PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi motor yağını önerirsiniz?

ramazank79
12 Mayıs 2011, 01:48
Slm arkadaşlar
Motorumun yağını değiştirmeyi düşünüyorum.Bakımı yeni yapıldı fakat ustamız ne yağı kullandı bilemiyorum.Bakıma verdiğimde acemi olduğumuzdan ne sorduk ne de şu yağı kullan diyebildik.Şimdi forumlar olsun etrafımdan olsun aldığım bilgilerle yağın motor için çok önemli olduğunu anladım ve sizlerinde yardımı ve fikirleriyle motorumda doğru yağı kullanıp motorumu uzun ömürlü götürmek istiyorum.Şimdiden yorumlarınız için tşk:cat:

kartalizma07
12 Mayıs 2011, 02:03
mobil derim ben

Atahualpa
12 Mayıs 2011, 02:05
Motorun marka model ve cc si nedir ? Bunlar bilinmeden yağ önerilmez.

_pLay_06
12 Mayıs 2011, 02:24
Slm arkadaşlar
Motorumun yağını değiştirmeyi düşünüyorum.Bakımı yeni yapıldı fakat ustamız ne yağı kullandı bilemiyorum.Bakıma verdiğimde acemi olduğumuzdan ne sorduk ne de şu yağı kullan diyebildik.Şimdi forumlar olsun etrafımdan olsun aldığım bilgilerle yağın motor için çok önemli olduğunu anladım ve sizlerinde yardımı ve fikirleriyle motorumda doğru yağı kullanıp motorumu uzun ömürlü götürmek istiyorum.Şimdiden yorumlarınız için tşk:cat:

dostum motorun markası fılan yokmu ?

ramazank79
12 Mayıs 2011, 03:24
Arkadaşlar motorum keeway süperlıght 150cc

Atahualpa
12 Mayıs 2011, 04:33
Castrol 10/40 4T

audioslave
12 Mayıs 2011, 04:40
motul,litresini 20tlden alabilirsin.

piranha dört
12 Mayıs 2011, 09:19
Arkadaşım istanbul da oturuyorsan 10-40 yağ konusunda yardımcı olurum.Marka ve 10 tl.ortak biyerde buluşup teslim ederim.Sahibinden.com ilan numarası 23082540

jawa
12 Mayıs 2011, 19:42
Petrol ofisinin maximoto 10W-40 sentetik yağını aldım, 13,5 lira.Şikayetim yok.
http://www.poas.com.tr/default.aspx?pg=497

extrem_015
12 Mayıs 2011, 19:44
castrol 10w-40

__sArSıLmAz__
13 Mayıs 2011, 10:07
castrol kullan derim,geçenlerde daha ucuz diye shell kullandım,marşa 1 basmada çalışan motorum 5 basmada anca çalışır oldu,castroldan şaşmam

piranha dört
14 Mayıs 2011, 01:47
__sArSıLmAz__

Motosikleti: ninja 250R siyah
Kan Grubu: B Rh+

Dün, 09:07
castrol kullan derim,geçenlerde daha ucuz diye shell kullandım,marşa 1 basmada çalışan motorum 5 basmada anca çalışır oldu,castroldan şaşmam

Kaynak: http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/89034-hangi-motor-yagini-onerirsiniz.html#ixzz1MGoeyxUtHocam yapmayın yav:queen::queen::queen:Otomobil yağı kullandık.Senelerce,yaz kış.İbreyi dayayan motorlar oldu.Ne çalışma problemi yaşadık nede debriyajımız sıyırdı ....Mecbur kaldık 40 numara yağ kullandık debriyaj kaçırmadı.Bulamadık 30 numara yağ koyduk kısa süreliğine,motorumuz yanmadı.Hatda dizel yağı koyduk.....Özellikle bizzat denedim yazın 20-30 bin km ...................Zeytinyağı ile dıskovery de çalıştırdılar :tık diye çalıştı.Hep güvendiğiniz kitapcıklarda bile standartlara uygun 10-40 dan 20-50 ye kadar ülkem sıcaklığına uygun olduğunu yazar durur.Birçok firma aynı tesislerde dolum yapıyor.Merdivenaltı olmadıktan sonra,birde psikoljimiz iyi olduğu sürece yağlara ve markalara esir olmanın anlamı yok.Formula1 de yarışmadığımıza göre.:cat::cat::cat:Şu an shell 20-50 mineral 4t kullanıyorum.On numara yağ.10 TL fiyatı var.Birde petrol ofisinde var 20-50 mineral O DA 10 TL.....Kimseyi zengin etmenin alemi yok.Motorlarımızda zaten ekonomik olsun diye imal edilen klasmanda ise....................

