PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu Motor Hakkında Ne Biliyorsunuz?

harun1077
08 Ekim 2011, 00:49
Yamaha XT125X
http://img4.imageshack.us/img4/5998/tro1827.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/4/tro1827.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Bu motor çok hoşuma gitti ama pek kullanan göremedim.
2008 Model 0-5000 KM arası 5000 TL lerde fiyatı çok uygun geldi.
10 Beygir yerine 15 felan olsa süper olurmuş

Bir kaç kişi sorunlu demiş.

Motordan da güzel bir video buldum.
http://www.youtube.com/watch?v=wo-Abm6Ir_Yhttp://www.google.com.tr/imgres?q=Yamaha+XT125X&hl=tr&sa=G&gbv=2&biw=1138&bih=532&tbm=isch&tbnid=cPchUpXw3vYboM:&imgrefurl=http://www.worldofstock.com/stock_photos/TRO1827.php&docid=MkIPgF7RagwIHM&w=500&h=332&ei=K0qPTvL1Ao2Rswb36PHyDw&zoom=1&iact=hc&vpx=790&vpy=214&dur=605&hovh=183&hovw=276&tx=205&ty=52&page=1&tbnh=156&tbnw=219&start=0&ndsp=8&ved=1t:429,r:7,s:0

---------- Post added at 23:49 ---------- Previous post was at 21:57 ----------

Bu motoru hiç mi kullanan gören yok.

yasdal
08 Ekim 2011, 00:56
Benim bildiğim bu Moror değil. "Motor" :)

efe tolga
08 Ekim 2011, 01:08
bi arkadaşımda vardı aynısından,gayet rahat ön tekerleği falan kaldırıyodu,125lik olmasına bakma 120 küsür görüyor,bence tüpü de güzel,alınabilir

alp_tunay
08 Ekim 2011, 01:17
bi arkadaşımda vardı aynısından,gayet rahat ön tekerleği falan kaldırıyodu,125lik olmasına bakma 120 küsür görüyor,bence tüpü de güzel,alınabilirÜzerinde YBR motoru var.. .125 i göreceğini sanmıyorum.... :)
Arkadaşımızda vardı....
YBR de olmayan vibrasyon bu motorda fazlasıyle mevcuttu....
Bu kasa ve görüntüye yakışmayan bir CC seçimi... En az 200-250 CC olmasını beklerdim....

efe tolga
08 Ekim 2011, 01:37
Üzerinde YBR motoru var.. .125 i göreceğini sanmıyorum.... :)
Arkadaşımızda vardı....
YBR de olmayan vibrasyon bu motorda fazlasıyle mevcuttu....
Bu kasa ve görüntüye yakışmayan bir CC seçimi... En az 200-250 CC olmasını beklerdim....

ybr motoru olduğunu zannetmiyorum çünkü ben 110 ile giderken o yanımdan uzayıp geçmişti beni,250 cc likleri dde var ama 12-13 küsürdü yanlış hatırlamıyosam

alp_tunay
08 Ekim 2011, 02:56
ybr motoru olduğunu zannetmiyorum çünkü ben 110 ile giderken o yanımdan uzayıp geçmişti beni,250 cc likleri dde var ama 12-13 küsürdü yanlış hatırlamıyosam

Arkadaş bana inanmıyorsan resimden bak..... :cyclopsan Yalan borcumuzmu var yahu.... :mrgreen:

h_koksal
08 Ekim 2011, 09:56
Bu model gayet yakışıklı ve yüksek standartta donanımlar kullanılarak üretilmiş bir model dir, bir çok kişide gördüm hatta bakımlarını yaptım :) ,ybr motoru kullanılmış diyen arkadaşlar yanılıyorlar onuda belirtmeliyim , sadece benziyor aynı makine kullanmıyor Yamaha.
Artıları :-Ybr 125 den daha az yakıyor ,
-Fren sistemi çok başarılı ; çelik fren hortumları ve brembo fren kaliperleri standart geliyor,
-Motorunun ömrü çok uzun
-hiç bir parça gerekmeden motosikletin genel yüksekliğini ayarlamaya uygun arka maşası var

Eksileri:-elektrik tessisatında kopmalar oluyor
-rolanti ayarı genellikle problem oluyor.

