bence. https://www.ngkbujimarket.com NGK nın kendi sitesi değil gibi duruyor. EGESAN OTO YEDEK PARÇA Tic. San. Ltd. Şti.

Bu yüzden fabrika satış fiyatı olarak baz almak doğru olmaz. Rialli'ye güvenmek daha makul olabilir.

Slayerrr
10 Ekim 2011, 17:31
https://www.ngkbujimarket.com/ NGK'nın kendi sitesi değil ama kesinlikle güvenilir bir yer. Test edildi onaylandı :cat:

miginfly
10 Ekim 2011, 17:52
Hakkaten son kullanıcının ayrım yapması çok zor.
Benim kafama takılan bir şey de; D8EA buji ile CR7E her motora uygun mu? Ya da 250cc motorlara hepsi oluyor da 600cc için değişiyor mu? Pek detaylı bilgi bulamadım bu konuda :silent:

MaxiBoost
10 Ekim 2011, 18:06
Arkadaşlar 1000 bakımı sırasında servisim NGK D8EA buji takmıştı.Üstünden 2000 km geçtikten sonra hadi bende alayım yenisini dedim ve internetten aynı marka aynı tip buji aldım.Taktım biraz kullandıktan sonra bugün farkettim ki bu bujiyle motor zor çalışıyor 5-6 sefer ilk çalıştırmada jkleye rağmen stop ediyor.Servisin verdiğini tekrar takınca bu sorun düzeldi.Şimdi jiklesiz tek marşta çalışıyor.Anladım ki internetten aldığım ya sahte yada arızalı.

İki bujiyide karşılaştırdığımda hiçbir fark göremedim.Biz şimdi bu bujilerin sahte olup olmadığını nasıl anlayacağız? Güvenilir yerlerden almakta çözüm gelmiyor bana açıkcası.

o aldığınız bujinin tırnak aralık mesafesini ayarladınızmı ? yada doğrumu mesafesi ?

Soykan67
10 Ekim 2011, 18:42
o aldığınız bujinin tırnak aralık mesafesini ayarladınızmı ? yada doğrumu mesafesi ?

Evet buji tamamiyle doğru.Kullanım kılavuzunda ne diyorsa onu aldım.İki bujide aynı fakat aralarında ciddi bir performans farkı var.

bassturbin
10 Ekim 2011, 19:37
https://www.ngkbujimarket.com/ NGK'nın kendi sitesi değil ama kesinlikle güvenilir bir yer. Test edildi onaylandı :cat:

Evet orada Yakup ağabey var çokta yardımcı oluyor.Bende oradan birkaç alışveriş yaptım hiçbir sorun yok hatta fazla ürün alınca eşantiyon veriliyor ben fazla almadan bana birçok şey yollamıştı.

Sitesi için ngk nın değil demişsiniz ne fark eder sattığı bujiler orjinal ngk ise.Oradaki buji çeşidini hiçbiryerde bulamazsınız bende bunu test edip onayladım.Hatta sıcaklık değerlerleri birkaç çeşit bujilerde mevcut.Rialli dediğiniz yeri yeni gördüm toplasanız beş on çeşit buji mevcut.

---------- Post added at 18:24 ---------- Previous post was at 18:19 ----------

Hakkaten son kullanıcının ayrım yapması çok zor.
Benim kafama takılan bir şey de; D8EA buji ile CR7E her motora uygun mu? Ya da 250cc motorlara hepsi oluyor da 600cc için değişiyor mu? Pek detaylı bilgi bulamadım bu konuda :silent:

Her motora uygun değil.Diş çapı birbirinle aynı değil.Motoru üreten ne konulması gerekir diyorsa o buji takılması gerekir, kullanma klavuzlarında yazar.Motor türü ve markasına modeline göre değişiyor bujiler.

