PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Devir Göstergesi Takılabilir Mi?

RunemagicK
12 Mayıs 2011, 22:09
Bazı motosikletlerde ve scooterların çoğunda devir göstergesi yok. Olsa fenamı olur, olmaz tabiki:) Peki nasıl olacak?
İki tip geliyor aklıma:
1-Elektronik
2-Mekanik

Elektronik olan daha basit bir işlem gibi gözüküyor. Bujiye giden kablodan paralel çekip saniyede kaç kez akım geldiğini sayabilen bir devreye bağlandığı zaman sonuca ulaşılabilir. Ama sorun şu ki buradan yüksek voltaj geçiyor ve bu yüksel voltaja devre dayanabilirmi? (elektronik bilgim olmadığından bilmiyorum). Ayrıca elektrik sorunundan çok yanım yandığı için tesisata müdahale etmek istemiyorum

İkinci olan ise mekanik, aynı km göstergesi mantığı ile çalışan. Gösterge kranka bağlı olan rotor yada ön varyatöre (scooter için) takılırsa bu daha sağlıklı ve risksiz olur ama böyle bir gösterge varmı bilmiyorum.

Elekronik tip için; bu voltajı kaldırabilecek bir devre kurulabilirmi?
Mekanik tip için; satılan böyle bir gösterge varmıdır?

Teşekkürler şimdiden

Acil112
12 Mayıs 2011, 22:14
naçizane fikrim:
Ne gerek var:)

RunemagicK
12 Mayıs 2011, 22:17
naçizane fikrim:
Ne gerek var:)

abicim şöyle yorumlar yazmayın işte, ters cevap verincede olay çıkıyor, başlık sapıyor gidiyor, en sonunda kilitleniyor. Bir gerek varki yazmışız dimi

patron_58
12 Mayıs 2011, 22:21
Tam bilgim yok ama mekanik tip gösterge yapmak için dişli falan bağlamak lazım ki boyutu falan nasıl olmalı hiç bilemiyorum. .D

RunemagicK
12 Mayıs 2011, 22:26
Tam bilgim yok ama mekanik tip gösterge yapmak için dişli falan bağlamak lazım ki boyutu falan nasıl olmalı hiç bilemiyorum. .D

benimde aklıma o geldi ama onu yapması zor, belki bisikletler için yapılan km göstergeleri olabilir ama tam olarak devir sayısını gösteremicektir o, ekrandaki sayıya göre belki fikir yürütebilir.

patron_58
12 Mayıs 2011, 22:27
Km göstergesi kolayda devir göstergesi zor gibi.

Acil112
12 Mayıs 2011, 22:35
Yanlış anlama olmasın:) ben de şöyle bir düşündüm başıma ağrı girince "ne gerek var motor sesinden belli ediyor zaten" dedim:D
Devir göstergesi olan scooter lar var. Onlarda nereden bağlantı yapmışlar? yani ayak marşı olmayan cbf 150'ye ayak marşı takanlar var. onun gibi olmaz mı?

yucika
12 Mayıs 2011, 22:41
Mekenik olanı takmak zordur ancak elektronik olanı hazır bulunabikmektedir.
Scooter gibi vitesli olmayan motosikletlerde hakikaten bir gereği yoktur. Devir saatinin asıl amacı vites değiştirmek için uygun deviri doğru olarak bulmaktır.

arifziyaar
12 Mayıs 2011, 22:56
bulursanız banada söyleyin lütfen..benim göstergem kırık ne hız ne devir hiçbişey göremiyorum..hızı iphone a yükledigim speedometerla çözeceğim sizde devir işini halledin tam süper olsun :P

Slayerrr
12 Mayıs 2011, 23:04
Elektronik olan dediğin, devir saati olan motosikletlerde devir saatinin normal bağlantı şekli oluyor zaten. Düşündüğün doğru yani bujiye giden kablodan devir bilgisi almak. Bujiye yüksek akım gitmesi olayı ise şöyle direk buji kablosundan değil de, bujinin bağlı olduğu ateşleme bobininin bağlı olduğu kablodan alıyorsun devir bilgisini. Yani CDI'dan çıkıp ateşleme bobinine giden kabloya ek yaparsan sonuca ulaşırsın.

RunemagicK
13 Mayıs 2011, 00:10
Elektronik olan dediğin, devir saati olan motosikletlerde devir saatinin normal bağlantı şekli oluyor zaten. Düşündüğün doğru yani bujiye giden kablodan devir bilgisi almak. Bujiye yüksek akım gitmesi olayı ise şöyle direk buji kablosundan değil de, bujinin bağlı olduğu ateşleme bobininin bağlı olduğu kablodan alıyorsun devir bilgisini. Yani CDI'dan çıkıp ateşleme bobinine giden kabloya ek yaparsan sonuca ulaşırsın.

güzel:)
peki bu devir göstergeleri nasıl hesaplıyor. bir ateşleme 2 devire denk geliyor, alıcağımız devir göstergesi bunu hesaba katıyodur dimi

Slayerrr
13 Mayıs 2011, 00:22
güzel:)
peki bu devir göstergeleri nasıl hesaplıyor. bir ateşleme 2 devire denk geliyor, alıcağımız devir göstergesi bunu hesaba katıyodur dimi

Devir bilgisini kranktan alan motorlar hariç hepsi aynı mantıkla çalıştığı için evet. Yani devir göstergesini taktığında doğru bir şekilde çalışmaya başlar. Denemişliğim yok ama aksine hiç ihtimal vermiyorum.
Not: Herhangi bir aksi durumda kıvırma hakkım saklıdır :P

RunemagicK
13 Mayıs 2011, 00:31
Devir bilgisini kranktan alan motorlar hariç hepsi aynı mantıkla çalıştığı için evet. Yani devir göstergesini taktığında doğru bir şekilde çalışmaya başlar. Denemişliğim yok ama aksine hiç ihtimal vermiyorum.
Not: Herhangi bir aksi durumda kıvırma hakkım saklıdır :P

:)
ilk fırsatta denicem, bakalım nolacak

Slayerrr
13 Mayıs 2011, 00:36
Devir göstergesini takacak yer var mı?

maxi97
13 Mayıs 2011, 00:44
eski pert scooterların göstergesinden bunun devreleri sökğlebilir. göztergemdeki ışıkları ledlerle değiştirirken bayağı haşır neşir oldum. devresi ana pek kolay gelmedi. hazır alınırsa daha iyi olur. benim 150 zcnin komple göstergesi 45 tl. pert motorlardan daha ucuza bulursunuz.

sozyurt
13 Mayıs 2011, 00:53
Devir görtergesini takabilirsin çalışır ama motora adaptasyonunu sağlamak için kalibre edilmesi gerekir yani doğruluğu tartışılır.

RunemagicK
13 Mayıs 2011, 00:54

hararet göstergesi takmıştım sol tarafa, sağada bunu takarım

http://img827.imageshack.us/img827/4302/010520101119.jpg

http://img42.imageshack.us/img42/3628/010520101120.jpg

eski pert scooterların göstergesinden bunun devreleri sökğlebilir. göztergemdeki ışıkları ledlerle değiştirirken bayağı haşır neşir oldum. devresi ana pek kolay gelmedi. hazır alınırsa daha iyi olur. benim 150 zcnin komple göstergesi 45 tl. pert motorlardan daha ucuza bulursunuz.

evet hazır almak daha mantıklı, uğraşılmaz bunu yapmayla

Devir görtergesini takabilirsin çalışır ama motora adaptasyonunu sağlamak için kalibre edilmesi gerekir yani doğruluğu tartışılır.

sonuçta 4 zamanlı bütün motorlarda 2 devirde 1 ateşleme oluyor, farkedeceğini sanmıyorum.

draggy
13 Mayıs 2011, 09:01
Hemen her motor için hazır devir saatleri var, kendi motorum içinde aldım, klasik ibreli ama mekanik değil, ateşleme kablolarına bağlanacak, Krom parçaları olduğu için fiyatı yüksek 190 $ na geldi bana pro-one marka.. Bu arada devir saati 100 gr civarı bağlantı aparatları ile yarım kiloya geliyor neredeyse :)

fat280
13 Mayıs 2011, 09:56
abi motora hararet saatini nasıl bağladın bir anlatırmısın bende bağlamak istiyorum özellikle uzun yol için :D

draggy
13 Mayıs 2011, 10:27
abi motora hararet saatini nasıl bağladın bir anlatırmısın bende bağlamak istiyorum özellikle uzun yol için :D

En basiti yağ koyma tapasına takılanı, görüntüsü de hoş duruyor.

fat280
13 Mayıs 2011, 10:46
En basiti yağ koyma tapasına takılanı, görüntüsü de hoş duruyor.

hmm aslında motorum da iki yerden yağ boşaltma özelliği olsa yapardım dediğiniz yerden de sadece tek bir civatadan boşaldığı için her seferinde onuda sök tak baya uğraştırır mı sizce ?

draggy
13 Mayıs 2011, 11:09
hmm aslında motorum da iki yerden yağ boşaltma özelliği olsa yapardım dediğiniz yerden de sadece tek bir civatadan boşaldığı için her seferinde onuda sök tak baya uğraştırır mı sizce ?

Yağ boşaltma değil :) Yağı koyduğun bölüme takıyorsun :)

Bunlar gibi :

http://www.getgeared.co.uk/core/media/media.nl?id=2656&c=731612&h=3f012ada2126ba8f33ce

http://www.google.com.tr/url?source=imgres&ct=img&q=http://ecx.images-amazon.com/images/I/41UhvK1-%252BrL._SL160_.jpg&sa=X&ei=VtnMTeWaNYWg-waT_vCYDA&ved=0CAQQ8wc4Ag&usg=AFQjCNGq9UvFdxRjn05GiOrxCi_tVr7slw

http://images.motorcycle-superstore.com/ProductImages/300/0000-Drag-Specialties-LCD-Oil-Temperature-Gauge.jpg

fat280
13 Mayıs 2011, 11:20
sağol abi bunları nerden bulabilirim bildiğiniz bir site flan varmı :D

draggy
13 Mayıs 2011, 11:57
sağol abi bunları nerden bulabilirim bildiğiniz bir site flan varmı :D

Tr de hiç görmedim ama ebay ve yurtdışı alışveriş sitelerinde 20 $ dan başlayıp 80 $ a kadar gidiyor (Dijital olanı)

RunemagicK
13 Mayıs 2011, 12:03

iki adet yağ boşaltma tapası var, birine taktım

Yağ boşaltma değil :) Yağı koyduğun bölüme takıyorsun :)

Bunlar gibi :

bu aletlerin ne işe yaradığını anlamadım. motoru sürerken eğilip bakıcazmı yani alta:)

excavatus
13 Mayıs 2011, 12:34
Hajı, yağ koyma tapası demişler sanki.. ben de düşünüyorum onu. Yağ doldurma yeri aşağıda mı senin?

draggy
13 Mayıs 2011, 12:42
iki adet yağ boşaltma tapası var, birine taktım

bu aletlerin ne işe yaradığını anlamadım. motoru sürerken eğilip bakıcazmı yani alta:)

Sola bakacan giderken, gerçi uzatmalı kablolusu da var :mrgreen: ya da motoru şişirdiğinde inip bakacaksın :mrgreen:

RunemagicK
13 Mayıs 2011, 12:44
benim bütün yağ boşaltma, koyma aşağıda.

göstergenin alıcı şeysini fotodaki gibi taktım

http://img197.imageshack.us/img197/1131/300420101106.jpg

Sola bakacan giderken, gerçi uzatmalı kablolusu da var :mrgreen: ya da motoru şişirdiğinde inip bakacaksın :mrgreen:

haaaa:) uzatması varsa tamam:)

fat280
13 Mayıs 2011, 18:18
çok güzel abi elinize sağlık

Samet Ağır
13 Mayıs 2011, 19:10

motosikletiniz için bir devir saati alın takmanıza ya fiziki olarak (buluşursak ben takarım) yada forumda yazıyla yardımcı olayım...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:10 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:08 ----------

Bazı motosikletlerde ve scooterların çoğunda devir göstergesi yok. Olsa fenamı olur, olmaz tabiki:) Peki nasıl olacak?
İki tip geliyor aklıma:
1-Elektronik
2-Mekanik

Elektronik olan daha basit bir işlem gibi gözüküyor. Bujiye giden kablodan paralel çekip saniyede kaç kez akım geldiğini sayabilen bir devreye bağlandığı zaman sonuca ulaşılabilir. Ama sorun şu ki buradan yüksek voltaj geçiyor ve bu yüksel voltaja devre dayanabilirmi? (elektronik bilgim olmadığından bilmiyorum). Ayrıca elektrik sorunundan çok yanım yandığı için tesisata müdahale etmek istemiyorum

İkinci olan ise mekanik, aynı km göstergesi mantığı ile çalışan. Gösterge kranka bağlı olan rotor yada ön varyatöre (scooter için) takılırsa bu daha sağlıklı ve risksiz olur ama böyle bir gösterge varmı bilmiyorum.

Elekronik tip için; bu voltajı kaldırabilecek bir devre kurulabilirmi?
Mekanik tip için; satılan böyle bir gösterge varmıdır?

Teşekkürler şimdiden

beraber takarız istersen..sen dürüme sürekli geliyorsun..birde devire gelirsin olur biter...:queen:

Atahualpa
13 Mayıs 2011, 19:10
motosikletiniz için bir devir saati alın takmanıza ya fiziki olarak (buluşursak ben takarım) yada forumda yazıyla yardımcı olayım...

Ben açıkcası istiyorum. Nasıl bir şey almamız gerektiğinden tutup da uygulama safhasına kadar olan kısmı anlatabilirsen memnun olurum. İstanbul da olsam illa yanına gelir konuşurduk da 600km öteden zor olur şimdi gelmem

Samet Ağır
13 Mayıs 2011, 19:13
Ben açıkcası istiyorum. Nasıl bir şey almamız gerektiğinden tutup da uygulama safhasına kadar olan kısmı anlatabilirsen memnun olurum. İstanbul da olsam illa yanına gelir konuşurduk da 600km öteden zor olur şimdi gelmem

herhangi bir motosikletin elektronik devir saatini alın...

bildiğim kadarıyla ramzeyin bir chopperi var..onun devir saati tek ve etrafı kromajlı yakışıklı bişey yani..
eğer bulabilirseniz sanırım yakışmayacağı motor yok.. (sonradan takılanlara göre tabi)

fotoğraflarını buradan paylaşın ya buradan yada özelden yardımcı olayım..

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-ramzey-bu-fiyata-baska-yerde-yok-46185827/detay

bu sadece örnek bir resim..sağ taraftaki küçük şey devir saati...

Atahualpa
13 Mayıs 2011, 19:29
Ok ben aramaya başlayayım bu devir saatini. Sağol.

extrem_015
13 Mayıs 2011, 19:29
bunlardan alabilirsin küçükleride var hatta bi scooterda görmüştüm;http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-oto-devir-saati-45726556/detay/?
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araclari-41-liraya-devir-saati/detay/? küçük olanı

Atahualpa
13 Mayıs 2011, 19:36
Otomobiller için olanlar 6-7bin devir aralığında bizim motosikletler daha fazla devir çeviriyor olmasın ?

Slayerrr
13 Mayıs 2011, 19:43
Otomobiller için olanlar 6-7bin devir aralığında bizim motosikletler daha fazla devir çeviriyor olmasın ?

Benim normal kullanımda olmasa da 11 binde vites değiştirdiğim oluyor :)
Ramzey'in devir saati gayet uygun hem küçük, hem nikelajlı.

eray_uluyazı
13 Mayıs 2011, 19:44
tuningcilerde devir saatleri olacak ama onlarda modifiye otomobil tutkunları için olduğunda çok büyükler ve 11000-12000 devir gösterebiliyolar.
ama daha küçük çaplı bişey bulunabilirse bağlanması muhtemeldir...

Atahualpa
13 Mayıs 2011, 19:46
Benim normal kullanımda olmasa da 11 binde vites değiştirdiğim oluyor :)
Ramzey'in devir saati gayet uygun hem küçük, hem nikelajlı.

GV nin devir saati dijital mi ? (analogmuş :( ) GV250 nin 11bin çevirmesi normal canım. neticede GT250 ve GT250R ile aynı motor a sahip. Bizim çançinçonlar çevirmez 12 bin devir diye tahmin ediyorum.

eray_uluyazı
13 Mayıs 2011, 19:48
http://www.eliftuning.com/index.php?p=show&pid=950&k_id=57&kn=Devir+Saati-G%F6sterge bu devir saati 11000 devir gösteriyor ve 9,5 cm çapında bi bakın derim

Atahualpa
13 Mayıs 2011, 19:57
@Sametagir.

Bu olur sanırım değil mi ?

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Honda-Motorcycle-Tach-tachometer-RPM-gauge-10000rpm-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2c5c0491beQQitemZ19052 2364350QQptZMotorcyclesQ5fPartsQ5fAccessories

Ya da bu

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Motorcycle-Mini-Tachometer-Custom-Mechanical-Tach-1-4-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2561c821daQQitemZ16055 4295770QQptZMotorcyclesQ5fPartsQ5fAccessories

Samet Ağır
13 Mayıs 2011, 20:14
sanırım bu 2. el bir devir saati...sağlamlığı hakkında şüpheler olabilir..
çevrende tanıdığın bir motosiklet tamircisi - servisi varsa önce kazalı pert v.s motorların camı kırık bile olsa (kendisi sağlam olsun) bir devir saati almanı ve onu motorunda çalıştırdıktan sonra istediğin saati alıp montajını yapmanı tavsiye ederim....

ikincisi sıfır galiba.....:)

Atahualpa
13 Mayıs 2011, 21:01
İkinci sıfır evet.

Samet Ağır
13 Mayıs 2011, 21:10
yanlız aklıma geldi.hiç araştırmadım ama silindir sayısına göre devir saati değişirmi bilmiyorum..:silent:
yani tek silindir bir cbf yada ybr nin devir saati çift silindir regalde yada mct de farklılık doğururmu hiç araştırmadım..( yarı yarıya gösterirmi) eğer bu durum varsa motorunda çift silindirse alacağın devir saati ramzeyin ki olmalı sanırım..hem ucuzdur hem yakışıklı....:cat:

Slayerrr
13 Mayıs 2011, 21:19
yanlız aklıma geldi.hiç araştırmadım ama silindir sayısına göre devir saati değişirmi bilmiyorum..:silent:
yani tek silindir bir cbf yada ybr nin devir saati çift silindir regalde yada mct de farklılık doğururmu hiç araştırmadım..( yarı yarıya gösterirmi) eğer bu durum varsa motorunda çift silindirse alacağın devir saati ramzeyin ki olmalı sanırım..hem ucuzdur hem yakışıklı....:cat:

Benim GV250'nin elektrik şemasına baktım. Devir bilgisi sadece tek silindirden alınıyor. Yani sorun olmaması lazım.

Atahualpa
13 Mayıs 2011, 21:54
Benim GV250'nin elektrik şemasına baktım. Devir bilgisi sadece tek silindirden alınıyor. Yani sorun olmaması lazım.

Yahu seninki kranktan almıyor mu bilgiyi ? Bu arada devir saatine iyi bak biraz pahalı imiş :D

Slayerrr
13 Mayıs 2011, 22:07
Yahu seninki kranktan almıyor mu bilgiyi ? Bu arada devir saatine iyi bak biraz pahalı imiş :D

Hayır. Elektrik şemasına baktım aynen daha önce tarif ettiğim gibi cdi ile ateşleme bobini arasındaki kablodan alıyor. Fiyatını bilmiyorum ama kesin pahalıdır zaten :)

Samet Ağır
13 Mayıs 2011, 22:20

doğrudur..
ben daha önce honda cgl devir saatini bir maxı scootere , arabanın devir saatinide mct ye ve hatırlamadığım birkaçtane daha takmıştım...sorun olmadı ama çin malı bunlar hiçbiri birbirini tutmayabiliyor..:cherry:

yanlız şu anda arabam dizel ve devir saati yok..elimdeki dizel araç devir saatini takabilmem için alternatörün içinden uç almam gerekiyormuş.ama henüz fırsat bulup altenatörsüz kalamadım...:queen:

cardoso
13 Mayıs 2011, 22:25
gösteyelere bakmak zevk işidir