PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk deneyim

guardiann
10 Mayıs 2011, 12:51
ilk motorumu alıcam ve daha önce birçok kez bindim fakat ben hiç kullanmadım.İlk olarak ne almam gerekiyor usta bilgili insanlardan cevap ve fikir bekliyorum :)

AmonRA34
10 Mayıs 2011, 13:04
Fotoğrafınızdan bayan olduğunuzu tahmin ederek başlangıç olarak otomatik vites scooter tavsiye ederim.

Nfs
10 Mayıs 2011, 13:16
Honda today...:cat:

WOLF 81
10 Mayıs 2011, 13:19
vitesli - chopper,enduro, naked mi,otomatik scooter mı ve cc olarak önce tarzınızı belirtirseniz burda yardımcı olucak bir çok arkadaş var.

eray_uluyazı
10 Mayıs 2011, 13:27
nacizane fikrim ilk önce düşük hacimli 50 cc honda today tarzı bi motorla başlamalısınız ki ilk önce kalkış duruş fren-takip mesafesi ilk korku-heyecan gibi unsurları aştıktan ve iyice tecrübe kazandıktan sonra içgüdüsel olarak cc ve model yükseltmek istiyeceksizin diye düşünüyorum...

orbues
10 Mayıs 2011, 13:33
İlk olarak ne almam gerekiyor sorusuna cevap:

İlk olarak 300-500 TL civarlarında dandik olmayan ancak çok ta proffesyonel olmayan kask, 200-300 TL civarlarında korumalı mont ve dizlik almanız gerekiyor.

Daha sonra 50 -150 cc arasında scooter alabilirsiniz. Trafiğe çıkmadan önce de kesinlikle ehliyetiniz alınız.

Bir süre sonra iyice alışınca bu motor sizi kesmeyecektir. Dolayısı ile hemen elden çıkaracağınız ve fazla zarar etmeyeceğiniz 2. EL motor alınız. En kötü ihtimalle 1.000-1.500 TL' için eğitim zaiyatı dersiniz.

mınçıka_35
10 Mayıs 2011, 13:52

İlk olarak 300-500 TL civarlarında dandik olmayan ancak çok ta proffesyonel olmayan kask, 200-300 TL civarlarında korumalı mont ve dizlik almanız gerekiyor.

Daha sonra 50 -150 cc arasında scooter alabilirsiniz. Trafiğe çıkmadan önce de kesinlikle ehliyetiniz alınız.

Bir süre sonra iyice alışınca bu motor sizi kesmeyecektir. Dolayısı ile hemen elden çıkaracağınız ve fazla zarar etmeyeceğiniz 2. EL motor alınız. En kötü ihtimalle 1.000-1.500 TL' için eğitim zaiyatı dersiniz.

:cat::cat::cat::cat::cat::cat:

guardiann
10 Mayıs 2011, 14:46
vitesli - chopper,enduro, naked mi,otomatik scooter mı ve cc olarak önce tarzınızı belirtirseniz burda yardımcı olucak bir çok arkadaş var.

tabıkıde vıteslııı hatta scooter degılde :D genıss govdelı motosıkletlerr dıkkatımı cekıyo . ama once ufaktann baslamak lazım :silent:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:46 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:41 ----------

:)

evet aslında çok haklısınız benım hevesim heyecanım trafikte o sesi çıkartabılmek elde etmek .Ama dediğiniz gibi kask dizlik hatta belkide önemli olan koruma kıyafetleri . 2.olarak ehliyeti trafikte kontrolu olmuyormu hiç trafikte dikkatimi çekmedi de . İstanbul Anadolu yakasında indirimde bildiğiniz yer varmı motosiklet için gerekli malzeme satan bir mağaza uygun fiyata belkide şimdilik ikinci el .:silent:

AmonRA34
10 Mayıs 2011, 14:50
tabıkıde vıteslııı hatta scooter degılde :D genıss govdelı motosıkletlerr dıkkatımı cekıyo . ama once ufaktann baslamak lazım :silent:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:46 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:41 ----------

evet aslında çok haklısınız benım hevesim heyecanım trafikte o sesi çıkartabılmek elde etmek .Ama dediğiniz gibi kask dizlik hatta belkide önemli olan koruma kıyafetleri . 2.olarak ehliyeti trafikte kontrolu olmuyormu hiç trafikte dikkatimi çekmedi de . İstanbul Anadolu yakasında indirimde bildiğiniz yer varmı motosiklet için gerekli malzeme satan bir mağaza uygun fiyata belkide şimdilik ikinci el .:silent:

Hondanın eğitimlerine katılmanızı tavsiye ederim.

guardiann
10 Mayıs 2011, 14:51
Fotoğrafınızdan bayan olduğunuzu tahmin ederek başlangıç olarak otomatik vites scooter tavsiye ederim.

hangı modell hangı markayı tavsiye edersinizz ?

mehmet tufan
10 Mayıs 2011, 14:59
en güzel sym fiddle falan bakın.
suzuki nin burgmanları da gayet iyidir bu konuda.
ha diyorsanızki ben sadece 'öylesine' gezinti amaçlı binicem vespa yada muadili 125 cc işinizi fazlası ile görür.

bu üstte yazdıklarımdan önce, ehliyet hatta ondan önce kask, eldiven mont dizlik yada korumalı bir tulum almalısınız.

başlangıç heves güzeldir, çin malına el sürmeyin.

guardiann
10 Mayıs 2011, 15:04
en güzel sym fiddle falan bakın.
suzuki nin burgmanları da gayet iyidir bu konuda.
ha diyorsanızki ben sadece 'öylesine' gezinti amaçlı binicem vespa yada muadili 125 cc işinizi fazlası ile görür.

bu üstte yazdıklarımdan önce, ehliyet hatta ondan önce kask, eldiven mont dizlik yada korumalı bir tulum almalısınız.

başlangıç heves güzeldir, çin malına el sürmeyin.

Ben motosikleti heves olarak değil onunla her yere gidebilmek . Onu bir araç olarak değilde arkadaş olarka görmek istiyorum ve şuan dandik birşey almak gibi luxsum yok .Ehliyetse öncelik onu alırım sonradasında ilk olarak düşük seviyede iyi birşey alırım ki beni 2-3 seene idare etsin . Onu alıp giderini alamam. Örneğin alacağım beni çorluya kadar götürsün az açılma mesafem olsun istiyorum.Tabi ki bu zamandaki en büyük sıkıntı BENZİN az yakan bir mtosiklet olmalı :)

mehmet tufan
10 Mayıs 2011, 15:07

Ben motosikleti heves olarak değil onunla her yere gidebilmek . Onu bir araç olarak değilde arkadaş olarka görmek istiyorum ve şuan dandik birşey almak gibi luxsum yok .Ehliyetse öncelik onu alırım sonradasında ilk olarak düşük seviyede iyi birşey alırım ki beni 2-3 seene idare etsin . Onu alıp giderini alamam. Örneğin alacağım beni çorluya kadar götürsün az açılma mesafem olsun istiyorum.Tabi ki bu zamandaki en büyük sıkıntı BENZİN az yakan bir mtosiklet olmalı :)

sym bu konuda sizi fazlasıyla idame ettirecek bir makinadır.
ha illede üstün kalite derseniz suzuki burgmandan öte bir maxi yok gibi birşey..
tabi yineliyorum, kask, eldiven, mont, dizlik ve ayakkabısız kesinlikle kullanmayın..
birde yola çıktınızmı (çorlu gibi uzun mesafelere) yanınızda güçlü bir arkadaşınız olsun. =)

BBelt
10 Mayıs 2011, 15:07
Eğitim alın. Hangi motoru istediğinize mutlaka kendiniz karar verin, başkalarının zevklerini size dayatmalarına izin vermeyin. İstediğiniz motoru ikinci el alacaksanız iyice inceletin...

AmonRA34
10 Mayıs 2011, 15:09
hangı modell hangı markayı tavsiye edersinizz ?

Piaggio Fly100 , 1770 Euro :

http://img849.imageshack.us/img849/1917/fly100.jpg

Honda spacy 3.810 TL

Kymco agility 125 2.995 TL

Sym Fiddle 2 3.350 TL

Bu motorlar sağlamdır.Kolay arıza çıkarmaz.

guardiann
10 Mayıs 2011, 15:13
Hondanın eğitimlerine katılmanızı tavsiye ederim.

nerelerde var olduğu hakkın bir fikrim ve bilgim yok. İstanbulda oturuyorum ben.

ayrıca edindiğim bilgiye görede Gelşim sürücü kursunda (Yamaha Ybr 125 cc commuter ) direksiyon derslerı arasında bu tarz motosikleti sseçmek isterım scooter değilde ve. fiyat listeside şu şekilde;
200 tl kurs ücreti (taksitli).
45 tl sınav hizmetleri ücreti
40 tl sağlik raporu
150 tl trafik masrafı

sızce nasıl ???

