PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CBF 1000 Bakımı Hk

basto
07 Nisan 2017, 11:56
Merhaba arkadaşlar,

2012 model bundan tam 5 yıl önce trafiğe çıkan bir CBF 1000'im var. Ben Ekim ayında 13500 km iken aldım, şu an 17200 km'de.

Daha önceki 2 sahibi ilk bakım hariç serviste yaptırmamışlar ve bakım kaydı yok. Ben de aldığımda para olmadığı için sadece yağ ve arka balata değiştirip devam etmiştim. Alırken detaylı ekspertiz yaptırmıştım Honda servisinde bir sıkıntısı yoktu. Yine gören ve inceleyen başka 2 usta da benzer yorumları yaptılar.

Şimdi uzun dönemli kullanmak üzere bakıma sokmak istedim motoru.

Ustanın tavsiye ettiği değişimler:

Zincir- dişli seti
Bujiler
Amortisör yağları ve keçeler
Yağ-yağ filtresi
Hava filtresi (K&N tavsiye ediliyor)
Engine clean
Fuel system clean
Fren hidroliği
Gidon rulmanı ve keçeler (ufak sıkıntı var gibi)
Akü (eski sahibi dandik bir akü takmış gerçi çalışıyor ama usta değiştirmeyi tavsiye ediyor)
Soğutma sıvısı
Bunun dışında tekerlek rulmanları kontrol edilecek gerekli görürse değişecek

Tabii haliyle tüm bunlar için kabarık bir fiyat çıkıyor ortaya.

Sizce bu durumda sonraya erteleyebileceğim değişimler hangileri olabilir? Örneğin bujileri değişmesem veya dişlileri veya aküyü değişmesem bana ne sorun olabilir. Ne zaman bunları değişmem gerekir?

Yoksa hakkaten hepsini yaptırıp 20.000 km sadece yağ değişimi ile mi gideyim?

Görüşlerinizi rica ediyorum.

Mamba09
12 Nisan 2017, 22:13
Eğer zincir-dişli seti çok kötü durumda değilse ertelenebilir. Zincir sürekli bollaşıyorsa falan oda acildir.

Bujiler önemli, bujiler eskiyip kırılıp motorun içine gidebilir.

Amörtisör keçeleri ve yağı zaten önemli. Fakat ön amörtisör keçeleri patlak değilse, yağ atmıyorsa dışarıya elletme. 20 binde sanmıyorum yağ attığını. Belki keçe eskimiştir ondan değiştirelim demiştir. Acil değildir bu.

yağ yağ filtresi önemli.

Hava filtresi de çok acil değil.

Diğer söyledikleri hepsi önemli. Aslında yazdığı herşey önemli ama bazılarını erteleyebilirsin işte.

initial-D
12 Nisan 2017, 22:24
Merhaba arkadaşlar,

2012 model bundan tam 5 yıl önce trafiğe çıkan bir CBF 1000'im var. Ben Ekim ayında 13500 km iken aldım, şu an 17200 km'de.

Daha önceki 2 sahibi ilk bakım hariç serviste yaptırmamışlar ve bakım kaydı yok. Ben de aldığımda para olmadığı için sadece yağ ve arka balata değiştirip devam etmiştim. Alırken detaylı ekspertiz yaptırmıştım Honda servisinde bir sıkıntısı yoktu. Yine gören ve inceleyen başka 2 usta da benzer yorumları yaptılar.

Şimdi uzun dönemli kullanmak üzere bakıma sokmak istedim motoru.

Zincir- dişli seti
Bujiler
Yağ-yağ filtresi
Engine clean
Fuel system clean
Fren hidroliği
Akü (eski sahibi dandik bir akü takmış gerçi çalışıyor ama usta değiştirmeyi tavsiye ediyor)
Soğutma sıvısı

Tabii haliyle tüm bunlar için kabarık bir fiyat çıkıyor ortaya.

Sizce bu durumda sonraya erteleyebileceğim değişimler hangileri olabilir? Örneğin bujileri değişmesem veya dişlileri veya aküyü değişmesem bana ne sorun olabilir. Ne zaman bunları değişmem gerekir?

Yoksa hakkaten hepsini yaptırıp 20.000 km sadece yağ değişimi ile mi gideyim?