kartalizma07
14 Mayıs 2011, 01:53

shell bende kullandım gayet güzel yağ tam sentetik. castrol isim yapmış reklam yapar. mobil de iyi

erimozel
14 Mayıs 2011, 01:58
Hocam yapmayın yav:queen::queen::queen:Otomobil yağı kullandık.Senelerce,yaz kış.İbreyi dayayan motorlar oldu.Ne çalışma problemi yaşadık nede debriyajımız sıyırdı ....Mecbur kaldık 40 numara yağ kullandık debriyaj kaçırmadı.Bulamadık 30 numara yağ koyduk kısa süreliğine,motorumuz yanmadı.Hatda dizel yağı koyduk.....Özellikle bizzat denedim yazın 20-30 bin km ...................Zeytinyağı ile dıskovery de çalıştırdılar :tık diye çalıştı.Hep güvendiğiniz kitapcıklarda bile standartlara uygun 10-40 dan 20-50 ye kadar ülkem sıcaklığına uygun olduğunu yazar durur.Birçok firma aynı tesislerde dolum yapıyor.Merdivenaltı olmadıktan sonra,birde psikoljimiz iyi olduğu sürece yağlara ve markalara esir olmanın anlamı yok.Formula1 de yarışmadığımıza göre.:cat::cat::cat:

İsterseniz 100.000km boyunca sorun çıkartmasın, yine de motosiklet için otomobil motor yağı kullanmak çok yanlıştır. En başta motosiklet motoru ile otomobil motorlarının devir farkı vardır. Motosiklet motorları çok daha yüksek devirlerde çalışır dolayısıyla yağlama sisteminde yüksek devirde çalışan motorlar için hazırlanmış yağlardan kullanılmalıdır. Bu da şüphesiz gerçek motosiklet yağıdır. Lütfen motosikletinize uygun olan yağı kullanınız. Birşey olmuyor demeden, hiç beklemediğiniz bir anda yolda kalmadan kullanın. Sizin için su içmek ne ise, motor için de yağ aynı şeydir. Siz tadından dolayı veya sağlıksız olmasından dolayı her suyu içmiyorsanız, motosiklet de her yağı kaldırmaz. Belki bir süre sorunsuz çalışır, ama beklemediğiniz bir anda o pistonlar sürtünmeden ne hale gelir inanamazsınız.Marka olarak ise motul'un yağlarını öneririm.

jawa
14 Mayıs 2011, 10:14
İsterseniz 100.000km boyunca sorun çıkartmasın, yine de motosiklet için otomobil motor yağı kullanmak çok yanlıştır. En başta motosiklet motoru ile otomobil motorlarının devir farkı vardır. Motosiklet motorları çok daha yüksek devirlerde çalışır dolayısıyla yağlama sisteminde yüksek devirde çalışan motorlar için hazırlanmış yağlardan kullanılmalıdır. Bu da şüphesiz gerçek motosiklet yağıdır. Lütfen motosikletinize uygun olan yağı kullanınız. Birşey olmuyor demeden, hiç beklemediğiniz bir anda yolda kalmadan kullanın. Sizin için su içmek ne ise, motor için de yağ aynı şeydir. Siz tadından dolayı veya sağlıksız olmasından dolayı her suyu içmiyorsanız, motosiklet de her yağı kaldırmaz. Belki bir süre sorunsuz çalışır, ama beklemediğiniz bir anda o pistonlar sürtünmeden ne hale gelir inanamazsınız.Marka olarak ise motul'un yağlarını öneririm.