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:13 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:09 ----------

Piaggio Fly100 , 1770 Euro :

http://img849.imageshack.us/img849/1917/fly100.jpg

Honda spacy 3.810 TL

Kymco agility 125 2.995 TL

Sym Fiddle 2 3.350 TL

Bu motorlar sağlamdır.Kolay arıza çıkarmaz.

:queen: offf bayada varmışş parası :)

kanucan
10 Mayıs 2011, 15:38
Honda CBF 150 uygun olabilir diye düşünmekteyim.

guardiann
10 Mayıs 2011, 15:46
Honda CBF 150 uygun olabilir diye düşünmekteyim.

ılk kullanımım olcaktır.Uygunmudur :/

jeneau
10 Mayıs 2011, 15:49
önce Murat denizhan gibi bir eğitmenden eğitim alın derin. Murat hoca zaten cbf150 ile eğitim veriyor. CBF 150 oldukça kıvrak ve güzel bir motosiklettir. Sonra yavaş yavaş büyütürsünüz.

emre_tnl
10 Mayıs 2011, 15:50
sizin kafanızdaki bütün soruların cevabı bu linkte! http://www.honda.com.tr/m_motosiklet_egitim_merkezi_nedir.aspx , ordaki eğitmenler de profesyoneldir.. size bu konuda yardımcı olucaktır...

kral recep
10 Mayıs 2011, 15:51
çok güzel karizmatik scooterlar var

kanucan
10 Mayıs 2011, 16:01

Uygundur tabi. :P

Görüntüsü hoşuna gittiyse düşünebilirsin. Eğitimi kesinlikle öneriyoruz. :cherry:

AmonRA34
10 Mayıs 2011, 16:21

Vitesli motor kullanmak istediğiniz anlaşılıyo.O yüzden yukarda tavsiye ettiğim scooterları es geçebilirsiniz.Sizin için en uygunu ikinci el temiz bir cbf150 almak ve honda eğitimine katılmak :

http://www.honda.com.tr/m_motosiklet_egitim_merkezi_nedir.aspx

Uzun yola çıkmak istediğinizden bahsetmişsiniz ancak acemilikte uzun yol hiç de iyi olmaz.En azından bu yaz sezonunu cbf150 ile şehir içinde tamamlamalısınız.Uzun yol olayı tamamen farklı bir olay.Uzun yola çıkmanız için en azından 250cc bir motor öneririm.Çünkü 150cc bir motor maximum 110 km hız yapar ve kamyonları , otobüsleri kolay kolay solluyamazsınız.Ama 250cc bir motorla anında 130'u görebilir ve tehlikeli durumlardan daha kolay sıyrılabilirsiniz.Ama 150cc ile motorun gücü yetmez , araç sollamalarında tehlikeli durumlara düşebilirsiniz.

guardiann
10 Mayıs 2011, 16:33
Vitesli motor kullanmak istediğiniz anlaşılıyo.O yüzden yukarda tavsiye ettiğim scooterları es geçebilirsiniz.Sizin için en uygunu ikinci el temiz bir cbf150 almak ve honda eğitimine katılmak :

http://www.honda.com.tr/m_motosiklet_egitim_merkezi_nedir.aspx

Uzun yola çıkmak istediğinizden bahsetmişsiniz ancak acemilikte uzun yol hiç de iyi olmaz.En azından bu yaz sezonunu cbf150 ile şehir içinde tamamlamalısınız.Uzun yol olayı tamamen farklı bir olay.Uzun yola çıkmanız için en azından 250cc bir motor öneririm.Çünkü 150cc bir motor maximum 110 km hız yapar ve kamyonları , otobüsleri kolay kolay solluyamazsınız.Ama 250cc bir motorla anında 130'u görebilir ve tehlikeli durumlardan daha kolay sıyrılabilirsiniz.Ama 150cc ile motorun gücü yetmez , araç sollamalarında tehlikeli durumlara düşebilirsiniz.

bılgılerınız gerçekten teşekkür ederim. Evet göndermiş olduğunuz linkteki motosikler bana göre uygundur en azından şimdilik 3-4 sene egıtım konusunda ve uzun yol konusunda tabıkıde hemen çıkamam uykucu bir kişiliğe sahip ınsan olarak :mrgreen: bunu suan goze alamam eğitimi alıp biraz aradan geçirdikten sonra motosikletimle yapmayacagım cılgınlık kalmayacaktır bunun ınancındayım :)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:33 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:31 ----------

çok güzel karizmatik scooterlar var

evet olabılır ama :) benım ılgımı çecen vitesliler oldugu ıcın ufagından visetliden başkamak isterim.:)

ToLGa_09
10 Mayıs 2011, 16:36
Kymco Like 125 cc öneririm.

guardiann
10 Mayıs 2011, 16:37
fiyat hakkında bilgisi nedir ?