Kişisel görüşüm WR 125 R çok daha başarılı bir model.

harun1077
08 Ekim 2011, 10:19
Tşkrler motor kaliteli gibi duruyordu wr yide inceleyim fiyatları bunun gibiyse almayı düşündüğm makinalardan

Canasil07
08 Ekim 2011, 11:04
Bunun yerine wr tavsiye ederim, eger aklınız da xt veya wr modelli varsa wr modelini tavsiye ederim 15 beygir atik ve cevik bir motor yanlız boy olarak biraz yüksek.

Syanur
08 Ekim 2011, 12:36
Bu model gayet yakışıklı ve yüksek standartta donanımlar kullanılarak üretilmiş bir model dir, bir çok kişide gördüm hatta bakımlarını yaptım :) ,ybr motoru kullanılmış diyen arkadaşlar yanılıyorlar onuda belirtmeliyim , sadece benziyor aynı makine kullanmıyor Yamaha.
Artıları :-Ybr 125 den daha az yakıyor ,
-Fren sistemi çok başarılı ; çelik fren hortumları ve brembo fren kaliperleri standart geliyor,
-Motorunun ömrü çok uzun
-hiç bir parça gerekmeden motosikletin genel yüksekliğini ayarlamaya uygun arka maşası var

Eksileri:-elektrik tessisatında kopmalar oluyor
-rolanti ayarı genellikle problem oluyor.

Kişisel görüşüm WR 125 R çok daha başarılı bir model.

Kesinlikle katılıyorum. Ancak tavsiye olarak "R" modeli Enduro oluyor, WR125X modeli S.Moto dur(bildiğinizden eminim, karıştırdınız sanırım:wiinkk:). XT'ye göre daha modern ve teknolojiktir, ve %50! daha güçlüdür. Ancak fiyatları da pek uygun sayılmaz. Heleki WR250X modeline adeta servet istiyor yamaha...

Herneyse, illa yamaha diyorsan bütçen hangisine yetiyorsa onu al derim. Ama ben TR için bu modeller arasında en uygun olanının Hyosung(S&T)-RX125_SM olduğunu düşünüyorum. Dayanıklılık olarak hiçbir sıkıntısını duymadım, üstelik XTler gibi elektrik aksamı da sorunlu değil. Fiyatları da XT civarında ancak motor yağ soğutmalı ve 13.5hp. Yani XT fiyatına WR ile XT arasında bir motor alıyorsun. Kesinlikle araştırmanı tavsiye ederim, en azından XT yerine alınabilecek bir motor bence. Yanlız WR modeli gibi boyu biraz daha yüksek.

h_koksal
08 Ekim 2011, 13:21
Evet yaw :) bende de vardı 2 ay önce R modeli : ) o yüzden ,
elbetteki WR 125 X uygun karşılığı gelen model.6 vites olduğu için bazen sıkıyor ama performansı xt 125 modellerinden gayet iyi.
syanur'un dediği hyosung marka için şu an sıkıntda TÜRKİYE satış sonrası için hizmet almak parça olayları problemli.

