PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Farı devre dışı bırakmak

Lengeli Fötr
08 Ocak 2017, 23:34
Yıllardır hayalini kurduğum suzuki v-stromu nihayetinde aldım. Sis farı ve daylight diye tabir edilen led barlardan taktım. Sis farları tamam da ledleri farın altına monte ettim. Ama ne var ki farın ışığından ötürü ledler belli bile olmuyor. Motorda far kapatma düğmesi yok. mevcut far ampulleri 2×60/55w yani toplamda 110w tüketiyor. Sisler 2×12w, ledler ise2×5w toplamda 34w. Şimdi sorum şu, farlar için kapatma düğmesi ekleyip gündüz çalıştırmazsam 110-34=76w tüketmediğim bir enerji olacak. Yani fazladan elektrik üretmiş olacak. Bunun bir zararı var mı?

Mucit23
08 Ocak 2017, 23:37
Zararı olmaz.

ogzcngdk
09 Ocak 2017, 00:02
zararı olmaz fazla elektriği yanlış bilmiyorsam konjektör ısıya çeviriyor.

ama ben motorun bütün bu enerjiyi kaldıracak kadar elektrik üretceğini düşünüyorum, tabi service manueline bakmak lazım kaç devirde kaç watt elektrik üretiyor.

eğer iptal ettirmek istersenizde götürün bir tamirciye ona ayrıca bir düğme yapsınlar.

hasmet
09 Ocak 2017, 01:58
Ana farı iptal etmeyin. Gündüz kazaları etkisi ispatlanmış bir şey. Hüzme yapısı da kurallara uygundur, sonradan taktığınız lambalar daha parlak olsa bile etkisi ana farlar kadar olmayabilir.

Alonedark93
09 Ocak 2017, 02:01
Ana farı iptal etmeyin. Gündüz kazaları etkisi ispatlanmış bir şey. Hüzme yapısı da kurallara uygundur, sonradan taktığınız lambalar daha parlak olsa bile etkisi ana farlar kadar olmayabilir.
Ve mutlaka gündüz yağışlı havalarda farınız açık kalsın.

medusa_0302
09 Ocak 2017, 08:54
farınızı harici bir anahtar ile devre dışı bırakabilirsiniz. fazla elektrik zarar vermez.
Ancak takmış olduğunuz diğer aydınlatmaların karşıdaki kişileri rahatsız etmemesine özen gösteriniz.

Olcay Avşar
09 Ocak 2017, 10:06
Asla böyle birşey yapma, gündüz farın açık olmasının görünürlülükte çok büyük faydası olduğu aşikardır.

Bu yüzden firmalar zamanla far açma/kapama butonunu koymayı bıraktı, farların motosiklet çalıştığı sürece açık kalması sanırım avrupa yasalarına göre de mecburi

Fakat farların kontak açıldığında hemen yanması değil de motor çalıştıktan sonra yanması aküye yük bindirmemesi açısından güzel bir özellik. Motorunuzda bu özellik yoksa ve olmasını isterseniz sonradan ekleyebilirsiniz, ben yapmıştım zamanında.

hasangazili
09 Ocak 2017, 10:35
Araştırdığım kadarıyla farın içine led koymak farı kapatsan dahi kendini fazla belli etmiyor. Xenon yada led ampul kiti alıp takayım diye düşündüm. Ondanda far halajone göre ayarlanmış aydınlatma performansı düşer dedikleri için vazgeçtim. En mantıklısı beyaz halojen alıp takmak gibi görünüyor.

enderbilgi
09 Ocak 2017, 10:59
Sis farı seçiminiz o motor için yanlış daha büyük sis almalısınız. Motorunuzun farları son derece yeterli bir aydınlatma sağlıyordur bence... O sislerin adı sis farı. Normal farlara sarı ampul taksanız daha faydalı hem görüş hem de görülme için.Rengi sarıy a dönük olmayan ışık karda ve siste çok işe yaramaz

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:37 ----------

Harcanmayan enerji konjektörü aşırı ısıtır ve yakar bilginiz olsun