100,000 km sorun çıkarmayan bir uygulamanın nesi yanlış anlatabilecek olan varsa gelsin anlatsın.

F54
14 Mayıs 2011, 10:25
bende değişik markalar kullandım shell mobil castrol dew gibi en son valvoline diye bi marka koydum 10 40 olmasına rağmen motor ısınmak istemiyor bir daha koymam birde araba yağı olmaz diyen arkadaşlara soruyorum 4t motor araba veya motor ne fark ediyor motorsiklet yağı litresi 20 tl aynı numara yağ aynı marka 7 tl araba diye sanayide satılıyor ne fark olabilir ki arasında merak ediyorum 13 tl ne parası motor zevk işi veya sosyete işi diye mi alıyorlar o aradaki fark ı anlamadım gitti..

Cihat Taygut
14 Mayıs 2011, 10:25

Bence 1 basmayla 5 basmanın motor yağından kaynaklandığını sanmıyorum motor yağı sadece motorun daha verimli ve sorunsuz çalışmasını sağlar arkadaşlar bunu karıştırmayalım, diğer durum tesisat ve akü ile ilgili olabilir saygılar.

fat280
14 Mayıs 2011, 10:58
arkadaşlar bende önceden motor yağı koyuyordum şuan ekenomik neyse onu koyuyorum şuan üzerinde petrol ofisinin 15/40 araba yağı var işimi görüyor 3 litresini 25 liraya aldım 3 sefer değiştirecem demektir buda :D şuan büyük bir geziye çıkacam diye opetin 20/50 sini aldım motosiklet yağı 10 lira fazla para vermeye gerek yok benim gözümde

clemenze
14 Mayıs 2011, 11:22
Motul.......

piyanist_irf
14 Mayıs 2011, 11:31
benim motorum 150 cc aldığı yağ kapasitesi 1200 gr. yavv bunun hesabını mı yapayım :queen:

castrol mu iyi diyorlar onu koyarım arada 5 lira 10 lira oynasa ne olur oynamasa ne ,2000 km de benzine 200 lira veriyorsam 25 -30 lira yağ parası heralde pek acıtmaz beni :)

ucuzdur vardır illeti pahalıdır vardır hikmeti :)

ben castrol kullanıyorum, servisimde castrol kullanıyor, arabamdada castrol kullanıyorum bana daha keliteli gibi geliyor diğerleri kötümüdür değildir alışkanlık işte :)

fakat arabamdaki yağ kapasitesi 4.5 litre olduğu için bazen değişik ucuz yağ arayışlarına girsemde castrolu kullandığım için tabiki onu kullan derim :)

kazasız sürüşler...:cat:

Cihat Taygut
14 Mayıs 2011, 11:37
benim motorum 150 cc aldığı yağ kapasitesi 1200 gr. yavv bunun hesabını mı yapayım :queen:

castrol mu iyi diyorlar onu koyarım arada 5 lira 10 lira oynasa ne olur oynamasa ne ,2000 km de benzine 200 lira veriyorsam 25 -30 lira yağ parası heralde pek acıtmaz beni :)

ucuzdur vardır illeti pahalıdır vardır hikmeti :)

ben castrol kullanıyorum, servisimde castrol kullanıyor, arabamdada castrol kullanıyorum bana daha keliteli gibi geliyor diğerleri kötümüdür değildir alışkanlık işte :)

fakat arabamdaki yağ kapasitesi 4.5 litre olduğu için bazen değişik ucuz yağ arayışlarına girsemde castrolu kullandığım için tabiki onu kullan derim :)

kazasız sürüşler...:cat:

:cat::cat::cat:

erimozel
14 Mayıs 2011, 11:58
100,000 km sorun çıkarmayan bir uygulamanın nesi yanlış anlatabilecek olan varsa gelsin anlatsın.