Görüşlerinizi rica ediyorum.

koyu kısımları yapmazdım.diğer tüm yazdıklarını yapardım.yaptım da

filtreyi kesinlikle değiştirirdim.k&n olmak zorunda değil orjinal filtrede olur

zincir dişli bakılarak durum iyiyse zincirde bazı yerler gergin bazı yerlerde bolluk yoksa ertelenebilir.

gidonda boşluk tıkırtı yoksa ertelenebilir

aküyü iyi bir aküyle değiştirmen iyi olur.statör konjektör arızalarına tedbir olarak

buji,değiştirin

keçeler sağlamsa amortisör ertelenebilir.ama yeni keçe ve yeni yağ farkedecektir motorun sürüşünde,hissedersiniz

yağ yağ filtresi,4-5000 km zaten bence tam zamanı

fren hidroliği-kesinlikle, debriyaj da hidrolik galiba 1000 lerde,öyleyse onu da kesinlikle değiştirin

antifriz-kesinlikle değişin

tekerlek rulmanı, kesinlikle değişin

mete_han
12 Nisan 2017, 22:31
değerli arkadaşım madem 1000 lik makina aldın hakkını ver..bakım zamanın geldiyse bakımında hakkını ver..motorun ömrü uzar ve en önemliside sağlığın ve hayatın için elzem bir konu..ha beni aşar maddi durumlar kritik dersende sat gitsin ..usta arayışın olursa yardımcı olurum..KTM Spor Motonun yanında Ergin Ustam var..Honda DOğu Batının eski başustası 18 yıllık Honda Mekanikeri..işçiliği harikadır..ben kefilim..fiyat almak istersen vs özelden numarasını verebilirim uygun fiyata gereğini yapar..

Erdost
12 Nisan 2017, 22:55
Hepsi tamamen yapılması gereken şeyler.
Bunlar es geçildiği takdirde birbirine bağlı farklı sorunlar çıkacaktır.

4 silindir böyle bir motor alıyorsanız masrafından da kaçmamanız gerekir.Eğer durumunuz yoksa, motorun canına okumayın satıp bütçenize göre motor bakın.

ogzcngdk
13 Nisan 2017, 00:10

Zincir- dişli seti
Bujiler
Yağ-yağ filtresi
Engine clean
Fuel system clean
Fren hidroliği
Soğutma sıvısı

-Zincir dişli seti, eğer üzerinde orijinal zinciri varsa ve gerdirme payı varsa değiştirmenize gerek yok, arka dişlinin de değişmesine gerek yok, ön dişliyi değiştirebilirsiniz o aşınmıştır.

-bujilerin değiştirilmesi gerekir.

-amortisörlere dokunmak için çok erken.

-hava filtresi değiştirilmeli.

-fren hidroliğini tercihe göre değiştirebilirsiniz. çok önemli değil.

-gidon rulmanlarında sıkıntı varsa değiştirilmeli fakat 17 bin de deli gibi çukurlara girmeden değişmesine gerek yok diye düşünüyorum. boşluk varsa gidon sağa sola rahat hareket etmiyorsa değiştirilmeli.

-akü üzerindeki dandikte olsa amperi yeterli değerdeyse ömrünü tamamlayana kadar değiştirmeye gerek yok.

-soğutma sıvısı değişmeli.

Bu arada belirteyim bunlarla ilgili bilgiyi motorunuzun kullanım kitapçığında bulabilirsiniz, periyodik değişmesi gereken parçaların hangi km lerde değişmesi gerektiği orada yazar. (örn. hava filtresi, yağ, bujiler vs.)

hasmet
13 Nisan 2017, 13:54
Basto,

Oncelikle yeni bir usta bulmani siddetle tavsiye ederim. Motoru bizzat gormeden uzaktan ahkam kesmek istemem ama ya motor gercekten cok dokuk , ya da bu listeyi veren tamirci iyi niyetli degil. Ayni fireblade motorunu kullanan motosikleti 32000km'de alip 55000km civari elden cikardim. Aldigimda da saat gibiydi, sattigimda da... Yag ve filtre degisimi disinda hic birsey yapmadim. Ihmal ettigimden degil, lazim olsa yapardim. Kisaca ozetliyorum:

Zincir - dişli seti
Bunlar zamani gelince degil, omru tukenince degisir. Ve daha 17bin'de bi Hondanin tum takimlarinin degisim istemesi icin bayagi hor kullanilmis olmasi gerekiyor. Gercekten o kadar esnemis mi zincir? Disliler gozle farkedilecek kadar asinmis mi? Internette fotograf ve video'larina bak. Gerekmiyorsa degistirme.

