PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Ehliyetten sonra" :(

mert helin
14 Mayıs 2011, 09:54
Dün babamla aramızda geçen konuşma aynen böyle:

Ben: Baba bana da bi motor alalım mı ya?
Babam: Hani ehliyet?
Ben: Kaskını taktıktan sonra koruyucu kıyafetleri giydikten sonra polisler pek durdurmuyormuş zaten, hem ben mahalle aralarında sürerim yavaştan öğrenirim.
Babam: Ehliyetini aldıktan sonra istediğin motoru alırım sana ama şimdi kesinlikle olmaz.

06/11/1995 doğumluyum ve 06/11/2012'de ehliyetime kavuşacağım..
Daha 1.5 sene var, bu 1.5 sene içinde bu siteden öğreneceğim çok şey var.
Haydi sağlıcakla kalın :)

feliçita
14 Mayıs 2011, 10:17
babanın sözünü dinle..

Acil112
14 Mayıs 2011, 10:24
Aldığın cevap önceden hazırlanmış:mrgreen:

mert helin
14 Mayıs 2011, 10:34
babanın sözünü dinle..
Öyle yapacağım zaten, başka çarem de yok :)

Aldığın cevap önceden hazırlanmış:mrgreen:
evet daha önceden de motorlardan bahsettiğim için bir gün motor isteyeceğimi anlayıp vereceği cevabı kafasında kurgulamış sanırım :mrgreen:

1.5 sene nasıl geçecek yav :( :salut:

F54
14 Mayıs 2011, 10:50
geçer geçer hiç merak etme ama babanın sözünden çıkma şimdilik artçı olarak takılabilirsen takıl ama kask takmayı unutma zamanla herşey olur herşeyin başı sabır

mert helin
14 Mayıs 2011, 10:56
geçer geçer hiç merak etme ama babanın sözünden çıkma şimdilik artçı olarak takılabilirsen takıl ama kask takmayı unutma zamanla herşey olur herşeyin başı sabır
Teşekkürler, umarım ben de bir gün motoruma kavuştum diye bir konu açacağım bu sitede :)

ysn17
14 Mayıs 2011, 10:56
babanın sözünü dinle..

Ayni fikirdeyim.

piyanist_irf
14 Mayıs 2011, 11:08
sevgili kardeşim sana gerekeni baban söylemiş sen yine dikkatlice şimdilik kıyı kıyı takıl kendini geliştir bir şeyler yap fakat şimdi söyleyeceklerimi iyi dinle ...!:)

ehliyetin önemi hakkında
bundan yaklaşık 14 yıl kadar önce şehir içinde babam motosikletle bir trafik kazası geçirdi , kendi yolunda ,arkasında artçısı (eniştem) yavaş yavaş seyrederken doğan marka bir otomobil kavşakta bizimkilere bodoslama daldı netice kırık bir köprücük kemiği, her ikisininde sağ bacakları kırıldı motosikleti boş ver zaten cana bir şey olmasın deriz ya , kazada yüzde 100 doğan şuçluydu , işin içine tarfikti, ambulanstı karışınca babamda motosiklet ehliyeti olmadığı için doğanın tüm masraflarını,eniştemin sigortası olmadığı için özel hastaneye sevk ettiler ,onun tüm masrafları sırtımıza bindi kırık bacakla gelde yetiş bu borçları ödemek için bu işin başımıza gelen maddi kısmı !

birde bunun manevi kısmının kötü senaryosunu yazalım o zaman :)

ya motosiklet kullanırken bir yayaya çarpıp ehliyetsiz olarak ölümüne sebep olsaydı ?
neticesini idrak edebiliyormusun bunun ?

yada arkana artçı olarak aldığın arkadaşın motosikletin dengesini kaybetmenle , yere çakılmış olsanız allah göstermesin arkandaki artçı hayatını kaybetse ?

olmayan şeyler değil bir arkadaşımın başına geldi 125 cc motosikletiyle bmw x 5 e arkadan vurdu surat darmadağın kafada kask yok, bir sürü estetik ameliyat.... ehliyet yok hadi buyur burdan yak :)

mahalle arasında bile kullanırım birşey olmaz düşüncelerini bir kenarıya bırakıp motosiklet te profesyonel olmasan bile önce ağzı yanmış bir abin olarak ehliyetini alşdıktan sonra bin derim ...

