PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 125lik scooter çözemediğim sorun ve yardım önerisi lütfen beyin yaktırdı.

ee85
31 Mayıs 2017, 10:52
Merhaba, yazımı ayrıntılı okursanız çok sevinirim çünkü biraz karmaşık.

125lik scooterm 5000 km de. ilk zamanlar yüksek devirlerde gazı hızlı açtığımda bir yığılma yapıp hızlanıyordu. yavaş yavaş açınca yapmıyordu. Daha sonraları belli bir hızdan ve devirden sonra yavaş yavaş açsamda yığılma yaparak hızlanmaya başladı. buna da tamam dedim. Ancak son dönemlerinde daha rahatsız edici olmaya başladı. Özellikle belli bir devirden sonra örneğin 80 yapıyorum, daha sonra 60a düştüğümde sürekli bir tekleme, yığılıp hızlanma, sanki bir şey hızlanmasını engelliyor gibi dengesiz bir şekilde gidiyordu. bir sabah çalışmadı. Kontrol ettiğimizde karbüratör valfinin iğnesi kırılmıştı. değiştirince tekleme sorunun azaldığını farkettim (gazlarken yığılıp hızlanma devam ediyordu). en son madem bununla alakalı karbüratörü değiştireyim dedim. değiştirttim. sıfır temiz kaliteli karbüratör. İlk gün sıkıntı yok gibiydi. Ertesi gün farkettimki tekrar 80e ulaştıktan veya yüksek devirlerde bir süre kaldıktan sonra gaz kesip 60-70 le gidemediğimi farkettim. yolda sürekli bi yavaş hızlı yavaş hızlı. bu sorun son gazda olmamakta. sizce sebebi ne olabilir? cidden soğuttu desem yeridir. Acaba şanzmandamı diyeceğim o zaman neden valfi değiştirdiğimde veya karbüratörü ilk değiştirdiğim gün yapmadı..

Şimdiden teşekkürler...

kovboy03
31 Mayıs 2017, 11:22
Şanzumanla alakası yok gibi yine arıza karbüratör arızası gibi görünüyor.karbüratör yakıt-hava ayarını gözden geçirin derim.

ee85
31 Mayıs 2017, 13:24
Şanzumanla alakası yok gibi yine arıza karbüratör arızası gibi görünüyor.karbüratör yakıt-hava ayarını gözden geçirin derim.

karbüratörü yeni değiştirdim aynı şeyi yapması direk karbüratörle alakalı olma ihtimalini düşürüyor gibi ancak karbüratör bağlantısında hangi parça bu tarz bir sorun yapabilir. Farklı bir sorun olsa anlarımda aynı sorun devam ediyor. acaba o karbüratöre giden herhangi bir parçada mı sıkıntı var:/

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:37 ----------

ustalardan yardım:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:13 ----------

güncel. Yardım edecek kimse yok mu? şu agresif ve tartışmalı konular kadar birbirimize de yardımcı olabilsek keşke çok daha faydalı bir platform olur burası

stahl
31 Mayıs 2017, 13:36
Bahsettiginiz şeyin iki sebebi olabilir görünüyor. Öncelikli hava emişinde bu tür sorunlar ortaya çıkabliyor. Hava filtre elemanlarınızı hortumlarınızı iyice kontrol edin. en küçük bir kesik veya yarık bu hataya sebep olabiliyor. ikincisi yakıt pompasına bir bakın. yada benzin deposunun hava alması gereken yerinde bir tıkanıklık varsa ani gaz açmalarda yakıt kesik kesik geliyor olabilir.

diablof
31 Mayıs 2017, 13:56
dostum karbüratör yeni demişsin. hava ayarı da düzgün yapıldıysa eğer;

cdi yi değiştir. sanırım düzelir sorunun.

kolay gelsin.

ee85
31 Mayıs 2017, 16:49
dostum karbüratör yeni demişsin. hava ayarı da düzgün yapıldıysa eğer;

cdi yi değiştir. sanırım düzelir sorunun.

kolay gelsin.

hava ayarı ekstradan yapıldımı bilmiyorum çok bilgili değilim bu konularda.hava filitresi bu sıkıntıyı yapabilir mi? teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:01 ----------

Bahsettiginiz şeyin iki sebebi olabilir görünüyor. Öncelikli hava emişinde bu tür sorunlar ortaya çıkabliyor. Hava filtre elemanlarınızı hortumlarınızı iyice kontrol edin. en küçük bir kesik veya yarık bu hataya sebep olabiliyor. ikincisi yakıt pompasına bir bakın. yada benzin deposunun hava alması gereken yerinde bir tıkanıklık varsa ani gaz açmalarda yakıt kesik kesik geliyor olabilir.

teşekkür ederim. ustanın bakıp kontrol edip anlaması gerekiyor kısaca ancak usta olayı zor iş:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:02 ----------

Peki şanzmanla alakalı olsa farklı ne olurdu? "şanzman olsa duramaz mıydım?" :)

diablof
31 Mayıs 2017, 17:24
[/COLOR]Peki şanzmanla alakalı olsa farklı ne olurdu? "şanzman olsa duramaz mıydım?" :)

:) hiç duramazdın şanzıman olsa. rahat ol şanzıman değildir. şanzıman öyle arada bozulup arada düzelen bişey değildir. ya herro ya merro yani. o olsa anlardın:)

kolay gelsin.

MeNGuC
31 Mayıs 2017, 17:25
Senin derdin şanzuman deyil ondan birkere elini ayağını çek bizim nadide üstaların yanında şanzımanda olabilirmi dedinmi seni dolmalık kabak gibi oyarlar acımazlar bile

1.Ateşleme beyni olan cdı sorun olabilir değişim gereke bilir

2.Hava filtresi ve koltuk altındaki giriş çıkı boru ve monifollarda patlak çatlak varmı diye kontürol edilir varsa eski haline getirmeye çalış

3.Benzin filtresini değişimini yap ucuz birşey benzin ponpası konturolüde yaptır

4.Buji ne baktır ve buji piposunu ateşlemesini kontürol ettir

ee85
31 Mayıs 2017, 17:30
Senin derdin şanzuman deyil ondan birkere elini ayağını çek bizim nadide üstaların yanında şanzımanda olabilirmi dedinmi seni dolmalık kabak gibi oyarlar acımazlar bile

sağolun güldürdünüz şu şanzman olayını ben de aynen düşündüm bi ağzımı açarsam bittiğiminin resmidir:)) diğerlerine bakacağım

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:28 ----------

:) hiç duramazdın şanzıman olsa. rahat ol şanzıman değildir. şanzıman öyle arada bozulup arada düzelen bişey değildir. ya herro ya merro yani. o olsa anlardın:)

kolay gelsin.

çok teşekkürler ustat

ee85
03 Haziran 2017, 14:56
arkadaşlar sorunu çözdük. Sorun hava filitresindenmiş. Değişince hiçbir sıkıntı kalmadı. Aynı sorunu yaşayanlara yardımcı olur umarım... Çözüldü diye başlık adminler tarafından düzenlenirse faydalı olabilir.