Bujiler
Becerebiliyorsan cikarip bak birine. Benimkiler tertemizdi. Degistirmedim. Zor olacaksa degistir gitsin.

Ayni zincir-disli gibi. Akitip sizdirmiyorsa, sorun yoksa elletme.

Yağ-yağ filtresi
6000km'de bir degistir. Manueldeki degerlerde yag koysunlar. Sacmasapan 15W50 falan kullanmasinlar. Bir de orijinal HOnda filtresi ile degistirsinler, sacmasapan yan sanayi filtre kullanmasinlar.

Sakin ha. Hava filtresine yandan kolayca ulasabilirsin. Cikar bak. Temizse degsitirmene gerek yok. Duvara vur birkac kez, silkeleyip yerine tak. Benimki tertemizdi. K&N hic tavsiye etmem. Motorun omru boyunca 3-4 kez degisecek ucuz bir parca icin temizleme yaglama isteyen ve filtreme kapasitesi orijinal parca kadar iyi olmayan K&N filtre niye alasin? Motorumda takili olsa cikarir atar, orijinal parcasini takarim.

Engine clean
Bence hic elletme. Kimyasal degmesin borulara tellere, abuk subuk yerlere su fiskirtmasinlar.

Fuel system clean
Bu tamamen sacmalik. Honda'nin ne kullanici, ne de servis manuelinde boyle bir bakim yok. Muhtemelen depoya ne idugu belirsiz bir kimyasal katip calistiriyorlar. 1. Hic gerek yok. 2. Zarari olabilir.

Fren hidroliği
Sivinin rengi cok koyuysa, fren sunger gibi yumusaksa ve guzel tutmuyorsa degistirt tabii ki. Yoksa elletme.

Hissettigin bir sikinti varsa mutlaka baktir, cozsunler.

COk bir bilgim yok... Eger marka coook kotu degilse, motora zarar vermeyecekse, motor duzgun calisiyorsa kullanabilirsin bence. Ama gormeden net birsey diyemem. Honda da kendi aku yapmiyor sonucta. Muhtemelen Yuasa'dir.

Soğutma sıvısı
Bence erken. Ama sen bilirsin. Sahsen sikinti yoksa degistirtmezdim.

Tabii ki. Ama daha once dedigim gibi bu liste cok guven vermedi bana. Muhtemelen degisecek gibi geliyor bana :)

Bir de tavsiyem motosikletin uluslararasi forumundan "shop manual" ya da "service manual" denilen ayrintili kitapcigini indir ve incele. Ne nasil degisir, omru ne kadardir yazar. Bol resimli ve semalidir. Aklina yatarsa yaparsin kendin, yoksa yaptirirsin. Ama motora yakinligin artar, fikir sahibi olursun. Eski fireblade servisi cok kolay bir motor. Yag filtresi hemen onde. Hava filtresi yanda. Mesela KTM'de hava filtresi icin deponun kaldirilmasi gerekiyor. Kolay gelsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:34 ----------

Unuttum, zinciri değiştirmiştim... Ama dişliler, hidrolik, buji, hava filtresi, fren balataları ve antifrizi değiştirmedim hiç...

basto
13 Nisan 2017, 23:07
Arkadaşlar şöyle karar verdim:

Buji, amortisör, aküyü şimdi ellemiyorum, hava filtresi ise k&n yerine orjinal ile değişeceğim. İlk üçünü bir sonraki 23000 km bakımında değişeceğim.

Diğerlerini yaptırıyorum. Sonuçta km az olsa da 5 yıldır trafikte ve hiç bakım kaydı olmayan bir motor bu. İçimi rahatlatacak veriler çok az.

Herkese çok teşekkür ederim vakit ayırıp yazdığı için.