ToLGa_09
10 Mayıs 2011, 16:41
3750 liraya aldım ben.

guardiann
10 Mayıs 2011, 17:04
3750 liraya aldım ben.

yok ya bu scooter tarzı ya o kadar ücret vermem :)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:04 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:46 ----------

suzukının vitesli modellleri nasıl acaba ??? benım kullanabilecek olduklarım*

GorkeM
10 Mayıs 2011, 17:22
Sanırım bütçeyi çok sarsmadan fakat kaliteli , uzun ömürlü bir motosiklet ve ekipman alarak motosiklet hayatına başlamak istiyorsunuz.

Herşey sırasıyla. Öncelikle ehliyet.
Gelişim Sürücü kursu iyi bir kurstur tavsiye ederim. Vakit geçmeden başvurun yakın tarihi yakalayın derim.

Sonrasında koruma gelir. Kask ilk sırada. Eldiven ikinci.
Sonrasında mont - bot vs fakat, eldivenden sonra motosikleti araya sokabiliriz.

Hangi tarz istediğinize karar verin. Sonra bütçeye göre 125 veya 250lik bir motosikletten başlayabilirsiniz. Ybr125 ve cbf150 iyi birer başlangıç motoru. Biraz daha bütçeyle eski kasa cbr125 alınabilir. Kullanması zevkli ve rahat bir motordur. Size de diğerlerinden çok yakışır. Eğer bütçe arttırılırsa yeni kasa cbr125 de çok çekici.

Neyse , ehliyetten başlayın , gerisi kendiliğinden gelir.

guardiann
10 Mayıs 2011, 17:45
Sanırım bütçeyi çok sarsmadan fakat kaliteli , uzun ömürlü bir motosiklet ve ekipman alarak motosiklet hayatına başlamak istiyorsunuz.

Herşey sırasıyla. Öncelikle ehliyet.
Gelişim Sürücü kursu iyi bir kurstur tavsiye ederim. Vakit geçmeden başvurun yakın tarihi yakalayın derim.

Sonrasında koruma gelir. Kask ilk sırada. Eldiven ikinci.
Sonrasında mont - bot vs fakat, eldivenden sonra motosikleti araya sokabiliriz.

Hangi tarz istediğinize karar verin. Sonra bütçeye göre 125 veya 250lik bir motosikletten başlayabilirsiniz. Ybr125 ve cbf150 iyi birer başlangıç motoru. Biraz daha bütçeyle eski kasa cbr125 alınabilir. Kullanması zevkli ve rahat bir motordur. Size de diğerlerinden çok yakışır. Eğer bütçe arttırılırsa yeni kasa cbr125 de çok çekici.

Neyse , ehliyetten başlayın , gerisi kendiliğinden gelir.

Bilgileriniz için teşekkür ederim.Evet ben öyle sevmiyorum her zaman birşey değiştirmeyi temiz olsun iyisinden olsun .Birazda bütçeme uysun

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:45 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:28 ----------

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-mondial-mondial-150-mr-akbaba-45301270/detay/ sızce bu bana uygunmudur?

Felon
10 Mayıs 2011, 18:12
Bilgileriniz için teşekkür ederim.Evet ben öyle sevmiyorum her zaman birşey değiştirmeyi temiz olsun iyisinden olsun .Birazda bütçeme uysun

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:45 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:28 ----------

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-mondial-mondial-150-mr-akbaba-45301270/detay/ sızce bu bana uygunmudur?

başlangıç için uygun bir motor, fakat sıfırı 2775tl.... bi bayiiye uğra üstüne bi otur dene derim hoşuna giderse ehliyetini aldıktan sonra sıfırını alırsın temiz temiz kullanırsın:)

orbues
10 Mayıs 2011, 18:15
Siz önce ehliyete yazılın. Çünkü ha deyinca alınmıyor ehliyet. Belli dönemleri var. Ben 3 ay beklemiştim.
Siz scooter istemiyorsunuz ancak bir bayan olmanız açısından, size hem görünüş açısından hem de kullanım kolaylığı açısından en çok yakışanın scooter olacağını düşünüyorum.

http://www.altinelbiseliadam.com/ adresinden BAŞLANGIÇ MOTORU başlıklı videoyu seyrediniz sizin için bir fikir olacaktır.

