PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Yağı

HiAxiSheytan
18 Mayıs 2011, 12:40
Merhaba

Motosikletimi bakıma götüreceğim. Ama servisin kullandığı yağ yerine Motul motosiklet yağını kullanmak istiyorum. İstanbul anadolu veya avrupa yakasında motul motosiklet yağını nerden bulabilirim. Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler....

ozgurakman
18 Mayıs 2011, 12:47
yağ seçimine birşey diyemem ancak illa motul kullanmana gerek yok. castrol power1 10w50 öneririm

overcloud
18 Mayıs 2011, 14:26
servisi arayıp sordun mu motul var mı ellerinde?

Motul bulamazsan ipone al, kafan rahat olur yine.

castrol fln aman diyeyim.. Yüksek devir çeviren motosikletlere Jaso sertifikası olmayan yağ koymamakta fayda var.

Fanatik
18 Mayıs 2011, 14:59
Honda Mototal servisinde bulabilirsin. Servis Hasanpaşada. Kadıköy evlendirme dairesinin karşısındaki iş hanlarının olduğu bölümde. Motul kesinlikle doğru seçim.

Slayerrr
18 Mayıs 2011, 15:17
castrol fln aman diyeyim.. Yüksek devir çeviren motosikletlere Jaso sertifikası olmayan yağ koymamakta fayda var.

Castrol yağ kullanıp kullanmamak kullananın keyfine kalmış. Ama yanlış bilgilendirme yaparak kullanma demek yanlış. Castrol JASO MA standardını karşılıyor.

jönysf
18 Mayıs 2011, 15:32
yağ seçimine birşey diyemem ancak illa motul kullanmana gerek yok. castrol power1 10w50 öneririm

Kesinlikle katılıyorum. Bende bu yağdan kullanıyorum memnunum :cat:

audioslave
18 Mayıs 2011, 15:40
Motul yağları ve ipone temizlik ve bakım yağları Karaköy'de suzuki hedef motor'da var.(Şişme bot ve dalgıç malzemeleri satılan ve Beşiktaş'tan Karaköy'e doğru giden ana caddede)Fiyatları da fuarda satılan fiyatlardan daha uygun.Bilgin olsun...

HiAxiSheytan
18 Mayıs 2011, 16:00
servisi arayıp sordun mu motul var mı ellerinde?

Motul bulamazsan ipone al, kafan rahat olur yine.

Geçen hafta cumartesi günü arkadaşın ninjasını götürdük Shell in motor yağlarını kullanıyorlar. Gördüğüm için zaten sormaya gerek yok.

Motul yerine bana önerdiğin ipone alacam sanırım.

overcloud
18 Mayıs 2011, 16:00
Castrol yağ kullanıp kullanmamak kullananın keyfine kalmış. Ama yanlış bilgilendirme yaparak kullanma demek yanlış. Castrol JASO MA standardını karşılıyor.

Tam sentetik olan power 1 yağında bu sertifikalar var, evet. zaten litreside aynı sınıftaki yağlar gibi 25TL'e satılıyor.

Birde litresi 15TL olanlar var... ben bunları kastediyorum. bir farkı yok diye otomobil yağını dolduruyorlar...

sertifika hakkındaki uyarı bunun için. :cat:

HiAxiSheytan
18 Mayıs 2011, 16:09
Motul yağları ve ipone temizlik ve bakım yağları Karaköy'de suzuki hedef motor'da var.(Şişme bot ve dalgıç malzemeleri satılan ve Beşiktaş'tan Karaköy'e doğru giden ana caddede)Fiyatları da fuarda satılan fiyatlardan daha uygun.Bilgin olsun...

bilgi için teşekkürler orayı da bir arayayım bakalım fiyatları ne kadar ?

Slayerrr
18 Mayıs 2011, 16:10
Tam sentetik olan power 1 yağında bu sertifikalar var, evet. zaten litreside aynı sınıftaki yağlar gibi 25TL'e satılıyor.

Birde litresi 15TL olanlar var... ben bunları kastediyorum. bir farkı yok diye otomobil yağını dolduruyorlar...

sertifika hakkındaki uyarı bunun için. :cat:

Litresi 15 TL dediğin yağ sanıyorum Actevo. Bu yağ da Jason MA standardını karşılıyor. Bunun haricinde Castrol diye açık yağ falan satıyorlarsa onu bilmiyorum.

