PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir temizleme ve yağ

AH MEN
11 Mart 2017, 02:20
Merhaba arkadaşlar.
Bisiklete uzun süre (1 yıl civarı) binmedik ve kapının önünde duruyordu zinciri baya pislendi ve dişlinin arka kısımları hafiften paslanmış.

Zincir temizliği için bildiğim kadarıyla çoğu motosiklet firması gaz yağı öneriyor fakat gaz yağının satılması yasaklandı diye çoğu yerden bulunmuyo bulunan yerlerde faiş fiyatlara satıyor.

wd40 la temizlemeyi düşündüm ama onunda zincire zarar verdiğini okumuştum.

Birde dandik zincir temizleme spreyleri bisiklete zarar verebilir.

En son zincirimi buhar makinesiyle temizlemiştim ama o da su olduğu için zincire zarar verir diye düşünüyorum.

Siz zincirinizi neyle temizliyorsunuz? Birde f/p zincir yağı önerir misiniz?

BatuhanK
11 Mart 2017, 03:45
Oksijenle teması kesilen yani yağlanan zincir paslanmaz.
Bunun dışında bisiklet zincirinde o-ring yok. Dolayısıyla mazot, benzin, wd40, tiner, uranyum... her şeyle temizleyebilirsiniz. Yeter ki kalın olmayan bir bisiklet zincir yağı ile zinciri yağlayın.
**Motosiklet zincir yağları çok fazla yapışkan olduğu ve akışkan olmadığı için bisiklet zincirinde kullanılmıyor

AH MEN
11 Mart 2017, 19:08
Oksijenle teması kesilen yani yağlanan zincir paslanmaz.
Bunun dışında bisiklet zincirinde o-ring yok. Dolayısıyla mazot, benzin, wd40, tiner, uranyum... her şeyle temizleyebilirsiniz. Yeter ki kalın olmayan bir bisiklet zincir yağı ile zinciri yağlayın.
**Motosiklet zincir yağları çok fazla yapışkan olduğu ve akışkan olmadığı için bisiklet zincirinde kullanılmıyor

http://www.hepsiburada.com/wurth-hhs-2000-sivi-gres-500-ml-0893-106-made-in-germany-p-OTEV4045989463794
http://www.hepsiburada.com/wurth-hhs-2000-zincir-yagi-p-SPORSEP2317
http://www.hepsiburada.com/wurth-hhs-drylube-kuru-zincir-yaglayici-400-ml-made-in-germany-p-OTEV4045989970636

acaba bunlardan hangisi en çok işimi görür?

ogzcngdk
11 Mart 2017, 20:00
bisiklet zincirine istersen tinerle bile girişebilirsin, bisiklet zincirlerinde o-ring olmaz.

MrMud
11 Mart 2017, 20:11
Temizleme için würth genel temizleyici kullan, elini sürmene gerek kalmayacak

cxe
11 Mart 2017, 20:15
Orta/ust seviye bisikletlerin zincirleri o-ring'li oluyor sanirim. Gaz yagi bulamadigim zaman mazotla temizliyorum ama o da zarar veriyormus sanirim

Jemand
11 Mart 2017, 20:21

sakın bu hataya düşme, DID zincirin anasını mikti wurth, zor bela motulün zincir temizleyicisi ile toparladım durumu. oringlere zarar veriyor balata spreyleri, daha doğrusu katılaştırıyor. alttan bi kaldırıyosunuz zinciri, baklalar oynamadan bir bütün olarak kalkıyor. servis bu zincir yalan olmuş at dedi. tabi ki o andavalların sözünü dinlemedim adam akıllı bir temizlik ile toparladım durumu. kesinlikle putoline ın ya da motul ün "zincir temizlemek için üretilmiş" ürünlerinden kullanın. aylarca gidiyo zaten orta boy bi şişe.

mustafa_325
11 Mart 2017, 20:26
Motul C1 çok iyi temizliyor ama bir temizlikte kutu yarılanıyor. Bence bisiklet zincirini temizlemek için o kadar masrafa değmez. Mazotda gazyağı gibi temizler. 1-2 liralık mazot yeterli gelir.

Yağ olarak şimdiye kadar kullandıklarım;

Motul C4: Beyaz renkli zincire yapışan bir yağ kullandım memnun kaldım.

Putline tech chain: Renksiz bir yağ. Benim hoşuma gitmedi çünkü zincire sıkınca gözükmüyor ve yağlanıp yağlanmadığı belli olmuyor.

