PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun Süredir Çalışmayan Motor

Ekarademir
29 Mayıs 2017, 00:58
Merhabalar.

Bir arkadaşımda jawa var 350 cc çift silindir. Çekme belgeli. 500 liraya vereyim dedi. İki senedir filan çalışmıyormuş. Çalışır vaziyetteyken evin oraya koyulmuş öylece duruyor.

Aklımda bir plan var. Çin malı cross motora 350 cc iki zamanlı motor takacağım. Şaseyi güçlendirip lastikleride değiştireceğim. Farklı bi enduro motor çıkacak ortaya.

Onu yapmasam bile duruma göre o jawayı alabilirim. Dursun kenarda.

Şimdi benim asıl sorum şu. O motoru nasıl çalıştırabilirim?

Yani yattığı süre içinde neleri bozulmuş olabilir? Nelere dikkat ederek tekrar çalıştırabilirim?

İşin içinden çıkılmayacak halde ise 1000 lira civarında çalışır yürür durumda olanları var. Onlardan birinin motorunu takayım.

mephamd
29 Mayıs 2017, 01:07
Yağı filtresi değişir.
Hortumları kontrol edilir çatlak varsa degisilir
Deposu kontrol edilir temizlenir benzin koyulur

Eski mekanik motor mutlaka çalışır. Ortalaa bir usta bu işi yapabilir.

matrax33
29 Mayıs 2017, 01:29
350 jawada yağ filtresi olmaz.

önce şanzuman yağını değiştir. depoyu temizlet. karbüratörü temizlet. aküyü değiştir. bujiyi değiştir.

onu kross şasasına oturtmak zor olur sağlam bi usta lazım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:26 ----------

öyle bi niyetin varsa mz motoru daha iyi olur hem tek eksoz hem tek silindir olduğundan daha kibar olur. hemde daha seri motordur jawaya göre.

Ekarademir
29 Mayıs 2017, 01:48
Sağolun yorumlar için.

MZ daha iyi olur bencede. Ama MZ bulamıyorum. Niğde'de vardı bi tane 450 liraya. Sattı heralde başkasına. Benden önce isteyen olmuş. Araştırıyorum işte. Yakınlarda MZ yok. Acele etmeden araştırıyorum bakalım. MZ bulursam daha iyi olacak. Tek eksoz olması büyük avantaj. Uğraştırmayacak. Ayrıca araştırmıştım MZ daha seri crossa uygun. Hemde uzun yolda jawaya göre şişme yapmıyormuş.

Şaseye uydururum bi şekilde. Kendim yapacağım o işleri. Asıl zorlayacak olan şey zincir dişli kısmı. Benim motorda dişli solda. MZ ve Jawada sağda. Tekeri ters çevirmek gerekecek. Bu durumda disk fren tertibatıda kompla değişecek.