HiAxiSheytan
18 Mayıs 2011, 16:11
Honda Mototal servisinde bulabilirsin. Servis Hasanpaşada. Kadıköy evlendirme dairesinin karşısındaki iş hanlarının olduğu bölümde. Motul kesinlikle doğru seçim.

Aradım ellerinde varmış yarın gidip bakacağım.

erimozel
18 Mayıs 2011, 16:11
Motul mototalda var arkadaşın dediği gibi, motul kalitelidir. Ama bu demek değil ki diğer yağlar çok kötü. Güzel olanları da var aralarında fakat motul alırsan memnun kalırsın. Yağ ile ilgili başka konular da var oralara bakarsan fikir edinebilirsin.

overcloud
18 Mayıs 2011, 16:31
MT'de motor yağlarının özelliklerini detaylıca açıklayan bir başlık vardı bulamadım.

Buda başka bir site ama yardım amaçlı, silinmez umarım :)

http://www.motordelisi.com/forum/moto-vitrin/51771-motor-yaglari-hakkinda-genel-bilgi.html

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:31 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:29 ----------

Litresi 15 TL dediğin yağ sanıyorum Actevo. Bu yağ da Jason MA standardını karşılıyor. Bunun haricinde Castrol diye açık yağ falan satıyorlarsa onu bilmiyorum.

Actevo'yu bilmiyorum ama castrol diye açık yağ satan servislerde oluyor.

En iyisi ambalajıyla birlikte alıp servise götürmek bence, içimizin rahat etmesi açısından. en azından ne aldığmızı, ne koyulacağını bilmiş oluyoruz. :cat:

@HiAxiSheytan: Mototal, Motomax ve motoplus'ın olduğu sokakta. Arkadaşın dediği gibi evlendirme dairesinin karşısındaki ışıklardan içeri girince rahatça bulabilirsin. Zaten 10metre gidince Motomax'ı goruyorsun, işte o sokakta en sondaki dükkan.

< iLk@yy >
18 Mayıs 2011, 16:54
yağda illaki tek bir marka alınmasının farklı avantaj ve dezavantajları olabilir. aynı model marka motora koyuacağınız x yağını diğerine koyduğunuzda motorun vites geçişleri sertleşip daha farklı tepkiler verebilir. motorun yağa alışması ve sevmesi ile alakalı bir durum diyebiliriz. ama kullanılan yağıda değiştirmenizi pek tavsiye etmem olabildiğince aynı yağı kullanmaya çalışın bence

serviste kullanılan yağ hangisi ? shell vsx serisi mi yoksa ultra serisi mi ?
aralarındaki fark vsx yarı sentetik ultra tam sentetiktir ve ultrayı piyasada kolay bulamazsınız. koca istanbulda sadece ataşehir shell'de buldum ben tedarikçi bölge distribitörleri dışında

bunun haricinde bildiğim kadarıyla motul'da da benzer sıkıntılar var. motulun da her serisi iyi değil ben şu an kullandığım 600f'ime motul alacaktım fakat benden önceki sahibi motulda bir kaç defa köpürme meydana geldiğini gördüğünden mobil1 ile devam etmiş yağ değişimine ( mutluhan honda da mobil koyuyor ) bende mobil alacağım bu hafta yağ değişimi için. Fakat shell yağlarında ultra serisi iyi iken bana söylenen bir başka motosiklet dükkanı sahibi patlayan tüm motorların içinden bu marka yağın çıktığını belirtmişti ki shell yağlarını ducati kendi motorlarında kullanıyor ve tavsiye ediyor ( lüleburgazdaki extrema nickli arkadaşımızda 600f'ine ultra serisini koymuş ve vites geçişlerinin çok daha iyi olduğunu belirtmişti ama daha 2000 km bile yapmadı motoru 3binden sonra anlaşılır tahminimce ). tabi bunlar ne derece doğrudur bilemem bazılarının marka fanatikliği bazılarının markaları kötülemek istemesi birazda tam olarak tüm yağları denemiş karşılaştırma yapacak bir yetkilinin bulunmamasından kaynaklanıyor bu durum.

gibi örnekler var.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:54 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:47 ----------

MT'de motor yağlarının özelliklerini detaylıca açıklayan bir başlık vardı bulamadım.