---------- Post added at 18:37 ---------- Previous post was at 18:24 ----------

Yukarıda yazdığım diş çapı aynı değil dediğim sizin sorduğunuz D8EA ile CR7E numaralı bujiler içindir.

miginfly
11 Ekim 2011, 11:46
Benim mevcut buji Bosh marka çift tırnak. Ngk olarak değiştirmek istediğimde hangi model seçeceğime nasıl karar verebilirim? Tırnak aralığı mı önemli bu durumda yoksa "diş çapı" dediğiniz mi? Açıklama için ayrıca tşk.ler :cat:

bassturbin
11 Ekim 2011, 13:29
Benim mevcut buji Bosh marka çift tırnak. Ngk olarak değiştirmek istediğimde hangi model seçeceğime nasıl karar verebilirim? Tırnak aralığı mı önemli bu durumda yoksa "diş çapı" dediğiniz mi? Açıklama için ayrıca tşk.ler :cat:

Ngk marka olan buji sizin motorunuz için CR9EK, sizin orjinal bosch marka bujiniz UR5DDC,motorunuzun bir buji ölçüsü ve tipi mevcut, dünyada zaten birkaç buji üreten firma var, bunların ikisi bosch ve ngk, yani iki bujide aynı olup sadece markaları farklıdır.Tırnak aralığı veya diş çapı başka bir markaya geçileceği zaman yine aynı olması gerekir, yukarıda linkini verdiğim adreste kendi motorunuz için ngk bujinin hangisi olması gerektiği yazıyor.Veya cross referans denen başka markada karşılığı nedir diye arama sayfaları var oralardanda kendi bujinizi başka markalardan almak istediğinizde buji numarasını yazıp karşılığını görebilirsiniz.

miginfly
14 Ekim 2011, 16:14
Çok makbule geçti, saolasın :bestmt:

ixeywent
14 Ekim 2011, 22:37
benim ustadan ngk orjinal 5 tl at yeter dedi. hatta kutuyu falan göstermiş ti çin malı olmadıgını kanıtlamak için gerçekten güvenilir biri kendisi zaten burası küçük oldugu için herkes bir birini tanıyor. mondialin ve bosch bujileride vardı mondi 2 tl. bosch 3 tl idi. şuan hiç bi sorun yok tıkr tıkır çalışıyor motor. ( arkadaşımın motoru idi benim değil)

audioslave
17 Kasım 2012, 17:16
http://www.youtube.com/watch?v=cD1rgG8-1e8

Konu hortladı,ama önemli bir mevzu,bu videoda gerekli tüm açıklama var.Ama özetle; bujinin karton kutusunda Made in Japan-Fabrique au Japon-ve Rusça ''japon yapımı'' yazısı bulunsun. Eğer Rusça yazı yoksa sahtedir.

abana1903
17 Kasım 2012, 17:26
pazartesi orjinal sandığım ngk bujim geliyor, bu videodakilere tek tek bakıp olayı teyit etmeye çalışacağım :) hadi hayırlısı

ozgurakman
17 Kasım 2012, 17:58
bugüne kadar aldığım hiç bir cr6hsa bujinin kutusunda E80 yazısı ve tse damgası görmedim... hepsi mi sahte şimdi :(

blamir
17 Kasım 2012, 18:11
http://www.ngk.com dan alın arkadaşlar. Kargosu biraz fazla fakat 12 ürüne kadar kargo fiyatı sabit kalıyor. Bir kaç arkadaş anlaşıp toptan alabilirsiniz. Madem kuşkularınız var güvenilir yurtdışı sitelerinden alın.

ozgurakman
17 Kasım 2012, 20:08
http://www.ngk.com dan alın arkadaşlar. Kargosu biraz fazla fakat 12 ürüne kadar kargo fiyatı sabit kalıyor. Bir kaç arkadaş anlaşıp toptan alabilirsiniz. Madem kuşkularınız var güvenilir yurtdışı sitelerinden alın.
kargo türkiyeye 40 dolar tutuyor.

energy9991
17 Kasım 2012, 22:04
25-30 tl fiyat demişsiniz bana 8.5 tl dediler.....orjinal değil galiba.....bosch bujiyide 5 tl dediler

blamir
17 Kasım 2012, 22:12
kargo türkiyeye 40 dolar tutuyor.

