PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : YZF R25 İlginç Koku

dnzlp57
08 Nisan 2017, 01:27
Arkadaşlar Merhaba,
2015 Model R25 sahibiyim motorumda yakın zamanda bir koku ortaya çıktı. Tam olarak ne kokusu olduğunu bilmediğimden yazamıyorum. Yanık kokusu değil, benzin kokusuda değil. Belki biraz yağ kokusuna benziyor olabilir. Motorun ısındığında gelen kokunun çok daha yoğun halini düşünün. Blokların arasından geliyor gibi sanki. Ustalara gösterdim ancak bir yorum yapamadılar. Bakımları hep 3000 kmyi geçmeden yetkili servislerde yapıldı. Durduğu yerde 1 kere bie redline'a sokmadım. Tek teker çalışması vs. yapılmadı. Sadece kullanımlarımda 7000+ devir kullanırım genelde egzoz modifiyesi(katalitik konvertör iptal) olduğu için alt devirler ölü olduğundan dolayı keyfini alabilmek için. Yani kısacası gereksiz ve aşırı zorlanmadığı halde bu koku sizce neden gelebilir?

KM: 23000

Mamba09
08 Nisan 2017, 01:39
Motorun yağını falan değiştirirken bloğun altına, kenarına falan yağ bulaşmış olabilir. O yağ ısınınca koku yapıyor olabilir. Muhtemelen yağ akıp gidemedi bi yerden ondan dolayı koku devam ediyor. İyi bi şekilde gözlemle blok kısmını.

dnzlp57
08 Nisan 2017, 01:46
@Mamba09 ustam ilgin için teşekkürler yağ değişiminden baya sonra çıktı hatta bu koku çıktıktan 200 km sonra yağ değişimine gittim. Ondan olacağını düşünmüyorum ama yağ diyince aklıma şöyle bir ihtimal geldi. Motul'un zincir yağı ve temizleme spreyini aldım. İlk defa kullanıyorum bu ürünleri. Zincir yağı bulaşmış olabilir mi acaba oda koku yapabilir mi?

Levent
08 Nisan 2017, 02:38
Temizlerken sağa sola Wd-40 bulaştırdıysan kokar, veya buna benzer birşey.. Hatta bi süre duman bile çıkabilir ;)

bassturbin
09 Nisan 2017, 00:25
Zincir yağı egzosta bulaşmış olabilir, yağmurlu havalarda plastikler pis kokar, yan grenajları sökün 10 15 dk motor iyice ısınsın bir kenara çekip stop etmeden kokunun geldiği yeri araştırın, depoyuda vidasından söküp yukarı dikin veya açın oradanda kontrol edin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:21 ----------

Katalizörlü kutu egzost sistemi çok ısınır sprey oraya sıçradıysa benzinle bezle silin...Usta dediğiniz kişiler yorum yapmadılarsa siz kasaba gitmişsinizdir, usta tamir eder sorun giderir fikir üretir, parça değiştiriciler başkadır ustalar başka...Servis lafına uyuz oluyorum...