PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyinden Duman çıktı Yardım

Gökyeleli
24 Ocak 2017, 20:22
Merhabalar abilerim kardeşlerim aranıza yeni katıldım.
Bugün başıma talihsiz bir olay geldi motorum bir kaç gündür yatıyordu bugün gidip bi bakayım dedim motora ama çalışmadı.Bende galiba akü bitti deyip aküyü soküp götürdüm şarj ettirmeye,şarj ettirip getirdim aküyü bağladım lâkin ECU (Motor Kontrol Ünitesi)'nden küçük duman çıktı.Dumanı görünce biraz korktum açıkçası galiba motorun "beyni" yandı dedim,küçük bir korkuyla kontağı çevirdim gösterge yanıp söndü kapatıp tekrar çevirdim ama tekrar aynısı oldu.3. denemem de gösterge geldi ve motoru çalıştırdım.5 dk sonra tekrar denedim ama yine 3.defa da gösterge geldi.Beynin bi kablosu biraz yanıktı.Bi de aküyü takarken "-" ve "+" kutbu takarken ve çıkarırken bi kutup önce çıkıyormuş ben de bu acemilikle bilmediğim için kafama göre çıkardım.Motor çalışıyor lâkin kontağı 3 defa açıp kapatınca gösterge geliyor.
Yani anlıyacağınız korku ve pişmanlık içindeyim ne yapacağımı bilmiyorum beyni yaktım mı acaba onu merak ediyorum fikirlerinizi söylerseniz çok yardımcı olursunuz.Saygılar

ahmet.58
24 Ocak 2017, 21:08
Beyni yaksaniz motor calismaz en azindan ben oyle biliyorum duman cıktiysa kisa devre olabilir kutup basini takarken once - sonra + sokerken once + sonra -

Gökyeleli
24 Ocak 2017, 21:22
Bende öyle düşünüyorum ama yine de şüphedeyim,fikrini belirttiğin için teşekkür ederim.

COQ
24 Ocak 2017, 22:00
kutup basini takarken once - sonra + sokerken once + sonra -
Yanlış cevap!

fazil
24 Ocak 2017, 22:15
kutup basini takarken once - sonra + sokerken once + sonra -

Evet tam tersi olacak. Once eksi kutbu sokmenis gerekiyor ki, sokmeye calisirken, sasiye degerseniz bile kisa devre olmasin.
Eksiyi soktukten sonra zaten kisa devre ihtimali yok.

tr100a
24 Ocak 2017, 22:16
O duman beyinden değil kutup başından çıkmıştır takıp sökerken cıkar doğaldır birşey olmaz

Gökyeleli
24 Ocak 2017, 22:36
Beyinden çıktığa eminim kablosunda gözler oluştu.Yarın tekrar doğru şekilde bağlayacağım bakalım olacak mı.