PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kışın seyir hızı nasıl olmalıdır ?

efe tolga
05 Ekim 2011, 22:40
Şimdi lastiklein ısınmasını motorun sıcaklığını falan birkenara bırakıp düşünün,

a noktasından b noktasına giderken,

100km/h ile gidip daha erken varmakmı,yoksa
50km/h ile gidip daha geç varmmakmı ?

yavaş giderken daha fazla soğuğa maruz kalıyoruz,hızlı giderkende daha çok soğuk yiyoruz,

gerçi ben normal gidiyorum ama bugün yolda aklıma geldi soriyim dedim belki bilen eden biri vardır.

gokmenkurt
05 Ekim 2011, 22:43
50 km/h tercihim olur

Soykan67
05 Ekim 2011, 22:46
Aynen 50 km/h tercihimdir fakat soğuktan değil yol şartlarının dengesizliğinden.Allaha şükür bot hariç tüm korumalarım tam.

safakk
05 Ekim 2011, 22:48
soruna şöyle bir soruyla cevap vereyim yağmurda koşan adam mı daha çok ıslanır yürüyen adam mı? Her şartın aynı olduğunu sadece adamın hızının fark ettiğini düşün.

Bunu discovery channel da mytbusters (tam yazılışından emin değilim) da denediler ve yağmurda yürüyen adamın daha az ıslandığı ispatlandı

Aynı durumu motosiklete uyarlarsan kışın yavaş gitmek hem yol tutuşu açısından hemde senin açından iyi olacaktır

Slayerrr
05 Ekim 2011, 23:54
Kışın motosiklet kullanıyorsan/kullanmak istiyorsan kışlık ekipmanın vardır dolayısıyla hava şartlarından etkilenmezsin. Mesela ben kışın da şimdi yaptığım gibi hergün işe 100 km/s ile gitmeyi düşünüyorum. Ama benim kışlık ekipmanım yok hangisi daha iyi olur dersen de hiç çıkma derim. Çünkü kısa süre de olsa soğuk rüzgarı yemek ilerleyen yaşlarda ciddi sorunlara sebep olabilir.

BBelt
05 Ekim 2011, 23:58
Ekipmanın düzgün ise yağmur ve soğuk ciddi bir problem olmaz. Öte yandan kışın yol tutuşu ile ilgili sorunlar yaşarsın. Gizli buzlanma sık rastlanan bir durum haline gelir. Otomobil sürücüleri etraflarında motosiklet görmeyi pek beklemezler ve bu nedenle zaten az olan görünürlüğün iyice yok olur. Özellikle yağmur yağarken hiç görünmezsin. Bunlar gibi birçok nedenle kışın motosiklet kullanırken düşük süratte seyretmeni tavsiye ederim. Bir de kar yağarken kullanmanı tavsiye etmem...

harun1077
06 Ekim 2011, 00:08
Geçen kış okula motorla gidip gelmek zorunda kaldım.Öyle bir rezillik yaşamadım.Acayip Tehlikeli Ve Soğuk oluyor :) . Bir gün yemin ettim yağmurlu havada çıkmam die, hala bozmadım.
Mecbur Değilsen Kışın Motoru Kaldırıcan.Mecbursan arkdaşın dedği gibi 50km/h geçme, geç var sağlam var.

K o r @ y
06 Ekim 2011, 00:21
Yıllardır motosiklet kullanıyorum soğuk-sıcak hiç bir problem yaşamadım.Çünkü ekipmanlarım sürekli atmosfere uyumludur.Kendimi yazın serin, kışın da sıcak tutmaya çalışıyorum.
(Ayrıca yağmurlu havada motosiklet sürmekte hoşuma gitmiyor değil) :P

Soykan67
06 Ekim 2011, 00:26
Yıllardır motosiklet kullanıyorum soğuk-sıcak hiç bir problem yaşamadım.Çünkü ekipmanlarım sürekli atmosfere uyumludur.Kendimi yazın serin, kışın da sıcak tutmaya çalışıyorum.
(Ayrıca yağmurlu havada motosiklet sürmekte hoşuma gitmiyor değil) :P