ToLGa_09
10 Mayıs 2011, 18:25
Siz önce ehliyete yazılın. Çünkü ha deyinca alınmıyor ehliyet. Belli dönemleri var. Ben 3 ay beklemiştim.
Siz scooter istemiyorsunuz ancak bir bayan olmanız açısından, size hem görünüş açısından hem de kullanım kolaylığı açısından en çok yakışanın scooter olacağını düşünüyorum.

http://www.altinelbiseliadam.com/ adresinden BAŞLANGIÇ MOTORU başlıklı videoyu seyrediniz sizin için bir fikir olacaktır.

Katılıyorum.

guardiann
10 Mayıs 2011, 18:33
Katılıyorum.

teşekkür ediyorum

myagdi
10 Mayıs 2011, 19:18
forumda arkadaşlarımız iyi niyetle tavsiyelerde bulunmuşlar. tüm tavsiyeler, tüm yorumlar değerli, hepsinde de haklılık payı var. fakat unutmayın, herkes tavsiyesini kendi beğenisine ve önceliklerine göre yapar.

ilk iş, motosiklet eğitimi veren, iyi bir sürücü kursuna yazılın.

bu forumda arkadaşlarımızın tavsiye ettiği çoğu model motosikleti, kursta kullanma fırsatınız da olacaktır. önce 50 cc.lik scooterda temel denge ve dönüş becerileri çalıştırırlar, aşama aşama 125-150'lik scooter ve commuter tarzı vitesli motorlara geçersiniz. çeşitli model motosikletleri kullanıp karşılaştırma fırsatı bulunca, daha mantıklı bir seçim yaparsınız. ayrıca kurstaki eğitmenlerin tavsiyelerini de alırsınız.

gelişim sürücü kursu'nu tavsiye ederim. 2006 yılında onlardan eğitim ve ehliyet almıştım.

inzell
10 Mayıs 2011, 19:25
Özel mesajla bir link attım sana, buradan kontrol edebilirisin: http://www.motosiklet.net/forum/private.php

mustf
10 Mayıs 2011, 19:41
Valla kardeşim, kusura bakma da bayansan eğer bu motosiklet işine "sakın sakın!" girme...

Şimdi bunu neden söylüyorum biliyor musun?

Aynen senin gibi bir bayan arkadaşımız heveslendi motosiklete. Aynı işyerinden çok iyi tanıdığımız bir arkadaş. Son derece de inatçı biri. Kimseyi dinlemedi gitti ehliyetini de aldı. O zamanın parası bir kucak para verip yamaha scooter de aldı.

Yani yalan olmasın ya 1000 km binmiştir veya daha az. Çok kötü düşürmüşler bir yerde fena canı yanmış. Aldığı gibi motoru yamahaya götürüp bıraktı satılmak üzere.

Burası Türkiye, bindiğin de motosiklet ve sen da bayansan zor kardeşim. Taciz eder düşürürler. Biz erkekkken zor biniyoruz.

Bence hiç bulaşma bu işe...

guardiann
11 Mayıs 2011, 16:51
Valla kardeşim, kusura bakma da bayansan eğer bu motosiklet işine "sakın sakın!" girme...

Şimdi bunu neden söylüyorum biliyor musun?

Aynen senin gibi bir bayan arkadaşımız heveslendi motosiklete. Aynı işyerinden çok iyi tanıdığımız bir arkadaş. Son derece de inatçı biri. Kimseyi dinlemedi gitti ehliyetini de aldı. O zamanın parası bir kucak para verip yamaha scooter de aldı.

Yani yalan olmasın ya 1000 km binmiştir veya daha az. Çok kötü düşürmüşler bir yerde fena canı yanmış. Aldığı gibi motoru yamahaya götürüp bıraktı satılmak üzere.

Burası Türkiye, bindiğin de motosiklet ve sen da bayansan zor kardeşim. Taciz eder düşürürler. Biz erkekkken zor biniyoruz.

Bence hiç bulaşma bu işe...

ıyı nıyetınızden dolayı tesekkur ederım aama sanırım tek basıma gıtmem oraya buuraya o yuzden .s şansımız da varsa yaşıcaz ama türkiyenini yani istanbulun genel erkek yapısı, karakteri bu üstünüze alınmayın sakın bu zamanda bayanlara hiç iyi gözle bakılmaz zaten :pr::pr: