PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motosikletim gaz yemıyor yardım

G-han
11 Mayıs 2011, 21:35
uzun süredir tekrarlayam bi olay motor ilk calıstıgında süper bi süre sonra gaz kesiyo 40 ı geçmiyor sürmeye devam ettiğimde karbiratör tahliye borusu benzin akıtıyor 4-5 saat sonra düzeliyor ustaya götürüyorum abi benzin azsa yapıyodur bunlarda 10 liranın aşşasına düşmiyycen diye bi üslupla karsılık veriyor sırf bu problem için baya para harcadım unutmadan motosikletim asya 150 t1 yardımlarınızı beklıyorum şimdiden teşekkürler..:rendeer:

efediyari
11 Mayıs 2011, 21:37
karbutorde pislk vardır sok ve temızle gaz yememesı ondan olabılır bensın fılıtresı varsa onuda temıslettır bence faydası olur :) ben hepsiını kendım yapıyom :mrgreen:

QM50
11 Mayıs 2011, 21:37
karbüratörünü bi söktür temizlettir şamandırasını kontrol ettir tahliyeden benzin akıtması pekte olağan bişiey değil büyük ihtimalle sorun karbüratörde bu arada adaş çıktık :D

G-han
11 Mayıs 2011, 21:49
şamandıra derken neyi kast ettiniz?

mondi.playturk
11 Mayıs 2011, 22:01
şamandıra derken neyi kast ettiniz?

benzin deposunu kastetti .

G-han
11 Mayıs 2011, 22:03
karbiratörü kendim sökemezmiyim haapel kader söktüm :D nası temizliycem ?

road_ends
11 Mayıs 2011, 22:06
Bendede bogulma sorunu vardı.Olası problemler;
1-samandıra ayarsızdır motor bogulur gaz yemez tahliyeden benzin atar.
2-kirlenmiştir hava cekemiyodur yine bu problemi yapabilir
bende her ikiside vardır temizlendi ayarlandı hiçbir sıkıntım yok artık:)

Samet Ağır
11 Mayıs 2011, 22:08
kardeşim senin sorunun % 99 karbüratör şamandırasındandır...

karbüratörün içinde hazneyi dolduran ve yeterli seviyeye geldiğinde yukarı doğru kalkarak benzini kesen bir şamandıra ve iğnesi vardır...

yüksek ihtimalle o iğnede bir arıza -tutukluk v.s bişey var...benzini kesemiyor ve motoru boğuyor..motor o benzini tüketemeyince de karbüratör tahliyeden boşaltıyor...

yolda giderkende bir sarsıntı v.s sebeple yerine oturunca yada takıntısından kurtulunca normale dönüyor,sonra durunca gelen benzinle yine sıkışıyor v.s.....

eğer bilgin yoksa kurcalama.şamandıra, iğnesi ve yayı hassastır..daha sonra yeni karbüratör almak zorunda kalabilirsin....

road_ends
11 Mayıs 2011, 22:09
karbiratörü kendim sökemezmiyim haapel kader söktüm :D nası temizliycem ?

sokersin temizlersin ama ayar yapmak zordur daha ustası degılsen...cok zamanım var diyosan deneyebilirsin sakıncası olmaz:mrgreen:

G-han
11 Mayıs 2011, 22:15
sametagır fazla kurcalama deyince kendimi 5 yasındakı gibi cocuk gibi hissettim pc basında büzüldüm resmen :D yarın ustaya götürüp bu ayarlarım temızlenmesinin vs yapılmasını söyleyeceğim verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim :rendeer:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:15 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:13 ----------

road_ends kendime fazla güvenmiyorum acıkcası yanlıs bişey yapmaktanda tırsıyorum benim elim ustaya gider :D tşk

sideprensi07
11 Mayıs 2011, 22:29
aynı sorunu yaşadım tek fark ben motoru istop ettiğimde ara sıra her zaman deyil,benzin akıtıyordu karbüratör den,
deponun altındaki benzin musluğunu değiştirdi usta sorun çözüldü

G-han
11 Mayıs 2011, 22:33
aynı sorunu yaşadım tek fark ben motoru istop ettiğimde ara sıra her zaman deyil,benzin akıtıyordu karbüratör den,
deponun altındaki benzin musluğunu değiştirdi usta sorun çözüldü
motorunuz otomatikdi herale?

sideprensi07
11 Mayıs 2011, 22:36
125lik scooter:)

G-han
11 Mayıs 2011, 22:42
scooterde vana oldugunu bilmiyodum acıkcası gündüz gözüyle söküp bakacagım merak ettim valla :D

sideprensi07
11 Mayıs 2011, 23:05
benim motorum hyundaı 125 scooter,usta daha öncesinde karbüratöre filan bakmıştı,kontrol sonrası ustadan çıktım eve geldim motoru durdurdum başladı benzin akıtmaya:pale:benzin hortumunu karbüratörün ordan çıkardımn hemen,jeton düştü orda,normalinde motor istop ettiğinde depodan benzin gelmemesi lazım,o musluğun görevi o,hortum dan içeri doğru üfledim benzin akıntısı durdu,ustaya vardım durumu anlattım,oda musluğu değiştirdi,
zaten karbüratöre kontrol etmişti öncesinde,