Anlatmak istediğim şey, her an arıza yapabilir o motor. Senin şansına kalmış. Risk alıyorsunuz. Ama eğer normal motor yağı kullanırsanız o risk çok aza iner.

cesur509
14 Mayıs 2011, 12:03
arkadaşlar bende önceden motor yağı koyuyordum şuan ekenomik neyse onu koyuyorum şuan üzerinde petrol ofisinin 15/40 araba yağı var işimi görüyor 3 litresini 25 liraya aldım 3 sefer değiştirecem demektir buda :D şuan büyük bir geziye çıkacam diye opetin 20/50 sini aldım motosiklet yağı 10 lira fazla para vermeye gerek yok benim gözümde

Fatihcim sen yapma barii:salut:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:03 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:59 ----------

Motul 5100 ( esterli ) yarı sentetik harika bir yağ , kullanıyorum çok memnunum :) Suzuki servislerinde bulabilirsiniz:cat:

fat280
14 Mayıs 2011, 12:24
Fatihcim sen yapma barii:salut:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:03 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:59 ----------

Motul 5100 ( esterli ) yarı sentetik harika bir yağ , kullanıyorum çok memnunum :) Suzuki servislerinde bulabilirsiniz:cat:

celal abi maalesef yaptım bile

motorcu48
14 Mayıs 2011, 12:25
Castrol 10/40 4T

dünyanın en iyi yağ markası castrol aynen katılıyorum:cat:
he hondanın tercihidir filan derlerse en basit bmw ninde şiddetle tavsiyesidir

jawa
14 Mayıs 2011, 12:42
dünyanın en iyi yağ markası castrol aynen katılıyorum:cat:

Neden? En çok reklam bütçesini castrol ayırıyor diye mi? Dünyanın en iyi yağının castrol olduğunu castol'ün kendisi bile ispatlayamaz.

Motora tüp takılmaz konusuna benzer şekilde ezberden konuşmalar başladı yine.

fat280
14 Mayıs 2011, 12:52
Neden? En çok reklam bütçesini castrol ayırıyor diye mi? Dünyanın en iyi yağının castrol olduğunu castol'ün kendisi bile ispatlayamaz.

Motora tüp takılmaz konusuna benzer şekilde ezberden konuşmalar başladı yine.

:cat::cat::cat:

kartalizma07
14 Mayıs 2011, 13:06
castrol isim yapmış reklamıda bol, kaliteside iyidir kötülenmez. ama sadece o yok diğerlerinide unutmamak gerekir. ben shell de kullandım mobil de motul da repsol de. kötüleyemem ama hepside iyi. mobil:wiinkk: alayını kullanmışım be opet dahil :cherry:
motul nasıl iyimi??? fransadan zahmetli geldiği için mi pahalı yoksa çokmu kaliteli????

jawa
14 Mayıs 2011, 13:08
Bir de konuya şu açıdan bakın:

Motor yağı bildiğiniz gibi petrolden üretilir.Petrol ham olarak alınıp ülkemizdeki tesislerde işlense de özünde ithal malıdır.İthal olan her türlü malın tüketimini azaltmak, paramızın ülke içinde kalmasına katkıda bulunmak vatandaşlık görevimizdir.Gidin almanyaya, gidin ingiltereye, kolay kolay yabancı mal alıp kullanmazlar.Dünya global kocaman bir köy oldu kandırmacası bizim gibilere mal satmak için uydurulmuş bir yalandır. Madem global olduk bizim mallara neden kota uygulanıyor?Afrikadaki açlar bu global zenginlikten neden yararlanamıyor? Parayı alırken global, verirken neden global değil?

İkinci sebep çevre ile ilgili.Bir mala ödenen fazladan her kuruş çevreyi de kirletir.Nasıl olur bu; şöyle:fazladan ödenen para birilerinin cebine girer.O birileri de kazandığı parayla daha fazla tüketir, bu kadar basit.Ayrıca zamanından önce yağ değiştirmekte çevre kirliliğine katkıda bulunmaktır.Yapmayın.