alp_tunay
08 Ekim 2011, 13:40
YBR 125 Teknik özellikler

Silindir : 124.00 ccm (7.57 kübik inç)
Motor tipi: Tek silindirli, dört zamanlı
Güç: 10,19 HP (7.4 kW )) @ 7800 RPM
Tork : 10,00 Nm (1.0 kgf-m veya 7.4 ft.lbs) @ 8000 RPM
Sıkıştırma : 10.0:1
Çap x strok : 54,0 x 54,0 mm (2.1 x 2.1 inç)
Yakıt sistemi: Karbüratör. Mikuni VM22SH / 1
Yakıt kontrolü: SOHC
Ateşleme: CDI
Yağlama sistemi: Islak karter
Soğutma sistemi: Hava
Şanzıman: 5 vitesli
Debriyaj: Islak, çoklu disk
Şasi, süspansiyon, fren ve tekerlekler
Ön süspansiyon : Teleskopik çatal
Ön süspansiyon seyahat: 120 mm (4.7 inç)
Arka süspansiyon : Maşa
Arka süspansiyon seyahat: 105 mm (4.1 inç)
Ön lastik ölçüleri: 90/90-21
Arka lastik ölçüleri: 90/90-M18
Ön frenler: Tek disk
Ön fren çap: 245 mm (9.6 inç)
Arka frenler: Genişleyen fren (fren davul)
Arka frenler çapı: 130 mm (5.1 inç)
Fiziksel tedbirler ve kapasiteleri
Kuru ağırlık: 106,0 kg (£ 233,7)
Güç / ağırlık oranı: 0,0961 / kg HP
Oturma yüksekliği: ayarlanabilir, düşük ayarda ise 780 mm (30.7 inç).
Toplam yükseklik: 1080 mm (42.5 inç)
Toplam uzunluğu: 1980 mm (78.0 inç)
Genel genişlik: 745 mm (29.3 inç)
Yerden yükseklik: 160 mm (6.3 inç)
Dingil mesafesi : 1290 mm (50.8 inç)
Yakıt kapasitesi: 12.00 litre (3.17 galon)

-------------------------------------------------

XT125 Teknik özellikler.....

Motor tipi : Tek silindir, 4 zamanlı, SOHC, 2 supap, hava soğutmalı
Silindir hacmi : 124 cc
Çap x Strok : 54 X 54 mm
Kompresyon oranı : 10:1
Maks. gücü :10 HP-8.000 devirde
Maks. Tork :1.19 kg-m-6.500 devirde
Yağlama :Islak karter
Yakıt sistemi :Mikuni VM20SS
Debriyaj tipi :Islak, çok diskli
Ateşleme :Elektronik (CDI)
İlk Çalıştırma :Elektrik marşlı / Ayakla
Vites kutusu :5 vites
Tahrik :Zincirli

Yorum yapan arkadaşlar araştırmadan sormadan yazıyor sanırım... Çok yakıın arkadaşımda da vardı....
YBR motoru var diyorum hala iddia edenlere şaşıyorum..... :pr:

Syanur
08 Ekim 2011, 14:17
Evet yaw :) bende de vardı 2 ay önce R modeli : ) o yüzden ,
elbetteki WR 125 X uygun karşılığı gelen model.6 vites olduğu için bazen sıkıyor ama performansı xt 125 modellerinden gayet iyi.
syanur'un dediği hyosung marka için şu an sıkıntda TÜRKİYE satış sonrası için hizmet almak parça olayları problemli.