Yukarıdada belirttim kargosu yüksek diye. 1 Adet değil 10 adet alırsanızda aynı kargo geçerli. 3-4 Arkadaş birleşip alınırsa yine ekononik oluyor. İridyum buji alırsanız çok daha avantajlı olur. O kadar para herkes vermek istemeyebilir tabi benimki sadece bir öneri. Açıkçası ben Türkiye'de kimseye güvenemiyorum. İngiltere, Almanya gibi ülkelerdeki büyük firmalardan alış veriş yapıyorum.

audioslave
19 Kasım 2012, 19:10
Orjinal Ngk isteyip netten siparis etmeyi dusunenler;www.ozenticaret.com.tr yi oneririm,bikac gun once aldigim bujiler bu videoya gore orjinaldir,cr8ek cift tirnak bujiler icin iyi fiyatla satiliyor,ayrica motor yagi da satmaktalar,ben memnun kaldim,tavsiye olunur.

evrentastan
03 Ocak 2015, 23:10
arkadaslar ıyı gunler konu bıraz eskı ama sızden bır rıcam var suphelendıgınız ngk satan arkadasları bana bıldırebılırmısınız..herkese kazasız gunler dılerım

logaritma
01 Kasım 2016, 05:16
ngk konusunu çözebilen varmı orjinal internet üstünden nerden alabiliriz.. 3 tane aldım 3üde sahte çıktı.. en sonunda kafamın tası atıcak 40 dolarıda gözden çıkarıcam gidicem ngkstore dan sipariş vericem hiç olmassa elimdeki ürünün %100 orjinal olduğunu bilirim..

HAZZILHAR
01 Kasım 2016, 10:13
Sahte olmayan NGK bujileri şu sitelerden alabilirsiniz. Zaten piyasadaki en güvenilir mağazalardandır:

http://www.merkezyedekparca.com/kategori/buji/24/

http://www.enduromarket.com/kategori/motosikletim-icin/buji-cesitleri.aspx

Ben eski motoruma enduromarketten, şu ankine ise merkez yedek parçadan sipariş verdim DPR7EA. Hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Bu adresten de Türkiyedeki NGK yasal distribütör ve dağıtımcılarının bilgilerini bulabilirsiniz:

https://www.ngk.de/tr/dagitim/distribuetoerlerini-burada-bulabilirsiniz/

barismanco
01 Kasım 2016, 11:35
http://www.brnmotor.com.tr/Kawasaki-Ninja-250R-Ngk-iridyum-Buji-CR8HIX-2008-12-Model,PR-3090.html

Arkadaşlar ben bu siteden aldım memnunum orjinal iridyum buji yolladı adamlar. Bence bakabilirsiniz bu siteye de.

logaritma
01 Kasım 2016, 12:02
orjinal olduğunu nerden biliyorsunuz adamlar bire bir sahtesini yapıyor zaten. distiribütör den onaylımı bu siteler .. yani distiribütör diyormu bu siteler benim orjinal ürünlerimi satıyor diye.. 3 kere sahte çıkınca artık güvenim sıfır..

HAZZILHAR
01 Kasım 2016, 12:13
orjinal olduğunu nerden biliyorsunuz adamlar bire bir sahtesini yapıyor zaten. distiribütör den onaylımı bu siteler .. yani distiribütör diyormu bu siteler benim orjinal ürünlerimi satıyor diye.. 3 kere sahte çıkınca artık güvenim sıfır..

Merkez ve Enduro Market direkt olarak distribütörden stok alıyor. Güvenmiyorsanız siz de perakende satış yapacak bir distribütör bulursanız oradan alın.

Hasan7
01 Kasım 2016, 12:42
Bende antalyada hondanın senelerce yetkili servisliğini yapmış bir satıcıdan ngk iridyum buji aldım buji 300 km de yağlanıp kararıyordu motor zor ve titreşimli çalışıyordu iki haftada bir temizleyip takıyordum sonra canıma tak etti ngk buji marketten denso iridyum aldım ve honda dylan gibi kronik yağ yakabilen motorda 3 yağ değişimi kullandım. Dahada kullanıtdım ama opetten aldığım benzin karbüratörü tıkayıp motorun çalışmasını bozunca bujinin porseleni biraz erimiş ve buji bozuldu sanayiden ngk orjinal buji aldım 20 liraya taktım. Sahte iridyumdan kat kat daha iyi. Sahtelerin kutusunun rengi biraz farklı oluyormuş vede bujinin metal kısımları mat duruyormuş. Youtubedeki videolardan anca bu kadarını çıkarabildim. Ben bir dahaki sefere tekrardan ngk buji market sitesinden alıcam. Geçen sefer aldığımda hediye olarak çok güzel boyun askılığı yollamışlardı.

logaritma
01 Kasım 2016, 14:35
benim anlamadığım sahte mal bu kadar nasıl yaygın olabiliyor.. bakıyorsun koca koca ismi adı olan büyük yerler sahte satıyor.. hiçmi önlemini almıyorlar.. orjinal ürün bulamamak ne demekdir hakkatten şaşıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:24 ----------

arkadaşlar bujimarket.com var orjinal midir..