Buda başka bir site ama yardım amaçlı, silinmez umarım :)

http://www.motordelisi.com/forum/moto-vitrin/51771-motor-yaglari-hakkinda-genel-bilgi.html

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:31 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:29 ----------

Actevo'yu bilmiyorum ama castrol diye açık yağ satan servislerde oluyor.

En iyisi ambalajıyla birlikte alıp servise götürmek bence, içimizin rahat etmesi açısından. en azından ne aldığmızı, ne koyulacağını bilmiş oluyoruz. :cat:

@HiAxiSheytan: Mototal, Motomax ve motoplus'ın olduğu sokakta. Arkadaşın dediği gibi evlendirme dairesinin karşısındaki ışıklardan içeri girince rahatça bulabilirsin. Zaten 10metre gidince Motomax'ı goruyorsun, işte o sokakta en sondaki dükkan.

mototal ile ilgili olarak sahipleri el değiştirmiş durumdalar. geçtiğimiz ay arkadaşıma aldığımzı 600f ile ilgili eski sahibi bazı güzel tespitlerde bulunmuştu. motosiklet sadece kısa bir süre kullanılıp hanfendinin kullanmayacağını anlaması üzerine bir süre yatmış ve bende başka bir bayan arkadaşıma aldırdım temiz olması nedeni ile grenajlarındaki çizikler dışında.
satan kişi daha öncede almadan burada expertize sokmuş. çeşitli problemlerinin olmadığı çıkmış ne varki bu problemler motor kısa bir süre kullanıltıktan sonra ve sadece durduğu yerde sağ ve sol düşmesi dışında sıkıntısı olmadan yine aynı servise getirilmiş ve bu olmayan sorunlar var olarak gösterilmiş.
ardından aracı ile götürdüğümüz usta motoru itina ile kontrol etmiş ve bu sıkıntlı denilen parçalarda problem olmadığını bildirdi.

bunun haricinde yağ ile geçtiğimiz senelerde açtığım bir konu bulunmakta umarım faydası olur
http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/66172-yag-secimi-yag-kalite-standartlari-servis-siniflari.html

bazı motorlarda servis sınıfı yüksek yağı tavsiye etmemişler bmw ile ilgili bir yazı vardı konu içerisinde. bunun gibi değişik faktörlerde meydana çıkabiliyor zamanla dikkat etmek lasım bence.

sonra yağı farklı koymak isteyen bir servis yağ değişimi esnasında motorunuzun başında olmamanızıda fırsat bilerek kendi açık yağından koyup sizin yağlarınızı başka bir kutuya alabilir. hin bir düşünce ile hareket ediliyorsa her türlü şey yapılabilir sonuçta ben bu görüşteyim. bu yüzden yağımı kendim değiştirmeyi tercih ediyorum

overcloud
18 Mayıs 2011, 17:00
Yanlış anlaşılmasın, mesajımda sadce mototal'in yerini tarif etmek istedim.

Servis hizmetleri yada motosikletlere koydukları yağ ile ilgili bir eleştirim yoktur :)

< iLk@yy >
18 Mayıs 2011, 17:52
Yanlış anlaşılmasın, mesajımda sadce mototal'in yerini tarif etmek istedim.

Servis hizmetleri yada motosikletlere koydukları yağ ile ilgili bir eleştirim yoktur :)

eleştiriyi yapan benim zaten :mrgreen:
bu arada yağ ile ilgili dediğimi ben görmedim genel olarak kendim yaptığımdan sadece fikir

TutkuluAcemi
18 Mayıs 2011, 18:31
E5 üzerinde Küçükyalı'da Handan Hayrettin lisesi'nin karşısındaki Honda'nın arkası. :)

< iLk@yy >
18 Mayıs 2011, 18:50
E5 üzerinde Küçükyalı'da Handan Hayrettin lisesi'nin karşısındaki Honda'nın arkası. :)

mutluhan mı ?

HiAxiSheytan
18 Mayıs 2011, 18:55

Firma ismi var mı ?

Sa07
19 Mayıs 2011, 03:22
Castrol POWER1 4T 10W 40 Kullanıyorum çokta memnunum :)