@hasmet usta kazık biraz ama güven veriyor açıkcası, diğer ustaları gördükten sonraki düşüncem bu. Türkiye'deki en iyi Honda ustalarından birisi zaten. Haa adam fazladan veya önceden söylüyor mu? Evet ama en azından anlatıyor ve biliyor. Örneğin, top case takılı iken oluşan gidon sallanmasına teknik olarak 3 farklı sebep söyleyen tek usta. Yine aynı şekilde motorun 5500 devirdeki titreşimine de öyle (cbf 1000 kronik durumu bu demiyor)

SürücüMen
14 Nisan 2017, 01:09
Usta merak ettim hepsi için sana verilen fiyat ne?

kerem999
14 Nisan 2017, 04:32
amortisor konusunda yağ kaçagi varmi ? rulmanlar diyorsa gidonda on fren sıkıldıgında tık tık tık diye ses yyapıyormu yoksa azmi cok azmi yapuyor en azinda bile degiştir ama yapmiyorsa yapma sök tak bela zamanlarda yapılır o kadarda işçilik vardir aküyü elleme ya en dandigi olsada bitmeye yakın ben gidiyorum diye seslenir sana jel ise enjektor temizligini anladimda motor temizligini süpürge ile pistonlarin üstündeki kurumumu çekecek egzoz dan o ne demek sen yağni yağ filitreni hava filtreni bujilerini degiştir enjektorunu temizlet sezon acılmaya var iş yok dükkanlarimiz boş her usta aç kurt gibi girişir bu donemlerde dikkat edin.

zincir dişli konusunda bir foto atsan buraya zincir ve arka dişlini bir fikir ediniriz .

basto
14 Nisan 2017, 09:02
Usta merak ettim hepsi için sana verilen fiyat ne?

K&N hava filtresi, iridyum buji, tüm parçalar ve işçilik dahil (parçaları iyi markalardan veya orjinal almak durumunda) 3800 gibi bir şeye geliyordu.

Parçaların detayını yazarsam bir sonraki bakıma ertelediklerim:

Amortisör yağ ve keçeleri: 350
Bujiler: 480
Akü: 275

Yaptıracağım:
Zincir dişli seti: 656 TL
Gidon rulman ve keçeleri: 200
Yağ: 200
Yağ filtresi: 40
Fren hidrolik: 15
Soğutma sıvısı: 60
hava filtresi: 100
Engine clean: 75
fuel system clean: 75

Teker rulmanları da kontrol edilecek, duruma göre yapılacak.

K&N Filtre: 470 (orjinali 100 olduğundan bunu iptal ettim)

Parçalar 2900 kadardı herhalde, 900 de işçilik...

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:55 ----------

amortisor konusunda yağ kaçagi varmi ? rulmanlar diyorsa gidonda on fren sıkıldıgında tık tık tık diye ses yyapıyormu yoksa azmi cok azmi yapuyor en azinda bile degiştir ama yapmiyorsa yapma sök tak bela zamanlarda yapılır o kadarda işçilik vardir aküyü elleme ya en dandigi olsada bitmeye yakın ben gidiyorum diye seslenir sana jel ise enjektor temizligini anladimda motor temizligini süpürge ile pistonlarin üstündeki kurumumu çekecek egzoz dan o ne demek sen yağni yağ filitreni hava filtreni bujilerini degiştir enjektorunu temizlet sezon acılmaya var iş yok dükkanlarimiz boş her usta aç kurt gibi girişir bu donemlerde dikkat edin.

zincir dişli konusunda bir foto atsan buraya zincir ve arka dişlini bir fikir ediniriz .

şu an bir yağ kaçağı yok.
ön frende tık tık etmiyor (veya ben anlamıyorum) ama ön teker havada iken sağa sola oynatınca arada bir yerde hafiften tık diye kalıyor.
aküyü ellemiyorum.
daha önce kaç km'de bir yağ değiştiğini bilmediğim için ne kadar kurum vardır yoktur bilemiyorum, engine clean o yüzden OK dedim. Zararı olacak bir şey değildir herhalde. 75 lira zaten.
Zincir ve dişlileri değişeceğim, yine daha önce kullanan abiler 50+ abilermiş pek teknik bilgi yoktu abilerde. Motoru hiç zorlamamışlar sakin sürmüşler ama zincire bakım yaptıklarından hiç emin değilim. Ben aldığımda üzerindeki lastiğin yuvarlak formu kaybolmuş araba lastiğine dönmüştü 3-4 yıllık lastik vardı motorda. Ona bakmayan zincire hiç bakmaz diye değiştireyim dedim.

hasmet
14 Nisan 2017, 09:42
K&N hava filtresi, iridyum buji, tüm parçalar ve işçilik dahil (parçaları iyi markalardan veya orjinal almak durumunda) 3800 gibi bir şeye geliyordu.