Thracian
01 Kasım 2016, 15:31
benim anlamadığım sahte mal bu kadar nasıl yaygın olabiliyor.. bakıyorsun koca koca ismi adı olan büyük yerler sahte satıyor.. hiçmi önlemini almıyorlar.. orjinal ürün bulamamak ne demekdir hakkatten şaşıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:24 ----------

arkadaşlar bujimarket.com var orjinal midir..

O siteden Hyosung GV 250 için NGK buji ve buji piposu almıştım.Motorun üstündeki bujilerin ömrü dolmamıştı ama buji pipolarını değiştirirken bujileride değiştireyim dedim.Motorun üstünde de aynı marka model buji çıktı.Açıkçası yeni bujileri taktıktan sonra motorun çalışmasında olumsuz hiç bir değişiklik olmadı,yaklaşık 500 km dir kullanıyorum herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.Yüzde yüz garanti veremem ama orjinal NGK gibi gözükyor.

Romedon
01 Kasım 2016, 15:40
bu buji standart birşey mi? yoksa her motor için ayrı mı oluyor?

Thracian
01 Kasım 2016, 16:10
bu buji standart birşey mi? yoksa her motor için ayrı mı oluyor?

Standart değil.Her motor bloğuna uygun belli tip bujiler var.

ramcixx
01 Kasım 2016, 16:44
https://www.ngkbujimarket.com/

Direk sitesinden sipariş verin beyler... Bayilere bizzat gidin bayiden alın. Eften püften sitelerden n11 den filan aman ha!!

logaritma
01 Kasım 2016, 22:04
Direk sitesinden sipariş verin beyler... Bayilere bizzat gidin bayiden alın. Eften püften sitelerden n11 den filan aman ha!!

ngkbujimarket.com sitesi kapanmış server not found hatası veriyor biraz araştırınca egesan oto yedek parçaya aitmiş o site.. yani bujimarket.com sitesinin sanırım site isim değiştirmiş..

fatih.met
01 Kasım 2016, 22:08
ben orjinal tvs apache bujisi kullanıyorum. çif dırnahlıdır kendisi 25 tl.

D e m i r
13 Kasım 2016, 23:00
http://www.rotas.com.tr/Yeni-uye/bu site ngk markasının resmi dist., ancak üye olurken cari hesap kodu istiyor, acaba parekende satış yapmıyor mu ? bu arada 2 hafta açtığım üyeliğimi silmişler :)

hokahey
19 Eylül 2018, 10:55
günaydın beyler. sipariş ettiğim ngk buji geldi. fakat içime bir kurt düştü. ya bu sahteyse? adamlar birebir taklit ürün yaptıysa sahte olduğunu nereden bileceğiz?

ayrıca ürün kutusunun üzerinde hint ya da gürcistan alfabesi ile yazılmış yazılar bulunuyor. normalde ingilizce/japonca olması gerekmez mi?

made in japan ibaresi bile yok.

çok pis tereddütteyim arkadaşlar! arafta kaldım. her yanı yılan dolu karanlık kuyulara düşmüş gibiyim. yok mu bir el uzatacak olan?

valeros46
19 Eylül 2018, 11:00
günaydın beyler. sipariş ettiğim ngk buji geldi. fakat içime bir kurt düştü. ya bu sahteyse? adamlar birebir taklit ürün yaptıysa sahte olduğunu nereden bileceğiz?

ayrıca ürün kutusunun üzerinde hint ya da gürcistan alfabesi ile yazılmış yazılar bulunuyor. normalde ingilizce/japonca olması gerekmez mi?

made in japan ibaresi bile yok.

çok pis tereddütteyim arkadaşlar! arafta kaldım. her yanı yılan dolu karanlık kuyulara düşmüş gibiyim. yok mu bir el uzatacak olan?

Şu videoyu izle: https://www.youtube.com/watch?v=b4e9AraeXWg

hokahey
19 Eylül 2018, 12:46
Şu videoyu izle: https://www.youtube.com/watch?v=b4e9AraeXWg

teşekkürler