Adı Hyosung ama şuanda S&T kanuni getiriyor. Yeni adları da S&T RX125_SM olarak geçiyor :) . Ve parça problemi yok. Nasıl yok peki, açıklayayım. Eğer yağ soğutmalı bir RX125D yada SM modelini alırsanız(ki tam emin değilim ama TR deki bütün hepsi yağ soğutmalı motor kullanıyor) HİÇ BİR parça sıkıntısı çekmezsiniz. Hyosung'un S&T ye devredildiği dönemlerde evet parça sıkıntısı oldu çünkü hangi modellerin getirileceği bile belli değildi. Ama şimdi S&T neredeyse tüm modelleri getiriyor ve hepsinin de parça stoğu bulunuyor. Kuralkan.net 'e üye olup görebilirsiniz. Hyosung adı altında alsanız bile yeni modeller ile tüm parçalar uyuyor. Oldu ki çok mühim bir parça uymadı(pahalı bir parça olduğunu düşünelim), ki nasıl uymayacak bende bilemiyorum, Hyosungsource.com dan istediğin parçayı rahatlıkla bulabiliyorsun. Yani istisnai-önemli parçalar da hala aktif olarak piyasada bulunuyor. Kuralkan bayilere, Hyo modeller için parça ve teknik destek sağlamamasını da tembih ediyor(yeni modeller alınsın diye). Ama bayiler de para kazanmak istediği için gayet de satış yapıyorlar ve teknik servis de yapıyorlar. Teknik servis vermeseler bile parçayı alır bir ustaya götürürsün, zaten 125 lik bir motor, 2 dakkada yaparlar. Hadi bayi de parçayı satmadı diyelim, Kuralkan.net den sipariş verirsin, evine kadar gelir, alır işini görürsün. Ayrıca alternatif olarak-kullanıcılardan duyduğum kadarıyla- incik boncuk parçaları birçok çinli ile uyum sağlıyor. Yani ufak tefek parça varsa illa orjinal alman gerekmiyor, çıkma bişeyler bulabilirsin. Ama -yine tecrübelere dayanarak söylüyorum- sakın fren diski, debriyaj balatası, elektrik aksamı gibi daha kritik parçaları "uydururuz" diye ustaları sakın dinlemeyin.

Ya adam yamaha demiş biz nereye getirdik konuyu. Buarada bende de RT125 var, oradan baya araştırdım, biliyorum... :)

h_koksal
08 Ekim 2011, 16:38

Yorum yapan arkadaşlar araştırmadan sormadan yazıyor sanırım... Çok yakıın arkadaşımda da vardı....

Benim adım Harun KÖKSAL Yamaha yetkili servisi Kardeşler Motosiklet'ten
eğer sitelerden aldığın bilgileri okuyarak söylersen ,bir ara Yamaha nın 2003 burşürde YBR 125 için teknik özellikler bölümünde baskı hatası olarak su soğutmalı olduğunu yazmıştı ,oraya bakarak emin olmak doğru olmaz , sürekli bunların içinde bulunduğumu düşünürsek idda etmem doğal ,ama illa ben inanmadım dersen :
-YBR 125 ve XT 125R/X arasındaki küçük bir kaç fark
- ybr 4 adet debriyaj balatası ve onu tutan küçük tasa sahip
-yağ pompa dişili plastik
-egsantirik zinciri ve sistemi
-(egsoz yanmamış gaz geri dönüşümü)egr valfi farlı
-krank farklı
-manyeto ve marş kavrama sistemi farklı
yedek parça bölümünden yada
http://www.motoliz.com/index.php?p=list&k_id=2&kn=Yamaha+Orjinal+Yedek+Par%E7a&kgos=
buradaki sayfadan kontrol edebilirsin.

harun1077
08 Ekim 2011, 17:03
Sahibinde.com da Bayi Sitesin de X modelini göremedim trafiğe girebilen modelini yani özel siparişle felan mı geliyor acaba?
http://img687.imageshack.us/img687/3317/yamahawr125xlateralizqu.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/687/yamahawr125xlateralizqu.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

---------- Post added at 17:03 ---------- Previous post was at 16:52 ----------

şimdi gördüm R si de trafiğe gireiliyormuş.
Nebioğulların da WR125 R 10 Beygir Yazıyor Başka sitelerde 15 HP gördüm ve de yukarda da 15 Hp olduğundan bahsedliyo. yanış yazılmış galiba.

h_koksal
08 Ekim 2011, 17:17
WR 125 R ve WR 125 X modeli tabiki trafiğe çıkabilir , yamaha sipariş ile getiriyor bayilerine ,15 hp gerçek verisi ,üstten çift egsantrik gayet tatminkar bir güce sahip

Canasil07
08 Ekim 2011, 21:39
Wr125r-x düşünüyorsan kesinlikle al derim pişman olmassin parasinin hakkını sonuna kadar veriyor. Arazi ve asfaltda kullanacaksan r modelini, sadece asfaltda kullanacaksan x modelini al. Bende r modeli var 2 buçuk 3 aydır kullanıyorum Cok memnunum.