erygrs
04 Ağustos 2016, 13:11
Merhaba arkadaşlar biraz yıllar öncesinin konusu ama gezerken denk geldim yeni konu açmayayım burdan devam ediyim dedim :D Bende keeway supershadow var ve motorum düzgün bir şekilde gaz yemiyor ilk çalıştırdığımda boğuluyor tar tar titriyor kalkış yapamıyorum ve debriyajı tamamen bıraktığımda stop ediyor. Neyse bir şekilde yola çıkıyorum ve vites büyültürken devir normalden çok fazla düşüyor tekrar hızlanamıyorum yani motorun hiç atikliği falan kalmadı motoru kaldırmak için ve giderken stop etmemek için aşırı gaz vermem gerekiyor bu da artık canımı sıkmaya başladı benzin yetiştiremiyorum motora ışıklarda kalkarken dengemi kaybediyorum ayrıca deponun alt kısmında bi yerde ufak bir benzin kaçağı var. Fakat bir süre yol aldıktan sonra tam anlamıyla düzelmese de daha iyi bir duruma geliyor. Karbürator temizliği, hava ayarı, sente ayarı, buji değişimi, hava filtresi değişimi, yağ ve yağ filtresi değişimlerini yeni yaptırdım. Sizce sorun nedir yardım ederseniz çok sevinirim :)

arda4
04 Ağustos 2016, 13:18
Sorun büyük ihtimalle Karbüratör. Karbüratör aşırı besleme yapınca veya tıkanıp çok çok az besleme yapınca böyle acayiplikler olur.

Eski motorsa en kolay çözüm dokuyucu'dan karbüratör, karbüratör manifoltu alıp değiştirmek.(arama kutusuna 250 karbüratör yazın, sizinkisi muhtemelen Yamaha virago ile uyumlu, 250 çift silindir motorlara tekli karbüratör de oluyor) Bu arada hava filtresini de değişirsiniz. Karbüratörü temizleyip tamir de edebilirsiniz ama başkasına yaptırmaya kalksanız çok para alırlar. Yenisi daha ucuza geliyor. ( https://www.youtube.com/results?search_query=carb+cleaning+motorcycle )

Muhtemelen sorun çözülür. Hatta ek olarak bujileri de değişirsiniz.

erygrs
04 Ağustos 2016, 14:32
Sorun büyük ihtimalle Karbüratör. Karbüratör aşırı besleme yapınca veya tıkanıp çok çok az besleme yapınca böyle acayiplikler olur.

Eski motorsa en kolay çözüm dokuyucu'dan karbüratör, karbüratör manifoltu alıp değiştirmek.(arama kutusuna 250 karbüratör yazın, sizinkisi muhtemelen Yamaha virago ile uyumlu, 250 çift silindir motorlara tekli karbüratör de oluyor) Bu arada hava filtresini de değişirsiniz. Karbüratörü temizleyip tamir de edebilirsiniz ama başkasına yaptırmaya kalksanız çok para alırlar. Yenisi daha ucuza geliyor. ( https://www.youtube.com/results?search_query=carb+cleaning+motorcycle )

Muhtemelen sorun çözülür. Hatta ek olarak bujileri de değişirsiniz.

Yorumun için teşekkür ederim üstad ben de bundan korkuyodum açıkçası bunun orjinal karbüratörü(ya da viragonun) biraz pahalı çünkü eğer herhangi bir 250liğinki uyar ve daha ucuza gelir diyosan hemen araştırmaya başlayabilirim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:22 ----------

Ayrıca jikle açık gittiğim zaman bir sıkıntı yokmuş gibi çok normal gaz yiyor motor. Unutmuşum yazmayı sonrada ekleyeyim dedim :)

arda4
05 Ağustos 2016, 17:31
Dediğim gibi hocam, sabırlıyım denerim yaparım diyorsan kaliteli bir yıldız tornavida (izeltaş altaş) ameliyat eldiveni, plastik gözlük ve karbüratör temizleyici alırsın. Karbüratörü komple söküp temizlersin hava filtresini yenilersin sonra takıp ayarlarsın, muhtemelen sorun çözülür. Sözde ustalar oturup da bunu yapmazlar.

Herhangi bir 250'lik motorun (tercihen V motorun) karbüratörü muhtemelen buna uyar. Yeter ki ucuz bir fiyata karbüratör bul :)

örnek: http://arasegemotor.com/index.php/yedek-parcalar/karburator2012-08-07-12-37-49/cg-250-pueskuertmeli-detail (püskürtmeli karbüratör biraz fazla yakar özellikle de çok fazla gaz aç-kapa yaparsan)

Bir de karbüratör çapı ile manifolt çapı aynı olmalı (ikisi de 32mm gibi)

Mirzahan
05 Ağustos 2016, 17:38
Bendede ledow cxm250 var aynı motor sayılır.Gaz yemiyordu bujileri bitmiş degistirdim düzeldi ama benimkinin de bi karbüratör ayarına ihtiyacı var.

arda4
06 Ağustos 2016, 16:45
https://www.youtube.com/results?search_query=motorcycle+carb+tuning

Şu video fena değil:
https://www.youtube.com/watch?v=VNNrnxSdzCw

https://www.youtube.com/watch?v=VNNrnxSdzCw

Bu rölanti gaz ayarı. Bir de orta-tapagaz ayarı var o da iğneyi yukarı veya aşağı alarak ayarlanıyor.
http://www.nitrorc.com/articles/carb/images/carb2-needle1.jpg
http://www.nitrorc.com/articles/carb/images/carb2-needle1.jpg