Soğuk havalarda özellikle soğuktan çok yol durumunun tehlikeleri durumunda birşeyler önerebilir misin ? :) Bu arada geçen mayıs dolu ve sağanak yağışa motor üstünde yakalandım.Dolular mermi gibiydi ama yağışı sevdim :)

Onyx250
06 Ekim 2011, 00:35
yağış yoksa sağlam giyinip normal seyir hızımda gitmeyi tercih ederim... yağış varsa mümkünse hiç kullanmam ya da 60ı aşmam ve düşük devirde kullanırım ki patinaj riski azalsın... abs olmayan motorlarda, benimki gibi, arka fren kullanımını minimum tercih edip yapmam gerektiğinde de hafif ve sık aralıklarla hafif bi abs etkisi yaratmaya çalışırım.. virajlara bir üst viteste mümkünse 30-40 la girerim...

harun1077
06 Ekim 2011, 00:44
Hele çin malı motarlarla hiç sürmeyin yağışli havada.

RamonRojo
06 Ekim 2011, 00:45
Bence göğüsü korumak kadar bellik kullanımıda önemli.Mont olsada böbreklerin üşüdüğünü hissetmesekte üşüyor.Yaz kış şehirlerarası yollarda belliğimi mutlaka takarım yazın belim sırılsıklam olur ama olsun.Ayrıca dizlik bacakları soğuktan çok güzel koruyor.Birde yağmur varsa ben yokum.

K o r @ y
06 Ekim 2011, 00:54
Soğuk havalarda özellikle soğuktan çok yol durumunun tehlikeleri durumunda birşeyler önerebilir misin ? :) Bu arada geçen mayıs dolu ve sağanak yağışa motor üstünde yakalandım.Dolular mermi gibiydi ama yağışı sevdim :)

Yol durumu hakkında önerebileceğim ; tabiki karlı, buzlu zeminde sürat olmaz bu tip koşullar da motosikleti kullanmamak en garantili çözüm olabilir.Eğer sürmek zorundasın o zamanda tehlike anında durabileceğin hızı seçmelisin. Bu 20 olur 40 olur vs vs..

efe tolga
06 Ekim 2011, 00:56
bellik hakikaten gerekli,benim montum,göğüsden,koldan vs soğuk yemiyor ama scooter da oturunca illaki belden soğuk giriyor,artcı varken bana bşey olmuyor ama artcının hali kötü :P geçen sene annem 1,5 ay bel ağrısı çekti gittiğimiz yolda 1 km kadar kısa bir yoldu

djan
06 Ekim 2011, 01:06
efecim bu konu 5 senedir aklına gelmedi,bu sabah tuvalette otururken geldi değil mi?:cherry: sen bu soruyu sorma çünkü en tecrübelilerden birisin bu forumda:wiinkk: senin motor km.den 3 kere rektefiye mi yemişti ben mi yanlış hatırladım:santa:

efe tolga
06 Ekim 2011, 01:24
yok yav benim motor değildi o,hem sen nezaman aılcan burgman :)

maxi97
06 Ekim 2011, 02:31
Hele çin malı motarlarla hiç sürmeyin yağışli havada.

yapmayın etmeyin, çin malı lastik derseniz anlarım da "motor" niye?

casillas00
06 Ekim 2011, 03:46
yağmurda sürmek bana zevkli geliyor.Kötü hava yoktur kötü kıyafet vardır.

Atahualpa
06 Ekim 2011, 04:46
yağmurda sürmek bana zevkli geliyor.Kötü hava yoktur kötü kıyafet vardır.

Aynen.. Uygun ekipmanla her havada sürüş yapılabilir. Yağmurlu havada damlaların kaska vurduğunda çıkardığı sese özellikle bayılıyorum