F54
08 Ekim 2011, 21:55
Sahibinde.com da Bayi Sitesin de X modelini göremedim trafiğe girebilen modelini yani özel siparişle felan mı geliyor acaba?
http://img687.imageshack.us/img687/3317/yamahawr125xlateralizqu.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/687/yamahawr125xlateralizqu.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

---------- Post added at 17:03 ---------- Previous post was at 16:52 ----------

şimdi gördüm R si de trafiğe gireiliyormuş.
Nebioğulların da WR125 R 10 Beygir Yazıyor Başka sitelerde 15 HP gördüm ve de yukarda da 15 Hp olduğundan bahsedliyo. yanış yazılmış galiba. eğer bu motor da dohc motor teknolojisi varsa eğer bütçe de uygunsa alınır ybr den daha az yakar daha hızlı gider kanımca:cat:

harun1077
08 Ekim 2011, 23:27
Bu WR125 R ile X in Sıfır Fiyatlarının Arasında 1.000 TL Fiyat Farkı Var. R=7.500 X=8.500 Nedendir acaba motor farkı mı var?

---------- Post added at 22:27 ---------- Previous post was at 22:18 ----------

http://img3.imageshack.us/img3/1417/kawasakiklx250blackspec.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/3/kawasakiklx250blackspec.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Kawsaki KLX 250 ile Yamaha WR 125 Kıyaslanabilir mi?
KLX 250 Bindim çok rahat motor. WR Görüntüsü daha da spor.

Komşumuz 2010 Model KLX250 2500 KM De nerdeyse sıfır gibi 9.250 ye aldılar.
2.EL Düşük KM KLX250 Alınabilir mi?

alp_tunay
08 Ekim 2011, 23:35
Benim adım Harun KÖKSAL Yamaha yetkili servisi Kardeşler Motosiklet'ten
eğer sitelerden aldığın bilgileri okuyarak söylersen ,bir ara Yamaha nın 2003 burşürde YBR 125 için teknik özellikler bölümünde baskı hatası olarak su soğutmalı olduğunu yazmıştı ,oraya bakarak emin olmak doğru olmaz , sürekli bunların içinde bulunduğumu düşünürsek idda etmem doğal ,ama illa ben inanmadım dersen :
-YBR 125 ve XT 125R/X arasındaki küçük bir kaç fark
- ybr 4 adet debriyaj balatası ve onu tutan küçük tasa sahip
-yağ pompa dişili plastik
-egsantirik zinciri ve sistemi
-(egsoz yanmamış gaz geri dönüşümü)egr valfi farlı
-krank farklı
-manyeto ve marş kavrama sistemi farklı
yedek parça bölümünden yada
http://www.motoliz.com/index.php?p=list&k_id=2&kn=Yamaha+Orjinal+Yedek+Par%E7a&kgos=
buradaki sayfadan kontrol edebilirsin.

Madem yamaha servisisiiniz... Peki bu saydığın farklılıklar XT ye ne gibi artılar getirir?...
Bana farkının olduğunu söylerken artılarını ve dezavantajlarını söyleyerek mesaj yazmanızı beklerdim...
3 tane parça değişik şekilde monteli diye YBR den farklı tutmanız garip....
Sonuçta aynı motor... Kullanım tarzına göre vites aralıkları faklı olsa , son hızı farklı olsa; Torku farklı olsa; Hp si farklı olsa; Dediklerinde haklısın... Ama bu faklarla bana YBR ile faklı derseniz gülümseyerek bakarım... :)

safakk
09 Ekim 2011, 01:15

tork ve beygir gücünü kaç devirde ne kadar verdiğine bakarsan motorun yapı ve teknoloji açısından farklılıklara sahip olduğunu göreceksin

