PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ZİNCİR AYAR SORUNU

chopper125
14 Nisan 2017, 23:49
arkadaşlar motosikletimin zincirini ayarlıyorum normal bi şekilde tekeri 1 2 tur elimle çeviriyorum zincir aşırı geriliyor aşağı yukarı hareket dahi etmiyor sonra biraz daha çeviriyorum yine eski haline dönüyor bazen eski haline dönmüyor aşırı gerili kalıyor zincir bu sorunu nasıl çözebilirim neden kaynaklanıyor acil cevap verirseniz çok sevinirim yarın uzun yola çıkıcam.

bassturbin
15 Nisan 2017, 00:02
Bozuk arka dişli rulmanı, dişlilerin ömrü dolması ve zincirin ömrü dolmasından kaynaklanıyor.Her yarım dönüşte bir aynı salgıda olmalı 2 3 cm civarı.

kerem999
15 Nisan 2017, 00:02
bak ayar çekiyorsun sona saga sonra mili sikarken o daha cok geriyor olabilir biraz daha salik birak ve oyle dene

chopper125
15 Nisan 2017, 00:07
arka tekerdeki 2 rulmanıda yeni değiştirdim ama zincir yada dişli olabilir onu gösteriyim en iyisi

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:06 ----------

yok onu hesaba katarak biraz gevşek bırakıyorum ama teker dönünce zincir kendini geriyor

bassturbin
15 Nisan 2017, 00:09
Arka cant komple yandan sağ sol yapınca fazla boşluk yapıyormu onada bakın,sizin dediğiniz gibi aşağıdan yukarıya 3 cm boşluktan sonra yarım tur çevirmede veya daha fazla, zincir çok gerik kalıyorsa bu anormal bir hatadır.Fakat 3 cm oynamadan sonra diğer yer hafif geriliyorsa bu idare eder anlamına gelir zincirin ama yalın zamanda değişmeli dişli ve diğer yerlerde sorun yoksa.

hasmet
15 Nisan 2017, 00:15
Bazi halkalarin tutukluk yapmasindan kaynaklaniyor gibi gorunuyor. Zincir degisme vakti gelmis demektir.

chopper125
15 Nisan 2017, 00:20
o zaman bana yoldan önce servis yolu gözüktü :)

Nikkfurie
15 Nisan 2017, 00:35
lokal uzama yani zincirin atıyorum 15 - 20 cm lik yerinde uzama vardır, 1 ve 2 . vites dusuk hızda giderkende sanki gaz açıp kapatılması gibi oynar motor..

diablof
17 Nisan 2017, 16:59
Bazi halkalarin tutukluk yapmasindan kaynaklaniyor gibi gorunuyor. Zincir degisme vakti gelmis demektir.

benim de başıma geldi, haşmet üstad da söylemiş. baklalardan biri sıkışmmıştı. zinhar oynamıyordu yerinden. çıkarıp bulup tekrar açmaya çalıştım ama eski randımanı vermiyor. dişli zincir hepsini değiştirip temiz temiz binmek en mantıklısı.

kolay gelsin.

chopper125
18 Nisan 2017, 23:36
zinciri söküp tek tek kontrol ettim takılmıyor servis saalıncak burcu oynadığı için geriliyor zincir dedi