Motosiklet üreticisinin kullanma kitapçığında belirttiği özellikleri taşıyan her tür marka yağ kullanılabilir.

Motosiklet firmalarının önerdiği motor yağı markası iki firma arasındaki anlaşmalar gereği önerilir.Bunlar reklam anlaşmalarıdır.Amaç para kazanmaktır.Lütfen saf olmayalım.Rica ediyorum, lütfen.

piranha dört
14 Mayıs 2011, 19:19
Motorsikletyagı ile araba otomobil yagları arasındaki farklaraı anlamak için test sonuçlarına bakmak yeterli. bu dizel 10-40
SAE Viskozite Sınıfı 10W-40
Yoğunluk, @ 15°C g/ml ASTM 4052 0,863
Parlama Noktası COC, °C ASTM D 92 226
Kinematik Viskozite
40°C'de mm2/s
100°C'de mm2/s ASTM D 445 88,5
13,3
Viskozite İndeksi ASTM D 2270 150
Akma Noktası, °C ASTM D 97 -33
*Tipik değerler üretimden üretime küçük farklılıklar gösterebilir. 10-40 motosiklet 4T PETROLOFİSİ
Tipik Özellikler
Yoğunluk, @ 15°C g/ml ASTM 4052 0,848
Parlama Noktası COC, °C ASTM D 92 218
Kinematik Viskozite
40°C'de mm2/s
100°C'de mm2/s ASTM D 445 111,3
17,10
Viskozite İndeksi ASTM D 2270 168
Akma Noktası, °C ASTM D 97 -44
*Tipik değerler üretimden üretime küçük farklılıklar gösterebilir. BU DA OTO 10-40
SAE Viskozite Sınıfı 10W-40
Yoğunluk, @ 15°C g/ml ASTM 4052 0,873
Parlama Noktası COC, °C ASTM D 92 226
Kinematik Viskozite
40°C'de mm2/s
100°C'de mm2/s ASTM D 445 91,18
13,76
Viskozite İndeksi ASTM D 2270 154
Akma Noktası, °C ASTM D 97 -33
*Tipik değerler üretimden üretime küçük farklılıklar gösterebilir. BU DA 20-50
SAE Viskozite Sınıfı 20W-50
Yoğunluk, @ 15°C g/ml ASTM 4052 0,89
Parlama Noktası COC, °C ASTM D 92 228
Kinematik Viskozite
40°C'de mm2/s
100°C'de mm2/s ASTM D 445 179,8
20,02
Viskozite İndeksi ASTM D 2270 129
Akma Noktası, °C ASTM D 97 -24
Petrolofisi hissedarı
2010 Yılında OMV Grubu’na dahil olan Petrol Ofisi’nin hissedarı OMV Aktiengesellschaft, Petrol Ofisi hisselerinin %96.98’ine sahiptir.

OMV Aktiengesellschaft, 2010 yılında gerçekleştirdiği 23.32 milyar Avro grup satışı ve 31.398 çalışanıyla Avusturya’nın en büyük halka açık sanayi şirketlerinden biridir. OMV, Orta ve Doğu Avrupa`nın önde gelen enerji grubu olarak 13 ülkede rafineri ve pazarlama (R&M) faaliyetlerinde bulunmaktadır. OMV’nin arama ve üretim (E&P) alanında da dengeli ve uluslararası bir portfolyosü bulunmaktadır. Biz sık sık en pahalısı ile yağlarımızı degiştirelim.Onlarda hanedanlıklar,çılgınca ihtiraslarına yenilerini eklesinler.İnsanlıgın % 1' i kitaplarda tabir edilen varsa cenneti gerisi cehennemi bu dünyada yaşasın.Madem var da bu inananlar iman edenler neden diğerlerinin kölesi? Demekki imanlarında bir kusur var.Zalimin gönüllü kölesi olmak imanın şartlarından mı?Üstelik petrol en çok arap yarımadasından çıkıyor :bounce::bounce::bounce:İşi dine baglamadım yanlış anlaşılmasın yalnızca ne kadar önemli bir konu olduğunu vurgulamak için...............