Parçaların detayını yazarsam bir sonraki bakıma ertelediklerim:

Amortisör yağ ve keçeleri: 350
Bujiler: 480
Akü: 275

Yaptıracağım:
Zincir dişli seti: 656 TL
Gidon rulman ve keçeleri: 200
Yağ: 200
Yağ filtresi: 40
Fren hidrolik: 15
Soğutma sıvısı: 60
hava filtresi: 100
Engine clean: 75
fuel system clean: 75

Teker rulmanları da kontrol edilecek, duruma göre yapılacak.

K&N Filtre: 470 (orjinali 100 olduğundan bunu iptal ettim)

Parçalar 2900 kadardı herhalde, 900 de işçilik...

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:55 ----------

şu an bir yağ kaçağı yok.
ön frende tık tık etmiyor (veya ben anlamıyorum) ama ön teker havada iken sağa sola oynatınca arada bir yerde hafiften tık diye kalıyor.
aküyü ellemiyorum.
daha önce kaç km'de bir yağ değiştiğini bilmediğim için ne kadar kurum vardır yoktur bilemiyorum, engine clean o yüzden OK dedim. Zararı olacak bir şey değildir herhalde. 75 lira zaten.
Zincir ve dişlileri değişeceğim, yine daha önce kullanan abiler 50+ abilermiş pek teknik bilgi yoktu abilerde. Motoru hiç zorlamamışlar sakin sürmüşler ama zincire bakım yaptıklarından hiç emin değilim. Ben aldığımda üzerindeki lastiğin yuvarlak formu kaybolmuş araba lastiğine dönmüştü 3-4 yıllık lastik vardı motorda. Ona bakmayan zincire hiç bakmaz diye değiştireyim dedim.

Orijinal Yuasa akunun daha pahali olmasi lazim Basto. Burada $110'dan asagi bulmak mumkun degil... On sene kadar once degistirdigimde indirimli $115 civari verdigimi hatirliyorum...

Bu arada senin motor icin K&N filter $65 burada kendi sitesinde... Ama dedigim gibi hiiic gerek yok. Orijinal Honda filtre kullansin hem yag, hem hava icin...

basto
14 Nisan 2017, 10:46
@hasmet orjinali değil de abi amperi doğru olan düzgün bir akünün fiyatı o. Benimkinin amperi 12 olması gerekirken 10 muymuş ne öyle bir şey.

saykem
14 Nisan 2017, 12:46
Yağ filtresine 40 tl fiyat verdiyse kesinlikle yan sanayi ve sakın yan sanayi kullanma.Orjinal yağ filtresini geçen hafta honda marka anes motordan 50 tl ye aldım.Parçaları kendin orjinalini alarak yaptıracağın ustaya teslim etmen daha iyi olur.

myagdi
14 Nisan 2017, 13:54
buji fiyatı fahiş sanki...

internette kısa bir araştırma ile NGK'nın CR9EIX tipi bujinin uygun olduğunu buldum. (kontrol etmekte fayda var)

türkiye'de 57 TL/adet fiyatıyla satılıyor.

fuel system clean, engine clean dedikleri hiçbir işe yaramaz. amortisör keçeleri ve yağına, sorun yoksa hiç elletme. aküyü ertelemenin de bir sakıncası olmaz. ne zaman çalıştıramaz olursun o gün değiştir.

hasmet
14 Nisan 2017, 15:35
Yağ filtresine 40 tl fiyat verdiyse kesinlikle yan sanayi ve sakın yan sanayi kullanma.Orjinal yağ filtresini geçen hafta honda marka anes motordan 50 tl ye aldım.Parçaları kendin orjinalini alarak yaptıracağın ustaya teslim etmen daha iyi olur.

Yağ filtresinin orijinal olması önemli. Buna dikkat ederdim şahsen. Arada fark var çünkü.

basto
14 Nisan 2017, 15:47
buji fiyatı fahiş sanki...

internette kısa bir araştırma ile NGK'nın CR9EIX tipi bujinin uygun olduğunu buldum. (kontrol etmekte fayda var)

türkiye'de 57 TL/adet fiyatıyla satılıyor.

fuel system clean, engine clean dedikleri hiçbir işe yaramaz. amortisör keçeleri ve yağına, sorun yoksa hiç elletme. aküyü ertelemenin de bir sakıncası olmaz. ne zaman çalıştıramaz olursun o gün değiştir.

bu bujiler iridyum mu?