sağlıcakla....

mert helin
14 Mayıs 2011, 11:11
sevgili kardeşim sana gerekeni baban söylemiş sen yine dikkatlice şimdilik kıyı kıyı takıl kendini geliştir bir şeyler yap fakat şimdi söyleyeceklerimi iyi dinle ...!:)

ehliyetin önemi hakkında
bundan yaklaşık 14 yıl kadar önce şehir içinde babam motosikletle bir trafik kazası geçirdi , kendi yolunda ,arkasında artçısı (eniştem) yavaş yavaş seyrederken doğan marka bir otomobil kavşakta bizimkilere bodoslama daldı netice kırık bir köprücük kemiği, her ikisininde sağ bacakları kırıldı motosikleti boş ver zaten cana bir şey olmasın deriz ya , kazada yüzde 100 doğan şuçluydu , işin içine tarfikti, ambulanstı karışınca babamda motosiklet ehliyeti olmadığı için doğanın tüm masraflarını,eniştemin sigortası olmadığı için özel hastaneye sevk ettiler ,onun tüm masrafları sırtımıza bindi kırık bacakla gelde yetiş bu borçları ödemek için bu işin başımıza gelen maddi kısmı !

ya motosiklet kullanırken bir yayaya çarpıp ehliyetsiz olarak ölümüne sebep olsaydı ?

olmayan şeyler değil bir arkadaşımın başına geldi 125 cc motosikletiyle bmw x 5 e arkadan vurdu surat darmadağın kafada kask yok, ehliyet yok hadi buyur burdan yak :)

mahalle arasında bile kullanırım birşey olmaz düşüncelerini bir kenarıya bırakıp motosiklet te profesyonel olmasan bile önce ağzı yanmış bir abin olarak ehliyetini alşdıktan sonra bin derim ...

sağlıcakla....
haklısın abicim mahalle aralarında sürmekte pek güvenli değil.. Babam haklıymış gerçekten ehliyeti beklemeliyim...

sedici
14 Mayıs 2011, 11:31
adam alırım demiş işte ne güzel :) sorun nerde :)

mert helin
14 Mayıs 2011, 11:32
adam alırım demiş işte ne güzel :) sorun nerde :)
Sorun 1.5 sene beklemek hocam :silent: Ama yapacak bir şey yok mecbur beklicem artık

Carbon
14 Mayıs 2011, 11:32
Hevesini kırmak istemem ama 06.11.2012'de 17 yaşını doldurmuş olacaksın en erken Şubat sınavına kaydolabilirsin sınavdan sonra da yaklaşık 1,5 ay sonra ehliyetini eline alabilirsin.

Kısaca 2 yıl diyebilirsin yani : )

mert helin
14 Mayıs 2011, 11:38
Hevesini kırmak istemem ama 06.11.2012'de 17 yaşını doldurmuş olacaksın en erken Şubat sınavına kaydolabilirsin sınavdan sonra da yaklaşık 1,5 ay sonra ehliyetini eline alabilirsin.

Hele bi kursa kaydolayım,derslere falan gireyim de zamanın nasıl geçtiği anlaşılmaz zaten :)

sedici
14 Mayıs 2011, 11:40
Sorun 1.5 sene beklemek hocam :silent: Ama yapacak bir şey yok mecbur beklicem artık

o sana özel bir durum değil herkes için geçerli (yaş sınırı) :)
sıkma canını millet neleri bekliyo

mınçıka_35
14 Mayıs 2011, 13:48
Kardeş sen de,baban da en doğru kararı vermişsiniz:)Full korumayla sürünce polis durdurmaz diye bir garanti yok.Yukarıdan bir emir yayınlanır bütün motorları tek tek durdururlar:wiinkk:Kaldı ki geçen sene İstanbul'da yaşanan olay...Ehliyetsiz kazaya karışma olayını hiç açmıyorum bile,arkadaşlarımız gerekeni söylemişler...Sayılı gün çabuk geçer:mrgreen:Hadi iyi günler...

mert helin
14 Mayıs 2011, 14:03
Kardeş sen de,baban da en doğru kararı vermişsiniz:)Full korumayla sürünce polis durdurmaz diye bir garanti yok.Yukarıdan bir emir yayınlanır bütün motorları tek tek durdururlar:wiinkk:Kaldı ki geçen sene İstanbul'da yaşanan olay...Ehliyetsiz kazaya karışma olayını hiç açmıyorum bile,arkadaşlarımız gerekeni söylemişler...Sayılı gün çabuk geçer:mrgreen:Hadi iyi günler...
Hocam ben de bu sayılı gün çabuk geçer lafını anlamıyorum ya :silent:
Benim bildiğim günler sayılı olunca hiç geçmez :cherry:

mınçıka_35
14 Mayıs 2011, 14:20
Hocam ben de bu sayılı gün çabuk geçer lafını anlamıyorum ya :silent:
Benim bildiğim günler sayılı olunca hiç geçmez :cherry:

Kardeş kendisini pek dinlememe rağmen,Teoman'ın çok sevdiğim bir şarkı sözü var;Nasıl oluyor vakit bir türlü geçmezken günler hayatlar geçiyor (PARAMPARÇA)...Lise 1'de bu lise ne zaman bitecek derdim,bir gün elime diploma verdiler.Sonra üniversite,yeni bir şehre hele ki İstanbul'a nasıl alışacağım derdim,bir baktım elime diploma verdiler,İstanbul'un yerlisi olmuşum çıkmışım haberim yok:mrgreen:Şimdi diyorum ki askerlik,askerlik sonrarı iş bulma,hayatımı nasıl düzenleyeceğim diyorum,cevap belli;Bir bakmışım her şey olmuş bitmiş,yaş 30 olmuş:cat:Evli ve 1 çocuğu olan baba olmuşum:)Öyle bir geçer zaman ki(Diziyi boşver,Erkin Koray'ın şarkısının güzelliğine bak):cherry::rendeer:

mert helin
14 Mayıs 2011, 14:27
Kardeş kendisini pek dinlememe rağmen,Teoman'ın çok sevdiğim bir şarkı sözü var;Nasıl oluyor vakit bir türlü geçmezken günler hayatlar geçiyor (PARAMPARÇA)...Lise 1'de bu lise ne zaman bitecek derdim,bir gün elime diploma verdiler.Sonra üniversite,yeni bir şehre hele ki İstanbul'a nasıl alışacağım derdim,bir baktım elime diploma verdiler,İstanbul'un yerlisi olmuşum çıkmışım haberim yok:mrgreen:Şimdi diyorum ki askerlik,askerlik sonrarı iş bulma,hayatımı nasıl düzenleyeceğim diyorum,cevap belli;Bir bakmışım her şey olmuş bitmiş,yaş 30 olmuş:cat:Evli ve 1 çocuğu olan baba olmuşum:)Öyle bir geçer zaman ki(Diziyi boşver,Erkin Koray'ın şarkısının güzelliğine bak):cherry::rendeer:
Haklısınız hocam.. aah ah motoruma kavuşacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum :)

yasin_942
14 Mayıs 2011, 15:30
zaman öyle bir geçiyorki...... bir zamanlar defterlere karaladığım motorun modelini gün geldi ruhsatım da gördüm (alın terini seviyorum)

göksel35
14 Mayıs 2011, 15:37

ben 27.06.1995 doğumluyum ben hangi ayın sınavına girerim.

hakan 10
14 Mayıs 2011, 16:05
bende 26.06.1994 doğumkuyum daha almadım ama bu temmuz ayında nasipse alıcam

bide böyle bi durum var :silent:

Stajyer ehliyet Mecliste bekleyen yeni Trafik Yasası çıktığı an uygulamaya geçecek bir ehliyet türüdür.Uygulama başladığı an sürücü kurslarına yeni mürcat etmiş olanlar,kayıtlı olanlar,sınavlara girmiş ancak başarılı olamayanlar (yani sınavda kalanlar) ayrıca ehliyet sınavlarında başarılı olup sertifikasını alanlar sertifika almayı hak edenler eğer sertifikalarını ehliyete çevirmemişlerse onlarda stajer ehliyet kanunundan etkilenip stajer ehliyet alacaklardır......
Peki bu kanun kapsamında çıkacak olan stajer ehliyet neler getirecek neler götürecek....
Stajer ehliyet 2 yıl süre ile geçerli olacak kanunda belirtilen yasaklamalar çiğnenmediği takdirde 2 yıl dolduktan sonra Trafik tescile müracat edip hiç bir ücret (stajer ehliyet alınırken ödeme yapılacak ) ödemeden normal ehliyete çevrilecek bir ehliyet...
2 yıl süre ile dikkat edilmesi gerekenler...
2 Yıllık süre içinde 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan ve her ne derecede olursa olsun alkollü ve uyuşturucu madde alarak araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına neden olan ve 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri geri alınarak iptal edilecek. Bu kişiler yeniden sürücü kursuna giderek sınava girmek durumunda kalacaklar. 2 yıl süreyle bu tür suçları işlemeyenlere 1 yıl içinde başvurmaları halinde sürücü belgesi verilecek.

:silent:

bilgaz
14 Mayıs 2011, 16:07

ehliyetin önemi hakkında

yada arkana artçı olarak aldığın arkadaşın motosikletin dengesini kaybetmenle , yere çakılmış olsanız allah göstermesin arkandaki artçı hayatını kaybetse ?

olmayan şeyler değil bir arkadaşımın başına geldi 125 cc motosikletiyle bmw x 5 e arkadan vurdu surat darmadağın kafada kask yok, bir sürü estetik ameliyat.... ehliyet yok hadi buyur burdan yak :)

sağlıcakla....

Valla ağzını sağlık çok güzel açıklamışsın. Biz Türk milleti hep biyerlerde açık ararız. Öncelikle ehliyet polis için alınmaz, kendin için alınır. Ayrıca ehliyet almış olmak ta hiç mi hiç yeterli değildir, kendini geliştirmek zorundasın. Çünkü bu işin şakası yok.

ardahakgor
16 Mayıs 2011, 22:18
büyük ihtimalle ehliyeti alınca baban almicak motor sen en iyisi para biriktir şimdiden ufak ufak:):):) zamanı geldiginde masanın üstüne hem ehliyetini hem motorun anahtarlarını atarsın babanın eli mahkum gider kask kıyafet filan alır hemen :):):):)

mert helin
16 Mayıs 2011, 22:52
büyük ihtimalle ehliyeti alınca baban almicak motor sen en iyisi para biriktir şimdiden ufak ufak:):):) zamanı geldiginde masanın üstüne hem ehliyetini hem motorun anahtarlarını atarsın babanın eli mahkum gider kask kıyafet filan alır hemen :):):):)
Yok o konuda anneme güvenmem ama babam alırım dediyse alır :mrgreen:

ardahakgor
16 Mayıs 2011, 22:54
Yok o konuda anneme güvenmem ama babam alırım dediyse alır :mrgreen:

walla orasını bilmem ama babana bile güwenme sözünü boşa dememişlerdir bence temkinli ol sen yine de :):):)

Carbon
16 Mayıs 2011, 23:04
ben 27.06.1995 doğumluyum ben hangi ayın sınavına girerim.

En erken 2012 Ağustos sınavına girebilirsin bu tarihten yaklaşık 2 ay kadar önce de müracaatlar başlar.A2 için tabiki...

էሀռርለվ
17 Mayıs 2011, 12:10
Motosiklet kullanmaya 12 yaşımda başladım ehliyet için yaşımın dolmasına 2 ay kala ceza yedim bi ehliyet parası da oraya gitti :)
Evin önünde binerim, ara sokaklarda binerim olayı yalan bir sokak iki sokak genişlete genişlete şehir dışında buluyo insan kendini :mrgreen:

sherrnova
17 Mayıs 2011, 12:47
Hafta sonu Büyük Ada'da bisiklet kiraladık ve arkadaşlarla dolaştık.. Bisiklete binmeyi o kadar çok özlemişimki tarifi yok :-) sen en iyisi bir bisiklet al. Ehliyete kadar bisikletle idare et sevgili kardeşim..