Sonuçta arazi amaçlı bir motosiklete şehir içinde kullanılan bir motoru koymazlar

He hacim olarak silindir olarak aynıdır orası ayrı ama motorun genel anlamda belirli devirde verdiği tork ve hp farkının ybr den farklı olduğunu ispatlar

efe tolga
09 Ekim 2011, 01:37
bi okusaydınız tamamen 'zannetmiyorum' yazmışım iddia ettiğim birşey yok gördüğümü yazdım ben, niye kurcalıyosunuz hala

alp_tunay
09 Ekim 2011, 01:53
tork ve beygir gücünü kaç devirde ne kadar verdiğine bakarsan motorun yapı ve teknoloji açısından farklılıklara sahip olduğunu göreceksin

Sonuçta arazi amaçlı bir motosiklete şehir içinde kullanılan bir motoru koymazlar

He hacim olarak silindir olarak aynıdır orası ayrı ama motorun genel anlamda belirli devirde verdiği tork ve hp farkının ybr den farklı olduğunu ispatlar

Yukarıda koydum tork ve Hp değerlerini....
Hangisi farklı göstersene bana?...
Ben mi farklı bakıyorum acaba ?...
Ama yazıyor be arkadaşım....
Kaldı ki xt yi de yakından tanırım YBR yide..

Neyse..Siz farklı diyorsanız farklı olsun... Bende söylediklerimi yutar çekilirm köşeme...

@efe tolga
Kurcalamak değil..Yanlış bilinen bir takım şeyler var.... Sırf ismi ve görüntüsü itibarıyle farklı konuma sokulan bir motor...
Kötü mü ... Hayır değil... Sonuçta YBR kötü motor değil....XT de kötü motor değil..Şekli hoş... Ama sırf görüntüsünden ötürü ybr nin fiyatından 2000 -3000 fazlasına satılan bir motor...

Bir markayı karalamak ya da yermek değil amaç.... :cat:
En az 250 cc olması gereken bir motor...

h_koksal
09 Ekim 2011, 01:53
Madem yamaha servisisiiniz... Peki bu saydığın farklılıklar XT ye ne gibi artılar getirir?...
Bana farkının olduğunu söylerken artılarını ve dezavantajlarını söyleyerek mesaj yazmanızı beklerdim...
3 tane parça değişik şekilde monteli diye YBR den farklı tutmanız garip....
Sonuçta aynı motor... Kullanım tarzına göre vites aralıkları faklı olsa , son hızı farklı olsa; Torku farklı olsa; Hp si farklı olsa; Dediklerinde haklısın... Ama bu faklarla bana YBR ile faklı derseniz gülümseyerek bakarım... :)
Ben ''resime bakın aynı motor & YBR motoru var diyorum hala iddia edenlere şaşıyorum'' cümlesi üzerine bildikleri aktardım ,yoksa genel olarak bir çok parçası bile uyuyor hatta dışardan bakıldığında herkes aa aynı motor var diyor , kullanınca veya sesinden dahi anlaşılıyor aradaki fark, xt ile ilgili bildiğim artıları eksileri aktardığı düşünüyorum ,ama hız olarak tatminkar 133 yapar genelde bir çoğu oda arka dişli daha küçük kullanılmış o yüzden yoksa şanzuman dişli oranları ybr deki ile aynı kullanılmış ,ayrıca 2006 da gelen bu modeller 12 hp olarak geldiğini duydum, yamaha dan 2008 de 9.6 hp olarak revize edilmiş ,eğer service manual de gözüme çarpar ise yayınlarım .

harun1077
10 Ekim 2011, 17:23
eveeet :)

XT660X Ne dersiniz Bakımı masraflı olur mu ?
2008 Model 20.000 KM civarları 12.000 TL civarlarında alsam nasıl olur sahibinden.com var temiz midir.

Sıfır XT125X mi alayım(SIFIR) XT660X mi(2.EL) CC Farkı var ama.