Guven
14 Nisan 2017, 16:14
@hasmet orjinali değil de abi amperi doğru olan düzgün bir akünün fiyatı o. Benimkinin amperi 12 olması gerekirken 10 muymuş ne öyle bir şey.
CBF 1000'in orijinal aküsü 9.7 amper Yuasa'dır.

basto
14 Nisan 2017, 16:16
CBF 1000'in orijinal aküsü 9.7 amper Yuasa'dır.

İşte cümlemin sonundaki "muymuş ne" yazan kelime aslında hatırlamadığımı ama salladığımı ifade ediyor :)

kerem999
14 Nisan 2017, 23:54
neyse hiç imkanin yoksa hondaya git honda sadece honda pahali olsun kesin olsun

basto
15 Nisan 2017, 00:03

O da var tabii aklımda ;) sağolasın

hasmet
15 Nisan 2017, 00:19

Amerika'da bile orijinal servis "kesin garanti mukemmel is" demek degil. Hatta alakasi yok...

Servisin pahali olmasi iyi calistigi anlamina da gelmiyor.

Hatta sahsi tecrubeme gore kaliteli is yapan servislerin fiyatlari da uygun oluyor.

Olay durust ve isini bilen adam bulmaya bakiyor...

bassturbin
15 Nisan 2017, 00:26
Yağ, iki yağ değişiminde bir vakti geldiyse yağ filtresi, hava filtresine söküp bakın yağlı tozlu siyahsa değiştirin, antifirizle karışık su-radyatör soğutma suyunu değiştirin, bujiler 20.000 km bir değişir, iridyuma gerek yok isteseniz iridyum alın, gidonda ne var düzgün bakmalı bunun haricinde şimdilik 30.000 e kadar hiçbir masrafınız yok, 30.000 de zincir ve dişli seti değişebilir, gerisi fuzuli israf olur, takıntılıysanız işiniz zor, km yapmamışki motorunuz gereksiz şeylerle ilgileniyosunuz, radyatör suyu 3 senede bir değişir.Değiştirmezsenizde birşey olmaz radyatörün suyunu ve rezerve seviyesini kontrol edin o kadar...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:23 ----------

480 tl ye buji nedir arkadaş?Jet motoru basınç türbini palinimi değiştiriyorsunuz?...:santa:

sdirer
15 Nisan 2017, 00:39
17.000km de değişen(değişmesi gereken) gidon rulmanı :silent: anlayanlar anlamayanlara anlatsın. :pl:
Gerçi fren-gaz yaptığında ya da sağa-sola yattığında gidonda bir esneme/tık-tık hareket hissediyor musun, ses yapıyor mu? Olmuyor ise buna gerek yok. Haa, var diyorsananız ilk cümlemi bir kez daha okuyun... :salut:

basto
18 Nisan 2017, 15:59
:D :D

Teşekkürler yorumlarınız için arkadaşlar.

bberksan
18 Nisan 2017, 16:39
2011 cbf100 yeni kasa motorum vardı cok severek kullandım super bir motordur.
Öncelikle söyleyeceğim şey O ustaya bir daha gitme....
CBF1000 bujiler çok özel ve pahalıdır 50 bin km'de değişir. (Çok pahalıdırlar)
Zincir dişli benim cbf1000'im 50.000 km'de taş gibi idi. Bakım ve temizlik yağlama dikkat etmesen bile 17 binde zincir dişli değişmez. zinciri arka dişlinin en arkaya bakan yerinden tut geriye doğru çek eğer 5 mm'den fazla oynamıyorsa değiştirmeyi düşünme
Amortisör yağ ve keçe konusunu geç motorun çok yeni henüz. (Keçe patlak değilse tabiiki)
Engine clean Fuel system clean palavradan nameler
Yağ yağ filtre hava filtre elbet değiştir
Fren hidrolikleri değişebilirsin ama dot numarasına dikkat et ne ise onu koy
Akü değiş
Antifriz değiş
Gidon ve tekerlek rulmanları bu km'de bozulmuş olamaz. Ama bozuksa değişecek elbette