Motul C2+: Açık beyaz renki. Motul C4 ile putoline karışımı gibi bir yağ.

Motul C5: Ucu fırçalı bir tüp içinde krem şeklinde satılıyor. Şimdiye kadar kullandığım en iyi yağ diyebilirim. Sprey olmadığı için sağa sola sıçramıyor sadece zincire sürülüyor. Ucundaki fırça sayesinde zincire düzgün dağılıyor.

Fiyat performans olarak en iyi zincir yağı çıkma motor yağıdır:) Tek sıkıntısı zincire tam yapışmaz sıçrama yapar. Fakat siz zaten bisiklete kullanacaksınız bisiklet zinciri yavaş döndüğü için sorun olmaz.

Özetle ucuz olsun derseniz mazot + çıkma motor yağı, paraya kıyarsanız motul C1 + motul C5

motorcu48
11 Mart 2017, 21:04
valla zincir konusunda o kadar yazılıp çiziliyor ki bence biraz ticari nedeni zincirin periyodik ömrünün 15000 -20000 binlerde olduğu söyleniyor .Peki ya temizleme ve yağlama içinde onca uyarıya dikkat ederken neden benım zincirim 30000 binde taş gibi deyip sürüyoruz ki o zaman ? motorcuda pahalı urunlere zorlanıp içini ferah tutup ben zincirime iyi baktığım için cevabını veriyor :D durum gerçekten öyle mi dersin?

AH MEN
11 Mart 2017, 22:00
hocam yorumunu görünce direkt fiyatına falan baktım gaz yağından ucuza geliyo ama alttaki arkadaşın yorumunu görünce vazgeçtim

Orta/ust seviye bisikletlerin zincirleri o-ring'li oluyor sanirim. Gaz yagi bulamadigim zaman mazotla temizliyorum ama o da zarar veriyormus sanirim
hocam oringlimi değilmi bilgim yok oringinde ne olduğunu bilmiyorum açıkcası :D

Motul C1 çok iyi temizliyor ama bir temizlikte kutu yarılanıyor. Bence bisiklet zincirini temizlemek için o kadar masrafa değmez. Mazotda gazyağı gibi temizler. 1-2 liralık mazot yeterli gelir.

Yağ olarak şimdiye kadar kullandıklarım;

Motul C4: Beyaz renkli zincire yapışan bir yağ kullandım memnun kaldım.

Putline tech chain: Renksiz bir yağ. Benim hoşuma gitmedi çünkü zincire sıkınca gözükmüyor ve yağlanıp yağlanmadığı belli olmuyor.

Motul C2+: Açık beyaz renki. Motul C4 ile putoline karışımı gibi bir yağ.

Motul C5: Ucu fırçalı bir tüp içinde krem şeklinde satılıyor. Şimdiye kadar kullandığım en iyi yağ diyebilirim. Sprey olmadığı için sağa sola sıçramıyor sadece zincire sürülüyor. Ucundaki fırça sayesinde zincire düzgün dağılıyor.

Fiyat performans olarak en iyi zincir yağı çıkma motor yağıdır:) Tek sıkıntısı zincire tam yapışmaz sıçrama yapar. Fakat siz zaten bisiklete kullanacaksınız bisiklet zinciri yavaş döndüğü için sorun olmaz.

Özetle ucuz olsun derseniz mazot + çıkma motor yağı, paraya kıyarsanız motul C1 + motul C5
hocam motorumu satmadan önce c1 + c4 kullanıyodum gerçekten çok çabuk bitiyo c1 2 kullanımda bitirmiştim ama biraz zengin işi açıkcası.
gaz yağı + f/p ürünü bi yağ kullanmak istiyorum sonuçta bisiklet yani hız yapmıcam birşey yapmıcam maksat pedala basınca akıp gitmesi

sdirer
11 Mart 2017, 22:08
5 -10 lr ya fren temizleyici - genel temizleyici o anda elime ne geçerse sıkıyorum zincire eski bir bezle sıyırıyorum miss gibi oluyor :) sonra yeni yağı sıkıyorum. 3-4 bin de falan temizliyorum. 800-1000 de bir yağlıyorum. Decatlondaki yağı denemeye başladım. Akmıyor kokmuyor yapışmıyor bakalım mondi ne kadar dayanacak :)

AH MEN
13 Mart 2017, 02:37
hepinize teşekkürler arkadaşlar şimdi gaz yağı ve würth hhs 2000 sipariş verdim. umarım memnun kalırım